Kafe na cesty

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 9:10

Už jsem to psal, 480g. Neni to málo, neni to ani moc, vypadá to, že tohle nebude žádná hrachovina.
Pro srovnání Nanopresso má 350g, je to celkem hrachovina a nelze s tím docílit stejnoměrný extrakce.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 9:19

Mě napadlo, že bych si letos vzal na cesty ten Aeropress,ale moc se mi do toho nechce.Měl jsem pocit, že bych s sebou táhl neforemný krám navíc. Ale pak mě napadlo, že by se tím aeropresem dala filtrovat i voda od nečistot před filtrováním v Sawyeru,tak by to mělo větší využití. Mě u těchto věcí, aeropressu, french pressu, atd,přijde zvláštní, že ta káva chutná pokaždé jinak, i když člověk použije stejnou kávu,mletí a postup. Já svůj ideální stroj ještě nenašel. Dneska jsem si všiml, že na tom sametovém překapávači se v té nádobce na kafe ztrácí ta povrchová barva, což mě začalo zneklidňovat, protože se pravděpodobně ztrácí do hrnku s kávou.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 9:43

No fuj, předfiltrovat špinavou vodu v kávovaru, ty seš teda barbar #-o Dobrou chuť... :lol:
Frenchpress, aeropress a podobný mi přijdou jako volovina, to už je nastejno uvařit vodu v ešusu, přidat kafe, chvíli nechat a přelejt do hrnku. Máš +- stejnej výsledek a bez krámu navíc...
Pokud používáš stejnou kávu, stejnou teplotu vody a stejnou délku extrakce, výsledek bude vždy stejnej. Že to chutná jinak... Záleží, cos předtím jedl. Jako s vínem. Máš jedno Chardonnay - jinak ti bude chutnat po hovězím steaku, jinak po kuřecím a jinak po sýru. A to i když jsi to jídlo měl třeba hodinu, dvě předtím, než sis otevřel to víno
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 9:54

Udělat dobrý kafe je dost věda, všechno souvisí se vším a pokud kafi nerozumíš a nejsi ochoten se naučit tomu rozumět, v manuálním kávovaru nikdy nepřipravíš dokonalý kafe. Z tý mojí nový mašinky bude to kafe chutnat od deseti lidí 10x jinak, tady platí doslova, že vše máš v rukách... Mašina je furt stejná, co z toho vyleze, záleží jen a pouze na tobě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 10:02

Etheric píše:No fuj, předfiltrovat špinavou vodu v kávovaru, ty seš teda barbar #-o Dobrou chuť... :lol:

Bych ten kus plastu pak opláchl. Ale já to mám asi posunutý to vnímání hygieny. Kolikrát jídlo na vandru míchám nějakým kusem klacku, co leží někde vedle. Člověk se aspoň bakteriologicky zodolní.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 10:40

Tak to já zase tak odborně nepraktikuju. Sice jsem to zkoušel, ale já si dělám i pět káv denně a babrám se zhruba tak s jednou. Ale aspoň mi tvůj příspěvek mnohé vysvětluje. Já dávám stejné množství stejné kávy, ale vodu dávám od oka a louhuju taky odhadem podle nástěnných hodin. Já ale právě esspressa moc nepiju, proto ani nechodím do kaváren, protože já u těch 50ml neumím sedět hodinu jak Ital. To já jsem tam vždycky přišel, patnáct minut jsem se usazoval, rovnal věci, mezitím mi donesli tu grcku za pade. Tu jsem za minutu vypil, pak vše zase patnáct minut sklízel , oblékal se a šel pryč. Když jsem si tam s někým šel pokecat, tak jsem vypil všechny druhy káv, které tam měli, utratil přes pětikilo, bylo mi blbě a šel domů.
Já mam raději ty velké hrnky plné silné kávy a na to je asi ten aeropress dobrý, protože to cca po třech minutách přefiltruju a mám čistou kávu.. Ty espressa, když si je dělám doma, tak dolévám vodou na dvě deci. Ty obří lunga mi chutnají.
Na espresso mi kamoška darovala DeLonghi
https://www.delonghi.com/cs-cz/produkty/kava/kavovary/espresso/ec157-0132104195
Ona vždycky něco koupí,pak se jí to nelíbí,tak koupí něco jiného a to předchozí někomu dá. A tady u toho nevím,jestli to dělám dobře,ale přijde mi to takové jalové espresso. Aby mi přišlo dobré, tak používám tu dvojitou dávku pro jednoho. Mně přijde, že to nemá moc dobrý tlak, že občas to úplně jemně mletou kávu má problém profiltrovat, že to teče blbě. Já to melu na nejvíc jemnou kávu, pak to trochu udusám tím dusítkem a namontuju. Tu dvojitou dávku to má občas problém protéct,když to trochu víc udusám nebo dám o trošku víc kávy. Ale zase už to není tak jalový jako u té jedné dávky. Melu tímto, jsem si dopřál na vánoce:
https://kavomlynky.heureka.cz/krups-gvx242/
Před tím jsem mlel ručním keramickým a to jsem se při té mé spotřebě málem umlel a pak elektrickým tříštivým a ten stál úplně za nic.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 11:23

Tak já do kaváren nechodím, protože v polovině případů dostanu namísto espressa smradlavou vodu... Kavárny, restaurace atd jsou pro mě navíc extrémně stresující prostředí.
Ty domácí kávovary Delonghi stojí za prd. Je z toho mdlý kafe. Blbě se to nahřívá, kolísá teplota. Je to spíš hračka... Ale zkus experimentovat nejen s množstvím kávy, ale i s hrubostí mletí a silou utlačení. Taky je důležitá délka extrakce. Správně takto:
8g kávy utlačených silou odpovídající 20kg váhy, extrakce po dobu 30 vteřin při tlaku 9 barů a teplotě vody 90 st. Ten kávovar nejdřív necháš odplivnout, tím se predehřejou trubky a páka, teplota se pak nebude měnit. Neni to žádná prdel připravit správně espresso
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 12:34

Já mám dobrou zkušenost s těmi lokálními pražírnami, tam mívají excelentní kávu a dávají ji i do kelímku s sebou.
To s tím stlačováním mi nebylo jasné. Ono se to stejně uvádí všude jinak. Někde píšou 7g kávy, extrakce 20 vteřin, atd Ale to je jedno, to každý podle sebe. Na ty cesty bych si asi raději vzal moka konvičku, jsem ji vážil a má 250g.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » pát bře 13, 2020 12:45

Tauruss píše:Já to melu na nejvíc jemnou kávu
Nebylo tak davno, co ceskymi mediami proletel clanek, ze nekde matematici zjistili, ze takto je to uplne spatne. Pry se to mele na co nejjemneji kvuli tomu, aby mela voda pristup k co nejvetsi plose kazdeho "zrnicka kavoveho prachu". Ty matici spocitali, ze takto se ale dostane voda jen k velice omezene plose, dokonce spocitali idealni mleti, aby ta dosazitelna plocha byla co nejvetsi.
Takze jak rika etheric - musis si s tim experimentovat, ale na to uplne nejjemnejsi radeji zapomen, vyluh budes mit slabsi, hlavne pri silnem utlaceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 13:04

Ok, budu zkoušet, protože ta káva z toho je fakt jalová. Ale všude jsem se dočetl, že to má mít to nejjemnější mletí kvůli krátké době extrakce,aby se to za tu chvíli extrahovalo.
Etheric: A s jakými ručními "pressovary" máš ještě dobrou zkušenost? Nemusí to být na cesty, klidně na doma. Já se spokojím s tím instantem. Pressovar tahat nebudu.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 13:13

@Taurus: s ručníma? Totální nespokojenost se vším, co je na trhu. S přimhouřenejma očima je použitelný Nanopresso. Jako ne že by z toho bylo špatný kafe, to ne, ale k autentickýmu espressu to má daleko. Doufám, že ta moje nová mašina bude vpoho. Z fyzikálního a technickýho hlediska by tomu tak mělo být.
Jinak ty domácí presovače - dobrej presovač k domácímu použití stojí od 34k nahoru. Musí být výhradně manuální. Ty automatický Delonghi atd za 20k sou úplně na prd, to je jen taková módní blbinka, kafe z toho je nic moc, hlavně se to nedá ani pořádně nastavit, nedá se do toho moc zasahovat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 13:16

Lokální pražírna ti to kafe aj namele, líp, než ty doma. Maj v tom skill a potřebný vybavení. Už ví, jak to namlet na kterej druh přípravy. Pokud si necháš vždycky namlet 100 - 200g a budeš to skladovat v temnu v hermeticky uzavřený nádobě, bude vše naprosto v pořádku ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 13:38

Etheric píše:@Taurus:Ty automatický Delonghi atd za 20k sou úplně na prd, to je jen taková módní blbinka, kafe z toho je nic moc, hlavně se to nedá ani pořádně nastavit, nedá se do toho moc zasahovat..

No asi to tak bude, protože žádná možnost "odplivnutí" tam není a těch 20sekund při nejjemnějším namletí to dává trochu nahořklou kávu a při trochu hrubším něž nejjemnější to za těch dvacet sekund napustí dvě deci kávy s pěnou.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 13:45

Prostě šmejd, kterej neudrží pořádně tlak - a co je hlavní - ani stálou teplotu. Už jen fakt, že to nejde předehřát.
Jenže o něčem takovým nemá většina lidí ani tucha a výrobci těch mašinek jsou si toho moc dobře vědomi. Proto jsou schopni to prodávat za takovou pálku. Je to jen a pouze módní blbinka, hračka, nikoliv kvalitní kávovar.
Vsadim boty, že s tou novou ruční mašinkou udělám lepší espresso, než vyleze z libovolnýho Delonghi
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 13:49

Etheric píše:Pokud si necháš vždycky namlet 100 - 200g a budeš to skladovat v temnu v hermeticky uzavřený nádobě, bude vše naprosto v pořádku ;)

No a to se třeba uvádí, že káva se má mlít těsně před přípravou, že už to pak chvíli po namletí oxiduje a mění chuť.Doma to asi těžko po rozdělání zase hermeticky uzavřu. Ještě jsem četl, že se to má skladovat v chladu. Jinak ano, ty mašiny v těch pražírnách, to jsou stroje jak harleje. Obří a s naleštěnýma knoflíkama a trubkama. Radost pohledět.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 13:53

Etheric píše:Vsadim boty, že s tou novou ruční mašinkou udělám lepší espresso, než vyleze z libovolnýho Delonghi

Já se díval na to video a mašinka vypadá dobře. Jen mi není jasné,jestli se tam musí dávat papírové filtry nebo ne.
A klasickou kávu neděláš? Jestli máš tip na něco z čeho jde udělat dobrá klasická káva, čímž mám na mysli velký hrnek, ale bez logru. Antiturek.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 14:00

Hermeticky uzavřít - přesypat do sklenice a zavřít, vklidu.
Ohledně tý oxidace to neni tak horký, jak se říká... Jasně, pokud to chceš fakt hrotit, ideálně je ty celý zrna spotřebovat do 3 dnů od upražení, namlet těsně před přípravou.
Ale pokud je to kafe čerstvě upražený a spotřebuješ ho do týdne po namletí, je to naprosto OK
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát bře 13, 2020 14:09

Klasická káva je pro mě espresso :)
Zkus dripper. Dělá se i cestovní z titanu.

Ta mašinka jede bez filtrů. Navíc žere ESE, což je na cesty ideální, máš to bez čištění a téměř bez práce
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 13, 2022 19:50

Netýká se to jen kávy na cesty, ale tak nějak všeobecně, protože ji v poslední době dost piju. Asi dvě kila kávy za měsíc. Máte někdo tipy na arabicu, která je bez kyselosti, není hořká a nestojí majlant? Já jsem konečně objevil arabicu, která mi bez nějakých větších připomínek chutná a jmenuje se Brazil fazenda mariano. Ale z pražírny, odkud objednávám, ji nyní nemají a navíc byla v nějaké akci, když jsem ji nedávno objednával, takže mě kilo vyšlo na pětikilo. Teď bych za ní dal jinde tisícovku.

Ta charakteristika Brazil fazenda mariano je:
Chuť mléčné čokolády ve spojení s mandlemi a sladkou ovocností.

Tak asi něco podobného hledám.
Teď v té pražírně mají akci na Brazil Mogiana Casa Loreta za 473Kč/kg (včetně mé 3% věrnostní slevy)

Její charakteristika je:
Vynikajicí sametově jemná káva z oblasti Mogiana, kde se pěstuje v nadmořské výšsce 800 – 1400 m n. m. V chuti se prolínají tóny mléčné čokolády s jemnou hořkostí kakaa. Tato káva je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí jemnou kávu bez kyselosti. Dochuť je příjemná, bez stopy hořkosti.

Tak mám chuť ji objednat, ale zase se obávám objednat hned větší množství, protože mám obavy z té uváděné jemné hořkosti kakaa. Už jsem kolikrát objednal velká balení a pak pil něco, co mi nechutná nebo to rozdal.
Budu rád za případné další tipy na podobné kávy bez kyselosti a hořkosti.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 20:22

Ja Ti nevim, ale pokud cekas. ze Ti nekdo poradi jinou kavu z jine prazirny se stejnym popisem, tak se asi nacekas :wink:. Navic toto je vzdy otazka chuti konkretniho cloveka. Jinymi slovy - budes si to muset zjistit sam.
Jo prozradim Ti jeste "tajemstvi" - stejne bude kava pod stejnou znackou a nazvem mirne rozdilna kazdy rok, dokonce asi kazda varka prazeni. Degustatori se sice snazi zachovat podobnou chut jinou smesi, ale uplne stejne to nikdy nebude.

Jinak si myslim, ze bys jim mel napsat o vzorek, klidne jim napis, ze shanis nahradu te a te kavy. Pokud napises, ze v pripade, ze to bude pro Tebe OK, tak chces koupit x kil, tak Ti mozna poslou nekolik vzorku (napr. po 5-10 g, vsak jim to asi klidne zaplatis) aby sis mohl vybrat.

Mimochodem,
Dromedaro píše:V chuti se prolínají ... s jemnou hořkostí kakaa. ... Dochuť je příjemná, bez stopy hořkosti.
je docela zajimavy. Kdyz pijes, v chuti je jemna horkost, kterou po dopiti uplne prestanes citit... Docela by me to zajimalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 13, 2022 21:16

apuka píše:Ja Ti nevim, ale pokud cekas. ze Ti nekdo poradi jinou kavu z jine prazirny se stejnym popisem, tak se asi nacekas :wink:.

Tak nehledám kávu se stejným popisem, ale která nebude kyselá a hořká. Zase by takové rozdíly, že káva bez kyselosti bude v další várce (nebo z jiné pražírny) kyselá, být neměly :)

Ale jo, napíšu jim a zkusím se s nimi nějak domluvit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 21:49

Jo, ale zase narazis na to, ze co je nekomu "kysele a horke", je druhemu "vubec necitim zadnou kyselost a horkost".

Prave proto jsem radil jim primo napsat - oni by (snad) meli poznat vlastni kafe a meli by tam mit nekoho ("degustatora"), kdo dokaze podle Tvych pozadavku na podobnost jejich jineho kafe doporucit co nejpodobnejsi stavajici.
Bo potom by byla jedina rozumnejsi moznost a to si k nim udelat vylet a - pokud maji i kavarnicku - si primo tam udelat "ochutnavacku" osobne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 16, 2022 20:24

Tak jsem jim tam volal, na tu kávu se přeptal a pak ji teda objednal a jsem spokojený. Jinak teda rychlost dodání je velmi dobrá. Dopoledne objednáno a druhý den přes zásilkovnu dodáno. Takže Brazil Mogiana Casa Loreta mohu doporučit a přidat ji na svůj seznam káv bez kyselosti a hořkosti. Je tam tedy lehce cítit cosi jako kakao, ale opravdu jen velmi lehce a mně to nevadí. Zase nejsem nějaký degustátor nebo znalec a pro většinu věcí mám rozlišení pouze chutná/nechutná.

Chci se zeptat, jestli má někdo doporučení na cestovní kelímek na kávu, ale takový, který třeba mohu dát do síťky na batohu nebo přímo do batohu a káva se nevyleje. Díky za případné tipy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 20:34

Dromedaro píše:má někdo doporučení na cestovní kelímek na kávu, ale takový, který třeba mohu dát do síťky na batohu nebo přímo do batohu a káva se nevyleje
Termoska :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 16, 2022 20:37

Tak to mě taky napadlo, ale vídávám lidi s různými kelímky, jak si je nosí, tak mě napadlo, jestli existuje něco takového, ale s víkem, které jde dobře uzavřít, že to nevyteče. Předpokládám, že ty kelímky nebudou těžké jako termoska.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Lipon » čtv čer 16, 2022 22:09

termoska od firmy Thermos těžká není a udrží dle zkušeností parťáků hooodně dlouho teplý nápoj, dělají několik velikostí
k dostání třeba v Hanibalu - je to ta s dvěma silikonovými proužky a dvojitým šroubováním
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Etheric » pát čer 17, 2022 3:41

Záleží jaký kafe pije. Na českej bazén bude termoska ok, no třeba pro espresso je nepoužitelná
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Bruca » pát čer 17, 2022 7:44

Dromedaro - hele, zkus ještě tuto kávu: https://www.gastroklub.cz/kava/kava-lav ... -1kg-zrno/
My teda doma pijeme hlavně lavazzu gusto forte, což je cista robusta, ale tuhle občas beru na změnu. Kysela mi nepřipadá.

Jinak hrnkovou termosku dělal tuším Primus
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 17, 2022 8:07

Etheric: Já vyzkoušel všechny způsoby přípravy a zamiloval jsem si překapávanou kávu, kterou si dělám do skoro půllitrového hrnku. Naopak espresu jsem moc na chuť nepřišel, to jednou srknu a je to pryč a já mám rad, jak vtipně píšeš, ty české bazény.

Ty hrnky s tím uzavíratelným víkem poptávám i proto, že to člověk nemusí nějak přelévat z termosky, ale pít rovnou z toho a zároveň s tím jít i nějak po ulici, což u termosky asi moc nepůjde, protože tam si to člověk lije z té termosky do otevřeného víka. Uvidím, jestli najdu něco normálního a použitelného a kdyžtak pořídím malou termosku.

Bruca: Dík za tip, ale dívám se na ni a píši tam "... aroma hořké čokolády s kořeněnými tony... "
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kafe na cesty

Příspěvekod JohnyFK » pát čer 17, 2022 8:23

Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření