Vyber stanu pro 3

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Mondy » stř bře 11, 2020 7:34

Ahoj,

Prosim o radu nebo zkusenosti ohledne stanu pro 3 (respektive 2 + krosny). Mam momentalne Coleman Tatra 3, ktery budu prodavat, protoze me uplne nepresvedcil pri treku po Islandu.

Chci stan na kratke i delsi treky. Jelikoz je pravdepodobne staveni stanu za casteho deste, dival jsem se po prevazne samonosnych stanech nebo stanech, kde se da nejdriv postavit tropiko. Zaroven chci, abych se na stan mohl spolehnout v horsich povetrnostnich podminkach. Kdyz uz zustanu ve stanu, musim byt schopny si v predsince uvarit beze strachu, ze stan zapalim kvuli malemu prostoru.

Ze vsech moznych hledani jsem dospel ke dvema favoritum.

- Salewa sierra leone 3 - prevazne samonosny, prostorny, mel by byt i odolny. Oproti druhemu vyberu vyssi hmotnost.
- MSR Elixir 3 - vypada tez robustne, nizsi hmotnost, jen mam strach z vareni v predsinkach (pouze dle videi, stan jsem fyzicky neprohlizel)

Diky moc za rady a zkusenosti
Mondy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 11, 2020 7:19

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 20:12

Ahoj no jestli chceš aby to bylo do podmínek podobných na Islandu a byl pro 3 nebo aspoň 2 + tak bych se koukl na Hilleberg Allak 3.
Je to samonosný stan, takže ho postavíš v celku což je super v dešti.
Váha je 3,7kg ale i se servisní sadou a obaly, bez cca 3,4kg.
Pokud tedy není problém cena.

A pokud opravdu jen dva lidi a krosny tak model Allak 2 kde mas dvě předsíně takže na krosny to stačí a dva lidi se v klidu vejdou a váha je nižší.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Mondy » čtv bře 12, 2020 6:50

Cau, diky za odpoved.

Prave do tehle cenove kategorie se dostat nechci, ale jinak by to byla super volba.

Nehledam primo expedicni, ale spolehlivy, ktery me v pripadnych horsich podminkach podrzi. Chtel jsem tak do 10k, ale s tema vlastnostma, co jsem popsal. Proto mi ve vyberu zbyly ty dva stany.
Mondy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 11, 2020 7:19

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » čtv bře 12, 2020 9:57

Jasný no.... já mám už třetí stan od Hillebergu tak už mě ani jiné moc nezajímají.
Měl sem Akto, Staiku a teď Soulo. Ale prohlížel jsem si většinu jejich stanů v reálu a Allaka jsem si i vyzkoušel - dvoumístný.

MSR Elixír 3 - v zásadě bohužel nesplňuje to co chceš.
Jednak se staví klasicky nejdřív vnitřní stan a přes nej potom tropiko. Což je problém nejen v dešti ze ti tam naleje, ale i v silném větru se to blbě staví a to hned ze dvou důvodu - upevnit plapolajici tropiko napadne každého, to co ale považuji za horší je ze když postavis ten vnitřní stan tak klade obrovský odpor větru a ty ten stan v tom momentu nemáš nijak ukotvený a neukotveny stan v silném větru hrozí poškozením.
Dále je to dvouprutový stan - ten třetí prut je jen k napnutí střechy ale ve větru ti žádnou stabilitu neudělá.
Mas tam 8mm tyče což taky není nic odolneho.
Váha kompletu je 3,2kg

Na turistiku do běžných podmínek se mi menší Elixír líbí a je za super cenu, ale pokud to chceš do náročných podmínek tak na to ten stan není. Verzi pro 2 sem zažil v praxi ve větru a i vypnutej se kroutil a deformoval a to nebyl žádný extrémní vítr.

Ta Salewa vypadá líp do větru jelikož má 4 pruty opět 8 mm, ale opět nesplňuje požadavky na stavbu v dešti a ve větru - ten samý problém co u MSR Elixiru.


Tady máš ukázku jak v silném větru staví stan a jak je důležité to co tyto stany neumožňují - tedy kotvit ho průběžně během stavby aby se stabilizoval a vítr ti nezlamal pruty.

https://youtu.be/kLligRPO4tU

Ještě doplním ze tu druhou sadu vypínacích lanek je samozrejmne lepší vypnout v momentu kdy upnes tropiko cca do poloviny a né až na konci, ale oni použili 10 mm pruty a ty snesou víc než 9 mm které jsou v základu.

Pokud to chceš tedy opravdu na podmínky o kterých jsi psal koukl bych se po jiných stanech. V nějakém vlakne tu jsou typy na čínské kopie Hillebergu a jiné stany s podobným designem - pokud je cena problém hledal bych toto.

Trochu levnější jsou Terra Nova nebo Fjallraven kde mas styl Allaka ale cena je pořad nad tvůj rozpočet. Zas když si člověk veme kolik stojí ty cesty do takových míst tak on ten stan pak zas tak drahy taky není.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Tauruss » čtv bře 12, 2020 14:02

Kamarádka kupovala pro sebe a přítele nějaký stan od Jurka a je s ním spokojená ohledně váhy a funkčnosti. Víc k tomu ale nevím. Tak možná zkus mrknout na jejich stránky,jestli ti bude nějaký vyhovovat.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » čtv bře 12, 2020 15:07

Jurek má jako odolnejsi stan Kombat - cenu splňuje - styl stavby ne. Váha je asi 4,5kg s tím ze má 8 mm tyče.

Ještě doplním ze u toho Hillebergu mas tři řady - černá má v základu 10 mm pruty, červená a žlutá 9 mm.

U všech stanů je možné použít zdvojení tyčí. U všech je možné dokoupit 10 mm tyče.

Taky sleduj množství vypínacích míst a lanek.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Mondy » pát bře 13, 2020 23:01

Na Jurky jsem se uz driv dival, protoze mi ho uz nekdo doporucoval, ale ani jeden model mi nevyhovoval.

I kdyz by ten Hilleberg byl top volba, tak zatim u me po vsech moznych review asi vede ta Salewa pred MSR, ale jeste furt mam dilema a hledam. Nemam ani tak problem dat vic, nez 10k, ale 30 za Hilleberg se mi dat nechce a nic mezi poradne najit nemuzu.

Nicmene nevite, jak jmenuji ty cinske kopie Hillebergu? Nebo kde je to diskusni vlakno? Nenasel jsem. Aspon bych jeste mrkl na tohle.

Za jakekoli ale i dalsi rady a tipy budu vdecny, protoze to rozhodovani je tezke :-D
Mondy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 11, 2020 7:19

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » sob bře 14, 2020 16:16

Třeba tento Cloud Peak 2 jen si nejsem jist zda je to díky tomu provedení úplně vhodné na náročné podmínky. Taky když jsem viděl tu stavbu, která je sice po vzoru Hillebergu, nicméně tyče se jen zaháknou do očka..... no nevím.... horší než MSR/Salewa to nebude, ale zda to bude odolnejsi těžko říct.

https://youtu.be/XJ9z20M3O7c

Cena je pod 4000,-
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » sob bře 14, 2020 16:32

Kouknout můžeš na Coleman Tratra 2 - díky tunelům pro tyče to za mne vypadá výrazně pevnější a pro stavbu ve větru vnodnejsi i když se konce opět jen zaháknou do oček ale aspoň jsou hned napruzene a tropiko fixovane.

Těžko říct pěkný stany jsou Terra Nova ale většina má klasicky styl stavby.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » sob bře 14, 2020 16:42

Teď koukám na Salewu a jejich model Litetrek Pro II by mohl byt to co hledas a za snad ještě přijatelnou cenu.

Upevnění tyčí do koncových tunýlků jako u Hillebergu, stavba v kuse, dostatek vypínacích míst - to by mohl být dobrý stan.

Neznám a nikdy jsem ho neviděl ale dle typu konstrukce je to to co hledas a cena cca 13000,-

https://youtu.be/Nt3uYncOf9w

Za mne na tohle bych se někam běžel podívat. A váha pod 2kg za plnej set.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Mondy » ned bře 15, 2020 11:39

Prave Coleman Tatra mam a i kdyz je to dobry stan i do horsich podminek, tak hodne zalezi, jakym smerem ho postavis. A kdyz foukalo na zadni stranu stanu, tak se neskutecne prohybal a nesedi mi navic jeho interier (neskutecne provesene steny).

Co se tyce Litetreku, tak mas naprostou pravdu. To byla moje top 1 volba. Nicmene kdyz uviznes ve spatnem pocasi a nemuzes si uvarit venku, tak Litetrek nema prostor na vareni/uskladneni veci. Byl jsem si ho prohlidnout a jak jsem v nem byl, tak jsem ho zavrhl. Je to obrovska skoda, protoze jinak se mi moc libi.

Tak zatim jsem objednal tu sierra leone a uvidime :) kdyz me nepresvedci, tak ji pak prodam a pujdu do neceho narocnejsiho :)
Mondy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 11, 2020 7:19

Re: Vyber stanu pro 3

Příspěvekod Michal82 » ned bře 15, 2020 20:14

Já se teď koukal na tu Sieru Leone na webu Salewy a oni mají nějakou novou verzi než na kterou jsem se koukal - podobný jak ten coleman.
Tak uvidíš.

Jinak ty predsinky - já je využíval na vaření když bylo ošklivě a vařil jsem tedy s benzinakem v Hillebergu ve Staice tam to šlo. S plynem v momentu kdy mas nějaký systém třeba Jetboil a td bych řekl ze jde vařit už ve všem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Zpět na Stany