Jaké vybrat rukavice

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod gerlach » sob úno 1, 2020 21:23

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu s rukavicemi na trek do Nepálu (max. cca 5100 m, co jsem četl, v sedle může být klidně - 15, - 20°C). Prozatím nevlastním prakticky žádné a rád bych vymyslel co nejuniverzálnější řešení, které bude použitelné i po návratu při budoucích zimních tůrách v našich podmínkách. Neholduji žádným zimním sportům a tak se mi vcelku pozdává vrstvení ve stylu tenké merino rukavice + softshell rukavice s nepromokavým převlekem. Pokud nebude ještě taková zima, budu mít jen ty softshell, pokud přituhne, přidal bych tenké merino (to mohu samostatně kdykoliv využít i ve městě) a využil ten převlek. Libí se mi Direct Alpine Express Plus, jen nevím, jestli by v takové kombinaci stačili (a musím ověřit ještě, jestli bych pod ně ty merino narval) - co myslíte? Napadá vás jiné řešení - přikoupit ještě nějaké "návleky na rukavice" (viděl jsem něco takového v Hudy od Black Diamond)? Či zakoupit nějaké lehké a skladné péřové rukavice? Nerad bych do tohoto kusu vybavení nějak extra investoval (představa byla 1500), není to priorita, ale podcenit to samozřejmě nechci ... Díky za radu.
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod oodoow » ned úno 2, 2020 9:43

To tam jedeš v zimě? Většinou se jezdí buď jaro nebo pozdim. Já byl na jaře, max výška byla na Kala Patthar cca 5600m a měl jsem Montane Prism Mitt. Neváží skoro nic, dají se sbalit do balíčku o velikosti tenisáku a teplotně stačily s přehledem. Vzhledem k tomu, že v Nepálu se na pokojích netopí, tak jsem v nich párkrát i spal. Dají se sehnat i u nás s cenou něco kolem 1200,- např Trailpoint je má.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod gerlach » ned úno 2, 2020 14:14

Na začátku března (tu informaci o teplotách jsem četl v souvislosti s brzkým ranní výstupem do sedla, ještě přes východem slunce) ... Díky moc za tip, nechápu jak jsem je mohl tyto přehlédnout :). Snažím se vybírat vybavení i s ohledem na co nejnižší váhu ale pokud možno ne na úkor výrazného snížení výdrže/kvality - máš už je delší dobu? Netrhají se někde? Je možné, že bych je použil i s hůlkami např. při sestupu - normálně s hůlkami nechodím, ale nerad bych, aby se při takovém výjimečném použití hned natrhli . . .
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod oodoow » ned úno 2, 2020 14:25

Už to bude skoro rok, kupoval jsem je před Nepálem loni.
Ráno tam bývá kosa, ale ne zas taková a taky než do toho sedla vylezeš, tak už bude sluníčko. *
Na lezení po skále nebo prodírání se trním určitě nejsou, ale s hůlkama jsem s nima párkrát šel i v tom Nepálu a nic se jim nestalo. Doteď jsou jak nový, uložené je mám mimo ten malinkatý sáček, aby moc neslehla izolace.
Dobrý na nich je, že oproti prstovým jsou fakt teplé a ruce se mi zahřejí, i když je oblékám třeba pozdě, kdy už je mám promrzlé.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mitau » ned úno 2, 2020 14:27

Z podobne kategorie se muzes podivat jeste na Rab Xenon a Black Diamond Stance.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod gerlach » ned úno 2, 2020 16:18

mitau: Díky moc za další tipy!
oodoow: Ok, prodírat se s nimi samozřejmě nikde nebudu, ty hůlky opravdu výjimečně, ale někdy možná nastane situace, kdy se budu chtít např. přidržet nějakého šutru, tak možná zvolím podobné jen s kůží na dlani. A ty jsi měl tedy ještě jedny tenké do nich a nebo ti opravdu stačili jenom tyto?
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod oodoow » ned úno 2, 2020 18:06

@gerlach: Stačily mi tyto, šel jsem Trek přes tři sedla, zas taková kosa tam fakt nebyla. :) Ale šli jsme to až nějak od půlky dubna. Začátek března bude asi drsnější, větší zima a sněhu kopy. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod gerlach » ned úno 2, 2020 19:13

Jasný, přibalím ještě ty merino :). Ještě jednou díky za radu všem.
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon úno 3, 2020 12:51

Stance, Prism, Xenon - vsecko moc pekny ultralight palcaky. Pro predstavu, BD u Stance uvadi 4 az -9st.C. Vsechny celkem podobny (cca stejna vaha a asi i podobna izolace.
Akorat jsou proste UL, chce se to k nim chovat hezky ;) (celkem pozitivni recenze Prism a fotky po lehce drsnejsim dvoudennim horskem marathonu ve Skotsku, kde se k nim nechoval hezky ;) ). Maji porad poutko na zaveseni na karabinu? Rukavice opravdu ztratit nechces :) Odolnejsi a teplejsi jeste napr. Montane Extreme Mitts (vic primaloftu, fleece uvnitr a zesilena dlan).

Kdybys koukal po odolnych a hodne teplych palcacich a nechtel zbytecne utracet za nejake moc technicke, mrkni taky na horolezeckou klasiku - vlnene Dachsteiny z predsrazene vlny. Jednoduche, odolne, prodysne, relativne lehke, dost odolne vetru i snehu (pokud neni nad nulou a mokry snih, ale to by ses v nich asi upekl).

@Oodoow - mimochodem, prodavaji v Kathmandu ("Nepali fake" obchudky v Thamelu) i levne lehci perove palcaky domaci vyroby? Nebo jen fleece? To by mohla byt taky volba pro zimomrive :) Kupoval jsi neco v Thamelu?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod oodoow » pon úno 3, 2020 14:11

@FrantaKrajta: Myslím, že i ty palčáky tam byly, bylo tam toho hodně, vlastně všecko, co tě napadne. Otázkou je, jestli v tom je fakt peří, bo těm prodavačům tam se nedá věřit ani nos mezi očima. :D
Koupili jsme tam pro přítelkyni hůlky za asi 150,- kč celkem lehké a daly celý trek. Pak myslím už jenom nalgen láhev. Ono na první pohled je člověk nadšený, co tam všecko nemaj a za jak super cenu a na ten druhý pak zjistí, že to není zas až tak super zboží. Jsou tam ale i originální značkové obchody, kde to ale zase stojí originální ceny. Kdyby byl někdo fakt zimomřivý, prodávají tam i celé velké "péřové" kombinézy za zlomek ceny, co by měly stát. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 19:03

FrantaKrajta píše:Rukavice opravdu ztratit nechces

Nechces. Ale kdyby se to prece jen stalo, tak je potreba mit nahradni. Vzdycky. Nemusi byt uplne stejne dobre, ale aspon nejake.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod karitapepe » stř úno 5, 2020 16:16

gerlach píše:Ahoj, chtěl bych poprosit o radu s rukavicemi na trek do Nepálu (max. cca 5100 m, co jsem četl, v sedle může být klidně - 15, - 20°C)

Já byl loni na Kazbeku a měl jsem rukavice BD terminátor, jsou to spíše rukavice na ledy a mixy, ale super s nimi manipuluje(vaří j různé věci kolem stanu, nazouvá sedák mačky, lanové techniky atd).
Druhé rukavice jsem měl peřové palčáky od Sira a ty jsem hlavně ocenil, když ty BD jsem měl po pěti hodinách výstupu propocené a začalo být trochu zima na ruky, tak na závěrečné dvě hodiny výstupu a pět hodin sestupu jsem byl jak v bavlnce.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod sobb » stř úno 5, 2020 18:33

mike píše: tak je potreba mit nahradni. Vzdycky.
Nouzovou variantou jsou i náhradní ponožky. Obráceně to ale moc nefunguje :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod Pierre111 » čtv úno 6, 2020 9:30

Já mám Terminátory taky a k tomu rukavice od Mountain Equipment. Terminátory nejsou špatné ale ME umí technické rukavice lépe. Lepší grip, lepší manipulace s materiálem. Já měl verzi bez membrány a ty rozhodně lépe dýchali a tepelný komfort v nich byl tedy snad i lepší, ikdyž byly tenčí. Samozřejmě se ale promočili.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod pohledvenkova » čtv úno 20, 2020 10:55

Zdravím. Před pár lety jsem si ve Sportissimu vybíral rukavice, nakonec to byly Leki...ale byla tam nějaká značka rukavic, jejíž logo nápadně připomínalo starší logo Pepsi nebo Povodí Vltavy. Zaboha na ni nemůžu přijít. Máte někdo tucha? Dík.
pohledvenkova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 7, 2019 10:19

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 20, 2020 11:23

Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 14:15

Logo sice dost odpovida popisu, ale Montane ve Sportisimu??? Za normalnich okolnosti leda tak, ze by je tam nekdo zapomel... :((. Co vim, oni nemaji sit franciz,t akze by nemeli nekde mit "vlastni" doplnene znacky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod pohledvenkova » čtv úno 20, 2020 19:15

4 Mawenzi: No jasně...pořád mně v báni strašilo "mountain", "monte"...ale ujko Google vyhazoval jen smetanové krémy...díky. =D>
pohledvenkova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 7, 2019 10:19

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 8, 2020 10:29

prosim tip na vodeodolne rukavice? kamoska chce k vanocum nepromokavy rukavice, ale sealskinz za 1500 ji kupovat fakt nebudu, predstava darku cca do 500kc idealne. Je mozny za tuto cenu nejaky aspon trochu odolny rukavice sehnat? (hadam chce spis na zimu) nebo se mam na rukavice vyto...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mike » ned lis 8, 2020 19:16

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 8, 2020 19:48

mike dobrej vanocni vtip :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod apuka » ned lis 8, 2020 20:32

Mawenzi píše:tip na vodeodolne rukavice...cca do 500kc...spis na zimu
Nechci Ti brat iluzi, ale tezko sezenes dobre zateplene membranove zimni rukavice do 500... Resp. obcas jo, musis se shanet po aukru, pokud zrovna nekde nekdo vybrakoval nejakou zrusenou prodejnu nebo neco podobneho. Ja mam doma Leki GTX za 399, tehdy dotycny mel nekolik ruznych druhu v ruznych velikostech. Nebo musis nekde narazit na opravdu velky vyprodej - zkus se kouknout do Sportissima, Hervisu a pod.

Jinak Ti zustanou "nepromokave lyzarske" rukavice od Tchiba (to je jen nahodna ukazka) a pod. Ale co mel syn od Tchiba, byly fakt za tu cenu dobre - teple a na bezne hrabani se ve snehu opravdu nepromokave, taky hodne vydrzely (starsi decko delajici ruzne lotroviny na snehu, sankovani, staveni snehulaka, hrabani "zahrabu", atd.
Nebo jeste muzes napr. od Decathlonu koupit vnejsi nepromokave rukavice, pod ktere si klidne muze dat napr. i pletene. Ale zrovna o techto nevim nic o vydrzi ani funkcionalite.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 8, 2020 20:43

apuka
diky, neco takoveho vypada dobre. Na dekac jsem se divala, ale nebyli prstove. Myslim, ze jde asi spis o to, ze kdyz kamosce neco spadne na zem, bude trochu snezit, odhrne snih z lavky, aby nemela hned promocene... ty z tchiba ji asi objednam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod apuka » ned lis 8, 2020 22:23

Zkus totam prohledat. Ja jsem vybral prvni, na co jsem u nich narazil. Cšny jsou cca stejne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod lojzmen » pon lis 9, 2020 20:53

Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2020 21:05

Typove podobne rukavice mam. Znackove, zacny Lidl. Jedny bez membrany a druhe s GTX (zadny Igelitex z Lidlu). Druhe jsem kupoval s podobnym umyslem, jak pise Mawenzi. A vysledek? Vyjde to uplne nastejno s tema bez membrany, mozna jsou i o trochu horsi. Za sucha se v nich trochu potim, za mokra jsou mokre oboje stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod sobb » pon lis 9, 2020 21:15

Jakože ti tečou? To sis možná raděj měl koupit z toho Lídlu :twisted:
Mám dvoje nebo troje membránové rukavice a netečou. Teda u těch péřových nevím, ty se nedostaly do situace, kdy by se to dalo ověřit :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2020 21:24

Netecou. Ale nasaknou vodou zvnejsku a pak se zevnitr nedostane pot a kondenzuje na membrane. Proste mi neprijde, ze by membrana davala nejakou vyhodu, spis naopak. A prekvapilo mne to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod sobb » pon lis 9, 2020 21:26

Aha, tak to ty moje fungujou. Obrovský rozdíl oproti bezmembránovým.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaké vybrat rukavice

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2020 21:28

On je mozna rozdil v pouziti. A typu rukavic, tenke se zdaji fungovat lip. Tady je pod membranou hodne izolace a ta pak nema jak fungovat, maly rozdil mezi vnitrni a vnejsi teplotou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení