Softshell s kapucou

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tip na softshellovou bundu dle požadovaných parametrů..?

Příspěvekod apuka » sob led 11, 2020 19:22

No, novinka... Spise bych rekl, ze se doprodavaji velikosti, ktere jim zustaly. Ta bunda se vyrabi (-ela) uz nekolik let - se stejnym "popisem". (Coz ale vubec neznamena, ze neni dobra!)
Standa63 píše:zajímalo by mě ještě z čeho je vnitřek, aby tam nebyl fleece
Nezapomen, ze je to druh membranoveho Windstopperu a co jsem z toho kdy videl, ten mel vevnitr vzdy jemnou mikrofleece strukturu vevnitr. Ale neber to jako mernou minci, zase tolik vyrobku z toho jsem v rukou nemel. Ale dobre s tim pocitat - kvuli te membrane taky nebude prodysna jako nemembranova SS, ale Ty pozadujes prodysnost 10000, coz moc prodysne neni. U Latoku se prodysnost uvadi v Ret, ma jej "<5", co v soucasnosti je i na membranu dost mala prodysnost.
Jeste pises, ze chces vodeodolnost 10000 - bacha, Windstopper oficialne neni vedeny jako vodeodolny, tj. Gore nezarucuje u nej tech 10000. Co ja vim, je to kvuli tomu, ze se svy bezne nepodlepuji - coz u Latoku, myslim, jsou. Jinak je to membrana, v podstate bezny GTX (jen mozna s trochu vetsimy "dirami" ve strukture), takze lehkemu desti by to odolat melo. (Mam z nesoftshelloveho WS (bez podlepenych svu) bundu od Artcteryxe a pouzivam ji do prace a mesta jako "plastenku", nepromokavou bundu, kdyz prsi. A zatim jsem pod ni mokry nikdy nebyl - ale taky nikdy jsem v ni nechodil v lijaku nekolik hodin v kuse.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » sob led 11, 2020 19:45

mike píše:Vykasli se na takove nesmyslne vrstveni a SS a koukni se po tech bundach, co psal booze vyse. V tvem pripade nejspis Atom LT, mozna dokonce i Atom AR. Pak by ti melo stacit jedno tricko s dlouhym

@nimha: Nejlepe udelas, kdyz na tuto poznamku mika rychle zapomenes. On je samozvanym ambasadorem tohoto typu obleceni, ktere je dobre pro mnoho lidi a mnoho aktivit, ale ne na Tebou popisovane - ale prakticky nema zadne zkusenosti ani s fliskami, ani s vrstenim a ani se sofsthellovymi bundami. Natoz s opravdu aktivnim pohybem /i kdyz si on myslim, ze jeho chozeni se sneznicemi je velice aktivni pohyb).
Rikam to proto, ze si neumim dobre predstavit, jak bys vypadal v zateplene bunde napr. po hodine poradneho slapani na kole nebo bezkach... Bezna izolace v zateplenych bundach toto nezvlada, na to neni dost prodysna. Plus mas dalsi dve vrstvy "obaloveho materialu", ktere jsou prodysne jeste mene - nebo mozna vice, jenze potom zase uz jsou min odolne vetru (i proudeni vzduchu napr. na kole). Toto, bohuzel, plati i u tech bund z Polartec Alphy, kde je z jedne strany taky neprofuk. latka, ktera ale nemusi stihat odvadet vlhkost. Ale stale je to nekde jinde nez napr. u Primaloftu.
(@mike: Atom AR je teda na aktivni pohyb, dokonce i len obycejne slapani do kopce hodne malo prodysna...)

Potom je otazka, jak budes vnimat pripadne prodysnejsi flisove panely a casti. Ne kazdemu a ne pri kazde prilezitosti jsou vhodne, muze Ti tam docela silne tahnout chlad. Ale toto si musis zjistit sam.

Jinak pokud mas 10 let stare flisky, rekl bych ze bude nacase udelat upgrade satniku. Za 10 let sel vyvoj i tam dost dopredu, navic se i ty flisky se casem degraduji a uz ani zdaleka tak neizoluji a jsou citelne mene prodysne. Polartec tehdy mel prakticky Classic, ThermalPro a Micro - ted uz mas dost novych druhu, v zavislosti od toho, co od nich cekas. Na ten aktivni pohyb asi by nejlepsi bylo sehnat Polartex Alphu, nejlepe bez sustaku (Rab to dela, odkaz asi najdes v topicu o P Alpha) a k tomu prodysnou SS bundu. Nebo, pokud Ti staci mensi - ale stale vysoka - prodysnost a trocha vetsi rozmer a mensi sbalitelnost, tak P Powerstretch (Pro pokud chces nosit na nem i batoh), ktery je sam o sebe mirne vetruodolny, takze casto jej muzes nosit i bez SS. Pod to neco, co dobre odvadi pot - a zjistis, ze zdaleka nepotrebujes tolik vrstev, nebudes se tak potit a mozno Ti bude nakonec i tepleji. (Bo je pravda, ze Tebou popsany zpusob je ponekud prehnany a divny.)
Nejlepe by bylo, kdybys nasel nekoho, kdo by Ti alespon neco z toho pujcil a nechal vyzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na softshellovou bundu dle požadovaných parametrů..?

Příspěvekod Standa63 » sob led 11, 2020 19:51

apuka píše:No, novinka...


Díky za info. Jj, už jsem se trochu informoval, a napsal na Tilak dotaz, zda je bunda vůbec voděodolná a zda není zateplené fleecem - mám obavu, že tomu tak je.

Jak píši, sháním bundu s voděodolností a paropropustností minimálně 10000.

Bunda bude 50% město, 50% příroda (hlavně do deště), žádný (velký) sport.

Možná, že se mě místní "zasloužilí" oudooři budou smát, ale v minulosti jsem vyzkoušel nebo i dokonce zakoupil bundy i dost drahé (na mé potřeby), ale vždy jsem nebyl úplně spokojen (třeba delší rukávy, přílišná těsnost, stahovací kolíčky v kapsách, potil jsem se v nich - i když udávané materiály a hodnoty toto vylučovaly, málo kapes, atd., atp.).

A teď možná přijde ten smích - pro mé potřeby byla pro mě nejlepší bunda Karrimor Pioneer eVent - právě v této jsem se skoro vůbec nepotil, žádné zateplení, žádný fleece, byla volnější, takže při chladném počasí se dalo v pohodě pod ní dát teplejší oblečení, rukávy dlouhé akorát, kapuce srovnatelná k límci, prodloužená zadní část, spousta kapes, cena fantastická (kolem 2,5 t.), prostě pro mě byla skoro perfektní. Ale už ji nevyrábí. Tudíž sháním za ni nějakou náhradu, klidně i něco lepšího, ale pouze dle mých preferencí, ale bohužel nic nenacházím...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob led 11, 2020 19:53

apuka píše:ale prakticky nema zadne zkusenosti ani s fliskami, ani s vrstenim a ani se sofsthellovymi bundami.

Na tos prisel jak? Flisky jsem zavrhnul prave po zkusenostech s nima a vrstveni povazuju za prezitek prave na zaklade zkusenosti s nim. Nic moc zkusenosti.

apuka píše:Bezna izolace v zateplenych bundach toto nezvlada, na to neni dost prodysna.

Jezismaria... zas tahle pitomost. Bezna izolace v zateplenych bundach je prodysna aspon jako fliska, nejspis vic.

Ne, na tohle kaslu, apuka bude ty sve blbosti opakovat porad dokola. Jen podotykam, ze konkretni zateplene bundy doporucil booze, ktery v nich beha.

(sloucil jsem Standovo vlakno sem, jak navrhnul fps)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » sob led 11, 2020 20:17

Standa63 píše:pro mé potřeby byla pro mě nejlepší bunda Karrimor Pioneer eVent
V tom pripade se zkus poohlidnout po nejake jine bunde z eVentu - ale s dostatecne prodysnym svrskem (bohuzel, neporadim). Taky by pro Tebe mohly byt vhodne nejake Neoshellove (nebo membrany na podobnem principu) bundy. A taky by stalo za to vyzkouset neco z GTX Active (ty novejsi). Proste spise (na ne) prodysnejsi membranovky.
Standa63 píše:paropropustností minimálně 10000
Prosim Te, na tu paropropustnost v g/m2/24h se vykasli, to je hodne pofiderni cislo, ktere ke vsemu kazdy vyrobce interpretuje a pouziva uplne jinak, resp. pouzivaji ruzne metody vypoctu, ktere davaji pro ne nejlepe vypadajici vysledky ale nejsou srovnatelne s vysledkami jinych metod.
Z eVentu, co vim, dela bundy napr. Zajo, ale vubec netusim o nich nic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod Standa63 » sob led 11, 2020 21:53

apuka píše:Z eVentu, co vim, dela bundy napr. Zajo, ale vubec netusim o nich nic.


Jo, díky, ale mají tam jen dvě bundy a ani jedna bohužel nevyhovuje mým požadavkům.

Ano, s eVent mám velmi dobré zkušenosti, asi bych šel zase raději do eVent.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » sob led 11, 2020 22:14

mike píše:konkretni zateplene bundy doporucil booze, ktery v nich beha
Tim myslis toto?
booze - trochu opticky upravene píše:AR PROTON LT, AR ATOM LT, AR ATOM LT VEST
...Na NW jsou bundy od AR idealni volba.
nebo
MARMOT ALPHA 60 kterou ted pouzivam na behani, ale hlavne i misto mikiny pod AR Atom. ... Na bezky s batohem nebo i na behani s batohem ma vyhodu, ze rychle vyschne. Ve vetru profoukne hodne, takze ji nedoporucuji na NW, kde se tak moc nehybes ...
Vsak proto mu na kolo, bycikl a bezky doporucuji enco prodysnejsiho.
mike píše:Jezismaria... zas tahle pitomost.
Abych sel ve Tvych stopach - muzes konecne linkovat neco, co Ti potvrzuje, ze ma napr. PL Gold prodysnost "alespon jako fliska", nejlepe v CFM? Jak si jiste pamatujes, P Classic ma CFM 254 (nova double-face verze az 325).
A zajiste jsi taky cetl na BPL, od oblibeneho RN jeho prispevky, kde popisuje, proc neni obleceni z klasicke izolace vhodne pro aktivni pohyb (nemysli tim backpacking), protoze jednoduse z principu (resp. v konecnem dusledku) nezvlada odvadet pot a ze proto se na aktivni pohyb pouziva obleceni z aktivni izolace nebo flisku s vetrovkou. Zjednoduse receno - jednak se bezna izolace typu PL musi dat do huste tkaneho svrchniho a vnitrniho materialu (jinak leze ven stejne jako peri), ktery ma rel. nizke CFM a jednak sama izolace izoluje "prilis dobre" a zabranuje "salani" telesneho tepla smerem ven (bohuzel CFM samotneho Primaloftu a spol nikde neuvadi). Az PL Active izolace se mohou davat do materialu s mensi hustotou/vetsim CFM - ale i tam se musi resit odvod teplat zpusobem jak jsem nedavno odkazoval s tema velkyma dirama v izolaci, co se oteviraji/zaviraji podel pohybu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob led 11, 2020 22:41

Myslim toto a vsimni si, na co reaguje.

apuka píše:muzes konecne linkovat neco, co Ti potvrzuje, ze ma napr. PL Gold prodysnost "alespon jako fliska", nejlepe v CFM?

Nemuzu, nemam. Nejspis proto, ze merit prodysnost syntetickych izolaci je pitomost. Kdybys mel nejakou v ruce, tak by ti doslo, proc.

apuka píše:Jak si jiste pamatujes, P Classic ma CFM 254 (nova double-face verze az 325).

Ano, proto je sama o sobe dost malo pouzitelna, protoze neni vetruodolna. Je celkem jedno, jestli ma neco 100 nebo 1000 CFM, oboji uz je prodysnost takova, ze nehraje roli a aby se to dalo pouzit ve vetru, musi se to obalit necim, co prodysnost snizi a zaroven zvysi vetruodolnost na pouzitelnou. Cislo zalezi na konkretnim cloveku a uziti a je nekde mezi 15 - 50 CFM.

apuka píše: Zjednoduse receno - jednak se bezna izolace typu PL musi dat do huste tkaneho svrchniho a vnitrniho materialu (jinak leze ven stejne jako peri)

Zjednodusene receno je to pitomost. Coz by ti opet doslo, kdybys PL bez obalu videl. Vypada uplne jinak, nez peri a nepotrebuje zdaleka tak hustou tkaninu. Jine synteticke izolace podobne, mam jeste nekde rozparane stare zateplene kalhoty a izolace z nich neproleze ani sitovinou. Protoze je to rouno. Prodysne asi jako ta sitovina a nic z nej neleze (vypada priblizne jako gaza).

apuka píše:ale i tam se musi resit odvod teplat zpusobem jak jsem nedavno odkazoval s tema velkyma dirama v izolaci, co se oteviraji/zaviraji podel pohybu

Coz je extremni kravina popirajici vyhody izolace. Mozna to u PA jinak nejde, ale tim hur pro nej.

Neustale tady pises o necem, o cemz nemas ani paru, akorat opakujes nesmysly marketoidu. To mne opravdu nebavi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob led 11, 2020 22:48

Abych to nejak uzavrel. Navrhuju sazku. Zajedeme do Liberce, kde maji pristroj na mereni CFM a zmerime mou primaloftku. Kdyz bude mit pod 30 CFM, platim test ja, kdyz nad, platis ty (protoze 30 CFM uz je takova prodysnost, ze popira vsechno, co jsi psal). Muj odhad je aspon 50 CFM, mozna i 100. Kompletni bunda se 100 nebo 115 g/m^2 Primaloftu Gold a dvema vrstvami obaloveho materialu. Kolik test stoji netusim, snad se vejde do 10 kKc.

A ano, jsem si dost jisty, protoze ta bunda je prodysnejsi nez Pertex EQ, ktery jsem mel a ktery ma mit 30 - 50 CFM. Coz mimochodem popira dalsi tve nesmysly, protoze pres ten rozhodne neprojde ani peri a pritom je takhle prodysny. Z cehoz plyne, ze rozhodne neni pravda, ze "sustaky" na primaloftky musi byt malo prodysne. Ze takove spousta vyrobcu pouziva je jina vec, duvod je ten, ze stale uvazuji v tradicnim vrstveni a primaloftku berou jako zatepleni na zastavky, kde prodysnost neni tolik potreba a tudiz pouziji stejne nebo podobne materialy jako na perovky. Pripadne o tom neuvazuji vubec, mam bohuzel i takove informace. Nastesti se to zacina lepsit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » ned led 12, 2020 2:14

Jeste mne napadlo se trochu kouknout, jestli nekdo neuvadi prodysnost u primaloftek a nasel jsem Montane Fireball Jacket 30 CFM a Montane Verso 30 CFM, ktera je prodavana jako bezecka. Coz je OK, protoze 30 CFM by na behani melo stacit, mozna je to i optimalni hodnota.

Nez najedes na sve obvykle marketoidni nesmysly o active, tak si uvedom, ze CFM test je staticky tj. nejake nesmyslne diry v izolaci, ktere se otevrou pri pohybu, pri nem nehraji roli. Vsadim boty ze tech 30 CFM je prodysnost obaloveho materialu a izolace ji temer neovlivnuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod pavproch » ned led 12, 2020 12:34

IMHO Softšelka bez flícu dovnitř není softšelka (jak ji chápu já).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » ned led 12, 2020 19:11

To ale chapes uplne spatne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » ned led 12, 2020 23:37

Prven, mozna by se mela diskuse presunout k zateplenym bundam, nebo do jineho vlakna, protoze se vetsina tyka spise te temy.
mike píše:Myslim toto a vsimni si, na co reaguje.
Miku, miku... Kdyby sis prispevky cetl cele a vsimal si i to, jak na to "na co" reaguje... :-k. To by sis potom vsiml i co jsem schvalne zduraznil v tom linku ve sve odpovedi. Ze "to" pouziva na behani, pise booze pouze u te Marmot Alpha 60 a pouze tu vice-mene doporucuje na "behani s batohem a bezkovani s batohem". Ty ostatne pise, ze jsou "idealni volba na NW", nic o ostatnych aktivitach.
mike píše:Zjednodusene receno je to pitomost. Coz by ti opet doslo, kdybys PL bez obalu videl. ... Jine synteticke izolace podobne, ... Protoze je to rouno. ...
Fajn, pekne videt dve veci:
1) ze o tech syntetickych izolacich toho moc nevis :wink:
2) ze kdyz se ja primo odvolam na BPL, dokonce na Richarda Nisleyho, tak jsou to jen "opakovani nesmyslu marketoidu" (RN by byl asi velice poteseni takovym oznacenim :wink:), kdyz se na ne odvolavas Ty, tak to jsou vedecky seriozni studie :lol:
Tak si laskave, prelouskej tyto dva linky (u prvniho staci prvni cast po zacatek hodnoceni jednotlivych bund) a potom rikej Ty mne, ze "Neustale tady pises o necem, o cemz nemas ani paru, akorat opakujes nesmysly marketoidu."
A PL neni uplne rouno, i kdyz se dela hodne podobne jako plst - jenze se dela z kratkych a jemnych vlaken a prave proto potrebuje velice huste tkanou textilii. Navic nemuzes hazet do jednoho pytle vsechny synt. izolace, protoze ty, co maji kontinualni vlakno, maji dost jine vlastnosti (viz ten prvni link).
A ano, videl jsem a mel jsem mezi prstami PL Sport i PL Gold (na manzelcine i moji bunde "se" udelaly diry), rozebral jsem i jedny stare zimni rukavice, ale ja bych nic, z toho, cos psal o PL, bych na zaklade toho nepsal - je ale pravda, ze jsem pres izolaci bez sustaku nefoukal. Ale taky jsem mel zateplenou bundu, ze ktere lezla synt. izolace jedna radost (moje tmavemodra fliska pod ni byla hodne byla), i kdyz latka byla na prvni pohled husta dost.
mike píše:ta bunda je prodysnejsi nez Pertex EQ, ktery jsem mel a ktery ma mit 30 - 50 CFM
Promin, ale nevim, jakou verzi P EQ myslis. Podle RN ma P EQ v jine Rabce CFM 19,69. A jinde zase pisou, ze P PWS ma CFM 8, jenze moje Rab Vapor Rise (2 vrstvy EQ bez vnitrniho fleecu) je znatelne hur profoukatelna nez 4x slozene PWS rukavice, tak nevim...
Kazdopadne ale s placenim testu nevim, proc bych mel platit nad 30 CFM, kdyz jsi tvrdil, ze je alespon tak prodysna jako fliska (tj. 254 CFM) :wink:.

Jo, mimochodem, dik, ze jsi mi tak prekne nahral s tema dvema linkovanyma primaloftkama od Montane, jak jsi na nich chtel ukazat nesmyslnost potreby huste a mene prodysne tkaniny pro normalni Primaloft. Ja ted musim "najit na sve obvykle marketoidni nesmysly o active" a to z jednohu jedineho duvodu: Obe ty bundy maji totiz izolaci Primaloft Gold Active+ :smt082.
Verze Active se od bezneho PL Gold lisi v tom, ze ma upraveny povrch materialu tak, aby se vlakna nemohla dostat ven (jinak receno bud je maji tam slepene nebo zatavene dokopy). Je to udelane prave kvuli tomu, aby se mohla izolace dat i do mene huste tkanych materialu, napriklad softshellu. Plus je 4-smerne strecovy, zato mene sbalitelny (resp. sbalitelnost se u nej ani neuvadi) a ma i nizsi clo, jen 0,8. (Tyto informace bys mohl castecne zjistit i primo ze stranek Primaloftu a z jejich tiskovych zprav a oznamu, najdes je, mozna, jeste stale v archivu.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 13, 2020 0:00

apuka píše:1) ze o tech syntetickych izolacich toho moc nevis

Jj, pouzivam je sice cely zivot, tady na foru jsem s tim prisel prvni, ale nic o nich nevim. Myslim, ze v tehle diskusi neni treba pokracovat. Takze jen par technickych poznamek:

apuka píše:A PL neni uplne rouno, i kdyz se dela hodne podobne jako plst - jenze se dela z kratkych a jemnych vlaken a prave proto potrebuje velice huste tkanou textilii.

Stokrat opakovana kravina se stane pravdou?

apuka píše:Promin, ale nevim, jakou verzi P EQ myslis.

Od Rabu, kterou zminoval scinkk v tebou odkazovanem prispevku. CFM udaje se lisi od 30 - 50, pres 70 a dokonce i 100 CFM. Muj odhad je 50+, jelikoz byla vyrazne prodysnejsi, nez Pertex Microlight, ktery ma mit 30 (taky od Rabu). Byla tak prodysna, ze se pro me pouziti nehodila, jelikoz nebyla dost (skoro vubec) vetruodolna.

apuka píše:Kazdopadne ale s placenim testu nevim, proc bych mel platit nad 30 CFM, kdyz jsi tvrdil, ze je alespon tak prodysna jako fliska (tj. 254 CFM)

To jsem tvrdil o samotne izolaci. Testovala by se cela bunda tj. izolace plus dve vrstvy sustaku. Parat ji kvuli tobe nebudu.

apuka píše:Obe ty bundy maji totiz izolaci Primaloft Gold Active+

Ano, to jsem psal a cekal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Tip na softshellovou bundu dle požadovaných parametrů..?

Příspěvekod Standa63 » pon led 13, 2020 7:55

Standa63 píše:Zdravím,
už třetí den hledám na netu softshellku, která by mě vyhovovala, ale nemůžu nic nelézt.

Mé požadované parametry:

- voděodolnost a paropropustnost min. 10000

- větruodolnost

- oděru odolný materiál

- čtyři vnější kapsy (a příp. i jedna vnitřní)

- vnější dolní kapsy co nejníže, ne s obrovským otvorem, aby se v nich daly pohodlně nosit ruce

- prodloužená zadní část

- nezateplená

- kapuce srolovatelná (a zabalená) k límci, nebo rovnou odnímatelná

- volnější střih


fps píše: koukni na Tilak Latok


Tak jsem právě dostal odpověď od Tilaku:

- voděodolnost? ....................... klasická DWR, membrána WS 10 m ale bez lepených švů

- vnitřní materiál (fleece)?............. ano

- vnitřní kapsa? ............................. ne, 6 vnějších
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » pon led 13, 2020 16:24

@mike: Ze neco dlouho pouzivas, neznamena, ze o materialu vevnitr vis podrobnosti. Staci Ti vedet par vlastnosti, ktere jsou pro Tebe dulezite - ale tady se nejadna o nich. Proc si uz nedas tu praci a neprectes alespon Ty dva linky, co jsem Ti tam dal - opakuji, jsou oba z Tebou (predtim) hodne uznavaneho webu. Mozna bys potom prestal stale dokola opakovat svoje nicim nepodlozene vymysly odporujici vsem odbornikum.
mike píše:Stokrat opakovana kravina se stane pravdou?
Tak to se stezuj o Primaloftu a spousty odborniku, kteri se tem materialum opravdu venuji a o nich vedi rozhodne radove vice, nez my vsichni na OF dokopy... Asi jsou vsichni blazni a blouzni, jen Ty jsi letadlo :wink:
mike píše:Od Rabu, kterou zminoval scinkk v tebou odkazovanem prispevku. CFM udaje se lisi od 30 - 50, pres 70 a dokonce i 100 CFM. Muj odhad je 50+, jelikoz byla vyrazne prodysnejsi, nez Pertex Microlight, ktery ma mit 30 (taky od Rabu).
Nezlob se na mne, ale je to naprosta pitomina. Jak jsem psal EQ na me Rabce (vice-mene ta sama, co je v tom linku) je nasobne mene prodysna jako P PWS na mych rukavicich (PWS je mnohonasobne mene prodysny jako napr. P Classic, ktery ma mit podle stejnych tabulek 254 CFM). A kdyby Microlight mela mit 30 CFM, tak to uz je uplne ujete - a podle Tvych slov by mela vetrovka (nebo zateplena bunda) z ni plne oddychat aktivni pohyb. Co rozhodne nedela, dokonce ani i mne, kdo zdaleka nedela moc aktivni pohyb). Takze v tech merenich je nekde nejaka chyba. (A taky sam Pertex davneji uvadel radove nizsi cisla CFM u tech materialu...)
mike píše:Ano, to jsem psal a cekal.
Ze cekal moji reakci, si myslim. Ale jinak jsi o (PL) Active v tech bundach nepsal vubec nic a Ty konstantne uz delsi dobu uvadis, ze PL Gold a PL Gold Active jsou jen marketingovy vymysl ale je to to same. Muzes potom vysvetlit, proc se z PL Gold (obycejne) nedela zadna alespon trochu strecova mikina a proc ma PL Gold Active clo znatelne mensi nez PL Gold (obycejny)?

Znove Ti pisu - precti si neco o synt. izolacich od lidi, kteri tomu rozumi a maji informace. A tim opravdu nemyslim sebe. Jinak vypadas jako sasek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 13, 2020 18:45

apuka píše:Ze neco dlouho pouzivas, neznamena, ze o materialu vevnitr vis podrobnosti.

To sice neznamena, ale kdyz jsou me dlouholete zkusenosti v naprostem rozporu s tvymi teoretickymi vyvody, tak to uz o tech vyvodech neco rika. Tvych vyvodech, to zduraznuju, protoze problem je hlavne v tve praci s informacema a to obecne, jak se ukazuje u libovolneho tematu. Tady bys mohl zacit tim, ze nebudes brat marketoidni materialy jako zjevenou pravdu a ke vsemu si ji nebudes extrapolovat az tam, kde by se ani marketoidi neodvazili.

V tehle diskusi nehodlam pokracovat, nemam to smysl a mam na praci zajimavejsi veci. Takze opet jen par technickych poznamek:

apuka píše:Nezlob se na mne, ale je to naprosta pitomina. Jak jsem psal EQ na me Rabce (vice-mene ta sama, co je v tom linku) je nasobne mene prodysna jako P PWS na mych rukavicich

Jasne, ja jsem tu vetrovku mel, PWS rukavice bezne nosim, porovnaval jsem to primo, ale je to naprosta pitomina :roll: Tady mas tabulku, kde pro Rab Alpine z Pertexu EQ zmerili 111 CFM. To je ta, co jsem mel. Jine zdroje se lisily, ale minimum bylo tech 30 - 50 CFM, jak ostatne psal i scinkk v tebou odkazovanem prispevku.

apuka píše:A kdyby Microlight mela mit 30 CFM, tak to uz je uplne ujete - a podle Tvych slov by mela vetrovka (nebo zateplena bunda) z ni plne oddychat aktivni pohyb. Co rozhodne nedela, dokonce ani i mne, kdo zdaleka nedela moc aktivni pohyb).

To samozrejme dela, je to nejprodysnejsi vetrovka z tech, co pouzivam (Rab Windveil tusim). Tak prodysna, ze ji nemuzu pouzivat na hory, protoze profukuje az moc. Proto ji pouzivam jen u nas na rychle potive akce.

apuka píše:Takze v tech merenich je nekde nejaka chyba. (A taky sam Pertex davneji uvadel radove nizsi cisla CFM u tech materialu...)

Chyba je jako obvykle v tve hlave a praci s informacemi. Zrovna Pertex totiz neuvadel CFM, ale ccm, coz je uplne jina jednotka a navic ta jejich cisla byla nesmyslna. Pro vsechny materialy meli 1 ccm a pro EQ myslim tech 8 ccm.

apuka píše:Jinak vypadas jako sasek.

Oblicej, ktery se ti odrazi na monitoru, neni muj :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod nimha » ned led 19, 2020 13:26

Dekuji za Vase postrehy. Procetl jsem to uz nekolikrat, ale nemel jsem bohuzel cas reagovat.

Co se tyce pozadovanych vlastnosti, rad bych dobrou izolacnost (samozrejme s ohledem na silu materialu), prodysnost, solidni neprofoukavost a urcitou vodeodolnost (je mi logice, ze bez membrany to nebudenic extra, ale neco malo by se hodilo).

V tomhle smyslu vnimam jako vhodne SS bez membrany nebo ev.ten Polartec Alpha.

Mozna lepe napovi aktivita a prozitky u ni - mezitim jsem dal 2 NW prochazky (nejakych 12km za 2,5h), 2x brusleni venku - kdy asi nejhorsi bylo poceni se na hrudniku, propotim se v technto mistech a nachladnu, pripadne chytnj kasel (cert vem ostatni poceni, to je jen nekomfort). Potrebuju tam neco, co tak neprofoukne.

S oblecenim jsem trochu experimentoval, mel jsem vzdy dlouhe zimni techno triko craft a bezeckou techno vrstvu klimatex, na to jsem pak daval nejakou tenkou techno mikinu na zip Columbia (vzpomnel jsem si, ze ji mam nove v satniku, kupovano na sjezdovky pokud by byla kosa) nebo tu starou polartec fleecku. Na brusle celkem cajk, ale i tak mi byla lehce kosa a soucasne jsem se jeste potil. Na NW jsem pribral nouzove nejakou lehce zateplenou fotbalistickou bundu umbro, kupovanou kdysi na bezny chozeni, ovsem musela byt rozepla...
nimha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte lis 28, 2006 9:19
Bydliště: Praha

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mitau » ned led 19, 2020 14:33

@nimha: Tenhle popis co ches proste na Alphu sedi dobre. Klidne bych se nebal ani teple Rab Alpha Direct
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » ned led 19, 2020 21:46

nimha píše:Na NW jsem pribral nouzove nejakou lehce zateplenou fotbalistickou bundu umbro, kupovanou kdysi na bezny chozeni, ovsem musela byt rozepla...

Moment, to jsi na vsechny ty vrstvy pridal zateplenou bundu? :shock: Tak to nefunguje, s tolilka vrstvama samozrejme musi byt rozepla. Priste zkus je to triko na telo plus zateplenou bundu.

nimha píše:mezitim jsem dal 2 NW prochazky (nejakych 12km za 2,5h)

Myslel jsem, ze NW je svizna chuze s hulkama. Jestli to nebylo nekde po kopcich, tak je to spis duchodcovske tempo, na to uz potrebujes byt teple obleceny ;-)

Dneska jsem na sobe mel, jako celou zimu, tenke merino s kratkym (IB 150), na tom primaloftku, dal si svych 8 km za hodinu a neco a bylo mi fajn. Kdybych se oblekl jako ty, tak nejspis chcipnu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod nimha » pon led 20, 2020 14:35

No je pravda, ze pohyb, u ktereho bych se nejak extra zadychaval, v zime radsi vynechavam, takze vse (kolo, bezky, brusle) delam na pul plynu. Duvod je az moc velka nachylnost na ruzne nachlazeni. V lete si "nalozit" nebojim, v zime leda ve fitku nebo bazenu.

Jinak ten NW byl s pritelkyni, ktera hulky nema a podobne kraviny pry provozovat nebude :-)
nimha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte lis 28, 2006 9:19
Bydliště: Praha

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 20, 2020 16:43

Pritelkyne se drz, ma rozum :twisted:

nimha píše:Duvod je az moc velka nachylnost na ruzne nachlazeni.

Ktera by se asi vyresila castejsim rychlym pohybem a otuzovanim ;-) A spravnym oblekanim. Sorry, ale fakt mi prijde, ze se oblekas uplne spatne. Svuj tip uz jsem napsal, jedno tricko + dobra primaloftka. Tepla tak, aby ti bez pohybu pri uplne zapnute bunde nebylo zima. Vic vrstev neni lip, naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod pavproch » pon led 20, 2020 18:36

mike píše: Vic vrstev neni lip, naopak.


IMHO Blbost.
(To co funguje Tobě, nemusí fungovat i ostatním.)

Otužování + pohyb = souhlas
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 20, 2020 20:11

Nemusi, ale jemu ty vrstvy evidentne nefunguji, tak proc nezkusit neco jineho?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod tsunami » pon led 20, 2020 21:54

Souhlasím s mikem

Na svižnější chůzi se oblékám takhle nějak:

Na teploty nula a nějak nad nulou nosím triko https://www.decathlon.cz/spodni-tricko- ... 02116.html a větrovku https://www.silvini.cz/panske-bundy-vet ... j1219.html

Pro teplotu kolem až k cca -10 to samé triko a bundu https://www.silvini.cz/panske-bundy-pri ... j1142.html

V obou případech mi není za chůze zima, než se zahřeju tak cítím chladno, ale ne vyloženě kosu. Dost se podím, obě bundy jsou hodně mokré. Ale také dost topím, takže to průběžně schne. Nosím s sebou buď tu primaloftku nebo péřovku v batůžku na případné zateplení při zastávce.

Když jdu na výlet na zevláka, tak si beru pod větrovku starší tenkou mikinu od Kilpi, model jsem nenašel, ale je to hodně podobné tomuhle https://www.shopkilpi.cz/eris-m-tmave-modra-w-kilpi
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 20, 2020 23:04

Akorat si myslim, podle toho co pise, ze by potreboval izolace vic. Ty mas dost sve vlastni ;-) Mne by to taky nestacilo, chce to aspon 80, ale spis 100 g/m^2 dobre izolace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mitau » pon led 20, 2020 23:31

tsunami: To Decthlon triko nevypada az tak teple, takze nosit jen triko s vetrovkou az k nule sice jde, ale vetsine lidem v tom uz bude zima. Na sviznou chuzi bych tak klidne taky chodil, ale anikdyz vezmu mikinu, tak se v ni nespotim a zbytecne nebudu mit pocit chladu, kdyz se nekde na chvili zastavim. Pro nimha by to asi nebylo reseni, s kterym by byl spokojen.

Proste funguje oboji (vrstveni i triko+primaloft), jen musi mit obleceni alespon nejakou zakladni kvalitu a pak je tyo o tom, co ti sedne.

PS: Vcera pri brusleni jsem propotil primaloftku a prijemne me prekvapilo, za ani v mokre mi nebylo moc zima.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » pon led 20, 2020 23:43

mike píše:by se asi vyresila castejsim rychlym pohybem a otuzovanim
Aaa, dalsi doktor na dalku...
Otuzovani muze pomoci - ale taky nemusi, o rychle chuzi ani nemluve. Pokud ma nejaky problem s dychacimi cestami (prudusky, mandle), ty mohou byt silne citlive na chladny vzduch a chlad vubec. A tehdy otuzovani i ta rychla chuze (spojena se zrychlenym dychanim) muze byt az primo skodliva. Byl jsem na tom takto asi do 17-ti s mandlemi (a od nich i pruduskami), az kym mi ich nevybrali, takze vim dobre, co to muze udelat.

Ale se spatnym oblekanim docela souhlasim. Jen bych prave jemu doporucil stejne jako predtim mitau P Aplhu, protoze ta je presne na toto. V primaloftce se on asi za chvili prilis zahreje, az prehreje - a nemuze si ji rozepnout. To funguje Tobe, vetsine normalnich lidi by to nemuselo dobre skoncit.
A radit mu az do nuly jednoduche tricko a vetrovku - jak ctu, jak to ma, rekl bych, ze pro nej to urcite nebude dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » pon led 20, 2020 23:55

apuka píše:Aaa, dalsi doktor na dalku...

:roll: psal jsem asi.

apuka píše:To funguje Tobe, vetsine normalnich lidi by to nemuselo dobre skoncit.

Normalni clovek neni haklivy, jak ty :P

apuka píše:A radit mu az do nuly jednoduche tricko a vetrovku

Tsunami mu to neradil, jen psal, co pouziva sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod sobb » pon led 20, 2020 23:56

nimha píše:kdy asi nejhorsi bylo poceni se na hrudniku, propotim se v technto mistech a nachladnu, pripadne chytnj kasel (cert vem ostatni poceni, to je jen nekomfort). Potrebuju tam neco, co tak neprofoukne.
Toto už je sice řešení mimo požadavek softshellu, ale když píšeš, že experimentuješ - co pro tento problém vyzkoušet zepřed neprofukavou vestu? Vyrábějí se takové například běžkařké, já mám nějaký model od Swix. Chráněný předek a ramena, záda větrají. A pod vestu se dá použít vrstvení takové, jaké je pro dané teplotní rozmezí optimální.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení