Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » úte led 7, 2020 17:26

Jo jo, v Adamsportu co?
Kdybych už Cascady neměl teď čerstvě z loňského roku, tak o tom uvažuju taky. Přeci jen ta moje goráčovka by už možná chtěl upgrade :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod radiohead99 » ned led 12, 2020 10:18

Zdravím,
ja by som chcel poprosit o radu :)

Bunda, prakticky mi je jedno z coho, len nech nepremokne aj s 20 kg rupsakom na chrbte s celodennym dazdom.
Vaha mi je sumka fuk.
Dobre odolna voci oderu a mechanickemu poskodeniu. Nech vydrzi aspon 3-4 rocky.
Pouzitie: celorocne, klasicka celorocna turistika, nie len u nas ale aj v severe (Norsko, Svedsko)

Adepty:
Tilak Evolution
Fjallraven Keb Eco-Shell
Direct Alpine Guide 6.0
a kedze som z SVK, Zajo Karakorum Neo

Najviac sa mi paci asi FJ, aj dobre sedi. Len nakolko to nie je taka preferovana znacka u nas v CR/SR nie je o nej dost "referencii". Je to logicke, nemoze sa porovnavat s lokalnym Tilakom napr.
radiohead99
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte črc 25, 2017 22:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » ned led 12, 2020 14:26

když ti nevadí dát za čínský Fjallraven takové peníze, tak proč ne, já třeba preferuji český Tilak, a stačil by ti třeba i ve slevě Tilak Storm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pon led 13, 2020 10:46

Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon led 13, 2020 16:01

@Standa63: V tom prehledu chybi jedna dulezita vlastnost eVentu - je relativne dost citlivy na uspineni z potu a prachu a to muze ovlivnovat jeho vodeodolnost. Proto jej je treba casteji prat, co zase postupne degraduje jeho specialni ochranu proti uspineni, takze bude jeste vice nachylny. Z tohoto duvodu GTX pouziva tenkou pridavnou PU vrstvu nebo dalsi membranu.
Takze ve skutecnosti pri stejnem pouzivani potebuje eVent vetsi starostlivost ale stejne jako membrana odejde drive. Toto potvrzuji napr. i nase navleky s eVentem - vsem trem odesla samotna membrana na latce po par letech, byly v ni vyslovene sedrene casti az na podklad. A protekalo to uz asi drive, jen jsme si to nevsimli - ono to proteklo na botu, ktera mela jeste GTX. Ale byl to asi 2L eVent, mozna nejaky 3L bude odolnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pon led 13, 2020 16:48

apuka: částečný souhlas. Ano, mohu potvrdit, že se snadno zašpiní, hlavně hodně jemný a sypký materiál (prach, mouka, apod.) se na bundě drží - musí se vždy umýt.
Ale měl jsem tu eVentovou bundu 4,5 roku, a nějakou změnu ve funkčnosti jsem nepozoroval - byla stále perfektní (alespoň pro mne).
Jiná věc je ta, že se eVentové bundy velmi těžko shání, neb nabídka je zoufalá... :(
Třeba tato vypadá dobře, ale nevyhovuje mým požadavkům.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod outdoor » stř led 15, 2020 9:56

Plánuji nákup nové bundy a pořád tak nějak váhám.

chtěl bych něco odolného (žádný paclite apod.) a mám takové dilema, zda bunda za 10k+ není moc drahá pláštěnka. Když neprší běžně chodím ve svetru/windstop/ nebo jiné lehčí věci, když jsem na kole, běžkách, skialpech, lezení -nikdy ji nemám jako hlavní oděv, v létě taková bunda snad jen do vyšších hor. Bundu primárně neberu na sebe rovnou, vždy čeká v báglu, až bude tak, abych ji vytáhl, což je vlastně semtam méně než více...

Další téma je, že ji vezmu třeba na zimní čundr, kde se třeba dělá i oheň, tak to bych bundu za 10k+ musel uklidit na nevyndat...

máte někdo zkušenost s tím co nabízí Decathlon: https://www.decathlon.cz/panska-bunda-t ... 93295.html
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » čtv led 16, 2020 13:17

- tohle je slušný:
Nepromokavost materiálu
Hodnoty bundy Trek 500 jsou následující:
25 000 mm před praním u nejlehčího materiálu (11 000 po 5 praních),
20 000 mm před praním u nejodolnějšího materiálu (17 000 mm po 5 praních).

- jestli chceš něco levného, tak bych se raději koukl třeba na zlevněnou Marmot PreCip
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod bobo1909 » ned led 19, 2020 13:20

Ahoj,
rád bych zakoupil nějakou odolnou, nepromokavou bundu. Často chodím na dlouhé treky a právě se chystám do Kolumbie, kde půjdu trek Los Nevados a také na pár dní do Amazonie. Takže aby měla dobrý vodní sloupec, prodyšnost, ale zároveň, abych na ni mohl nosit i krosnu, která bude mít dejme tomu mezi 10-20 kg. Byl bych Vám moc vděčný za rady. Moje jediná podmínka je, aby byla bunda do 5 000 Kč a splnila požadovanou kvalitu.

Moc díky
Bobo1909
bobo1909
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 19, 2020 13:16

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » ned led 19, 2020 14:38

Vzdycky to bude trade-off a bohuzel i ta prodysnost a odolnost jdou trochu proti sobe. Bezne bych ti jako bundu za rozumnou cenu, ktera bude fungovat, ale nebude v nicem extra zazracna doporucil Rab Downpour.

Tesne nad tvym limetem je ale vyprodejovy Tilak Active za 5,2k (v ruznych barvach jsou ruzne velikosti) a to mi prijde jako hodne dobra nabidka. Gore (vyrobce materialu) GTX Active uplne nedoporucuje pro pouziti natezko, ale muzes pohledat tady na foru, ze s tim nikdo nemel problem. A to jsou i zkusenosti primo s Tilak Active. Navic oproti levnejsim bundam bude ten material i pod batohem odolnejsi (nez treba ta Rab Downpour), Gore se chce hlavne jistit a prodavat i svoje drazsi a odolnejsi varianty.
Naposledy upravil sobb dne ned led 19, 2020 16:57, celkově upraveno 1
Důvod: změněn nefunkční (affiliate?) link
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod TomF » ned led 19, 2020 18:34

V outletu Tilak je teď Stinger za super peníze. Za sebe můžu Tilak doporučit.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » ned led 19, 2020 22:03

Koukam, ze Stinger je za 5k. To je asi jeste lepsi nabidka - pokud se bojis odolnosti, tak GTX Pro na ramenou by odolnosti mel dost pomoct. Kdyz se rozhodnes pro Tilak, doporucuju vyzkouset obe bundy, maji celkem rozdilny strih. Na tvoje pouziti je ale Stinger parametrove lepsi.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » ned led 19, 2020 22:53

Technicky dotaz:
mitau píše:pokud se bojis odolnosti, tak GTX Pro na ramenou by odolnosti mel dost pomoct
Tilak Stinger ma vyztuzena ramena GTX Pro? Tilak o tom nic nepise, podle nej je cela bunda z Activu. (Ale bundu sam nemam, takze netusim - proto se ptam).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » pon led 20, 2020 0:11

Ty jo, Stinger je fakt cely z GTX Active. Nevim, kde jsem pridsel na to, ze by ta ramenni cast z jine barvy mela byt z GTX Pro. Chyba je na moji strane.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon led 20, 2020 10:10

Mozna ze vyrabi i Stinger Pro, ktery je cca stejny strih ale z GTX Pro.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » pon led 20, 2020 21:57

mitau píše:Ty jo, Stinger je fakt cely z GTX Active. Nevim, kde jsem pridsel na to, ze by ta ramenni cast z jine barvy mela byt z GTX Pro. Chyba je na moji strane.


On totiž starý paclitový Stinger měl ramena z Pro shellu. Tady by měla být jen trochu pevnější látka... Mám dojem že 40d na ramenou zbytek 20-30. Btw nový Stinger z toho Paclite plus je docela kekel. Sice je ten paclite na vnitřní straně o něco příjemnější než stará verze, ale furt to je za mě krok zpět...
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pát led 31, 2020 20:02

Tak jsem si pročetl posledních pár stránek tohoto fora a čím dál víc docházím k závěru, že někteří lidé chodí do přírody kvůli tomu, aby si mohli kupovat drahé značkové vybavení.
Jak už někdo zmínil, mnohdy ty podřadné značky vydrží déle a více, než ty zaručené jedině správné značky, bez kterých by měl být vstup do přírody zakázán. Taková je i moje zkušenost. Párkrát i taková, že se mi ty drahé značkové věci poškodily už při zkoušení v obchodě. Někdy to připomínalo až scénky z nějaké komedie. Ale když chce někdo chodit po Tatrách ve vybavení jako do Himalájí, tak proč ne. Je to otázka peněz. Ale i v těch nepopulárních značkách lze dobře a podstatně levněji nakoupit.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » pát led 31, 2020 20:16

No například mého strýce obléká Lidl, Decathlon, nepálské Bazaary atd a to má procestovaný skoro celý globus a vylezeno nesčetně hor cca do 6000 mnm právě většinou v těchto hadrech. Donedávna ho zásobovala věcma ještě Salewa, které dělal ambasadora, ale sám říkal, proč by do toho vrážel prachy do bundy atd, když za stejnou částku pomalu jede na druhou stranu zeměkoule do hor a k tomu ty hadry ještě nebyly nic extra a na stan vyloženě nadával :D

Má i něco málo ze starších goráčů ale sám říkal, že se v tom sice potí míň, ale potí se v tom tak jako tak a žádný zázrak to není, takže to stejně nemá až tak smysl.
Za mě není "prohřešek" chodit v pro mě nevyvolených značkách, problém je v tom, když se ti snaží kokoti typu Alpine Pro vnutit bundu třeba za 5k když funkčností a kvalitou zpracování je mnohdy pod věcma za litr z Lidlu. To že něco vydrží, ale za dobu své existence změní pomalu skupenství a o funkčních vlastnostech ani nemluvě pro mě není argument, že i "neznačkové je taky dobré". Ano, může a kolikrát i ty věci jsou super, ale nesmí to být vpodstatě levný výrobek za ohromnou cenu.
Další aspekt toho je i například ekologie... K čemu se chrlí tuna a tuna nepoužitelných kusů oblečení v čínských fabrikách, když se ro za chvíli roztrhá, nefunguje to a nutí lidi kupovat další a další shity (protože člověk se málokdy z chyb poučí)
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » pát led 31, 2020 20:38

Ale ony ty levnější věci vydrží i svoji funkčností často stejně nebo déle. A právě se často tváří jako kvalitní ty drahé "povolené" značky, které jsou ve skutečnosti šunty. Já se i z tohoto důvodu opět začínám poohlížet po levnějších "zakázaných" značkách. I já jsem totiž začal uvažovat stylem, že si koupím nějakou "povolenou" značku a ty peníze do toho vrazím, protože mi to déle vydrží,ale opak byl pravdou. Protože s penězi to mám všelijaké, dospěl jsem k závěru, že vyjde levněji si koupit levnější "zakázanou" značku a třeba ji mít i kratší dobu a pak koupit novou, než koupit drahou "povolenou" značku, která ve výsledku vydrží stejně, než ty "zakázané".

Konkrétně minulý rok jsem se byl podívat v Hudy, že si koupím nějaké boty na jednodenní lehké výlety do přírody. Vrazili mi tam do ruky boty od Mamuta za čtyři tisíce, které jsem ani pořádně nevyzkoušel, protože už při nazouvání jsem si všiml, že se odlepuje podrážka, tak mi tam vrazili druhý typ bot od Mamuta, také cca za čtyři tisíce a říkám prodavačce, že ty poutka už od pohledu nic nevydrží. Ona prý, že se nemusím bát, že to je kvalitně zpracovaná značka, která vydrží hodně. Tak samozřejmě už při zkoušení jsem ty poutka urval... prodavačka jen koktala a nevěděla, co má říct. Tak jsem se sbalil, jel do supermarketového outdoorového obchodu a tam koupil nepromokavé tenisky za sedmstovek od kterých jsem moc nečekal, ale které mě příijemně překvapili a nepromoknou ani v lijáku a chodí se v nich dobře.

A zrovna v Lidlu se dají za dobré peníze sehnat dobré věci (nářadí atd)
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » sob úno 1, 2020 23:42

Tak zrovna s Mammutem a jejich botama mám jen ty nejhorší zkušenosti :D Tak nějak jsem se ustálil na Scarpách a jsem v zenu :D

Ale například nemůžu pět slávu na funkční hadry od pseudooutdoorových firem, protože jedním slovem stály všechny za hovno. Po chvíli ztráta funkčnosti (nebo nebyla ani na startu nějak ohromující) a stály v poměru ke kvalitě majlant. Teď beru hlavně české značky už jen proto, abych podpořil český průmysl a je jsou to fakt nezmary. Ale fakt se dá v "neznačkových" věcech dnes vybral mnoho strašně fajn kousků, které jsou funkčně k nerozeznání od mnohem dražších věcí :-) A hlavně obvykle stačí na 80% aktivit, které běžný člověk provozuje v horách.
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 13, 2020 8:39

Vyzkoušel zde už někdo ten RAB Kinetic Alpine Jacket? Z toho PROFLEX.

Koukal jsem že recenzí je už poměrně dost a lidi si to chválí, že to perfektně dejchá jak běžný SoftShell ale v dešti to nepromokne ani po celodenním použití. Jediná nevýhoda je prý ze v silném dešti nacucne povrch a přestává to dýchat což je prý trochu horší pak jak u GTX, který sice taky nedýchá ale není to tak vyrazne.

Jinak ideální na krátké přeháňky a pokud jsou i kalhoty odpadá nutnost cokoliv na sebe oblikat dalšího a řešit prevlikaní během pochodu.

Co sem koukal zařadily to do prodeje i ve zdejším guru obchodě ,,nalehko” kde sepsali i velmi pozitivní recenzi dokonce vhodné i pro běžecké aktivity.

Tak nevím, zkoušel to někdo ze zdejších už?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » sob úno 15, 2020 7:41

Chci se zeptat, podle čeho lze poznat, že nepromokavá bunda je vhodná k nošení s třeba 15-20 kilovým batohem na zádech? Při procházení zboží na internetu. Byl jsem se včera ptát a porozhlédnout v Hanibalu, ale natrefil jsem na špatnou směnu. To byla ochota, že by se člověk poblil. Sem šel raději pryč. Předpokládám, že by měla být laminátovaná. Stačí dvouvrstvý laminát nebo je lepší třívrstvý? Většinou třeba výrobci píší odolná bunda do extrémních podmínek, ale to je tak vše. Nevím, co si pod tím mám představit. Na jaké parametry bych se měl zaměřit nebo z jakého materiálu? Tilak by se mi sice líbil,ale deset jedenáct tisíc za bundu by asi pro mě byl velký luxus. Díval jsem se na internetu třeba na tuto:

https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/nepromokave-bundy/revol-jacket.html
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » ned úno 16, 2020 10:36

Laminátová ? Třeba jako kánoe ? :D Píšeš, že chceš nepromokavou bundu, tedy membránovou. Laminát se tomu říká, protože se to skládá z více vrstev spojených dohromady. Neříkal bych tomu ale laminátová bunda, to zní jako trochu zavádějící a já si představím tedy sklolaminát :D. Píšeš, že Tilak by se ti líbil a pak hodíš link na Highpoint 2vrstvý laminát pravděpodobně s podšívkou jelikož váží přes 500g. Design tý bundy je dost zastaralý, prostě taková stará klasika. No já bych si jí určitě nekoupil. Vzhledem k tomu, že je to jen 2L, tak bych jí za odolnou a vhodnou pod batoh moc nedoporučil, ale každá membrána a látka je jiná a já se v těchto membránách moc nevyznám. Já beru bundy z GTX, nejodolnější je PRO verze, ale zde zase záleží na vnější látce a její hustotě, gramáží atd. Nicméně bundy co mají nepromokavost nad 20000 by měli určitě vydržet i těžký batoh a nepromoknout (velmi pravděpodobně to vydrží bunda i s 10000). Prodavači rádi říkají, že GTX active, který je prodyšnější než GTX PRO není vhodný pod batoh, ale zkušenosti dost lidí tvrdí opak. Nevýhoda 2L membrán je ta, že jsou zevnitř náchylnější na pot a sůl. Membrána potom snáze degraduje a začne propouštět vodu. Volil bych tedy určitě 3L membránu. Kvalitní je třeba GTX, Dermizax, Pertex Shield atd. Zaměřil bych se taky na vnější látku, kde bych bral tak aspoň 40dernier.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » ned úno 16, 2020 12:50

Děkuji za přiblížení problematiky. Jinak to píši výrobci, že je třeba z dvouvrstvého laminátu. Ten Tilak jsem sice psal, že se mi líbí,ale zároveň jsem psal, že je to pro mě asi příliš velký luxus. Proto jsem tam dal odkaz na ten levnější High Point. Ten starý střih by mi nevadil. Možná i naopak. Je mi to sympatičtější než ty střihy nad zadek. I proto by se mi líbila třeba tahle, ale za ty peníze už je lepší si asi doplatit na ten Tilak. Váží už i celkem dost. https://www.hanibal.cz/high-point-mania-50-id15871#/7-velikost-xl/17-barva-black
Jestli se dá použít na ten těžký batoh jsem se ptal z důvodů, jestli se prostě při nošení těžkého batohu ten svrchní materiál neprošoupá či jinak neznehodnotí. Jinak tedy omluvte můj amaterismus v dotazech, ale nedaří se mi v tom zorientovat. Když jsem zkoušel najít nějaký článek, který by to nějak shrnoval, tak jsem nic nenalezl a když se zeptám v obchodě, tak mi neochotný prodavač řekne, že jediná vhodná bunda je Tilak za 14tisíc, což ve mně moc důvěry také nevzbuzovalo. Ty popisky materiálů na ešopech jsou také sporadické, dohledávám je podle toho, co je uvedeno u bundy. Samozřejmě každý materiál je super nejvíc nejlepší. Asi je to prostě o tom, že člověk jde cestou pokus omyl a zkouší, co je dobré a co ne.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » ned úno 16, 2020 13:39

Zkus pohledat, jestli bys nekde nenasel zlevneny Tilak Storm. Na tvoje pouziti by mel vyhovovat a na novou sezonu ma C-knit podsivku, tak by nekde starsi verze mohla byt v pekne sleve (treba damsky Strom je tam za 5,5k, pansky stary ale uz nemaji).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod TomF » ned úno 16, 2020 19:38

Já bych se ani ty 2L membrany nebal. Když se o ní budeš starat a pravidelně prát, tak ti ta sůl vůbec neublíží, pokud nejsi prase a věci peres :wink: záleží na odolnosti vnější látky.
Brácha nosí u přes 3 roky HP Superior s těžkým batohem a žádný problém nemá. Co se týče střihu tak je mi víc sympatický Tilak, ale každý má jiný vkus.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 16, 2020 20:29

Odolnost vnejsi latky a membranovky vubec bych neresil, to je posledni kriterium. Bezne pouzivani vydrzi kazda membranovka a na vaze batohu nezalezi. Membranovka se driv rozpadne vekem nez kvuli batohu. Nevzpominam si, ze by tu nekdy nekdo prosoupal membranovku pod batohem. Zato rozpadla membrana je celkem bezna (6 - 10 let od vyroby stejne jako PU podrazky). Taky mi unika, proc by tezky batoh mel latku nicit vic. Spis naopak, s lehkym se jde rychleji, a tak se vic soupe.

@Taurus: vypada to, ze v tom mas slusny zmatek. Ta HP bunda je naprosto silena, nenosil bych ji, ani kdyby mi platili. TVL, 3/4 kila, mizerna membrana, retro konstrukce... Navic cena, rozumnou membranovku sezenes nekde ve sleve za polovinu. Jenom se nesmis omezovat na Tilak nebo HP, k tomu neni zadny duvod.

Nejdriv si ujasni, k cemu tu bundu vlastne chces. Membranovka je nejmin uzitecna cast vybavy a ma nejhorsi pomer cena/vykon. Naprostou vetsinu podminek je lepsi jit v necem jinem. Pokud teda nepatris k tema par procentum lidi, co se vubec nepoti nebo nejsi masochista. Membranovka se IMO hodi jen do deste, zvlast kdyz tahnes tezky batoh, protoze to se potis nejvic. Tohle zadna membrana neudycha, at si marketoidi tvrdi cokoliv. Sam mam asi tu nejlepsi a ac nachodim rocne pres 3000 km, mam ji v batohu a pouziju ji za ten rok tak 2 - 3x.

Dokonce si myslim, ze membranovku mozna nepotrebujes vubec, zvlast jestli setris. Kdyz si pro zacatek koupis plastenku nebo ponco, tak ti to bude stacit a pozdeji uvidis sam. Neco neco ze zminovaneho Lidlu, Decathlonu apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » ned úno 16, 2020 21:34

Tu bundu chci jen pro nepřízeň počasí na déšť nebo nějaký silný vítr. Ano, očekávám, že ji budu mít víceméně v batohu. Tu, co mám teď, jsem také příliš nepoužil a nosil ji v batohu. Ale chci mít něco, na co se mohu spolehnout. Já se nesoustředím jen na Tilak nebo HP. Ty jsem našel na ešopech nebo mi byly doporučeny zde. Různé bundy a vybavení prohlížím na českých ešopech jako je Hudy, Hanibal, Alpsport, RockPoint a podle toho zjišťuji, co se vyrábí atd. Nevím, jaké značky mám hledat. Jinak ano, v těch materiálech mám zmatek i ve všem. Právě, že pláštěnku jsem používal doteď. Na sobě pláštěnku a na nohou po kolena návleky. Při celodenní chůzi s batohem v pláštěnce jsem byl více mokrý pod tou pláštěnkou než bez ní. A mezi pláštěnkou a návlekama jsem byl mokrý, protože ty pláštěnky z nějakého dementního důvodu nedělají až pod kolena. Tak chci vyzkoušet metodu nepromokavé kalhoty a bunda. Jinak, co se týče toho goretexu, tak mi pokaždé v obchodě prodavači řekli, že je to marketingová modní záležitost, ale že to nemá žádný důvod, protože ostatní membrány jsou víceméně stejně účinné, ale všichni chtějí goretex, protože je to známá membrána díky reklamě.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Taurus » ned úno 16, 2020 21:55

Taky mě na té pláštěnce deptá to její neustálé navlékání a vysvlékání přes ten obří batoh, když se počasí po hodině mění, protože se mi v ní nechodí dobře. Minulý podzim, když jsem byl na Šumavě a celé dny pršelo, tak mi při nošení té pláštenky zevnitř tekla po stěnách voda, jak se to neodpařovalo. Nečekám, že se v bundě nebudu potit,ale očekávám, že to bude lepší než ta pláštěnka.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 16, 2020 22:03

Taurus píše:Ano, očekávám, že ji budu mít víceméně v batohu.

Fajn, tak v tom pripade ale fakt nechces bundu, ktera vazi 3/4 kila. A fakt nepotrebujes resit odolnost.
Taurus píše: Při celodenní chůzi s batohem v pláštěnce jsem byl více mokrý pod tou pláštěnkou než bez ní.

Jestli prselo cely den, tak je to v plastence spatne, ale nepocitej s tim, ze v membranovych vecech mokry nebudes. Budes min, ale suchy rozhodne ne.

Taurus píše:celé dny pršelo, tak mi při nošení té pláštenky zevnitř tekla po stěnách voda, jak se to neodpařovalo.

Tohle se ti muze stat i v membranovce. Kdyz po ni tece zvenku hodiny studena voda a povrch je promoceny, tak membrana moc nefunguje, horsi vubec, takze vsechno, co vypotis, se zevnitr vysrazi. To jen abys necekal zazraky. Ono je lepsi se koukat na predpoved a kdyz ma nekolik dni v kuse prset, tak vylet odlozit.

Taurus píše: Jinak, co se týče toho goretexu, tak mi pokaždé v obchodě prodavači řekli, že je to marketingová modní záležitost, ale že to nemá žádný důvod, protože ostatní membrány jsou víceméně stejně účinné, ale všichni chtějí goretex, protože je to známá membrána díky reklamě.

To neni uplne pravda, on taky neni GTX jako GTX, ale pro tve pouziti to tak brat muzes.

Koukni treba sem: https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... ckets-c203. Ty nejlehci preskoc, ale treba Marmot Precip by ti stacit mohl, zkusenosti jsou s nim dobre a mozna je k sehnani (a vyzkouseni) i nekde u nas. 93 nebo 110 liber je min nez polovina ceny te silene HP bundy a nejspis to bude fungovat lip. Pripadne si to muzes seradit podle ceny: https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... c203#sort3.

Tohle je jen namatkou, aktualni nabidku nesleduju, jelikoz mam doufam s membranovkou na par let vystarano. BTW, taky z UK, vysla mne myslim o neco levneji, nez ta HP a proti ni je to jina planeta (nedoporucim, protoze od te doby zvedli cenu a bohuzel i zmenili material).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení