Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mitau » pon led 13, 2020 0:50

Jak to chapu ja, tak Delta nema s PowerDry nic spolecneho - zkratka novy material, ktery je tenky, chladivy a nema moc dobrou odolnost.

Argument s Priamloftem Gold Active+ je zajimavy, minimalne to ukazuje, ze z hlediska CFM neni limitujici izolace s clo 0.8, coz je o dost lepsi nez Alpha. I tak mi ale Alpha Direct prijde zajimava, protoze pro nizke gramaze je vynechana podsivka zajimava i z hlediska hmotnosti. Navic neverim, ze CFM rika vse. Pri vrstveni zkratka nektere materialy spolu funguji a nektere ne, takze dokud si budou lidi Alphu chvalit, ze dobre odvadi pot z nizsich vrstev tak je zajimava. Ostatne i ty pises, ze treba PowerDry s nekterymi hornimi vrstvami nefunguje.

PowerGrid v tenke gramazi, ten od Montane nosim krome leta vzdycky - asi to bude Montane Micro Pull-on. Neco mezi trikem a mikinou. Mam z te gramaze asi triko s Alphou ve predku (Terrex Skyclimb Top) a kdyby to melo lepe vyresene konce rukavu, tak by to byla zajima kombinace jako jedina vrstva na behani. Na outdoorove pouziti mi ale nejak prijde, ze to neni ani triko ani mikina a neumim to pouzivat. Jsem zkratka nauceny na Craft a na to, ze spodni vrstva je pruzna a tesne obepina telo a na to ten material asi nema dost pruznosti.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon led 13, 2020 1:21

Myslim, ze CFM a clo spolu vubec nesouvisi, jde o dve nezavisle veliciny a to i kdyz se omezime jen na izolace. CFM urcite nerika vse, ale jako napoveda funguje celkem dobre.

Nedej se zmast apukou, on to sice furt opakuje, ale je to fakt strasna blbost. Izolace samy o sobe nejsou zadna velka bariera prodysnosti, naopak. Klidne bych si vsadil na to, ze naprosta vetsina bude mit tak velke CFM, ze je proti obalovym materialum zanedbatelne. Tj. lisi se radove a prodysnost bundy je data prave temi obalovymi materialy. Nakonec, dukaz pro Primaloft One/Gold jsem tu sam dal. Kdyz moje bunda prisla o DWR, prestala byt pouzitelna, protoze strasne profoukavala, snad i hur, nez bezna fliska. Obnova DWR ji docela pomohla a snad ani apuka nebude tvrdit, ze DWR neco udelalo s Primaloftem.

Jo a mimochodem, nedavno jsem si vsiml, ze ma druha primaloftka, ta hodne malo prodysna, uz tak malo prodysna neni. Furt to neni nic moc, material je takovy ten UL perovkovy nebo spacakovy, ale rozhodne vic, nez byvala. Cim to? Taky prisla o DWR, povrch saje jako toaletak. Takze ji nosim denne na rychle vychazky a ani kdyz se zapotim, tak to az tak moc nevadi. DWR samozrejme obnovovat nebudu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon led 13, 2020 19:03

@apuka nemuzes prosim nekam nahrat fotku, jak je reseno prichyceni Alphy v horni casti rukavu. Zajima me fotka podsivky diky. :prayer:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 13, 2020 20:57

@Mike, tohle, allez micro hoodie. 160g, polartec power grid, dobre mi padne (i ta kapuce) a je mi v nem prijemne pod Alphou ci Primaloftkou. Polartec power dry mi proste na zimu nesedi pod jakoukoliv bundou, zato jako jedina vrstva (jak jsem psal drive) treba v lete mi prijde fajn.

Ale vsecko je to dost individualni :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon led 13, 2020 22:28

Diky. Jaka je gramaz materialu nahodou nevis? A jaka byla gramaz PowerDry, co jsi zkousel v zime? Dost na ni zalezi, v lete cim min, tim lip, v zime naopak.

Individualni to urcite je, ja bych mikinu s kapuci nedal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 14, 2020 14:08

Gramaz te Montane Allez Micro z powergrid nevim, ale je to docela pruhledny matros, cela mikina i s kapuci ma 160-200g (ruzny udaj na ruznych webech, asi dle velikosti), vetsinu powergrid veci od jinych vyrobcu jsem videl vic k 300g (coz uz mi prislo pro mne moc tluste). Powerdry mam nejake od Mammutu, Sertig, vahove cca stejne, trosku tenci, cca 150g, dlouhe rukavy bez kapuce. Na leto je fajn, kvuli UPF 50+ jsem ho nosil i treba na balkanskych horach v (to uz bylo chvilema moc vedro) kvuli slunci a vetru nebo v nizsich letnich Alpach. Ale v zime mi tenhle powerdry pod zateplenou primaloftkou ani Alphou moc nevyhovoval. Powergrid podobne gramaze mne u te mikiny i docela hreje, je prijemnejsi a subjektivne v kombinaci s Alphou i PL mnohem lepe odvadi pot. Kdyz je trochu vetsi zima, dam pod nej jeste neco hodne sitovaneho typu moira/brynje a nemusim se ve vytopenem autobuse ci vlaku prevlekat - vyhoda kupe pro sebe, kdyz je clovek po nekolika dnech a nocich venku :D

A je to snad jediny kus obleceni s dirama na palce, ktery mi vubec nevadej a netlacej mne a pouzivam je (taky subjektivni) :)

Ja tu mikinu nosim jako spodni nebo stredni na zimni hory pod ruznyma zateplenyma bundama - DA Alphou i vice ci mene (BD a nove ted i Prism) prodysnyma primaloftkama, a dost mi vyhovuje. Od zimniho Balkanu na sneznicich po cesky a slovensky hrebenovky. Uz ji mam nejakou chvili, tak snad ten klasicky bias "nadseni z nove zakoupene veci" uz doufam odeznel ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte led 14, 2020 14:18

booze píše:@apuka nemuzes prosim nekam nahrat fotku, jak je reseno prichyceni Alphy v horni casti rukavu.
Myslis na tom Marmot Dark Star? Vecer zkusim (pokud nezapomenu a dostanu se domu - a ta americanka konecne pochopi, ze nema smysl delat dalsi nekolikahodinovy myting s 10-ti lidma z Evropy, ze ji netiskne tiskarna, kdyz ji momentalne uz asi pet ruznych lidi z rucnych stran rekl, ze problem je za firewallem a NAT v Americe, ke kteremu ani jeden z nas nema zadny pristup, ze se musi obratit na tamejsi support (na miste) #-o #-o #-o ).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 14, 2020 15:46

Jinak Direct Alpine Alpha 3.0 (uff, to je jak verze iPhonu nebo Playstationu, nemohli by normalne udavat proste jen rok?) ma pry trochu prodlouzenou izolaci v rukavech, nevidel jste nekdo, jak moc?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte led 14, 2020 21:31

booze píše:@apuka nemuzes prosim nekam nahrat fotku, jak je reseno prichyceni Alphy v horni casti rukavu.
Nejsem si jisty, ze jsem odfotil, cos chtel, ale tady mas dve fotky:

Z boku v podpazusi /ehm, to je slovenske slovo, ale netusim, jak se tomu rika cesky/ - to je vpravo, kde "jakoby" konci sev (zataci se zpet na druhe strane)
Alpha1.JPG

primy pohled na podpazusi - tady je uprostred mezi dvema svislyma svami, nahore uprostred je samotny rukav. Tady dobre videt, ze je rukav prichyceny dokola plochym svem a potom na obou stranach podpazusi jsou dva ploche svy po cele delce bundy, jako by vsity panel (ze stejneho matrose).
Alpha2.JPG

Jinak je Alpha prichycena uz jen na krajich, nikde jinde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod davyd » stř led 15, 2020 22:49

Ahoj, do těchto podmínek jsem si koupil bundu Rab Alpha Direct. Ještě upřesním, že měřím 186 cm a važím 104 kg.

Měl jsem ji na sobě více než 10x v teplotách +5 až -5 °C, v bezvětří i slabém větru, v Brdech nebo lesoparcích s dětmi, nebo s kočárkem, s Devold Wool Mesh rolákem a/nebo Devold trikem 190 g/m2, nebo jen s Rab Al Pull On (Polartec Power Dry).

Pokud mohu podle potřeby zrychlovat, bunda krásně zvládá - je v ní teplo. Například tuto trasu při průměrné teplotě 1 °C, zdánlivé -2° C. Po 2km jsem svlékl triko, přehříval jsem se, a zůstal po celý výlet jen v roláku a bundě. To s batohem bez vnitřního rámu (Gossamer Gear Kumo 36). Do "kopců" jsem udržoval tempo až šel skoro naplno kvůli otestování bundy. Kvůli přehřátí ani zpocení jsem nemusel ani zpomalovat, ani rozepínat bundu. Boty jsem měl bez membrány, jen se síťovinou (Inov-8 Terra Ultra 260), a chlad na prstech jsem necítil. Občas mi bylo ale chladno na prsty na rukou, rukavice nenosím. Na hlavě jsem měl jen čelenku Merino Neckwarmer Buff.

Pokud nemohu zrychlovat nebo při delším postávání (s dětmi na procházce nebo vaření (na lihu :)), je mi v bundě zima. To v teplotách +5 až -5 °C. Stačilo mi přehodit přes bundu mikinu Devold Thermo nebo mikinu Warmpeace Nemesis (Polartec Microfleece), kterou jsem si pořídil jako lehčí náhradu za Thermo do uvedených teplot. Potom je mi při vaření/postávání dobře.

Nutno dodat, že spodní práh rozsahu teplot, kde vnímám komfort, mám zřejmě o pár stupňů níže než ostatní. Proto mi vyhovuje merino. Ve srovnání Devold trik s Rab Al Pull On pod Rab Alpha Direct nevnímám v uvedených podmínkách za chůze žádný významný rozdíl. Doma už jo :)
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon úno 10, 2020 23:00

Po navratu z vyletu jsem zjistil, ze u moji Marmot Alpha 60 zacala dost zmolkovatet svrchni latka na predlokti. Ocekaval jsem na jinych namahanych mistech, ale oba rukavy stejne. :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » stř bře 18, 2020 16:15

Dalsi feedback z opakovaneho pouzivani Marmot Dark Star.

Posledni dva mesice jsem byl parkrat na Lyse po stejne ceste jak jsem tady psal prvni realni feedback. Snazil jsem se vnimat, jak bunda pracuje, dokonce jsem si sehnal misto Ba tilka umelinove od Klimatexu. Klasicky, celou cestou vice-mene bezvetri (jde se v hustem lese v zavetri), nahore hodne silny vitr az vichrice. Tady je kratky prehled:

1) Tilko Klimatex+bambusove triko dlouhy rukav asi 250g, teplota cca +4 /auto/ az -4 /CHMU stanice/ smerem nahoru, oteplovalo se rychle, takze dolu bylo v prumeru tak o 2-3 st. tepleji, vlhkost na CHMU stanici na Lyse 100%, snih od zdola, do cca 1000m se topil, resp. spise odparoval, dolu uz tak od 1150m - kombo pracovalo smerem nahoru dobre, smerem dolu ale Alpha odvadela praci jak mela, ale Microlight nestihal. Asi od 1100m dolu zacal viditelne navlhavat, az byl na omak zvenci mokry (ne vlhky ale mokry, na prstech zustala voda), cim dal vice. Smerem nahoru jsem mel vevnitr pocit vlhkeho tepla, ale vsechny vrstvy byly vzdy naprosto suche, zadny naznak vlhkosti, vcetne PA zevnitr. Smerem dolu uz ten pocit nebyl. Jen Microligth zvenci mokry. Takto az dolu a celou cestu v aute domu - Microlight se ne a ne ususit, tudiz usuzuji, ze zevnitr se na nem musela mirne srazit vlhkost na vodu. Dokonce ani doma v teple a rel. suchu to schlo pomalu.

2) Tilko ba+bambusove triko dlouhy rukav asi 250g, teplota cca +1 /auto - pri navratu 0 az -1/ az -4 /CHMU stanice/ smerem nahoru, vlhkost nahore 34% - uplne v pohode, vsechno perfektne suche. Sebemensi problem nebyl.

Z toho i plyne, ze v opravdu narocnych podminkach ten Microlight na PA nestaci, je treba neco prodysnejsiho. Navic jsem si tehdy spomenul, jak tady nekdo psal, ze mu jednou PA bunda navlhla a pote uz byla stale mokra. Jemu se asi stalo, co mne, jen bud mel jeste horsi podminky nebo se vice potil nebo mu to trvalo dele. Podle mne u mne jeste nebylo srazeno tolik vody, aby to prechazelo pres PA, navic jsem sel smerem dolu, tj. mensi poceni.

Taky jsem byl trikrat v podobnem obleceni na stejne ceste a podobnych podminkach (cca +3 az -4 nebo -4,6, 90-95% vlhkost), jen misto Marmot Dark Star jsem mel na sobe Rab Vapour Rise bundu (P EQ+tenky flis sesity dokopy). Po tech zkusenostech mohu rict, ze tato kombinace (kterou jsem predtim pouzival hodne a chvalil, jak je skvela) sice obstala, ale zdaleka nestihala odvadet vlhkost tak, jak PA a i spodni triko mi vlhlo - i kdyz se na rozdil od vyse popsaneho problemu rychle ususila i s trikem. Takze si myslim, ze jako alternativa bundy s PA 60g to nebude zdaleka plnohotnotne.
Navic, jak jsem psal, ze bunda s PA se nema rozepinat, aby dobre fungovala, tady jsem musel vetrat rozepnutim zipu odspodu a ani tak se nedarilo odvadet vlhkost ani zdaleka tak dobre jako v nerozepnutem PA .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ondrejkout » ned bře 22, 2020 10:53

Moje zkušenost s Polartec Alpha 120 g/m2 (Rab Alpha Direct): zjednodušeně řečeno od nuly vejš je to pro náročný pohyb (u mě skialp) k ničemu. Navlhne to, neschne to.

Vždy nosím jako základní vrstvu Craft Be Active Extreme, pak potřebuju druhou vrstvu a tady jsem zkusil Polartec Wind Pro Hardface nahradit Polartec Alpha 120 pro pokrytí trochu většího větru, a nakonec mám větrolam GTX Pro v batohu.

Jenže tam kde Polartec Wind Pro Hardface krásně schne (a ten schne vždycky), tam Polartec Alpha 120 schnout nestíhá, a kde Polartec Alpha 120 větru stíhá, tam zas nestíhá Polartec Wind Pro Hardface.

Tak jsem se zamyslel a došel k názoru, že problém je ten Microlight pevně spojený s Polartecem Alpha. Takže Rab Alpha Direct putuje do skříně (kdyby někdo měl zájem mám asi 3x nošené Lko) a místo ní jsem koupil Tilak Aira s Microlightem, který budu používat v kombu s Polartec Wind Pro Hardface či jen se základní vrstvou, čímž pokryju všechny podmínky bez toho pitomýho pocení pod Polartecem Alpha 120 napevno s Microlightem.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod oodoow » ned bře 22, 2020 12:09

Nosit pod tak teplou bundu kolem nuly na náročnější pohyb ještě silný zimní prádlo nebude ta nejlepší volba. Já pod to kolem nuly nosím to nejtenčí co mám. Teprve pokud je hodně pod nulou tak beru silnější.
S tím schnutím na to mám úplně opačný názor, schne mi to hodně rychle, hlavně při pohybu, když to vytápím.
Obecně ale lze říci, že je to opravdu teplá bunda a na intenzivní pohyb je spíš do teplot pod nulou, ale to jsem tu nakonec sám psal.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ondrejkout » ned bře 22, 2020 12:59

oodoow: já potřebuju něco, co na sobě můžu mít v -10 (ráno v údolí) i později v +10 (v poledne na svahu - za azura a s minimálním větrem jen v základní vrstvě), což mi ten Craft splňuje dokonale. Převlíkání základní vrstvy vylučuju, navíc často se jedná o víkend na chatě s opravdovým minimem věcí s sebou, takže beru jen jednu základni vrstvu pro pohyb a to tuto na sebe. A od toho odvíjí pak vrstvení... a tím oddělitelným pertexem od polartecu jsem vyřešil svůj problém s mokrou prostřední vrstvou a větrem. Takže můžu libovolně kombinovat základní vrstva + pertex (v mym případě postaru microlight) + polartec (v mym případě wind pro hadface), a mám pokryto od -15 do +15 jen s těmahle věcma a bez potřeby cokoli dělat se základní vrstvou.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Krysha » ned bře 22, 2020 15:55

Pro mě je taky Alpha Direct na aktivní pohyb většinou (pokud není pod -5°C) moc teplý, tak jsem nedávno využil slev a koupil Mens Alpha Flash Lite Fleece Jacket, což by mělo být cca 80g/m2 a v kombinaci s větrovkou z Polartec Equilibrium by to mohlo být dobře využitelné i kolem 0°C, ale zatím jsem to moc neměl příležitost otestovat...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod oodoow » ned bře 22, 2020 16:35

@ondrejkout: No, pokud se takhle mění teplota, tak si vemu ještě jednu vrstvu mezi tenkou na tělo a tu alfu, když se pak přes den oteplí, tak si ji dám do batohu. Jasný, že první vrstvu neměním (hlavně ty kompresní hadry dost blbě sundávají :) ), proto je praktičtější ji mít co nejtenčí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » ned bře 22, 2020 17:53

ondrejkout píše:já potřebuju něco, co na sobě můžu mít v -10 (ráno v údolí) i později v +10 (v poledne na svahu - za azura a s minimálním větrem jen v základní vrstvě), což mi ten Craft splňuje dokonale.
Trochu se obavam, ze si pletes pojmy. Ty asi potrebujes, aby Ti toto "splnovalo dokonale" kombo, co mas, ne spodni vrstva :wink:.
Jinak si taky myslim, co oodoow, ze ten Craft je v kombinaci s Alphou prilis silna vrstva. Pri hodne aktivnim pohybu mozna pod tech -10, za dobrych okolnosti i pri -5. Taky bych doporucil zkusit si neco mene tepleho.
Taky me prekvapuje, ze by WindPro HS mel dychat lip. Nevim, ja mam jen stary WindPro (bez HS) 200g, ale kdyz to srovnam s Polartec Classic 200g, tak Classic dycha nasobne lip. A kdyz srovnam Classic 100 a Alpha 120, tak za normalnich okolnosti (a bez vetru!!!, jinak Classic hodne profoukne a vlhkost jde pryc primo vetrem) je to i v tom Microlightu cca stejne.
Potom si jeste vsimni moje dva postrehy ze stejne trasy za cca stejnych teplotnych podminek ale naprosto ruznou vzdusni vlhkosti - mala vlhkost=Alpha+Microlight dycha fantasticky; +-100%. vlhkost =vnitrni vlhkost se srazi zevnitr na Microlightu, ale Alpha je naprosto sucha (za dobu me cesty, myslim, ze jit dele, uz bude tolik vody za Microlightem, ze zacne prosakovat dovnitr i pres Alphu). Takze nesrovnavej jenom teploty, mnohem dulezitejsi je vlhkost vzduchu, kdyz je kolem 100%, Microlight nema jak odparit vodu. Jenze se obavam, ze s WindPro bys ve stejnych podminkach mel problemy taky. To bys mel nekdy vyzkouset, abys nebyl prekvapen.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » čtv dub 2, 2020 16:11

ondrejkout píše:Moje zkušenost s Polartec Alpha 120 g/m2 (Rab Alpha Direct): zjednodušeně řečeno od nuly vejš je to pro náročný pohyb (u mě skialp) k ničemu. Navlhne to, neschne to.

Presne moja skusenosť, davnejšie som to tu rozoberal aj s mikom, takže sa to potvrdilo. Možno je to subjektivne podla toho ako kto hreje a dokaže to vykuriť, ale ono je to kombinacia viacerych veci, jednak 120g je na teploty okolo nuly moc a ten microlight co pouzili nie je ten najlepci so sa tyka odparovania.

Ja som mal s tym napr skusenosť, vonku okolo -2, vyššia vlhkosť a obyčajna prechadzka, rychlejšim tempom do kopca a vnutri sa v tom po určitom čase, po pol hodke zražala všetka vlhkosť a von nešlo nič a potom som to mohol žmíkať ako mokrý uterák a neschlo to ani za nič.

No ked som v tom išiel behať, a bolo okolo -6, tiež zamračene vlhko, tak to prijemne hrialo a k môjmu prekvapeniu som nebol ani mokry a iba trochu to bolo vlhke ked som dosiel domov.
Kedze vsak v zime moc nebehavam, tak to išlo z domu.

Ono to bude zaležať aj od toho ako je človek potivy a ako dokaže hriať a od toho, že ak je niečo priliš teple, tak sa v tom pri nevhodnych teplotach spotiš, mne však prekažalo na tom, že na začiatku ked som v tom šiel, tak to bolo super, prijemny pocit vyrovnanej teploty a sucha, no akonahle v tom človek začal isť viac do kopca a rychlejšie, tak sa ta vlhkost iba hromadila a zostavala vnutri, nič nešlo von.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv dub 2, 2020 16:21

To jsem popisoval taky, jen ja to pripisujem primo velice vysoke vlhkosti. Mne se to pri 100% vlhkosti (potvrzene meteostanici na Lyse) srazelo na vnitrku Microlightu (ne Rabka ale Marmot, ale matros stejny) i cestou dolu pri jen primerene chuzi. Jen ja jsem skoncil driv nez to stihlo.
Ale naprosto stejna cesta pododbne nebo i o par stupnu vyssi teploty (dole az +8, nahore tesne nad nulou) ale na Lyse jen 32% vlhkosti a zvladalo to odvadet dobre. Prave proto si myslim, ze to ani neni tak otazka teploty (samozrejme do urcite miry) jako te skutecne rel. vlhkosti. Ale rekl bych, ze pri 100% vlhkosti to neodvede ani 60g Alpha ani nic jineho, narazi to na fyzikalni moznosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2020 17:27

Neodolam :twisted: V primaloftce se pohybuju pri vysoke vzdusne vlhkosti (80 - 100 %) bezne, v Jizerkach je obvykle zimni pocasi mlha a teplota kolem nuly. Bunda je pak na povrchu mokra, ale zevnitr stale uplne sucha. Fyzikalni vysvetleni je samozrejme jednoduche, necham na ctenarich 8) Napoveda: kdyz zastavim a nefouka, tak se z bundy kouri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát dub 3, 2020 9:49

Taky neodolam...
"Zimni pocasi, mlha a teplota kolem nuly" vubec nemusi znamenat hodne vysokou vzdusni vlhkost. Stejne jako v desti. Opakuji to tady dokola a stejne to nekteri stale pouzivaji jako "dukaz" vlhkosti. :twisted: Pritom skoro kazdy ma doma vnejsi teplomer i s vlhkomerem, takze se mohl kdykoliv za podobneho pocasi presvedcit sam.

Druha vec - to, ze bunda je zevnitr sucha, jeste neznamena, ze nedochazi k tomu samemu, co jsem popisoval. Vsak jsem taky psal, ze u mne byla Alpha i triko pod ni naprosto suche. Voda se srazela na vnitrni strane Microlightu. Ze se potom po case, kdyz se bude mnozstvi vody zvysovat dostane dovnitr je dane tim, ze Aplha ma naprosto jinou strukturu nez Primaloft Gold a mokro (nejenom vlhko ale i voda) se pres ni dostane, PA jako material neni vodedpudivy jako PL - samotne vlakna ano ale mezi nimi jsou vetsi "diry" nez v PL Gold. To je dan za tu funkcnost, ten privlastek "aktivni" a hodne jej ocenuji ti, co se pohybuji aktivne wink:, protoze prave kvuli tomu je mnohem vice prodysna (za beznych okolnosti) nez PL.
No a nedelej si iluze, i PL se dokaze v podobnych podminkach "namocit" a prepustit zpet vodu dovnitr. Jen to bude trvat dele. Osobne "vyzkouseno" s PL Sport :evil:.

Ten Microlight se na Alphu dava tak (alespon u me Marmotky), ze tam zustava vetsi mezera nez na beznych primaloftkach. Coz je casto fajn, ale kdyz je 100% vnejsi vlhkost a chladno, tak pres Alphu se vnitrni vlhkost pekne dostane, dostane se i pres vrstvu vzduchu mezi PA a ML, ale - protoze Alpha a ta vzduchova vrstva izoluje dobre - ML je studena, na vnejsi strane je vzduch plne nasyceny vlhkosti, na vnitrni strane je vice vlhkosti nez plna nasycenost, tak se na te studene latce jednoduse vevnitr zacne srazet. Tj. vytvari se tam voda. Microlight se ji jeste zacne nasakavat a uz vubec nema kde co uniknout ven. To je proste fyzika. Dost tomu ale pomuze, kdyz alespon trocha fouka.

Vsak vice z nas uz davno rikame, ze pro skutecne prodysnou bundu z Alphy je Microlight nevhodny vnejsi material, to chce hodne tenko softshellovou latku, jak napr, Rab Boreas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pát dub 3, 2020 18:23

apuka píše:"Zimni pocasi, mlha a teplota kolem nuly" vubec nemusi znamenat hodne vysokou vzdusni vlhkost. Stejne jako v desti. Opakuji to tady dokola a stejne to nekteri stale pouzivaji jako "dukaz" vlhkosti. :twisted: Pritom skoro kazdy ma doma vnejsi teplomer i s vlhkomerem, takze se mohl kdykoliv za podobneho pocasi presvedcit sam.

V Jizerkach jsou meteostanice CHMU se zaznamem. Vzdycky, kdyz jsem mel pocit, ze byla vysoka vzdusna vlhkost a pak jsem se na zaznam podival, tak byla. Prave tech 80 - 100 %, 100 casteji, zvlast k veceru, kdyz se ochlazuje. Takze uz vim, jak se bunda pri vysoke vlhkosti chova a typicky znak je, ze je na povrchu mokra. Ne vlhka, ale fakt mokra.

apuka píše:Druha vec - to, ze bunda je zevnitr sucha, jeste neznamena, ze nedochazi k tomu samemu, co jsem popisoval.

To samozrejme neznamena, ale podstatne je, jak se v bunde citis. Kdyz mas sucho, tak ti muze byt uplne jedno, ze na vnejsi latce voda kondenzuje. Kdyz to vlastnosti bundy nezhorsuje, coz v mem pripade plati.

apuka píše:To je dan za tu funkcnost

Ne, to je dan za horsi material. Horsi izolacni schopnosti, takze rosny bod bude dal od povrchu a horsi vodoodpudivost.

apuka píše:protoze prave kvuli tomu je mnohem vice prodysna (za beznych okolnosti) nez PL.

Stokrat opakovany nesmysl se pravdou nestane, ac by Goebbels nesouhlasil ;-) Furt to opakujes, ale nemas pro to naprosto zadny podklad a krome toho, ze sis na zaklade slova aktivni vybajil celou teorii, tak to ani logicky nedava smysl.

apuka píše:No a nedelej si iluze, i PL se dokaze v podobnych podminkach "namocit" a prepustit zpet vodu dovnitr. Jen to bude trvat dele. Osobne "vyzkouseno" s PL Sport

Pravda, pouzivam primalotfky teprve 14 let, a tak jsem si mozna jeste neceho zasadniho nestacil vsimnout :twisted: Moje primaloftky propusti vodu jen kdyz po nich zvenku tece. Dest, nebo kdyz vali voda ze stromu. Vlhkost je v pohode, dokonce i mirny dest zvladaji, ale to uz jsem psal driv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ondrejkout » pon dub 13, 2020 20:05

ondrejkout píše:Moje zkušenost s Polartec Alpha 120 g/m2 (Rab Alpha Direct): zjednodušeně řečeno od nuly vejš je to pro náročný pohyb (u mě skialp) k ničemu. Navlhne to, neschne to.


ret255 píše:Presne moja skusenosť, davnejšie som to tu rozoberal aj s mikom, takže sa to potvrdilo. Možno je to subjektivne podla toho ako kto hreje a dokaže to vykuriť, ale ono je to kombinacia viacerych veci, jednak 120g je na teploty okolo nuly moc a ten microlight co pouzili nie je ten najlepci so sa tyka odparovania.


Chtěl jsem tím Rab Alpha Direct nahradit chybějící větruodolnost v drsnějších podmínkách a špatnou sbalitelnost Polartec Wind Pro, který je jinak excelentní - ten schne vždycky. Samotný Polartec Alpha 120 g/m2 je skvělý izolační materiál. Super zateplující a skvěle skladný.

Dočetl jsem se, že Polartec Wind Pro má 60 CFM, Microlight asi 30 CFM. PA samotný bude mít mnohem víc CFM, když i Powerstretch/Pro má 160-180 CFM. Takže pro mě osobně 60 CFM považuju jako hranici pod kterou nechci jít, jestli chci zůstat v suchu. Chybu tedy jednoznačně dnes vidím v tom, že dělaj ten PA napevno s tím Pertexem. Protože samostaný PA 120g by určitě schnul jak víno.

Takhle si představuju ideální bundu s Polartec Alpha:
- vnitřní samostatně nositelná zateplovací bunda (mikina) z PA 120 g/m2 bez kapuce,
- vnější samostaně nositelná větrovka z Pertexu Microlight s kapucí,
- a ta zateplovačka vpínací do té větrovky, dobře spárovaný střih.

To by byla libová užitnost. Třeba to někdo udělá. Do té doby budu nosit mikinu Polartec Wind Pro + větrovku Pertex Microlight.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Pierre111 » úte dub 14, 2020 9:50

No jo ale samotná Alpha ti asi nebude moc držet, je to přecejenom takové rouno. vypadal by jsi v tom asi docela zvláštně. :D To spíš zda nebude lepší to zabalit do něčeho jiného, třeba nějaký lehoučký nezateplený soft shell. Nylon + něco pružného. Třeba budou bundy například od Dynafit na tom s prodyšností lépe, když používají jiný vnější materiál. Ona taky gramáž 120 není zrovna málo na potivé aktivity.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte dub 14, 2020 10:18

@ondrejkout microlight už samozrejme neexistuje, teraz je to možno quantum air, ale to ani srnka netuší, či je to ten istý materiál. Napr. ten microlight, čo používali na tej alpha direct mal cfm 6, po dlhom dotazovaní u rabu mi dali takéto info, takže asi tam bol pes zakopaný.

Univerzálnejšia gramáž by bola asi 90-100g a už si nie som celkom istý, či alpha bez podšívky je to najlepšie, ale možno mám averziu iba kvôli tej alphe direct od rabu, možno ak by použili lepšiu vrchnu vrstvu, tak by to bolo ok.

Čo by som videl ako kanidata je lyskamm od karposu, ta ma 100g izolacie ale je tam ešte vnutorna podšivka, vrchny material je dobre priedušny. Pripadne ešte niečo ako rolak pod vetrovku s 90g alphy ale nie je po celom tele- lyngen alpha 90 od narrony.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mitau » úte dub 14, 2020 10:35

Tak Alpha se ve vyssich gramazich (tak od 80-90, nevim presne) dela i v Raw verzi bez vnejsi tkaniny. Akorat to pak hodne profukuje. Takze asi to ma spis lepsi pouziti jako zatepleni pod vetrovku nez jako samoztatna vrstva, ale zkusenost s Raw verzi nemam. Takze ondrejkout jen musi najit mikinu s vetrovkou, ktere mu budou sedet na sebe, ale to by snad nemel byt takovy problem (vpinaci vnitrni zateplovaci vrstvy se kvuli hmotnosti zipu uz prakticky nedelaji)

Univerzalnejsi ale bude prave Alpha v necem prodysnejsim (typu Patagonia Nano Air, i kdyz ta ma misto Alphy nejaky jeji ekvivalent). Takova bunda pak v silnejsim vetru porad profukuje, takze dava smysl i kombinace s vetrovkou.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ondrejkout » úte dub 14, 2020 11:35

Ten Microlight myslím postaru značený, současný Pertex Quantum. PA v něčem prodyšnějším by stálo za vyzkoušení (protože to CFM se musí nějak odečítat?), třeba by to pak schlo i bylo dostatečně větruodolný. Já (dneska už) vím, že se PA dělá i v raw verzi, konkretně RAB Alpha Flash Jacket i v ideálních 120 g/m2 (pokud raw). Jenomže to je asi jedinej kus na kterej jsem (už pozdě, nakoupíno) narazil. Ale je v dokonalém střihu. Škoda, že se nědělá v tom kombu s oddělitelným Microligtem.

https://gearjunkie.com/review-polartec- ... jacket-rab
http://www.test4outside.com/en/produit/ ... sh-jacket/
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod FrantaKrajta » úte dub 14, 2020 12:21

Problem s nazvy materialu Pertexu je, ze pokud nevis presnejsi specifikace (a ze muzou byt asi i rozdilne), moc se z toho nedovis. Microlight byl pred 2018, od te doby je to Quantum. Ale do Quantum od roku 2018 zahrnuli vic latek. A muzou byt o ruzne gramazi. I ten Microlight (<2018) byl myslim v ruznych gramazich, podle pozadavku vyrobce obleceni/spacaku. Srovnava se to blbe, pokud nemas nejake insider informace.

Ty bys asi chtel spis Quantum Air, o kterem pisou "wind resistant" misto "windproof". Ten mi v kombinaci s Alpha dava vetsi smysl. Bohuzel tohle zmatene prejmenovani materialu udelalo vic vyrobcu (vc. naposledy treba Gore) a uz i vyrobci obleceni a spacaku jsou z toho pekne zmateni.

Pridej si k tomu to, ze kazdy ma jinou metabolickou aktivitu, vyrobu tepla a ruzne sportovni aktivity a zacnes s nostalgii vzpominat po dobach Pavlicka, kdy tohle nikdo neresil, zadne materialy nebyly a cokoliv jsi sil z A) sustakoviny B) padakoviny z brzdiciho padaku MiGu :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte dub 14, 2020 16:39

ondrejkout píše:očetl jsem se, že Polartec Wind Pro má 60 CFM, Microlight asi 30 CFM. PA samotný bude mít mnohem víc CFM, když i Powerstretch/Pro má 160-180 CFM. Takže pro mě osobně 60 CFM považuju jako hranici pod kterou nechci jít, jestli chci zůstat v suchu.
Ach jo, to se tady opakuje furt... ](*,)
CFM NENI o prodysnosti (tj. propustnosti vodnich par) ale o vetruodolnosti a ty dve veci primo nijak nesouvisi. Jak uz jsem psal, ano, pri vetsim CFM se rychleji dokaze vymenit veskery vzduch, co pri vhodnych podminkach (ktere vetsinou jsou, kdyz Alphu nosime) znamena i snizeni relativni vlhkosti vevnitr. Ale neni to o propousteni par.
ret255 píše:ten microlight, čo používali na tej alpha direct mal cfm 6
Oficialni hodnota CFM na materialy Pertexu snad ani neexistuji, oni vzdy udavali jen ze, "Air Permeability"<1 cc" podle nejakych norem a ro stejne u vsech Pertexu...

Co uvadi Ondrejkout, to jsou vysledky kdovijake, krome puvodniho WindPro, ktere ma opravdu CFM 60 podle standarniho testovani (objednano primo Polartecem)... Ale napr. na PoweShell Pro najdes i hodnotu 2 :-).

Kazdopadne se da rict ze skutecna profouknutelnost je u WindPro nekde uplne jinde nez u Microlightu (at uz jakekoliv verze, asi maji mirne odlisne odnoty). U samotne Alphy se o ni nema smysl bavit, z te by se dala udelat pohodova rouska i na behani - akurat by kvuli diram ve struktore nemela skoro zadny filtracni ucinek. Oproti WindPro je to snad o rad jinde.

Jina ano, idealni by bylo dat Alphu do nejakeho hodne prodysneho tenkeho softshellu (jak jsem psal, napr. Rab Borealis). Jenze toto nevim jestli vubec nekdo dela. Netusim pravy duvod, jako mozny vidim ne moc dobru kompatibilitu hodne strecove latky s prakticky nestrecovou Alphou.
Samotna Alpha byla Rabem vyrabena (nevim jestli stale je), ale takto pouzita vyuzije jen malou cast jejich vyhod, zato se ukazou nevyhody plynouci z jemnosti materialu jako vnejsiho - zachytavalo by se to o vsechno mozne. A kdyz si na ni obleknes vetrovku z Microlightu, zdaleka to neni to same jako kdyz je mezi ne zasita vzduchova vrstva - ta taky dobre izoluje.
Takze je treba tlacit na vyrobce aby premysleli...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení