koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » stř led 8, 2020 12:24

Panyam 600 maji v Pod7kilo v Praze, mozna bude taky neco na Nalehko. O jinych prodejnach z hlavy nevim, ale google pomuze :)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 12:25

Hrdibor píše:Funguje ta kombinace membrány a voděodolného peří?
Názory na tuto otázku se různí, přečti si tohle vlákno a udělej si obrázek sám :wink:


Moderátorská poznámka: při citování prosím používej jen relevantní část textu, necituj celé příspěvky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » stř led 8, 2020 14:53

Hrdibor:
HF perie urcite funguje. Zvlhne neskor ako perie bez upravy a ak je vlhke, vyschne skor.
Od Cumulusu mame doma 2 Teneqy 850 stvrtu zimu a spacaky su ako nove (pouzivame ich :) )
Cize ak vezme, ze vydrzi ca 10 rokov, tak sa podla mna oplati priplatit si za konfiguraciu. V prepocte to bude rozdiel mozno 10 € na rok ale za ten komfort uzivania to urcite stoji za to.

Ako spominali, Cumulus plni 45/55 v prospech vrchu. Ci uz Panyam 600 alebo Tenequ 700 mozes dat dosypat na chrbat nejakymi 50 g peria, ak by si mal problem s nerovnomernym plnenim. Na PL forach je to dost casto spominane prave dosypavanie na chrbat a aj to, ze ak by si nevedel kolko je vhodne dosypat (aj komory maju nejaku kapacitu) v Cumuluse ti s tym poradia.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod tsunami » stř led 8, 2020 15:37

V konfigurátoru nejde určit kolik, prostě tam je tlačítko a podle typu spacáku to hodí odpovídající množství peří (před chvílí jsem si naklikával Panyam 600 a dělal z něj zimní variantu :-) )
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » stř led 8, 2020 16:25

Je tam polozka Fil ratio (nebo tak nejak) a tam muzes vybrat mezi 35:65, 45:55 a 50:50 plnenim. Takze staci 45:55 prepnout na 50:50 a pridat tolik peri, aby na horni strane vyslo stejne mnozstvi (ale netusim, kde maji tan zlom, jestli je to natvrdo v pulce spacaku nebo mene plni jen nejakou mensi cast zad). To ti prozradi asi nejaky majitel Cumulusu a nebo ani ti to nedokazou poradne rict ;)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř led 8, 2020 21:26

Kdyz si budes skladat zimni spacak, tak k HF peri si dej svrchni latku prodysnejsi.
Nedavej si rozdilne plneni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 21:46

Pociťuješ rozdíl mezi 45:55 a 50:50? Já nakonec nechala default nastavení a rozdíl nějak moc nevidím/nepoznám. Je pravdou, že mám tendenci se točit spíš uvnitř spacáku, než s ním, ale mnohdy to moc nejde, je celkem úzký. A když tam ještě nalezu v péřovce ... :roll: :mrgreen: Ale ta zas možná odstíní ten rozdíl v plnění :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř led 8, 2020 21:50

Rekl bych, ze ke zmene z puvodnich 60:40 na 55:45 meli duvod. Ono se to sice nezda, ale ta zmena neni mala. Puvodne byl rozdil v plneni 50 %, zatimco ted je 22 %, to uz moc poznat byt nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 21:58

Třeba četli blbý řeči na OF :wink:
Malá není, kdyby to bylo podle původního 60:40, tak si to změním, nebo neberu. Poznat to být jednak nemusí a druhak to může být opravdu i užitečné. Ta myšlenka totiž není v zásadě vůbec špatná.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř led 8, 2020 22:00

V tom pripade chci medaili za zasluhy :twisted:

Myslenka ma smysl, ale je to neco za neco, jako ostatne vzdycky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 22:05

Zas bečíš na nesprávným hrobě :wink:

Jistě, však si každý může vybrat. Já o tom dlouze přemýšlela a pak to nechala takto :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř led 8, 2020 22:09

Jak to? Jestli to cetli tenkrat tady, tak si to precou i ted a jestli ne, tak si medaili nezaslouzim. Nepodcenuj programatorskou logiku 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 22:14

Ty žebráš po medaili :twisted:
a. Bylo to myšleno krapátek ironicky :wink:
b. A i kdyby to tak myšleno nebylo, tak třeba usnuli na vavřínech a jsou spokojeni díky tisícům děkovných dopisů, tak proč by to tady dál četli :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř led 8, 2020 22:20

Uvidime 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » stř led 8, 2020 23:21

Díky všem za tipy.

To filling ratio už chápu, standard u Cumulus je 55/45 a nechám to tak. Od země mi nikdy zima nebyla, když už mi byla zima, tak většinou na nohy a nebo total. Ale to nebudu řešit, to právě vyřeší zimní spacák. S tím točením jsem na tom stejně jako sobb, takže to zkusím. Taky mi přijde, že to nějakou logiku má a nechce se mi připlácet dalších 20EUR.

@Remy77:
Díky za zkušenosti. Ty Teneqy máš s HF peřím nebo bez? Pořád si nejsem jistý, jestli připlatit 90EUR nebo ne.

@Mittau Ten Panyam600 je v Praze, ale tu Tenequ jsem našel jen v Ostravě. Trochu jsem tedy zaimprovizoval, oměřil svůj Rimo spacák a zjistil, že je velikostně je v ramenou přesně mezi Panyamem a Teneqa 85/83/80 (Teneqa/Rimo/Panyam) a v nohách je Rimo o dost užší 59/33/55. Zkusím ten Panyam vyzkoušet, ale teoreticky by měl být OK, tvarem je tomu Rimu taky podobnější než Teneqa (ta je nahoře o něco rozšířená).

@sobb
Hmm, tak to jsem, kde jsem byl :-)
OK, citace omezím. Sorry.

@booze
Prodyšnější je ten Toray Airtastic? Cumulus doporučuje to HF peří kombinovat s membránou tedy Pertex Quantum Pro pro lepší odolnost proti vnější vlhkosti.

@all
No představu už nějakou mám. Teď už jen jestli zainvestovat do toho HF peří nebo ne. Pokud ne, tak se asi vyplatí koupit skladovou Tenequ 700 bez jakýchkoliv úprav za 9600,-Kč.
Když zainvestovat do HF peří, tak už vyjde lépe konfigurovaný Panyam 600 s 690g peří. Je pak teplotně srovnatelný s Teneqou a ještě o něco lehčí a levnější a vychází na cca 10800,-Kč i s poštovným
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 23:37

Hrdibor píše:Teď už jen jestli zainvestovat do toho HF peří nebo ne.
Tohle je záludná otázka. Záleží na plánovaném použití. Za mě HF peří má zřejmě smysl v případech delšího použití ve výrazně vlhkých podmínkách nebo ve větší zimě. Na prodloužené víkendy a podobně se bez něj dá obejít.
Osobně bych preferovala spacák v kombinaci HF peří a kvalitní (=prodyšná) membrána, ale takový se mi nepodařilo najít, takže jsem pro zimní spacák volila HF peří a prodyšnou vnější látku ve větší gramáži.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » stř led 8, 2020 23:49

sobb píše:Tohle je záludná otázka. Záleží na plánovaném použití. ...

No 99% mých výletů je jedna nebo dvě noci. Na týden vyrážím dvakrát do roka.

sobb píše:Osobně bych preferovala spacák v kombinaci HF peří a kvalitní (=prodyšná) membrána, ale takový se mi nepodařilo najít, takže jsem pro zimní spacák volila HF peří a prodyšnou vnější látku ve větší gramáži.

A to by z nabídky Cumulusu bylo co? Pertex Quantum 55 g?
Ta gramáž, aby to déle vydrželo?
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv led 9, 2020 0:03

V tom případě, dle mého názoru, není HF peří nutné a vystačíš s normálním kvalitním peřím.

Ano Pertex Quantum 55g. Ani ne tak, aby to déle vydrželo, ale hlavně více vydrželo. Nespíme vždy ve stanu, ale porůznu venku, ve srubech, v přístřešcích, v autě, ... a tam prostě spacák dostává více zabrat. Navíc mi u tohoto opravdu čistě zimního spacáku (Excuistic 1250) tolik nezáleží na váze.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » čtv led 9, 2020 0:13

OK

No, já ve stanu nespím téměř nikdy, ale spacák je vždy na plachtě a karimatce, takže se o zničení jako takové nebojím. Dávám si na něj celkem pozor. I ten Rimo je po té řádce let v podstatě jako nový.
O tu hmotnost a sbalitelnost mi ale docela jde.
Máš nějaký názor na tu nejlehčí látku, co Cumulus nabízí, Toray Airtastic 19 g?
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv led 9, 2020 11:04

Hrdibor píše:Máš nějaký názor na tu nejlehčí látku, co Cumulus nabízí, Toray Airtastic 19 g?

Je to strašně tenký. Měl bych strach, že když se v noci budu otáčet /nerotuju pomalu, ale celkem divoce/, rozerval bych to. Též většinou nespim ve stanu. Taky spacák vysouším přehozenej přes ledasco. Dál bych se bál průniku peří skrz tu tenkou látku a v neposlední řadě o rozthnutí při praní, je to fakt strašně tenký.... Pokud ti jde o váhu, šetřil bych jinde
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » čtv led 9, 2020 11:35

Airstatic 20g pouziva Malachowski, coz jsou spacaky, ktere prodava Prohory. Zkus se tady zeptat uzivatele Aldo na zkusenosti s nimi a treba ti i rekne svuj nazor na tenkost a odolnost latek. Jako prodejce bude mit zkusenosti od vetsiho vzorku lidi nez uzivatele tady na foru - zvlast ti, kteri by si kvuli odolnosti tak tenkou latku nikdy nekoupili. Aby to nevyznelo spatne, i informace, ze nekdo by do tak tenke latky nesel, muze byt cena, jen je dobre mit pohled z obou stran.

Coz mi pripomina - do vyberu muzes pridat Malachowski Ultralight 700, ktery je taky presne podle tvych pozadavku (700g, 850cuin, minimalni hmotnost)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod infrastellar » čtv led 9, 2020 12:11

z toho Torayu mam spacak a zateplenie pod hamaku.

Ta latka sice je tenka, ale je pevna, lezie z toho daleko menej peria ako z pertexu, avsak je menej dychatelna ako pertex. Konzultoval som to kedysi aj s Rafalom z Cumulusu. Neobavam sa nejakeho poskodenia z nesetrneho zaobchadzania.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » čtv led 9, 2020 15:14

Hrdibor píše:Trochu jsem tedy zaimprovizoval, oměřil svůj Rimo spacák a zjistil, že je velikostně je v ramenou přesně mezi Panyamem a Teneqa 85/83/80 (Teneqa/Rimo/Panyam) a v nohách je Rimo o dost užší 59/33/55.

Já bych na ty uváděný rozměry moc nespoléhala, přijde mi že to každý výrobce měří někde jinde. Měla jsem na sobě položené SJ Rimo, Primu Polar a Warmpeace Viking a nepřišlo mi, že by se v nohách nějak lišily, přestože deklarované rozměry jsou různé (u Rimo výrazně menší).
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » čtv led 9, 2020 17:11

Hrdibor: s Toray Airtastic žádnou zkušenost nemám. Pokud jdeš hodně po váze, tak může být dobrou volbou.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv led 9, 2020 21:15

Toray Airstatic 19 g/m2 ... pocitově se mi ta látka zdá pevnější než Pertex Qantum 29 g. Mám dlouhodobé zkušenosti s oběma a Toray se mi zdá lepší, mám ho raději. Můj subjektívní pocit !!!
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » čtv led 9, 2020 21:37

Díky Aldo.
A jaký máš Tvůj názor na prodyšnost? Je to podle Tebe významně horší než ten Pertex Qantum 29 g?
Nacpal bys ho i dovnitř?
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod remy77 » čtv led 9, 2020 21:43

Hrdibor
Teneqy mame bez HF peria. Vtedy ho tusim Cumulus este nedaval. Mam dve paperky od Cumulusu, ta co ma HF perie je to poznat. Vlhne neskor a skor schne. Moja zena ma paperku od Rabu a aj tam to HF perie funguje.

Co sa tyka vnutornej sirky, tak nedavno som to tu kdesi pisal, u Teneqy sedia, meral som to.

Ak by si si pozeral toho Malacha, upozornujem, ze seria ultralight nema vnutorny zateplovaci limec. Niekomu to vadi, niekomu nie.

K tomu Toray: prvy spacak od Malacha s Toray Airtastic bol UL300 ll. Jeden z prvych kusov isiel pre PL Outoorforum (ak si dobre pamatam, clenovia urobili skladacku) a jeden clen urobil dlhodoby test vratane prania a spisal niekolkostranovu recenziu aj s fotkami. Spacak obstal velmi dobre. Cize Airtasticu by som sa velmi nebal.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv led 9, 2020 22:19

Hrdibor píše:Díky Aldo.
A jaký máš Tvůj názor na prodyšnost? Je to podle Tebe významně horší než ten Pertex Qantum 29 g?
Nacpal bys ho i dovnitř?

Myslím si, že mírně horší než Pertex Q.
Co se týče HF tak jsem spíše pesimista při použití ve spacácích. ( oblečení je něco jiného, tam to spíše vítám ) Resp, myslím si, že pokud je použito vysoce kvalitní, chemicky neošetřené peří, tak je to spíše zbytečná investice. .... a co si budeme povídat, 80% peří na outdoorovém trhu je prvotně chemicky ošetřené, i když se tváří jako "top quality". :)
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » čtv led 9, 2020 22:35

@Remy77
Díky za odpovědi.
Co se týká to HF peří, tak do něj asi nepůjdu. Jak jsem psal výše, většina mých výletů je na jednu dvě noci a těch 60EUR je celkem dost. myslím si, že se mi to nevyplatí, i když má samozřejmě oproti normálnímu jasné výhody.

Těm šířkám taky celkem věřím. Ideální by bylo se zastavit u Aldy a oba střihy vyzkoušet, ale jsem z Plzně, takže to tam mám celkem z ruky. :-( Ale na 90% už jsem se rozhodl pro Panyam. Je podobný Rimu a jen o chlup menší v ramenou. Zjistil jsem, že kamarád má LITE LINE 300, který je ještě o kousek menší než Panyam, takže to příští týden zkusím a definitivně se rozhodnu.

Co se týče materiálů, tak je taky zkusím okouknout a osahat. Ten LITE LINE je z Pertex Qantum 29 a na ten Toray Airtastic zkusím kouknout v Hannibalu snad tam budou mít něco od Pattizonu skladem.
Ale předběžně jsem tomu Toray Airtastic nakloněn.

Ten Malachowski Ultralight 700 je v podstatě to samé jako nakonfigurovaný Panyam u Cumulusu, ale ten konfigurovaný Panyam vychází levněji. Tedy pokud ten Malachowski nemá HF úpravu peří (což podle mě nemá, to by se pochlubil). A u toho Malachowskiho mi ještě celkem dost vadí ta bílá barva.
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hrdibor » čtv led 9, 2020 22:40

Aldo píše:Myslím si, že mírně horší než Pertex Q.
Co se týče HF tak jsem spíše pesimista při použití ve spacácích. ( oblečení je něco jiného, tam to spíše vítám ) Resp, myslím si, že pokud je použito vysoce kvalitní, chemicky neošetřené peří, tak je to spíše zbytečná investice. .... a co si budeme povídat, 80% peří na outdoorovém trhu je prvotně chemicky ošetřené, i když se tváří jako "top quality". :)

OK, tak ještě zkusím oba materiály "osahat" a uvidím. Ale asi do toho Toray půjdu.
Jak jsem už psal výše Remy77, do HF peří asi nepůjdu.

Díky moc za cenné zkušenosti.
Hrdibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 7, 2020 19:20

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron