Švédsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Švédsko

Příspěvekod Wolfi » stř dub 13, 2011 11:45

Tomas píše:Dopredu te varuji, na jihu toho zas tak moc zajimavyho necekej, je to placka. :?



Sice je to placka ale i ta má své kouzlo, skandinávie más svůj půvab i mimo hory:

Hodně ale záleží co chceš vidět a co preferuješ, jestli divočinu nebo i sem tam město.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Švédsko

Příspěvekod šíp » stř dub 13, 2011 11:51

Přesně tak, Sever Tě chytne takový jaký je. Mě třeba rovina nebo placka nevadí, vše má své kouzlo. A líbí se mi tundra a tajga, ačkoliv by hodně lidí mohlo namítnout, že bez výhledů to není ono.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Švédsko

Příspěvekod Ježo » stř dub 13, 2011 12:55

Pro inspiraci: Soviččin cestopis a moje fotky. I když jsem zatížený na kopečky, tak se mi ve švédských nížinách líbilo.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Švédsko

Příspěvekod vesper48 » čtv dub 14, 2011 11:26

presne, sever by bol super, ale jednoducho to nejde ... na juhu tá krajina je tiež fajn (aspoň podľa fotiek) a je tam dosť pamiatok po vikingoch (jedna zo srdcoviek) a nejaký ten les sa tam nájde tiež ... takže ma to až tak netrápi ... ide hlavne o relax a stráviť nejaký čas s kamarátmi ...
a niečo pekné sa dá nájsť všade :)
každopádne všetkým vám nesmierne ďakujem za cenné rady, fotky, cestopisy etc *
vesper48
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř dub 6, 2011 9:08

Re: Švédsko

Příspěvekod Wolfi » čtv dub 14, 2011 15:28

vesper48 píše:presne, sever by bol super, ale jednoducho to nejde ... na juhu tá krajina je tiež fajn (aspoň podľa fotiek) a je tam dosť pamiatok po vikingoch (jedna zo srdcoviek)


Pokud by se ti při pátrání podařilo najít nějaké zajímavé lokality s touto tématikou tak prosím o sdílení informací. Já loni hledal nějakou mapku se souřadnicemi runových kamenů (viz vlákno:http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=52&t=10972) ale moc jsem nepochodil.

Ve finále jsem zpětně zjistil na googlearth že jsem jich pár těsně minul.

Jinak co se Vikingů týká tak vřele doporučuji kultovní místo Gamla Uppsala (stará Uppsala) kde lze spatřit mohyly. A když plánujete navštívit Stockholm tak to není zas tak daleko.

A Ódin s váma :wink:
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Švédsko

Příspěvekod vesper48 » čtv dub 14, 2011 21:00

jasné - pokúsim sa zistiť čo sa dá a rada sa podelím - niekde na juhu - nemám teraz pri sebe bedeker, ale bolo to niekde pri Ystade je vikingská osada, tak tam by sme chceli určite, rovnako aj tie menhiry na olande (nie je to náhodou tá prvá fotka, čo si sem dal? alebo je to Gamla Uppsala?) minulý rok sme boli v bretani a tá je nimi posiata, rovnako aj inými pamiatkami, ale to boli kelti (čo je srdcovka najsrdcovatejšia) - proste paráda :D
na Gamlu Uppsalu si brúsim zúbky - ide s nami aj egyptologička - archeologička - tak sa to snáď podarí a tých našich chlapov prehlasujeme :mrgreen:
ďakujem O:)
vesper48
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř dub 6, 2011 9:08

Re: Švédsko

Příspěvekod Tomas » čtv dub 14, 2011 21:06

Rad bych podotknul, ze jih Svedska nijak nezatracuji, pouze jsem chtel sdelit, ze spousta lidi od toho ocekava clenitou krajinu a buhvi jak je jine zalezitosti. Mne 'placka' nijak vyrazne nevadi a najdu si v ni taktez 'sve'. *
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Švédsko

Příspěvekod šíp » čtv dub 14, 2011 21:07

Gamla Uppsala stojí za to - též se přimlouvám za její navštívení *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Švédsko

Příspěvekod Wolfi » pát dub 15, 2011 16:40

vesper48: ta prvá fotka je z Ales stenar nedaleko Ystadu, je to největší megalitická památka ve Skandinávii, takže poněkud předvikingské období :-)


Jinak i jih Norska je bohatý na zajímavé památky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Švédsko

Příspěvekod axi12 » pát srp 24, 2012 23:36

Nemáte někdo tu kartu, která se používá ve Stockholmu jako lítačka na půjčení? Přijde mi zbytečné si ji na dva dny kupovat.

díky
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Švédsko

Příspěvekod jedik » sob srp 25, 2012 8:20

Mám, ale jsem z Ostravy :-k
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Švédsko

Příspěvekod ramirez » stř led 23, 2013 20:57

Ahoj, chceme v létě s kamarádem navštívit švédsko na dva týdny - naše představa by byla autem na místo a pak deset dní trek, takže radši přírodu než města, nejlíp je vynechat, ne moc národní parky - kvůli ohni na vaření a různým zónám s omezeními, nejlépe někde ve středu země, ale severu se nevyhýbáme, délka trasy je nám vcelku fuk, záleží na prostupnosti terénem a samosebou naší lenosti. Vzhledem k tomu že tam budeme autem tak něco jako okruh. Hledáme v průvodcích googleearthujeme a nějak se nemůžeme k ničemu dohrabat, kdyby někdo kde pochystat informace, nebo sám věděl, budeme rádi za jakoukoliv informaci.

Díky moc Petr
ramirez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon zář 8, 2008 11:01

Re: Švédsko

Příspěvekod šíp » stř led 23, 2013 21:18

Ve Švédsku jsme šli severní část Kungsleden, úsek mezi Abiskem a Kebnekaise, a po zbytku Švédska jsme se potulovali vlakem. Nevím tedy, zdali by Ti naše rady byly nápomocny. Každopádně ten úsek Kungsleden by byl schůdný i jako okruh, když byste auto nechali například v Kiruně. Z našeho putování mám cestopis, který je vyvěšen i zde na OF. Ale jak říkám, primárně jsme se přesunovali jiným typem dopravy, Vy budete autem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Švédsko

Příspěvekod keijei » úte led 21, 2014 8:18

27. - 31.3.2014 se chystám za severní polární kruh do města Kiruna a okolí na sněžných skůtrech. Zimní kombinézy, rukavice a čipice dostaneme, ale nevím jaké je vhodné další oblečení, především spodní prádlo. Nikdy jsem tam nebyl a nevím co od toho čekat. Může tam prý být -5°C - -30°C. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Díky.
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Švédsko

Příspěvekod Vachon » úte led 21, 2014 10:32

Co jsem měl možnost poznat, s těmi ohni na vaření to tam funguje tak, že mají vyhražená tábořiště (v použitelných intervalech) a tam jseš v pohodě (neboj, budeš tam sám, je to prostě jen ohniště, případně malá bivakovací chatka, ne kemp).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Švédsko

Příspěvekod keijei » úte led 21, 2014 12:05

Myslím, že ramirezovi už je tato informace k ničemu. :rolleyes:
Uživatelský avatar
keijei
účastník
účastník
 
Příspěvky: 217
Registrován: stř srp 3, 2011 7:26
Bydliště: Hlavní město Slezska

Re: Švédsko

Příspěvekod Vachon » úte led 21, 2014 15:29

Aha, tohle se mi stává po novém roce vždycky, že si pletu letopočty...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Švédsko

Příspěvekod Etheric » čtv říj 24, 2019 5:41

Poprosím znalé o radu. Kdy je nejlepší čas /tzn nejhezčí počasí, nejvyšší teploty/ na návštěvu Švédska?
Jde mi o jih země, díky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Švédsko

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 23:01

Vzhledem k tomu, že se jedná o severskou zemi, tak jednoznačně je nejteplejší léto :)
Nemusí tomu nutně odpovídat nejhezčí počasí, máš-li na mysli srážky. Obecně se velmi těžko doporučuje konkrétní termín, neboť se to každým rokem liší, jak časově, tak s ohledem na konkrétní část země. I ten jih je velikej.
Z tohoto ohledu mi přijde fajn pozdní jaro/začátek léta. Už je někdy i docela hodně teplo (na kraťasy, tílko, i na koupačku v moři) a komáři s muchnama teprve začínají žrát. Pršet může hodně, nemusí skoro vůbec, nebo něco mezi tím :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Švédsko

Příspěvekod sobb » stř led 8, 2020 23:11

A když už jsem zabloudila do švédského vlákýnka - nezná tu někdo čistě náhodou Jämtlandské hory/Jämtlandsfjällen? V podstatě oblast mezi Funäsdalen a E14. Ideálně v zimě, ale i letní zkušenost se může hodit :)
Vyrábím záložní plán pro případ, že u Botnického zálivu bude málo sněhu, což snad nenastane. Ale možná stejně zatoužíme navštívit obojí. Kéž by letos na Severu byla dlouhá zima [-o<
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Skandinávie