Beskydy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » ned lis 24, 2019 21:38

pavproch píše:se zvonícím antimedvědím zvonečkem na báglu.
Jsi si jisty, ze to byl "antimedvedi zvonecek"?

Ja nevim, co mela, jestli mela zvonecek nebo rolnicku, ale co vim, tak krome "antimedvediho" mohla mit jine duvody (pisu jen ty, co osobne znam a zazil jsem):
1) ma to jako darek nebo suvenir a libi se ji to. Nekteri rolnicku nebo maly zvonecek nosi i ve meste na baglu do prace nebo skoly...
2) pouziva to na upozorneni na sebe - ne (jen) pro medvedy ale i jina zvirata v lese, napr. jeleny; ne kvuli "sebeobrane", nekteri maji takovy "ochranarsky" postoj, ze nechteji necekane stresovat zadna zvirata nenadalym a neocekavanym setkanim proti vetru, proto zvonecek.
3) kvuli detem - kdyz chodi na houby nebo jahody, boruvky a pod. aby vedeli, kde je mama/tata. No a aby na nej nezapomeli, maji na batohu stale, i kdyz tam decka nejsou.

Pokud je to mala a rolnicka nebo zvonecek se slabym zvukem, tak at. Cloveka to moc nerusi a kdy, tak jen chvili (teda pokud se na Tebe neprilepi). Problemem je, kdyz je to neco s pronikavym ostrym a neprijemnym zvukem slysitelnym kilometry daleko...

Jo, mel by sis precist svoje prispevky z doby, kdy se o medovi/-ech docela psalo a rikalo. Taky ses mel stazene pulky v lese. Takze se nediv, pokud nekdo se snazi branit - pokud by to opravdu bylo proti medvedum.
Konec-koncu, manzelka taky ma ve vrchnaku batohu ulozenou malou rolnicku na pripad, kdyz se slapu v terene jako kdyz se napr. na podzim prebijis z Podbanskeho pres vysokou zelen do Tiche doliny, nebo jeste lepe zpet uz za sera nebo tmy, kdy vis, ze tam uz dobrych par hodin clovek nevstoupil a i tak tam cely den bylo mozna radove vic medvedu nez lidi... Tehdy si to vybere a da ven.
A kdyz jsme jednou sli na Sip po ceste od tchyne a nekolik mistnich nas zastavilo, ze se tam potuluje medvedice s mladym a nakonec to zacali hlasit v dedinskem rozhlase, ze si vsichni maji davat bacha a taky ze zahrad vedle stezky rikali, ze "tam dnes jeste nikdo nesel, ani mistni - jen baca smerem jinam, na salasL, tak jsem vybral asi 12cm malovany kravsky zvonec, co jsem rano dostal darem a misto pro nej bylo jen v tom ruksaku. A byl jsem za nej velice rad, protoze jsme nic jineho nebylo a stale se mi to zdalo lepsi nez par hodin hulakat na cely les...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » pon lis 25, 2019 9:17

Byla to rolnička.

Já to, že ji měla na báglu nekritizuju, jen sem se ptal, jestli tu zase nějaký (veřejně profláknutý) míša.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned pro 1, 2019 12:20

Opět b.r.s.k.P.K. Neska zpestřené ranním škrabání skla na pindici. Výlet na Kopec s mírným zklamáním - v lese mimo značky sem brzo ráno potkal 2 lidu, což je na mě moc. Jinak ale fajne, ca mínus tři-čtyři, bezvětřo, dole zmrzlé zbytky, nahoře souvislo, ale jen asi 3cm.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob pro 7, 2019 12:27

Ráno to neklouzalo, takže opět b.r.s.k.P.K. Dyž sem parkoval pod Kopcem, tak sněžilo, na Kopcu taky, pak přestalo a dyž sem přicházel z5 k Pindici, tak už mrzgolilo. Následně na příjezdu od Pusteven na křižovatku u Zavadilky (dvojitá zatáčka zkopca) to bylo aji s (fest) dokluzem do křižovatky .... :twisted:

Opět LaS Uragano = těplo na pacinky i dyž celý výlet ve sněhu. Křasne, byl sem tam na celém Kopcu neska sám, od pondělka kdy naposled trochu nasypalo (podle stop) na Kopcu byli tak tři lidi, ne víc.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned pro 8, 2019 12:26

Neska ráno opět b.r.s.k.P.K. Dole pod Kopcem hnědo/zeleno, ale jen o pár metrů výš v údolí mezi kopcama to málo bílého (kupodivu) zůstalo, od cca 1000mnm obleva nebyla, jen to zmoklo a ztěžklo. Nahoře nevlídno, lehce fučelo, mha a tak. Dyž sem přicházel z5 k Pindici, tak i v ďolíku mezi kopcema (cca 500 mnm) něskutečně těplo, asi 6 nebo 7 stupňů. Škoda no. Bohužel sem neska sdílel kus cesty s frekventovanou turznačkou, takže nepřiměřené spousta (asi 5) lidu. Ale náladu mi to nezkazilo.

Sem zvjedaff, esli rosničkám vyjde, to co slibujou - úterý v Beskydoch ochlazení, od ca 400mnm má sypat, do konce týdne prý (dohromady) až snad 10cm (.... to zas budou kalamitky).

A přiznám se, jaxem neska pod Kopce vylez z Pindice, taxem se i zasnil - léto, těplo, na bajku proti kopcu.... buď stárnu nebo mi ta nezima (= bezsněhu) už vlezla na mozek.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob pro 14, 2019 12:27

Neska ráno opět b.r.s.k.P.K. Po cestě pod kopec sem dojel úplně stejnou černou pindicu, taky v klajmbingu, taky modré fiat znáčky, stejná kola. Pod kopcem (ze S) bylo pěkně kluzko, výš to bylo lepší - ne moc klouzavý čerstvý sních, ca 2-5 cm). Nahoře na Kopcu nevlídno, mha, vlhko, pofukovalo, zima. Fajne, bo sám.

A po cestě dolů sem sebů parádně yebnůl - to místo znám už asi 50 let, v zimě i v létě tam přes cestu teče voda a stejně sem do toho vešel jakobynic a... nohy do praku do vzduchu a žuch na prtel, to byla šupa. Naštěstí sem ani sobě ani materiálu nic neudělal. :mrgreen:

Bohužel to je asitak fšecko z letošní zimy (prozatím), fčíl už je venku plus 6 a bude hůř (zítra má být výrazně plus a scát, to zas sleze fšecko aji na vrškoch). Škoda, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » sob dub 4, 2020 11:34

Neska ráno zase roušková zdrproproch za humny..... pěkná vycházka, líbilo se (hlavně proto že bylo přimrzlo i když nepředpičali mráz) a taky proto, že kuleno dalo pokoj. Kuju. :prayer: .

Na vršku sem si ešče furt šláp na sních (850mnm, S expozice v lese) - asi tři kroky, ale šláp.

Poměrně dost lidu, čtyři dřworubci + lakatoš, jeden běhen a tři tůristi.

Zítra ráno zase repete.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod pavproch » ned dub 5, 2020 11:28

Repete zdrproproch za humny (skoro stejná trasa i čas) ze fčerejška = za 2.5 hodiny sem nepotkal ani neviděl ani nohu (lidskou) - halt nedělní ráno, rozdíl proti sobotě markantní. Paxem za sebou zslachl motorku a..... byl to PaCh v zelené vestě na PaChovém quadu (terénní čtyřkolka ve firemních barvách). Byl hodný, neyebal mě, že sem neměl roušku (nejbližší civilizace cca 1km, rozdrbaná lesní cesta po hřebenu). To sem teda na zdrproproch ešče nepotkal (a že sem už potkal jiná "zvířata").... :twisted:

Btw, slibovali že bude mrzat a neska skoro nemrzalo. Jaro je tady.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 5, 2020 11:30

V Beskydech se opět toulá medvěd.
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/med ... zpravy_woj
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte kvě 5, 2020 17:53

Hezkej méďa! Snad stihnul vylézt hned na začátku karantény, to měl celý Beskydy jen pro sebe :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 2, 2020 11:30

Podle titulku to vypadá, že vlci v Beskydech rozpoutali horor a vyhlásili válku lidem. Co tam ten povedený "chovatel" líčí dál za hrůzy a příkoří už se nedovím bo nejsem předplatitel.

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/beskdy-vlci-napadeni-zvirat.A200601_195515_ostrava-zpravy_jum?zdroj=top
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » úte čer 2, 2020 13:30

Ja to taky dal nevidim, ale rekl bych, ze ti vlci delaji jenom to, na co je chovatel nezabezpecenymi stadami a ministadami "lakaji".

Jo, sehnat, vychovat a mit poradneho pastyrskeho psa na ochranu stada neni levna zalezitost a hlavne se o nej treba taky starat... To je jednodussi dat dokopy chatrnou ohradu ze starych fosen, na ovce a kravy to staci, ale pro vlky/medveda to prekazka neni a kdyz tam maji krasne prestreny stul s veceri i obedem...

Nejvice se mi libi toto:
„Sedmiletá dcera ráda chodí se psem do lesa. Teď ji tam ale samotnou nepouštíme. Ani starší dceru. Bojíme se o ně i o turisty,“
Ja bych se v tom pripade bal hlavne o toho psa, hlavne pokud to bude nejaka mensi modni rasa... A ze proc tam taha turisty? Asi ze to takto vyzniva hroziveji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 2, 2020 17:24

Mám na to úplně stejný názor a souhlasím se vším, co jsi napsal. Pastevecký pes je starost a hlavně peníze navíc. Ty turisty do toho tahá, aby vyvolal dojem, že jsou v nebezpečí a získal společenskou podporu pro odstřel. O což většina těchto našich pastevců usiluje. V místech kde se vlk objeví. Určitě mu věřím, že kdybych šel kolem, bude o mě mít upřimný strach, aby mě neroztrhal vlk...
A s těmi psy a vlky je to jak? Slyšel jsem, že vlci domácí psy nenávidí a když jsou ve smečce, tak je napadají a zabijí je. A pak jsem slyšel, že se jich naopak bojí a souboji s nimi se vyhýbají (mám na mysli, třeba německým ovčákům, ne nervozním čivavám)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » úte čer 2, 2020 18:33

Jednak reagujete na titulek (taky clanek nevidim) a zrovna na iBures jsou titulky casto v rozporu s obsahem. A jednak hazete vinu na obet. Vlky a medvedy nasi predkove vyhubili a meli k tomu sakra dobre duvody. Ovce se takhle chovaji v horach uz hodne dlouho a fakt neni chyba chovatele, ze se objevili vlci a napadli je. To je to same, jako rict, ze okradeny si za to muze sam, protoze ukradenou vec dostatecne nezabezpecil proti kradezi.

Osobne se mi tenhle trend vubec nelibi a to jako turistovi. Jasaji nad nim predevcim meststi hipsteri, kterym se libi pekne zviratko, ale potkat smecku v lese tak se poserou. Jestli to bude pokracovat, tak napadeni cloveka je jen otazka casu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 2, 2020 19:16

Tak nereagujeme jen na titulek, ale i na úvod textu, ale je možné, že v další části textu pastevec zcela změnil názor a je za příchod vlků rád. On se stejně najde nějaký pi*us, který je upytlačí. Z podobných názorů je mi smutno a je to důvod proč dříve nebo později všechny šelmy (ale nejen ty) zmizí. Tyhle názory považuji někde na úrovni středověku a ani nemá smysl nějak argumentovat, protože to je o úplně jiném vnímání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » úte čer 2, 2020 19:36

Ty selmy uz jednou a nadlouho zmizely. Ted se vraci a mne to neprijde jako dobry napad. V divocine OK, tam je jich dost, ale u nas je civilizace a tam podle mne nepatri. Nakonec, sam se bojis medvedu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 2, 2020 21:55

Tím zmizením mám na mysli úplné zmizení - vyhynutí. To, že zde ještě nějaké šelmy jsou je jen díky tomu, že určitá skupina lidí bojuje za jejich ochranu. Divočina už je jen málokde.Jsou jen víceméně chráněná území. Ty zvířata taky někde potřebují žít a už nemají pomalu kde, protože člověk víc a víc expanduje do jejich území. Šelmy jen dělají, co je pro ně přirozené. Člověk narušuje rovnováhu. Žít s nimi lze, ale je to náročnější a dražší. A lidé volí tu nejjednodušší variantu - vystřílet je. Ano, bojím se medvědů, ale vnímám to tak, že já lezu do jejich teritoria. A nechci aby tam kvůli mně nebyli. Taky uvažuji, že už tam nebudu jezdit, protože to vnímám jako svým způsobem nerozumné. Na druhou stranu mám takovou přírodu rád. Když jsou v ní i šelmy. Když jsem byl na Šumavě, tak taková krajina je pro mě v něčem mrtvá. Abych si tam četl naučné turistické tabulky o tetřevech... Přitom to kdysi byla divočina. Mně zase přijde zvláštní, že někdo považuje zakopání konzerv za prasárnu, ale nevadí mu vystřílet vlky. To vystřílení ti teď podsouvám, protože jsi to nenapsal, ale vyplývá mi to z toho.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » úte čer 2, 2020 22:20

Vlkum ani medvedum vyhynuti nehrozi. Jen na Sibiri, v Kanade a casti USA je jich spousta. V Evrope nehynou, naopak expanduji na uzemi, kde uz dlouho nebyli.

Vidis to spatne. Tohle je nase teritorium. My jsme ten boj se selmami vyhrali. Resp. nasi predkove, kteri by si nad takovymi uvahami klepali na celo. Protoze jim slo o preziti a ano, i roztrhane ovce mohly znamenat, ze neprezijou. A mne nejde o expanzi, ale zachovani soucasneho stavu. Nase lesy nejsou zadna divocina, (skoro) vsechny jsou produkt civilizace. Civilizace je pro lidi a ne pro splneni vlhkych snu nekterych ochranaru, kteri by z prirody lidi nejradej vyhnali. A ja bych rad do te prirody chodil, aniz bych musel myslet na obranu pred dravci. Fakt se mi tu pusku tahat nechce. Kdyz pojedu nekam na Kamcatku, tak mi nic jineho nezbude, ale tam opravdu jedu na jejich uzemi, tady jsem na nasem.

Ochrana prirody neznamena, ze se ji vzdame ve prospech selem. Takze ano, zakopani konzerv je prasarna, ale vyhnani velkych selem resp. zabraneni jejich navratu ne. Jakymkoliv zpusobem. Ono stejne, kdyz se to prezene, tak na strileni dojde tak jako tak.

U mne je hranice rys. Je to kocka a jeste primerene velikosti, pro cloveka nijak zvlast nebezpecny neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod oodoow » stř čer 3, 2020 0:14

Já bych tu rád medvědy a vlky měl, bude to pestřejší a nemuseli bychom tu pak mít myslivce uzavírající lesy, aby mohli střílet přemnožená prasata (a sem tam i nějaký lidi). Stavy prasat by se zas dostaly do rovnováhy.
Pokud kvůli tomu bude chodit do přírody o pár strašpytlů méně, tak tím lépe, stejně je tam poslední dobou dost narváno. :)
Na SVK maj medvědů spousty a nikdo z toho neblázní a nechodí tam s puškou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » stř čer 3, 2020 0:34

oodoow píše:nemuseli bychom tu pak mít myslivce uzavírající lesy, aby mohli střílet přemnožená prasata

Kde se v tobe bere ta naivita? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod ret255 » stř čer 3, 2020 17:07

oodoow píše:Na SVK maj medvědů spousty a nikdo z toho neblázní a nechodí tam s puškou.

To nie, ale že by som sa cítil 2x bezpečne ak idem sám po lese a v lete na lesne plody to nemôžem povedať. Preto chodim vždy s niekym, pripadne iba po chodnikoch a kde to poznam, plus po novom pribudla rolnička a schyzofrenické hlasné rozprávanie musí byť.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » stř čer 3, 2020 17:11

Pockej, az na narazis na medveda, ktery uz bude tech rolnicek mit plne zuby a rozhodne se s nima skoncovat :twisted:

@oodoow: s puskou to byla trochu nasazka, vzpomnel jsem si na kolegu, co byl na Kamcatce a tam to opravdu bylo povinne vybaveni. Mne by ale vadily i ty rolnicky nebo nutnost nejit sam. Chodim rad sam a mam rad klid [-(

edit: a pusku doma nemam, coz je dobre, protoze bych ji mohl pouzit na ty male smrady, co mi vresti pod oknem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod ret255 » stř čer 3, 2020 17:43

No taka rolnicka je otravna jak slak, tiez mi to po chvilke zacalo liest, ale skoro rano to funguje celkom dobre na imaginarne medvede v hlavach ludi co ich cakaju za kazdou zakrutou.

Par dni dozadu davali na jojke reportaz, ze lesny pracovnici pri vysadbe stromcekov zaznamenali v lese vecsi vyskyt medvedov ako po ine roky "v lese zaznamenali vyskyt medvedov" nova doba.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 3, 2020 18:35

Ta otravná rolnička jde nahradit třeba vypálenou konzervou od jídla, do které se dají nějaké kamínky a zavěsí se to na batoh. Navíc ta rolnička mi pravidelně a hlasitě cinká, jen když ji umístím na bederák k noze. Jak zvedám nohy, tak se hýbe a cinká. Umístěnou na batohu ji ani neslyším. Nevím, jestli si někteří nemyslí, že tu rolničku stačí mít pouze na viditelném místě u sebe a medvěda to zažene. Potkávám dost lidí, kteří ji mají právě na tom batohu, ale rolnička není slyšet. Když mi už někteří lidi řekli, že zvuk té rolničky medvědy plaší a utečou před ním, tak by mě to nepřekvapilo. Měl jsem o ně celkem obavy, jestli se s touto teorií v hlavě pohybují v lese plném medvědů. Možná by k ní měli přidávat uživatelský manuál...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 3, 2020 18:48

ret255 píše: lesny pracovnici pri vysadbe stromcekov zaznamenali v lese vecsi vyskyt medvedov ako po ine roky


Na Slovensku už se medvědi chodí sami nahlašovat na policejní stanici.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vysoke-tatry-premnozeni-medvedi-slovensko.A191007_135824_zahranicni_cern
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod malejjarda » stř čer 3, 2020 19:33

Hlavně si nezapomeň na rolničku napsat jméno. Až ji najdou v medvědím lejně, aspoň budou vědět, koho medvět sežral. :finga:
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » stř čer 3, 2020 20:09

Dromedaro píše:Na Slovensku už se medvědi chodí sami nahlašovat na policejní stanici.

Asi si sel stezovat na otravne rolnickare :twisted:

„V takovéto závažné situaci se Vysoké Tatry ještě nikdy nenacházely. Stav je natolik závažný, že se již skutečně obávám o životy domácích (obyvatel) i turistů,“ uvedl primátor Vysokých Tater Ján Mokoš.

Presne tomu bych se u nas rad vyhnul. Na Slovensku to neresili zavcas a tohle je vysledek. Prijde mi, ze zapadni civilizace ztratila pud sebezachovy a snadno se vzdava toho, co jeji predkove vybojovali. Protoze z tepla od pocitace to vypada tak pekne a humanisticky. Cesta do pekel je dlazdena dobrymi umysly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 3, 2020 21:10

mike píše:snadno se vzdava toho, co jeji predkove vybojovali

To je právě ten problém. Že to vnímáš a popisuješ jako boj a válku. Taky hodně záleží, které předky máš na mysli. Pokud ty křesťanské, tak ano, ti s pronásledováním a vybíjením začali. Vlk byl pro ně symbolem zla. Stejně tak jim přišlo normální upalovat "čarodejnice". Naopak pro naše pohanské předky z doby před christianizací, byl medvěd silným totemovým zvířetem. Symbolem moudrosti, síly a léčitelství. Do dnešních dnů z těch dob v naši psyché zůstalo, že medvěd ve snu je dobré a pozitivní znamení.

mike píše: Prijde mi, ze zapadni civilizace ztratila pud sebezachovy


Ano, ale v souvislosti s dvounohými predátory.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » stř čer 3, 2020 21:44

Dromedaro píše:Že to vnímáš a popisuješ jako boj a válku.

Protoze to tak bylo. Lidi ty selmy vyhnali a vyhubili, co je to jineho, nez boj? A co se deje dneska? Chovatele ovci maji od statu bojovat zakazano a doporucuje se jim stavet lepsi ploty a poridit si pastevecke psy. Co je to? Obrana.

Dromedaro píše: Naopak pro naše pohanské předky z doby před christianizací, byl medvěd silným totemovým zvířetem. Symbolem moudrosti, síly a léčitelství.

To je pro lidi typicke. Kdyz je nekdo/neco silnejsi a boji se ho, tak ho zacnou uctivat. Proc myslis, ze (cituji) vysloveni jeho praveho jmena bylo tabu a pojmenovali ho opisem tj. medved? Jenze od te doby se neco zmenilo, uz slabsi nejsme. Vyhrali jsme. Ne hrubou silou, ale mozky. To je nase nejvetsi prednost, ale taky slabina, jak to tak vypada.

Dromedaro píše:Ano, ale v souvislosti s dvounohými predátory.

Tam je to videt nejvic, ale plati to vseobecne. Mame se nejlip v historii, zpohodlneli jsme a zapominame, jak je nase civilizace krehka. Nekteri se zamilovali do romanticke predstavy o souziti s prirodou a zapomneli, ze v prirode plati zakon silnejsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beskydy

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 4, 2020 8:19

mike píše: Jenze od te doby se neco zmenilo, uz slabsi nejsme.


Ano, právě proto, že se od té doby něco změnilo, už jdou věci dělat jinak. Už nebojujeme o přežití a nejsme v situaci, kdy chudý rolník byl závislý na své krávě, kterou když mu zabil medvěd nebo roztrhali vlci, tak s celou rodinou pojde hlady a nepřežije zimu. Navíc jsem si nevšiml, že by vůči nám vlci a medvědi vedli vyhlazovací válku nebo nás aktivně lovili. Bohužel, tento postoj je velmi rozšířený a spousta lidí nabyla bohorovného dojmu, že mají právo určovat, co v přírodě smí existovat a co ne. A příroda se pro ně stala pouze jakousi kulisou pro jejich výlety a sporty. Proto je příroda a celá Země v takovém stavu, v jakém je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Treking