Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod JaroslavP » pát lis 22, 2019 10:34

Ahoj

chystám se pořídit nový spacák a narazil jsem na základní problém. Peří nebo syntetika? V zimě plánuji jet na vícedenní trek na Mallorcu, kde je 75% vlhkost, dále plánuji vícedenní treky v horách, spíše až v pozdním létě (přelom srpen září), případně později, dokud je v noci nad nulou a není sníh. Ideálně v cenové relaci do 6tis. Dokázali by jste mi poradit? Spím většinou pod širákem v případě deště natahuji plachtu.

U syntetiky se mi nelíbí krátká životnost, ale u péřáku si nejsem jist, zda v této cenovce zvládne počasí. Zatím jsem se díval třeba na Warmpeace Viking 600 - přežil by ty podmínky?

Předem dík za rady :)
JaroslavP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 22, 2019 10:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Aldo » pát lis 22, 2019 10:48

S cenou do 6000,- jsi schopný sehnat celkem luxusní 3 sezónní péřový spacák. Nebude mít sice membránu a hydrofobníá peří, ale svou práci zvládne dokonale a bez ujmy na zdraví.
Pokud se s péřákem sžiješ, tak už nebudeš chtít nic jiného.
Generace turistů a trekerů prošly s péřovými spacáky celý svět a nějak jsem nezaznamenal, že by to vyhodnotili jako slepou uličku.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 22, 2019 11:52

Taky bych šel určitě do peří. Viking 600 je v pohodě a na spaní nad 0°C by ti měl v pohodě stačit. Teplotní komfort je ale individuální věc, sám musíš vědět jak hodně v noci topíš. Viking 600 se myslím dal sehnat pod 5tis. Alternativa k němu by mohl být SJ Rimo 600. Pro spaní nad 0°C lze použít i spacáky s menším množstvím peří pokud nejsi zmrzlý. V úvahu by přicházel třeba Warmpeace Solitaire 500 za 6,5tis, dobrý je Cumulus Panyam 450 za 275e (ten mám třeba já), Cumulus Mysterious Traveler 500 za 230e a spousta dalších. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod oodoow » pát lis 22, 2019 18:59

@JaroslavP: Určitě peří a to hydrofóbní, s ním se nemusíš bát vlhkosti vlka nic. :)
Za šest tisíc už pořídíš slušný spacák, stačí se poohlídnout po slevách.
Třeba tohle je podle mě super kauf (snad ti to nikdo nevykoukne, než se na to podíváš), kdybych tam odtud už neměl Rab Neutrino Endurance 400, tak bych to koupil hned.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát lis 22, 2019 19:43

Souhlas s perim. Jestli hydrofobni nebo ne je otazka, pred casem jsme tu na tohle tema meli diskusi s nejednoznacnym vysledkem. Nabidka na nalekho je dobra, ale tam je navic jeste malo prodysna membrana (Pertex Endurance), coz je jeste kontroverznejsi, opet uz tu byla delsi diskuse. Teda, kdo se moc nepoti, tak to asi resit nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát lis 22, 2019 21:15

JaroslavP: Pokud řešíš váhu a životnost, tak též souhlas s peřím. Do daných podmínek bych se raději poohlídla po něčem s dobrou membránou anebo hydrofobním peřím, i když pro tyto situace to zcela nezbytné nebude.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod JaroslavP » sob lis 23, 2019 11:33

ok, děkuju všem moc za rady...ale

Z jistých důvodů musí být spacák nový a sehnatelný na českém trhu. Pokud máte konkrétní tip, tak se o něj neváhejte podělit. ... Ještě přemýšlím, že bych zvýšil i cenovku, ale totální strop by byl 10k víc už asi nedám. :D (ale budu rád, když se vejdu níž :D)...Konkrétně u toho vikingu 600 jsem se dočetl, že ta membrána není zrovna nejlepší, proto bych byl asi ochoten dát i něco navíc, ale pokud bych to dal, tak už bych chtěl opravdu spacák, který mi vydrží 10let a nezklame v mích toulkách po horách. (něco z čeho si sednu na zadek :D, pokud to v té cenovce jde :D).

ještě jednou všem díky :)
JaroslavP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 22, 2019 10:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 23, 2019 11:47

to co ti nabizel oodoow by pro tebe bylo ale dobry, ne?

viking 600 snad zadnou membranu nema, mozna nejaky dwr jenom... ale prave na nalehko bazaru se nenech zaskocit slovem bazar, prodavaji tam obcas z nalehko.cz novy veci, ktery uz maj treba obmenenou kolekci a tak. A ten oodoowem odkazovanej spacak je novej s plnou zarukou primo z obchodu, s hydrofobnim perim.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod JaroslavP » sob lis 23, 2019 12:25

Jasně, ten by byl super...ale na webu není..a jelikož to půjde přes firmu, potřebuju k tomu papíry a tady si nejsem jist, zdali by to vše bylo, nebo jak to funguje :)
JaroslavP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 22, 2019 10:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 23, 2019 12:44

Tak napis klukum zpravu, dle me proste ho uz nemaj na webu, protoze starsi model (2017), maji tenhle jedinej doprodejovej kus, tak je min prace ho hodit na FB, nez ho davat na web, pokud ho obecne uz nenabizi. Pokud je na prodejne a je k nemu normalne zaruka, tak urco bude i s fakturou a se vsim potrebnym. Vsak za zeptani nic nedas, treba s mailem na nalehko a odkazem na fb, nebo telefonatem. Nebala bych se, ze to bube bez papiru.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » stř úno 26, 2020 10:50

Dám tento dotaz sem ať nezakládám nové vlákno a něco podobného jsem nenašel.
Chci se zeptat, jestli má někdo vodní vak na spacák Prima Anapurnna 220. Nevím, jak zjistit vhodnou velikost pro tento spacák. Teď mě vlastně napadlo, že by to asi šlo změřit objem originálního obalu v rozloženém stavu. Dále se chci zeptat, jestli, když ten spacák nebude v kompresním obalu, jestli to nebude moc velký na batohu nebo v batohu. Jestli to jde tím vodním pytlem s přezkou taky nějak rozumně stáhnout. Mně to přijde dobrý ten vak, že občas, když musím kvůli dešti narvat spacák do batohu, tak to jde už ztěžka kvůli jeho obsahu. Navíc je ten vak lehčí než kompresní a přes noc, když v něm nemám spacák jej můžu použít jako vak na jídlo na strom proti medvědům a nemusím mít další tašku.
Díval jsem se, že se dá dokoupit ještě nepromokavý kompresní obal, ale ne klasický. Je to však věc navíc plus váha navíc.
https://www.hanibal.cz/sea-to-summit-event-l-compression-dry-sack-id3213
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Etheric » stř úno 26, 2020 13:35

Máš batoh se spodní komorou? Pokud ano, je vyřešeno. Do spodní komory odpadkovej pytel, do něj spacák, kterej tak vyplní hezky celou komoru a pod tíhou vrchního nákladu se stačí a bude to ok. Ušetříš prachy za vak, ušetříš váhu a balení + organizace batohu je taky lepší. Navíc ve spodní komoře se peří tak nestlačuje, můžeš tam dát spacák i vlhčí, což se občas hodí.
Velikosti originálních vaků, např Cumulus, jsou někdy opravdu moc malý. Musím po tom spacáku div ne skákat, abych ho tam nacpal. A pak je z toho co? Ano, další neforemnej pakl do batohu..
Opět je to ale otázka preference..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod bonatius » stř úno 26, 2020 14:01

na spacak Cumulus Panyam 450 ti aj s rezervou staci 8l nepremokavy vak, napr. tento https://www.hudy.cz/ultra-sil-dry-sack? ... &size=1259
skus si podla svojho odhadnut potrebnu velkost
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » stř úno 26, 2020 21:50

Batoh se spodní komorou mám. Ale ten využívám také na věci. I když, po zredukování a zmenšení výbavy už snad nebude potřeba. Tak by to asi šlo. Já mám spacák z umělých vláken. Od toho péřového mě odradilo, že mě všude upozorňovali na jeho citlivost vůči vlhku. Ten co mám teď, váží 1100g. S obalem 1300g. Navíc ty péřáky u Primy mají ve stejných teplotních hodnotách těžší váhu než ty z dutých vláken.

Bonatius: Díky.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » stř úno 26, 2020 22:07

Ohledne teplot Prima spacaku s umelou izolaci tu mame specialni vlakno a anketu. Mozna to ale necti, jestli takovy mas ;-)

No a jinak postupne narazis na vsechny dotazy, ale i baje a povesti, ktere se tu kdy diskutovaly, takze mozna doporucim vic hledat a cist. Treba tu o vlhkosti a perovych spacakach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » čtv úno 27, 2020 0:04

Mel jsem ten kompresni StS a nakonec jsem z nej pro pohodli odrezal ty kompresni popruhy. Spacak stahnes trochu i jen tim, ze ho napechuje s azarolujes. Mozna mene nez s kompresnim obalem, ale ja nepotrebuju jit na uplne minimum objemu a navic tak alespon spacak tolik netrpi.

Z tveho prispevku vidim, ze obcas nosis spacak venku na batohu. To mi prijde jako hodne nestastne reseni - radeji si porid vetsi batoh, kam se ti vejde dovnitr. Spacak venku je nachylny na dest a neumim si predstavit, v jake pozici nebude rozhazovat teziste.

Osobne jsem za bourky rad, ze mam spacak uvnitr nepromokaveho pytle a ne zabaleny v nejakem nahodnem igelitovem pytli z Lidlu. I kdyby melo jit jen o pocit jistoty, tak mi to za tu cenu stoji.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 0:50

Nosím jej v batohu, ale když je moc věcí, tak z venku, odkud jsem jej musel přehazovat z pátky do batohu, když pršelo, ale to už zase byl problém, když bylo v batohu plno věcí, takže batoh byl nafouklý a šel těžce zavřít. To by teď snad mohlo odpadnout, když dělám tu přestavbu a zlehčování výbavy.

Mike: Dočetl jsem se to i na stránkách různých výrobců spacáku, že se péřové nedoporučují do vlhkosti.
Vím, že když jsme chodili s partou, tak si pár lidí koupilo péřáky a pak nadávali skrz tu vlhkost. Tu anketu si číst nebudu, protože jsem si ten spacák před měsícem koupil. Ale já koupil letní, takže to nepotřebuji do nějakých zimních teplot. Už jsem spal v letním pinguinu v mraze pod širákem a nebyl to problém, když si člověk na sebe navlíkl termoprádlo.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv úno 27, 2020 8:47

Taurus: Kecy prdy výrobců musíš brát s velkou rezervou :D. Pokud budeš mít dva nové, suché spacáky o stejné váze s velmi podobnou látkou, tak ten syntetický při stejné váze si troufám říct NIKDY nemůže mít stejně dobré izolační vlastnosti jako kvalitní peří. Pokud někdo tvrdí opak, tak pravděpodobně lže. Pytel na jídlo proti medvědům ? Chystáš se spát v Kanadské divočině ? :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Etheric » čtv úno 27, 2020 9:11

Co takovej medvídek mýval... Sviňa svinutá, všechno roztrhá a obaly roztáhne po celym lese :twisted:
Jídlo už věším i v ČR, ale jen tak, aby na něj nemohly myši a ta drobná havěť..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 21:18

Podle té tabulky od výrobce mají spacáky s peřím při podobném teplotním komfortu těžší váhu. A jsou dražší.
Na Slovensku, Ukrajině a Rumunsku jsou medvědi.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 22:21

Taurus píše:Podle té tabulky od výrobce mají spacáky s peřím při podobném teplotním komfortu těžší váhu
Fakt? Tak budto maji blbou tabulku, kecaji nebo neumi sit spacaky. Vcetne zapocitani trochu slozitejsi konstrukce komor byva "obycejne" peri (sorry, cisla jen tak z hlavy) cca o 20% az 30% teplejsi, nez syntetika pri stejne vaze. Pri blbe konstrukci prositi a materialech to samozrejme muze klesnout (se syntetikou se lip pracuje, ale uplne navolno se zase brzy slehne). Sorry, proste perove spacaky jsou porad pri stejne vaze teplejsi, i kdyz syntetika ma stale nejake vyhody ve vlhku (debatu o hydrofobnim peri nechme na jindy, je to asi porad dost otevrene, nove HF peri od NikWaxu ma byt mnohem odolnejsi nez predchozi, ale uvidime). Vyssi cenu samozrejme nerozporuji, a na leto je to (krome objemu, letni perak je sbaleny celkem mensi) mozna i jedno...

Na zimu muze byt kvuli vlhkosti zajimava i kombinace - vrchni volnejsi syntetika, pod ni perak. Kvuli namraze a kondenzaci a teplotnim gradientum a s nimi spojenou namrzajici kondenzaci, ktera zustane spis v syntetice. Ale to uz se dostavame zase na jiny level.

Medvedi nejen na Ukrajine byvaji, to jo. Az te tam vzbudi bacove v salasi pod bivakem, strilejici v noci z flinty po medvedovi, bude se ti hned lepe spat :D Ale protimedvedi opatreni jsou taky na jinou diskusi, kdyz jsem cetl nejake clanky z USA parku (z mist, kde jeste povoluji veseni na stromy a nevyzaduji bear-proof kanystry), sam jsem koukal, ze protimedvedi opatreni delam sam blbe. Neni to az tak jednoduche povesit vak tak, aby se na nej nedostali. Nejsou blby :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:06

Tady jsem vybral ten péřový s nejmenší plnivostí s komforní teplotou -2 značený jako letní až třísezonní.
Má váhu 1,3Kg. Ty data jsou na konci stránky dole.
https://www.prima-spacaky.cz/prima-classic-polar-1

Ten můj syntetický s komfortní teplotu 3 stupně uváděný jako ultraletní (?), ale pro mě je to klidně i třísezonní, má váhu 1,15Kg.
https://www.prima-spacaky.cz/spacak-prima-classic-annapurna-220

Pak je tu další syntetický s komfortní teplotou -2 a ten teda má o 100-150g větší váhu. Ale zase mi to nepřijde takový váhový rozdíl.
https://www.prima-spacaky.cz/spacak-prima-classic-manaslu-220

Teď jsem se schválně díval na Nalehko a tam mají čtyřsezonní spacáky o hmotnosti 800g s komfortní teplotou do -10stupňů, ale taky stojí třeba 9-10tisíc. V tom jejich článku o spaní v péřovém spacáku ale také zmiňují, že ty spacáky po ránu třeba nesli dopoledne rozbalené na zádech kvůli vyvětrání vlhkosti nebo je rozbalovali při odpočinku.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » čtv úno 27, 2020 23:11

Tak si zmer komfort ted a pak po roce pouzivani u umelaka a u peroveho. Myslim ze to pujde do kytek driv s umelakem.
Mam letni perak a ten drzi nekolik let stejne. Komplic ma uz druhy umelak.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:20

Jo, o tom vím, že ten péřák je trvanlivější než syntetika. Ale taky to asi bude individuální podle toho, jak se k tomu kdo chová, skladuje a jak často jej používá.
Pro mě je ale asi podstatnější, že nemusím řešit tu vlhkost.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 27, 2020 23:25

Jasne, nemusis. I kdyz u peraku ji krome extremejsich podminek taky az tolik neresim. Vahovy a objemovy rozdil je proste podstatny (a vydrz za par let pouzivani taky, ve prospech peri), tem tabulkam z Prima proste neverim (bud delaji hodne blbe peraky, nebo proste kecaji, coz by mne pri jejich zde zminovanem drivejsim nadsazovani teplot az tak neprekvapilo). Jasne, jsou podminky, kde je lepsi syntetika, ale neni toho tolik.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » čtv úno 27, 2020 23:34

Taurus píše:Podle té tabulky od výrobce mají spacáky s peřím při podobném teplotním komfortu těžší váhu. A jsou dražší.

I z tech tvych odkazu mi vychazi, ze mozna jediny pravdivy zaver by mohl byt - Prima pro me nesije perove spacaky s dostatecne malym mnozstvim peri.

Tvrdit, ze je srovnatelna syntetika s komfortni teplotou +3 a perovy spacak s komfortni teplotou -2 je opravdu srovnavani jablek s hruskama. Ta tezsi syntetika je alespon ze zacatku s tim perakem srovnatelna, ale peri vychazi jako lehci varianta. Nebo mi neco unika? Kde jsi prisel na to, ze syntetika je lehci? A to uz vubec nezminuju Warmpeace Viking 600, ktery za podobnou cenu jako ta Prima nabizi hmotnost 1,1kg.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:36

Já jsem zase slyšel osobně dost chvály na tu Primu. Asi to taky bude individuální.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » čtv úno 27, 2020 23:41

Taurus píše:Ten můj syntetický s komfortní teplotu 3 stupně uváděný jako ultraletní (?), ale pro mě je to klidně i třísezonní, má váhu 1,15Kg.
https://www.prima-spacaky.cz/spacak-prima-classic-annapurna-220

Jenze to opravdu ultraletni spacak je. Tohle ma Prima spravne, zatimco teploty ne. Najdi si tu diskusi a anktetu, uz jsme to probrali dost a byly tam i prispevky od majitele Primy. Nakonec doslo i na to, jak tech teplot dosahne, s realnym pouzitim to nema nic spolecneho a uz po prvnim sbaleni bude spacak jinde. Na rozdil od peraku.

Nebo jinak, k tem teplotam u Prima syntetiky si pricti 5 - 10 stupnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:42

Mitau: Na tu váhu jsem přišel v tabulkách. Však ten můj spacák má taky 1,1kg.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Taurus » čtv úno 27, 2020 23:44

Aha, syntetika u Primy je špatná, ale peřáky dobré...
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky