Rychlodotazy

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pát dub 12, 2019 8:36

pavproch píše: Tentokráte ne ingzeráth, ale dotaz:
Vyzná se tu někdo (podrobně!) v klasifikaci EZ (elektrická zařízení) a PZ (plynová zařízení) resp. v detailech zákona 22/1997 o technických požadavcích na výrobky?
Vo co mi gou: Doposud moje firma staví (a je certifikovaná/má Oprávnění) na stavbu EZ a PZ jako strojů s "trvalou přítomností lidské obsluhy". Fčíl po mně jeden zákazník chce stroj - automat "bez trvalé přítomnosti lidské obsluhy".
Potřebuju popostrčit - otázka zní - jakou základní legislativu začít studovat abysme si nenaběhli? Automatům / automatizaci sme se doposud zuby nechty bránili, ale asi není zbytí.... (ref su stará konverza ale snažím se naslouchat "tepu doby")


Tak. Z Technické inspekce ČR (která nám vydala ta naše Oprávnění) mi odpověděli, že naše Oprávnění EZ a PZ jsou platná i pro výrobu plně automatických strojů. Uff, to je dobře, že nám to platí. Ale pořád nevím, kerou legislativu študovat, fčera sem byl celý den ponořen do zákona 22/1997 a prováděcích Vyhlášek a nenašel tam nikde žádnou zmínku / výluku / klasifikaci "plně automatických strojů bez trvalé lidské obsluhy".... a čím víc to študuju, tím míň tomu rozumím a víc se do toho "zamotávám"....... :D
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pát říj 18, 2019 15:48

Není tu někdo, kdo se vyzná v terminologii oken a dveří, resp. kde to hledat na webu?

Po 20-ti letch bydlení začínají věci pomalu odcházet, no. Balkonové dveře - takový plastový čudlík (červený rámeček) na pružince v kovovém vedení (žlutý rámeček), který drží balkonové dveře v zavřené poloze (když nejsou zajištěné v zavřené poloze klikou). Tak ten čudlík je už obroušený/ubroušený a dveře v zavřené poloze nedrží.

zarazka balkonove dvere.jpg


Oslovil sem mailem firmu, která nám okna a dveře před 20-tima rokama dělala ale ta nějak nereaguje (bodejd by taky jo - kdysi to byla malá česká prosperující a slušná česká firmička, dnes je součástí pšonského mamuta)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pát říj 18, 2019 17:32

Na AF.cz sem radu dostl a funkční.... akoráth....

driver píše:Z vrchu utahni imbusem.
Otačej doprava ve směru hodinových ručiček po kouskách a testuj. Nesmíš to utáhnout moc pak se to těžce otvírá.


pavproch píše:Ty woe, ynženýr..... čumím na to, fotím a přemýšlím čím a jak to opravit, ale že bych si pohrál s tím imbusem ňa nenapadlo. Akurváth sem musel točit doleva (povolovat, ne utahovat) - už to jakž takž funguje. Kuju moc.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pon dub 20, 2020 17:46

Není to teda "rychlodotaz" ale je to dotaz.... já nato narazil fčera, dyž sem řešil celokovovou náhradu za plastový - po pár otočeních se na tisícihranu samozřejmě "protočil" čili přestral fungovat.

Eslipak víte jaxe správně jmenuje tohle k vodovodní baterii?

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pon dub 20, 2020 18:20

Za chvíli vypínám sčodlo, tak abych do zítra nato nemusel myslet: "oliva" je to správné slovo. To sem teda (do fčerejška) nevěděl.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pon črc 13, 2020 18:12

Hjústn, gat a prablem.

Není tu nějaký in(g)štalatér z Tuchlovic? Potřeboval bych poradit. :twisted:

Když sem stavěl chalupu (rok 2000), použil sem (do zdi) vestavné splachovače pro závěsné hajzle tehdy běžné značky Viega. 10 let s nima byla max. spokojenost (a vlastně do dneška je, akurváth....), pak začaly oba hajzle po spláchnutí propouštět (= furt týct voda z nádržky do hajzlu). Takže cca 2010 sem sehnal opraváře, který opravil, ale zároveň mi ale sdělil neradostnou novinu, že Viega už tehdy (2010) vestavné splachovače nedělá, takže mi to opravil ze zásoby ND, co tehdy měl. Dnes (2020) už zase oba hajzle začínají propouštět.

Na toho opraváře už po těch 10-ti letech nemám kontakt, ale pochybuju že by stejně ještě nějaké ND na už nejméně 10 let nevyráběné hajzle měl.

Napadá někoho jak a čím to opravit aniž bych musel celou tu nádrž vysekat ze zdi a místo ní tam zazdít nějakou dnes prodávanou značku ???
(= samozřejmě stavební práce = mj. i nový obklad v obou místnostech, tomu bych se chtěl za každou cenu vyhnout.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod slash1111 » pon črc 13, 2020 19:25

mozno tam mas iba vodny kamen - skus pootacat ten prepustac (tu rurku?) a na noc tam naliat teplu vodu a ocot (su na to aj nejake tablety ale vysledok bude podobny...)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » úte črc 14, 2020 11:47

Kuju, vyzkouším.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » úte črc 14, 2020 16:39

Tak něco je jinak či co já vím - Viega na svém webu (2020) vestavné splachovače má. Jaký mám doma typ už po těch 20-ti letech netuším, možná ta informace od servisáka (2010 - o ukončení výroby/prodeje vestavných splachovačů) byla mylná. Asi teda oslovím jejich podporu o radu / opravu / ND.

Ale i tak kuju za podněty a nápady.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Stani » stř srp 26, 2020 15:03

Spestrím tu radu pavprochových príspevkov mojím dotazom - prosbou, či neviete, čo je s členom zbuddy, kedysi pomerne aktívny na fóre. Potreboval by som v niečom poradiť, písal som mu SZ, ale neozýva sa.

Nie je to nič extra súrne, ale ak je už mimo fóra, aby som potom zbytočne nečakal na odpoveď. Predpokladám, že nepoužíva ani mail, kde by mu upozornenie na SZ prišlo.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mike » stř srp 26, 2020 16:22

zbuddy se jednou za dlouhy cas ozve v moderatorskem vlakne, ale naposled tu byl nekdy v unoru. Dej tomu cas, on si tu SZ driv nebo pozdeji precte. Zrovna je leto, muze byt nekde na dovolene. Upozorneni na SZ v mailu muze spadnou do spamu a mam pocit, ze se mozna da i vypnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Stani » sob srp 29, 2020 19:01

Ono to už bude aj bezpredmetné. Škoda, že pomaly miznú odtiaľ členovia, s ktorými sa dalo dobre porozprávať. Alebo člen Wawrik, ani neviem kde sa stratil, mal dobré skúsenosti s diaľkovými pochodmi, škoda no...

Ale díky za info.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mike » sob srp 29, 2020 21:33

Stari clenove odchazeji, novi prichazeji. To je uplne normalni na kazdem foru. Podobne stesky jsem tu cetl uz kdyz jsem sem prisel. Vem si, kolik mame moderatoru. Vsichni to sveho casu byli velmi aktivni clenove. Ted nejak fungujeme ctyri, z puvodnich uz jen pp. That's life.

(Taky jsem odesel z odborneho mailing listu, kde jsem byl aktivni pres 15 let. Psali mi lidi, co se stalo, jestli ziju apod. Nic se nestalo, proste uz mne to nejak nebavilo, zacal jsem mit jine zajmy... A to mne diky tomu zvali na konference, dostaval jsem drahy sw zdarma na testovani, mel jsem pristup k informacim, za ktere se jinak tezce plati... ale z povinnosti se to proste delat neda)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Stani » sob srp 29, 2020 21:56

Veď viem... máš pravdu, bol to len taký povzdych.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pát zář 11, 2020 12:11

Technický rychlodotaz k ledoborcům (neska na AF.cz o nich vyšel článek, jink by mě to nenapadlo) - ví někdo?

Tahle potfora prý má dokázat plout skrz led skoro 3metry tlustý.... ale na obrázku není vidět žádná "ochrana" šroubů před poškozením rozbitýma ledovýma krama, jaxi bude razit cestu skrz led...

Jak to mají ledoborce řešené, že jim kry nezničí lopatky (bývají z mosazi) šroubů?

pp_je_pako_4.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod apuka » pát zář 11, 2020 12:23

Jen premyslim selskym rozumem - podivej se, jak hluboko pod ponorem ty srouby jsou, ty jsou nasobne hloubeji. Pri 3-metrove vrstve ledu se k nim kry nedostanou. Jednak se budou lamat a "plavat" asi spise "vodorovne" a nepretacet se (kdyz uz, tak se budou hromadit vepredu a vrsit na stavajicim jednolitem ledu) a lod neprojde. Plus "aerodynamika" pro plovouci kry kolem lodi co kry "pusti" k sobe az za lodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » pát zář 11, 2020 12:33

Na AF.cz jsem dostal stejnou odpověď vč. názorného obrázku. Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod apuka » úte zář 15, 2020 21:17

Dotaz na Prazaky:

Nevite nekdo o nejakem miste, kde by se dalo (opravdu jen) jednou za cas slusne zaparkovat auto na cely pracovny tyden? Klidne to muze byt v nejake odlehlejsi casti, jen at je odtud rozumna moznost navratu do mesta MHD. Nekde, kde by se to auto naslo i na konci tydne a nikomu mistnimu by tam nevadilo auto navic. Pokud ma nekdo moznost na svem soukromem pozemku za rozumny peniz, taky to muze byt.

Jedna se o to, ze nekdy je treba do/z Prahy odvest/privest nejake veci k bydleni nebo nekdy se bude chtit na vikend jit do Alp (coz asi v nejblizsi dobe pravdepodobne bude uplne zatrhnute) a manzelka ma bydleni v modre zone. P+R Kotlarka ma blizko, ale tam je omezene parkovani jen na 12 hod v kuse. A na vetsinu jinych P+R se v case, kdy potrebuje auto !ulozit" se uz "nedostane", je to plne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mila6032 » stř zář 16, 2020 13:43

Možností je několik. Buď najít nějaké místo, které ještě nepostihlo to šílenství modrých zón. Těch míst je furt relativně dost. Třeba u Vltavy u parku Stromovka. Tam to nikomu překážet ani snad nemůže. Rizika takto zaparkovaného auta jsou však zřejmá. Na metro je to pěšky deset minut, na tramvaj pět.
Další možností jsou hlídaná parkoviště. Když už jsem v první možnosti zabrousil do Holešovic, tak kousek od té Stromovky je hlídané parkoviště v Bubenské a posledně jsem tam za týden platil snad 600 nebo nějakou takovou podobnou cifru. Ale těch parkovišť je samozřejmě víc a ceny jsou podobné.
A nebo moje nejoblíbenější metoda, která by se ti jako fanouškovi právní gymnastiky mohla líbit :) Prostě to zaparkovat kde potřebuješ, odvoz na hlídané parkoviště poté zajistí přímo Magistrát a následně už jen stačí telefonicky zjistit kam to odvezli, vozidlo vyzvednout a následně se nějak popasovat s pokutou a platbou za odtah. Při troše snahy a skillu je tato varianta zcela zdarma a zároveň je vozidlo celou dobu pod dohledem těch nejpovolanějších, neboť v areálu odtahového parkoviště Kundratka, jak už sám název napovídá, zároveň sídlí i školící centrum MP Praha.
Ale pokud nechceš rozvíjet své právní dovednosti, tak bych to prostě hodil na nějaký to hlídaný parkoviště. 600 je hodně férová cena a auto je 24 hodin v hlídaném areálu.

Web hýr: https://parkovisteprahaholesovice.cz/

Na metro Holešovice je to fakt kousek, na tramvaj na Výstaviště ještě blíž. Nevím, 3 minuty... možná pět.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod pavproch » ned pro 6, 2020 11:12

(elektro-magneticko - su pitomý strojař) Technická: Jaxem tady spal ve stěžovacím vlkně, prdnul mi doma brojler s těplou vodou v kuchyni a taxem místo něj in(g)staloval průtokovou ohřívací baterii (v 50% slevě za 9 stovek), zřejmě čankajšského původu, na krabici žádné "mejd in xxxx nebylo, zato tam bylo mj. i napsáno" healthy magnetised water" :D Zajímavé je, že rychlovarná kunvice když do ní tou baterií naliju studenou vodu, tak od spuštění vydává jiné zvuky než když sem dřív do ni lil studenou vodu skrz normální baterii (jemně bublá, zatímco dřív ostře a hlasitě praskala). Může ten "magnetismus" na ty zvuky z konvice vliv?

EDIT by wiki - tak nějak zodpovězeno, no.....

wikipedia píše:Magnetizovaná voda (též magnetická voda, správně magneticky upravená voda) je pseudovědecký[1] pojem označující vodu, která prošla magnetickým polem. Podle zastánců má mít magneticky zpracovaná voda blahodárné účinky na zdraví prakticky po všech stránkách.[2] Po chemické a fyzikální stránce ale při takovéto úpravě vody dochází jen k mírnému změkčení, což je významné jen u velmi tvrdé vody za použití extrémně silných magnetických polí.[1]

Hodnocení biologických účinků takto upravené vody se liší, podle některých autorů jsou účinky zcela neprokázané[1], podle jiných existují subtilní účinky na mikrobiologické úrovni.[3] Pozitivní vliv na lidské zdraví je neprokázaný, existují i obavy z toho, že dlouhodobé pití magneticky upravené vody může způsobit zdravotní problémy.[3]


A extra tvrdou vodu tady máme, to jo.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Hafi » čtv led 14, 2021 23:56

Využil jsem všeobecné paniky a nakoupil pár akcií. Jelikož přjem z prodeje je do 100k Kč (resp. u větší části prodej ještě nebyl uskutečněn), tak jsem byl přesvědčen, že z pohledu daní to nemusím řešit. Což v tomto případě nemusím, ale zjistil jsem, že asi stejně budu muset dělat daňové přiznání sám a uvést tam dividendy a k tomu uvést potvrzení o zaplacené srážkové dani a zkontrolovat si, že s danou zemí máme smlouvu zamezující dvojímu zdanění. Vyjímečně doplatit daň, tak aby mi bylo v součtu strženou 15 %.
U toho jsem narazil na dva dotazy:
1) rozhodující je datum připsání na účet? Nebo record date dividendy?
2) kdo komu platí tu srážkovou daň z dividendy? Pokud na americké burze koupím akcii společnosti z 3. země, tak mě zajímá smlouva zamezující dvojímu zdanění s USA, nebo tou 3. zemí?

(Neodkazujte mě, ať se optám účetní - to je s kanonem na vrabce, celkový úhrn dividend byl necelých 40 USD, tedy nejlevnější alternativní řešení je asi neřešit potvrzení o zaplacení srážkové daně jinde a prostě těch 15 % zaplatit).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 0:04

Nejlevnejsi alternativni reseni je se na to v*srat ;-) Kvuli 15 % ze 40 USD bych to fakt neresil. Sance, ze na to nekdo prijde je blizka nule a i pripadna pokuta se ti vyplati vic, nez cas straveny s danovym priznanim.

Sam mam za rok v dividendach par tisic USD a resim to tvym alternativnim postupem. Proste to zahrnu do zisku nebo ztraty z akcii a to pak zdanim podle paragrafu 10. Ono je tam totiz jeste jedno prekvapko. Srazkovou dan si sice strhnou hned, ale po case ti ji nenapadne vrati, pricemz ten cas je v mesicich, nekdy az dalsi rok. Zrejme prave diky smlouvam o dvojim zdaneni. Takze ve vysledku to zdanim spravne a neplatim nic navic.

Kde mas ucet? Na kazdem se ty vratky objevi nekde jinde.

(Kdo to zas obrazkem rozbil sirku? No jasne, zase pp #-o)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Hafi » pát led 15, 2021 0:47

Začal jsem nejjednodušší a v malém nejlvenější variantou, což pro mě byl Revolut. Měl jsem první dividendu někdy v červenci a určitě se nic nevrátilo, píšu si to paralelně do excelu a mám tam shodu na cent přesně. Akorát jsem právě narazil na to, že někde mám strženo cca 15 %, někde znatelně více a někde znatelně méně.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 1:34

Netusil jsem, ze Revolut dela i akcie, takze tam nevim. Ted jsem koukal, ze u Fia mi to chodi vsechno najednou dalsi rok v breznu a u Interactive Brokers tak nejak prubezne. Na system jsem neprisel, ale zda se, ze to chodi jen u nekterych akcii. Pripisuji se mi polozky oznacene takhle: Refundable U.S. Fed Tax Reclassified By Issuer - 9.1.2018, pricemz castka uplne NEodpovida tomu, co si v dany datum strhli, je mensi, asi si nekdo vzal nejake poplatky. U Fia, u IB ano. Proste sileny bordel.

Kdysi jsem to probiral se svou danovou poradkyni a dosli jsme k tomu, ze kdyby se dividendy mely resit uplne spravne, tak je s tim tak strasliva prace, ze se to nemuze vyplatit a navic ani na MF nevedi, co je spravne. Takze to chce holt udelat tak, jak to prijde spravne tobe a jak bys to pripadne dokazal obhajit. V tvem pripade bych specialne kvuli tomu danove priznani nedelal a kdybych ho musel delat i bez toho, tak tam napisu celou cistou castku, cos dostal a ta se prida k danovemu zakladu. Ve vysledku to bude na dani tak stovka, coz je smesne. Bures to ukradne rychleji, nez napises tecku za vetou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod scinkk » pát led 15, 2021 10:53

Nazor laika

1) rozhodující je datum připsání na účet? Nebo record date dividendy?
pripsani na tvuj ucet vedeny u brokera (tedy i zahranicni)

2) kdo komu platí tu srážkovou daň z dividendy? Pokud na americké burze koupím akcii společnosti z 3. země, tak mě zajímá smlouva zamezující dvojímu zdanění s USA, nebo tou 3. zemí?

Podle me se to bere dle toho kde je akcie kotovana, tedy z jaky burzy. Uz proto ze akcie muze byt obchodovana na vice burzach, Jsou pripady, kdy se kupuje na konkretni burze, pac to lepe vychazi s ohledem k dani (treba NL vs UK)

Jak pise mike, pokud chces mit klid, napis do §10 prijem dividend - tim to zdanis znova dalsimi 15 % a asi ti to bude jedno (repektive je asi jedno zda tam napises hruby ci cisty pijem z dividend), tu castku preved kurzem ktery bude nekdy v nasledujicich dnech zverejnen na Kc a je to podle me neprustrelny.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Hafi » pát led 15, 2021 11:26

Dík,
ad 1: taky mi to tak přijde logické, navíc bych jinak musel komplikovaně hledat, jestli mi někde ještě nevisí dividenda s loňským record date a budoucím payment date. Zvláště s ohledem na ty srážkové daně je asi zjevné, že důležitý je datum připsání. Jen jsem si zároveň i uvědomil, že mii výplata za prosinec přišla až tento týden a taky ji budu uvádět do loňského daňového přiznání.
ad 2: myslel jsem si totéž, a doposud to víceméně fungovalo, ale teď před vánoci mi přišla dividenda z brazilské společnosti (koupeno na NYSE) a srážková daň je tam uvedeno jen 0,01 USD (z celkové částky 1,31 USD).
Asi to tak udělám, byť by na to asi nikdo nepřišel, tak chci mít čistý štít, že jsem se aspoň pokusil to uvést - a 15 % ze 40 dolarů mě asi je úplně fuk.

Kurzy už jsou.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Lipon » pát led 15, 2021 13:43

Podle českých předpisů, u srážky z dividendy se to má tak, že plátcem daně je ten, kdo dividendu vyplácí, dělá to za poplatníka, tj. za příjemce dividendy.
Pokud přijde už čistá částka dividendy, ponížená o srážku, tak se do základu daně vůbec neuvádí (to by pak bylo dvojí zdanění).

EDIT:
Pokud jde o US a 3. zemi - firma ze 3. zeme je platce dividendy. Jak tam figuruje US, neco jako zprostredkovatel platby? Pokud ano, tak by mela byt stezejni existence smlouvy o zamezeni dvojiho zdaneni mezi 3. zemi a CZ. Firma ze 3. zeme udela pri vyplate divi srazku podle svych predpisu (pokud tedy vyplata divi srazce podle jejich predpisu podleha) a pak bude zalezet na prijemci dividendy, jestli stat jeho danove rezidence ma uzavrenou DTT se statem 3. zeme a jak je tam resena dan z dividend.
Pokud dividenda

EDIT2:
Podle ceskych predpisu je pro srazeni dane z dividendy dulezite datum rozhodnuti o vyplate dividendy, ne datum skutecne vyplaty
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod Hafi » pát led 15, 2021 14:22

Díky,
ten první odstavec se týká jen akcií obchodovaných v Česku, že?

ad edit2: ale v tom případě v době podání daňového přiznání netuším, jestli a jak velkou daň mi plátce strhne (pokud se mi nechce studovat daňové zákony všech zemí), a už vůbec nedostanu o tomto nějaké formální potvrzení, což bych afaik dle mě měl mít. Navíc v době rozhodnutí (to mi vůbec nenapadlo, já počítal spíše s record date, tedy nějaký 2 dny po datu rozhodném pro výplatu) není jasné, jestli např. daná společnost bude k datu výplaty exostovat, tedy bych snadno zaplatil daň z příjmu, který mít nebudu. S vědomím kulhajícího příměru - přece nebudu platit daň ze mzdy, kterou mi zaměstnavatel dluží...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod mike » pát led 15, 2021 17:47

@Lipon: ceske dividendy jsou jednoduche, tam neni co resit. Ovsem zahranicni jsou uplne jine kafe a logika tam nekdy moc nefunguje. Vzpominam si treba na takovy VIG, ktery se obchoduje u nas, ale dividendy se vyplaci v Rakousku a tam maji srazkovou dan 25 %. Po dlouhych diskusich se doslo k tomu, ze "spravne" by bylo zdanit dividendu u nas 15 % a Rakusaky pozadat o vraceni tech 25 %. Coz sice teoreticky jde, ale prakticky to narazi na silenou byrokracii a poplatky (ve stovkach Euro za zadost), kvuli kterym se ti to nevyplati, kdyz tech akcii nemas za par milionu.

Co se data tyce, tak beru pripsani na ucet, to je okamzik, kdy mi vzniknul zdanitelny prijem. Normalne o nic nejde, jelikoz rozdil je par dni a ze by to slo pres konec roku je dost nepravdepodobne. Zajimave je to ovsem u tech vratek, ty nekdy byvaji az v dalsim roce. No a tak proste mam v jednom roce dividendu jako prijem, strzenou srazkovou dan jako vydaj a v dalsim roce vratku jako prijem. Nehodlam se tim vic zabyvat, svou cast jsem statu dal a byrokrati at si trhnou.

Hafi píše:Kurzy už jsou.

Koukej na jednotny rocni kurz vyhlasovany MF, to je nejjednodussi. Akorat ja asi budu mit za lonsky rok problem... Vetsinu zisku jsem realizoval v prosinci a ztrat na jare, pricemz rozdil kurzu byl mozna i 20 %, coz uz asi udela podstatnou castku. Jindy to byva celkem rozlozene po celem roce, takze je to jedno, ale ten lonsky byl extrem. Zas ale ze by se mi kvuli tomu chtelo prepocitavat vsechny obchody (stovky) dennimi kurzy #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rychlodotazy

Příspěvekod scinkk » pát led 15, 2021 18:09

jo bude to dan dle toho kde firma sidli, jsem to spletl, pac treba royal dutch shell ma primo dve ruzne akcie, ktere maji jiny danovy system bud UK ci NL
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Pokec