S dronem v horách

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » pát zář 6, 2019 18:11

Nekomplikuje Na místě můžeš říct fakt cokoliv. Ideálně ovšem nic (pokud nepreferujes variantu ála PaKo). U správního orgánu můžeš coby obviněný hlásat také cokoliv. Coby svědek bys měl mluvit pravdu.

Na místě jsi maximálně podezřelý. Obviněného z Tebe udělá až další postup nějakého orgánu.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Quido » pát zář 6, 2019 18:22

Aha - to mi řeknou, jestli jsem svědek, nebo obviněný...?
Anebo jak to funguje? Kdyby byli mazaní, vyzvou mne k podání vysvětlení jako svědka (poud to takto lze) a já budu muset mluvit pravdu, no a pak, když shledají, že mají spousty důkazů proti mě, prohlásí mne za obviněného - nebo jak?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » pát zář 6, 2019 18:27

Samozřejmě. A hned několikrát.

Edit: ha, se ten post nějak rozrostl. Myslím, že moc špekuluješ ;) Tyhle debaty co by kdyby se dají vést donekonečna.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Quido » pát zář 6, 2019 18:33

no páč jsem to omylem odeslal nedopsané - a špekuluju, protože pořádně nevím, jak to chodí, co "oni" mohou a co ne, a na čem mne mohou nachytat - naposledy jsem byl jako svědek u soudu, správní řízení je mi téměř cizí, snad někdy v pravěku, kdy to fungovalo všechno jinak... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » pát zář 6, 2019 18:51

Chápu, ale tohle fakt není otázka, se kterou by se člověk měl trápit. Úřad by beztak musel zahájit nový řízení proti novému obviněnému. Každopádně to krásně ilustruje, proč je lepší prostě neříkat nic.

Btw, si fakt nemůžu vybavit, jestli se mi někdy ze svědka stal obviněný. Jednou určitě ano, ale to byla součást taktiky a průzkum bojem. Ale samospádem asi ne. Minimálně třeba v posledních pár letech.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Quido » pon zář 9, 2019 8:51

Tak moc dík za konzultace - zdá se, že už jsme celkem připraveni podobná vyrušení orgánem ustát bez ztráty hvězdičky... :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mike » pát zář 13, 2019 16:49

Ombudsmanka prověří nasazení policejních dronů proti trampům v Brdech

„Dle mého názoru však neexistuje žádný rozumný důvod považovat za táboření i tuto jednodenní formu přespání na daném místě, neboť u ní na rozdíl od táboření schází znak dlouhodobosti,“ uvedl v podání Nahodil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Quido » pát zář 13, 2019 21:50

Mám-li být co nejobjektivnější, tak nesouhlasím s tím, aby mne hledali drony, nesouhlasím taky s definicí táboření, jakou předkládají obce a policie (prostě přespání NENÍ táboření), ale i mně tam vadí ten oheň, respektive ohniště, to v tom počasí a suchu je fakt na pováženou... :-k
Škoda, že ani jedna strana v situaci naší nedokonalé, ale stále více na pojmech a definicích postavené legislativy, už nemůže a nedokáže být rozumná... je to na tu palici ](*,)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Kuba Turek » ned zář 15, 2019 22:37

Quido píše:Aha - to mi řeknou, jestli jsem svědek, nebo obviněný...?

Tohle na mě v mé profesní kariéře už několikrát zkusili. Je to oblíbený postup hlavně kriminálky. Takže to dělám tak, že co chci, tak jim řeknu (a naprostou většinou jim říci chci, nemám co skrývat), co nechci, to si "nepamatuji" a vzpomenu si teprve až se úředně vyjasní, kam mě zařadili.

Na tohle taky dost dobře funguje, že jim nepodepíšu ten papír o mlčenlivosti, i když mi samozřejmě téměř vždycky tvrdí, že ho musím podepsat. A nakonec vždycky u výslechů vytáhnu mobil, zapnu nahrávání a upozorním na to policajta. Ten mi obvykle tvrdí, že mi to zakazuje, tak mu zase řeknu, že mi to nemá co zakazovat. Tak se obvykle chvilku dohadujeme, ale pak už se ptá opatrně a nezkouší na mě nějaké zvláště podlé psychologické triky.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Quido » pon zář 16, 2019 9:59

Tak teď naposled mi dal policajt podepsat jeden dokument, kde byla zahrnuta jak výpověď, tak poučení a i pasáž o mlčenlivosti - a jeden podpis, který jsme měl stvrdit vše. Bylo to podání vysvětlení k věci, která, jak se ukázalo, se mne vůbec netýkala, takže tam bylo jenom " na tuto otázku neumím odpovědět" , nebo "nevím", resp. "o této věci mi není nic známo".
Nicméně, již poučen, jsem policistu (byl to nadstrážmistr - čili vrchní inspektor) požádal, aby pasáž o mlčenlivosti vymazal, protože tu nehodlám podepsat. Divil se, ale vymazal.

:roll:
Naposledy upravil Quido dne čtv zář 19, 2019 16:05, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » čtv zář 19, 2019 14:06

Nevím, kam to dát, ale lehce jsme o to zavadili tady. Stanovisko Ministerstva vnitra k pořizování audi/video/foto záznamu policisty při výkonu služby.

Shrnutí:
"Pořizováni audio, videozáznamu nebo fotografie policistu při výkonu služby člověkem na místě veřejnosti přístupném, včetně záběrů na identifikační číslo či registrační číslo služebního vozidla není v rozporu se zákonem. Příslušníci Policie ČR při plnění zákonných úkolů vystupují jako úřední osoby a vykonávají působnost orgánu veřejné správy a fyzické osoby mohou pořizováním záznamů policistů při výkonu služby přiměřeným způsobem zejména kontrolovat výkon veřejné moci, uplatňovat svoje právo na informace, právo pořizovat záznamy pro zpravodajské, umělecké účely nebo pro účely ochrany práv a svobod.
Ze strany pořizovatele záznamů však nesmí dojít k pořizování záznamů (či dalšímu nakládání s nimi), které by zasahovalo nad míru přiměřenou situaci do
osobnostních práv policistů či třetích osob. V zásadě platí, že policista je povinen strpět pořizování audio, video záznamů nebo fotografií při výkonu služby jinou osobou."


A nejzábavnější pasáž:

Nelze ale za nepřiměřené považovat např. nahrávání (či zveřejnění záznamu) bezradného policisty při úkonu, který čelí nepříjemným dotazům, urážkám či vyhrožování nějaké osoby, nebo policisty, který se dostane do verbálního či fyzického konfliktu s jinou osobou. Podobně je třeba odmítnout někdy se vyskytující případy zneužívajícího výkladu, kdy je mobilní telefon policistou označen za „zbraň“ a pod touto záminkou je vymáháno jeho odložení nebo ukončení záznamu, ač je použití mobilního telefonu (nadto se spuštěným záznamem) jako zbraně i s ohledem na okolnosti a jiná reálně hrozící rizika krajně nepravděpodobné (a do důsledku dovedeno by pak nebylo možno pořizovat nahrávku žádným záznamovým zařízením, tedy vůbec)."

Více zde i se vzorovým videem a plným zněním onoho stanoviska:
https://ceskoaktualne.cz/2019/09/zpravy ... ou-osobou/
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mike » čtv zář 19, 2019 17:17

Super. Ma to i nejaky prakticky vyznam, pokud se v takove situaci clovek ocitne? Hrozi za to policajtovi realne neco (kdyz tvrdi, ze povazuje mobil za zbran a vyhrozuje pouzitim donucovacich prostredku)? Jestli ne, tak se bojim, ze v tom budou pokracovat a to hlavne ti, u kterych by nahravani bylo nejvic potreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » čtv zář 19, 2019 18:10

Mno, to máš těžký. Jako žádnou extra sílu to nemá. Furt je to jenom názor úředníka. Ale v podstatě ani kdyby to byl názor soudu, tak to v reálném světě moc použitelné nebude. Pořád je to jenom papír. Když policajt použije výzvu "jménem zákona," tak ji člověk nemůže neuposlechnout, byť by to byla sebevětší blbost. Určitý drobný manévrovací prostor tam je, ale je to takový tanec mezi vejci a dotyčný musí počítat s tím, že to může skončit i nějakou zápasnickou vložkou.

V těch vyhrocenejch situacích nepomůže žádnej papír a když bude policajt dement jak ten na videu, tak věřím tomu, že ho nepřesvědčíš ani doslovnou citací z rozsudků a předložením notářsky ověřených kopií.

Možná u těch příčetnějších by se diskutovat dalo.

Cesta spíš povede přes následný postup skrze stížnost na Odbor vnitřní kontroly, kde se už diskutovat dá a tihle vnitřní kontroloři jsou překvapivě akční. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že si to tihle pouliční hrdinové příště často nechají radši dvakrát projít hlavou, než aby si to kolečko na OVK zopakovali. To jsou pak hned samá omluva. Leckdy si i říkám, že tam snad ani nesedí ten stejný drsňák, který je vidět/slyšet na záznamu.

Ono obecně když se nad tím člověk zamyslí, tak celá ta myšlenka "mobil je zbraň" je prostě úplně debilní a vznikla jenom proto, aby se nějak znemožnilo dokumentovat postupy, které policajti z nějakých důvodů zadokumentované mít nechtějí. Už jsem to řešil i u slečny, která má tak 55 kg. Jestli se policista cítil touto bytostí s telefonem v ruce ohrožen, tak evidentně nešťastně volil při výběru zaměstnání a asi bych o něj měl obavy při řešení třeba opilecké rvačky či demonstrace Národního odporu. To by do jeho jemnocitu asi vstoupilo s větší razancí a trochu cítím povinnost mu se změnou zaměstnání pomoci a předejít tak tomu, aby podobné traumatizující zážitky musel podstupovat.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: S dronem v horách

Příspěvekod Kuba Turek » čtv zář 19, 2019 21:25

Teď se motáme ve dvou zcela rozdílných situacích.

1) Jestli jsi někde na výslechu a chceš si udělat audiozáznam, tak si ho prostě můžeš udělat. Tam nenastává nějaká vyhrocená situace, kde musel policajt něco řešit během okamžiku.

2) Jestli se někdo s někým strká, rve, nadává si, tak policajt může v okamžiku, kdy to ohodnotí jako možnost vážného narušení zákona, nařídit vypnutí mobilu nebo dokonce jeho odevzdání. Jeho verdikt je konečný a ty to musíš udělat. Zpětně si můžeš stěžovat třeba u nadřízeného nebo rovnou na GIBSu.

Příklady, kdy policajt nařídí schovat mobil:

Je hromadná rvačka nebo strkanice, lidi berou do rukou kde co aby se zmydlili. Policajti všem nařídí, aby všechno schovali nebo odložili včetně mobil, protože orientace v ději už není reálná.

Stane se dopravní nehoda, oběť tam leží mrtvá nebo zraněná a nějaký hňup ji začne fotit. Tím zasahuje do osobnostních práv anebo při nejmenší to reálně hrozí. Policajt může zabavit mobil, aby se to nestalo.

Policajti něco řeší a proti nim v afektu vystupuje nějaký člověk. Je jedno, jestli v právu, nebo jenom ve vzteku, nebo prostě dá průchod emocím. V tom případě zase reálně hrozí, že filmování zasáhne jeho jeho osobnostních práv. Filmování samo o sobě není trestné, ale zveřejnění takových věcí mimo Občanským zákoníkem přesně určené případy, je trestné. Nemáš právo jiného člověka snižovat na důstojnosti. Policajti dobře vědí, že to není osobní - pokud potřebují, tak toho vyšilujícího jedince zpacifikují, zmydlí, zavřou do klepet, nebo naopak zavolají psychologa, ale nešíří to dál.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mike » čtv zář 19, 2019 21:33

@mila6032: diky, myslel jsem si to.

mila6032 píše:Ono obecně když se nad tím člověk zamyslí, tak celá ta myšlenka "mobil je zbraň" je prostě úplně debilní a vznikla jenom proto, aby se nějak znemožnilo dokumentovat postupy, které policajti z nějakých důvodů zadokumentované mít nechtějí.

No prave. Vsimam si toho uz delsi dobu, protoze je to takova sprostarna, ze se mi z toho otvira kudla v kapse. Presto se to stale deje. V tom pripade ty stiznosti asi nejak nefunguji, cekal bych, ze bude stacit nekolik pripadu a rychle si mezi sebou reknou, ze tudy cesta nevede. Stejne jako se mezi nima rozsiril tenhle skvely napad. A ono nejak ne. Pritom to musi byt vzdycky skvele zdokumentovane, jelikoz policajt reaguje na nahravani a jeho vyhrozovani je na zaznamu. Ze by sebrali mobil nebo zaznam znicili se vyloucit neda, ale moc casto bych to necekal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mike » čtv zář 19, 2019 21:37

@Kuba Turek: bavime se o pripadech zneuziti. Treba bezna silnicni kontrola, kdy se ti nelibi policajtovo chovani, zacnes ho nahravat a on se vytasi s timhle.

Jinak to, co pises, zcasti resi to odkazovane zduvodneni, precti si ho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: S dronem v horách

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv zář 19, 2019 22:07

u nahravani slozek a spol je docela dobra vyhoda cloudu, appky co rovnou streamuji v realnem case na server nerozbiji jako telefon ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: S dronem v horách

Příspěvekod mila6032 » pát zář 20, 2019 3:39

Kuba: Jo jo, já nenavazoval konkrétně na ty poslední posty, ale spíš na tu debatu o mobilu-zbrani, kterou jsme lehce lízli o stránku zpět a už i v minulosti jsme to tu někde probírali jako poměrně rozšířený nešvar.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení