Samonafukovačka

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 21:07

apuka: jestli jsem sem tehdy něco dávala si taky nepamatuju, foto té naší aktuálně postižené zde:
TaR.jpg


bublina.jpg


Výborný polštářek \:D/
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » ned srp 25, 2019 21:11

sobb píše:Vždyť píšu, z Verticalu mi neodpověděli, tak se zatím ptám tady

Pisu vyrobce a to Vertical neni ;-)

sobb píše:Zkus to, ale smolík, když vydrží

Nejspis by stacilo dat na slunicko ;-) Akorat si asi nemuzu vybrat, co chci jako nahradu, co? Nova samonafukovacka mi mi byla k nicemu, ale UberLite bych bral.

Takove pekne polstarky primo pod hlavou, co si stezujes? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 21:17

Vertical je dovozce, hezky postupně :wink:

Nevím, jestli se dá domluvit a třeba připlatit za jiný model. My chtěli znovu Prolite S, takže to neřešili.

Vždyť píšu, že výborný polštářek :wink: Akorát jinde zima a otlačeniny :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » ned srp 25, 2019 21:20

Vsak jo, dovozce jsi uz vyzkousela, ted vyrobce ;-)

Proc? Neda se poradne dofouknout nebo se bojis, aby se to netrhalo dal?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 21:27

Ještě jim dávám šanci, přece jen je doba dovolených, a mezitím zkouším brainstorming na OF :wink:

Nebojím se, že by se to trhalo, ono se to trhalo :twisted: Začalo to jako malá bublinka v prvním segmentu a postupně rozšiřovalo do okolí. Ten praskavý zvuk při zalehnutí a každém zavrtění je fakt příjemný :mrgreen: Prostě to nejde, šíří se to dál. Leda to nechat odlepit celý a pak nějak v noci balancovat na nafouklém balónu :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod apuka » ned srp 25, 2019 21:39

Aha, ta bublina je ponekud vetsi nez obvykle :-).

Jo, tady bych si dokazal predstavit, ze to muze byt "odejdenym" lepidlem pouzitim pri laminaci. Ale na potvrzeni by to potrebovalo "rozebrat", stacilo by to jen trocha na spravnem miste nariznout :wink: ... Jen si nejsem jisty, ze laminuji nejakou tenci latku k "pevnemu zakladu".

Ale taky to (podle praskani) by mohlo byt zpusobene unavou materialu i pri jinem zpusobu spojeni/laminovani. Klidne i jiny plast, nemusi to byt PU. Nam se ted zacala rozpadavat tenka vyztuz kufru mezi dvema textilnimi vrstvami a tam by to melo byt PVC, pokud se nepomylili na stitku.
Ono to stridani velkych mrazu a "bezne letni teploty" asi nedela zadnemu plastu moc dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » ned srp 25, 2019 21:43

sobb píše:Leda to nechat odlepit celý a pak nějak v noci balancovat na nafouklém balónu :mrgreen:

To uz by sis mohla vzit toho nafukovaciho krokodyla :twisted:

apuka píše:Ale taky to (podle praskani) by mohlo byt zpusobene unavou materialu i pri jinem zpusobu spojeni/laminovani. Klidne i jiny plast, nemusi to byt PU.

Nemusi, proto pisu, zeptat se vyrobce. Ale prijde mi to pomerne pravdepodobne, jelikoz PU lepidla se na tohle bezne pouzivaji a doba taky odpovida.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 21:53

mike píše:To uz by sis mohla vzit toho nafukovaciho krokodyla :twisted:
Můžeš to doporučit vývojářům TaR jako inovaci :wink: Ušetří peníze za reklamace bublin a ještě si zákazníci budou moct zadovádět někde ve vlnách :D

apuka píše:Aha, ta bublina je ponekud vetsi nez obvykle :-).
Proč myslíš a co je obvykle? Na té první karimatce vypadala podobně.

apuka píše: Ale na potvrzeni by to potrebovalo "rozebrat", stacilo by to jen trocha na spravnem miste nariznout :wink: ...
Bohužel nemám co nařezávat ani rozebírat, reklamovanou karimatku si vždy nechávají.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod Stani » ned srp 25, 2019 22:06

Už som to dávnejšie písal, ale aj mne sa urobila bublina, bolo to na modely Prolite od TaR. Pri každom prevalení sa bublina zväčšovala a nedalo sa na tom nakoniec spať. Bola ešte väčšia ako tu na sobbinej fotke. Nepomohlo ani povypustenie vzduchu, tak som nakoniec spal na splasnutej samonafukovačke.

Našťastie to bola posledná noc, ale mrazivá, takže som to nejak preklepal. S reklamáciou nebol vôbec problém, akurát mi poslali úplne iný model aký som požadoval, takže sa to riešenie natiahlo.

V predajni mi vtedy tvrdili, že je to vlhkosťou v samonafukovačke, ktorá je dlhodobo zbalená. Lepidlo degraduje a vrstvy sa od seba odlepia. Vraj sa najviac odlepuje vrstva v hlavovej časti, je tam ventil a tam prúdi aj naviac vdychovaného vlhkého vzduchu - rozumej najsilnejší prúd.

No neviem. Nepoužíval som ju dlho,keď sa mi to stalo, podľa mňa ide o výrobnú chybu nedostatočnej vrstvy lepidla.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » ned srp 25, 2019 22:12

Mne to dava smysl. PU degraduje hydrolyzou, vlhkost tomu pomaha a u ventilu ji bude nejvic.

U tebe to ale opravdu mohla byt vyrobni vada. Klasicka U krivka. Na zacatku vyrobni vady (spatne prilepene) a na konci degradace materialu. Spis se divim, ze na tohle poskytuji neomezenou zaruku, jestli je bublina takhle "naprogramovana". V podstate pak ma kazdy nekonecnou karimatku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod apuka » ned srp 25, 2019 22:18

Stani píše:V predajni mi vtedy tvrdili, že je to vlhkosťou v samonafukovačke, ktorá je dlhodobo zbalená. Lepidlo degraduje a vrstvy sa od seba odlepia.
To by mohlo byt. I s tim delsim zbalenim.
Manzelcina samonafukovacka TaR (model UzNikdoNeviJaky) ma uz nejakych 19-20 let. Sice ji nepouzivala moc venku, zato v nem v prubehu let spala na ruznych akcich a cyklu nafouknuti/spani/vyfouknuti mohla absolvovat mozna nejakych 120+ (prepanych noci nasobne). Ale vzdy se vecer pred odjezdem se vyfoukala, sbalila, po prijezdu nejpozdeji vecer nafoukla a dofoukla pusou, po prijezdu domu se hned nechala nafouknout (a nedofukovala se) a tak se vzdy skladovala, stojic na boku za gaucem a to jeste v obalu. Nema zadny podobny problem, ale jak jsem popsal, nikdy nebyla vice jak 1 den ve sbalenem stavu.

@miku: jednak ne kazde PU degraduje tak rychle a jednak pokud jej nenechavas delsi dobu sbalenou, tak se Ti toto asi nestane, viz vyse.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 22:23

Stani: díky. Ač nejsme statisticky významný vzorek, tak hlavová část sedí (stalo se tak u obou našich polštářkoidních karimatek), dlouhé zabalení nevysušené karimatky už ne. Pokud pod heslem "dlouhodobý" tedy nemyslí pár dní.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod Stani » ned srp 25, 2019 22:23

Mňa zaujal ten fakt, že najčastejšie sa bublina vytvorila v hlavovej časti, či fakt dáva zmysel, ohľadom dofukovanej vlhkosti.

Sobb - no práve. Myslím, že aj ja som sa o ňu staral. Pár dní? To určite nie. Ale stalo sa mi to na neskorú jeseň - proste to speje k tej vlhkosti, ak nepočítam najpravdepodobnejší scenár výrobnej vady..

Ale ešte teraz z toho nemám dobrý pocit, rozospatý som hneď nevedel, že tie hrozné zvuky robí odlepujúca sa vrstva samonafukovačky, myslel, som, že to ide z vonku...bože, ako som sa strhol, srdce v hrdle...začal som robiť v stane rachot - už je to tu, už ma to sežere...až potom som zistil, čo je vo veci :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod fps » úte srp 27, 2019 13:55

když se to stalo mě, tak jsem taky zkoumal co to okolo mě běhá, ale takovou paniku to ve mě tedy nevyvolávalo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2019 18:02

Jo, jenze Ty nezijes na Slovensku... a taky predpokladam, ze Stani na tom spal v mistech (pokud to bylo na Slovensku), kde ziji i ponekud horsi navstevnici nez divocak nebo nabruceny jezevec.

Jinymi slovy, Slovacim hlavne Ti "z venkova" vetsinou docela dobre vi, ze napr. s medvedem ve stane neni zadna sranda. Pri veskere ucte v Cechum, vetsina jich se sice boji, ale az tak moc si moznost setkani nepripousti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod Stani » úte srp 27, 2019 19:09

Myslím, že každý, kto vo svojich začiatkoch plácania sa prírodou, ide sólo do minimálne frekventovaných miest, tak sa mu stalo, že v mikrospánkoch "prdel v noci bobky" a ešte, ak sa k tomu pridá dovtedy nepoznaný zvuk odlepujúcej sa samonafukovačky...

Vtedy som bol na utrum unavený a prvykrát som zaspal ako drevo, preto ma ten zvuk vytrhol zo spánku a začal som robiť v stane hluk, aby som "TO" odplašil. Ale netrvalo to dlho, zistil som, kde je problém, len ten prvý moment bol veľmi nepríjemný.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 27, 2019 19:50

A nejenom medvědi...

Namátkou:

Ožralí Valaši (i když, mohl to být samozřejmě kdokoliv) pálící starou lesáckou maringotku (na asfaltce u lesa, ale v létě za sucha) o půlnoci kousek od mého širáku (museli ji tam dotáhnout pěkný kus z lesa) ;)

Bača na Balkáně střílející ve tři ráno do vzduchu, aby odehnal toulavé psy plašící ovce, kousek od mého stanu :D

Bačové na Ukrajině střílející v noci na medvěda (nebo možná jen slavili s vodkou a puškou) v údolí kousek pod náma (to jsem si říkal, jestli to je na medvěda, že ho ženou přesně na nás) :D

a tak dále...

To tě pak vzbudí kdejaké šustnutí, i když jezdíš dvacet let ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » úte srp 27, 2019 21:17

Ucpavky do usi resi vetsinu takovych problemu ;-) Strileni ne, ale to jsem nezazil. Vylekal jsem se vlastne jen jednou, kdyz nejaky italsky posuk prisel na bivak ve 3 v noci :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 28, 2019 11:43

Ale s ucpavkama bych si pak neuzil to probuzeni strelbou (i kdyz to te zrovna probudi i tak) ;)
Nebo probuzeni v opustenem kempu v horach v "zime" na Kanarech, kdyz se mi okolo o kus dal zaparkovaneho auta peknou chvili ochomejtal nejaky chlapik s celovkou - vykrada mi auto! To pak bylo plizeni, sledovani a plizeni, nez se z nej nakonec vyklubal neskodny, totalne promoceny a promrzly nemecky cyklista, ktery jen hledal, kam se schovat pred destem a vetrem (dostal ode mne pivo) :D
Takze spunty jen do letadla a busu, ochudil bych se o zazitky ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » čtv srp 29, 2019 0:00

To si holt musis vybrat jestli se chces vyspat nebo mit zazitky ;-) Urcite jsem kvuli ucpavkam spoustu nocnich zazitku propasnul, ale nejak mi to nechybi. Obcas bych bez nich nespal vubec, takovi jeleni na podzim klidne vydrzi troubit celou noc. Vitr taky umi delat pekny randal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Zajo expert LT 2.5 Matt

Příspěvekod Dudu » úte led 25, 2022 15:59

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenost s touto karimatkou? Diky

Expert LT 2.5 Matt
Naposledy upravil sobb dne úte led 25, 2022 17:57, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno do existujícího vlákna, přidán link
Dudu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 25, 2022 15:54

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod AlexBeck » úte led 25, 2022 23:02

2.5cm moc komfortu nedá. Ja bych se na tom nevyspal. Není lepší volit jen nafukovacku? Pak při stejné váze/i ceně dostaneš 5+cm.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » stř led 26, 2022 0:09

2,5 cm bohatě stačí, těžkotonážník ji možná prolehne, ale to není chyba karimatky :D Stejnou tloušťku mají i TaR Prolite a spí se na nich skvěle. Výhoda samonafukovačky je například v tom, že i při případném splasknutí má člověk pod sebou alespoň nějakou izolaci.

Dudu: se tím Zajem neporadím, snad jen to, že nemá úplně nejlepší reputaci. Což ovšem nemusí nutně znamenat, že zrovna Tebou vybraná karimatka je špatná. Doporučit mohu Therm a Rest - pro jejich kvalitu i doživotní záruku. Cenovka je vyšší, ale dle mého názoru se to vyplatí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » stř led 26, 2022 0:13

Za sebe musim rict, ze mezi 2.5 cm samonafukovackou a nafukovackou rozdil je a to docela velky. Obe TaR. A to jsem tu nafukovacku kupoval primarne kvuli vaze ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » stř led 26, 2022 0:18

No jo, jenže ty evidentně patříš do té zmiňované kategorie :wink: :twisted: Já samonafukovačku neprolehnu (Laďa též ne), a spím na ní stejně dobře jak doma na posteli.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » stř led 26, 2022 0:24

To jsem cekal [-X :twisted: Ja ji taky neprolehnu, ale ta nafukovacka je proste pohodlnejsi. Taky lehci, po sbaleni mensi a lip izoluje. Sama pozitiva a asocialni jistoty ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » stř led 26, 2022 0:33

Samozřejmě :twisted: Když ji neprolehneš, tak v čem je pak pohodlnější? Že víc šustí, víc klouže a má míň příjemnej matroš na holý tělo? Priority má holt každý jinde, váha je sice podstatná, ale pro mě je důležité i to, co jsem psala výše, často chodíme na delší výlety a ani na té poloprázdné samonafukovačce není moc příjemný spaní, natož na nafukovačce ...
Možná časem pořídím na krátký výlety nafukovačku a na ty dlouhý si nechám samonáfuku. Akorát kde to všechno skladovat ... #-o :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » stř led 26, 2022 0:42

Rika ta, co ji praskly kalhoty na zadku :twisted:

Nevim jiste, ale je. Mozna ze je to vetsi vrstva vzduchu, takze mekci? Jo, susti, klouzani jsem si nevsiml a nerikej, ze spis na karimatce bez niceho. Moc neverim, ze mezi prazdnou nafukovackou a samonafukovackou bude zasadi rozdil, obe asi jako alumatka. Rozdil bych videl leda v odolnosti proti propichnuti, ale i to mam podlozene jen dojmem.

Si priste rekni, az tu budes, nafouknu ti obe a muzes si to zkusit sama. Skladovani neni problem, kdyz tak je polozis na sebe ;-) Kdyz ji nemas vylozene naplocho, tak je samonafukovacka skladnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » stř led 26, 2022 0:53

Tse, to bylo v rámci výkrmu na Sever (a tréninku spočívajícím ve zvedání kastlů) :mrgreen:

No právě, tyhle věci mí na nafukovačkách trochu vadí. A jo, v teple spím někdy na samonafukovačce v kalhotkách a tričku a proto dost oceňuju ten povrch příjemný na tělo. U nové Prolite, ta starší je nic moc a je potřeba pod sebe naházet nějaké oblečení. Dřív jsme kvůli tomu museli vozit tzv. "hadérku" pod sebe. Teď máme jednu příjemnou a druhou horší, tak se to nějak dá dorovnat tím přebytečným oblečením.
V prázdný nafukovačce a samonafukovačce rozdíl bude, sice ne velký, ale bude. Navíc nevím, jak je to u nafukovaček, ale samonafukovačky se nám většinou podařilo píchnout tak, že ucházely pomalu a tudíž člověk tak nějak většinu času spal jen na polovyfouklé a ne na zcela prázdné.

Skladování už u nás problém začíná být, se nám všechny ty karimatky nějak nahromadily. I když samozřejmě, oproti péřákům, co se válí na nich, je ten zabraný prostor maličký :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » stř led 26, 2022 1:00

Nejaka vymluva se vzdycky najde :twisted:

Neco za neco. Ja jsem si nafukovacku poridil kvuli vaze a objemu na treky, kde spim vetsinou na bivakach a veci na spani venku beru ciste pro pripad nouze. Patri k tomu i UL zdarak, ktery ovsem neberu na akce, kde spani venku planuju. Protoze mam lepsi, sice 3x tezsi, ale vyrazne pohodlnejsi. Nafukovacku ovsem beru i na tyhle, vlastne jsem tu samonafukovacku nejspis od te doby nepouzil. Takze se muze stat, ze se pri nafouknuti po cca 10 letech rozlozi a nebude co porovnavat :twisted:

Tohle pod perakem zadne misto nezabere, tenka vrstvicka navic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky