Turistický cepín

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 17:13

@Pierre111: na 99.9 % to byl Eliasuv ohen. O necem jinem by se dalo bavit, kdyby to delal jen jeden cepin, ale jestli vsechny, tak neni co resit. Projevy odpovidaji, ve dne nic nevidis, jen slysis. Syceni, bzuceni a skaly muzou vydavat zvuk jako trafo nebo dynamo. Rekl bych, ze to zalezi na sile pole, cim vyraznejsi zvuk, tim je pole silnejsi a nebezpeci vetsi. Tj. ve vasem pripade to bylo asi jen prvni varovani. Zazil jsem i to dynamo, coz bylo dost desive, ale ani tak jsem nic nevidel, ani "ohen" ani jiskry.

Kdyz jsi nekde v ledovem svahu, tak je to docela blbe, jelikoz se cepinu nemuzes zbavit, takze jedine co nejrychleji dolu. Muzes se utesovat tim, ze nejsi nejvys a blesk spis prasti nekde do skal nad tebou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 17:31

mike píše:Muzes se utesovat tim, ze nejsi nejvys a blesk spis prasti nekde do skal nad tebou.
No jo, ale led je prece je voda do nejake (dost vysoke oproti skale) vede proud...
Nebyl to primo Eliasuv ohen (ten je opticky a /spolu/ akusticky jev), ale trochu jiny projev z podobnych pricin - nejaky "elektrometeor". V konecnem dusledku ale znamena to same jako E. ohen - znaci moznost uderu blesku na dane misto, resp. rika se, ze "muze pripravit cestu uderu blesku". A pro Tebe by vsechny podobne projevy mely znamenat jedine - co nejrychleji pryc odtud.

Manzeldc se synem se pri vystupu na jeden svycarsky kopec stalo neco podobneho, jiny projev te same priciny - najednou se jim uplne zjezily vlasy a slyseli vrneni/syceni/bzuceni, to asi delaly trcici skaly, nic jineho tam nebylo. Netusili co se deje, protoze meli slunecno a jasno - jenze na druhe strane hrebena (u talianu) stal kousek pod vrskem hrebene velky bourkovy mrak, ktery nebyl z druhe strany videt. Samozrejme, kdyz jim to doslo, taky pelasili pryc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 17:41

Vsak pisu utesovat ;-) Ono je totiz nejdulezitejsi nepropadnout panice, sance, ze se zabijes pri prekotnem uprku, je podstatne vetsi, nez ze te dostane elektrina.

Vsechno je to Eliasuv ohen. Za svetla neni videt, za tmy by to same videt bylo. Necti jen Wiki ;-) Zrovna tohle heslo je pomerne odbyte a sami tam pisou, ze prilis strucne. Jsem se o to trochu zajimal po sve prvni zkusenosti s tim.

Tahani za vlasy jsem taky zazil. Byl jsem na skalnim vybezku pred bivakem a pres protejsi hreben se valila bourka. Nejdriv jsem netusil, co se deje, a kdyz mi to doslo, tak jsem prchal dovnitr :) Zajimave bylo, ze za vlasy to tahalo jen na tom vybezku a tak do 3 m od nej, dal uz ne. Aspon v tu chvili, pozdeji by to asi bylo jine, ale to uz jsem byl zabarikadovany vevnitr :) (nastesti, s bourkou prisly kroupy a behem chvile bylo na zemi nekolik cm ledu)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » stř črc 31, 2019 10:57

Nás to chytlo pod vrcholem Weisshornu při sestupu. Cepíny byly opravdu třeba, bez nich to byla dolů sebevražda :D. Syčely všechny čtyři cepíny. Kamarád říkal, že cítí takový ten ionizovaný vzduch. Bouřku, to naštěstí odfouklo na druhou stranu a nakonec z toho nic nebylo.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř črc 31, 2019 17:53

Prijde mi to jednoznacne. Meli jste stesti. Kdyby bourka prisla, tak se toho nedalo moc delat, leda se modlit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř črc 31, 2019 18:54

mike píše:Zajimave bylo, ze za vlasy to tahalo jen na tom vybezku a tak do 3 m od nej, dal uz ne.
Projevuje se to opravdu tam, kde kvuli fyzikalnim vlastnostem (to se mi nechde rozepisovat) muze nejlepe/nejspise uhodit blesk, az k tomu nastanou ty spravne podminky. Proto se muze stat, ze nekde se to projevi a 2-3 m dal uz ne (jiny material, napeti, el. pole...). Kdyby se napeti o hodne zvysilo, nebude tam E. ohen ale primo udre carovy blesk. Nastesti se to vetsinou nestane nebo alespon ne moc rychle.
Jinak si to zkus jeste jednou nastudovat - fakt to nemusi byt Eliasuv ohen, u toho je z definice jevu pruvodnym jevem to svetelko - a i za dne je viditelne, i kdyz slabe.(Vem si jed, ze koho to vydesi prvnikrat a svetlo tam je hodne slabe, tak si jej vsimne, jak bude vydeseny.) Kdyz jde jen o bzuceni a jine akusticke jevy bez vyboju stat. elektriny, (jeste) to neni Eliasuv ohen. Je to ze stejnych duvodu, ale jeste nejsou podminky dostatecne na vyboje. Co se ale za okamih muze zmenit :-). Takze i toto varuje uplne stejne pred bouri. Podobny bzucivy jev (bez svetelnych vyboju) byva pod rel. nizko umistenym vedenim dostatecne vysokeho napeti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » stř črc 31, 2019 19:00

@Pierre: jsem si na ťo vspomenul amnasel - jeste se muzete utesovat,ze jste si mozna vylecil plisne na nechtech, jak to delaji u nas v OV :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř črc 31, 2019 22:01

@apuka: uz to znovu hledat nebudu a hadat se o slovicka taky ne. Jde o projev stejneho jevu, zhusteni silocar v elektrickem poli. Pred bourkou vznika celkem silne elektricke pole mezi zemi a mraky, ktere je normalne homogenni, ale ostre vybezky ho narusuji, proto se kolem zhusti silocary, cimz vzroste lokalni gradient a vznika ionizace a bodovy vyboj. Ten se projevuje zvukove a nekdy i vizualne. Intenzita jevu roste s intenzitou pole, takze cim silnejsi projevy, tim je vetsi nebezpeci blesku. Protoze blesk je v podstate "zkrat" mezi mrakem a zemi, neco jako pruraz kondenzatoru, a hleda si cestu nejmensiho odporu, coz jsou prave mista bodovych vyboju. Jinymi slovy, kdybys ten jev za svetla opravdu videl, tak jsi ve slusnem pruseru.

Zas je ale dobre si pripomenout, ze to misto neni jedno, ale na hrebeni je jich spousta. Je ale dobre zmizet z vrcholu, tam je sance na pruraz pomerne vysoka. Zvlast kdyz je tam velky kovovy kriz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Kkkd » úte srp 20, 2019 11:38

Zdravím, dívám se po turistickém cepínu pro občasné použití. V září se chystám do Dolomit na Marmoladu, takže použití hlavně ledovce, VHT turistika, žádné obtížné lezení. V zimě Fatra, Tatry, patrně jen párkrát do roka. Proto se mi moc nechce kupovat drahý cepín. Máte někdo zkušenosti s tímto z Decathlonu? Případně co si o něm myslíte? Zatím nemám žádný cepín, proto jako první preferuju něco levnějšího, abych si mohl vyzkoušet, jestli mi bude vyhovovat délka, konstrukce...
https://www.decathlon.cz/cepin-ocelot-h ... gLQzvD_BwE
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Turistický cepín

Příspěvekod pavproch » úte srp 20, 2019 12:18

Neznám tenhle konkrétně, ale Simond není neznámá značka, certifikaci UIAA to má, nevypadá zle a cena je (velmi) lákavá.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » úte srp 20, 2019 12:54

Ja bych taky rekl, ze jako prvni pokus to vubec nemusi byt spatna volba. Stejne se musis s cepinem naucit zachazet (bez dobre nacviceneho brzdeni cepin mit skoro ani nemusis...), sam zjistis, co Ti na nem vadi, mozna si vyzkousis i dalsi a potom si muzes vybrat. Az by se TI zimni a ledovcova turistika zalibila a zacnes jej provozovat casteji, tak si potom urcite das zalezet. Ale koupit si na zacatku za 3000 a po dvou vyletech jej nechat hnit ve sklepe (a napriklad prijit na to, ze TI vubec nevyhovuje) Te bude rozhodne vice stvat nez kdyz takto dopadnes s timto.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 20, 2019 18:36

Chtel jsem napsat, ze na prvni pokusy je nejlepsi pujcovna, ale za tu cenu mozna bude lepsi rovnou koupit tohle. Nevypada spatne, jen je otazka, jak se bude drzet v ruce (za hlavu) a jak kvalitni ocel je pouzita tj. jak casto se bude muset brousit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 20, 2019 19:58

Tak vyzkouset urcite, u turistickeho cepinu na lehke tury je to, jak se drzi v ruce za hlavici, skoro to nejdulezitejsi (pokud je zbytek dobry) :)

Lepsi, nez najit nejakou pofiderni pujcovnu, kde mu daji nejaky ohoblovany rezavy pikl a totalne tupe macky (uz jsem u znamych zazil, jsem docela ziral, kdyz to vybalili na parkovisti, bohuzel uz nevim, odkud).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » úte srp 20, 2019 21:48

Pujcovny uz jsem dlouho nevyuzil, ale v zacatcich jo a to jak na macky a cepin, tak na sneznice. Svepravny clovek si snad prohledne, co mu davaji, a kdyz to vypada spatne, tak si rekne o neco jineho nebo jde jinam ;-) Obvykle byva na vyber.

edit: myslim pujcovny v outdoorshopech. Hudy, RP, Alpsport, Namche... Diky nim jsem si vyzkousel ruzne typy sneznic a prisel na to, co je pro mne nejlepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Kkkd » stř srp 21, 2019 7:49

Nad půjčovnou jsem přemýšlel, ale budu v Dolomitech více jak týden, pokud bych cepín půjčil v Čechách, vyjde mě už asi levněji koupit ten levný. Půjčovny na místě se mi řešit nechce, asi možnost bude, ale klidněji se mi tam pojede už s komplet vybavením.
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Turistický cepín

Příspěvekod maty » stř srp 21, 2019 10:08

Tak halvně to není jen o cepínu. Jaké maš vybrané další vybavení ?
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 17:53

Kkkd píše:Nad půjčovnou jsem přemýšlel, ale budu v Dolomitech více jak týden, pokud bych cepín půjčil v Čechách, vyjde mě už asi levněji koupit ten levný. Půjčovny na místě se mi řešit nechce, asi možnost bude, ale klidněji se mi tam pojede už s komplet vybavením.

To je rozumne. Zas tak draho to nevyjde, turisticky cepin je okolo 40 Kc na den, takze jsi pod tretinou ceny toho levneho. Macky podobne, ale tam je fakt potreba vybirat a nenechat si vnutit nejake stare rezave a tupe hruzy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Kkkd » stř srp 21, 2019 20:13

Pravda, to půjčení moc nestojí, díval jsem se na RP půjčovnu. Ale za cca 10 dnů, co bych ho měl, jsem skoro na polovině. Objednal jsem ho, vyzkouším, uvidím, když mi nebude vyhovovat, časem ho prodám. Vše ostatní mám už z dřívějška koupené....mačky, lano, výbavu na ferratu. Chyběl mi jen ten cepín.
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 20:27

Jo, vsak jsem psal, ze za tuhle cenu je to asi lepsi koupit. Kdybys porovnaval s beznyma 2 - 3 tisicema, tak to vypada jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod vonkreuz » pát srp 23, 2019 8:30

Kup si k tomu cepínu poutko, ať ho neztratíš, jedno jestli při nošení nebo zachycení pádu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Stani » pát srp 23, 2019 13:59

Pútko na cepín - nemám dobrú skúsenosť so systémom Petzlu, ktorý mal na násade cepínu šikovné kratšie pútko s umelohmotným okom + poistným gumovým prstencom. Prstenec som časom pri zapichovaní v snehu stratil, ani neviem kde a cepín, ked som si prehodil putko na chvíľku cez ruku, sa naklonil a takmer mi vypadol.

Takže systém ako tu dole na obrázku už nikdy viac. Nové pútko prevliekam už len cez oko na hlave cepínu:

Petzl pútko na cepín.JPG
Petzl pútko na cepín.JPG (15.78 KiB) Zobrazeno 6572 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Turistický cepín

Příspěvekod FrantaKrajta » pát srp 23, 2019 14:55

Ad poutka - nevim nevim...

Pri turistice jeste trochu jine nez pri lezeni, kde spadly pikl neni moc dobry napad...

Kdyz uz budete brzdit cepinem, poutko vam nejspis vubec nepomuze, akorat okolo vas pri padu jeste bude litat ostry cepin na metrove snure, na ktery stejne nedosahnete...

Spis si myslim, ze poutka kolikrat muzou prekazet a plest se pod nohy pri prehazovani cepinu z ruky do ruky pri cik cak chozeni do svahu, coz spis muze zvysit nebezpeci zaskobrtnuti a nasledne potreby cepin pouzit...

Idealni je samozrejme nikdy cepinem nemuset brzdit, proto treba Francouzi rikaji klasickemu drzeni cepinu v brzdne poloze - lopatkou dopredu - Piolet Merde :D

Ale zase, zalezi na terenu.

Jine to zas muze byt na relativne rovnem ledovci, kde zabrzdite pad clena lanoveho druzstva treba jen vlastni vahou a uzliky na lane, ale bez poutka vam cepin vypadne z ruky a nemate jak (snih, nejdou srouby) vybudovat stand, kdyz lezite na zemi a cepin je dva metry za vami.

Tezko rict obecne... Oboji ma sva pro a proti.

Nazory?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistický cepín

Příspěvekod Pierre111 » pát srp 23, 2019 16:16

Já mám elastický popruh, který mám přidělaný karabinou k sedáku a na cepínu mám posuvnou rukojeť.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pát srp 23, 2019 18:26

Za mne poutko rozhodne ano. Druha moznost je co pise Pierre111, ale jako solochodec obvykle nemam sedak.

FrantaKrajta píše:Kdyz uz budete brzdit cepinem, poutko vam nejspis vubec nepomuze, akorat okolo vas pri padu jeste bude litat ostry cepin na metrove snure, na ktery stejne nedosahnete...

To je pravda, ale furt je aspon mala sance cepin znovu chytit. Bez poutka neni zadna a pad s mackama na nohach bez cepinu nema dobrou prognozu. Samozrejme nejlepsi je cepin pri padu nepustit.

FrantaKrajta píše:Spis si myslim, ze poutka kolikrat muzou prekazet a plest se pod nohy pri prehazovani cepinu z ruky do ruky pri cik cak chozeni do svahu, coz spis muze zvysit nebezpeci zaskobrtnuti a nasledne potreby cepin pouzit...

Mam poutko na zapesti a pod nohy se mi nikdy nezapletlo. Prehazovani je trochu otrava, ale tech par sekund navic neni nic hrozneho a aspon si vydechnu. Naopak, zazil jsem uz nekolik situaci, kdy mi cepin zustal viset na poutku, proste mi z nejakych duvodu pri chuzi vypadnul. Bez poutka bych o nej prisel. Coz je nocni mura solochodce. Zazil jsem jednou, ze mi spadnul kousek pod vrcholem zlabu (asi 35+ stupnu), kterym jsem se par hodin hrabal do sedla na hrebeni. Byl jsem uz unaveny a udelal blbou chybu, kousek jsem lezl po skale vedle snehu a aby cepin neprekazel, polozil jsem si ho nad sebe. Samozrejme jsem o nej pak zavadil a cepin spadnul do zlabu. Prvni, co mi proletlo hlavou bylo, ze jsem mrtvy, protoze bez cepinu bych neslezl ani na jednu stranu (slunce klesalo a snih zacal mrznout). Nastesti se zapichnul kus pode mne vedle stopy, co jsem vykopal mackama, takze jsem k nemu opatrne slezl jako po zebriku. Fakt neprijemna situace, kterou uz nechci zazit, takze bez poutka ani ranu.

FrantaKrajta píše:Tezko rict obecne... Oboji ma sva pro a proti.

Jo, ale je to spis nepohodli proti riziku fatalnich nasledku. Mam pocit, ze metodika rika to same, vzdycky poutko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » pát srp 23, 2019 19:30

FrantaKrajta píše:poutka kolikrat muzou prekazet a plest se pod nohy pri prehazovani cepinu z ruky do ruky pri cik cak chozeni do svahu
Nevim, rekl bych, ze kdyz se TI toto stane, mas blbe (prilis dlouhe) poutko nebo nejak spatne prehazujes ze zapesti na zapesti (pokud mas cepin na zapesti a nepripnuty na sedak). Zatim jsem se s nikym takovym nesetkal, ani mezi lidmi, kteri pouzivali cepin prvne v zivote bez sebemensiho pouceni.
FrantaKrajta píše:Kdyz uz budete brzdit cepinem, poutko vam nejspis vubec nepomuze, akorat okolo vas pri padu jeste bude litat ostry cepin na metrove snure, na ktery stejne nedosahnete
Castecne jako jsem psal vyse, castecne jak psal mike, A castecne jeste - kdyz tim cepinem uz brzdis a neni to krasny slusny (skoro) rovny firn, ale najednou narazis na skalku nebo ledovy hrbol+dolik+hrbol za sebou a to Ti vyrazi cepin z ruky (bo necekas), tak je to taky Tvoje jedina zachrana.
Samozrejme, ja taky pisu o (ledovcovo-)turistickem pouziti, ne lezeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » pát srp 23, 2019 22:02

apuka píše:kdyz tim cepinem uz brzdis a neni to krasny slusny (skoro) rovny firn, ale najednou narazis na skalku nebo ledovy hrbol+dolik+hrbol za sebou a to Ti vyrazi cepin z ruky (bo necekas), tak je to taky Tvoje jedina zachrana.

Tohle se mi stalo pri jizde, co jsem si zlomil kotnik. Nevyrazilo, ruku to vytahne z pod ramene i s cepinem. Aspon trikrat se to pri te jizde stalo, jelikoz pod snehem byl tvrdy hrbolaty led. Kdyz jsem nakonec zastavil, bolelo mne z toho rameno vic, nez zlomeny kotnik. Myslel jsem, ze tam mam urvany nejaky sval. Ale i tak jsem cepin udrzel. Spravny uchop za hlavu je docela pevny. Naopak, spodni ruka za topurko nic neudrzi, to vyjede jako nic.

Jinak si myslim, ze kdyby ho to z ruky fakt vyrvalo, tak je vyrazne vetsi sance ho dostat zpatky s poutkem na zapesti nez kdyz je privazany k sedaku. Protoze na zapesti je poutko kratsi, da se stahnout ruka pod sebe a cepin chytit druhou rukou. Doufam, ze to nikdy nebudu muset delat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod gust » ned srp 22, 2021 18:49

Souboj lehkých turistických cepínů...

Máte zkušenost s cepínem Camp Corsa Nanotech? Jakou? Vybrali byste ho znovu nebo byste dali přednost něčemu trochu bytelnějšímu jako Petzl Summit?

Stojím před dilema, který cepín vybrat. Má jít o cepín pro VHT (např. Mt. Blanc), ne skialp, ale cepín chci vozit i po světě (např. treky v Himalájích), tedy tahat v krosně na zádech několik týdnů, desítky km a třeba 10 tis. v.m. - a to člověk nechce nosit ani kilo na víc, takže váha je poměrně zásadní parametr.

Mým favoritem při výběru je Camp Corsa Nanotech... nicméně i přes důraz kladený na váhu se v diskuzi ve FB skupině, kde jsem se ptal i na další vybavení, opakovaly připomínky, že to je cepín na houby, zejména se opakovala nedůvěra k hlavě, k nýtovanému hrotu a vůbec průraznosti.

Z diskuzí v několika outdoorových obchodech, které jsem v mezi čase absolvoval, a díky některým protichůdným doporučením (viz PS) následnému ujasnění si, co je důležité, vyplynuly tyto požadavky:
    - ocelový hrot hlavy,
    - ocelový hrot násady, nebo ocelí zesílená špička násady,
    - zakřivená násada,
    - délka 60-65 cm (dle měřítka, že při držení hlavy má sahat ke kotníku, by mohlo být i 70 cm, ale to už by moc přečuhovalo batoh a to je komplikace v letadle)
    - nízká váha (minimální) - musel jsem posunout limit z 300g na 400g, aby se tam vešel ještě nějaký jiný...

Petzl Summit - má asi vše, co má mít jen při 59cm váží už 380g https://www.petzl.com/US/en/Sport/Ice-Axes/SUMMIT
Camp Corsa Nanotech při 60cm ale váží jen 253g https://totaloutdoor.cz/eshop/detail-pr ... a-nanotech
Přidal jsem navíc Petzl Glacier, který je o trochu lehčí 60cm/350g a stojí o 1/3 méně, ale nesplňuje podmínku prohnutí. https://www.petzl.com/US/en/Sport/Ice-Axes/GLACIER

Který cepín byste mi doporučili a proč? Opravdu je ten Petzl Summit o tolik lepší, že má smysl se s ním tahat?
Děkuji za reakce.


P.S. při dotazování v obchodech bylo zajímavé pozorovat rozdíl mezi lidmi, co zjevně mají poměrně dost zkušenosti a ostatními... Ti ostatní mi na požadavek na nízkou váhu vesměs Corsu rozmlouvali a doporučovali skialpové cepíny typu Petzl Ride, ale ti zkušení se společně shodli na tom, že Camp Corsa Nanotech by měl být vyhovující, i když často s výhradou, že sami by dali přednost něčemu bytelnějšímu.
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » ned srp 22, 2021 19:35

To mas tezky. Kdyz mas cepin na batohu nebo v ruce pri chuzi po ledovci, tak chces co nejlehci. Kdyz se ale dostanes do blbych podminek, kdyz fakt musis s cepinem pracovat a zalezi na nem tve zdravi nebo zivot, tak chces co nejlepsi. Idealne tezky a skvele vyvazeny. Z tohodle hlediska vypada Petzl Summit jako pouzitelny kompromis, docela lehky a na firnu by mel byt v pohode, na zasekavani do ledu bych si nevsadil, ale v ruce jsem ho nemel. Sam mam BD Raven, ktery je na tom podobne a je to prave takovy kompromis, firn v pohode, led uz moc ne a tvrdy led uz vubec ne. Na tenhle typ akci ale vyhovuje, chybi mi jedine lepsi hrot dole, znovu bych koupil variantu s hrotem, jako ma ten Summit.

Camp Corsa Nanotech jsem v ruce nemel, urcite bude mnohem lepsi, nez zadny cepin, ale jestli bude stacit tezko rict. Chtelo by to vzit do ruky. Potencialni problemy:
- vydrzi ten nytovany hrot poradne brzdeni? Muzou tam byt docela slusne sily a narazy. Jednou jsem jel po tvrdem hrbolatem lede a dole jsem mel pocit, ze mam urvane rameno...
- jak dlouho vydrzi, kdyz s nim budes mlatit do ledu? Nenarusi se tim nyty a pak to v nejmene vhodnem okamziku nepraskne?
- tvar hlavy, jak sedi do ruky? Nejcastejsi pouziti je prave drzeni za hlavu a ty hrany muzou casem vadit. Summit je v tomhle podstatne lepsi a muj Raven uplne skvely, kvuli te hlave jsem ho mj. kupoval.
- spodni hrot. To uz jsem psal vyse, tenhle typ neni nic moc, Summit ma lepsi. Poznas treba na traverzu i celkem mirneho, ale tvrdeho ledu.

K tem pozadavkum. V zasade jo s tim, ze podle mne se zakrivena nasada silne precenuje a rovna muze byt pro tohle pouziti lepsi. Podstatne casteji totiz cepin zabodavas pred sebe, nez zasekavas. 60 cm v pohode staci, dalo by se i 55 nebo mozna i 50. Pokud nemas extremne kratke ruce a dlouhe nohy, tak 70 cm je overkill a spis historicky pozadavek. Sam mam 60 cm a v pohode mi staci.

Jinak hlavni pouziti cepinu pro VHT do PD az PD+:
- brzdeni. Zasadni vec a jakykoliv cepin je lepsi, nez zadny cepin (coz jsem si bolestive overil :)).
- neseni v pohotovostni poloze tj. drzeni za hlavu, ktere v pripade nouze prejde v brzdeni. Nezapomen na poutko.
- opirani se pri chuzi strmejsim svahem. V narocnejsich podminkach slouzi jako dalsi pevny bod a proto je dobre mit dole lepsi hrot.
- zarazeni pred sebe pri vystupu a sestupu strmym svahem. Zleby, kde neni misto na klickovani.
- zasekavani. Tam se hodi dobre vyvazeny a tezsi cepin, idealne lezecky, nastesti to vetsinou neni potreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistický cepín

Příspěvekod apuka » ned srp 22, 2021 19:58

Ke Camp Nanotech Corsa jen jedna mala pripominka, ktera ale stavi UL nekam uplne jinam. Vaha totiz zdaleka neni jedine, co je dulezite.

Koukni se na hlavu toho cepinu. Zajdi do obchodu, kde jej maji a zkus si chvili s nim "chodit", tj. mit jej v dlani a opirat se o nej (samozrejme spise simulovane, asi Ti nedovoli to na bezne podlaze pouzit). Ta hlava je uzka a bude Te rezat do ruky. Pokud jej budes pouzivat na kratke traverzy jako "jistotu" pro pripadne nouzoveho brzdeni, tak OK, ale jakmile s nim budes chtit chodit (a opirat se o nej) nekolik hodin a to jeste nekolik dnu, tak se Ti ruky opravdu moc nepodekuji. Navic to brzdeni neni u nej nic extra. Zase pokud jej budes pouzivat na to, na co je dobry, budes spokojeny.

Petzl Sumit je fakt o necem uplne jinem. Je to jeden z nejlepe pouzitelnych cepinu, dobre se drzi, dobre se s nim pracuje a taky moc dobre brzdi, proste nema zadnou citelnou slabinu. Jeho pouzivani je docela univerzalni, snad krome stoupani ve strmem ledu, ale i tam je dostatecne vykonny.

Petzl Glacier je skoro ve vsech smerech nekde mezi nima. Jako univerzalni turisticky cepin, se kterym neplanujes delat zadne divociny je taky skvely.

Mimochodem, koukni se sem, najdes tady trochu vice povidani o vsech trech a taky dalsich ctrnact cepinu (ale par z nich je lezeckych).

Summity pouziva manzelka, Glacier mi "znarodnil" syn (mel BD Raven, ale na ledovce mu po zkusenostech prisel mnohem vyhodnejsi ten Glacier). Camp Nanotech Corsa byl pro manzelku taky ve vyberu jako lehka alternativa, ale fakt stacilo si porovnat v obchode se summitem a bylo jasno.

jeste ted vidim, ze mike neco napsal, k tomu jen to, ze ten mirne zakriveny cepin je fakt lepsi, neni to nic precenovaneho, samozrejme, "tak akurat" zakriveny. Sam jsem mel moznost vyskouset rozdil mezi Summitem a Glacierem (i Ravenem) a je to fakt rozdil. Neni pravda, ze se hur pred sebe zabodava - jen si chvili musis zvykat na rozdil, pokud jsi predtim dele pouzival rovny, ale po kratke chvilce nebudes mit zadny problem, naopak, bude se TI to zdat lepsi, dokonce i prirozenejsi. S tim zvykanim si je to ale stejne i kdyz prechazis opacne, proste je to jenom o zvyku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistický cepín

Příspěvekod mike » ned srp 22, 2021 20:23

apuka píše:Mimochodem, koukni se sem, najdes tady

Tohle muze byt dost uzitecne, dost bych se nad popisem Camp Corsa Nanotech zamyslel, nez bych ho koupil. Neni to univerzalni cepin a je tam par prekvapivych veci:

The Corsa Nanotech boarders on non-functional when tasked with chopping steps in firm snow or ice and you certainly don't want to have to hack out a tent platform with it. In most cases, a well-shaped rock would do the job better than the Corsa Nanotech. The Corsa's adze is very small, rounded off on all sides to make it more comfortable to carry, and is made entirely of aluminum; when dealing with anything firm, don't count on it performing up to your standards.

Tohle jsem predtim uplne vynechal, nedela se to casto, ale obcas se dobra lopatka hodi. Tahle je zrejme skoro nepouzitelna.

For most people, this is the most critical aspect of an ice axe, as it helps keep a climber secure while ascending steep snow. This is a category where this model performed exceptionally well. While super light, all of the weight is the head creates good swing weight alongside the razor-sharp nano steel tip, which bites into hard ice fantastically.

Tohle zas naopak, na to nevypada, prave proto je potreba ho vzit do roky. Rozhodne plus, na bezne VHT ne moc velke, ale kdyz se clovek vyjimecne dostane do takovych podminek, tak to muze dost pomoct.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení