Kompaktní digitální fotoaparát

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » pon srp 19, 2019 7:47

Fotím taky normálně s bezzrcadlovkou, kterou mám u sebe. Ale nechci ji mít pořád na krku, a občas chci něco rychle vyfotit během chůze, a chci, aby to bylo na něco trochu kvalitnějšího než mobil, a aby to bylo do RAWu.
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 11:03

mam bezzrcadlovlu a peak design capture pro drzak. capture pro drzak sem si oblibila i na kompakt olympus stylus 1, i kdyz je to mozna uz zbytecny miluju tu mozbost rychle nacvaknout a vycvaknout, driv sem mivala sony rx 100 (1.gen) vesla se do kapsy osprey baglu... ale ja potrebuju zoom, bez nej me to neba :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » pon srp 19, 2019 12:47

@Rogner: Pokud stejne nosis bezzrcadlovku, ten Peak Design Capture, co psla Mawe by mohlo byt resenim. Ale je lepsi pokud mas nekde moznost si to pujcit a vyzkouset na svem batohu. Ne na kazdy batoh to sedi dobre a ne kazdemu vyhovuje ani ovladani ani ze ma na popruhu ten fotak. Jak to bude u Tebe, zjistis sam.

Jinak nevim, co mas za bezzrcadlovku, pokud nemas nejake vetsi hebedo s velkym objektivem, tak kdyz nechces ten Capture bych zkousel resit mozna nejakou brasnickou upevnitelnou na bederak/opasek. A za cenu toho Sony s velkou rezervou koupis napr. Olympus Pen 9 s pancake objektivem, ktery je (na zakladni objektiv) prekvapive dobry. Vahove sice budes o nejakych 15 dkg na vic nez se Sony, ale rozmerove to nijak vyrazne vetsi nebude a mozna se to vleze do kapsy na bederaku. (A jeste dostanes darkem ten pevny objektiv na portrety, tj. na jine pouziti.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » pon srp 19, 2019 14:00

Mám Olympus OM-D E-M5 Mark II + ještě starší Olympus OM-D E-M10, ale ten nevozím.
Zkoušel jsem chodit s tou EM5, ale naposledy jsem upadl a málem to odnesla, takže uvažuju o něčem na momentky, co rychle vyndám z kapsičky u batohu, vyfotím, dám zpátky a jdu dál. Nevím, jestli ten Pen je tak skladný, když mu vyčuhuje objektiv z těla. Peak design capture je taky možný řešení - nevadí ti to při chůzi v terénu? Nepřekáží to nějak?
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » pon srp 19, 2019 14:20

Rogner píše:nevadí ti to při chůzi v terénu? Nepřekáží to nějak?
To je prave ta otazka, co jsem psal. Manzelka to chtela, ale ji to vubec ale vubec nesedlo. Resp. presneji manzelce na jejim batohu Ortovox Peak 42S s tim vubec neslo smysluplne manipulovat. Ja jsem jen zkusil na sebe jeji batoh, ja jsem uz manipulovat dobre mohl, ale mne by zavazel fotak pri mem stylu chuze. Jinemu cloveku na jinem batohu to muze byt jine - viz Mawenzi, ktera to bezne nosi, dokonce bych rekl, ze to ma rada.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 15:58

ja provozuju turistiku ve smyslu "chozeni" takze me to vyhovuje, pri lezeni by to urcite vadilo. trochu me jedna strana tlaci do ramene ale neni to ani tak jako bolestivy jen si nekdy vsimnu ze mam otlacenou hranu. 4 moji kamaradi uz to nosi taky takhle, videli u me a museli mit, jeden to vyzkousel a v rameni to mel v podstate zarazeny a otlaceninu fakt fest.

Ja to miluju a zvazuju si koupit druhej kus, at nemusim stridat (a hlidat, ze to mam, kde potrebuju).

pokud bys byl z brna, su ochotna zapujcit. Nosim na tom omd s m.zuiko 12-100 f4, ma to tak kilco a je to v pohode za me. na tyden na ukrajine sem zapomela sundat z kompaktu desticku a tahala to na popruhu pres rameno a myslela sem, ze nepohnu krkem po 2 dnech :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » pon srp 19, 2019 16:19

Díky Mawenzi... Můžeš mi to, prosím, vyfotit, jak to vypadá? :D
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 16:43

https://www.peakdesign.cz/produkt/capture/
- ja mam uplne tu nejstarsi puvodni verzi, taky to pouzivam cca od roku 2015, mozna jara 2016...

je na tom videt, jak to mam trochu zapichnuty v tom rameni, coz me osobne nevadi, protoze pri chuzi ruku tak dopredu nedavam a sem tam vyjimecne kdyz se nekde potrebuju pridrzet si toho ani nevsimnu (ackoli treba po 2 dnech mam lehce cerveny to misto - a nosit tricko s rukavem, mozna to uplne odfiltruje rukav) ale treba kamaradi maj sirsi trochu ramena/zada, nemaj popruhy (osprey/deuter) tak blizko jak ja tomu rameno a maj to OK. zatimco ten dalsi kamarad to mel tak blbe, ze to parkrat zkusil a rozhodl se to vubec nekupovat, protoze mu to proste nepasovalo vubec...
Přílohy
cap2.JPG
cap2.JPG (88.31 KiB) Zobrazeno 14131 krát
cap1.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » pon srp 19, 2019 16:47

Super, díky moc! A nevadí to při pohybu hůlkami?
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 16:53

me vubec ne, i kdyz mozna i z toho je ta otlacenina, kdyz o tom tak premyslim, ale ja to nemam tak, ze by me to vylozene tlacilo/bolelo, proste o tom "vim" ze to tam je.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » úte srp 20, 2019 8:46

@Rogner: Jak jsem psal, nejlepsi je si to osobne vyzkouset. Klidne zajdi do obchodu se svym ruksakem a v prvni rade si zjisti, jestli se TI tam popruh vejde, je to do 6 cm sirky. I kdyz tam napchas i sirsi, ale bude trochu ohnuty a to uz muze pri noseni vadit.
Rekl bych, ze ta novejsi verze je trochu uzsi a uz by tak nemela tlacit do ramene - ale toto je fakt hodne individualni, clovek+ruksak.

Co bych ja jeste doporucoval, kdybys do toho sel, tak si na fotak sezen nejaky male poutko (spise provazek) jen kolem zapesti tak, abys mohl fotak dat dole a rychle si strcit ruku do toho poutka, resp. jeste lepe naopak. To aby Ti pri snaze o rychlost fotak nevypadl z ruky, kdyz s nim manipulujes jednou rukou. Kdyz jsem ja Capture kupoval na zkousku, vzal jsem k tomu toto poutko. Capture sel zpatky, poutko zustal a vymenilo v brasne popruh na krk.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » úte srp 20, 2019 9:14

@apuka: Díky! Trochu váhám nad samotným řešením, protože chodím v různých terénech včetně skal, lesa,... a trochu se bojím, že se sebou někde seknu (jako se mi to stává) a bezzrcadlovka to odnese.
Vidím řešení takhle - bezzrcadlovka v batohu pro zásadní focení, když člověk zastaví a vyloženě fotí, a pak nějaký dobrý skladný kompakt v kapsičce u batohu pro běžný focení po cestě.
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 20, 2019 10:23

uz sem parkrat drzku hodila ale nikdy tak abych pod sebe nestihla nacpat ruce a to pak aj fotak je OK. ve skalach ale by uz ta sirja navic mohla vadit...

jo ta nova verze mi taky prijde uzsi ale nezkousela jsem ji, jinak me na tom vyhovuje nosit nakonec i ten kompakt, takze to vyuzivam furt... a kompakt v brasnicce pres rameno (na brise) uz neni padem ohrozenejsi a aspon se kapsa nikde nehoupe pri predklonu...

poutku teda nepouzivam, jeste nikdy se mi nestalo, aby to vyskocilo pri vyndavani z ruky... ale zalezi asi i na gripu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » úte srp 20, 2019 10:40

@Rogner: pokud si myslis, ze kdyz hodis "spravnou" drzku, tak ten kompakt v kapsicce od batohu bude extra dobre chraneny, tak Te rychle vyvedu z omylu :-). Obzvlaste takovy "levny" kompakticek typu Tebou uvazovany Sony, to bych jej uz dobre rozmyslel, kam a jak dat.
Nevim, jaky mas batoh, pokud ale mas nekde na bederaku materialove poutku, je jeste resenim ten kompakt (i napr. ten PEN s tim doporucenym objektivem) strcit do obycejneho maleho neoprenoveho (nebo kdyz chces, do odolnejsiho skorepinoveho, takovy jsem ale nikdy neshanel, tak se v nich nevyznam) pozdra a to pripevnit na to materialove poutko. Nebo primo na popruh bederaku, ty pouzdra maji casto "pripevneni na opasek". Takto bys mel fotak chraneny a pritom po ruce. Ale to uz zavisi na fotaku, pouzdre a batohu, jak dobre se to da pripevnit.

@Mawe: tak to je dost individualni, ale chrani to nejenom pri vyndavani. Staci necekane podklouznuti nebo vylekani pri foceni a instinkt muze zavelit zvednout ruku a pustit, co v ni mam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Rogner » úte srp 20, 2019 11:16

@apuka:Výbornej nápad s tím poutkem a pouzdrem, díky!
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod tsunami » úte srp 20, 2019 21:00

Méně MPx na stejně velkém čipu klade menší nároky na kvalitu optiky a může méně trpět na některé chyby vznikající přílišnou hustotou bodů na čipu.
Fotím na Nikona D700 a používám objektivy co jsem míval dřív na film. Ty objektivy nejsou TOP kvality, ale s tím velkým čipem s nízkým rozlišením (na dnešní dobu) fungují dost dobře a na ty mé obrázky krajinek to stačí :-)

edit: ty jo, odpovídal jsem na komentář kde se někdo ptal proč míň MPx. Tak jsem to buď četl jinde a odpověděl sem nebo to zmizelo?
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » úte srp 20, 2019 21:46

Tipuju, zes to cetl o par stranek driv a novy komentar se proste prida na konec :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » sob bře 7, 2020 15:32

:) Tak jak je vidět Fuji poslouchá své uživatele a pokud to jde vyhoví.

Před časem jsem tu psal, že by se mi líbila X100F ale díky absenci voděodolnosti do ní nechci jít a proto sem ošahával raději XT3 kde jsem viděl i širší využití.
Nicméně se mi to trochu rozleželo a XT3 mi přeci jen přijde už moc velká zvláště s těmi pěknými skly.

No a teď vyšla nová X100V která ten pro mne zásadní nedostatek řeší - byla nově utěsněna.

Má také plno dalších vylepšeních jako je překopaný objektiv, vylepšený OVF i EVF, předělaný ovladač času/iso což velmi chválím, krásně zapuštěný výklopný displej, zrychlený AF, zrychlené snímání kde na manuální závěrku má 11fps na ele až 30fps a tělo a jeho zpracování je ještě lepší než bylo dříve.

Dostal se mi do ruky spolu s X100F na přímé srovnání a ty rozdíly jsou na živo opravdu velké. Hledáček i OVF je ještě jasnější a větší a EVF je opravdu krásný i přes 3,7 MPx hlavně asi díky 100fps nikde se nezpozdil ani netrpěl neduhy přepalů a td.

Taky se mi líbí ještě výc vyčištěný design kde třeba došlo k ostranění křížového voliče a nová očnice po vzoru XPro3.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Kjuba » sob bře 7, 2020 15:44

Tak hurá, gratuluji To jsi šťastný muž. Ať se ti s ní dobře dělá.....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » sob bře 7, 2020 16:08

No ještě ne a asi dlouho nebude.

Zatím není nikde na prodejnách - byl jsem přímo ve Fuji v Praze kde měli jeden předprodukční/testovací kousek pro sebe.

Tak sem si s tím půl hodiny hrál a srovnával s vystavenou X100F

Teď začíná distribuce stříbrné varianty a černá kterou chci bude tak v horizontu dvou měsíců a asi spíš počkám jestli tam nebude nějaká prvotní muška ale snad by neměla když ten foťák dělají už cca deset let.

Nicméně to vidím tak na začátek léta a asi už mě jiný foťák nějak víc nezaujme ta X100 se mi vždy libila jen mi vadil ve starších špatný EVF a pomalost a hlavně chybějící WR což tento model vše odstranil. Už ta X100F je dostatečně rychlá ale tohle X100V zatápí zrcadlovkám ten AF je opravdu povedený krásně pracuje a v takovém malém těle bych to nečekal a 11fps na mechanickou závěrku to je nevím asi až nevyužitelné u tohoto foťáku.

Ale vždy lepší mít rychlejší než pomalejší :D

Jsem docela zvedav co přinese nástupce.... magnetický IBIS jako XT4....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod jfv » sob bře 7, 2020 23:16

Stříbrnou X100V už má Škoda skladem, na kenrockwell.com je slušná recenze - jen s tou odolností vůči povětrnosti to pořád asi není 100% - a je to ranec...
jfv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned srp 19, 2018 17:51

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » sob bře 7, 2020 23:57

Hele u Škody jsem byl a ptal se na to ale měli jen X100F sice mi chlapík řekl že nějakou stříbrnou X100V měli ale bylo to jen na základě predobjednavky.

Já chci každopádně černou a chvilku počkat - asi se plánuje nový FW a taky u předchozího F vím ze byla špatná tuhost zadního rolleru (u černé verze se to prý neobjevovalo) tak chci počkat až budou bezne skladem a trochu otestovaný uživateli abych nevychytal nějakou mouchu.

Vodeodolnost je - tělo je kompletně utěsněné a objektiv je také utěsněný s výjimkou přední čočky kde je pohyb a pro celkové zatěsnění se musí sejmout koncový kroužek ze závitu a nasadit adaptér s ochranným filtrem a možností nasadit sluneční clonu. Pak je celý foťák komplet utěsněný.

Cena je stejná jako byla u F tedy cca 38-39t ano je to dost, ale pořad je to vlastně XPro3 jen v menším těle ale stejný střeva stejný čip, stejný hledáček, s pevnou 23/2 za podstatně lepší cenu oproti cca 62t za Pro3 + 23/2 - na úkor omezení na jedno sklo (max doplnitelné dvěmi předsádkami 28 a 50 na 135 nebo s možností ořezu na 50) A když se na to podíváš z tohoto úhlu tak ta cena nevypadá tak špatně.

Jinak sem si trochu procital i to starší X100F a třeba tady Jan Kováč na tu X100F dělal cca rok veškeré komerční zakázky, i jiné focení, což mi přijde jako zajímavý test.

http://jankovac.cz/projekt-35-2-0/3/#menu
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod FrantaKrajta » ned bře 8, 2020 13:19

Michal82 píše:Jinak sem si trochu procital i to starší X100F a třeba tady Jan Kováč na tu X100F dělal cca rok veškeré komerční zakázky, i jiné focení, což mi přijde jako zajímavý test.
To je už spíš taková hipsteřina, ne ;)
I když na druhou stranu, na X100 sérii jsem fotil větší část filmových natáčení na place, centrální závěrka je u nich absolutně tichá a jindy na rušivé zvuky velmi hákliví zvukaři nikdy ani nepípli (i nezrcadlovky mívají na plac v tichých scénách příliš "hlasitou" mechanickou závěrku a tichá elektronická závěrka se někdy nedá použít kvůli "blikajícímu" osvětlení). Takže vlastně taky, fotil jsem s X100 i komerčně :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » ned bře 8, 2020 14:10

Hele měl na to projekt asi aby dokázal ze to jde po tom co prý většinu zakázek fotil na podobná ohniska.

Jasný je to asi.... ale jde to.

X100F ti přijde Tichá závěrka? :D
No myslel jsem si to taky dokud sem neslyšel tu z X100V - výrazně tišší a příjemnější zvuk.

Mimochodem zde je krásné porovnání zvuků všech generací - no potom vlastně hraje nějaký Fuji song :D
https://youtu.be/LDYcYGuAO7E
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod tsunami » čtv črc 20, 2023 21:18

Mawenzi píše:https://www.peakdesign.cz/produkt/capture/
- ja mam uplne tu nejstarsi puvodni verzi, taky to pouzivam cca od roku 2015, mozna jara 2016...




Na základě tvého komentáře jsem to víc prozkoumal, před pár měsíci pořídil a teď používám na X100 a super. Jediné co mě trošku mrzí je, že destička zasahuje přes dvířka baterky, ale s tím se dá žít :-)
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod ntz » čtv črc 20, 2023 21:26

@tsunami - spis bych rekl ze x100 ma pitomne designovananej ten spodek .. desticka za to nemuze ;) .. i s malym arca-swiss plate na spodu x100 (mam x100f) se nedaj otevrit dvirka baterky ... je to cena za to, ze ten fotak je tak malej .. ackoliv mozna to mohli vymyslet trosku lepe .. ono totiz u x100 neni z me nepochopitelneho duvodu ten zavit na prisroubovani na stativ v ose se stredem objektivu (jak byva u ostatnich fotaku), je ale strcenej prave mimo osu a jeste smerem ke dvirkum na baterku .. coz ja teda osobne pokladam, ze zde nejak udelali inzenyri z NDR trosku logickou chybu
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 21, 2023 5:24

tsunami
su rada, ze spokojenost :)

na penu mam stejnej problem, na nekterych kompaktech jsem mela taky... takze v pripade nouze vozim imbusak s sebou. Akorat jak s sebou moc nevozim pena a kompakty sou vsechny ve vecnych lovistich, tak na to obcas zapominam :D

(akorat mi nedavno na v3 upadl asi po 2 letech pouzivani ten pojistkovej cudl, coz mi paradoxne neva na nekterej typ vyletu, ze to nemusim odjistovat furt :D:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Lipon » pát črc 21, 2023 7:45

doplním o zkušenost, že i jiná destička, než jejich originální, jde použít (čtvercová Arca Swiss)
stačí ale o desetiny mm menší a nandávání a vyndávání už není tak hladké (ale je to pořád funkční)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » pát črc 21, 2023 20:46

Jsem rad, ze jste vytahli toto vlakno.
Da se nejak podomacku dohrat cestina do Sony RX 100 II? Mame jeden s cestinou a druhy s anglictinou (kupovany v US) a rodice nevladnou amerikanstinou a rad bych, aby se v nem vyznali. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru