Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod shoe » ned srp 11, 2019 19:29

@budo

Tohle?:) https://sawyer.com/products/sawyer-inli ... -adapters/ (jen ta modrá část...našroubuješ na PETku...a můžeš vesele proplachovat:)

@taurus Pozor na PET - je "zdravotně nezávadné" pro první použití... PET lahve nejsou na opakované používání, UV rozkládá PET a dobroty jsou pak ve vodě:)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned srp 11, 2019 19:51

Další hoax vyvrácen, bisfenol A se z PET lahví neuvolňuje
PET lahve, v nichž se prodávají minerálky či limonády, jsou ovšem určené primárně na jedno použití. Nikoliv však z toho důvodu, že by z nich do tekutiny pronikaly škodliviny. Problém je v tom, že takové lahve se špatně čistí, tudíž se v nich mohou množit bakterie.

Zdravotní nezávadnost PETu
Jednalo se o mediálně probírané bisfenoly (zejména bisfenol A) a ftaláty (estery kyseliny ftalové). Obě skupiny látek patří mezi látky toxické pro reprodukci a podezřelé, že mohou působit jako endokrinní disruptory. Ze sledování laboratoře Státního zdravotního ústavu vyplývá, že ani jedna ze skupin těchto látek se v PET láhvích nevyskytovala, natož aby se uvolňovala do balených vod. Láhve přitom byly zkoušeny i se svými uzávěry a ani tam nebyly tyto látky prokázány.

Důsledkem tepelné degradace PET materiálu při jeho zpracování se uvolňuje acetaldehyd, který by mohl svým nasládlým zápachem negativně ovlivnit potravinu v PET láhvi.
Nicméně stopové množství acetaldehydu, které reálně může migrovat do balené vody z PET materiálu, se pohybuje v rozmezí 0,01–0,02 mg/kg (povolený limit je 6 mg/kg) a je zcela neškodné. Navíc mnoho nápojů a potravin acetaldehyd obsahuje přirozeně, a to i ve výrazně větším množství (ocet, víno, ale také ovocné džusy, chléb, jogurty aj.). Dalšími při výrobě vznikajícími kontaminanty mohou být některé meziprodukty, například zbytky katalyzátorů. Nejčastěji používaným katalyzátorem je oxid antimonitý. S ohledem na ochranu zdraví spotřebitelů byl pro antimon stanoven specifický migrační limit 0,04 mg/kg, který se při hodnocení bezpečnosti PET materiálu vždy sleduje.


Ono to ani nedava smysl. Napoje v PETkach maji zarucni dobu aspon rok, nektere i dva. Po celou dobu musi byt nezavadne. Jaky je rozdil z hlediska uvolnovani nezadoucich latek v tom, kdyz puvodni obsah vypiju a naleju tam novou vodu? Akorat v tom, ze v te nove jich bude min, protoze je tam kratsi dobu. Opravdu jde jen o mechanicke poskozeni a pripadne necistoty a bakterie. PET toho proste moc nevydrzi. Z cehoz ovsem plyne, ze se nehodi na zminene pouziti, pri stlacovani brzo praskne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » pon srp 12, 2019 15:15

No spíš jsem si říkal, že při tom mačkání té PET lahve se z těch pomačkaných ohybů můžou uvolňovat nějaké ty mikroplasty. Pak mě ještě napadly takové ty plastové sáčky s víčkem od dětských nápojů, které jsem teď viděl prodávat. V podstatě to je to samé jen z jiných materiálu. Jinak mě PET lahve nějak nepraskají. I když jsem v přírodě třeba týden mám stále ty samé pet lahve, aniž by mi praskly. A to je vždy po vyprázdnění dobře zmačkám na nejmenší objem a pak zase nafouknu. A tak několikrát dokola.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon srp 12, 2019 18:42

Mikroplasty? Aktualne modni strasak o kterem nikdo nevi, jestli skodi nebo ne? ;-)

Co pouzivas za PETky, ze tohle prezijou?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pon srp 12, 2019 20:13

mike píše:Co pouzivas za PETky, ze tohle prezijou?
Myslim si, ze je skoro jedno jak PETka to je. Spise se bude k ni chovat slusne a ne prasacky jak Ty :wink: . Vzdyt sobb i ja jsme Ti psali, ze nam tyden (i vice) jedna PETka vydrzi (nam ted vydrzely 14 dnu a vyhazovali jsme je jen ze jsem koncili dovolenou), jen ji nosime v ruksaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon srp 12, 2019 20:17

:roll: tohle tohle:
Taurus píše:A to je vždy po vyprázdnění dobře zmačkám na nejmenší objem a pak zase nafouknu. A tak několikrát dokola.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pon srp 12, 2019 20:34

Vsak i toto muzes delat napr. i s Matonkou. Jen to uz nebude tak pekne hladka a rovna flaska. Ale ja to tak (schvalne) nedelam, prazdnou strcim zpet do batohu. Jen mi ji ty ostatne veci nakonec stejne pomackaji, takze na ubytovani pro vymyti si ji musim nafoukat. Ale zmackana "na nejmensi objem" neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod oodoow » pon srp 12, 2019 22:10

Jo, petka vydrží hodně, i mně už rupnul ten sawyer mačkací sáček, takže používám petku. Maj to fakt blbě vymyšlený, přitom by člověk řekl, že udělat něco, co zvládne i pet lahev, nebude takovej problém. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod shoe » úte srp 13, 2019 1:22

Používal jsem uřezanou malou PETku na nabírání vody na PCT...a ke konci už trochu "prášila" :) V rámci jiných starostí na trailu jsem to neřešil...ale zpětně si říkám, že jsem ji asi měl vyměnit dříve:) Nyní jsem si koupil silikonový kelímek, bez PVC a bisfenolu... Tak uvidím:)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte srp 13, 2019 9:39

Pro nabrani vody do Nalgene pouzivam hlinikovy obal od detske presnidavky. Maly, skladny, tvarovatelny.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 13, 2019 11:26

@shoe: Kvůli té jeté PETce nemusíš mít špatné spaní, pokud vím v PET láhvích se bisfenol ani PVC nikdy nenašly ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte srp 13, 2019 17:41

Jj, nejhorsi je smrt z vydeseni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » stř srp 14, 2019 10:55

mike píše:Co pouzivas za PETky, ze tohle prezijou?

Teď jsem třeba měl deset dní v kuse petky z Kauflandu. Tu jejich balenou vodu 2litry za 4kč. A to mačkání vydržely bez problémů. Jen teda jak bylo zmíněno, už pak nejsou tak hladké ale pomačkané. Lepší jsou ty tvrdší, třeba od té matonky, ale to ho pak jedna láhev 1,5L vyjde na 15Kč. Pouze jednou se mi zatím stalo, že mi petka praskla. Ale byla to jen malá prasklinka a tu jsem zatavil zapalovačem, takže jsem ji dál mohl používat. Ty sáčky od toho sawyeru by rozhodně mohly být kvalitnější za ty peníze, co za to chtějí. Co jsem četl a slyšel, tak lidem všeobecně dost praskají.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » sob srp 17, 2019 13:02

Chci se zeptat, jestli tu náhodou někdo nepoužívá levný domácí filtr, který si může snadno každý vyrobit. Že si do petky nasypete aktivní uhlí a vodu filtrujete přes ní. Ještě se to dá vylepšit, že do té petky umístíte nějakou tu akvaristickou houbičku co se používá do těch vodních filtrů. Takový filtr pak zlikviduje parazity, viry i chemii. Jeden takový jsem si zhotovil a chvíli používal. Tekla z toho křišťálová voda. Jen u toho musím vychytat ještě nějaké drobnosti. Nevýhodou je menší skladnost a asi i váha. Záleží, jak velké množství uhlí si tam nasypete. A na to se chci právě zeptat, jestli nevíte, jak velké množství uhlí je potřeba, aby to efektivně fungovalo. Tím jsem si totiž nebyl jistý. Já tím měl naplněnou větší část té půllitrové láhve,ale protíkalo to rychle, protože to bylo granulované uhlí. Také jsem se chtěl zeptat, jak je to s tím prachem z toho uhlí. Ze začátku mi toho prachu unikalo celkem dost, pak už to bylo asi v pohodě. Ale chci se zeptat, pokud s tou vodou člověk vypije i nějaký ten prach z uhlí, třeba i jen stopové množství, jestli mu to neškodí, protože mu to likviduje ty potřebné bakterie ve střevech a žalůdku. Čistil jsem s tím jen vodu z potoků,ale myslím, že by mi z té vody nebylo nic i kdybych ji nefiltroval. Už jsem pil vodu z různých přírodních zdrojů bez filtrace a nikdy mi nic nebylo. Jen jednou, to mi bylo tak zle, že jsem myslel, že umřu. Ale to bylo z potoka na Ukrajině a to byla moje blbost, že jsem vypil hodně vody z potoka nad kterým byly pastviny plné krav. Mladej a hloupej.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod shoe » sob srp 17, 2019 18:24

GreyMouse píše:@shoe: Kvůli té jeté PETce nemusíš mít špatné spaní, pokud vím v PET láhvích se bisfenol ani PVC nikdy nenašly ;-)


Tady mi nešlo o besfenol, ale obecně o ten plast:) ..protože na konci byla už fakt dost ohoblovaná....a asi jsem toho dost velkou část vypil:))
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » sob srp 17, 2019 19:25

Taurus píše:Ale chci se zeptat, pokud s tou vodou člověk vypije i nějaký ten prach z uhlí, třeba i jen stopové množství, jestli mu to neškodí, protože mu to likviduje ty potřebné bakterie ve střevech a žalůdku.
Tys jeste nikdy nemel tabletky aktivniho uhli? Vzdyt je to zakladni prostredek pouzivany pri problemech v zaludku a strevech. Dava se to v docela velkych tabletkach (resp. vice tablet najednou), takze nejake stopove mnozstvi prachu z prefiltrovane vody je proti tomu uplne zanedbatelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob srp 17, 2019 21:50

Smecta funguje na stejnem principu. Jeden sacek ma 3 g, bezna davka je 3 denne, maximalni 6 tj. 18 g. Nejakeho stopoveho mnozstvi bych se fakt nebal.

Druha vec je, jestli je takovy filtr dobry napad. Pokud vim, aktivni uhli se pouziva jako jeden ze stupnu filtrace, ale ne jediny. Mam pocit, ze bakterie a viry nezachyti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 18, 2019 5:13

Taurus píše:Chci se zeptat, jestli tu náhodou někdo nepoužívá levný domácí filtr, který si může snadno každý vyrobit. Že si do petky nasypete aktivní uhlí a vodu filtrujete přes ní. Takový filtr pak zlikviduje parazity, viry i chemii.


Boze, to je zas kravina...

NE, to opravdu nelikviduje ani parazity, ani viry, ani spoustu chemie.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 10:01

Proč? Protože to není drahý a značkový? Normálně to doporučují i instruktoři pro přežití v přírodě jako účinější a jistější než třeba ten sawyer, který neodstraňuje chemii a viry a člověk nemá jistotu, že přefiltruje vše. Zkusím to video dohledat. S aktivním uhlím se normálně filtruje a čistí voda na pití a používá se do plynových masek. Ta filtrační vložka a vata slouží i k zachytávání bakterií a virů, protože jsou hodně husté.
Naposledy upravil Taurus dne ned srp 18, 2019 10:20, celkově upraveno 3
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 10:05

apuka píše:Tys jeste nikdy nemel tabletky aktivniho uhli? Vzdyt je to zakladni prostredek pouzivany pri problemech v zaludku a strevech. Dava se to v docela velkych tabletkach (resp. vice tablet najednou), takze nejake stopove mnozstvi prachu z prefiltrovane vody je proti tomu uplne zanedbatelne.

Tak samozřejmě, že měl. Ale tam se nějak předpokládá, že to člověk nebude užívat dlouhodobě a přiznám se, že nevím , jak to účinkuje v tom žaludku. Myslel jsem, že to likviduje vše. Mně šlo o to, že jsem si vyrobil i filtr na vodu z toho aktivního uhlí, kterým si doma filtruji vodu z vodovodu od chloru, abych nemusel kupovat ty předražené komerční filtry. A nějak mi vlezla do hlavy myšlenka, že pokud takto denně piji vodu se stopovým množstvím aktivního uhlí...dál už to znáte. Pardon za nejapnou otázku.
Naposledy upravil Taurus dne ned srp 18, 2019 10:25, celkově upraveno 1
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 10:17

Tak jsem to s tím filtrem dohledal v jednom videu a dávám na něj odkaz. Začíná o tom mluvit v 47:40
https://www.youtube.com/watch?v=Ft5nUwMZkMw
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 12:08

Da se vyrobit tzv vicestupnovy improvizovany filr. Voda, zalezi na stupni znecisteni, je temer vzdy pitna, ale vzdy se doporucuje ji prevarit.
Ted je cool sledovat videa na YT a verit vsemu. Ale KU#VA vyrobit si to podle navodu, jit s tim do lesa ke kaluzi a napit se?
Pokud si sezenes karbonovy filtr do digestore, patronu do Brity a aktivni uhli (treba zase z filtru do digestore), tak mas velkou sanci se neposrat, nepochcat a nepoblit. Jak to poskladas necham na tobe. :wink:
Sezen si knizku SAS preziti a tam jsou navody. Zkousej si to sam a nikomu na YT never. :wink:
Video jsem nesledoval.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 18, 2019 12:34

Taurus, ja jsem kdysi se specialy vicestupnovy piskovy filtr stavel... Vypada to dost jinak, nez trocha uhli v lahvi :)

Hlavne aktivni uhli ti nic nelikviduje, uz vubec ne viry a bakterie, ani v zaludku v tabletach, akorat se na nej adsorbci vazou toxicke latky produkovane temi bakteriemi nebo nektere (jen nektere!) chemicke jedy. Jestli te to zajima, rozepisu klidne nekdy podrobneji. Stejne jako Smecta, taky jen adsorbuje toxiny.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 13:21

Ok, díky za reakce a vysvětlení s těmi tabletami a jejich funkcí.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 14:02

Jinak ten člověk v tom videu má dost zkušeností z přežití v přírodě i od ruských speciálních jednotek. Pořádá i různý kurzy, má armyshop, napsal knížky... tím chci jen říct, že to není nějaký další YouTube rádoby odborník na vše, jak je dnes v modě. Proto si moc nemyslím, že by říkal úplné hlouposti, protože by asi tím i riskoval nějakou svoji pověst. Ale je fakt, že je jediný od koho jsem toto slyšel, protože jinak jsem vždy slyšel ty klasické návody: dřevěné uhlí, písek, tráva atd. A když mi tu několik lidí píše, že je to hloupost... Jinak ten "filtr" s tím aktivním uhlím v petce + gáza na hrdle, tak ten jsem několikrát používal na vandru a nic mi z vody nebylo a chutnala dobře. Ale filtroval jsem s tím jen tekoucí vodu v lesních potocích a je otázkou, zda by mi z ní nic nebylo i bez filtrace. Když už píši, tak se chci zeptat, jak je to s tím větším balením aquasterilu na 300L vody. Jak je tam složka A i B a odměřuje se to těmi lopatičkami na víčku. Na tom balení je uvedeno, že je to maximálně na 2,5L vody. To chápu jako, že jedna ta lopatička je dávkou maximálně na 2,5L Já to použil do 2L láhve, která nebyla úplně o objemu 2l kvůli pomačkání a nebyla úplně po hrdlo naplněna. Co si o tom myslíte? Můžu to takto praktikovat? Nějaké odměřování, že tam dám jen třičtvrtě lopatičky mi přijde jako dost nepřesné a k ničemu. Co jsem tady pročítal, tak si člověk ničí tu střevní mikrofloru, ale na krátkodobé použití je to v pohodě. Na druhou stranu je tam ta složka B, která to má dechlorizovat.

editace: oprava pravopisných chyb
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » ned srp 18, 2019 14:56

K Aquasterilu - asi myslíš Tramp, ten je na 300 litrů. V návodu máš psané, že ta jedna lžička je na objem 0,7 - 2,5 litrů, tak úplně nevím, co řešíš :)
A jinak jo, když se nám voda zdá OK, ale nejsme si zcela jisti, tak na menší objem lahve dáváme činidla méně.

Co se týče žaludku a střev, tak záleží na konkrétním jedinci. Někdo to nesnáší, jiný v pohodě. Já s tím problém nemám.

O chemické dezinfekci už tu ostatně bylo psáno povícero, kdyžtak pohledej :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » ned srp 18, 2019 15:19

Já u toho balení žádný návod neměl. Jen na zadní straně jakýsi obrazový návod a tam je uvedeno, že láhev max. 2,5L. Proto se ptám, takže díky za ujasnění.
Naposledy upravil mike dne ned srp 18, 2019 21:13, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 17:53

Taurus píše:Jinak ten člověk v tom videu má dost zkušeností...

To ma Anette Schwarz taky. :wink:
Cetl jsi ty knizky? Byl jsi na tom kurzu?

Btw jpp:...ze v Liberci vyrobili nejakou ?latku, lisovane vlakna?, ze ktere delaji satky a ty se posilaji do Afriky na filtrovani vody. Nemel to nekdo v ruce?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 18, 2019 19:56

Problem je v tom, ze aktivni uhli nefiltruje. Jen fyzikalnechemickou reakci na sebe vaze nektere chemicke i organicke latky (coz jsou casto i ty toxiny z rozmnozenyfh bakterii). Proto se pouziva do masek, tablet do zaludku a jako jedna slozka filtru (kde odstranuje cast kontaminace vody chemii a nezadouci prichute, ale viry, prvoku a bakterie filtruje az ten keramicky ci jiny mikrofiltr, kterym neprojdou (vetsinou). Samotne aktivni uhli ti odstrani akorat ty pachute a trochu chemie, viry a bakterie a prvoci projdou naprosto bez problemu. To neni jen zkusenost, to je fyzika :)

Samozrejme, vicestupnove filtrace vody z potoka s piskovym atd. filtrem udelas, jen to je spis k taboristi, trva to hodne dlouho a tece pomalu. Kdyz ji udelas poradne, budes mit dost cistou vodu, jen to je hodne pracne.

K chemicke a UV sterilizaci vody (chlor a pod.) jsem toho tu psal uz dost, prohledni vlakno, ale z meho pohledu je dost precenovana, zalezi dost na cistote a teplote vody. Zakalenou vodu tim moc nevycistis, a na spoustu prvoku taky nefunguje. Chlorovou pachut z vody po tabletach pry odstranis vitaminem C (kys.askorbova). Reakci jsem tez rozepisoval par stranek zpet.

Nejlepsi, kdyz mas palivo, je prevareni. Par minut varu zabije uplne vsecko a vetsinou vodu na jidlo stejne varis (mozna krome extremofilnich organizmu zijicich nekde v gejzirech a sopkach, ale kdyz nabiras vodu z gejziru, mas spis jine problemy typu kontaminace vody sirnymi slouceninami, tezkymi kovy, arzenem a kdo vi cim, co ten gejzir vytahl nahoru).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 18, 2019 19:58

TL;DR: Nejlepsi je prevarit :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení