Furtech... kde, ako a prečo?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod tutti21 » pon srp 12, 2019 16:50

Ahoj...

Som tu nový a zopár diskusných tém som si už našiel, je ale možné, že som ich aj zopár prehliadol. Preto by som sa rád opýtal na pár otázok:

Doteraz som na VHT používal len komerčne ľahko dostupné oblečenie, ktoré ale nikdy nesplnilo účel na 100%. Rád by som si preto zaobstaral kvalitné oblečenie, ktoré vydrží pokojne aj návštevu Islandu, či Mont Blancu. Jednoducho by som sa rád obliekol profesionálne, zainvestoval do toho, keďže sa tomu venujem už dlhé roky a dlhé roky ešte budem.

Moje podmienky boli:

- absolútna nepremokavosť (už ma nebaví nosiť v batohu gumené pršiplášte)
- odolnosť proti vetru, snehu, oderom na skalách
- zateplenie
- aj napriek požiadavkám vyššie by som sa v tom nechcel variť vo vlastnej šťave.

Tak som si našiel na tomto fóre jednu diskusiu z roku 2008, ktorá mi dala novú myšlienku. Tou myšlienkou bolo zakúpiť si Furtech, čo by spĺňalo asi všetko, čo som popísal vyššie. Našiel som si o tom aj zopár informácií.

Teraz otázky:

1. Stále odporúčate Furtech, alebo za tie roky pokročila technológia aj v tomto a dokážem nájsť adekvátnu náhradu, ktorá by mohla byť aj dostupnejšia?

2. Ak by som sa rozhodol napríklad pre Furtech Claw... kde to kúpiť? Aký je najjednoduchší zdroj na kúpu? Nenašiel som o tom nič v slovenčine, či češtine. Kdesi som čítal, že sa vyrába v Bulharsku.

3. Sú k tomu dostupné aj iné typy oblečenia, alebo sa firma špecializuje len na výrobu bundy? Chcel by som napríklad nohavice s rovnakými (podobnými) vlastnosťami, rovnako ako rukavice.

- Ak máte akékoľvek tipy na oblečenie, ktoré by splnilo podmienky (absolútna nepremokavosť, zateplenie, vetru/snehu odolnosť, priedušnosť), pokojne napíšte...

Ďakujem... :)

Dúfam, že neotváram nejakú už prevarenú tému, neprešiel som celé diskusné fórum...
tutti21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon srp 12, 2019 16:30

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 12, 2019 21:19

Priznam se, ze o Furtech jsem nikdy neslysel. Nevim co si pouzival za obleceni, ze jsi nebyl spokojeny. Predpokladam ale, ze nejaky Furtech te nespasi. Pokud by to byl takovy zazrak, tak by se to pouzivalo a bylo by to znamejsi. Popis, ze to msi vydrzet Mont Blanc je taky takovy zvlastni. Jsou lidi co tam chodi v teplakach a skoro v teniskach. Pokud je pekne pocasi, tak to neni problem. Pokud prijde snehova boure tak tam zmrznes i v perovce, co tu vetsina z nas pouziva. :D

Chces neco nepromokaveho ? Doporucil bych GTX. Neco hodne tepleho ? Rohzhodne peri. Neco teplejsiho na aktivni phyb ? Bunda s umelou izolaci neci jako Primaloft a podobne a kvalitni termopradlo. Hlavne nechtej vsechny tyto vlastnosti najednou v jedom kusu obleceni. Takovy totiz asi neexistuje. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod mike » pon srp 12, 2019 21:29

Furtech se pokud vim pouziva hodne v GB, kde je furt mokro a destivo. Jestli spravne chapu princip, tak je to neco jako tenka primaloftka. Vic vodeodolna (DWR) a udelana tak, aby lip odvadela vodu. Neni to uplne nepromokave, ale v desti to pry prekvapive dobre funguje. Primaloftka nakonec taky, ac tomu nekteri neveri a tvrdi, ze potrebuji membranovku i proti snezeni :roll:

Zes o tom neslysel muze byt propagandou Gore, ktery sve membrany tlaci jak se da a podavaci v nasich obchodech nic jineho neznaji. Mimochodem, ja s membranovkama taky spokojeny nejsem, ale to uz jsem psal mnohokrat ;-) Je to lepsi, nez dratem do oka, ale furt je pomer cena/uzitna hodnota priserny.

Opravdu ale nevim, jestli se Furtech hodi na alpinismus. Myslim, ze ho ma oodoow, treba k tomu neco napise.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod oodoow » pon srp 12, 2019 22:03

Už jsem o tom napsal, stačí pohledat. Jinak Furtech už dávno krachnul, takže leda si koupit Paramo (jednu část z toho má i FrantaKrajta), který funguje ještě lépe, protože je silnejší, takže je víc (podle uživatelů už úplně) nepromokavý, ale tím pádem moc teplý, pro mě asi i na Blanc. Kdybych ale žil někde v UK, kde furt leje a fučí a je chladno, tak bych to už měl koupený. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod aksam » úte srp 13, 2019 6:00

Podobný systém dělá i Buffalo, anorak mají u nás v bushcraftshopu.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 13, 2019 8:01

Takže je to něco jako Softshell ?Já si jen myslím, že tenhle dotaz je tak trochu z kolonky, moc se v tom neorientuju a moc nevím co chci. Někde jsem něco slyšel a pogooglil. To je myšleno bez urážky :). Už se tady o tom debatovalo mockrát. Spojit v jednom kusu oblečení všechny tyto kladné vlastnosti jako úplná nepromokavost, prodyšnost, zateplení ale abych se v tom neupekl, dobrá odolnost a případně ještě slušná váha zatím není možné. Proto je podle mě ten dotaz trochu špatně položený a kdo Furtech má nebo ví jak funguje, by měl dotyčnému vysvětlit, jak tedy funguje a na co je dobrý a případně ho vyvést z omylu a ušetřit mu čas. ;) Myslím, že tady mu dokážeme poradit, ale to by musel napsat víc informací.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod mike » úte srp 13, 2019 17:33

Myslim, ze to ma bliz k primaloftce nez k softshellu. Jinak souhlas, taky mi ten dotaz tak prijde.

Pierre111 píše: Spojit v jednom kusu oblečení všechny tyto kladné vlastnosti jako úplná nepromokavost, prodyšnost, zateplení ale abych se v tom neupekl, dobrá odolnost a případně ještě slušná váha zatím není možné.

Jo a navic lidi davaji jednotlivym vlastnostem spatnou vahu. Uplna nepromokavost se strasne precenuje, zatimco prodysnost velmi podcenuje nebo uplne zanedbava. Protoze neinformovany zakaznik si mysli, ze ve 100 % nepromokave bunde bude v suchu a nic neni vzdalenejsiho od pravdy. Samozrejme k tomu prispiva Gore a dalsi membranisti svym marketingem, k tomu podavaci, co si akorat prectou marketingove materialy... Ono samozrejme na prvni pohled vypada jako dobry napad mit bundu uplne nepromokavou, ale bezny zakaznik nema tuseni, jak moc za to plati a tim nemyslim penize.

Realne clovek v normalnich podminkach vyuzije nepromokavost parkrat do roka, zatimco prodysnost potrebuje furt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 13, 2019 19:55

Zazraky bych necelal od niceho... Paramo mam vetrovku, z te spesl tkaniny ma jen horni pulku a kapuci (koupil jsem ji za par supu na vyzkouseni, cele to je v systemu s fleeckou ktera ma “nepromokavou” zas spodni polovinu). V jednom poradnym slejvaku to fungovalo fajn, hlava a ramena sucha. Akorat je to opravdu spis na ostrovy (UK) a do zimy, je to tlustsi a teplejsi. Zkusim to pak vic rozepsat, ale neco jsem k tomu uz psal (i jini). Je to takovy lepsi softshell s mensi moznosti pouziti...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod Quido » úte srp 13, 2019 21:57

Stary Furtech ma muj znamy, co s tim jezdi akorat na ryby do Norska - pritom sam je zimomrivy (on se svlika az, kdyz ja uz jsem zality potem, ale tohle by si udajne na turu nikdy neporidil), probiral jsme to s nim nekolikrat. Je to pry vhodne na lod, na rybareni a tak, kde je vlhko, vitr, pohybu malo a jen kratkodobe.

Vic nemuzu slouzit
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod oodoow » čtv srp 15, 2019 17:21

@quido: No to je nesmysl, však to mělo větrání všude možně a ani to nebyla extra tlustá bunda, často jsem pod tím měl i fleecovou mikinu. Ten tvůj kámoš má buď něco jinýho anebo hodně zvláštní termoregulaci. Pod 10C se v tom dalo i běhat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 15, 2019 19:34

Oodow, taky tak, nejak mi neprislo, ze by se v Paramu nedalo chodit, naopak, prodysnejsi jak membrana to je, akorat proste teplejsi, protoze je tam dalsi vrstva latky navic. Proto spis na to "studenejsi skotske klima". Ale zas tolik jsem ho jeste nenosil.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Furtech... kde, ako a prečo?

Příspěvekod Quido » čtv srp 15, 2019 20:33

oodoow píše:@quido: No to je nesmysl, ....anebo hodně zvláštní termoregulaci. Pod 10C se v tom dalo i běhat.


je to klidně možné , já jeho oblííkání venku taky nechápu... psal jsem jen, co mi sdělil, nikdy jsme v tom nebyl oblečený :roll:
klidně je u něj možné, že pod tím měl vždycky fleesku :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...


Zpět na Oblečení