Pyramidové stany - tarpy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pát srp 9, 2019 0:54

Zdravím, vybírám nějaký nový stan, respektive tarp (bez podlážky a moskytiéry). Rád bych se s váhou vešel pod 1 kilo, čím míň, tím líp. Tarp by měl pojmout člověka s menším batohem a středního psa, občas i dva lidi s menšími batohy a psa. Díval jsem se na Nalehko a další weby. Momentálně používám Jurek Tarp 2 UL, ale sháním něco co by bylo stabilnější ve větru a vhodné i na hory. Vyjma Appy Trails Mark a Mountain Shelter mě zaujali pyramidové stany. Americká firma Hyperlite Mountain Gear vyrábí velice pěkný UltaMid. Ale zase si říkám jestli ta cena už není na mě trochu moc a nakolik vlastnosti toho ultra materiálu využiju.
A tak jsem na netu dohledal následující věc:

https://www.ddhammocks.com/product/xl_p ... rom_cat=43

Nemůžu ale najít takřka žádné recenze ohledně odolnosti, výdrže, vlastností atd. Reálné názory uživatelů. Je pravda, že teď jsem v práci a mám bloklý youtube :) kde videa jsou. Ale zajímalo by mě zda s tím tady někdo nemá zkušenosti, případně s jiným výrobkem od nich.
Samozřejmě mi můžete doporučit i cokoli jinýho, případně napsat i názory na tarpy co jsem uvedl výše.

Předem díky za reakce.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » sob srp 10, 2019 10:46

Kennedy píše:Tarp by měl pojmout člověka s menším batohem a středního psa, občas i dva lidi s menšími batohy a psa.

V takovým případě bude tarp pro jednoho zbytečně velkej a těžkej. Chce to ideálně mít tarpy dva ;)
Appy trails si kup, pokud se chceš zasmát a obratem poslat zpět..
Ten od DD se mi líbí, píšou tam ultralight PU coated nylon, ale konkrétní číslo nikde nevidím. Každopádně ta konstrukce je super
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod budo » sob srp 10, 2019 15:14

Ten Mountain Shelter by Ti nevyhovoval čím?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » ned srp 11, 2019 13:03

Mountain shelter se staví na dvě trekový hole, to odradilo konkrétně mě, ač se mi fakt líbil... Pokud je někdo nenosí, už se mu ten stan váhově nevyplatí...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod budo » pon srp 12, 2019 16:33

Jeden provázek, na jednom kraji jeden uzel, na druhém dva. Podle něj uřízneš kdekoliv dva různě dlouhé klacky přesně na míru - ideálně lísku. Nic to neváží, nic zbytečného netaháš. Anebo duralové tyčky na míru. Chápu, že to nebude Tvá volba, jen nabízím jiný pohled.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » pon srp 12, 2019 18:10

Myslím, že úžívateľov pyramídových stanov/tarpov tu moc nebude, dokonca si myslím, že žiaden, ale budem rád, ak sa nejaký objaví.

U pyramídovej konštrukcie je fajn pomerne vysoký strop, výška sa pohybuje v rozpätí 130-140cm. Tu bacha na rozpätie trek. palíc a jej dostatočnej rezervy zasunutých častí. Preto napr. Hyperlite, Zpacks to riešia spájacím adaptérom dvoch trek. palíc k sebe. Ak je nízka výška, tak potom musí byť pyramída širšia a dlhšia a to už je pre jedného poriadne hebedo. To sami veľmi nepáčilo.

Dokonca Zpacks už túto klasickú pyramídu neponúka a pozmenil ju, lebo pre jedného ponúkala až moc veľký priestor. Ale tebe by to mohlo vyhovovať, ak berieš ešte psa a počítaš s dvoma flekmi.

Čo som si ja skúšal, tak pre mňa (výška postavy 182cm) je prijateľný rozmer základne pri výške pyramídy 130cm (trek. palica nie je vysunutá úplne) - 262x200cm. Ten DDHammocks má podobné rozmery, + 5cm navyše na výšku, takže ako píšem, potrebuješ aj k tomu vhodnú trekovú palicu, ak nechceš spájať dve palice k sebe. Osobne to nechcem, lebo každá vec navyše, ktorá sa musí k tomu použiť sa môže stratiť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » úte srp 13, 2019 9:04

budo píše:uřízneš kdekoliv dva různě dlouhé klacky přesně na míru - ideálně lísku.

Vim jak to myslíš, ale to jsou 4 klacky za víkend pro jednoho. Takhle to dělat víc lidí, bude všechen nízkej porost zanedlouho zdecimovanej. Bivakování se povětšinou toleruje, s řezáním větví je to horší.
Proto jsem si pořídil pyramidovej tarp a k němu jednu karbonovou tyčku 50g :)

Edit: do nějakejch 15ti jsem používal taky pyramidovej tarp, klasickej bavlněnej jehlan. Stavěl jsem ho vždycky na klacek, co jsem našel někde na zemi. Bavlna to snese. Ovšem u silnylonu stačí na vrcholu klacku malej ostrej kousek, k tomu vítr a.... Nehledě na to, že najít klacek byl občas porod..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » úte srp 13, 2019 18:51

diky novým technologiím a dostupnosti progresivních materiálů se pyramitové stany a tzv. áčka opustily už před lety pro jejich nesčetné nevýhody proti geodetickým a obloukovým/tunelovým konstrukcím... Je to už jen pro nostalgiky a nadšence, případně šetřílky.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 7:30

Quido, asi se špatně chápeme. Pyramidovym stanem myslim pyramidu, jehlan, prostě stan s jednou tyčí uprostřed. Áčko je áčko, to je něco jinýho. Nebo se pletu já?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » stř srp 14, 2019 13:47

Quido myslel určite aj pyramídy a pridal k tomu aj Áčko, lebo to stojí konštrukčne na rovnakom základe. Súhlasím s jeho názorom, z praktickej stránky ide aj o jednoduchšiu výrobu, ak to porovnám s geodetickou konštrukciou. A ako to býva, tak tie nové technológie sa používajú na retro návrhy. Normálny postup.

Etheric píše:do nějakejch 15ti jsem používal taky pyramidovej tarp, klasickej bavlněnej jehlan. Stavěl jsem ho vždycky na klacek, co jsem našel někde na zemi....ovšem u silnylonu stačí na vrcholu klacku malej ostrej kousek, k tomu vítr a....

Nerozumiem, veď nylon musí byť v týchto exponovaných miestach podložený a vyspevnený. Vždy sa tam našíva podložka. Ja tam dávam polyester, alebo jemnejší duraoxford, lebo je pevnejší na oder a hlavne tak nešmýka ako nylon. Plus ešte pridám vrstvenný popruh s nacvaknutou kovovou preichodkou, ak do vrcholca nasúvam hrot trek. paličky, čo lepšie fixuje voči vyšmyknutiu. Ale to je jedno, ak sa bavíme o paliciach z lesa, je to podloženie dostatočné, aby som u pyramídy nechtiac nejakým ostrým hrotom neprederavil nylon. A ak som nemal dostatočný sklon stien, aby sa tým palica dobre vo vrchole fixovala, tak som so tam dorobil jednoduchý úchyt na šnúrku, ktorou obviažeš palicu a pritiahneš k vrcholu pyramídy resp. A-typu.

Koniec palice/podpery sa dá omotať, alebo kedysi sme používali upravenú vyslúžilú zimnú rukavicu a do nej sme nasunuli koniec palice, aby sme nepoškodili tropiko. A ak sme si narezali dobrú palicu, používali sme ju ako trekovú počas chôdze, takže sme nemali potrebu na každý nocľah vyrezávať novú. Iba v prípade, ak sa počas pôchodu zlomila.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 15:20

Jenže rozdíl konstrukce pyramidy a áčka je propastnej, co se týče odolnosti větru.
Hlavně by mi fakt mohlo zadek políbit každej večer prožívat martyrium s hledáním a uzpůsobenim klacku. Ne všude taky jsou, že. Radši vemu karbonovou tyčku 50g, kterou večer vytáhnu z batohu a ušetřím si trápení s klackem ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » stř srp 14, 2019 15:55

Jasne, lepšie nosiť vlastnú palicu a je pokoj.

Konštrukčná podstata pyramídy a Atypu, resp. ich variant je rovnaká, ale úplne rovnaká. O tom píšem. Vonkajší vplyv na tvar konštrukcie je už vec druhá.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 16:58

Stani píše:Konštrukčná podstata pyramídy a Atypu, resp. ich variant je rovnaká, ale úplne rovnaká.

To fakt nechápu. Přijdou ti snad tyhle dva, že maj stejnou konstrukci /stabilitu ve větru... /? Mně teda ani omylem
stjehlan1-03.jpg

První je klasická pyramida, druhý áčkovej tarp od Jurka. Podobnost tam prostě nevidím
Přílohy
pp1341-tarp2-1_442_288_24853.jpg
pp1341-tarp2-1_442_288_24853.jpg (12.1 KiB) Zobrazeno 11598 krát
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » stř srp 14, 2019 17:22

Nerozumieme si. Konštrukčná podstata = systém konštrukcie nie tvar. Vezmem palicu, podoberem tropiko a vydvihnem ho + kotvenie = vznikne ostrý vrchol s vyspádovanými stenami. Je mi teda jedno, či to má tvar ihlanu, áčka, to už sú varianty tvaru, ale tá podstata konštrukcie bude vždy rovnaká.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 18:00

Tak teď už to chápu :) takže vlastně všechny tarpy bez podlážky /nebo i s/, stavící se na jednu/dvě trekový hole jsou pyramidový. Je tak?
Mám Deschutes+, teprve od začátku sezóny a je to bomba. Extra lehká váha, velká odolnost, rychlá stavba, má i moskytiéru, hezky větrá, je z něj i trocha výhled ven a na to jak je malej, je v něm místa dost.
Vyzkoušel jsem tolik stanů a tarpů, utopil v tom mrdu peněz a konečně jsem našel, co mi vyhovuje. Ten Deschutes je vpodstatě to stejný, co jsem nosil od mala, jen je to trochu menší, ze silnylonu a mnohonásobně lehčí.
Pro třísezónní turistiku ČR, PL, SK je to úplně v pohodě. Jak na tom bude v zimě, to neposoudim, ale asi tam bude dost nepříjemně táhnout /což je zas v létě výhoda/

Každej děláme jiný typy výletů a jezdíme do jinejch končin v jinejch obdobích takže si holt každej musí najít to svoje :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » stř srp 14, 2019 18:10

Stani to asi vyjadril dobre, jak jsem to myslel - bylo to obecne vyjadreni... v podstate nechapu, z praktickeho hlediska, touhu po pyramide - spravne jehlanu... pokud to nei z nostalgie , pak proc? Pokud to je z nostalgie, pak pohodli i opruz s tyckou by mel jit stranou... Takze jaka je vlastne motivace resit jehlan a chtit ho uvest do dokonlaosti? :roll:
Naposledy upravil Quido dne stř srp 14, 2019 20:15, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » stř srp 14, 2019 18:14

Etheric píše:
Stani píše:
První je klasická pyramida, druhý áčkovej tarp od Jurka. Podobnost tam prostě nevidím


udelej si rez obema a uvidis podobnost :mrgreen:

no nic, treba te jen nechapeme - vysvetli radeji tu tvou touhu po jehlanu - co te k tomu vede? mam stovky kilometru odchozenych s celtou a desitky noci prospanych v jehlanu i acku - nicmene, mene pohodlny pribytek, nez je jehlan, neznam :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 18:38

Quido píše:vysvetli radeji tu tvou touhu po jehlanu - co te k tomu vede?

Ok, zopakuji se
Etheric píše:Mám Deschutes+, teprve od začátku sezóny a je to bomba. Extra lehká váha, velká odolnost, rychlá stavba, má i moskytiéru, hezky větrá, je z něj i trocha výhled ven a na to jak je malej, je v něm místa dost.
Vyzkoušel jsem tolik stanů a tarpů, utopil v tom mrdu peněz a konečně jsem našel, co mi vyhovuje.


Každej děláme jiný typy výletů a jezdíme do jinejch končin v jinejch obdobích takže si holt každej musí najít to svoje :)
To je vono. Každýmu vyhovuje něco jinýho.

Quido píše:[mene pohodlny pribytek, nez je jehlan, neznam :wink:

Já zas neznám nic nepohodlnějšího, než váha navíc a mokrý nohy a hlavu pod celtou, když fučí, točí se vítr...

Prostě nesu lehoučkej přístřešek, kterej se rychle staví a dá se vztyčit kdeloliv, i na nerovný zemi. Stačí jen najít rovnej kousíček pod káru. Zalehnu, vsuchu přespim, ráno to rychle sbalim a mažu dál. Nehledě na to, že ta tyč je tam tak, že opravdu vůbec nepřekáží. Opět - osobní preference
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » stř srp 14, 2019 19:03

OK, tak nerozumím, co vlastně řešíš?
Neberu ti, že se ti tak líbí, ale argumentuješ někdy tím, co právě mluví proti jehlanu - např. větrání, jehlan má z principu konstrukce jedno z nejhorších větrání, pokud to není týpí a nemá nahoře "díru"; výhled - to je jako co u stanu...?
...se rychle staví a dá se vztyčit kdekoliv - a geodet ne? :wink:
...Zalehnu, vsuchu přespim, ráno to rychle sbalim a mažu dál. - to tak asi děláme všichni (já si udělám ještě na cestu kafe) :drinkers:
jedině, co může mluvit pro jehlan, je váha...
....a ještě jen jeden argument z mnoha, které ty vykládáš opačně - taková hra z geometrie, poznej kde je více místa..?
Přílohy
stany.jpg
Naposledy upravil Quido dne čtv srp 15, 2019 8:24, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 19:19

Evidentně jsi ten Deschutes neviděl ani z rychlíku. Koukni aspoň na nějaký video, to větrání tam uvidíš ;) hledej dole. Nejen ta síťka, stan se dá postavit tak, qby byl celej lehce nad zemí ;)
Nejni pyramida, jako pyramida.
Nejde mi o víc místa, stačí mi přesně tolik, kolik potřebuju. Ikdyž pro někoho je lepší se rozvalovat, mě ta váha navíc za to nestojí. Su malej, hubenej prostě mi stačí menší tarp. Nepohodlný to určitě neni. Zkus se na ten Deschutes podívat ideálně naživo. Nechcu se hádat. Vlez si do něj a uvidíš. Akorát to má jedno úskalí - pro dlouhány to neni.
Geodet má hoooodně větší nároky na výběr místa.
Pak je tu ještě jedna věc - stany nemám rád z principu.
Btw ten Deschutes tu má víc lidí, poptej se, jak nevětrá, jak je v něm málo místa atd atd ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » stř srp 14, 2019 20:13

Etheric píše: Su malej, hubenej prostě mi stačí menší tarp.

Tím se hodně vysvětluje - to ale není obecný argument, to znamená jen, že tobě to vyhovuje...

Etheric píše:Akorát to má jedno úskalí - pro dlouhány to neni.

Tak to asi není pro mne - a od kolika cm výšky je u tebe dlouhán?
:wink:
Etheric píše:Geodet má hoooodně větší nároky na výběr místa.

...jak jsi na tohle přišel?

Etheric píše:Pak je tu ještě jedna věc - stany nemám rád z principu.

.. a jsme doma !

OK, znovu říkám, že ti neberu, že ti to vyhovuje, ale nemať tu lidi převracením obecných argumentů ...

Připomněl jsi mi dobu na vojně, kdy nám na nástupu lampasáci hučeli do hlavy: "My vám tu vytváříme ideální podmínky ke strádání, ale vám se asi strádat nechce...!"
:twisted:
Naposledy upravil Quido dne čtv srp 15, 2019 8:25, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » čtv srp 15, 2019 6:52

Prdim na to, nebudu rozjíždět další flame. Každej si myslíme svoje a nechť tak i zůstane, bez zbytečnejch rozepří ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » čtv srp 15, 2019 12:33

v pohodě...
:yawinkle:
„Síla našeho přesvědčení není konečně důkazem jeho správnosti.“
John Locke
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » čtv srp 15, 2019 15:06

„Lidé mají často to přesvědčení, které vyčetli z novin.“
František Vymazal
Často jsem si taky na netu něco přečetl o různým vybavení, no realita byla úplně jiná. Jako se vším. Jeden řekne, že je to nepohodlný, druhej že je to královský lóže. Jeden tvrdí, že ta bunda dejchá, druhej že je to igelit.
Neblbnu tady lidi dezinformacema, jen píšu svůj pohled na věc. Prostě každej to má úplně jinak a jediná možnost jak zjistit jestli to vyhovuje, je to vyzkoušet. A zrovna ten Deschutes si lidi chválí, nejen tady v ČR :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » čtv srp 15, 2019 20:10

Etheric píše:Geodet má hoooodně větší nároky na výběr místa.

Opäť nerozumiem. To myslíš ako všeobecne geaodet vs. tarp s pyramídovým tvarom?

Geodet má pri výbere mista veľkú výhodu, že jednoducho ho nadvihneš a zmeníš miesto, rýchlovka, všetko ostáva postavené, ak leje, všetko máš v stane. Smer silného vetra ma až tak netrápi, je už v konštrukcii krížených prutov pevnejší a ak vezmem napr. Nortfejsácky Ed 25, či Northstar geodet, tak fakt neviem, v čom je horší pri výbere fleku oproti tarpu pyramídy. A to u tarpu tak nie je. Práveže tarp, ktorý stojí vyslovene len a len na dobrom ukotvení, je k výberu miesta oveľa chúlostivejší.

Preto nerozumiem, kam si mieril touto poznámkou. Myslím to v dobrom, poprosím viac vysvetliť a konkretozovať, čo vlastne ideš porovnávať ohľadom nárokov na výber miesta. Dík.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » čtv srp 15, 2019 20:29

Etheric píše:„Lidé mají často to přesvědčení, které vyčetli z novin.“
František Vymazal


tak věř, že tohle se mne vůbec netýká... já prožil s jehlanem a áčkem více času venku, než s čímkoli jiným, a přesto, nebo právě proto ho nikomu nemohu s klidným svědomím doporučit jako nejlepší volbu... :t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » pát srp 16, 2019 10:30

Stani píše:To myslíš ako všeobecne geaodet vs. tarp s pyramídovým tvarom?

Myslím stan s podlážkou vs stan bez podlážky, bez ohledu na tvar. Ten bez podlážky můžu postavit kdekoliv, stačí jen rovný místo na karimatku a zbytek může bejt tankodrom, vlnovka, samej vystouplej kořen, ostrej nebo velkej kamen...
Ale je fakt, kterej musim přiznat - často spim úmyslně na "šílenejch" místech, je tam klid od lidí a baví mě pohybovat se a pobývat v takovejch terénech. Malej stan bez podlážky /vlastně je to jen šikovně sešitá plachta/ mi dává v tomhle směru mnohem víc možností. Většina lidí si na spaní vybere krásnou rovnou louku, no já radši zalezu hentam do kamenitýho svahu. Baví mě to tak a vyhovuje mi to. Že je to nejlepší řešení pro mě, neznamená, že to bude dobrý řešení pro všechny. Nebude. Každej máme jiný požadavky atd atd, proto taky existuje tolik druhů stanů :)
Kdybych nebyl takovej "křovinořez" a upřednostňoval komfort, zvolil bych geodet ;)

Quido píše:tak věř, že tohle se mne vůbec netýká...

Věřím. Nezpochybňuju tvý znalosti a dle tvých příspěvků si myslím, že nejsi teoretik, ale máš to podložený praxí ;)

Quido píše:já prožil s jehlanem a áčkem více času venku, než s čímkoli jiným, a přesto, nebo právě proto ho nikomu nemohu s klidným svědomím doporučit jako nejlepší volbu... :t:t

Souhlas. Klasickej jehlan s tyčí uprostřed a s nulovým větráním je na prd, musel by bejt zbytečně velkej, aby se to dalo. Áčko zas hodně ztrácí v odolnosti proti větru.
Klasickej jehlan nebo áčko už bysem taky nechtěl. Ale z toho Deschutes jsem vyloženě nadšenej :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Quido » pát srp 16, 2019 12:38

geodet taky můžeš postavit bez podlážky, jen tropiko... v půdorysu bude stejný, jako ten tvůj, a bude v něm více místa, bude i stabilnější a klidně se, při dobře zvolených materiálech, může stát, že i vahou si budou blízko... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » pát srp 16, 2019 12:59

Quido píše:geodet taky můžeš postavit bez podlážky, jen tropiko..

To sice ano, ale v tom případě nebudu mít moskytiéru, což je pro mě poslední dobou podstatná věc
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » pát srp 16, 2019 16:45

Etheric - porovnávaš geodet vs. tarp bez podlážky, dobre, ale vzápätí tu dodávaš, že musíš mať moskytiéru - takže používaš moskytiéru bez podlážky? Lebo ak máš aj podlahu tak nároky na priestor takéhoto tarpostanu vs geodetu nie sú ničím odlišné.

Proste vždy vyberáš vhodné miesto, nepichneš sa hocikde, takže tie nároky až také rozdielne nebudú. Ok, máš flek len na karimatku, ale zvlnený okolný terén, nemáš teleskopické paličky, len tyčku...ako nadvihneš tarp, aby ti kvôli tomu zvlnenému okoliu dobre fungovalo spodné vetranie? Robíš zásah do terénu, alebo ideš rezať dlhšiu palicu? No myslím, že vyberieš iné, lepšie miesto :) .

Toto čo ty píšeš ohľadom menších nárokov na priestor, sa skôr hodí na bivak, alebo možno ešte klasický Atyp prístrešku napr. ako Rab Element solo.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Další

Zpět na Stany