Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned bře 31, 2019 2:15

apuka píše:zkus si to precist pozorne jeste jednou

Hele, ty si fakt myslis, ze se tu najde masochista, ktery si tve prispevky cte vickrat? :twisted: Jinak sorry, reagovat nebudu, to by byla ztrata casu, jelikoz ti opet unikla podstata sdeleni, ale o to vic ses rozepsal :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned bře 31, 2019 18:20

Já to četl vícekrát.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » stř dub 10, 2019 9:10

to apuka:

přestože je tvůj poslední příspěvek OT a tvé vyjádření v něm zní sice téměř odborně, neřku-li vědecky, nemohu nereagovat, neb ve výsledku jen blábolíš...
:roll:
tak za 1. - pokud chceš být exaktní, pak 99,999......9 rozhodně není rovno 100, jen se 100 limitně přibližuje*) - tolik k matematice (a matematika je pak základ všeho - fyziky, biologie, chemie, medicíny...);
za 2. - kromě UV filtrů a převařování vody existují další technologie filtrace, a to mechanické nebo biomechanické filtry atp., nehledě však na fakt, že ani pitná voda ve vodovodním řadu nebo v lahvi není zcela prosta bakterií, nesmí jen obsahovat žádné z bakterií IFZ, které by indikovaly možnost kontaminace fekálním znečištěním;
čili za 3. - pokud jde obecně o 100% odfiltrování bakteriálního (odborně mikrobiologického) znečištění, tak samozřejmě existují filtry, které dokáží vodu od nečistot odfiltrovat 100%-ně - např. filtry na bázi reverzní osmózy, které odstraní opravdu veškeré prvoky, bakterie i viry ve vodě (její propustnost je v řádech 0,0001 um).

---
*) představ si to v praxi - jedeš autem a přijedeš ke křižovatce se značkou stůj - dej přednost v jízdě (tzv. stopka) a hodně zpomalíš, ale v běžném pojetí úplně nezastavíš, projedeš křižovatkou a zastaví tě policista s tím, žes porušil předpisy a na stopce jsi nezastavil... jenže, asi by měl policista smůlu, protože bys totiž podle své teorie mohl tvrdit, že jsi rychlost limitně přiblížil nule, nula znamená nulovou, tedy žádnou rychlost, a tudíž jsi de-facto zastavil...
](*,)
...zkus to !
:lol:

Ale pojďme raději k problematice filtrů.... především filtrů pro outdoor - a nebuďme již více OT
Naposledy upravil Quido dne stř dub 10, 2019 12:35, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 10, 2019 11:21

@Quido: opakuji se :wink: :
apuka píše:zkus si to precist pozorne jeste jednou

Quido píše:pokud chceš být exaktní, pak 99,999......9 rozhodně není rovno 100, jen se 100 limitně přibližuje*)
Co pises, je pravda, jenze ja jsem psal (a tu prvni cast dokonce dvakrat), takze netusim, co rozporujes :lol: :
apuka píše:99,999... je rovne 100. Ano, je kazdemu jasne, co se tim myslelo, ale provedeni zapisu bylo chybne, spravne to melo byt 99,9...9.
Tvuj zapis je stejny, jak jsem psal, ze Michal mel mit spravne napsane, muj prvni zapis je neco jineho.

V tom mem dalsim teoretizovani slo o tom, ze nemam rad exaktni pouzivani nedosazitelnych hodnot, nebo jinak zamenovat napr. "prakticky" 100% za 100%. Protoze ani Tebou zminovana reverzni osmoza (ani zadna jina filtrace) opravdu neni 100% - i ta membrana se muze nekdy porusit, mozna se stane s opravdu mizivou pravdepodobnosti, ze se poskodi tolik sousedicich poru, ze pres ne projde 1 balterie napr. e-coli. Ale vyloucit se neda, takze 100% to neni, ano je to 99,9...9 %, limitne 100%, ale nikdy 100% nedosahne.
Toto bylo typicky na trochu prihlouple prispevky typu "nepouzivam filter X, protoze odfiltruje jen 99,999999%, radeji pouzivam chemii/prevareni/filtr Y, to je 100%". Protoze prakticky se jedna o "skoro stejne" ucinne reseni, jen u jednoho napise vyrobce odmerenou ucinnost, u druheho teoretickou limitni hodnotu jako skutecnost. A v praxi stejne bude zalezet na konkretnich okolnostech, jestli Ti jeden vyrobek odfiltruje lepe nez druhy nebo naopak. (A stejne nejvetsi pravdepodobnost infiltrace bude ucinek lidskeho prvku.)

Konec OT.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » stř dub 10, 2019 11:58

Quido - to skoro zastavení na stopce neprojde - ověřeno prěd 3-4 lety za 500,-
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 10, 2019 12:11

Neprojde Ti ani kdyz spomalis, zaradis zpatecku a plynule prejdes z dopredneho pohybu do couvani... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » stř dub 10, 2019 12:29

apuka píše: je kazdemu jasne, co se tim myslelo

mne tedy neni jasne, co se tim myslelo :((
... mne je jasne, ze kdyz nekdo (treba ty) napise, ze:
apuka píše: A muzes si myslet, co chces, ale to, co jsem napsal plati v matematice, fyzice, chemii, biologii, medicine i vsude jinde. Tj. ze 99,999... je rovne 100
znamená, že 99,99...9 (at uz je napsano jakkoli) je rovno 100, coz pravda neni - TECKA

Princip fitrace reverzni osmozou je 100%-ni a muzes se o tom prit jak chces... Dalsi blaboly o porusene membrane jsou opravdu blaboly, nehodne akademicke diskuze, protoze pak bys stejne tak mohl shodit jakoukoli filtraci ci jinou technologii s tim, ze se muze pokazit - tim padem asi, dle tveho soudu, nema smysl brat na cundr zadny filtr, protoze se muze pokazit a ty se pak muzes pos*at, takze dle tveho zaveru muzeme pit vodu z louze, jelikoz se tak nebo tak pose*eme...
:-k
ach jo - je tom marne, je to marne, je to marne....
](*,)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » stř dub 10, 2019 12:31

Michal82 píše:Quido - to skoro zastavení na stopce neprojde - ověřeno prěd 3-4 lety za 500,-


mne to rikat nemusis, policajti derivovat vetsinou neumi... :mrgreen:
:rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » stř dub 10, 2019 12:32

apuka píše:Neprojde Ti ani kdyz spomalis, zaradis zpatecku a plynule prejdes z dopredneho pohybu do couvani... :twisted:

takova blbost... [-o<

a prosim, te, co je to "spomalit" ?
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 10, 2019 13:35

Quido, prosim Te uz se dal radeji nestrapnuj.

Ad matematika:
Kdyz neveris mne, zajdi se zeptat nejakeho co nejvetsiho odbornika na teorii cisel a ten Ti taky rekne, ze 99,9... (nebo napsano jinak 99,9 jen to nema byt podtrzene ale "nadtrzene) je nekonecny desetinny rozvoj jednoho konkretniho cisla rovneho 100, ale 99,9...9 je nekonecna mnozina vsech cisel s hodnotou 99+konecny pocet devitek ale alespon dva za desetinnou carkou, tj. {99,99; 99,999; 99,9999;...}. A pokud podle tebe jedno cislo se rovna nekonecne mnozine, tak potes banbuh... Jen ted nevim, jestli se to ted bere uz na zakladni nebo az na stredni skole.

Edit: cely clanek o tom, ze 0,9... = 1 (coz je stejne jako 99,9... = 100) je napriklad tady.

Ad filtrace: ja jsem ani jednou nepsal o principu ale o existujicich filtrech a to je asi podobny rozdil jako vys. Principialne muze byt libovolny filtr 100% ucinny (samozrejme v ramci sve schopnosti filtrovani, s pory 0,1mikrometru neodfiltrujes neco, co ma 1nm), ale kazda prakticka realizace kazdeho pricipu (tj. konkretni filtr) ma v sobe vzdy nejakou pravdepodobnost neuspechu, resp. moznost, ze se neco v celem procesu navrh-vyroba-prodej-pouziti za nejakych podminek pokazi. A o tom jsem psal ja, opravdu ne o filtracnich principech.

A jeste jedna vec.
Quido píše:tim padem asi, dle tveho soudu, nema smysl brat na cundr zadny filtr, protoze se muze pokazit a ty se pak muzes pos*at, takze dle tveho zaveru muzeme pit vodu z louze, jelikoz se tak nebo tak pose*eme...
Neoznacuj jako moje zavery neco, cos vymyslel naprosto sam a co je v prikrem rozporu s tim, co jsem vyslovene napsal, napr. zde:
apuka píše:Co dal pisu, je v ciste teoreticke rovine a vubec tim nezpochybnuji praktickou pouzitelnost a ucinnost filtru.
To nemohu brat nijak jinak nez vymyslenou a nepodlozenou lez a snahu o velice silnou manipulaci ostatnych.
Naposledy upravil apuka dne stř dub 10, 2019 13:55, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » stř dub 10, 2019 13:55

@apuka:

tohle je opet zase stejne - vyrobis tu akademicky problem, ktery resis jen ty sam, a kdyz nekdo poukaze na nesrovnalosti v tvem predkladani argumentu, tak se stavis na zadni...

matematicky problem jsi tu nastolil ty sam, nikdo jiny ho neresi, ja jsem te chtel jen upozornit, na to, co tu delas, a neni to poprve... na jednom miste se ohanis exaktnim matematickym vyjadrovanim a hned v dalsich vetach matematiku bagatelizujes... ergo, ztrapnujes se sam...
:roll:
... nic, co je nekonecne, nemuzes dat do rovnitka s konecnym, takze 99,99...9 je nekonecne vyjadreni zapisu cisla, resp. jeste presneji zapis vyjadreni nekonecneho cisla, kdezto 100 je cislo konecne, no a 99,9 je sice konecne, ale rozhodne se nerovna 100; kdyz uz chces byt presvedcive presny, tak bud...
:rolleyes:
tvl, tak je to v konkretni, anebo v tereticke rovine? v jedne vete je to v prakticke a konkretni rovine, v druhe je to ryze teoreticke - co tedy plati?
o konkretnim filtru jsi tu nepsal, anebo pokud ano, o kterem konkretnim? nejak mi to uniklo :((

ukazuji jen, jake z tvych radoby-exaktnich zaveru, vyroku ci prohlaseni vapdavaji nesmysly - chapu, ze se ti pak vecne argumentace, vychazejici z analogie tvych zaveru nelibi, pac jsou fakt groteskni...
:mrgreen:

pozn:
prosim moderatory, aby tuto neplodnou diskuzi (moje pri s apuka o neexistujicim matematicko filtracnim problemu) laskave presunuli do vlakna "o nicem", nebo jak se to jmenuje...
:oops: :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 10, 2019 14:23

Hele, Tvoje zakladne max. stredoskoske matematicke znalosti jsou fakt trapne (a tim vubec nechci hodnotit ty svoje, aby neprislo k omylu). Cos v poslednim prispevku napsal, je veta od vety totalny blabol ve vsech smerech... Ale toto vyjadreni je takova nebetycna blbost, ze je opravdu hodne dat si zaramovat :smt082 :smt082 :smt082
Quido píše:... nic, co je nekonecne, nemuzes dat do rovnitka s konecnym, takze 99,99...9 je nekonecne vyjadreni zapisu cisla, resp. jeste presneji zapis vyjadreni nekonecneho cisla, kdezto 100 je cislo konecne, no a 99,9 je sice konecne, ale rozhodne se nerovna 100; kdyz uz chces byt presvedcive presny, tak bud...
Pravdive tady je pouze ze "100 je cislo konecne" a ze "99,9 je sice cislo konecne ale nerovna se 100"

Pridal jsem do sveho predchoziho prispevku odkaz na clanecek, kde neco najdes o tomto matematickem "problemu", snad Ti to bude stacit k tomu, aby ses uz prestal stourat v matematice, kdyz ji nerozumis. Bohozel jsem to editoval v case, kdyz jsi Ty odesilal svuj prispevek, ale mas ho mit tady taky. Jeste bych k tomu dodal, ze vidim, ze stale nechapes jaky obrovsky je rozdil mezi zapisem podle umisteni tri tecek.

A k tem filtrum uz nevim, jak mem napsat, ze ja nepisu o teoretickych principech fungovani te-ktere filtrace ale o fyzicke realizaci daneho pricipu (nebo kombinaci par principu), tj. o nejakem konkretnim filtru. Kdyz uz chces jako priklad princip reverzni osmozy, tak o libovolnem fyzickem filtru, ktery pouziva princip reverzni osmozy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » čtv dub 11, 2019 7:57

je mi te lito - hlavne, jak ti nedaji spat ty tecky [-o<

:mrgreen:

docela si neumim predstavit, jak to u vas doma vypada, kdyz ti treba prestane fungovat mycka :-k

:smt082
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » čtv dub 11, 2019 9:12

Aha, takze kdyz opakovane napises neskutecne hovadiny, ktere jsou totalne ale fakt totalne mimo a nepravdive a ja se Te na to snazim upozornit, Ty to nemuzes zkousnout, ze bys nemel pravdu a budes dale a dale tvrdit svoje bludy, tak je nejlepsim zpusobem napsat, ze Ti "me je lito, ze mi to neda spat".
Ne, dalo mi to spat, jen nemam rad, kdyz nekdo tak tupe a uprene haji svoje nepravdive vyroky a misto aby rekl "promin, zmylil jsem se/uz jsem na to zapomenul", zacne toho druheho radeji ruzne lzive obvinovat a ocernovat.
Protoze svuj utok proti mne jsi zacal (11 dnu po mem poslednim prispevku!!!) slovy
Quido píše:přestože je tvůj poslední příspěvek OT a tvé vyjádření v něm zní sice téměř odborně, neřku-li vědecky, nemohu nereagovat, neb ve výsledku jen blábolíš...
je velice obdivuhodne, jak jsi na to dokazal napsat takovou hromadu vlastnych blabolu.
Doted jsi nenapsal absolutne nic, co by ukazovalo u mne na neco nepravdiveho (v kontextu, ne u jednotlivych vytrzenych slov), zato Tys neustale mlel bud svoje vymyslene "alternativni pravdy" o tom, cos napsal sam (ale ja jsem nic takoveho nenapsal) nebo primo lzy.

Mimochodem, je dost vymnluvne, ze na moji puvodni poznamku zareagovali 3 lide:
- Michal82 (na nehoz byla ta poznamka o 99,999=100 mirena), ktery to asi pochopil jasne a asi mozna mu i prislo vtipne v kontextu toho , co psal
- mike, ktery to chtel prevratit nekam uplne jinam nez o cem jsem psal
- Ty, co jsi zase rozebiral veci, ktere jsem nepsal, resp. se hadal o principech (teorii) tam, kde jsem ja psal o prakticke realizaci tech principu, takze zase mimo. A Tys byl jediny, kdo nakonec z toho udelal OT (znovuotevrenim po 11-ti dnech) na celou stranku.

Ted uz si pis, co chces, mne jsi o sebe (opakovane) ukazal vic, nez bys asi chtel, takze vim, ze dalsi reakce nemaji sebemensi smysl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » čtv dub 11, 2019 9:33

apuka píše:Aha, .... takze vim, ze dalsi reakce nemaji sebemensi smysl.


Nemaji, protoze jednoznacne ted pises presne o sobe - a nevim, proc bych mel opakovat, co jsem napsal - a ze to, co je napsane, nechapes, nebo nechces pochopit, tak to ja za tebe nevyresim ... :|
Ale je taky moznost, ze neumis cist - ze psat neumis a nepriznas to, je zrejme, napr. z toho, jak jsi zcela ucelove zasklil odpoved na mou otazku:
Quido píše:a prosim, te, co je to "spomalit" ?
:roll:
Naposledy upravil Quido dne čtv dub 11, 2019 10:18, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » čtv dub 11, 2019 9:41

apuka píše:...
- mike, ktery to chtel prevratit nekam uplne jinam nez o cem jsem psal
....


BTW: naopak, mike to prave chtel vratit k tem filtrum a k vecnym argumentum, aby nezustalo u handrkovani se o tecky atp., to se ti ale nelibilo a dal jsi pokracoval v blaboleni...
:roll:
Mne to nedalo na tebe nereagovat, a pak jsme uz mikeho snahu uplne pohrbili... :rolleyes:

:prayer:
Naposledy upravil Quido dne pát dub 12, 2019 7:31, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv dub 11, 2019 18:31

Vzdal jsem to uz nahore. Jak se apuka dostane do tohodle stavu, tak dalsi diskuse nema smysl a sam neprestane, takze musi ten druhy. Jak uz sis ostatne vyzkousel sam. Pro priste radim stejny postup. Vase diskuse byla cista ztrata casu pro vsechny zucastnene i nezucastnene. Krome toho, ze jste se navzajem pozurazeli, to k nicemu nevedlo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 11, 2019 19:01

Apuka - já to pochopil, jen sem se nechtěl zapojit protože by to zas ,,někdo” svedl na mne že je to opět moje chyba.

Na druhou stranu 99,999.... jsem napsal já, takže příspěvek, že za to opět mohu já na sebe jistě nenechá dlouho čekat ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » pát dub 12, 2019 7:42

mike píše:Vzdal jsem to uz nahore. Jak se apuka dostane do tohodle stavu, tak dalsi diskuse nema smysl a sam neprestane, takze musi ten druhy. ....Krome toho, ze jste se navzajem pozurazeli, to k nicemu nevedlo ;-)


:supz:
pravdu díš...
:yawinkle:
naštěstí mne názor, že píšu hovadiny, anebo že jsem nenapsal absolutně nic atp., nijak neuráží - na názor má každý právo a já nejsem neomylný... a konkrétně tento případ je víceméně boj samotného apuka, takže se mne až tak moc netýká
:-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Estevez » pát čer 7, 2019 9:50

Už jsem chtěl koupit SAWYER SP129 Squeeze, příp. Katadyn Combi, ale jak jsem to tady pročetl (včetně odkazu na ty lab. testy), tak koupím Kelly Kettle Trekker a budu převařovat... Sice opruz, ale lepší, než se pos***t...
Estevez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 4, 2018 11:00

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 7, 2019 10:02

Záleží kde to budeš používat, jakou vodu filtrovat a taky se musí použít trochu rozum a neuchovávat vodu dlouho v petce a na sluníčku. Jinak myslím, že to fungovat může. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Estevez » pát čer 7, 2019 10:44

Tak určitě lepší, než pít vodu bez jakékoliv úpravy. Třeba na vyčištění od mechanických nečistot to bude podle mě spolehlivé, na ty bakterie asi moc ne. A i když člověk používá rozum, tak nemůže podle mě na 100% vyloučit, že někde kousek nahoře po proudu horského (vizuálně čistého) potoka je nějaký kadaver. Jako v tomto jsem opatrnej, to si raději tu vodu převařím.

I když mám pocit, že jsem zaznamenal nějaký (český) test balených vod, a byly tam u některých vzorků zvýšené konc. pesticidů a dokonce i nějakých bakterií. Takže to si člověk asi nevybere.

Asi budu pít jen pivo a kávu (pořádně převařenou) :)
Estevez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 4, 2018 11:00

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 7, 2019 10:55

Hele já v Alpách normálně piju vodu z potůčků a pramínků někdy i trochu ledovcový a zatím dobrý :). Musím si tam jen dávat pozor na ovce a kozy :D. Na bakterie by ti kvalitní filtr fungovat měl, jde o to, že třeba nevezme všechno a zůstává tam nějaký podlimitní množství, který když to dáš do flašky a na sluníčko se ti namnoží a je problém. Případně můžeš mít znečištěnou tu flašku. Já myslel jestli třeba nejedeš někam do tropů, kde můžou být ve vodě třeba i viry. Ty se takovým filtrem odfiltrovat nedají. Pokud máš ale dost času a plynu, tak není o čem a klidně převařuj, lepší než se po*rat. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 22:44

Quido píše:BTW: chemie prisla do outdooru od vojaku, kteri jsou casto v situaci, kdy nemaji cas, ani podminky si vodu prevarovat... cundrak ma, az napar malych vyjimek, stale casu habakuk
I to čekání na působení chemie může být celkem pekelný :twisted: Čekat hodinu nebyl morál, nacpali jsme tam toho víc a pili po půlhodině, kterou jsme odpočítavali skoro po sekundách :mrgreen: Mezitím jsme se v té vodě aspoň koupali a sosali snad i přes kůži :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » stř srp 7, 2019 20:45

Ahoj,
obracím se na vás s dotazem, který se týká filtru sawyer mini. Mám ho necelý rok. Většinou jen pro případ nouze, protože vodu z pramenů většinou nefiltruji. Pokud to není stojatá voda. Minulý týden jsem se však dostal do situace, kdy jsem žádný pramen ani potok nenalezl a tak jsem byl nucen filtrovat vodu z kaluže na lesní cestě, která byla dost špinavá, žlutá a plná havěti. Do teď jsem s filtrem filtroval vodu převážně čistou a tak jsem žádný problém nezaznamenal. Až nyní takto znečištěnou. A moje první zkušenost moc dobře nedopadla. Z filtru rozhodně netekla čistá voda, jak slibuje výrobce, že vyčistí jakoukoli špinavou vodu. A filtr se také velmi rychle zanesl, takže průtok byl hodně mizerný. Z filtru mi namísto čisté průhledné vody tekla nažloutlá voda s barvou moči. Přikládám fotku kaluže i výsledné přefiltrované vody v PET lahvi. Chci se zeptat, jestli je to normální. Tedy, zda to prostě každou kaluž dobře nevyčistí nebo je to nějaká vlastnost té vody z kaluže, že třeba už takto byla zkažená. Nebo ten filtr prostě nefunguje. Naštěstí s sebou ještě nosím pro jistotu aquasteril. Právě pro případ, že bych musel filtrovat takto znečištěnou vodu. A tak jsem jej do té vody nasypal a vodu vypil bez dalších následků. Ptám se kvůli tomu, jestli má smysl filtr dále používat nebo alespoň jako filtr na pevné části. O případné reklamaci asi neuvažuji, protože filtr jsem koupil minulý rok přes bushcraftshop.cz a už ten první zakoupený jsem musel reklamovat kvůli velmi špatnému průtoku a už tehdy byly s reklamací velké potíže, filtr mi vracely a reklamaci uznaly až později, kdy jsem byl odhodlán reklamaci řešit jinou cestou, přes ČOI atd. Navíc ani neproplatili poštovné a tak se mi filtr prodražil o opětovné zasílání kurýrní službou.

kaluž.jpg


pet lahev.jpg
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod shoe » stř srp 7, 2019 21:16

Já bych z takové kaluže nepil ani s použitím Sawyeru v kombinaci se Steripenem:)


Ale vážně...filtr odstraňuje vše do velikosti dle specifikace filtru...neodstraní samozřejmě drobnější nečistoty, které způsobují barvu vody (výsledek není čisté H2O, ale je tam i rada dalších molekul a drobných částic....takže barvu mít bude i tak).

Pokud filtruješ z takového hnusu, tak je pak dobré doma propláchnout vodou se savem (na litr třeba 4 kapky) a nechat vyschnout.

Pokud Ti filtr nikdy nepřemrzl, tak by se nebál hod dále používat (po propláchhnutí se savem).
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » čtv srp 8, 2019 0:18

Nad tím jsem přemýšlel. Že je to prostě něco drobnějšího v té vodě, co filtr nezachytí a způsobuje to její barvu. Jinak mi filtr nezmrzl a ani nespadl. Jen už se mi podařilo tlakem roztrhnout ten jejich sáček.
Ten filtr čistím tak, že to doma prošplichnu za pomocí té jejich injekční stříkačky několikrát čistou vodou v protisměru filtrace a pak čistým octem, který tam nechám hodinu působit a pak to zase prošplichnu čistou vodou.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod shoe » čtv srp 8, 2019 1:22

Pokud jsi z Prahy (a přijedeš si do centra na určené místo), tak Ti originální (a nepoužitou) lahev můžu dát. Mohu Ti k tomu dát i náhradu za stříkačku, která má jen pár gramů. Pokud máš zájem, tak mi napiš soukromou zprávu (toto případně platí i pro ostatní, pokud Taurus nevyužije:) ).
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » čtv srp 8, 2019 7:51

Co je ta náhrada za stříkačku?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Taurus » čtv srp 8, 2019 11:18

shoe píše:Pokud jsi z Prahy (a přijedeš si do centra na určené místo), tak Ti originální (a nepoužitou) lahev můžu dát. Mohu Ti k tomu dát i náhradu za stříkačku, která má jen pár gramů. Pokud máš zájem, tak mi napiš soukromou zprávu (toto případně platí i pro ostatní, pokud Taurus nevyužije:) ).


Ahoj, děkuji za nabídku. Ale z Prahy nejsem. Ten sáček není až tak nezbytný, použil jsem místo něj pet lahev a přišlo mi to i lepší. Jen si musím vzít nějakou malou půllitrovou. To že praskl byla asi moje chyba, protože jsem byl nervozní a vodu netlačil doporučeným rolováním obalu ale mačkáním z vrchu. U hrdla se mi to pak tlakem rozlepilo.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení