...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » úte čer 11, 2019 11:41

pavproch píše:Není to teda horo (asi) a ani nevím co se stalo - měli sme před chvílí tady nad mojí firmou šou - napřed houkla siréna "požární poplach", pak přijeli PaChové, pak hasiči, pak přiletěl vrtulník, zavěsil záchranáře do podvěsu a zmizel s ním za kopec (směr Hutisko/Zákopčí). Tipuju nějaký vykokotěný lakatoš v lese.

Ty woe, v tom podvěsu (lano cca 30-40m) bych se asi poblul.


strom padl na dřworubca
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pát čer 28, 2019 16:44

Starší paní na Hochthronu. Nevím, kolik je tam teď sněhu, ale ty skalky, kde spadla, jsou regulérní 2+ UIAA.
https://www.horydoly.cz/tragedie/65leta ... thron.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2019 20:03

Čtrnáctiletá Češka se v Alpách zřítila do 20metrové prolákliny

Vapenec je horsi, nez ledovec... nastesti se ji snad nic moc nestalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát črc 5, 2019 21:00

Toto nema uplne souvislost s tim, ze je tam vapenec...

Ale ta fotka zlanujicich zachranaru do "diry" mi hodne pripomenule situaci, kdyz jsme byli s manzelkou na ferate na Gamsscharte a Richterspitze od Plauener hutte v Zillertalu. Jak byl nastup na feratu na kolmou stenu po kramlich - ale bylo tam jeste hodne firnu, takze se nastupovalo na kramle az "po ceste" prekrocenim podobne diry alespon 70 cm od skaly. Obzvlaste pri sestupu bylo dobre videt, ze kramle pokracuji jeste min. 5 metru dolu (dal nebylo videt), zvrchu je tam tenka, na kraji max 15-20 cm vrstva firnu, a pod nim neco na typ A-trhliny, ktera sa done rychle rozsirovala a jeste dlouho mela jen malu silnejsi vrstvu na vrchu. Pri "seskoku" z ferraty teda jsem hodne rychle delal dlasi kroky pryc od toho... Ale tam by se alespon dalo vystverat po kramlich :-).

Druhykrat jsem mel obavy presne ze situace, do ktere se dostala ta divka koncem lonskeho kvetna na nahorni plosine nad Tafamuntem kolem byvale chaty Versalhaus smerem k Versailspitze a dal dolu l Verbellaalpe. Plosina castecne, smerem k sedlu a ze sedla dolu uplne pod snehem. Vypadalo to pekne rovne, ale vedel jsem, ze jsou tam mensi roklinky, prolakniny, pod snehem jezirka a tekouci potucky - nic z toho nebylo videt a ani vyslapane cesticky nikde (no, jednu dvojici lidi jsem videl az v sedle a jejich stopy skoro uplne zmizely, kym jsem se tam dostal)... Clovek nemohl vedet, co pod nim je a kdy se nekam propadne. No, moc prijemne byt tam uplne sam nebylo - navic, samozrejme, bez mobilniho signalu a bez nadeje, ze se tam nejblizsi dny nejaky podobny blazen vyda... ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2019 21:05

Jak to, ze ne? Ve vapenci jsou casto podobne trhliny a prolakliny, ktere snih zarovna do roviny a pak je to jako trhliny v ledovci. V podobnych oblastech (treba Totes Gebirge) obcas mizi lidi beze stopy. Se ani nedivim, obcas tam clovek prekracuje necely metr sirokou trhlinu, pred kterou nic nevaruje a kdyby tam byl snih, tak te bud udrzi nebo smula.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát črc 5, 2019 21:27

Ta ferata je trochu jiny problem, ale ani ta druha oblast - Tafamunt - neni vapencova.

V tom mas pravdu, ze v nekterych vapencovych oblastech je vyskyt mnohem tech prolaknin mnohem castejsi - ale najdes to casto i v nevapencovuych oblastech.

Mimochodem, dnes byl syn a manzelka na tomto kopci - spusti si to video, je kratke, tam je opravdu pekna trhlina hned uz na vrchole. Jen tam se trha cela hora :smt022.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2019 21:33

Nerikam, ze to neni i jinde, jen ze ve vapencovych krasovych oblastech je to casto. Ta hora na videu je taky vapenec, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát črc 5, 2019 21:48

Jo, vapenec. Severni Alpy - Allgau.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

...a další československý kříž...

Příspěvekod Lipon » sob črc 6, 2019 20:49

Podobnou díru jsme viděli převčírem cestou z Tauplitz na Grosses Tragl, cca v 1850 m. Šli jsme se podívat ke křížku u cesty, ze skály přes sníh a slyšíme silnější vodopád. Nedaleko nás byla díra ve sněhu, cca 3-4 m hluboká. Asi 2m okolo už sníh nebyl, všude dál ještě ano. Těžko říct, kolik toho sníh ještě zakrýval.

Edit - btw křížek na upomínku nějakého místního chasníka, který do nějaké takové díry spadl a zabil se.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » ned črc 28, 2019 17:52

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/511648-mlada-ceska-zemrela-po-padu-v-rakouskych-alpach.htmlCeska cestou na Bosruck.
Zarazi me tady dve veci:
- na celou oblast byly velke vystrahy na boure - a oni se vyberou na nekolikahodinovou hrebenovku, z velke casti ferratu :roll:
-
Žena se vydala ve skupině s dalšími třiadvaceti českými turisty na horu Bosruck
](*,) . Desi me predstava se setkat s takovou skupinkou cechu na podobne ferate #-o . A zajimalo by me, kolik z nich melo vubec nejake zkusenosti s feratami.

Ze by nejaky jiny "Rocky club"?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 28, 2019 19:24

Lidi jsou jeblý. Dneska jsme lezli na Súlove a bo je to slepenec a lezli jsme ne moc časté cesty, tak padaly kamínky. Najednou si to pod nás štráduje dvojice:

Toto nie je turistický chodník.
My vieme, spadol nám tam zo skaly ruPsak. #-o

Nahoře místa dost, ale dají si batoh na kraj skály.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » ned črc 28, 2019 20:34

@apuka: kdysi davno jsem tam byl. Ta ferata je lehka, A/B. Tady mas nejake fotky: https://www.slapoty.cz/clanky/kletterst ... sruck-431/. Normalne zadny problem, ale jestli prselo, tak mokry vapenec dost klouze a spadnout tam kam je. Klidne mohla spadnout i v nejakem nezajistenem useku.

Rozhodne bych je nikde potkat nechtel, ale zrovna tady by to byt problem nemusel, je tam spousta mist, kde se daji predbehnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » pon črc 29, 2019 15:05

Na Bosruck jsem lezl někdy na jaře 2015, hodně sněhu a hodně strmé. I v nesmekách to nebylo úplně jednoduché a určitě bylo kam spadnout. Zpátky dolů by to už ani stejnou cestou nešlo, takže jsme to museli celé obcházet přes Kitzstein. Bez sněhu a za sucha by to byla lehká procházka, ale za mokra stačí chvilka nepozornosti a je konec.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon črc 29, 2019 17:27

mike píše:Ta ferata je lehka, A/B.
Ne, oficialne je to B/C, nastup a sestup ma lehci zajistene (ale jeste/uz ne ferata) i nezajistene lezecke useky (oznacene podle zdroje od 1- az po II na tabuli primo na miste)b- i podle mne spadla nekde tam, ne na ferate, tam by (snad) byla navazana pres brzdu, alespon doufam.
Ja jsem tam nikdy nebyl, takze nehodnotim ze zkusenosti, ale dle fotek je to zasucha asi pekna hrebenovka, s opatrnosti dobre absolvovatelna. Ale taky je tam hodne velice vzdusnych mist, kde padat opravdu je kam. A je to vapenec, tj. za mokra to lehce muze byt o zivot. A za bourky o nej jde bez pochyb.
A mne toto nejvice zarazi a nechapu to - obrovske vystrahy pred silnymi bouremi, kam se kouknes, v te oblasti pravdepodobne buracelo i den predtim a oni se tam vyberou cela skupina. Navic nastup te boure muselo byt videt z dalky, protoze tonted nebyly lokalni boure z tepla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod yenya » pon črc 29, 2019 17:58

Alpský vůdce, ze kterého řada turistů rádo čerpá inspiraci, uvádí k ferratě evidentně chybnou obtížnost A/B #-o Pevně doufám, že skupina měla správné informace o skutečné obtížnosti ...
yenya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte kvě 5, 2009 7:44

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 19:33

Opravdu je ta obtiznost evidentne chybna? Nechci se hadat, uz je to fakt davno, co jsem tam byl, ale kdyz jsem cetl (jinde) A/B, tak mi to prislo odpovidajici. Na druhe fotce na Alpskem vudci na ceduli A/B je, o kus dal je ale neco o C a tomu nerozumim. I ty fotky na Bergsteigenu mi prijdou maximalne B. Ona to v podstate neni ferata, spis hrebenovka s obcasnym jistenim.

No, ale asi se vsichni shodneme, ze za mokra to neni dobry napad a padat bychom tam nechteli.

apuka píše:Navic nastup te boure muselo byt videt z dalky, protoze tonted nebyly lokalni boure z tepla.

Zalezi odkud prisla. Od severu to stini Pyhrgas, za nim by teoreticky nemusela byt videt do posledni chvile. S predpovedi mas ale pravdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 19:50

Je to smutny, to samozrejme. Klidne to mohlo byt A/B, ale pro turisty s peknou expozici podle nekterych fotek (nevim, nesel jsem), klidn B/C, to je jedno (bohuzel to nemusi byt jedno pro pojistovnu, zvlast v tom druhem pripade...). ostatne zvlast nektere nejlehci nejistene steigy jsou kolikrat nejzradnejsi (trava a hafo volneho kameni, malo chozene, coz asi toto ne, ale stejne), zvlast za blbeho pocasi.

Kazdopadne skupinu 20-30 lidi bych opravdu po jakemkoliv steigu nebo ferrate provazet nechtel, to je hrozna banda (bez urazky, proste moc lidi). Ale kdo vi, jak to bylo, nechci moc spekulovat, kdyz o tom nic nevim...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » pon črc 29, 2019 19:52

Taky myslím, že spadla spíš na nějakém to nejištěném lehce lezeckém úseku. Našel jsem jednu fotku, jak to tam vypadalo tenkrát pod vrcholem, celkem si dovedu představit, že tam někdo spadne.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ptrupek » úte črc 30, 2019 8:52

Ještě to není potvrzené, ale:
V Norsku se pohřešují dva čeští horolezci, podle policie jsou asi mrtví
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_knn

Tak už je to nejspíš potvrzené:
https://www.horydoly.cz/tragedie/smrt-v ... eggen.html
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » ned srp 4, 2019 21:57

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod JohnyFK » čtv srp 22, 2019 15:45

Blesk zabil v polských Tatrách tři lidi, včetně dítěte. Deset je zraněno
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsko-blesk-hrom-bourka-turiste-tatry.A190822_151716_zahranicni_remy

Dle polských záchranářů blesk pravděpodobně praštil přímo do řetězu...
Prawdopodobnie jeden z piorunów uderzył w łańcuch, którego trzymało się kilkanaście osób.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv srp 22, 2019 20:00

V Polsku jsou zatim ctyri obeti, muzou byt dalsi. V nemocnicich podle poslednich zprav je 89 lidi, z nich mnozi zraneni tezko, i v ohrozeni zivota. Podle nacelnika TOPRu pry na Giewontu, kdyz prisli zachranari na vrchol byli turiste rozhazeni do okoli.
A to jeste asi stale probiha zachranna akce. Nechci domyslet, jak dopadli, co v tom case byli na Orliej Pierci, pokud tam boure taky zasahla... :cry:

Jinak nekteri - i Cesi - v komentarich pisou, ze v zadne predpovedi boure nebyli predpovezene, ale neni to pravda. Slovenska predpoved na ne upozornoval (i kdyz jen "mistama"), Polaci dokonce ukazovali jejich predpovedny model, ktery se presne trefil do hodiny a mista, kdy boure udrela. A toto bylo i v jejich predpovedich.

Edit: Ale pravda, boure udrela hodne rychle a jeste kousek predtim to na jeji prichod uplne nevypadalo. A pry jeden blesk udrel do retezu (tradicne obsypaneho lidma) pod Giewontem, druhy primo do krize na vrcholu (tradicne obsypaneho lidma). Samozrejme, vetsina lidi absolutne nevybavena nicim - tenisky a v lepsim pripade igelitovy jednorazova plastenka za dvacku, jinak nic, ani batoh.
Edit2: I FK uvedeny pocet zranenych je vice-mene pocet lidi, ktere (zatim) nasli v okoli Giewontu, prakticky jen ze dvou stran a nevedi, jestli nekdo nebyl shozen i na dalsi strany. Dnes by meli pokracovat s hledanim, asi i v ostatnych oblastech.
Dobra ukazka, proc muze byt dulezite se zapisovat do knihy tur a vychazek, co by dle pokynu HZS kazde ubytovani v Tatrach melo mit a kazdy by se pred turou a po ture mel zapsat. Coz, bohuzel, tak mnohdy neni, kdyz se clovek zepta ubytovatele, kde jej maji, tak se na Tebe nechapave koukaji. No a kdyz uz to tam je, kolik z nas (vcetne me) se tam (mozna mimo chaty) zapisuje?
A pro Ty, co Giewont neznaji a nechapou, jak mohou dva blesky nadelat tolik problemu, podivejte se na tuto fotku, kde je jeste docela malo lidi... Jedna cesta je smer nahoru, druha dolu a jsou na ni retezy (zdroj: https://naszeszlaki.com.pl/wp-content/u ... 0/16-1.jpg):
Giewont.jpg
Naposledy upravil apuka dne čtv říj 24, 2019 10:01, celkově upraveno 3
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 22, 2019 23:15

Dle Wyborczy az 140 zranenych...uff. Uprimnou soustrast.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » pát zář 6, 2019 19:49

Nie je to našťastie o o tej najhoršej situácii, ale nedá mi to tu dať. Včera uviazli dvaja českí turisti na Gerlachu - viac tu.

To je fakt úplne mimo zdravého rozumu. Porušili všetko, čo sa dalo. V správach ešte horský záchranár dodal, že nemali absolútne žiadne základy z lezenia, nevedeli použiť záchranármi dodaný sedák, nevedeli si do sedáku odsadnúť pri spúštaní. V takomto teréne nemali vôbec čo robiť.

HS žiada turistov, aby boli viac sebakritický k vlastným schopnostiam, lebo tieto prípady sú čoraz častejšími.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Talo » sob zář 7, 2019 8:46

Vždy si Čechov zastávam,keď sa im niečo prihodí na horách,ale toto museli byť mega kok.ti
Talo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte led 13, 2015 18:31

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » čtv říj 24, 2019 8:14

Není to sice dokonaný kříž, nicméně by mě zajímalo,
co to bylo za umělce a jak se to vlastně stalo (článek je zmatený)

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/z-j ... t-40301038



P.S.: Apuka, zmenši, prosím Tě, tu fotku. Ď.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod karaya1 » čtv říj 24, 2019 8:48

Zkoušel jsem hledat na Nejvyšším soudu, ale žádný relevantní rozsudek mi to nenašlo. Možná za týden-dva se to tam objeví?

Já to viděl už včera nebo předevčírem na titulce Práva, tak mě to zaujalo. Podle popisu to vypadá, jako by ze štandu spouštěl druholezce (který prvolezec se nenaváže na konec lana a nechá si ho plandat kolem sebe?), což u některých jistítek není triviální a uzel na konci lana nebo prusík se hodí (takhle před pár lety v krasu "projelo" lano s druholezcem prvnímu, který ztratil rovnováhu při uvolňování jistítka). Jenže kdyby mu lano projelo, zůstane na štandu bez ničeho a museli by ho nějak sundávat asi hasiči? O čemž v článku není ani slovo.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Lipon » úte říj 29, 2019 15:37

Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte říj 29, 2019 15:53

Jeste jsem nemel cas to precist cele, az pozdeji ale hned me zarazilo toto
při spouštění poškozeného ... z výšky asi 10 metrů nad zemí ... což se skutečně stalo a zapříčinilo pád poškozeného z výšky asi 7 metrů na zem
Teda jak dlouhe lano meli a jak daleko od druheho konce byl ten spousteny, kdyz lano doslo (proklouzlo pres Grigri) po cca 3 metrech spousteni :shock: :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » úte říj 29, 2019 17:36

Nemám chuť čítať ten rozsudok, to je kvantum textu. Ani sa potom nedivím, že prípady majú tisíce strán.

Zhrnul by som to, že chlapci sa v nepriazni počasia dosť poplašili. Dotyčný sa naviazal bohviekde na lano, vzájomná kontrola asi žiadna...
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví