Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 11, 2019 8:15

Nahradit jde, kromě Reaktoru (který má nádoby vlastní, 1l, 1.7l a 2.5l a nekompatibilní s Windburner), jdou všechny nádoby Windburnerů na oba Windburnery (samozřejmě kromě největších, kotle 4.5l a kotlíku 2.5l a možná pánve, které jdou nejspíš taky na oba, ale u klasického stojacího na kartuši by se ti asi hned převrhly...).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 13, 2019 8:35

ja jsem v tech plynovych varicich nekovany, tak se mozna zeptam hloupe. jsou kartuse jinych znacek kompatibilni s varici MSR? mivaji zpravidla kartuse stejneho objemu i stejny prumer zakladny?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 13, 2019 9:01

Jsem to mozna napsal spatne, myslel jsem "nekompatibilni" co se tyce velikosti pro slozeni do baglu - proste 230g kartuse se asi nevejde dovnitr 1l nadoby, zatimco 100g jo (100g je uzsi a nizsi, 230g a 450g jsou stejne siroke, ale posledni je vyssi). Dneska stejne 70% kartusi na svete vyrabi jedina jihokorejska firma (Taeyang Industrial, at je na tom natistene Pinguin, GSI, MSR, Jetboil nebo cokoliv, s par vyjimkama jako Coleman a Campingaz, kteri maji stejneho majitele, Coleman pak dela i rozmerove "nestandardni" sroubovaci 230g kartusi, ktera je uzsi a vyssi nez klasicke).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 13, 2019 9:27

ok, ok a diky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 28, 2019 15:48

Designově povedená novinka od Primusu - Primus Firestick TI

hezky skládací do roličky, titanové nohy, piezo a regulátor, 89g. Není to žádný 25g čínský "crazy UL" (kterému se nožička rozžhaví a ohne při prvním použití). Jestli bude fungovat stejně dobře, jak vypadá, mně se líbí, akorát ta cena :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned črc 7, 2019 16:55

Na podzim budu též potřebovat plyn, je to přece jen lepší do sychraviny.. Zaujal mě ten hrnec Soto New River Pot, co zmiňoval VK ve vlákně "Light Backpacking". Ten hrnec je v kombu s vařičem Soto Amicus, tak přemýšlím, jak by se osvědčil. Máte ho někdo/vařič, ne hrnec/? Chci na tom i vařit, nejen vodu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » pon črc 8, 2019 12:34

Pěkné srovnání systémů.

Je vidět jak ten WindBurner je stále efektivní ve větru, zatímco Jetboil a Primus prodlužují čas a zvyšují spotřebu.

https://youtu.be/0CvoEHHe6Jg

https://youtu.be/CmXMNvUUWGE

https://youtu.be/YK8l46gswQ8

https://youtu.be/GKfTUWLjJOQ
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 8, 2019 13:57

Etheric píše:Na podzim budu též potřebovat plyn, je to přece jen lepší do sychraviny.. Zaujal mě ten hrnec Soto New River Pot, co zmiňoval VK ve vlákně "Light Backpacking". Ten hrnec je v kombu s vařičem Soto Amicus, tak přemýšlím, jak by se osvědčil. Máte ho někdo/vařič, ne hrnec/? Chci na tom i vařit, nejen vodu.
Má ho kamarád a hýká nadšením. Slíbil, že napíše malou recenzi, tak ho budu uhánět, protože se mi to také líbí. VAR 2 mám cca 13 let, Primus Express mám cca 8-9 let a je to strašný vyklavka. Soto Amicus jsem už držel v rukách a líbí se mi zpracování i takový nepopsatelný deus ex machina, který z toho dýchá.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon črc 8, 2019 18:36

vonkreuz píše:Soto Amicus jsem už držel v rukách
A je to tak bytelný, jak to na obrázku vypadá?
Též se mi líbí, vyzkoušel bych ho. Hlavně su zvědavej na ten hrnec
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 8, 2019 19:37

Michal82 píše:Je vidět jak ten WindBurner je stále efektivní ve větru, zatímco Jetboil a Primus prodlužují čas a zvyšují spotřebu.

Schvalne mrknu nekdy po navratu na signal, tu mam max edge ;) mne se nejvic libilo to jak ten ukrajinec prilepil jetboil a windburner na kapotu auta a rozjel to 30-50kou po silnici :D Jo a Reactor stale spokojene reaktoruje...taham ho i po cechach kvuli okamzite hotove vode na ranni kavu ;)

Jinak z klasickych na kartusi se mi libi ten novy Primus, ale nez ho zacnou prodavat, i Pocket Rocket Deluxe. Horak i piezo podobne jak Soto Windmaster, akorat ma normalni nozicky a ne ty nasazovaci (ktere bych akorat ztratil). Ale v ruce jsem ho popravde nemel.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » pon črc 8, 2019 21:00

Jo ten Reactor je proklatě rychlej, ale vadí mi tam ta pojistka co není uživatelsky resetovatelná.
Chápu, že v praxi to třeba x let nic nemusí udělat, ale to že u WindBurneru jde resetovat mi přijde výrazně lepší.

Jinak WindBurner není tak rychlej, má proste nižší výkon, zas je k tomu menší hrnec a je to proste cele menší.

Jj novej Pocket Rocket Deluxe, ale i Primus Microntrail/Powertrail Regulated, nebo Soto WindMaster vypadají hodně dobře, ale ve větru se to s Reactorem nebo WindBurner nedá srovnat.

Taky nad nimi ještě trochu uvazuju. Mě ale hlavně láká to ze ty systémy mají dobře vypocitany objem/tvar nádoby ze se to všechno pekne poskládá i s bombickou a při provozu to relativně pevně drží pohromadě při pěkné spotřebě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Miuan » pon črc 8, 2019 22:21

Naproti tomu se Soto windmaster muzes pouzit libovolny hrnec.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » úte črc 9, 2019 0:39

A existuje k tomu důvod proč bych to dělal?

A když bych jooo chtěl jiný než původní 1l mohu dokoupit hrnec 1,8l, 2,5l, nebo pánev.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 9, 2019 7:56

Michal82 píše:Jo ten Reactor je proklatě rychlej..
Jinak WindBurner není tak rychlej, má proste nižší výkon, zas je k tomu menší hrnec a je to proste cele menší

To jsi myslel ve srovnani s Reactorem? Reactor se prece prodava i s litrovym hrncem a takto je lehci a po sbaleni sice sirsi, ale vyrazne nizsi. Dalo by se tedy rict, ze je jeste kompaktnejsi.

Jinak i ten muj vesele reactoruje, jen mam pocit, ze ten nezadouci neviditelny plamen neni zase tak ojedinela zalezitost.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » úte črc 9, 2019 9:34

Jo mas pravdu teď na to koukám ze je nižší s tím menším hrncem (měl sem v ruce ten s 2,5l) ale zas širší přijde mi ze se to hůř poskládá do batohu, ale to je asi jen detail a někomu to vyhovuje někomu ne.

Já se jen obavám trochu té pojistky což má novější WindBurner už vyřešené.

Tím nic proti Reactoru co jsem četl tak vesele funguje řadě lidí, ale přeci jen pokud je tu novější model který potencionální problém vyřešil proč pořizovat starší za vyšší cenu.

Ano je rychlejší....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 9, 2019 10:03

vyresene to ma, ale nekde jsem cetl, ze se jim to opetovne nahozeni stejne nepodarilo, tak nevim jak je to nakonec spolehlive.
ale jak uz tu bylo drive receno, kdyz se neco nepodari, resi se to po forech do nekonecna a pak ma clovek pocit, ze to je zasadni problem a deje se neustale. spokojeni uzivatele nemaji potrebu o tom psat a tak na netu zustane zretelny hlavne ten nezdar.
pred koupi Reactoru jsem neco resil s Verticalem a mj. jsem se ptal na tu pojistku a bylo mi receno, ze reklamaci primo ohledne te pojistky resili za 9 let 5x. ono to asi nemusi byt takovy problem, ale samozrejme věř prodejci :)

jinak WindBurner a Reactor jsou trosku rozdilne systemy a tak pri volbe nejde jen o upgrade ohledne resetu pojistky.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » úte črc 9, 2019 10:55

V čem jsou rozdílné? Tedy krom toho ze Reactor bude díky vyššímu výkonu a jinému tvaru hrnce vhodnější třeba na tavení sněhu a vaření.

Ne to přijde jako stejný systém. Teď jak je ten WindBurner Duo Systém nebo jak se to jmenuje - takovej ten s tema nozickama přímo z horaku a bomba na hadičku tak bych řekl, ze ten nahrazuje původní Reactor.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 9, 2019 11:54

Michal82 píše:V čem jsou rozdílné? Tedy krom toho ze Reactor bude díky vyššímu výkonu a jinému tvaru hrnce vhodnější třeba na tavení sněhu a vaření

jak rikas, diky tvaru a funkcnim prvkum hrnce je variabilnejsi a je jeste odolnejsi vuci vetru, takze urceni je jeste do extremnejsich podminek. tuhle stranku treba ja tolik nevyuziji (clovek ale nikdy nevi), ale vyvazuje to design, ktery se mi libi.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte črc 9, 2019 17:16

Právě možnost volby hrnce je zásadní, každýmu vyhovuje něco jinýho ..

Krom Amicus se mi zamlouvá taky Windmaster. V orkánu vařit nebudu, avšak podzimní sychravina skrývá nástrahy i v zákrytu.. Včetně vaření v tarpu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » úte črc 9, 2019 17:31

Tak jasné ze hrnec je zásadní. Pokud chce někdo vařit gulášek pořídí vařič s hrncem vhodného tvaru a objemu.
Pokud jde o vaření vody stačí mi kompaktní litrový hrneček.

Jak sem psal i k tomu WindBurneru si mohu vybrat - prodává se s 1l a 1,8l a dokoupit lze 2,5l a pánev. Takže myslím dost široká paleta na výběr dle typu zamýšleného vaření.

Na ,,vaření” je pěkný systém třeba Primus Primetech Stove Set. Ale podle mne to pokazili tou rukojetí to mi přijde otravné.

Co mi třeba trochu vadilo třeba i u OmniLite bylo ze stačí opravdu trochu ducnout a hrnec se snadno sveze po hořáku a vyleje.

Proste kdyby ke klasickým horakum dělali hrnce které budou mít ,,hranku” přes nozicky horaku bylo by to lepší - což je právě detail který se mi u těch systému líbí ze to při vaření drží hezky pohromadě stabilně. A u těch MSR netřeba řešit jakékoliv závětří.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » čtv črc 11, 2019 9:32

Na vaření vody stačí líh a Halulite Minimalist...
Plyňák chcu kvůli vaření, nejen vody. Teď je už všude tolik lesních dobrot a bude toho ještě víc, neni nic lepšího, než si to připravit přímo na místě :)
Windburner nechcu kvůli pojistce a kvůli nemožnosti vrazit ten hrnec do ohně nebo ho použít na jinej typ vařiče. Prostě mám rád univerzálnost a tady zrovna jde vybírat..
Takže to asi vidím na tu sadu Soto..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát črc 12, 2019 17:20

Nebo mě napadla ještě lepší kombinace - Soto Windmaster + STS Alpha pot 1.2l. To by myslím mohlo fungovat skvěle
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 14, 2019 6:58

vonkreuz, neděle úno 03, 2019 8:40 pm píše:Viděl jsem několik kartuší poškozených Pinguin vařičem. Středový sloup s nalisovaným závitem měl poškozený vršek tak, že skrz zohýbanou díru už neprošel trn, který zatlačuje pojistný kolík v kartuši.
Tenkrát jsem zákazníkovi kartuši vyměnil za novou a poškozenou si odkoupil domu. Dneska ráno jsem dovářel plyn v jiné kartuši pod mokka konvičkou (kartuše do misky s vřelou vodou) a nevydalo... tak jsem použil kartuši s tím poškozeným vrškem závitu.
Domnívám se, že vršek byl poškozen proto, že spouštěcí trn ve vařiči Pinguin byl krátký. Proto uživatel zřejmě zkusil vařič ještě více dotáhnout, dotáhnout a znova dotáhnout a tím promáčkl vršek závitového sloupu.
Pro mně je result jasný - špatný výrobek Pinguin, nekvalitní výroba v PRsC (people republic slaves children).
Přílohy
WP_20190714_07_19_35_Pro (2).jpg
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř črc 17, 2019 6:27

Soto Windmaster došel. Na to zpracování je radost pohledět, všechno do detailu dotažený, jako bych to v dílně dělal sám pro sebe.
Regulace plamene je boží.
Jak moc bude větru vzdornej, ukáže až špatný počasí.
Akorát koukám, že tu píšou "používat pouze se 30/70 propan-butanem". Tzn že zimní plyn tam dát nelze, páč má jinej poměr? Ten zimní se bude akorát rychleji odpařovat, což zase srazí dolu nižší teplota... Nebo co tím myslí?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » stř črc 17, 2019 13:28

No kdyz ho i na vsech firemnich obrazkach maji se zimni smesi s isobutanem tak asi v pohode :)

Spis tim mysli nepouzivat s cistym butanem (treba z tech sprejovych lahvi pres adapter) nebo naopak cistym propanem z velkeho tanku pres adapter (ktery ma mnohem vetsi tlak).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Miuan » stř črc 17, 2019 23:48

A co by to jako melo udelat? Rozdily ve vyhrevnosti jsou v podstate minimalni. Ja myslim ze to bude nejakej sichr od vyrobce, nebo nepresny preklad, ale normalne bych to pouzival jako jakykoliv jiny plynovy varic.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv črc 18, 2019 0:06

@Miuan, jen pro info, cisty butan (ten typ ve sprejove nadobe s bajonetem do campingovych varicu pres cinsky adapter) mi v nekterych varicich fakt prilis nefungoval...
Konkretne, butan pres cinsky adapter s hadickou naprosto nesel v Reactoru, GSI Pinnacle 4 season i dalsich. Celkem viditelne, hnusny plamen a spatne horeni. Cisty propan jsem ani nezkousel, nejsem sebevrah (a ani to nikomu doporucovat nebudu, ani na zimu, je mnohem vybusnejsi a pod vetsim tlakem)
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv črc 18, 2019 9:40, celkově upraveno 2
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » čtv črc 18, 2019 6:11

Miuan píše:Ja myslim ze to bude nejakej sichr od vyrobce

Asi tak. Beztak někoho napadlo nacpat to přes nějakou redukci na velkou bombu nebo vymejšlet nějaký chujoviny..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » čtv črc 18, 2019 9:18

vonkreuz píše:Pro mně je result jasný - špatný výrobek Pinguin, nekvalitní výroba v PRsC (people republic slaves children).

Trochu stará písnička. V minulosti jsme tady o tomto problému, který se vyskytl na jedné výrobní sérii před několika lety již psali. Vadné ventily byly zákazníkům měněny za bezvadné.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát črc 19, 2019 6:03

Pinguinoutdoor píše:Trochu stará písnička

Nicméně stále aktuální ;) stal se z ní takovej evergreen
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření