Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod buchy » sob dub 18, 2015 13:03

Zdravím,

uvažuju o přechodu z oblasti Komovi do oblasti Visitor / Gusinje / Prokletije nějak po trase sedlo Sumor - Ilijina glava - Cafa e saharces - Tomova glava - Biograd - Kuti - Lipovica - ... , tedy podél hraničního hřebene s Albánií (viz příložený plánek). Podle mapy 1:25000 tam po černohorské straně cesty vedou, ale zatím jsem nikde nenašel, že by tudy někdo šel, ani fotky ...

Má s touto oblastí někdo zkušenost nebo doporučení?

Předem díky!

montenegro.jpg
přibližný plán přechodu
buchy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 21, 2013 11:55

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod buchy » úte dub 28, 2015 9:56

Tak jsem přeco něco málo našel. Přinejmenším se zdá, že místní turisté do té oblasti chodí a že je to tam pěkné. :)

http://www.visokogorcicg.com/ilijina-gl ... -jul-2011/
http://www.stazeibogaze.info/2014/09/08 ... uti-10-km/
buchy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 21, 2013 11:55

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod st3pan » úte črc 12, 2016 10:54

Ahoj, šel jsi to nakonec?
Je to tam nějak shůdné?
Letos bych to tam chtěl zkusit projít.
Jak to tam bylo s vodou, musel jsi slézat hodně z hřebene?
A kolik dní to zabralo?
st3pan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 12, 2016 10:47

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod buchy » úte črc 12, 2016 18:33

Ahoj, ještě jsem to nešel. Půjdeš-li, můžeš sem napsat, jaké to bylo.
buchy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 21, 2013 11:55

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod st3pan » čtv črc 14, 2016 16:27

Díky za odpověď, před lety jsem v Komovi byl, ale nakonec jsme to nešli, tak letos to snad vyjde.
Hřeben vypadá takhle (první hřeben v dálce, pohled z Kom Kučki):

Obrázek
st3pan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 12, 2016 10:47


Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod st3pan » úte črc 19, 2016 8:55

Ne, v Komovi jsme koncem srpna s vodou problémy neměli.
Nepamatuju si, že bysme někde narazili na vyschlý pramen. Akorát na jednom prameništi jsme museli chvíli hledat.
st3pan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte črc 12, 2016 10:47

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod Asanoth » pon črc 1, 2019 15:53

Zdar,
v srpnu razíme do Albánie/Černé hory, spíš na dovolenou, jednodenní výlety, památky, trochu moře a tak. Údajně se dá přejít Prokletije z ČH do Albánie, má-li člověk nějaký papír od černohorské policie (který se dá asi vyřídit i po mailu??). Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Díky :) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod Asanoth » čtv srp 15, 2019 15:35

Ahoj
tak kdyby to někdo hledal:
Povolení k přechodu hranic vám na počkání vydá pohraniční policie v Plavu. Cena 11€ za 2 lidi (tj. asi za skupinu). Měli jsme to na rozmezí 5.-6.8., tj. dva dny.
Nakonec jsme přechod teda nešl, protože půlka z nás onemocněla; jen jsem došel k hranici a zpátky, vzhledem k tomu, že ta se nachází v údolí, nikdo tam nehlídkuje, jak to vypadá za horama na albánské straně netuším.
Gusinje- Plav lze zmáknout v případě absence busů sdíleným taxi za 1,5€/os.

A teď ještě důležitá věc: Pokud byste se chtěli orientovat podle mapy.cz, vězte, že mají nějaké prehistorické poklady, my hned první den solidně zabloudili (i když jsme teda věděli přesně, kde jsme :D ), drásali se do kopců mimo jakýchkoliv náznaků pěšin a nakonec se vrátili za tmy skrz hluboký listí a křoví z docela hustýho kopce. Posléze jsem zjistil, že lze koupit mapu papírovou, kde jsou trasy již aktuálnější. Přikládám obrázek, jak to zhruba vypadá, a taky foto mapy durmitoru, kde je situace velmi podobná. Dávejte pozor, že na mapě je striktně rozlišena "cesta" a "stezka", takže "stezka" může vést kamenitým polem do krpálu s rychlostí asi 400m/h (ano, to se nám také stalo :D ).
https://www.ulozto.cz/tam/_Y71vbx7WoY3R
proklet_mal.jpg
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 15, 2019 20:08

nepotkal
Naposledy upravil FrantaKrajta dne sob čer 20, 2020 22:26, celkově upraveno 2
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod Asanoth » pát srp 16, 2019 7:16

ne hlavnim udolim treba z Vusinje, kudy chodi davy turistu ;) )

Já jsem tam skoro nikoho nepotkal: Ale je pravda, že jsem z Vusinje vyházel až v 11.

tj. presnost [map.cz] je hodne kolisava az spatna,

Mě to tady až zaskočilo, protože jsem podle nich normálně chodil i v celkem odlehlých oblastech bůhvíkde (třeba Meghalaya), ale tady se nám to teda moc nevyplatilo :D .

Povolenka se da vyridit dopredu emailem (Cerna hora) a postou (Albanie).

Máš s tím zkušenost? Já měl za to, že si to sice zažádáš dopředu, ale stejně si pro to pak musíš dojít...

papirove mapy Prokletije jsem zadne dobre bohuzel nenasel

Mají za 5€ v informacích na křižovatce Gusinje x Vusanje x Alipašovy prameny

Papirove mapy Durmitoru

Jo, foto v odkazu na uložto, půjčil nám majitel hotelu, kde jsme bydeli.

nejake otevirac hodiny mistnich pohranicniku?

Vyrozuměl jsem, že tam jsou nonstop, nebo přinejmenším od 8 do 20. My tam byli v sobotu odpoledne.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod Greep3r » úte kvě 31, 2022 11:17

Zdravím,
pokud by to někoho zajímalo tak přihazuji pár fotek z výletu v Prokletije uskutečněný minulý rok v srpnu.
Výlet to byl cca na týden, prakticky jen jednodenní výšlapy na jednotlivé vrcholy jako Pukli krš a Cemena, Rosni Vrh a Karanfili.
Na obě Kolaty se mi už vystoupat nepodařilo, fyzicky už toho bylo na mě ke konci moc. :rolleyes:
Značení relativně ok, některé ty stezky ovšem nejsou moc udržované a místy je problém se zorientovat, nicméně mapy.cz posloužily celkem dobře.
S vodou je to místy problém, ale jak tam mají natahané hadice do hor skrz které to pak tahají dolů tak se většinou dá vystopovat nějaký zdroj vody.
V Ropojanske Doline je většinou přes den strážce parku kde vybírá vstupné cca 2 €.
Vyrážel jsem vždy z Vusanje kde jsem byl celou dobu ubytovaný u místních (řešeno přes booking).
Dostat se tam dá celkem na pohodu busem z Podgorice do Gusinje, z Gusinje do Vusanje pak buď taxi/auto/pěšky (cca 30 minut svižnější chůze).
Staví se tam celkem hodně (domky, chaty pro turisty atd.), ale zatím bych řekl že je to stále trochu zapomenuté místo.
Místní naprosto v klidu, převážně Albánci, dá se celkem v pohodě domluvit anglicky.

https://www.rajce.net/a17439577
Greep3r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát bře 5, 2021 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod Greep3r » čtv črc 7, 2022 14:09

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/cesi-zamestnavaji-v-cerne-hore-horskou-sluzbu-na-vine-je-i-chybna-trasa-v-aplikaci-40402251

Trochu pobavilo, nicméně to potvrzuje moji zkušenost s touhle stezkou (Mountain Wreath Trail).
Místy některé části byly průchozí, nicméně jinde to chtělo notnou dávku představivosti kudy ta stezka původně vedla, a někde se ztratila úplně.
Pokud si chce člověk ušetřit nervy tak se dá vyšlapat nahoru k Cemenné i Pukli krš přes klasickou polní cestu kterou si tam místní postavili a jezdí po nich auty nahoru. Vedené je to myslím z Gusinje/Koljenovice (na mapách jsem ji nenašel zaznačenou).
Přímo na Cemennou jsem žádnou stezku nenašel, dá se pak jít dál po hřebeni směr Pukli Krš, Bora atd.
Kousek pod hřebenem tam mají nějaký tábor/domky kde mají koně.
Stejně tak směr Karanfili kde je ta stezka zaznačená je místy o ústa a nějaké značení tam prakticky není (dá se jít i z Vusanje skrze nějaké stezky které využívají místní).
Pokud by tam někdo plánoval výlet, tak bych byl trochu obezřetný co se týče téhle stezky. Zbytek mi přišel relativně ok odpovídající realitě alespoň v téhle lokalitě (Maja Rosit, Peaks of Balkans/Zla Kolata).
Greep3r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát bře 5, 2021 12:29
Bydliště: Ostrava

Re: Černá Hora: Přechod Komovi - Prokletije podél hranice

Příspěvekod marakub » pon úno 13, 2023 14:55

Ahoj, plánujeme v létě přechod Prokletie: Theth - Valbone - Vusanje (Černá Hora) a zpět do Thethu. Je nějaký problém s přechodem Albánsko - Černohorské hranice?
Dají se považovat údaje z Mapy.cz za směrodatné? https://mapy.cz/s/fukevapene
Dá se to absolvovat s 8miletým dítětem ? :t:t
Děkuji předem za odpovědi!
marakub
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 13, 2023 14:34


Zpět na Balkánské státy