Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » ned čer 16, 2019 21:52

Slouceno s existujicim vlaknem.

Spacak ani znacku neznam, ale parametry jsou nerealne. Ne moc, ale u 2 x 100 g/m^2 synteticke izolace a to jeste nejake nezname nemuzes cekat, ze limit bude pod nulou. Odhaduju to tak na komfort +8 a limit +3, -3 ani nahodou. Mozna to nevypada jako velky rozdil, ale na podzim je to prave rozdil mezi spacakem, ve kterem se vyspis a spacakem, ve kterem budes klepat kosu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod remy77 » pon čer 17, 2019 11:16

1,14 kg syntetika s komfortom +2? To by som v nom nechal vyspat toho, co pustil von tie udaje ](*,)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod pkmonickova » pon čer 17, 2019 18:47

Ok, taky mi to přišlo podezřelý :D Takže škrtám a jdu do starýho dobrýho Pinguina. Díky za názory:)
pkmonickova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 16, 2019 20:38

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Zimorod » pon čer 17, 2019 20:45

Yep, třeba Pinguin Topas je podle mě super, určitě doporučuju.
Uživatelský avatar
Zimorod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 12, 2018 19:47
Bydliště: Předbrdsko

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » stř čer 19, 2019 15:08

ale i u toho Pinguin Topas je dle mě teplotní komfort pro muže -7 °C nesmysl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř čer 19, 2019 15:16

Souhlasim: Izolační náplň BHB Micro 200 g/m2. Tohle vyjde jen pri prima testovani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pinguinoutdoor » čtv čer 20, 2019 8:17

mike píše: Tohle vyjde jen pri prima testovani ;-)

Jestli bylo testování prima bychom se museli zeptat v TZÚ, ale jinak než lab. testem hodnoty pro porovnání s ostatními produkty nezískáme. Lukáš, Pinguin .
Přílohy
Topas3.jpg
Topas2.jpg
Topas1.jpg
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 11:06

Pinguinoutdoor píše:Jestli bylo testování prima bychom se museli zeptat v TZÚ, ale jinak než lab. testem hodnoty pro porovnání s ostatními produkty nezískáme. Lukáš, Pinguin .

:twisted: Protokol je pěkný, ale střílíte do vlastních řad - na webu Pinguinu jsou totiž zavádějící informace, které jsou v rozporu s protokolem: :twisted:
Třísezonní spacák s teplotním komfortem kolem -7°C

Screen Shot 2019-06-20 at 11.55.26.jpg

Tedy test dle EN 13537 ukazuje teplotu komfortu -1stC, teplotu limitní -7stC, váš web ukazuje teplotu komfortu -7stC, což je zjevně špatně. Bohužel to takto zavádějícím způsobem máte u všech spacáků, co jsem zběžně koukal.
Mike píše:Tohle vyjde jen pri prima testovani
Slovo "prima" byl v kontextu nejspíš odkaz na jednu nejmenovanou českou značku spacáků, která dlouhou dobu uvádela u svých syntetických spacáků nadsazené hodnoty?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pinguinoutdoor » čtv čer 20, 2019 11:26

Na našem webu a na produktech samotných je Limitní teplota dle EN 13537 záměrně označena jako Komfort muž (všimněte si, že používáme symboly pohlaví u obou komfortních teplot). Je to takto jednodušší pro pochopení uživatelů neznalých pojmů výše jmenované normy.

(2) limitní teplota – spodní hranice při které uživatel spacího pytle ve skrčené poloze těla je celkově v tepelné rovnováze a právě nepociťuje chlad (vztahuje se na normálního muže a na normální podmínky použití)
(3) komfortní teplota – spodní hranice rozsahu komfortu, při které uživatel spacího pytle v uvolněné poloze těla, např.v poloze na zádech je celkově v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad (vztahuje se na normální ženu a na normální podmínky použití)
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » čtv čer 20, 2019 12:19

@FrantaKrajta: v tomto pripade to ma Pinguin opravdu spravne oznacene. Tkomfort je komfortni teplota pro zeny a Tlimit je komfortni teplota pro muze. Tak je to pro tyto oznaceni definovane v norme, protoze se oznaceni techto dvou teplot musely nejak rozlisit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 20, 2019 13:03

Až na tu skrčenou a uvolněnou polohu ;). Já proti tomu označení vcelku nic nemám, ale popravdě je to prostě označení dvou hraničních hodnot. Takže říct, že T limit je komfort pro muže není úplně přesné.

Dělali jste třeba test spacáku po tom, co v něm někdo naspal třeba 50 nocí ? ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » čtv čer 20, 2019 13:47

@Pierre111: Ale to, co se ptas, je uplne mimo misu vzhledem k oznaceni hranicnych hodnot podle stavajici normy. Ta ani v nejmensim neresi, jak dlouho uvedena cisla plati.
Jasne, polemizovat se da o tom, jestli je nebo neni vhodne tak nazyvat ty oznaceni, ale "komfort pro muze" je jenom rovnocenne oznaceni/pojem hodnoty Tlimit, stejne tak Tcomfort a "komfort pro zeny" nema to nic spolecneho s tim, jak se kdo v tom bude kdo citit, tj. se skutecnym komfortem pro daneho muze/zenu.
Je to docela sluzne napsane na tom prvnim odfocenem listu z protokolu (Poznamka "Upozorneni na nespravne pouziti klasifikace podle teplot"). Proste tyto hodnoty jsou vhodne pouze na srovnani novych spacaku podle normovanych hodnot, vypocitanych podle nejakych statistickych tabulek pro "prumerneho muze" a "prumernou zenu".
Klidne se muze stat, ze kdyz budes mit dva (nove) spacaky vedle sebe pri naprosto stejnych podminkach, zrovna Tebe bude lip v jednom (a budes trochu klepat kosou a nekomu jinemu zase presne naopak ve druhem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 20, 2019 14:23

První věc je, že ten muž leží ve spacáku skrčený, žena leží natažená. Kdo z vás spí ve spacáku stále v úplně skrčené poloze ? Souhlasím, že to slouží jen jako porovnání mezi jednotlivými spacáky a neříká to skoro nic o tom, jak se ve spacáku budeš v dané teplotě cítit.

Tím testováním po 50ti nocích narážím jen na to, že tu asi nemá moc smysl debatovat nad těmi testy když všichni víme, že tyhle umělé izolace si tyhle měřené hodnoty podrží poměrně krátkou dobu. Zajímavější by bylo, spacák třeba 100x sbalit a nějak opotřebovat a pak teprve testovat. Navíc se ty izolace mohou svojí trvanlivostí dost lišit a to tyhle testy nepostihují. Takže je to docela k prdu :). Nejlepší je prostě peří. Tam je situace přehlednější.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 14:23

Pinguinoutdoor píše:Na našem webu a na produktech samotných je Limitní teplota dle EN 13537 záměrně označena jako Komfort muž (všimněte si, že používáme symboly pohlaví u obou komfortních teplot).


OK, díky za detailní odpověď, to chápu a omlouvám se - spletlo mne to, jak píšu níže.

O rozdílu Tkomf a Tlim pro muže a ženy a poloze spaní vím, chápu, že to není asi úplně jednoduché srozumitelně popsat v reklamních materiálech. Koukal jsem, že v tabulce parametrů níže na webu to máte u spacáků detailněji, včetně zmínky, že "Teplotní komfort pro muže" je jinak také "Limit". To kvituji.

Bohužel jen při přečtení textového popisku s "Třísezonní spacák s teplotním komfortem kolem -7°C" a srovnáním se spacáky výrobců, kde udávají Tcomf, Tlim a Text může snadno dojít k té mýlce, že má spacák Tcomf -7stC, místo skutečných Tlim -7stC.

Norma ty teploty nějak pojmenovává (aspoň myslím - komfortní teplota, limitní teplota, extrémní teplota - ale nevím, nemám přístup k placeným ČSN/EN), a když je pojmenujete (i v dobré víře, že to bude zákazníkům srozumitelnější) trochu jinak, může to stejně naopak plést, jako zde mne. Jsem zvyklý na ty hodnoty pojmenované Tlimit a podobně. Ale chápu, že to není úplně jednoduché vysvětlit technickou normu zákazníkům v pár slovech. To je ovšem na jinou debatu.

Jinak proti vasim spacákům nic nemám, sám taky ještě jeden starší mám a stále používám, když nechci prasit peří.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » čtv čer 20, 2019 15:02

@Pierre111: Ja souhlasim, ze tak, jak to je, je norma idealni akurat pro toho, kdo si spacak koupi na jednu akci...

Muzes zkusit se zamyslet, udelat detailni navrh normy ne vyzkouseni trvanlivosti a muzes to zkusit prosadit :-). Pokud to udelas, mas mou podporu (i kdyz Ti bude asi prd platna :-D).
Pierre111 píše:Nejlepší je prostě peří. Tam je situace přehlednější.
To ale taky neni az tak pravda, protoze tam taky hodne zavisi od toho, jak se k tomu spacaku chovas. Kdyz jej zabalis, maximalizujes kompresi a takto to budes nosit nebo skadovat par tydnu (abych o mesicich ani nepsal), tak cim mas kvalitnejsi peri, tim rychleji a vice Ti to pujde do kopru. A neni malo lidi, kteri nejak takto se k perovemu spacaku spravaji, mozna az na tu max. kompresi.
Takze tam by to taky chtelo specifikaci a normu na vydrz pri konretnich podminkach a konkretni starostlivosti - klidne stejne jako u syntetickych.

Cimz ani v nejmensim nerozporuji, ze perove spacaky budou mit pri alespon minimalni rozumne starostlivosti mnohem delsi vydrz.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 17:28

Nevím nevím... Metodika takového měření by byla tak složitá, až by ztratilo reálný smysl. To je ještě o mnoho složitější, než např. metody měření oděruvzdornosti materiálů, DWR a membrán. Normované "mačkání" by nemělo s reálným použitím spacáku nic společného. A ve výsledku by to bylo tak drahé, že by to nikdo nedělal.

EN na spacáky je dostačující, srovnatelná mezi výrobci, a řekne ti toho dost. Odolnost náplně spacáku je hrubě srovnatelná taky, stačí znát typ náplně, od nejméně vydrží zmačkání do nejvíce, zhruba takto, ne?

Krátké vlákno (např. Primaloft) < Nekonečné vlákno (např. Climashield Apex) < Peří

Samozřejmě, bylo by zajímavé změřit vzorek starých spacáků třeba z fóra nebo nějakého skautského tábora, ale A) nikdo to nezaplatí B) bez detailní historie použití spacáků ti to stejně nic relevantního neřekne
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv čer 20, 2019 20:29

Koukam, co jsem svou poznamkou zas jednou vyvolal :D

@Pinguinoutdoor: diky za protokol. Ani na chvili mne nenapadlo, ze byste to nemeli zmerene. Prima testovani, jak spravne odhadnul Franta, byla narazka na delsi diskusi s majitelem firmy Prima prave na tohle tema, kterou jsme tu pred casem meli. Nelibilo se mu, ze piseme, ze uvadene hodnoty jejich spacaku neodpovidaji realite. Protoze je ma taky takhle zmerene.

Po nejake dobe z nej vypadlo, jak pripravuje spacaky na mereni. Lovim z pameti, mozna to nebude uplne presne, ale asi takhle. Vezme nove spacaky, ktere nebyly nikdy sbalene a vybere z nich ten, ktery vypada nejlip tj. nejnaducanejsi. Ten pak vozi rozlozeny nekolik dni v aute, aby se jeste natrasl a pak ho da na testovani. Takze se vlastne snazi dosahnout co nejlepsich vysledku testu, ktere jsou sice naprosto realne, ale kdyz pak prijde zakaznik a koupi si v obchode sbaleny spacak, tak dostane neco jineho. A je zakonite zklaman.

Nedelate to taky nejak podobne? Hodnoty jsou totiz nerealne na prvni pohled a vlastne odpovidaji tem od Primy. 2x100 g/m^2 synteticke izolace ze zkusenosti pod nulou nestaci a to ani kdyz je to uplne novy spacak. To by musely byt izolacni schopnosti BHB Micro vyrazne (tj. aspon o 30 %) lepsi, nez Climashield Apex, o cemz silne pochybuju. Tipuju, ze budou maximalne stejne, spis o neco horsi. Nemate nahodou tuhle hodnotu pro porovnani? U Climashieldu a Primaloftu se najde.

Sice chapu, ze z marketingoveho hlediska vypadaji lepsi hodnoty lip, a tudiz prima mereni dava svym zpusobem smysl, ale celkove mi to prijde kontraproduktivni. Protoze lidi jsou zakonite zklamani a pak povidaji a pisou, ze vyrobce podvadi. A protokoly z mereni mu nepomuzou. Pomohlo by, kdyby testoval novy spacak tak, jak ho dostane zakaznik v prodejne. Tj. sbaleny v kompresnim obalu a pak rozlozeny. Myslim, ze by se ty hodnoty celkem posunuly.

BTW, kolik takovy test asi stoji?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv čer 20, 2019 20:42

Pierre111 píše:Takže říct, že T limit je komfort pro muže není úplně přesné.

To je eufemismus ;-) Podle mne je to taky silne zavadejici. Uz z popisu je to prece jasne. Spravny zjednoduseny nazev je limitni teplota pro muze, protoze je to hranice, kdy skrcenci zacne byt zima. To uz nema s komfortem nic spolecneho.

apuka píše:Jasne, polemizovat se da o tom, jestli je nebo neni vhodne tak nazyvat ty oznaceni, ale "komfort pro muze" je jenom rovnocenne oznaceni/pojem hodnoty Tlimit,

Ty se prosimte do jazykovych vykladu nepoustej, cit pro to fakt nemas, jak ostatne ukazujes kazdou chvili ;-) Neni to rovnocenne ani nahodou.

FrantaKrajta píše:Nevím nevím... Metodika takového měření by byla tak složitá, až by ztratilo reálný smysl. To je ještě o mnoho složitější, než např. metody měření oděruvzdornosti materiálů, DWR a membrán. Normované "mačkání" by nemělo s reálným použitím spacáku nic společného.

Ja si naopak myslim, ze by to mohlo byt uzitecne. Aby clovek videl vyvoj tj. co od ktereho materialu cekat. Mereni pro novy spacak, jak se dela ted, by byl zacatek. Pak mereni pro jednou sbaleny spacak (normovane, X dni, X hodin rozbaleny), pak treba po 10 normovanych sbaleni, pak po 50. Sice by to nebylo realne pouziti, ale bylo by videt, jak se material chova. Treba ze novy spacak ma proti testu o 20 % nizsi izolaci, po 10 sbalenich o 35 a po 50 o 50 %.

FrantaKrajta píše:A ve výsledku by to bylo tak drahé, že by to nikdo nedělal.

Ono to by v podstate stacilo udelat jednou pro kazdy material.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 21:23

@Mike, co je jeste prijatelny marketing a co ne se tu poustet nebudu. Mne se jejch prejmenovani Tlimit na komfortni teplota pro muz taky tolik nelibi, ale na druhou stranu chapu, ze s deskripci teplot podle te normy docela bojuje vic vyrobcu spacaku i na zapad od nas, a blbe se to vysvetluje laikum. Idealni mi prijde uvest pojmy z normy, tj Tmax Tcomf Tlim Text a k tomu treba vlastni popisek s komfortni teplotou pro muze skrcence ;)

K izolaci nevim, spacak nemam a krome letnich syntetik na festak uz mam jen peri, ale teplota je celkem srovnatelna s gramazi, ne? Jen tak pri hrubem pohledu a porovnani s perim. Ma to 1.5kg, komf. -2 ci kolik to bylo mi prijde odpovdajici, 600g 600cuin to ma podobne (a vazi o kus min). Ale podrobne jsem na to nekoukal.

Ztratu izolace po x zmackanich v realnych podminkach myslim nekdo podomacku meril na bpl u bund, primaloft tam vychazel docela blbe :twisted:, ale jak moc to bylo realne taky nevim...Jen tak od boku myslim 50 procent pro primaloft a podobna kratka sekana vlakna, 30 procent pro dlouha continualni vlakna typu climashield. Zkusim to pak najit.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv čer 20, 2019 21:38

FrantaKrajta píše:Idealni mi prijde uvest pojmy z normy, tj Tmax Tcomf Tlim Text a k tomu treba vlastni popisek s komfortni teplotou pro muze skrcence ;)

Mne taky s tim, ze klidne staci Tcomf and Tlim. Text je v podstate k nicemu a muze vest k uplne spatnym zaverum.

FrantaKrajta píše:K izolaci nevim, spacak nemam a krome letnich syntetik na festak uz mam jen peri, ale teplota je celkem srovnatelna s gramazi, ne?

S gramazi ceho? Mne to prijde pro syntetiku jednodussi, jelikoz mas plosnou hmotnost a nezalezi na konstrukci spacaku. U peraku jo, pri stejnem mnozstvi stejneho peri bude uzky spacak teplejsi. U syntetiky bude lehci, ale teply stejne.

Obecne to nahrubo vypada nejak takhle: 100 g/m^2 letni, 200 g/m^2 letni+, 300 g/m^2 trisezonni a 400 a vice zimni. Uvadene teploty u toho Pinguinu odpovidaji trisezonnimu, ale to neni. Mam odpovidaji spacak od Primy (uz davno nepouzivam) a v rijnu uz proste nestacil. Zato perak s podobnymi teplotami je v pohode.

FrantaKrajta píše:Jen tak pri hrubem pohledu a porovnani s perim. Ma to 1.5kg, komf. -2 ci kolik to bylo mi prijde odpovdajici, 600g 600cuin to ma podobne (a vazi o kus min).

Viz vyse, u peraku zalezi na strihu, celkova vaha je jen velmi orientacni. A peri izoluje vic. Dobre ma asi dvojnasobne izolacni vlastnosti proti nejlepsim syntetikam, 600 cuin nevim, ale urcite bude taky lepsi.

FrantaKrajta píše:Ztratu izolace po x zmackanich v realnych podminkach myslim nekdo podomacku meril na bpl u bund, primaloft tam vychazel docela blbe :twisted:, ale jak moc to bylo realne taky nevim...Jen tak od boku myslim 50 procent pro primaloft a podobna kratka sekana vlakna, 30 procent pro dlouha continualni vlakna typu climashield. Zkusim to pak najit.

Pro mne nemusis, koukal jsem na to, kdyz jsi to posilal. Myslim, ze se tam prave potvrdil velky rozdil mezi nikdy nesbalenou a jednou sbalenou bundou, takze u spacaku to bude obdobne. Fakt by mne zajimal EN test na novem spacaku a tom samem z obchodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 21:48

@Mike, ale psal jsi, ze tva x let stara primaloftka xkrat sbalena izoluje porad stejne, pokud si vzpominam :twisted:

Jasne, takovy test by byl taky zajimavy, ale porad je ta norma asi nejlepsi, co mame. Zvlast kdyz porovnas vic vyrobcu a vlastni zkusenost, cisla nejak mimo vs gramaz a pod. jsou docela videt. Ale jak jsem psal, do teplejsich syntetik se poustet moc nechci, neznam, v zimni syntetice jsem spal jen jednou v mrazu, spis peri. A za tim, ze relevantni norma na test spacaku v realnem pouziti po x normovanych sbaleni je proste nerealna, si stojim. Nejaka informace by z toho byla, ale mozna jeste horsi...(sorry za diakritiku a slovosled, pisu z mobilu)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv čer 20, 2019 22:01

Tak to mi najdi ;-) Outdoorova ztratila odhadem tak pulku izolace, dobre funguje mestska, ale ta prave asi nikdy sbalena nebyla. Visi bud ve skrini nebo na vesaku. Obe maji stejne primaloftu, jsou stejne, od sebe rok, lisi se obalovou latkou. Outdoorova je ted vyrazne min tepla i v bezvetri, puvodne na tom byly stejne. Z cehoz mi vychazi, ze na pouzivani zalezi a to hodne. Pocitove ta mestska porad hreje jako nova, ale zmerene to samozrejme nemam a clovek se taky meni. Na pocet hodin noseni by zrejme vyhrala mestska, ale tu nosim volne, zadny batoh, na tenke tricko, neni propocena, v podstate idealni podminky pro ni. Outdoorova dostava zabrat. Batoh, mackani, silne poceni...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 22:04

hledat to nebudu, nerad beru lidi za slovo, zvlast ve starsich postech (na to jsme tu prednedavnem meli vlastniho experta taky od f :twisted:), a taky si to muzu pamatovay blbe ;) tj byl to vtip
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv čer 20, 2019 22:12

V pohode, doufam, ze jsem to nenapsal, ale treba to tak mohlo vyznit :) Proto jsem to ted radej upresnil. Ten rozdil mezi bundama je fakt vyrazny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pát čer 21, 2019 7:44

mike píše:Nedelate to taky nejak podobne? Hodnoty jsou totiz nerealne na prvni pohled a vlastne odpovidaji tem od Primy. 2x100 g/m^2 synteticke izolace ze zkusenosti pod nulou nestaci a to ani kdyz je to uplne novy spacak. To by musely byt izolacni schopnosti BHB Micro vyrazne (tj. aspon o 30 %) lepsi, nez Climashield Apex, o cemz silne pochybuju. Tipuju, ze budou maximalne stejne, spis o neco horsi. Nemate nahodou tuhle hodnotu pro porovnani? U Climashieldu a Primaloftu se najde.
...
BTW, kolik takovy test asi stoji?

Omlouvám se, že použiji dlouhou citaci, případně ji prosím zkraťte. (OK, lehce zkraceno, mike)

Neděláme to podobně, na test posíláme náhodně vybraný spacák ze série ( tzn. přepravovaný v kompresním obalu k nám do skladu = min. měsíc na cestě), spolu s ním, vždy i další modely abysme si ověřili teplotní rozestupy mezi nimi.
Praktika, kterou popisujete výše není fér, to už bysme si mohli na spacák natisknout libovolné hodnoty a vyšlo by to nastejno.
Jde nám o výrobu spacáků s určitými vlastnostmi, proto je necháváme přeměřit, abysme nastavili požadovanou hodnotu (hmotnost náplně a konstrukce), a tu poté udržovali. Srovnání s Climashield nemáme, nikdy jsme s ním nepracovali. Máme srovnání s Polarguardem 3D a Primalost sport, které jsme v minulosti používali. Polarguard byl skvělý, trochu horší sbalitelnost, ale vlastnosti vlákna skvělé, bohužel se přestal vyrábět. No a Primaloft sport, to nebylo to pravé, malý loft.
Když už jsme zabrousili do porovnání syntetických izolací, je třeba uvést, že nemalý vliv na dosažené teploty při měření má vnitřní konstrukce izolace a použitý svrchní materiál. Rozhodně jiné hodnoty vyjdou u dvouvrstvé konstrukce, kde celistvé vrstvy leží na sobě a u konstrukce šindelové, kde se vrstvy překrývají v daných místech ve 3 vrstvách (viz. Topas) . Co se svrchního materiálu týká, je důležitá hustota tkaní a povrchová úprava jakou může být Cire nebo třeba PU (PA) zátěr. Pro porovnání izolací bysme tedy potřebovali naprosto totožné spacáky co se materiálů a konstrukce týká, jen s jiným izolačním vláknem uvnitř.

Jak jsem psal v předchozím příspěvku, testujeme a normu uvádíme proto aby měl zákazník i prodejce možnost porovnání s ostatními produkty na trhu.
To, že je reálné využití spacáku jiné, než laboratorní hodnota je fakt, který je všem zkušeným prodavačům a uživatelům jasný. Záleží na mnoha faktorech jako vzdušná vlhkost, únava atd.

Cena testování se odvíjí od počtu testovaných kusů, v řádu cca 5tis. Kč bez Dph / spacák.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát čer 21, 2019 8:49

mike píše:doufam, ze jsem to nenapsal, ale treba to tak mohlo vyznit
Ano, presne tak jsi to nikdy nenapsal, zato prispevky ktere (obzvlaste v kontextu s dalsimi :wink:) citatele vedly k podobnym zaverum docela dost krat :-).
mike píše:Mne to prijde pro syntetiku jednodussi, jelikoz mas plosnou hmotnost a nezalezi na konstrukci spacaku.
Tak to jsi naprosto mimo. Mezitim neco napsal Pinguinoutdoor, ja jenom pridam, ze hodne zalezi i na tom, kolik presiti tam mas a vubec, jak mas strih navrhnuty, kolik tam zustane vzduchu mezi izolacni vyplni a svrchni latkou. (Resili jsme to nekde u bund a z nejakych mereni vychazelo, pokud si dobre pamatuji, ze k izolacni vrstve zcela zasita svrchni i vnitrni vrstva pridala po 0,5 (nebo i vice?) clo, tj. pri oboustrannem pouziti celkem 1clo, coz je teda docela dost.)
Stejne tak neni pravda, ze izoluje stejne uzky a sirsi spacak se stejnou, napr. 2x100g izolaci. Ano, laboratrne namerena hodnota tepelneho odporu (na rozdil u strihove stejnych (jako ty synteticke) perovych spacaku, v obou se shodnym mnozstvim peri bude stejna, ale v realnem pouziti (mozna i v laboratori pri vypoctu EN hodnot) Ti to jedno rozhodne nebude.
mike píše:Ty se prosimte do jazykovych vykladu nepoustej ... Neni to rovnocenne ani nahodou.
Ach jo, uz zase jenom pruzeni... :twisted: Kde je ten Tvuj kontext, nejak jsi na nej zase zapomel.
Zadny jazykovy vyklad ode mne tam neni - ja jsem psal, ze pojem "Tlimit" a "komfort pro muze" jsou vice-mene rovnocenne zavedene pojmy (alespon na ceskem trhu). To ale nema nic spolecneho s nejakym jazykovym vykladem tech slov.
Naposledy upravil apuka dne pát čer 21, 2019 12:23, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 21, 2019 11:05

Ale kluci, nehádejte se zas :D

@Pinguinoutdoor, díky za odpověď a podrobnější info. Mně to tak určitě stačí.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát čer 21, 2019 15:39

Pinguinoutdoor píše:Neděláme to podobně, na test posíláme náhodně vybraný spacák ze série ( tzn. přepravovaný v kompresním obalu k nám do skladu = min. měsíc na cestě), spolu s ním, vždy i další modely abysme si ověřili teplotní rozestupy mezi nimi.

Fajn, to je rozumny pristup.

Pinguinoutdoor píše:Praktika, kterou popisujete výše není fér, to už bysme si mohli na spacák natisknout libovolné hodnoty a vyšlo by to nastejno.

Fer to neni, ale ty hodnoty nejsou nahodne. Odpovidaji danemu spacaku, jen jsou nejlepsi mozne a tim mimo realitu.

Pinguinoutdoor píše:Srovnání s Climashield nemáme, nikdy jsme s ním nepracovali. Máme srovnání s Polarguardem 3D a Primalost sport, které jsme v minulosti používali. Polarguard byl skvělý, trochu horší sbalitelnost, ale vlastnosti vlákna skvělé, bohužel se přestal vyrábět.

Prima spacak s Polarguardem jsem prave mel, vlastne mi jeste visi ve skrini. 200 g/m^2, asi 1.4 kila, uvadene hodnoty 0 az -7. Realne o 5 - 7 stupnu vic. Srovnani s vasim spacakem by bylo zajimave, ale kupovat ho kvuli tomu nebudu, uz davno jsem presel na peri :)

Pinguinoutdoor píše:Když už jsme zabrousili do porovnání syntetických izolací, je třeba uvést, že nemalý vliv na dosažené teploty při měření má vnitřní konstrukce izolace a použitý svrchní materiál. Rozhodně jiné hodnoty vyjdou u dvouvrstvé konstrukce, kde celistvé vrstvy leží na sobě a u konstrukce šindelové, kde se vrstvy překrývají v daných místech ve 3 vrstvách (viz. Topas) . Co se svrchního materiálu týká, je důležitá hustota tkaní a povrchová úprava jakou může být Cire nebo třeba PU (PA) zátěr.

Nejaka cisla by nebyla? Pouzivam zdarak, ktery prida jednu slusnou vrstvu vnejsiho materialu. Co jsem cetl, tak to pry muze posunout teploty az o 5 stupnu, ale moje zkusenost je jina, odhadem tak 1 - 2 stupne. Hodne samozrejme pomaha proti vetru, proto ho obvykle pouzivam i kdyz nehrozi dest, ale v bezvetri mi prijde rozdil ne prilis podstatny.

Pinguinoutdoor píše:Jak jsem psal v předchozím příspěvku, testujeme a normu uvádíme proto aby měl zákazník i prodejce možnost porovnání s ostatními produkty na trhu.
To, že je reálné využití spacáku jiné, než laboratorní hodnota je fakt, který je všem zkušeným prodavačům a uživatelům jasný. Záleží na mnoha faktorech jako vzdušná vlhkost, únava atd.

Jasne, na nic jineho ta norma neni. Kdyz mam ale dva spacaky s podobnymi cisly a u jednoho odpovidaji me zkusenosti a u druheho ne, tak je neco spatne. Coz byl prave pripad SJ perak versus Prima.

Pinguinoutdoor píše:Cena testování se odvíjí od počtu testovaných kusů, v řádu cca 5tis. Kč bez Dph / spacák.

Diky, to neni az tak hrozne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ehuez » pát črc 26, 2019 21:19

qwertzzuiop
Naposledy upravil ehuez dne ned říj 20, 2019 21:12, celkově upraveno 1
ehuez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 26, 2019 21:12

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » sob črc 27, 2019 0:19

Ma. Zkus trochu pohledat, o Kotece se tu psalo dost a myslim ze neco i o Patizonu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky