Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř kvě 29, 2019 13:23

HonzaPlzenak píše:najdu takovou, která bude malá a lehká?
prolez hračkárny, sportisimo atd, určitě najdeš ;)
Jinak od Pinguin bysem fakt nechtěl nic ani zadarmo. To už si radši u Číňana objednám to stejný a nechám si na to dát logo "Etheric" 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » stř kvě 29, 2019 13:38

já nafukuji Therm-A-Rest NeoAir Xtherm nafukovacím vakem co dává výrobce k nafukovačce, aby byla nafukovačka úplně tvrdá, tak jí pak 2 až 3 dofouknu ústy, vakem je to cca 30 nafouknutí, je to několik minut, dle mně by to pumpovacím balonkem trvalo o dost déle, a asi by mi u toho upadla i ruka, stačí si porovnat objem nafukovacího vaku a pumpovacího balonku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 29, 2019 13:52

fps přesně na to sem narážel. Pokud je ten balonek jak ty co má doktor k tlakomeru tak to musí byt tak aspoň na hodinku práce.
Ten vak sem k Xtherm měl prave taky ale tlačil sem to tam jen přes nej pusou sem nedofukoval.
Tuhle sem viděl ze na to mají lidi větší vaky a je to pak rychlovka.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř kvě 29, 2019 14:04

Michal82 píše:Ten vak sem k Xtherm měl prave taky ale tlačil sem to tam jen přes nej pusou sem nedofukoval.

Jak je teda možný, že ti zplesnivěla? :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 29, 2019 15:07

Etheric - mě ale Xtherm nezplesnivela a nikdy jsem to nepsal.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř kvě 29, 2019 15:31

Michal82 píše:
No vidíš já když TaR prodával tak už tam něco asi začínalo rašit uvnitř.

Pardon, byla to ta Prolite plus. Neoair, kterou jsi vyhodil do koše, proč jsi tak učinil?
Jinak prolite regular mám 3 roky, je tak maximálně špinavá zvenku ale uvnitř ok. 900 lumenů skrz mi to prozradilo :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 29, 2019 15:48

ProLite Plus měla uvnitř par flicku - bylo to na začátku i s tím sem ji prodal (kupci to nevadilo).

Xtherm jsem píchl po par použití a jelikož sem nebyl schopen ani najít kde a byl sem nevyspalej nasranej zmrzlej a td tak šla do koše jakmile sem se dostal do civilizace.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř kvě 29, 2019 17:32

PaKo píše:Ale no ták :twisted:

Uz to mas objednane? :twisted:

HonzaPlzenak píše:Za tu cenu to asi prubnu. Přinejhorším s tím budu malému foukat balónky a dětský bazének

Nebo ji muzes poslat GreyMouse ;-)

Objednej k tomu jeste tohle nebo neco podobneho, at muzes zmerit, kolik nafouknuti doopravdy sezere kapacity baterky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Olchor » stř kvě 29, 2019 18:15

Občas jezdím s dřívkáčem a ventilátorkem z něj i nafukuju karimatku. Je potřeba dofouknout hubou. Ta el. pumpička by šla použít tedy i obráceně - na dřívkáč, nebo rozfoukávání ohně. Asi by se musela trochu pořešit regulace.
2Mike - ventilátorek ne, ale mobil, digitál, GPS, GoPro, solár , hitech vařič....nevadí?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod maty » stř kvě 29, 2019 20:49

Jednou jsem málem při nafukování omdlel :rolleyes:

Vyrobil jsem si nafukovací pytel z uzávěru z petky, gumového těsnění a pytle na odpadky. Neváží to ani 20g.
Přílohy
IMG_20190529_212905.jpg
IMG_20190529_212905.jpg (30.76 KiB) Zobrazeno 13109 krát
IMG_20190529_212743.jpg
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř kvě 29, 2019 21:51

maty píše:Jednou jsem málem při nafukování omdlel :rolleyes:

:D to je tak, kdyz se clovek snazi o co nejmensi pocet co nejhlubsich nadechu ;-) Mne se parkrat po nafukovani motala slusne hlava, zvlast kdyz to bylo nad 3000 m.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » čtv kvě 30, 2019 9:48

mike píše:kdyz se clovek snazi o co nejmensi pocet co nejhlubsich nadechu. Mne se parkrat po nafukovani motala slusne hlava, zvlast kdyz to bylo nad 3000 m.
Muzes to zkusit vylepsit, zkusit dychat hluboko a zrychlovat - pouzij holotropni dychani. TO budes mit z vysek radove umocnene zazitky :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod HonzaPlzenak » čtv kvě 30, 2019 13:14

mike píše:Uz to mas objednane? :twisted:

Objednej k tomu jeste tohle nebo neco podobneho, at muzes zmerit, kolik nafouknuti doopravdy sezere kapacity baterky.

Jo včera jsem to objednával. Plánoval jsem měřit spotřebu multimetrem, ale když vidím tohle jednoduché udělátko, tak jsem ho dnes přiobjednal taky. Takže teď počkat tak měsíc, než se to sem z Číny dostane.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod HonzaPlzenak » pon čer 3, 2019 22:20

Byl jsem vyzkoušet Klymit a bohužel mi nesedl. Máte někdo zkušenost s Vango ThermoCore, nebo Mountain Equipment Aerostat?
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 7, 2019 12:45

Nevím, jestli by to šlo použít na vysoušení vnitřku karimatky, ale když už tu myšlenku mike v tomhle vlákně nadhodil (pokud se nemýlím), tak to dám sem.

Udělala jsem malý pokus se silikagelem. Dvě stejně blbě vysychající půllitrové skládací láhve jsem vypláchla vodou a nechala sušit. Obě vodorovně položené, jedna volně otevřená, druhá "napojená" na sáček s vloženou mističkou s cca 30 g silikagelu. Po třech dnech bylo v první vidět stále "velké" množství vody, druhá ("silikagelová") se zdála být suchá. Druhý den ráno na lepším světle, jsem sice uvnitř objevila dvě malé kapičky vody, ale i tak byl rozdíl větší než jsem čekala (hlavně tedy ta otevřená vysychala pomalu :|).

(Kolik vody silikagel pohltil se mi přesně zjistit nepodařilo, na to nemám váhu. Zjistila jsem hodnoty v rozmezí 1,1 - 1,6 g, tudíž zdaleka nevyčerpal svoji "pohlcovací kapacitu" (podle Wikipedie cca 20 %))

začátek pokusu:
Silicagel_1.jpg

Silicagel_2.jpg


konec pokusu (po třech dnech a pár hodinách):
Silicagel_3.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon čer 10, 2019 13:02

HonzaPlzenak píše:Byl jsem vyzkoušet Klymit a bohužel mi nesedl. Máte někdo zkušenost s Vango ThermoCore, nebo Mountain Equipment Aerostat?

nechápu proč nekoupíš něco od osvědčené značky Therm-A-Rest, třeba NeoAir Venture
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Olchor » úte čer 11, 2019 10:07

2GM : jenže flaška je malá a otvor poměrně velký, takže vlhkost může celkem dobře odcházet. Situace je u karimatky podstatně horší. Já ji nafouknu doma pumpou, dám ohřát na sluníčko a pak vyfouknu, několikrát opakuji.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 11, 2019 11:50

Já vím, proto jsem psala, že nevím, jestli by to šlo u karimatky použít. Možná při vysoké vlhkosti vzduchu; že by to mohlo být o chlup lepší než nechat karimatku jen volně ležet s otevřeným ventilkem. V situaci, kterou popisovala Mawenzi, tj. že člověk karimatku jen někde položí než bude mít čas se jí věnovat. Aktivní sušení s nucenou výměnou vzduchu bude samozřejmě mnohem účinnější :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » úte čer 11, 2019 13:15

Olchor píše:Já ji nafouknu doma pumpou, dám ohřát na sluníčko a pak vyfouknu, několikrát opakuji.
No vida, delas teda prakticky to same co jsem ja doporucoval, jen mas posunute teploty (ted je horko a slunce, tehdy jeste byla kosa) - a funguje to :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » úte čer 11, 2019 15:26

GreyMouse píše:Udělala jsem malý pokus se silikagelem.

:smt023 zase neco zajimaveho, co jsem preskocil.

GreyMouse píše:(Kolik vody silikagel pohltil se mi přesně zjistit nepodařilo, na to nemám váhu. Zjistila jsem hodnoty v rozmezí 1,1 - 1,6 g, tudíž zdaleka nevyčerpal svoji "pohlcovací kapacitu" (podle Wikipedie cca 20 %))

Silikagel se obcas musi obnovit tj. dostat z nej naakumulovanou vhlkost. Vypect v troube. Jeste jsem to teda nedelal :)

Olchor píše:jenže flaška je malá a otvor poměrně velký, takže vlhkost může celkem dobře odcházet. Situace je u karimatky podstatně horší.

Jo, ale i tak by to fungovat mohlo. Pomaleji, ale kdyz mas nekde vlhkost 0 % a vedle treba 80, tak i malym otvorem tam vlhkost "potece" a silikagel ji porad bude udrzovat na nule. Jestli si priste po navratu z delsiho vyletu vzpomenu, tak tenhle pokus udelam s karimatkou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 11, 2019 15:35

mike píše:Silikagel se obcas musi obnovit tj. dostat z nej naakumulovanou vhlkost. Vypect v troube. Jeste jsem to teda nedelal :)

Zdá se, že stačí nechat ho chvíli na sluníčku.

mike píše:Jestli si priste po navratu z delsiho vyletu vzpomenu, tak tenhle pokus udelam s karimatkou.

To bys měl mít dvě kvůli srovnání ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » úte čer 11, 2019 15:42

GreyMouse píše:Zdá se, že stačí nechat ho chvíli na sluníčku.

To nevim, jeslti bude dost efektivni, ta trouba ma byt 120 - 180 stupnu.

GreyMouse píše:To bys měl mít dvě kvůli srovnání ;-)

:roll: :axe: :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 11, 2019 15:52

mike píše:To nevim, jeslti bude dost efektivni, ta trouba ma byt 120 - 180 stupnu.

Zkoušela jsem to. Po sluneční kúře vážil silikagel míň než před vysoušením láhve, odpařila se z něj patrně i voda, kterou natáhnul před pokusem z vlhkosti v bytě. Kdybych neměla Alzheimera, udělala bych už víc pokusů #-o
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Olchor » úte čer 11, 2019 17:11

2Apuka: Jasně, fyzikálně jsi měl pravdu, akorát jsi to podal dost neprakticky :) V zimě by to mělo fungovat i obráceně - nafouknout venku studeným vzduchem, nechat ohřát doma, vyfouknout.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod sobb » pon črc 8, 2019 10:42

Etheric píše:od Pinguinu, která měla pumpu v sobě. Rozložil jí a začal mačkat, pohyby jak při resuscitaci. Dost rychle to tak nafouk, hezky do tvrda. Jen je otázka, jestli to dělá i někdo jinej a co to vydrží. Káru od Pinguin, ještě k tomu kilo těžkou, to bych fakt nechtěl...
Pinguin dělá dvě: Tube a Skyline. Ta druhá je těžší a má ještě izolaci BHB Micro, měl ji parťák loni na Severu. Z jiných výrobců jsem mezi Seveřany viděla víckrát Exped: Synmat 7 a Downmat 7. Lehká není ani jedna.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod HonzaPlzenak » pát črc 26, 2019 13:37

Původně vyhlédnutá nafukovačka od Klymit mi svou kontrukcí nesedla. Nakonec jsem vzal Sea to Summit Comfort Light Insul Large. Na to jak je velká a teplá má stále ještě celkem přijatelnou hmotnost 784 g. V tom je už ale kromě obalu i nafukovací pytel, který je napevno spojen s jejím obalem. Takže vzhledem k tomu, že s ní pytel tako jako tak nesu, tak tu elektrickou pumpičku tolik neužiji. Každopádně mi včera přišla, tak jsem ji otestoval. Hmotnost sedí s tím co udávají na Aliexpressu, tedy 70 g. Nafouknutí trvá cca půl minuty a tvrdost bych řekl tak 90 % maxima. Pokud jde o spotřebu, ta je skutečně zanedbatelná - konkrétně 2mAh. Více vzduchu tam nenatlačí i když ji nechám foukat třeba minutu. Pro srovnání nafouknutí pytlem po základním procvičení trvá minutu až minutu a půl. V létě bych na tom klidně rovnou spal, v zimně bych ji určitě dofoukl. Je k ní několik adaptérů, ale na StS pasuje bez nich. Celkově je tedy použitelná, ale vzhledem k tomu originálnímu pytli ji na zádech nosit nebudu. Na první noc do kempu dobrá, ale pak zůstane v autě. Pokud bych pytel neměl, tak bych ji proti foukání pusou určitě preferoval.
20190726_141550.jpg

20190726_141442.jpg
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát črc 26, 2019 18:24

Fajn, diky za cisla. To vypada rozumne, jestli spravne pocitam, tak to neni ani gram na tyden na baterce, takze zanedbatelne. Skoda, ze neni taky zanedbatelna vlastni vaha bazmeku :) Pro jednoho moc, ale pro skupinu uz by to stalo za uvahu.

Nemate nekdo zvazeny ten pytel, kdyz je zvlast? Pro porovnani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » ned črc 28, 2019 21:29

GreyMouse píše:Dvě stejně blbě vysychající půllitrové skládací láhve

Skladaci lahve hadicky apod vysusis dobre vzduchovanim do akvarka. TADY
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 14:20

Obávám se, že takovéhle pokusy by rybičky nemusely přežít :((

Skládací láhve nechávám stát na parapetu a i když jim to trvá, tak nakonec vyschnou a plíseň v nich není (vidět). Já chtěla hlavně vyzkoušet ten silikagel :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » pon pro 2, 2019 17:11

dudy píše:Nemá někdo zkušenostě s Uberlitkou od T&R?
Normální karimatka bez ďuzen, váha gut, cena teda jak od letištního taxikáře a ne jako od uberu...

Taky po ní čumim. Prej nešustí, otázka je, co vydrží ten 15D nylon.
Ty rozměry a váha jsou fakt super, vzhledem k tomu, že uvádí R 2
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky