Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Etheric » úte čer 4, 2019 19:49

Sorry za toho idiota. Jsi král č.ráků ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » úte čer 4, 2019 19:55

Ale no tak. Nechte toho. Jeste jsem to necetl a nevim, kdo to nastartoval, ale tohle fakt ne. Nebudeme si tady nadavat. K tomu ovsem patri i obvineni z lhani, pokud ma clovek jiny nazor nebo se treba spletl.

Pokracovani hadky tady.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » úte čer 4, 2019 19:58

Hele, kucí, když byl orkán Kyrill, tak na území Prahy byl zaznamenán nejsilnější poryv 138 km/h, ale v na kopci.
Na obchodním centrum Štěrboholy, které je v dolíku, měli na střeše trojboký pylon o straně cca 150 cm, který byl tvořen svařovanou příhradovou konstrukcí, kdy hlavní trubky byly 250 x 8 mm a příhrada byla z 120 x 6.
Pylon nějaký chytrák nechal obalit mesh bannerem (t.j. dírkatá plachta) a poryv větru v dolině, odhadem 115 km/h tu ocelovou hilznu na návětrné straně přetrhl jako převařenej makarón a zbylé dvě stojky o síle stěny 8mm se ohnuly jako gumové hadice.
Někde v archívu mám fotky jak se tahle ocelová obluda válí na střeše.
Dodám, abyste viděli, co umí orkán...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » úte čer 4, 2019 20:05

Jo, Kyrill, na toho si pamatuju. Krome silene paseky, co udelal v lesich, nam sroloval plechovou strechu na baraku. Asi byla na kraji blbe prichycena, ale byla krasne srolovana az po hreben. Tak 10 nebo vic metru siroky pas a dlouhy taky tak nejak. Kolik to asi vazilo si spocitejte sami :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » úte čer 4, 2019 20:13

mike píše:...Kolik to asi vazilo si spocitejte sami :)

Evidentně míň než Staika...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte čer 4, 2019 20:20

dudy - povez nám taky kolik ,,Pražáků” zahynulo?

Já jen že to muselo vyhladit půl Prahy ne? ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod apuka » úte čer 4, 2019 20:30

Nekdy letos na jare prisel kolega z podjesenicka, ze se v noci vzbudil na velky rachot, jak byl u nich nejaky orkan (bydli v mirnem svahu kousek nad udolim, zadne velke hory tam nejsou - no, je to zvlnena rovina, konkretne Uvalno), padaly stromi v okoli, najednou vetsi rachot, kdyz to prestalo, vysel ven - a mel na zahrade strechu souseda. Komplet, vcetne tramu, krytiny. Ten vitr normalne celou strechu podebral, jednoduse odtrhl z uchyceni a odfoukl v celku nejakych 15-20 m pres plot do jeho zahrady a tam jej polozil, bez nejakeho prevraceni. Na druhy den to davali zpet jeraby, ani velke opravy nebyly treba, jen nove ukotveni. A byla to par mesicu "stara" nova strecha delana dobrou firmou, pouzite bylo "bezne" uchyceni pouzivane v tech oblastech (kde fouka pomerne casto a dost). Nejsem odbornik, takze podrobnosti nechtejte.
Taky jako priklad, co dokaze orkan, pry tehdy (podle mereni meteorologu nedaleko) foukal vitr kolem 120 km/h. A nikdo nezahynul, ani se nezranil - taky nikoho nenapadlo vybehnout ven zkoumat skody, vetsinou by to stejne neudelal, neotevrel by dvere, alespon ty proti vetru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mitau » úte čer 4, 2019 20:33

remy77 píše:K Husky. Mam stan, namiesto 3,5 ma 4,3 kg, 70 l batoh je velky ako 55 l od Deutra

Výrobci často používají minimální hmotnost (tj. bez vypínacích šňůr, kolíků a obalů) a moc na to neupozorňují. Osobně se mi ten přístup moc nelíbí, ale dělají ho všichni (možná kromě Jurka, tam si nejsem jistý), takže hmotnost bývá srovnatelná. Stačí ale napsat výrobci a ten rád uvede váhu včretně všeho příslušenství (minimálně z Hannahu mě zrovna velmi mile odpověděli). Není to nic, co by bylo speciální pro Husky, Pinguin nebo Hannah, dělají to tak skoro všichni. MSR myslím přímo udává ty dvě hmotnosti (ale i tam bych se pro jistotu ptal, co ta větší z hmotností obsahuje). Jestli je to u MSR jinak, tak mě netahejte za slovo, nemám náladu to ověřovat. Logika je taková, že ne vždy je potřeba brát všechny kolíky. Stejně tak není důvod diskvalifikovat nějaký stan jen proto, že výrobce přiložil víc vypínacích lanek (běžně je pár vypínacích bodů bez lanka s tím, že kdo bude ve velkých větrech, může stan snadno udělat odolnějším).

PS: Zrovna Deuter v minulosti měl hodně velké litry, takže ten 55l Deuter mohl mít skutečně velikost 70l batohu (Deuter tuším nepočítal objem mimo hlavní komoru, ale přesně si nevzpomínám). Krásným příkladem jsou staré Deuter Guidy.

PPS: Zkuste se trochu mírnit, není potřeba si nadávat. Osobně se mi dotaz od Fenriho líbil - položit si otázku, o kolik je MSR skutečně lepší je zcela regulérní a jsem rád, že se někdo zeptal. Trocha kritického myšlení neuškodí. Sám nevím. Věřím, že Fenriho mnohem lépe přesvědčíte argumenty než osobními útoky
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » úte čer 4, 2019 21:27

Zeptal bych se následovně. Kdo jezdíte třeba do Antarktidy, horolezíte do vyšších hor, nebo sever a spíte na pláních, co používáte za stany ?
Protože jak to pozoruji, tak téměř všichni používají normální stany a nikdo si ani moc nestěžuje.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » úte čer 4, 2019 22:13

A teď jsem si ještě přečetl, že si do Finska bral Tatoonka Kiruna, protože je do vražedného větru jasná volba. A navíc bez vnitřku. No nevím, mě ten tunel nepřijde bůch ví jak odolný, ale jak tomu moc nerozumím, tak nevím.

Váží jak soulo a píší tam pro dvě osoby, přitom je to tak maximálně pro jednoho. Ne že bych ho chtěl kupovat, ale tak mě to zajímá.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Miuan » úte čer 4, 2019 23:26

Mufflon, ja mam dojem ze kdysi tady Wawrik, ktery na ten Island jezdi, psal, ze tam videl spoustu stanu z Decathlonu, a mam zato, ze se jednalo o ten Quickhiker UL2, a ted koukam na specifikaci, a pisou tam vitr do 70 km/h, takze ze svyho pozadavku na 150km/h muzes slevit tak na polovinu :D
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » úte čer 4, 2019 23:35

Já mám požadavek, aby stan vydržel v nouzi 130km. Když to vydržel i ten slavný Jurek, sice to bylo hodně adrenalinový a čekal jsem, kdy něco praskne, ale vydržel. Taky má 5 křížení a celkem dost kotvení. Ale jak jsem říkal, ta hmotnost je hrozná.

Wavrika jsem četl, ale on používá tunel a nemůže si ho vynachválit. Tak nevím.

Stejně, jestli přijde tornádo, nebo uragán, tak mě to odnese i s kolem a nebudu muset řešit zničený stan :-)
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » stř čer 5, 2019 5:44

Tak je jasné že stan z decathlonu do 70km/h vydrží když fouká pod 70.
To že třeba dvakrát za letní sezónu foukne treba 100-130 a většinou fouká třeba 50 přeci neznamená ze jsou vhodne stany na těch 50.

Takový stan bude většinou vyhovovat - protože vás zrovna ten silný vítr nepotká - v momentu kdy to štěstí mít nebude což se předem dá těžce říct to takový stan zfoukne.

To je stejně jako v mem případě - taky tu všichni řešili k čemu na Hebridy Staiku ze se většinou dá třeba s Elixirem - dá v létě na týden na dva - ne v zimne když tam jste delší dobu a šance na vítr přes 100 značně stoupá.

A co se Wawrika tyče ano používá tam lehký stan. Ale dejte si do souvislosti to co mi tehdy sám přiznal. Jezdí po Islandě autem a v momentu kdy jsou špatné podmínky (silný vítr) na stan prdí a spí v autě.
S takovou poté stačí ,,na Island” i UL stany třeba jako Carbon Reflex.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » stř čer 5, 2019 5:52

Mimochodem - nevím kolik z váš už potkalo kemp po takovém větru kolem 130km/h.

Ráno je to ,,krásný” pohled. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Fenri » stř čer 5, 2019 6:54

Kdyby někdo chtěl základní povídání o látkách na stany:
https://www.campingandcaravanningclub.c ... ntfabrics/

Něco o stanech dělaných v USA:
https://www.americangearguide.com/ameri ... de-in-usa/
https://usamadeproducts.biz/outdoor-rec ... tents.html
V Británii dělaných stanech:
https://www.terra-nova.co.uk/tents-and- ... ade-tents/
Ve Finsku/Estonsku dělaných stanech:
https://finn-savotta.fi/en/tuotekategoriat/tents/

A zajímavé by pro vás mohlo být i toto:
https://www.nazemi.cz/sites/default/fil ... 2014_0.pdf
Tedy kde šijí české firmy.

Připočtěte k tomu několik málo dalších skandinávských výrobců (Helleberg, některé Nordisky), kus Jurka a několik málo dalších malých specializovaných výrobců a máte vše ze západu. Zbytek je prostě Čína (a další, levnější země). V různých kvalitách, s různou QC, s různou mírou inovace, ale prostě Čína. IMHO shazovat (skoro) jakýkoliv stan tím, že je to Čína jaksi není na místě.
Fenri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon čer 3, 2019 19:43

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Miuan » stř čer 5, 2019 8:08

Ja se jdu bavit taky jinam, taky mam pocit ze Mufflon a Michal nectou co se tu pise, nebo minimalne nechapou psany text.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Fenri » stř čer 5, 2019 11:27

Pierre - díky. Psal jsem, že jsem zúžil výběr na Jurka Midi4 Duo a MSR Elixir 4,ale že na obou mi něco vadí.U Jurka vnitřní stavba a u MSR vnitřní stavba plus mi to přijde daaké tenké a recenze nejsou moc jednoznačné, zvláště co se voděoodolnosti týče...
Nicméně můj dotaz je k tomu, zda mi nějaká značka z hledáčku neuniká. Jsem spíš vandrák (ehm, dneska je to vlastně bushcraft :D ), zvyklý spát v zimě v létě jen pod širákem nebo tarpem. O stany jsem se nikdy moc nezajímal. Ale teď kvůli muchničkám a jiné havěti, v kombinaci s dětmi, chci stan.
Můj ideální stan?
-4 lidi
-2 vchody
-vnější konstrukce s více kříženími
-zelený
-ideálně stavitelný rovnou s ložnicí
-slušná kvalita
-větru (Lofoty, Norkapp, výhledově Chibiny, Putorana) a dešti odolný
-spíš menší plocha (180+3*160 cm lidi), i kvůli místu na stavění
-ideálně do 10k, nebo kousek nad

Já vím - asi neexistuje :-(
Fenri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon čer 3, 2019 19:43

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mitau » stř čer 5, 2019 12:17

Fenri píše:-spíš menší plocha (180+3*160 cm lidi), i kvůli místu na stavění


Tohle se mi nějak nedaří rozkódovat, nemohl bys to rozepsat?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Fenri » stř čer 5, 2019 12:21

Já měřím 180 cm, žena 160+a obě dcery jí také nepřerostou. Prostě nepotřebuji stan pro dlouhány, nebo zavalité lidi. Blbě jsem to napsal.
Fenri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon čer 3, 2019 19:43

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 5, 2019 13:00

No já když se na ty dva stany kouknu a vezmu jejich konstrukci tak MSR má podle mě výhodu v tom, že se tak rychle nezužuje ke stropu, tudíž tam bude pravděpodobně víc místa. Bohužel Jurek neuvádí objem vnitřního prostoru. Jurek je vyšší 140cm oproti 120cm, takže tohle posoudit z papíru je těžký. Chtělo by to vidět stany postavené. MSR má dvě křížení prutů + dvě další křížení s tím polovičním prutem. To by mohlo ukazovat na větší stabilitu. Neznáme ale materiál prutů u MSR ani průměr stěny prutu. Beztak by se musela nejspíš udávat nějaká odolnost prutu proti zlomení. Jinak by se to těžko posuzovalo. Stejně tak jsem nenašel popis materiálu u Jurka, píší jen polyester. MSR má podlážku z nylonu, který mám raději. Rozdíl hmotnosti je zanedbatelný, když budeš stan vozit autem. Jurek je levnější. Co se nepromokavosti týče mám Huba Huba a zatím jsem s tím neměl problém. Mám ho ale jen rok, takže zatím nebyla šance ho tolik otestovat. MSR má jinou metodu na testování nepromokavosti, asi jsi o tom už slyšel. Proto ty nižší hodnoty.

Kdybych se mě rozhodnout já, tak bych si stany prohlédl postavené, hlavně vnitřní prostor a asi si i vyzkoušel stavbu. Můžeš navštívit třeba výstavu stanů v Letňanech, Jurka tam ale myslím nemají.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Estevez » stř čer 5, 2019 13:13

Pierre111 píše: Stejně tak jsem nenašel popis materiálu u Jurka, píší jen polyester. .


Materiály použité k výrobě stanů Jurek:
https://www.jurek.biz/show-free.htm?fid=22
Estevez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 4, 2018 11:00

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 7:24

Když jsi dělal ten zátěr silikonem, řešil jsi nějak ,,odmaštění”?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Fenri » čtv čer 6, 2019 7:33

2mila - a jaký jsi použil přípravek? Já silikon zkoušel jednou na švy kamarádova tarpu a nechtělo si mi to (asi přes DWR) chytat.
Fenri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon čer 3, 2019 19:43

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mila6032 » čtv čer 6, 2019 7:42

Michal: Nijak zvlášť jsem to neprožíval. Zlehka jsem to otřel takovým nějakým alkoholovym ubrouskem na brejle a šup tam silikon. Pravidla byly nastavený úplně jasně. Buď to zafunguje za použití absolutně minimálního úsilí, nebo to nezabere, stan skončí v popelnici a na výstavě koupím něco jinýho. Fakt jsem tím nechtěl zabíjet čas.

Fenri: nějakej emerickej silikon na utěsnění gum autoskel. Oproti sanitarnimu silikonu je o něco řidší. Ale hlavní důvod byl, že jsem to měl doma a nikam jsem nemusel jezdit :)
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mila6032 » čtv čer 6, 2019 9:34

Pierre: Nemám ho zase tak krátce, budou to dva roky. Chápu, že to někomu může připadat divný, ale já to tak prostě mám. O víkendu ho potřebuju, takže reklamace moc nepřicházela do úvahy. Musel bych koupit něco jinýho a pak bych za měsíc měl stany dva. A po tom moc netoužím. Už teď máme na outdoorový vybavení vyhrazenej celej pokoj, kde to vypadá jak ve skladu Rockpointu a tahat si do baráku další krámy moc nechci. Takže jsem zvolil tu časově nejmíň náročnou variantu, která nakonec i vyšla. Pokud bych ho teď narychlo nepotřeboval, postupoval bych tak jak naznačuješ.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 9:38

mila6032 aha tak snad to bude držet, si právě říkám, že bez odmaštění se to musí začít rychle odlupovat. I když asi ne během jedné akce a jde ti jak jsi psal o rychlou opravu.

Co to potom překrýt nějakou páskou na švy až bude čas?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 6, 2019 10:11

Stan pro jednoho do 1,5kg do náročných podmínek by mohl být třeba jednoplášť. Záleží ale na tom co jsou ty náročné podmínky, jednoplášť je dost specifický. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod vonkreuz » čtv čer 6, 2019 10:32

Stan pro 4 osoby, s durazem na váhu:
kromě již zmíněných :-k

Stan pro 1 do 1,5kg s durazem na těžší podmínky:
Jack Wolfskin - Exolight I
The North Face - Stormbreak I
The North Face - Triarch
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 6, 2019 11:00

MSR Access 1 by taky šel, ale ta cena už je docela vysoká.
https://www.msrgear.com/tents/all-season-tents/access-1
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 11:03

Chtěl ideálně 3 prutovou konstrukci
Nízkou váhu

Má to vydržet vítr 130km/h
Lokality Island, Antarktida

PS: Ty jednoprutové stany to je vtip na odlehčení té předešlé diskuze? :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Stany