Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » pon kvě 27, 2019 23:46

Fotek je Michale plny internet jestli chces videt jak to vypada. I na bikepacking.cz na to Honza Zdansky delal recenci. Mimochodem ten ma nejak kolem 185cm jestli se nepletu.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 28, 2019 7:20

Mě šlo o ty oka - jestli je to tedy dost husté na midges nebo ne jak se tu řešilo. A takový detail jsem zas nenašel - pravda hledal jsem chvilku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 28, 2019 9:05

Na Žďársku chcalo celej tejden a to fest. Přestalo ve čtvrtek, v pátek šla teplota dost nahoru, v sobotu ještě vejš a navečer se zatáhlo a začlo zase lejt. Navíc bylo bezvětří. Fakt brutální mokro, takový tady nebylo ani když tál sníh, a že ho v lesích bylo po pas..

Stavba je tak jednoduchá, že stačí rozprostřít Tyvek, na něj položit stan a za dvě minuty stojí přesně tam, kde jsem chtěl, a to ho mám chvíli. Ani neni potřeba úplně rovný místo.
Věci tam mám uspořádaný stejně :) Jak říkáš, je fajn že moskytiéra je až na konci stanu a neodděluje stan od předsíně, to udělá dost.
S prověšením jsem počítal, tak jsem dal hůlku trochu bokem /mám karbonovou, trekový nenosim/, stan vypnul na maximum a vnoci jen posunul hůlku do správný pozice. Pohoda. Když budou prokluzovat ty popruhy tak, že mě to bude srat, daj se nahradit šňůrou se zkracovačkou, viděl jsem to na nějakým videu, borec si tam dal všechny šňůry svoje a měl to fakt na pohodu.
Akorát ten háček, jak se posouvá po šňůře u vchodu - dá se za něj zaháknout obě strany? Mně přijde, že jen ta jedna, obě dvě jsem zahákl zvenku a s obtížema..

Neviděl jsem midges naživo, nemám představu jestli projdou nebo ne a upřímně je mi to fuk :) Havěť v ČR a dál na východ to udrží venku, to mi stačí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 28, 2019 10:25

Povím ti malé tajemství - když půjdeš pořád na východ tak jednou dojdeš na západ :D i když asi nechtěně ;)

Tak uvidíš co muchničky ty sou taky malé. Ale kdybys tu síťku vyfotil v detailu třeba u pravítka aby bylo vidět cca jak velké jsou oka udělal bys dobrý skutek ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 28, 2019 10:48

Právě před muchničkama jsem utekl zbaštit večeři do stanu, ty svině nedaly 10 vteřin pokoj... Nic tam neprošlo.

Líp to asi necvaknu
IMG_20190528_114342.jpg

Hlavní linie 1mm široká, v ní je to ještě vypletený. Řekl bych, že je to hustý dost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte kvě 28, 2019 10:54

Mno, když taková midgesa zatáhne břicho...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 28, 2019 11:11

dudy dovnitř jde hladová, to ještě břicho nemá :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod slezacekm » úte kvě 28, 2019 12:36

nebylo by tedy lepší mít ta očka na moskytiéře trošku větší, aby se tím protáhla i ta nažraná midgesa? jinak se totiž z moskytiery stává past...nenažrané midgesy se protáhnou dovnitř, ale pak již nemohou ven a zůstávají vevnitř dokud nevyhládnou.

Tak mě ale napadá, jestli není ta moskytiéra vůbec zbytečná, když chceme zabezpečit volný průchod dovnitř i ven (resp. když neexistuje dostatečně malé oko schopné zastavit nenažranou midgu)
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 28, 2019 13:04

Zůstávají dokud nevyhládnou..... oni ale nevyhládnou, dokud má oběť krev tak se jim pryč rozhodně nechce :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 28, 2019 13:07

Kua tak napište SMD ať udělají verzi "midgesproof" pro lidi, co se pohybujou po skotsku... Nám ostatním stačí tahle hustota

Nebo - ještě líp - stačí koupit verzi bez moskytiéry a našit tam pruh tkaniny na sítotisk. Tim neprojde nic, kdybys to na kolenou prosil 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » čtv čer 6, 2019 10:46

V shopu pod 7 kilo, mají pár věcí od Mont bell.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1238
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » čtv čer 6, 2019 11:00

Hmm, ale tu větrovku, co jsem chtěl, tak tu jak na potvoru nemaj.
Btw. myslíte, že to začali dovážet přímo z Japonska, díky nové smlouvě mezi EU a Japonskem?
A neví někdo, jestli se teď už teda dá objednat přímo z Japonska a nemuset řešit opruzy s celníky?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 6, 2019 12:47

Joooo celníci ty taky nemám rád. Hele pokud bude tvoje zboží nad určitou cenu (myslím cca 150e) tak si myslím, že opruz s celníky bude. Norsko, ze kterého jsem objednával já, patří do nějaké evropské ekonomické skupiny a stejně clo chtěli. Jinak pod7kilo mají u bundy z GTX uvedený vodní sloupec 50000 :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2019 13:50

Pierre111 píše:Norsko, ze kterého jsem objednával já, patří do nějaké evropské ekonomické skupiny a stejně clo chtěli.
Norsko neni v EU, Japonsko neni v EU - a zbozi, ktere neni z EU a je poslano postou/prepravni sluzbou musi projit celnim odbavenim (s moznou vyjimkou zbozi nizke hodnoty, myslim 22 EUR). Bohuzel, v pripade poslani postou to znamena pro Tebe "osetreni" balicku celniky (a min. placeni teto sluzby).
Pokud vim, smlouva s Japonskem neni o uplne volnem obchodu ale tyka se nejakych cca 90-95% druhu zbozi. Na zbytek jsou stale cla. Takze se musi zbozi zatridit do odpovidajici skupiny podle celniho nevim ceho. A kdyz spadne do skupiny osvobozeneho od cla, tak se neplati clo, kdyz ne, tak se zaplati prislusne clo. A pocitej s tim, ze budou chtit od Tebe zarazeni - a obavam se, ze Japonci to tam neuvedou.
A kazdopadne, az bude hodnota vyssi nez tech 22 EUR (nebo kolik to je), tak platis DPH bez ohledu na clo. A toto taky resis s celniky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 13:58

Apuka nechci se hádat ale je to trochu jinak.

Na jaře když jsem prodával Staiku jsem volal na celní úřad.

Stan jsem posílal do Turecka.

Bylo mi řečeno že díky celní unii jsou balíky přes poštu do hodnoty 1000€ nebo váhy 1000kg osvobozeny od CLA.

Novému majiteli Staiku zadrželi celníci v Istanbulu - musel jim dodat výpis z banky kolik za stan zaplatil. Ověřili si to a během 3 dnů mu stan poslali.

Pokud tedy Norsko - myslím že jsou v nějakém evropském hospodářském prostoru a tedy i celní unii tak ten limit bude vyšší.

Japonsko myslím podepsalo bezcelni dohodu s EU - tedy něco jako výše popsané Turecko.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2019 14:41

@Michal82: Norsko je cca ve stejnem hospodarskem (a celnim) vztahu s EU jako Svycarsko. A kdyz Ti prijde balik z CH, tak je to presne, jak jsem psal. Sam jsem tak za objednanou knizku (z nemeckeho antikvariatu, kde nic nepsali o posilani z CH ](*,)) Nakonec zaplatil pulku ceny za DPH a "poplatek za procleni"...

Co pises, je trochu jineho - Ty jsi posilal balik ven z CR. A sam pises, ze mu v Istambuli balik zadrzeli a musel to s nima resit. Takze on jako prijemce se dostal do stavu, o kterem pisu ja, ze kdyz si objednas neco z Japonska do CR tak se do nej dostanes jako prijemce v CR. Tj. ze musis resit s celnikama. Opakuji - ta smlouva neni o 100% bezcelnim styku!
A jeste jednou opakuji taky - za jakykoliv balik poslani mimo Schengenu (tj. ne EU!!!) s hodnotou nad urcitou (nizkou) hranici se musi zaplatit DPH, coz zase resi celnici (pri posilani postou, jinak muze to delat i celni deklarant v prepravni spolecnosti). Timpadem se ale musi resit "opruzy s celniky". VYhnes se tomu jen, kdyz i to poslou pres spolecnost, ktera to resi sama (myslim napr. PPL), jen tam nevim, jak to bude s DPH.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 15:13

Apuka no co mi říkala z toho celního úřadu těch 1000€ a 1000kg platí oběmi směry.

Ano řešil s nimi - ale jen to že ho kontaktovali a chtěli potvrzení o platbě. Protože na balíku bylo uvedeno 900€ - tak asi jestli náhodou za balik neplatil třeba víc a že je to jako finta na celníky.
Po tom co jim poslal potvrzení o převodu mu stan ihned poslali a nic neplatil.

Sakra jedine co mě napadá, že to může být bráno jinak pro dva lidi a jinak pro klasický nákup zboží z obchodu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2019 15:30

Jo, "soukromy balik" je jina kategorie, na to jsem zapomel...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 6, 2019 16:12

Tak to bude ono. :D

Takže nic no.... já se těšil ze si taky něco koupím z Japonska.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » pát čer 7, 2019 21:43

Když jsem minulý rok donesl do naši turystyčno pseudovadácké party TaR NeoAir XLite byl jsem za buržousta. Mezitím jsme absolvovali pár akcí a ejhle letos na první vodě jsem měl pokračovatele, byť s různými plagiáty.

Ale že místo tyvecu se objeví ubrus vzor "jarní louka" odvinovaný a prodávaný na metráž z role jsem nečekal. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » úte čer 11, 2019 15:56

Viktorka Hlaváčková a její nový gear list.
https://www.ultraviktorka.net/gear-list-2019
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » úte čer 11, 2019 18:33

DSCN3400.JPG
DSCN3398.JPG
DSCN3399.JPG



Nedávno jsem si ověřil jak na prd je vařit ve větru bez závětří. Protože jsem si pořídil titanovej ešus ke kterýmu se mý starý závětří nehodilo, vyrobil jsem nový. Je to tenkej hliník naohejbanej přes hranolek, šídlem propíchnutá dírka a provlečenej drát (opruz, ale dá se), zapínání jen na očko a háček. Přes to ale drží dobře, dokonce to unese ešus plnej vody. Funguje s BRS 300 i liháčem z plechovky. Inspirace bylo nějaký profi závětří co jsem viděl kdysi dávno na Brnčálce.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 13, 2019 10:58

Chromý kůň píše:Viktorka Hlaváčková a její nový gear list.
https://www.ultraviktorka.net/gear-list-2019

:shock: :shock: :shock:
ultraviktorka_gearlist.jpg
ultraviktorka_gearlist.jpg (21.07 KiB) Zobrazeno 6886 krát
... outdoorová travesti show? :-k

Dalo mi to, ale nakonec jsem našla lehčí kus výbavy než má Viktorka. Moje pidituba zubní pasty měla v době vážení 20 g, ale normálně bude mít asi míň. (Holt Viktorka nejspíš na 5 dní vzala balení, které používá na několikatýdenní (/měsíční) akce :))
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 13, 2019 11:12

Chromý kůň píše:...Přes to ale drží dobře, dokonce to unese ešus plnej vody.

:smt023
Pěkný. Ale čím to drží ten ešus? Podle obrázků jsem si myslela, že závětří je kolem hrnce volně a po jeho postavení na vařič sklouzne na zem (a pro transport ho naopak jen posuneš výš). Ono je po zaháknutí přidělané k hrnci tak pevně, že mu vlastně dělá "nožičky"?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » čtv čer 13, 2019 11:24

Vaření tam Vikorka uvádí:
Ešus Robens Titanium Pot 0,9 L - 124 g
Lahev na vodu Platypus Platty Bottle 2 l, 1 l – 37 g + 36 g

Raději bych doporučil Soto New River Pot. Má větší objem. Je lehčí a hliník má lepší tepelnou vodivost,tedy nebude plýtvat palivem na ohřátí samotného hrnku.
Mám platypus 1l a ten plast celkem nasákává chutěmi a vuněmi nalitých nápoju. Stále v tom cítím citronový ionťák Isostar.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 13, 2019 13:37

Mě by zajímalo jak se v titanovém hrnku taví sníh - tedy vysoký výkon + papírová stěna titanu se špatnou vodivostí to musí zavánět prasklým hrncem.

Taky bych vzal alu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Semo » čtv čer 13, 2019 14:16

Vaha toho zavetria? Aky je vysledny obvod zavetria a aky dlhy plech na jeho vyrobu bolo treba? Aky je plech hruby a kde sa da zohnat?
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » pát čer 14, 2019 6:41

Tak popořadě:-)
Jak to drží na ešusu. Je to udělaný na těsno a ten drát mírně v těch dírkách pruží a po zaháknutí zapínání vytváří adhezi mezi ešusem a hliníkem závětří - proto to udrží i cca tři čtvrtě litru vody. Po vaření to normálně sundám, stočím a vsunu dovnitř ešusu.

Z jakýho materiálu to je. Onehdá žena moje Oblak Krásy a Zřítelnice mého oka přinesla domů předpečenou kačenu na hliníkový míse. Kačenu jsem sežral, mísu zabavil a z toho to je. Sílu nevím, změřit nedokážu, ale je to pevnější než běžný alobal. Délka je snadno spočitatelná elementární matematikou, vstupní údaje jsou obvod ešusu, rozměry hranolku přes který to ohýbáš a velikost díry kterou chceš nechat pro uši ešusu a ovládání vařiče. Digitální váha ukázala 18 gramů. Vzhledem k tomu, že při nestandardizovaném nelaboratorním testování bylo zjištěno, že výrobek zkracuje dobu varu o cca 1 minutu, považuju to za přijatelné vzhledem k palivu.

Titanový ešus mám krátce čili k tavení sněhu ještě nedošlo. Vodu to vaří normálně jako hliník obdobné síly. Je to tak tenký, že ve vodivosti bude málo pozorovatelný rozdíl. Nicméně byl jsem varován mým zkušenějším parťákem, že se mu už v titanu podařilo proletovat slušný otvor a je potřeba při tavení sněhu dát na dno trochu vody, či postupovat opravdu opatrně na malý výkon a přidávat po trochách sněhu, zejména u prašanu.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 14, 2019 10:22

@Chromý kůň: Dík. Nenapadlo by mě, že to bude tak pevný. Taky mám závětří z nějakého alobalového pekáčku na jedno použití, ale bez skládání, jen jsem ohnula ustřižený obdélník kolem hrnce. Při vaření je volně položené na zemi okolo vařiče a musím ho zajistit, aby neodletělo (a transportuju ho mezi hrncem a obalem na něj). Váha asi 15 g (hrnec s průměrem 11,5 cm, tj. obvod cca 36 cm). Při vaření večeře a snídaně dobrý, ale jednou při vaření oběda se mi podařilo trochu ho propálit. Když vařič začal vydávat divný zvuk, tak jsem usoudila, že už kartuše mele z posledního a přidala trochu plyn, což byla chyba. Ráno nebo večer by se mi to asi nestalo, ale na slunci nebyly plameny vůbec vidět, tak jsem to nechtěně přehnala.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » pon čer 17, 2019 19:13

Michal82 píše:Mě by zajímalo jak se v titanovém hrnku taví sníh
Celkem to jde. Za ty roky, co titanovej hrnek máme jsme ho při tavení sněhu připálili snad jen dvakrát, možná třikrát. Vodu na dno nelijem (se snad ještě nestalo, že bychom nějakou měli). Je potřeba mít plamen na menší výkon a míchat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Treking