Zatření švů na stanu z Tyveku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » čtv kvě 9, 2019 17:10

Zdravím lidičky.
Chci si ušít stan z Tyveku. Problém ale je, čím zatřít švy, aby byly nepromokavé.
Tyvek je stavební parozábrana od firmy Dupont. Je to polyetylénová netkaná textilie a jak známo na polyetylén (PE) hned tak něco nechytne. Dupont (i jiné firmy) sice dělá i lepící pásky, kterými by se ten Tyvek dal lepit místo šití, ale jednak k páskám nemám až tak důvěru co se týká trvanlivosti spoje (viz. odlepující se pásky třeba na přelepených švech stanů, bund atd.) a když švy přelepím, budou míň ohebné, tuhé, přidají váhu atd. Navíc ty lepící pásky jsou dost drahé.
Takže ideální je šití a švy zatřít lepidlem - tak jak se to běžně dělá třeba u ultralehkých stanů, tarpů apod.
Už jsem prolezl kdejaké fórum, ale nepodařilo se mi zjistit, čím ty švy zatřít.
Máte s tím zatíráním švů na Tyveku někdo nějaké zkušenosti?
Dík za rady.
Jirka
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » čtv kvě 9, 2019 20:54

No, to by zaujímalo aj mňa.

Pozrel si si aj sekciu MYOG na backpackinglight.com? Niekto to tam riešil normálne SeamGripom od McNettu, sprejovým lepidlom 3M 77, lepidlom RooClear alebo transferovou páskou 3M 9485. Vyslovene na PE materiály sú akrylové pásky 3M VHB. Niektorí to riešia tak, že najprv podlepia spoj strihov, potom ho prešijú a celý ten šev prejdú valčekom,m aby sa to lepdlo z pásky viac roztiahlo v šicích bodoch.

Ale to sú len vyčítané informácie. Osobnú skúsenosť v kombinácii s Tyvekom nemám :( .

Skúsenosť mám len s obojstrannou páskou 3M 9485. Je to vynikajúca páska, o navýšenie hmotnosti netreba mať veľké obavy, lebo je tenučká 0.13mm, ale lepí ako ďas.

Ano, tie pásky sú drahé, ale úžitok je výborný.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » čtv kvě 9, 2019 23:20

No někde jsem se dočetl, že na Tyvek by mohlo fungovat polyuretanové lepidlo. Ale je mi to trochu divné, protože to je v podstatě lepidlo na papír, dřevo apod a ztvrdne, nezůstane pružné. Asi nezbude nic jiného, než zkusit metodu pokus-omyl. :-(
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 9, 2019 23:33

Kedysi sem chodil člověk s nickem tuším od "A", ktery dělal ve firmě na lepidla a uměl zjistit odpovědi na velmi odborné dotazy tohoto typu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 0:12

No zkusil jsem napsat i na firmu, která dělá lepidla, která by se mohla hodit, uvidím, co mi odpoví. Psal jsem i na Den Braven, dělají lepidlo přímo na lepení Tyveku https://www.denbraven.cz/produkt/lepidlo-na-parozabrany-profi/, ale je asi dost tuhé. Ptal jsem se jich, zda by se dalo něčím zředit a pak použít na zatření švů, ale odpověděli mi tohle: "Pro vaši aplikaci lepidlo není vhodné materiál je stále živý a pokud bude vystaven tekoucí vodě bude se i vymývat a časem ze vytratí. Pro vaši aplikaci by byl spíše vhodný nějaký vosk na textilie. Třeba Fjall Raven je firma co má oblečení co opatřuje voskovanými úpravami své výrobky. Vydal bych se tedy touhle cestou. Než našimi tmely, které na to opravdu nejsou určeny.". Ty vosky jsou ale na Tyvek určitě nepoužitelné.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2019 0:22

@Hafi: Aplik. Naposled tu byl pred rokem, muzete mu zkusit napsat SZ.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 0:33

Aplikovi zkusím napsat, dík za kontakt.
narazil jsem na zajímavou stránku, teď ji louskám - https://dopeoutdoors.com/best-tent-seam-sealers/
Napsal jsem jim dotaz, čím zatřít polyethylen. Jsem zvědav, zda a co poradí.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 10, 2019 9:21

Zkus napnout Tyvek až bude pršet a vlez si pod to. Ten kravál je hroznej, taky jsem přemýšlel o tarpu z Tyveku, no tohle mě odradilo....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 9:40

Tak tohle mi určitě vadit nebude, jelikož na noc si narvu do uší protihlukové špunty a v pohodě. :D :D :D
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod aksam » pát kvě 10, 2019 14:21

Trvanlivost oboustranné pásky od 3M je ok, mám s ní slepený žďárák z tyveku a 4 roky drží bez problémů.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 14:37

No jo no, akorát že ta 3M páska bude dražší než celý stan. :-(
No uvidím.
Naposledy upravil jihra dne sob kvě 11, 2019 0:51, celkově upraveno 1
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 14:46

Tak mne napadlo, jestli by nešlo použít lepidlo McNett FREESOLE - https://tmely-silikony-lepidla.heureka.cz/mcnett-freesole-lepidlo-obuv-28g/specifikace/#section
Já osobně jsem s ním rekonstruoval sešlapané podpatky na dvojích botách a v pohodě. Údajně drží na čemkoliv. Možná tedy bude držet i na Tyveku. Bohužel už mi nezůstalo, takže nemohu vyzkoušet.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod dudy » pát kvě 10, 2019 14:52

Zkus pásku na parotěsky

https://www.milpe.cz/parotesne/hasoft-p ... gIF4_D_BwE

Nebo tu na střešní fólie, ideálně Deltu, ta je na věky a lepí jako čert

https://www.strechy-eshop.cz/lepici-pas ... mm-x-25m-/
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pát kvě 10, 2019 16:19

No o těch páskách vím, ale jak píšu výše, radši bych švy. :-)
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Etheric » pát kvě 10, 2019 16:31

Sešít netkanej PE.. Nevím, jak by se to chovalo, respektive vydrželo, ono i s tím tkanym je to dost náročný... Určitě nebude stačit obyč nit a na domácím stroji to půjde taky hodně těžko, bude-li to vůbec možný... Ale jako su zvědav. Klidně ti poskytnu Dyneemáckou nit, ale jako fakt nevim, jak si s tim v domácích podmínkách poradíš. Práce s tímhle materiálem je technologicky dost náročná /aby to fakt drželo/. Hlavně je to netkaný takže s vysokou pravděpodobností se kolem švů hned udelaj díry, který sice zatřeš, ale budou se zvětšovat jak to bude namáhaný...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » pát kvě 10, 2019 16:41

Jihra - keď som si zháňal veci na svoj stan a potreboval poradiť ohľadom lepidla, či pások, tak 99% odpovedí od výrobcov, či distribútorov lepidiel sa týkalo skôr stavebných prác a nikto mi nevedel dať presné info, čo to urobí s pôsobením UV, chladom, častým balením/rozbalovaním - konkrétne na môj účel.

Takisto som uvažoval, že proste nakoniec začnem experimentovať, lebo mi nič iné neostáva, ale to by ma nakoniec stálo oveľa viac, ako jedna páska. No a tú využijem bohato v celej domácnosti, takže jej cena sa vyplatila. A určite nebudeš robiť len jeden tarp, lebo ho budeš chcieť časom vylepšiť, že .

A ako som písal, kľudne môžeš podlepiť páskou a potom to celé prešiť a prešitie rozvalcovať válčekom. Mne dosť pomohol spomínaný backpackinglight, lebo tam radia nielen kutilovia, ale aj profíci, ktorí sa venujú výrobe vlastných outdoor vecí.

Nájdeš tam aj info ohľadom ihiel aj nití - mimichodom na Tyvek som sa tam nedočítal o potrebe nejakých špeciál dyneema nití ako píše Etheric. Nerobil by som z toho takú vedu. Nite treba použiť tenké polyesterové a ihla sa tam na fóre spomína veľkosť 70. Ber Amann alebo Gutermann nite.

Obávam sa, že tu ti presne nikto neporadí, takže zvol postup, že vyber lepidlo/pásku, ktorú by si ešte niekde inde využil. Nebude ti tak ľúto vyhodených peňazí len na jedno použitie.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pon kvě 13, 2019 10:33

To Stani:
Asi ten Tyvek fakt slepím. Jak širokou máš tu pásku 3M 9485? Jestli jsem to dobře pochopil, tak ta páska není vlastně páska, ale jen vrstva lepidla. Je to tak? Tu pásku určitě využiju, protože hodlám koupit celou roli Tyveku a experimentovat. O Tyvek už mám nějaké zájemce, takže část role odprodám. A s ním asi i část pásky.
Co se týká šití Tyveku, tak jsem ho zkoušel šít na obyčejném šicím stroji obyčejnou běžně používanou jehlou a nití a bez problémů. Samozřejmě přes ten nezatěsněný šev by prosakovala vlhkost.
No uvidíme.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » pon kvě 13, 2019 22:21

Páska 3M 9485 je široká 2cm. Ano, je to transferová páska = tou páskou len nanesieš vrstvičku lepidla a pásku stiahneš.

Ako som spomínal, na tyvek som to neskúšal. Len na cuben, ale na backpackinglight som sa dočítal, že ju kutilovia vlastných outdoor vecí, používajú aj na tyvek. Vrstvička lepidla má v ťahu pruženie, dochádza k maličkému posunu, ale po odľahčení sa to vráti späť. Mne to vôbec nevadí, po roku a pol používania v chlade, či v teple som nepostrehol posun v spoji.

Veľká výhoda bola aj v tom, že ak som pásku zle umiestnil na strihovú hranu, tak som to lepidlo prstom zotrel dole. To je obrovská výhoda oproti šitiu, kde to všetko musíš párať a znovu šiť = dierkuješ navyše. Na šitie som sa vyprdol :) . Už samotné lepidlo vytvára medzivrstvu navyše = spevňuje napínacie body.

Tenká ihla sa používa, aby si nerobil veľké vpichy. Na valčekovanie švov si kúp malý valček, lepšie sa spoje k sebe prilnú a to lepidlo sa viac roznesenie. Môžeš si pozrieť moje návrhy vo vlákne Stan pre jedného.

Cuben - 2.jpg

Cuben - 4.jpg

Cuben - 8.jpg
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » pon kvě 13, 2019 23:47

To Stani:

Tož jsem si pročetl to vlákno. Čumím, jsi frajer! :shock:

Asi to zkusím s tou páskou a Tyvekem. Někdo tu psal, že má tou páskou slepený žďarák z Tyveku a drží mu to bez problémů už 4 roky.

Ty upínací body v rozích pro kolíky atd. - to zesílení jsi jenom lepil tou páskou? Asi po celé ploše toho zesílení, co? Anebo jsi to pak ještě prošíval?

Ten váleček - to je klasický malířský? Ten měkký? Neměl by být spíše nějaký tvrdý?

Dík za info.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » úte kvě 14, 2019 0:24

Díky. Ano, písal to pár príspevkov vyššie aksam.

Celé bočnice stanu, čo som si robil, sú len lepené. Pôvodne som chcel aj šiť, ale keď som videl ako sa s tým robí, na šitie som sa vykašľal.

Upínacie body - mali by byť vrstvenné = jedna základná (tropiko) + z oboch strán ešte podlepené rohovkami + to lepidlo = drží to fest. Nič som neprešíval. Lepidlo je po celej ploche rohovky. Pásku nanesieš v takých pásoch vedľa seba, až zaplníš plochu. Môžeš kľudne ešte pridať vrstvy, toto píšem z pohľadu cubenu, u tyveku možno bude stačiť menej vrstiev - treba vyskúšať. Skúšal som si aj spôsob rohoviek ako u námorných plachiet = odstupňované, aby lepšie rozkladali pnutie. Viď tu:

Dsc00226 dpi.jpg
Dsc00226 dpi.jpg (23.74 KiB) Zobrazeno 9717 krát


Valček - je to maliarsky, malý, nemá hrubú plstennú vrstvu. Párkrát ním prejdeš a vrstva splasne, valček je tvrdší.

Dsc09899 dpi.jpg
Dsc09899 dpi.jpg (26.04 KiB) Zobrazeno 9717 krát

Dsc00002 dpi.jpg
Dsc00002 dpi.jpg (22.91 KiB) Zobrazeno 9717 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod shoe » úte kvě 14, 2019 0:25

Mám přímo Tyvek lepící pásku - kupoval jsem ji na výrobu stanu také:)

Pokud máš zájem, tak mi prosím napiš sz:)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » úte kvě 14, 2019 0:26

Odporúčam najprv na nečisto vyskúšať ako urobiť zahnutý lem, urobiť si na skušku pár rohoviek, aby si prišiel na finty pri uchytení strihov počas výroby, kde čo najprv podlepiť kancelrárskymi lepkami, kde najprv začať strhávať dole pásku...mne to chvíľu trvalo. Piplačka, ale potom to dosť zjednoduší prácu.

Dsc00007 dpi.jpg
Dsc00007 dpi.jpg (25.65 KiB) Zobrazeno 9723 krát

Dsc00018 dpi.jpg
Dsc00018 dpi.jpg (22.4 KiB) Zobrazeno 9723 krát

Dsc00139 dpi.jpg
Dsc00139 dpi.jpg (29.14 KiB) Zobrazeno 9723 krát
Naposledy upravil Stani dne úte kvě 14, 2019 0:30, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » úte kvě 14, 2019 0:28

Dsc00140 dpi.jpg
Dsc00140 dpi.jpg (25.55 KiB) Zobrazeno 9723 krát

Dsc00026 dpi.jpg
Dsc00026 dpi.jpg (27.66 KiB) Zobrazeno 9723 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » úte kvě 14, 2019 11:38

Tak Aksam mi napsal, že na lepení žďaráku z Tyveku použil oboustrannou transferovou pásku 3M 9627 šířky 19 mm - https://shop.arango.cz/cz-detail-1054019-9627-transferova-oboustranne-lepici-paska-3m-19mmx55mx0-13mm.html
Žďarák mu v pohodě slouží už 4 roky bez problémů.
Ta páska je opravdu určena i na lepení PE (polyetylénu). Takže to je asi ta správná. :-)
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » úte kvě 14, 2019 11:42

To Stani:
Díky za podrobnosti a cenné informace. Super. :D :D :D
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod PaKo » úte kvě 14, 2019 11:54

Stani, takže ty máš z cubenu celý tarp bez jediného švu?
PaKo
 

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod aksam » úte kvě 14, 2019 13:14

Upřesním, použil jsem pásku o šířce 12 mm.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » úte kvě 14, 2019 13:49

aksam píše:Upřesním, použil jsem pásku o šířce 12 mm.

Až tak? No zase bude páska o něco levnější. :-) Ale jak tak uvažuju, tak asi vezmu tu 19 mm širokou, bude se s ní líp pokrývat větší plocha.
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod jihra » úte kvě 14, 2019 15:17

Teď mne ještě napadla jedna věc. Já žiju v domnění, že když udělám z Tyveku stan, tak by měla být nahoře ta potištěná strana a ta bílá strana uvnitř. Tedy že ta potištěná strana je voděodolná a ta bílá strana paropropustná. Tak to alespoň mohtujou na střechy domů.
Koupil jsem si roli Tyveku a borec v obchodě mi tvrdil, že je úplně jedno, kterou stranu dám nahoru, že obě strany jsou paropropustné, ale zároveň voděodolné.
Tož co vy na to?
Napsal jsem dotaz přímo na Dupont, tak jsem zvědav, co mi odpoví (jestli tedy vůbec).
jihra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 8, 2010 20:02

Re: Zatření švů na stanu z Tyveku

Příspěvekod Stani » úte kvě 14, 2019 15:29

PaKo píše:Stani, takže ty máš z cubenu celý tarp bez jediného švu?

To nie je celkom len tarp, ale riadny stan - hybrid = verzia light bez bočníc, plná verzia s prídavnými bočnicami. Tie sú z cubenu. Ak odopneš vnútorný stan, máš tarp - viac vo vlákne Stan pro jedného. Nylon je šitý, na cuben bočnice som použil len pásku, ale viem o mnohých, čo komplet tarp, či tropiko stanu, robili bez jediného švu - viď spomínané fórum backpackinglight.com.

jihra píše:
aksam píše:Upřesním, použil jsem pásku o šířce 12 mm.

Až tak? No zase bude páska o něco levnější. :-)

Žďarák a tarp sú trochu rozdielne veci ohľadom pnutia, nie? 1.2cm na spoje je podľa mňa na tarp málo. To dávam akurát tak na spodné obruby/lemy. Širšia páska = väčšia plocha lepidla. Na spodné obruby strihu som dával 1.5cm, aj 1.2cm bude dobre, no na namáhané spoje strihov 2cm. Aj na podlepovanie rohoviek mi prišla širšia páska lepšia.

Samozrejme, ak chceš si byť istý, aksamova páska je už vyskúšaná na Tyveku, tak ju ber. Veď vždy sa dá prilepiť páska vedľa seba, aby bol spoj širší.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16


Zpět na Stany