Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » sob dub 13, 2019 8:44

dle mně není 300 g 600 cuin do -6°C ok, tedy pokut nejsi lední medvěd, stačí se kouknout co osvědčení výrobci píši při tomto množství peří a plnivosti za komfortní teplotu, 300 g 600 cuin je letní péřák, není to tří sezonní péřák, natož pak zimní péřák, na -6°C já už používám 900 g 800 cuin
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kjuba » sob dub 13, 2019 9:42

ondrejst: Vůbec nechci zpochybňovat Tvoje zkušenosti, ale chtěl bych upozornit ostatní potenciální budoucí uživatele, že Tvoje zkušenosti jsou dost daleko od průměru. To jsi opravdu skoro lední medvěd s excelentní výhřevností a vyšším bazálním metabolismem. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Mám to podobné jako fps a to nejsem zimomřivý ani náhodou (cca 200cm/103kg). Průměrnému člověku v tom bude v teplotách pod nulou taková kosa, že se nevyspí. Přežije, ale nevyspí. Já do těchto teplot používám cca 800g 750+ cuin peří na kvalitní karimatce. A to spím v Devold Expedition merinu (vrch i spodek).

Tady je jasně vidět, jak rozdílní lidé jsou. Takže ty rady jsou sice fajn, ale poslouží maximálně jako nějaký základ, aby se člověk zorientoval. Pak je potřeba už jen zkoušet a nebo si koupit takový, který má dostatečnou teplotní rezervu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod krchma » sob dub 13, 2019 15:42

ahojte, bol som sa pozret v decathlone, zaujala ma tam nafukovacka forclaz air 700 pod spacak, za cenu 900kc vyzera celkom pouzitelne, mate s nou niekto skusenosti ?


Popri tom som si tam poobzeral vsetky spacaky co tam mali, jeden ma zaujal :

TREK 900 0° PÉŘOVÝ FORCLAZ

pisu tam :
Vel. L 985 g 500 gramů peří. 90 % prachové kachní peří, 10 % drané kachní peří. Plnivost peří: 800 cuin (podle normy CE). Komfortní teplota 0 °C, limitní teplota -5 °C.

cena je 3800kč s cim mam osobne celkom problem. Nerad nakupujem supermarketove znacky a uz vonkoncom za ne nerad utracam tolko penazi.

Esste otazka, nasiel som, ze za cenu cca 4000kč sa da nechat si usit perovy spacak (janperi) problem je, ze nepise na svojej stranke hustotu plnenia ani priblizny rozsah teplot. Niekto nejake skusenosti?

Bol na Karlovom namesti v v jednej nemenovanej predajni a prezeral som si Husky Dinis.
Náplň: husacie perie 290g, 90 / 10- 700cuin
Extreme tested: -10°C
Low comfort: -2°C
High comfort: +4°C

priznam sa, ze nerozumiem celkom tomu pomeru hmotnost peria / cuin, ten husky ma 290g peria a 700cuin, viking 600 ma 600g peria a 600 cuin. Znamena to, ze v tom husky je perie viac nasuchorene aby zaplnilo rovnaky objem pri polovicnej gramazi ?


Ten Husky Dinis ma menej peria ako Viking 300, pricom ma nizsie teploty ako Viking 300. Teraz neviem, comu mam verit. Ako mam teda vybrat spacak, ked si vyrobcovia ten hodnoty vymyslaju ? :D

dakujem
krchma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 25, 2019 18:14

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » sob dub 13, 2019 16:47

Vybírat si z firem, které nelžou.
Nechci tvrdit, že Husky lže, ale myslet si to můžu.
Za mě, WP teploty sedí...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » sob dub 13, 2019 16:57

Hodně zjednodušeně je míra izolace určená jako (hmotnost peří)*(cuin peří), protože cuin je kvalita peří (tj. kolik prostoru jednotkové množství peří vyplní). Reálně "teplost spacáku" závisí i na několikia dalších parametrech, jako střih (čím užší, tím teplejší), způsob komor (teplé vs studené švy), vnější materiály, zateplení kolem zipu, vnitřní límec,... ale orientačně ten součin celkem funguje.

Norma ohledně teplotního určení není úplně jednoznačná, takže je dobré zjistit, jak teplý chceš spacák podle nějakého seriozního výrobce (třeba ten WP) a pak hledat podobně teplé spacáky.

S Decathlonem ani s Husky zkušenost nemám. Spacák na zakázku bude při stejných parametrech spíš dražší, hlavně je často ten obalový materiál zbytečně těžký.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod ondrejst » sob dub 13, 2019 23:05

Ahoj, bral jsem jako doplnění zkušenosti s peřím a konkrétním spacakem, sám jsem byl celkem překvapený..
Jen podotknu, že ve stanu je vždy tepleji, takže okolní teplota okolo 0 (voda mírně zamrzlá..). Navíc nefouká, když jsem spal venku pod širákem okolo 0 ve Vikingu 600, tak mi bylo taktak (občas mírný pocit chladu).

Nechtěl jsem vůbec zobecňovat, jen napsat zkušenost..

Jak píšou kluci výše, záleží jaké peří, ne jen jaká gramáž (Viking 300 je parametry na papíře prakticky to "nejhorší" co je možné koupit) a u mě oproti umělému vláknu 1,3 kg rozhodně krok vpřed.
Co určitě - kvalitní karimatku, nejen má zkušenost že dobrá karimatka a horší spacák je lepší kombinace než opačně..
ondrejst
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned bře 16, 2014 13:56
Bydliště: Brno

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » ned dub 14, 2019 0:54

krchma píše:Ten Husky Dinis ma menej peria ako Viking 300, pricom ma nizsie teploty ako Viking 300. Teraz neviem, comu mam verit. Ako mam teda vybrat spacak, ked si vyrobcovia ten hodnoty vymyslaju ? :D

Slusni vyrobci si ty hodnoty nevymysleji, ale spacaky si nechaji otestovat podle normy. Co se Husky tyce, tak si precti tohle vlakno: viewtopic.php?f=5&t=18498, jsou tam i zkusenosti s Husky spacaky.

Kdyz jsi na pochybach, koukni se k solidnimu vyrobci, treba SJ, najdi spacak s podobnym mnozstvim peri a udelej soucin, jak pise mitau. A pak porovnej udavane teploty. Z tohodle vychazi spacak z Decathlonu dobre, Husky uplne mimo. Kdybych si mel vybirat z techto dvou, tak neni vubec co resit.

krchma píše:cena je 3800kč s cim mam osobne celkom problem. Nerad nakupujem supermarketove znacky a uz vonkoncom za ne nerad utracam tolko penazi.

Tomu nerozumim. Pomer cena/vykon vypada slusne a spousta lidi si zbozi z Decathlonu pochvaluje. U Husky je to naopak a ten jejich podvod je jeste o neco drazsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » ned dub 14, 2019 8:06

https://www.decathlon.fr/sac-couchage-t ... 92771.html
tady nějaké ohlasy lidi z franouzského decathlonu.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod krchma » ned dub 14, 2019 8:57

dakujem za tu temu so znackou Husky. Zase som o nieco mudrejsi.

Z decathlonu planujem kupit 2 stany a tu nafukovaciu podlozku/matrac. Mal som zatial z decathlonu len zopar funkcnych triciek, Klimatex mi sedi viac a za podobnú cenu. Z toho spacaku mam zmiesane pocity, moc sa mi nepaci ten tvar a pride mi dost drahy.

Pochopil som teda spravne, ze Viking 600 alebo Sir Joseph Rimo II 600 bude dobra investicia ?


Povodne som chcel kupovat nieco okolo 2000kč na obcasne pouzitie a nie za 5000kc na obcasne pouzitie :D
krchma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 25, 2019 18:14

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » ned dub 14, 2019 10:24

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod krchma » ned dub 14, 2019 11:00

nebude 195cm spacak na mojich +/-175cm prilis velky ?
krchma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 25, 2019 18:14

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod dudy » ned dub 14, 2019 16:58

Jestli nespěcháš, tak se v WP outletu objevují vikingové 600 ve stoosmdesátce poměrně často w za dobrou cenu. Já ho kupoval ženě (bejvalý 8) ) za tuším trojku.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod krchma » ned dub 14, 2019 18:05

Mam cas do prveho tyzdna 6 mesiaca. To je uz taky datum, kedy zacne stupat nervozita, ze nebudem mat pod cim spat.


edit (25.4)

Tak uz mam dilemu za sebou, po skusani v obchode a porovnani s viking 600 a po porade s predavacom som nakoniec kupil Boll magma +. Ci som kupil hovadinu a budem nadavat sa uvidi az po otestovani.
krchma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 25, 2019 18:14

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » sob kvě 4, 2019 10:37

https://www.aliexpress.com/item/AEGISMA ... 3c00x0f0GG
Nemá někdo zkušenosti s tímhle spacákem? Uvažuju, že vyměním svůj skoro 2 kilový coleman za něco lehčího.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » sob kvě 4, 2019 11:27

Zkusenost s nim nemam, ale parametrove vypada pekne. Jen je skoda, ze jsou vsude studene svy, kdyz i na lehcich a levnejsich Aegismax Nano nove pridali cast komor typu H.

V minulosti jsem natenhle spacak nenarazil, rekl bych, ze bude tak maximalne rok v nabidce. Snad budes mit stesti v hledani nekoho se zkusenostmi. Drive byl podobny spacak Aegismax G1 (nebo mozna jine cislo) a nekdo ho tu doporucoval.

Obecne jedina vytka k cinskym spacakum byla prodysnost latky (konkretne u toho Green Wing bez kapuce). Byt tebou bych zkusil pohledat, jestli se to zlepsilo s upgradem Green Wing -> Nano 1, prootze Nano a ten tvuj Leto maji vaky ze stejne latky.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » sob kvě 4, 2019 14:19

Na ten nano jsem taky koukal, ale mám radši spacáky s kapucí.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod remy77 » sob kvě 4, 2019 17:18

mitau píše:Obecne jedina vytka k cinskym spacakum byla prodysnost latky (konkretne u toho Green Wing bez kapuce). Byt tebou bych zkusil pohledat, jestli se to zlepsilo s upgradem Green Wing -> Nano 1, prootze Nano a ten tvuj Leto maji vaky ze stejne latky.


Mame so zenou 2 sezony ten prvy Aegismax v zelenej (vel M) a ciernej (L) a nejake problemy s priedusnostou sme nezaznamenali. Vytkol by som jedine kratsi zips a to zuzovanie hore. Ale za tu cenu (pod 50 € za ks) pomer vykon cena super. Sitie kvalitne, neplzne, loft drzi pekne. Tak do +8 sme v nom spali komfortne.
Pri takej gramazi nejak nepocitujem nevyhodu X komor.


@adal
Kapucna je u letneho peraku zbytocnost. Postaci na hlavu ciapka alebo satka. Teda podla mna.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » sob kvě 4, 2019 17:57

Ja to beru tak, ze na vetsinu pouziti nemusi byt pres leto kapuce potreba, ale kdyz se clovek dostane na hranici teplotniho komfortu (staci blbe umistene nocoviste na Sumave), tak ta kapuce stazena tesne kolem obliceje pomuze vic nez o trochu vic peri ve spacaku. A to uz vubec nemluvim o mistech, kde bude trochu pofukovat. Navic s sebou bude mit clovek vic veci, ktere si muze kdyztak obleknout na telo, ale veci na hlavu bude brat specificky jen kvuli spacaku. Osobni zkusenost, ale nemam. Ten Nano 1 me porad laka svoji vahou, abych nemusel brat pres leto perak s 500g peri, ale porad mi prijde, ze by mi ta kapuce chybela (vlastne bych se smiril treba jen s pertexovou kapuci prave kvuli tomu vetru a trose teplotniho komfortu)

Kazdopadne jako jediny spacak je Naturehike Leto univerzalnejsi. Dobre zpravy, ze nemate problem s prodysnosti. Myslim, ze uz u toho zeleneho to vypadalo, ze to asi casem zlepsili. Ale bez vyjadreni vyrobce se to cesko rika, protoze to bylo zalozene jen na par komnetarich z Redditu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Yopo » pon kvě 6, 2019 6:54

Pred rokom som otcovi kupil AEGISMAX M2 a v sobotu som objednal na skusku AEGISMAX Leto. Ta M2-ka dycha vpohode a ma kryty zip legou. Novsie upgrade modely M2 maju aj teple svy. U letnych UL spacakov by som to vsak neriesil. Leto ma prave novy typ materialu s ripstopom a bud je tam nova impregnacia materialu alebo je impregnovane perie (len dedukcia z nazvu). Na modeloch M2, Mini, Nano je pouzity dost leskly material iFlex, co mne osobne prekaza. Ten lesk je sposobeny kalandrovanim latky (vylepsuje sa tym downproof, ale zhorsuje sa tym priedusnost materialu). Leto ma Iflex s ripstop vazbou a mal by byt menej leskly (mozno slabsi kalander). Uvidime ako to bude vyzerat o 3 tyzdne v reale.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » pon kvě 6, 2019 16:05

tak jsem ho taky koupil v L je ted za 98
https://www.aliexpress.com/item/AEGISMA ... 4c4dHzkfml
vzal sem rovnou i karimatku :D
https://www.aliexpress.com/item/Natureh ... 4c4dHzkfml
a ted ještě sehnat za rozumnou cenu lanshan 1 a jsem spokojený.
jo a ještě tyvek, na Ostravsku někde koupit. Co jsem zatím hledal, tak prodávají jen celé role
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Kiszoun » ned kvě 12, 2019 8:26

Zdar lidi.

Potřeboval bych poradit s výběrem spacáku na letní trek do Řecka (pohoří Pindos -> Astraka, kaňon Vikos atd...). Spát se bude převážně v horách ve výškách cca 2k a jediné info, co jsem našel a mám je to, že tam může být zima... O nějakých přesnějších teplotách se nemůžu nikde dočíst.
Teď mám Rock Empire Akrtida, se kterým jsem spal v Karnských alpách v září kdy byly noční teploty běžně kolem 0 až -1 (úplně v pohodě). Akorát, že to je obrovské hovado a zabere mi víc jak třetinu krosny. Peřák nechci, kvůli velké šance, že tam bude často chcát a já bych to neměl pak kde usušit (a na hydrofoba za x tisíc teď nemám úplně rozpočet).
Tzn potřeboval bych pravděpodobně něco s komfortem cca 0°C z uměliny, co by nebyla taková duchna jako ta Arktida (případně nějaké rady těch, kteří na Pindosu už byli v podobný čas a mohli by sdílet jejich zkušenosti :D )

Díkes
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » ned kvě 12, 2019 13:21

když nechceš peří (což já tedy vůbec nechápu, máš si naplánovat koupi péřáku dopředu, a čekat na slevy, nebo případně na bazar kde se občas prodávají péřáky praktický úplně nové) tak ať koupíš jakoukoli umělotinu, tak bude spacák vždy objemný a těžký
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Yopo » sob kvě 25, 2019 10:53

Aegismax Leto (hydrofobne perie)
hmotnost spacaku = 598 g
hmotnost kompresneho obalu = 39 g
hmotnost skladovacieho obalu = 68 g

material s ripstop vazbou
nie je tak leskly ako material bez ripstop pri ostatnych spacakoch Aegismax
zips YKK (bez krycej legy)
velkost M - idealna na vysku 170 cm

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mmmmichal » pon čer 24, 2019 6:08

krchma píše: po porade s predavacom som nakoniec kupil Boll magma +. Ci som kupil hovadinu a budem nadavat sa uvidi az po otestovani.

Já ho mam přes rok a je ok..zip občas zlobí, ale to si zvykneš. Latkovej vnitřek je v pohodě..ale.. Viking je lehci a skladnejsi...takze nevim no ;) a ja zrovna dnes asi kupim moji drahe za 4100 vikinga :D
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mmmmichal » pon čer 24, 2019 6:12

dudy píše: Já ho kupoval ženě (bejvalý 8) ) za tuším trojku.

Hmmm...tak to ho dnes asi za 4100 brát nebudu :axe:
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » ned črc 7, 2019 18:12

adal píše:tak jsem ho taky koupil v L je ted za 98
https://www.aliexpress.com/item/AEGISMA ... 4c4dHzkfml
vzal sem rovnou i karimatku :D
https://www.aliexpress.com/item/Natureh ... 4c4dHzkfml


Tak sem obojí vyzkoušel na tydenním treku a funguje oboje, ve spacáku až moc teplo v těch vedrech :D . Karimatka oproti staré pěnovce super pohodlná, lehce nafouknutá i vyfouknutá.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon črc 8, 2019 11:11

Jako měl bys specifikovat noční teplotu.

Protože jestli jsi v těch vedrech vydržel ve spacáku tak je to asi spacák na nic....

V těhlech vedrech sem spal jen na karimatce bez ničeho - ve spacáku bych chcípnul.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod adal » pon črc 8, 2019 14:03

Teploměr jsem neměl :D , ale tipuju tak mezi 15-20. Spal jsem bez stanu, tak to vzhledem k množství komárů moc nejde spát úplně odkrytý.
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon črc 8, 2019 14:30

Tak to nevím co je lepší ;) jo v 15°C to jde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pon črc 8, 2019 21:19

adal píše:Spal jsem bez stanu, tak to vzhledem k množství komárů moc nejde spát úplně odkrytý.
Jo, tohle je šílený. Si pamatuju na jednu tropickou noc kdysi dávno na Nových Mlýnech u lagun. Bez stanu, vedro, neuvěřitelný roje komárů. V komáří sezóně jsme v těch končinách od té doby už nikdy bez stanu s dobrou moskytiérou nespali :mrgreen: Tehdy jsem nečekali takové horko.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron