Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod grco » úte dub 9, 2019 6:17

Preco sezona spinavych noh? Nechapem.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte dub 9, 2019 18:03

Nechapes, protoze nedavas pozor [-X :twisted: viewtopic.php?p=499379#p499379 a dalsi dal, staci hledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » úte dub 9, 2019 20:19

Myslim miku, zes grca nepochopil - on nechape, proc pises o sezone. On je ma asi spinave furt, jak je rok dlouhy :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte dub 9, 2019 21:16

Ze by mel v obyvaku takovy bordel? :-k :twisted:

Kdyby to jeste nekdo nepochopil, tak sezona proto, ze je sucho, takze prach a zaroven teplo, takze neni duvod nosit membranove ponozky. A bez membrany ten prach bohuzel projde i pres stredni trekovky :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned dub 14, 2019 17:26

Vzhledem k tomu, že díky mé propadající se klenbe na nohách mám problém se šířkou v oblasti malíčků, mohli by jste mi poradit značku trailových bot, která dělá v této oblasti dostatečně širokou botu?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » ned dub 14, 2019 17:33

za me jedine altra. ale nekteri tvrdi, ze treba i inov8 maj sirsi... ale myslim, ze tyhle jedinci nevi, co je to siroka noha v malicku :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned dub 14, 2019 18:00

Mawenzi: zrovna tem jsem se vzhledem k jejich dostupnosti chtel vyhnout
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod scinkk » ned dub 14, 2019 18:26

zkus zda sezenes nike wildhorse, no nejkay inov8 by se snad taky nasly, jinak obecne je to stale celkem problem neco najit
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned dub 14, 2019 18:30

no asi to risknu a objenam od Altry Lone Peak. Ma s nima nekdo zkusenosti na chozeni (nebeham)? Koukam ze maji nulovy drop...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » ned dub 14, 2019 23:31

Nulovy drop, jestli nejsi zvykly? To se ti bude chodit dost blbe, aspon zpocatku.

Za mne Inov-8 Traitalon 290, ty jsou ve spicce siroke hodne, ale samozrejme pro lidi, co maji mezi prsty plovaci blany, to stacit nemusi :twisted: Maji sve plusy a minusy, neco jsem tu k nim napsal, mam je taky na chozeni. Kdyz tak hledej, najdes taky tipy, kde je koupit za rozumnou cenu. Drop 8 mm a zpocatku mi to vadilo, jelikoz jsem byl zvykly z pohorek na vetsi. Co jsem zkousel, tak 4 mm mi vadilo hodne a 0 mm si neumim predstavit. Ze bych v tom chodil. Aspon zatim, mozna si po par tisicich km postupne zvyknu, tech 8 mm uz mi nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 15, 2019 4:56

ja nebeham a zdaji se mi OK. jo taky by se mi libilo kdybych neodvarila za sezonu boty za trojku, ale co nadelam, ze...

jinak ja si na ten nupovej drop zvykla dost rychle, jako ani sem si vlastne nevsimla,ze je neco jinak nez ste to tu zacali rozebirat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pon dub 15, 2019 6:49

Nulový nebo malý drop u více tlumených bot (Hoka, Altra Olympus) nejde tolik poznat a není to pro nezvyklé takový šok jako u minimalistických bot.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon dub 15, 2019 7:23

Ja ty inov8 tak nejak vypustil z vyberu z duvodu zmenosvani sirky u novych modelu. Ale koukam ze ty Trailtalony ma SPsport skladem tak je zkusim.
Pokoukaval jsem po tech Nike Wildhorse, ale bohuzel v 45ce jsem je nikde neobjevil. Jen airzoom terra kiger.
Vim ze Salomony jsou spise uzke, ale nektere modely delaji ve wide. Nezkousel nekdo?
No ja z toho nuloveho dropu mam trochu obavy. Kolik tak byva u klasickych “civilnich” bot?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon dub 15, 2019 9:59

Zkus se nekdy nekde chvilku projit bosky. To je taky nulovy drop...

Jinak pokud chces na chozeni, zkus se podivat po Vivobarefoot botach, ty maji (alespon nektere urcite) vyslovene sirokou spicku. Sice taky nulovy drop, ale na to si zvyknes rychle. Rozhodne, pokud najdes nekde jejich prodejnu, za zajdeni a vyzkouseni urcite nic nedas. Na klenbu si do nich muzes dat pripadne vlozku, pokud by Ti bez nich neslo. Na leto si muzes vzit tento model (jsou i v jinych barvach). Manzelka, ktera dost trpi na nohy si je ani nechtela vyzouvat, jak ji v tom bylo prijemne. Stejne tak v polobotkach v zime. Ale musis si najit "svuj" model, strihy i kopyta jsou dost ruzna (i kdyz Ti budou tvrdit neco jineho).

Mimochodem, na propadavajici se klenbu bude podle mne nulovy drop spise vyhoda. Odbornik na to ale nejsem.
(Na mika nedej, on nachodi v pohorkach skoro vice nez po meste.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon dub 15, 2019 11:28

Apuka: taky jsem si rikal, ze nulovy drop by nemel vahu prenaset dopredu, tudiz by se noha nemusela tak rozjizdet. Nemam ale osobne odzkouseno.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon dub 15, 2019 11:56

Jestli nebyl původní dotaz na barefoot boty, tak bych Vivobarefoot opravdu nedoporučoval. Sám je nosím, ale prostě je to něco jiného než si většina lidí představí pod pojmem "boty". Jinak ještě zajímavou a širokou možností jsou boty Lems - široká špička, nulový drop, trošku tlumení. Aktuálně považuju Lems za dobrou kombinaci přirozené boty, která je zároveň pohodlná i na nepřirozených (čti tvrdých, např. pražské kočičí hlavy) povrchách.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon dub 15, 2019 13:04

Proc bys Vivobarefoot "opravdu nedoporucoval"? Sirokou spicku maji, i nejake tlumeni (v zavislosti na modelu, ale urcite ne tak silne jako bezecke), hlavne s vlozkou. Ja si naopak myslim, ze za vyzkouseni rozhodne stoji, kdyz ma nekdo problem najit boty dostatecne siroke ve spicce. Vyzkousi par modelu, pokud se v nich nebude citit dobre, tak si je nekoupi. Kdy bude, tak si je koupi.

Ja jsem uvadel jako priklad manzelku prave i kvuli tomu, ze ona byla zvykla na dobre utlumene boty, ale zacala mit problemy s palcem (vsechny stare boty ji tlacily z boku na palcovy kloub). Nemohla najit zadne vhodne botky, nakonec ji nekdo poradil, at se podiva do Viva. Zkusila ty letne "lodicky" - az uz si je dala dolu (s prehnanim) az na konci podzimu. To zasla a koupila si ve Vivu (polo) kozene polobotky, ktere nosila celou zimu a je naramne spokojena, jak dobre se ji v tech Vivo botech chodi od zacatku. Ted uz jine polobotky ani neobuje, krome bezeckych na kratke ranni probehnuti.
U ni prave ze spise plati, ze Vivobarefootove boty (alespon co si koupila) jsou to, co si ona predstavuje pod pojmem "boty" - v prstech siroke, zadne velke dropy ani zadne odpruzeni jako na vode, ale zato se v nich chodi pohodlne a nohy z nich neboli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon dub 15, 2019 14:27

Šlo mi hlavně o míru tlumení - u většiny bot (kromě trailové podrážky SG nebo FG) je podrážka opravdu tenká (vložka tomu může trochu pomoct), a tak je bota prostě jiná něž většina běžných bot. Někomu to může vyhovovat, ale jak je vidět na mikovi, tak někomu přijdou i 8mm dropové Traioltalony moc měkké a citlivé. Např. u Altry, Inov-8 Terra Ultra a podobných je sice nulový drop, ale díky alespoň trochu tlumení působí boty celkem normálně.

Takže jsem asi neměl napsat, že nedoporučuji vyzkoušet Vivobarefoot, ale spíš, že musí očekávat něco jiného než u jiných bot.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 15, 2019 14:29

ja mela treba prvni altry superiory a ve spicce super ale sou skoro netlumeny a majnfakt daleko.k barefootum a dala sem je kamosce prootze sem.v tom.nemohla chodit... na koleno masakr...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon dub 15, 2019 14:31

A se znackou TOPO nekdo zkusenosti ma? Dle dostupnych informaci by se take mely delat s dostatecnym prostorem pro prsty.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » pon dub 15, 2019 15:02

Jeste me napadavaji dve veci - zkus se zajit podivat nekam do prodejny pracovni obuvi a/nebo prodejny zdravotnicke/zdravotni obuvi. V obou se s docela velkou pravdepodobnosti da narazit na pohodlne boty se sirokou spickou, navic i dobre tlumene. Ja jsem jednu dobu mel kozene polobotky (normalni hnede, slusne) pro diabetiky a v zivote predtim ani pote jsem tak pohodlne boty nemel. Diabetici totiz nesmi mit neikde nic, co by skrtilo nebo tlacilo, protoze oni to neciti a potom je to nebezpecne. Proto jsou ty boty vetsinou sirsi, bez tlacicich svu vevnitr, atd. Zvenku ale vypadaji jako bezne. Kdyz zadas do Googlu neco jako boty pro diabetiky, vyjede Ti dost odkazu. Nektere byvaji i sportovniho typu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon dub 15, 2019 15:12

Měl jsem Topo Oterro. Příjemná míra tlumení, ale teď mám pocit že trochu přešli k trendu měkkých a vysokých podešví jako Hoka. Zklamáním pro mě byla výdrž, kde jsem protrhl tenkou síťovinu nad prsty. Tehdy to na mě působilo, že se snaží o dobrou věc, jen jim chyběly zkušenosti. Šířka byla ve špičce dostatečná. Na běhání mi chyběla trocha dynamiky a lepší upnutí prostředku chodidla, ale na chození po městě a po ČR byly dobré.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod slash1111 » pon dub 15, 2019 17:22

Uz som sem raz daval, ale vsetky pokope...

Od najuzsich po najsirsie:
Inov8 Roclite 290 EU47 (Grade 3, drop 4mm)
Vivobarefoot Hiviz EU46, rovnake ako Primus Trail SG (drop 0mm)
Inov8 Traitalon 250 EU47 (Grade 4, drop 4mm)
Altra Superior 4.0 EU47 (drop 0mm)

Miesto na palec ma trochu ine poradie (od najmenej po najviac)
Inov8 Roclite 290 EU47 (Grade 3)
Inov8 Traitalon 250 EU47 (Grade 4)
Vivobarefoot Hiviz EU46 (rovnake ako Primus Trail SG)
Altra Superior 4.0 EU47

Inov8 a Altra maju skoro rovnaku sirku paty, Vivo je na pate sirsia

Tenisky.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon dub 15, 2019 22:12

apuka píše:(Na mika nedej, on nachodi v pohorkach skoro vice nez po meste.)

Letos mam nachozeno 750 km. Z toho v pohorkach 5 :?

mitau píše:Někomu to může vyhovovat, ale jak je vidět na mikovi, tak někomu přijdou i 8mm dropové Traioltalony moc měkké a citlivé.

Trailtalony maji moc mekkou vlozku, ale casem se vyslape a pak uz je v pohode. Bohuzel je to ke konci zivotnosti.

Co se maleho dropu tyce, tak je vic natahovana achilovka, ktera na to neni zvykla, mel jsem pocit, ze mam podlozenou spicku a pata se pod ni propada. Druha vec je horsi dynamika pohybu, mam pri chuzi mensi drajv. Urcite se na to da zvyknout, na tech 8 mm jsem si uz zvyknul, ale prejit z normalnich bot (drop > 10 mm) na nulovy nic prijemneho nebude.

Co to udela s klenbou nevim, ale urcite se meni postoj celeho tela, vic se naklani dopredu. A myslim, ze chodim min pres patu, nez driv, takze pricna klenba naopak bude zatezovana vic. Mel jsem zpocatku i odpovidajici pocity v chodidlech, pricna klenba byla vic namozena, ale mohlo to byt i tim, ze jsou pres podrazky citit nerovnosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » úte dub 16, 2019 8:37

Miku myslel jsem ze jsi vyznavac pohorek
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » úte dub 16, 2019 9:58

mike píše:Co to udela s klenbou nevim, ale urcite se meni postoj celeho tela, vic se naklani dopredu. A myslim, ze chodim min pres patu, nez driv, takze pricna klenba naopak bude zatezovana vic. Mel jsem zpocatku i odpovidajici pocity v chodidlech, pricna klenba byla vic namozena, ale mohlo to byt i tim, ze jsou pres podrazky citit nerovnosti.
Fakt si myslim, ze to u Tebe bude spise, ze sis zvykl chodit prave s tim vysokym dropem, coz zase pro clovek neni normalni (ve smyslu "od prirody", prirozene se chodi s nulovym dropem). A asi jsi odvykl taky chodit dostatecne dlouho naboso, pouzivas hodne utlumene podrazky jak na pohorkach tak i na botech do mesta (hlavne ty Meindly). Takze se u Tebe uz cele telo i nohy prizpusobily tomu, tak bys mohl mit problem s nizsim dropem, co popisujes.
Ale jinak pres patu bys chodit nemel, to neni "spravna" chuze a pricna klenba je "vice namozena" a zatizena nejspise kvuli tomu, ze si odvykla sama pracovat (i kvuli tomu lepsimu citeni nerovnosti, ale i chozeni "pres patu").

@RW: mike ma letos zdravotni problemy, ktere mu neumoznuji chodit po horach (a hodne ho to s...tve :-))
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte dub 16, 2019 15:44

Jakym vysokym dropem? Zmer si libovolne normalni boty a budes mit drop pres 10 mm. Ten je normalni, vetsina lidi nechodi po meste bosky. Naopak, ten nizky na bezeckych botach je nenormalni a myslim si, ze problemy by s nim zpocatku mela vetsina lidi.

Kazdy si to samozrejme musi zkusit sam, verim, ze nekomu to ani neprijde, ale i tak si myslim, ze zmena by mela byt postupna a nulovy drop je zmena velka. Pisu ze sve vlastni zkusenosti, zadne teoretizovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod dudy » stř dub 17, 2019 5:38

apuka píše:...chodit prave s tim vysokym dropem, coz zase pro clovek neni normalni (ve smyslu "od prirody", prirozene se chodi s nulovym dropem) (...) chodit dostatecne dlouho naboso...


Sem byl teďka ve městě a potkal sem samý degeneráty v botách a bosatýho nikoho.
Hele nosit boty a související změny ve fyziognomii je záležitostí evoluce.
To je jako tvrdit, že přirozené je chodit nahej a ten kdo v zimě zmrzne, tak je nepřirozenej...
Boty měl i Ötzi před tři a půl tisícem let, kterej byl jinak polonahej a ve 3200 mnm nezmrznul...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod grco » stř dub 17, 2019 6:06

@dudy: hehehe, musis to brat tak, dnes je taka moda chodit bosej, u nas v kanclu je takych "prirodnych" ludi celkom dost, chodia bosi aj ked idu chcat do pisoara... a potom si urcite vylozia nohy vo vlaku na sedacku...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod apuka » stř dub 17, 2019 11:17

mike píše:Zmer si libovolne normalni boty a budes mit drop pres 10 mm. Ten je normalni
dudy píše:nosit boty a související změny ve fyziognomii je záležitostí evoluce
Vsak prave proto jsem psal "normalni (ve smyslu "od prirody")".
Ano, "neprirozene" chozeni je ted normalni ve smyslu normalniho rozlozeni vyskytu v populaci, alespon ve vyspelejsich civilizacich. A dudy ma pravdu, "souvisejici zmeny ve fyziognomii je zalezitost evoluce". Evoluce ve zmene obouvani. On totiz podpatek (a tim drop) vznikl az v baroku a vice se rozsiril az v 19. a 20. stoleti.
My si ted svoji evoluci vylepsujeme silne zmekcenym doslapem, podporou kotniku pevnou botou. Oboji vede "evolucne" k zakrneni svalu, slach, atd. v oblastech chodidlovych kloubu a kotniku. Pokud to takto pujde dal, za par stoleti bude mit velka cast lidi problem chodit "s nulovym dropem" a hlavne bosky... Konkretni dopady necham na povolanejsi.
Zatim to neni takove zle, "evolucno-geneticky" (:wink:) zakodovane. Takze ano, kdyz je nekdo dlouhe roky zvykly chodit s vysokym dropem, mekkou podrazkou, muze mit problem s prechodem na nulovy drop a jeste vetsi s prechodem na barefoot. Ale to je jinymi slovy jen problem s navratem ke korenum.

Jen mala poznamka, tzv. "zdrava" detska obuv nema zadny velky drop, blizi se to k nulovemu. Presneji, pro cim mladsi dite, tim vice smerem k nulovemu. A jinymi slovy by se dalo rict, cim starsi dite - tim vice jej privykame na beznou obovnickou konfekci.

Ale ja jsem navrhnul zkusit vivobarefoot kvuli pouzivane sirce v prstech jako jednu z moznosti pro tazatele, ktery nemuze najit jinou botu dostatecne sirokou. A stale si stojim za tym, ze za vyzkouseni alespon v obchode to stoji. Sam zjisti, jak mu to (ne)vyhovuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Běhání