Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 2, 2019 21:32

Myslel jsem original versus fake tvarici se jako ten original. Radoby armadni konfekce je pro mentalne postizene ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » stř dub 3, 2019 7:55

Ty máš na mysli armádní konfekcí věci, který se prodávají v obchodních centrech. Např. typicky nějaký kapsáče z C&A (btw. tam bych si nikdy nic nekoupil, to je zboží jako u vietnamců na tržnici).
Já armádně se tvářící konfekcí myslím i věci, jako např. relativně rozumnej Helikon. Nebo ještě horší brak MFH, Mil-Tec atd. Použité materiály tkanin, nití, střihy, kvalita šití, funkčnost detailů, atd. To všechno dělá například u téhle bundy špičkovej výrobek s úžasnou využitelností pro širokou řadu aktivit, zatímco tohle je předraženej brak na úrovni konfekce. V horším případě to má ještě nějakou "membránu", která se z toho loupe už když to visí na ramínku v "armyshopu".

Outdoorový bundy z plně syntetických materiálů jsou svým určením a kritérii zcela jiná kategorie, takže oproti bundě OR nebo Rab můžeš napsat, že je armádní originál neforemnej a těžkej, ale každá ta věc má jiné určení a využití. Když chodím se psama na pomalou couračku na dýl po lese, je ten smock s hafo kapsama super. Když jdu venčit ve formátu sportovní aktivity, beru Rab.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2019 11:44

mike píše:
apuka píše:S MVTR Goretexovych materialu si muzes sam googlit, najdes dost.

Chvili jsem hledal a nic pouzitelneho nenasel. Z tech nepouzitelnych jsem nasel treba tohle od Tilaku

Jeden priklad z relativne novejsi doby, kde mas alespon srovnani vice materialu je zde. Nevim vsak, co konkretne za materialy (tj. konkretni laminat) jsou tam testovane. Jak jsem psal, na prodysnosti se podili jak membrana, tak i svrchni latka a i ta druha dost vyrazne. Jo, neni tam GTX Active.
Ale jako rychle srovnani to poslouzi.

Co pisou na Tilaku o priblizne korelaci Ret a MVTR je naprosta blbost, to se opravdu srovnavat neda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » stř dub 3, 2019 12:33

mike píše:Moment. Gore je prece znam tim, ze neproda sve membrany kazdemu a vyrobu si velmi hlida prave na kvalitu a provedeni. Dost pochybuju, ze by nekomu prosly nepodlepene svy. To si pletes s nejakou jinou membranou nebo mas konkretni priklad?

Ale ale, říkat to mohou, a asi to i proklamují, nicméně realita bude jiná - v dobách, kdy jsem neměl takový přehled, jsem reklamoval jednou Salomon a jednou Lafumu bundu, chlubící se "osazenám" GTX a zrovna u toho Salomonu, byla membrána normálně prošitá, samozřejmě, že tudy promokala, reklamaci přijali bez uzardění a vrátili peníze i po 8 měsících; něco podobného jsem reklamoval vicekrát u bot - Salomon, Merrell a TNF... takže, sliby se slibují a voda teče, anebo to uhlídat nestačí... ;-)

mike píše:Jinak nevim o tom, ze Direct Alpine by pouzival GTX a taky jsem to u nich nikde nenasel.

Sry, to jsem se upsal, DA pochopitelně GTX nepoužívá... :prayer:

mike píše:Jinak teda v army shopu bych dneska GTX opravdu nehledal. Original nebo neoriginal to je fuk, jednak to bude vojensky sunt (tezky, neforemny, malo prodysny) a jednak to bude nekde ze skladu, kde to roky lezelo a rozkladalo se. Zvlast dneska, kdyz uz je takova nabidka normalnich bund za rozumnou cenu.

Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drahně let... :roll:
Naposledy upravil Quido dne čtv dub 4, 2019 11:16, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř dub 3, 2019 20:25

budo píše:Outdoorový bundy z plně syntetických materiálů jsou svým určením a kritérii zcela jiná kategorie...

No prave. A o tech se bavime, ne? Na chozeni se psem GTX nepotrebujes.

apuka píše:Jeden priklad z relativne novejsi doby, kde mas alespon srovnani vice materialu je zde.

Nepusobi to nijak duveryhodne. Nejaka tabulka s cisly, ktere se vzaly kdovikde. Popravde, to uz bych snad vic veril tomu Tilaku, ten ma aspon kontakt s vyrobcem a bundy si muze nechat zmerit sam.

Quido píše:zrovna u toho Salomonu, byla membrána normálně prošitá, samozřejmě, že tudy promokala

Kdy to bylo? Od Salomonu jsem mel GTX AS bundu pred par lety a z tohodle hlediska byla naprosto OK. Co jsem koukal v krame na jine, tak ty taky.

Quido píše:podobného jsem reklamoval vicekrát u bot - Salomon, Merrell a TNF

Boty jsou trochu jina kategorie, tam to mozna spravne ani udelat nejde a navic je to celkem jedno, membrana stejne za chvili odejde ;-)

Quido píše:Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drhně let...

Jednak myslim, ze nebyl a jednak je jina vec membrana a jeji pouziti. Vojenske veci jsou navrzene uplne k necemu jinemu a navic tam jde hodne o cenu. Coz je nakonec jedine plus, ze jsou levnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2019 20:28

Ted sice jenom hadam, ale ty Salomony, Adidasy a spol. nedelaji v drtive vetsine svoje obleceni z "masoveho" GTX, tj. Packlite nebo 2L a 3L (asi uz vyjimecne)? A ze by tyto "mene hodnotne" GTX Gore az tak moc nekontroloval? (Vim, ze mike mel od Salomonu GTX Active bundu.)
Ted jsem se na jejich stranky koukal a nasel jsem u panskeho obleceni pouze jednu bundu a jedny kalhoty z GTX, a to z GTX Pro (kombinovane s necim od nich), oba sakramentsky drahe. Zeby Gore zacal prece jen lepe kontrolovat?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř dub 3, 2019 20:31

Kdyz jsem tenkrat tu bundu kupoval, tak meli nekolik ruznych bund s ruzneho GTX, ktery nebyl Paclite. Vsechny vypadaly usite tedy vlastne slepene slusne. U te me odesel zip, ne membrana.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2019 20:39

mike píše:Nepusobi to nijak duveryhodne. Nejaka tabulka s cisly, ktere se vzaly kdovikde.
Presne tuto reakci jsem od Tebe cekal :-).

Jak jsem uz nekdy psal, pred par lety byly i stranky mnohem verohodnejsich instituci, kde byly cisla - jen pro tehdy aktualni membrany, ty byly jeste nizsi pro GTXy. A min. na nekterych z nich bylo uvedene, ze jsou ty cisla dokonce primo od Gore, mozna jim to jen "uslo" nechtice. Ale to by bylo docela uveritelne, protoze ty cisla stavela GTX oproti jinym membranam do uplne jineho svetla - na rozdil od Ret - a proto je nikde moc neprezentuje.

Ne ze by jedno nebo druhe bylo moc vypovidajici, kdyz hlavne MVTR ani neni nijak presne normovane, takze staci zmenit malinko nektery parametr prostredi a jendou vyjde napr. 5000, druhykrat se zmenenym parametrem 50000. Co asi uvede vyrobce :-). (Napoveda: spomen si na membranu od Kilpy s deklarovanym MVTR 75000 - alespon do doby, kym tu hodnotu nesnizili na 50000 a jeste pozdeji, myslim, zustaly u slovne charakteristiky typu "vyjimecne prodysna" nebo jak :lol:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř dub 3, 2019 20:48

No vidis :twisted: Nemyslim jen cisla pro GTX, ale vsechny. Bez zdroje je duveryhodnost mala a podle mne to ani nebylo ucelem clanku, proste vzali nejaka cisla ktera nekde nejak vyhrabali.

Kilpi bych vubec neargumentoval, to je IMO cisty podvod tj. cisla vycucana z prstu bez mereni.

MVTR ma velky rozptyl, ale 1000 % ne ;-) Proto bych bral cisla od nekoho, kdo otestuje ruzne materialy za stejnych podminek na stejnem pristroji. Jak jsem ostatne puvodne psal.

BTW, pouzivas slovo mnohem tak casto, ze v tvem podani uplne ztratilo vyznam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Stani » stř dub 3, 2019 21:36

mike píše:
Quido píše:Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drhně let...

Jednak myslim, ze nebyl a jednak je jina vec membrana a jeji pouziti. Vojenske veci jsou navrzene uplne k necemu jinemu a navic tam jde hodne o cenu. Coz je nakonec jedine plus, ze jsou levnejsi.

Gore nebol pôvodne vyvinutý pre armádu, ale ako to často býva, armáda spozornela, aké dobré sú bundy z goretexu. Ešte predtým napr. Britská, či US armáda špekulovala nad zlepšením priedušnosti oblečenia, pretože ich pôvodné boli sice nepremokavé, ale na dlhé pochody s plným zaťažením to boli paráky, v chladnom počasí nepríjemné, čo bol vlastne aj problém výškového horolezectva. Ak si dobre pamätám, tak niekedy koncom 70. rokov, dal popud k spolupráci dôstojník amerických námorných síl, ktorý nosil bundu Marmot. Zaujala ho dobrá priedušnosť a začal ju testovať aj v rámci vojenského cvičenia, takže Gore im priešiel vhod a vychytli si ich. Gore však nebol jediný, o ktorom armáda uvažovala, ale ich veci v testovaní dopadli najlepšie.

A čo sa týka cien - no, vezmi si príklad objednávky US armády jedno a dvojmiestnych stanov z Goretexu od Nema = rada Shield, a to sú pekne drahé stany, cez 2000EUR jeden kus.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2019 21:56

Tak tady mas priklad srovnani na zaklade testu za rovnakych podminek. Sice stary test a uz to na OF bylo a stejne neni znamo, co konkretne za laminaty testovali, ale mas alespon srovnani.
Zvlast doporucuji se podivat na hodnoty dosazene samotnou ePTFE membranou bez laminace a laminaty GTX.
mike píše:MVTR ma velky rozptyl, ale 1000 % ne
Nevim, jak velke rozdily mohou teoreticky nastat, rozhodne ale mas ctyri ruzne metody testu (bez ohledu na jine podminky, prakticky se z nich pouzivaji pouze 3): A1, A2, B1 a B2, kazda da na kazdy material na sobe nezavisle vysledky, ktere vubec nejsou v korelaci (stejne jako jakekoliv MVTR metoda a Ret). Popis metod najdes na Internetu, na Wikipedii to mas velice strucne.

Mimochodem, Tys psal, ze Ret vychazi blbe pri srovnani Primaloftu a membrany, u MVTR zase vychazi prodysnejsi GTX nez fleece :-), taky tam zalezi na tloustce materialu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř dub 3, 2019 22:08

Tohle je hodne stare, to jsme tu probirali tak pred 10 lety ;-) GTX XCR jsem mel a prodysnost se s GTX AS neda moc porovnavat.

Ty metody znam davno vsechny. Holt je potreba pouzit stejnou, proto je dulezite, aby se mereni delalo stejne na jednom miste. Pak by se z nej dalo neco malo usoudit. Mozna. S tou korelaci ale prehanis, nejaka tam je a korelace s Ret bude taky, aspon u stejneho typu materialu (napr. laminat bez izolace).

apuka píše:Mimochodem, Tys psal, ze Ret vychazi blbe pri srovnani Primaloftu a membrany, u MVTR zase vychazi prodysnejsi GTX nez fleece :-), taky tam zalezi na tloustce materialu.

Ne, psal jsem, ze Ret v podstate meri izolacni schopnosti materialu. Obecne, neni to vec Primaloftu, ale samozrejme synteticke izolace vychazeji spatne, protoze izoluji dobre. Tipuju, ze fliska by taky vysla spatne. U opravdu prodysnych materialu je holt potreba merit CFM, to naopak vyjde hodne vysoke (250+).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv dub 4, 2019 11:16

mike píše:
Quido píše:zrovna u toho Salomonu, byla membrána normálně prošitá, samozřejmě, že tudy promokala

Kdy to bylo? Od Salomonu jsem mel GTX AS bundu pred par lety a z tohodle hlediska byla naprosto OK. Co jsem koukal v krame na jine, tak ty taky.


Je to už pár let, někdy v období 2000-2002 asi tak... to ale v kontextu toho, co argumentuju, nehraje roli

mike píše:Boty jsou trochu jina kategorie, tam to mozna spravne ani udelat nejde a navic je to celkem jedno, membrana stejne za chvili odejde ;-)


Mike, bez urážky, tohle už je dost blábol - není to jedno a udělat to jde - co mám či jsem měl jiné, než ty co jsem reklamoval, "pořádné" boty s GTX (a mezi nima jsou i Salomony staré přes 3 roky), tak vesměs odešlo dříve něco jiného, než membrána - tím ale, aby mne zase někdo nechytil za slovo, nechci říct, že se to stát nemůže, zvláště u GTX , který je náchylný k zanesení...
BTW: už jsem to tu někde psal, že na boty by byl IMHO lepší jiný typ membrány - např. Gelanots - než GTX, ale svět to jaksi neřeší.... to je ale jiná debata

mike píše:
Quido píše:Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drahně let...

Jednak myslim, ze nebyl a jednak je jina vec membrana a jeji pouziti. Vojenske veci jsou navrzene uplne k necemu jinemu a navic tam jde hodne o cenu. Coz je nakonec jedine plus, ze jsou levnejsi.


pardon - bylo to pro NASA, ale vím, že jsem někde četl, že to byl výzkum na objednávku...
jinak pro ty, co to trochu zajímá, je stručná historie i tady

o druh určení se nepřu... to s naší diskuzí ale opět nesouvisí

Diskuze je o tom, zda si Gore hlídá výroby u svých membrán, a jí říkám, že nehlídá, respektive ne důsledně anebo nestíhá... to je celé
Naposledy upravil Quido dne čtv dub 4, 2019 21:54, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2019 12:03

Quido píše:na boty by byl IMHO lepší jiný typ membrány - např. Gelanots - než GTX, ale svět to jaksi neřeší.... to je ale jiná debata
Jo, je to jina debata, takze jen technicka - svet to resi. Muzes si vsimnout, ze cim dal vice vyrobcu dela boty (alespon ty turisticke pohorky) s membranou OutDry. Nejvice ze dvou duvodu - da se to "laminovat" na cokoliv, i na hotovou botu a je to relativne strecove.

A vzdalene to ma souvislost i s necim, o cem se tady debatovalo a ja jeste mam rest na to odpovedet, jen nemam cas...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » čtv dub 4, 2019 13:08

Quido píše:Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drahně let... :roll:

jestli si správně pamatuji, tak byl GTX vyvinut pro vesmírné skafandry pro NASA
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 4, 2019 13:10

fps jako vážně? Aby kosmonauti ve vesmíru nezmokli? :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » čtv dub 4, 2019 13:27

jako skoro u všeho co se vymyslí byla nepromokavost a prodyšnost u GTX zjištěna až sekundárně, hlavně chtěli látku která ochrání tělo před vesmírem, až pak když zjistili že je GTX voděodolný a i prodyšný po něm skočila armáda
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2019 13:57

No ja nevim, ale myslim si, ze to pouzili asi prave kvuli prodysnosti a zaroven i nepromokavosti. Vemte, ze asi neni dobre ve vesmiru jednak kdyz se clovek utapi ve vlastnim potu a jednak kdyz se ten dostane ven, ale zevnitr na vnejsi latce se zacne srazet a dostane se zpatky.
Jasne, ze ten material nebyl jen GTX a jedna vrstva, ale membrana byla jen jedna z ochrannych funkci...

Ale neni pravda, ze GTX byl vyvinuty pro NASA... Ona jen pouzila uz existujici GTX do sveho obleceni. Gore patentoval ePTFE (jako material s porami) uz v roce 1970, prvni komercni veci s GTX byly v roce 1976 - a do vesmniru se dostal GTX az roku 1981. Viz stranky Gore.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Stani » čtv dub 4, 2019 15:06

Len doplním, že pôvodne Gore pre NASA robil káble práve z toho PTFE materiálu. Kábel odolával vysokým teplotným rozsahom + zmršťovanie a rozťahovanie materiálu (napr.misie na Mesiac). Bol ľahký. Oblečenie prišlo až potom, ale už tam bola pracovná nadväznosť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2019 18:31

Quido píše:Je to už pár let, někdy v období 2000-2002 asi tak... to ale v kontextu toho, co argumentuju, nehraje roli

To prave hraje roli uplne zasadni. Vzdyt je to skoro 20 let, za takovou dobu se zmeni spousta veci. Jednak uz se to ty firmy od te doby naucily a jednak mam pocit, ze se Gore tema kontrolama zacal chlubit az pozdeji. O hodne pozdeji.

Quido píše:Diskuze je o tom, zda si Gore hlídá výroby u svých membrán, a jí říkám, že nehlídá, respektive ne důsledně anebo nestíhá... to je celé

Ona tu bezi paralelne i diskuse o armadnich vecech. Rikas, ze nehlida, protoze pred 17+ lety nehlidal :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2019 21:05

@mike: jen tak narychlo... Vim, ze je to starsi, ale mas tady v tabulce ke konci prehled vysledku testovani nekolika tkanin s membranou delane stejnou firmou. A muzes tam videt, ze nijak moc jsem neprehanel s odchylkami az 10x mezi vysledkami ruznymi testami...

Edit: a jeste clanecek z konference od lidi z Liberce, tam je zajimave, jak to pekne potvrzuje, co mike rika ohledne vlivu izolace/tloustky materialu na hodnotu Ret... Jen skoda, ze nedelali i MVTR testy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2019 21:20

Psal jsi:
apuka píše:takze staci zmenit malinko nektery parametr prostredi a jendou vyjde napr. 5000, druhykrat se zmenenym parametrem 50000.
a v tech grafech neni desetinasobny rozdil ani mezi zacatkem a koncem krivek, kdy zmena neni malinko, ale hodne. O tom, ze vysledek zavisi na prostredi a konkretnim testu se nikdo nepre, jde ciste o tve standardni prehaneni.

Mimochodem, je tam hezky videt rozdil mezi opravdu prodysnymi a neprodysnymi PU membranami ;-) GTX XCR ma PU vrstvu, takze patri mezi ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2019 21:37

apuka píše:Edit: a jeste clanecek z konference od lidi z Liberce, tam je zajimave, jak to pekne potvrzuje, co mike rika ohledne vlivu izolace/tloustky materialu na hodnotu Ret... Jen skoda, ze nedelali i MVTR testy.

Prectu si to pozdeji poradne cele, ale vypada to, ze bohuzel nesli tak daleko, aby udelali zavislost na izolacnich schopnostech materialu (hodnota clo). Tohle je jen na merne vaze latky a da se to vykladat ruzne. Zajimave by bylo porovnani treba Primaloftu a Polartec Alpha pri stejne gramazi a zabalene ve stejnych dobre prodysnych latkach (Pertex Microlight nebo prodysnejsi). Pak by byla merna vaha stejna a muj tip je, ze u Primaloftu by vysel vetsi Ret, protoze ma clo asi dvojnasobne proti PA. A treba CFM +/- stejne, protoze by bylo dane obalovou latkou a realna prodysnost tedy taky +/- stejna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv dub 4, 2019 21:49

mike píše:Ona tu bezi paralelne i diskuse o armadnich vecech. Rikas, ze nehlida, protoze pred 17+ lety nehlidal :roll:


tys mel byt pravnik :lol:
17+ byla bunda, boty (naposled) byly pred cca 3-4mi lety, a nerikej zase, ze boty jsou neco jineho - je tam pouzit GTX a jeho logo? ...je ! ](*,)
proste a jasne, ze sve zkusenosti neverim, ze si Gore tyhle veci dokaze dukladne pohlidat, minimalne proto, kolik veci a znacek se uz s touhle membranou chlubi... takze je zasadni asi otazka, do jake miry se na tvrzeni Gore da spolehnout
:rolleyes:
Naposledy upravil Quido dne čtv dub 4, 2019 21:58, celkově upraveno 4
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » čtv dub 4, 2019 21:51

fps píše:
Quido píše:Nějakou logiku to i má - GTX je původně vyvinut na základě zadání pro armádu, ale je to drahně let... :roll:

jestli si správně pamatuji, tak byl GTX vyvinut pro vesmírné skafandry pro NASA


vzdyt jsem se uz omluvil a opravil :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát dub 5, 2019 0:32

Quido píše:tys mel byt pravnik

To je jedna z poslednich veci, co bych mohl delat ;-)

Quido píše:17+ byla bunda, boty (naposled) byly pred cca 3-4mi lety, a nerikej zase, ze boty jsou neco jineho - je tam pouzit GTX a jeho logo? ...je !

To sice je, ale vubec netusim, jestli Gore neco tvrdi i o botach. Co jsem zaznamenal se tykalo obleceni. Navic mne membrany v botech celkem nezajimaji, ty mi odesly do pul roku vsechny a neresim to. Leda kdybych potreboval zaminku k reklamaci ;-) Ve vetsine bot je membrana IMO zbytecna a navic. No a taky jsme ve vlakne o bundach, ze ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát dub 5, 2019 7:24

nicméně, vlohy na to máš
:twisted:

OK - takže, vzniklo to tak, že tu byl dotaz, které značky používají GTX... přidal jsem se a doplnil vyjádření, že "GTX je profláknutý, jako málokterá membrána a dokonce si nechají šít od výrobců, kteří ani neumí z jejich materiálů pořádně šít a mnohdy ani nepodlepí švy (což tedy moc nechápu)..." - moje zkušenost...
....neřešil jsem u jakého konkrétního výrobku - prostě Gore proklamuje, že ručí svou značkou a logem, že výrobek bude nepromokavý a prodyšný (pomiňme nyní parametry a rozdíly jednotlivých typů GTX), ale současně to Gore pravděpodobně nedokáže zcela uhlídat - píšu jen jak to je dle poznatků z praxe, nemá smysl se v tom pitvat, prostě se to stalo a nemyslím si, že jsem jediný, kdo s tím má podobnou zkušenost...
Takže mně šlo jen o vyjádření, že výrobek doporučuji nejprve ověřit a nikdy bych se už po svých zkušenost s novou neověřenou věcí, třebaže nese logo Gore Tex, nevydal na větší akci, bez předchozího odzkoušení funkčnosti - toto je je moje, několikrát opakovaná zkušenost a informaci o ní zde poskytuji - toť vše
:roll:
howgh

(a vraťme se k bundám)
:supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát dub 5, 2019 19:08

S tim, ze by mel clovek veci pred vetsi akci vyzkouset nekde v "bezpeci" naprosto souhlasim. Vyrobni vady se nevyhybaji nikomu a obvykle se projevuji hned na zacatku (U-krivka).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » pon dub 8, 2019 7:43

mike píše:
budo píše:Outdoorový bundy z plně syntetických materiálů jsou svým určením a kritérii zcela jiná kategorie...

No prave. A o tech se bavime, ne? Na chozeni se psem GTX nepotrebujes.


Jak Ty můžeš vědět, co já potřebuju nebo nepotřebuju?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod krchma » pon dub 8, 2019 20:05

ahojte, len mensi, velmi subjektivny testik bundy, co som kupil ( LA SPORTIVA® Odyssey Gtx ) s GTX Active, prispevok "pon bře 25, 2019 18:35". Na zaciatok uvadzam, ze nemam skusenost s inymi membranovkami a je to moja prva serioznejsia bunda. Predtym som mal Lidl zo serie cyklo, ktoru som od zlosti zahodil, druhu mam nejaky shit MAC in SAC, ktoru tiez podarujem niekomu.

Musel som kupit o cislo vecsiu ako bezne nosim, nosim L a kupoval som XL, ma trosku tesnejsi strih (a ja som sirsi).
Nema chranene zipsy (neviem ako sa to vo vasej termitologii vola :P ) - nevadi mi to. Nemam v plane s tym makat 8 hodin v totalnom lejaku. Na to asi nebude urcena.

Predpokladam, ze ma podlepene svy ( zvuntra na spojoch je nalepeny asi 1cm pasik materialu, co prekryva sity spoj).

Na prilbu sa mi kapucna nevojde, mam XCckovu prilbu, ktora chrani temeno, takze je velka, pod prilbu ale pohoda.

Vazi 211g +/- 1g (merane kuchynskou vahou s presnostou 1g).

Bali sa do naprsneho vrecka, ktore je ovela vecsie ako bunda a bali sa strasne jednoducho. Zalezitost par sekund ju tam nejako narvat.

Tu hmotnost 211g povazujem za absolutne skvelu ficuru. Prakticky ju na tele pocas nosenia absolutne necitit. Z vnutra nema ziadnu podsivku, no aj tak je dotyk s kozou prijemny (pri kratkom rukave). V batohu mi az tak nevadi, nosim naradie, ktore ma asi kilecko +/-, no aj tak som chcel nieco lahucke. No a vobec ma neobmedzuje v pohybe, co je pre mna najdolezitejsie.

Mohla by mat trosku silnejsiu gumu na spodku okolo pasa, nevadilo by mi to.

Testoval som ju dnes, na bicykli, spoteny som ju obliekal ako vetrovku v Radotine, smer Zmrzlik do Prahy. Velmi som bol prekvapeny, ako dokaze regulovat teplotu tela. Ked som makal hore kopcom, citil som, ze sa potim, ale asi v takej miere, ako keby som mal na sebe dve funkcne tricka naraz, dalo sa to prezit. Nemal som pocit, ze som obleceny v igelitovej plastenke. Na rovine, spoteny a zohriaty na teplotu som sa uz viac nepotil, ale ani som nechladol. Udrzala ma na takej prevadzkovej teplota, ktora mi nebola neprijemna ale ani mi nebolo zima. Dole kopcom ( stale spoteny) som citil na tvari napor vzduchu, ale bundu neprefukalo ani trosicka a citil som sa v nej velmi prijemne.

Musim vsak poznamenat, ze sa jedna o vonkajsie teploty medzi 16-19 stupnov, v lete to asi nebude take ruzove.

Dazd ma zatial nezachytil, to uvidim potom. Som z toho Goretexu Activ dost prijemne prekvapeny, ze to funguje a dycha a uz mi je celkom jasne, preco to nestoji 10€.

V lete ju beriem na Rysy tak si ju vyskusam aj na turistike.

Ako som pisal na zaciatku, je to moj subjektivny test, ako som sa v nej citil. Ked si myslite, ze to sem nepatri, tak kludne delete :)
Naposledy upravil krchma dne pon dub 8, 2019 22:59, celkově upraveno 1
krchma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon bře 25, 2019 18:14

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení