Jaké trekové boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 12:03

Ale o to nejde.

Jde mi o to zda se dá od jiných bot této kategorie čekat delší životnost nebo ne.
Pokud ne tak bych je vzal znovu protože pohodlicko je pro mne super a už vím jak mi sedí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » stř bře 20, 2019 12:52

Jenze praveze i o to jde. Kdyz koupis stare boty, ktere nekde staly dlouhou dobu, tak to se hodne podepise na kvalite jak kuze, tak i gumy obsazky, dokonce muze i na gume podrazky. Stejne tak ani textilnim materialum to nedela dobre. A ted vem, ze boty mohly stat na sklade u vyrobce, ve velkoskladu, u prodejce a pripadne jeste i na dalsich mistech, mozna skladovane na teplem nebo vlhkem miste, to nikdo nevi.
Proto si musis boty dobre prohlednout, abys co nejvice vyloucil podobne problemy. Toto neni ani v nejmensim problem jen nekterych konkretnich vyrobcu, muze to byt napric spektrem - napriklad proto si je treba dobre rozmyslet, co a na co si clovek za boty koupi v nejakych outletech. klidne tam najdes pet let stare pohorky.

A taky proto jsem se Te ptal jak a v jakem terenu jsi je pouzival. I kdyz jsou boty uvadene jako approach, kazdy vyrobce a kazdy uzivatel si pod tim predstavuje neco jineho. Vim napriklad, ze nizke BoulderX pouzivaji nekteri i na mirnejsi lezeni aby si nemusely nosit jeste i lezecky a docela jim to (na to pouzivani) vydrzi. Ale pokud je nekdo bude opakovane pouzivat i v mokrem prostredi, zablacene, zapatlane od pisku a jemneho skalneho prachu, necha to jen tak neocistene uschnout ("idealne" na rozpalene skale na primem slunci), potom to vezme jinam a ten zasly prach a pisek mu tu dobre vysusenou kuzi "zevnitr" sedre, tak se lehce muze s nima stat neco jako Tobe (cimz nerikam, ze je to Tvuj pripad).

Stejne tak, kdyz je pouzivas v tom mokru, i kdyz je umyvas, ale osetrujes jen sprejem na impregnaci, ale ne kondicionerem, tak se vysusi a je nachylna k poniceni. Toto je jedina vec, ktera je trochu jinak u textilnich/nekozenych bot.

Zase toto neni otazka pro konkretni vyrobce a modely bot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 13:11

Apuka jako ok ale jak říkám tehdy byla guma pohledove ok hezká. Jestli někde byly skladem nevím proste sem zašel do Hudy a koupil je tam.

V mokru sem je nepoužíval - jako ano taky parkrat ale ne úmyslně - přece kdo by chodil do mokra v nízkých botech a ještě bez gtx při tom semiši.

Jako ano muže to byt problém těchto konkrétních bot, muže to byt problém této série bot, nevím proto se ptám jestli takový podobný apporach boty mate s lepší vydrží.

Zas na druhou stranu ty Asola na me působí bytelneji asi by to bylo vhodnější pro mne i když to chci primárně na ČR - ale velké namáhání boty na šířku - zas je pak otázka zda bude pohodlicko jako v Boulderech :(

No a nebo jim je proste budu v Hudy reklamovat po půl roce po roce :D
Hm.... aby mi je nakonec neodmítli prodat ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » stř bře 20, 2019 13:48

Neodmitnou, neboj. Neco uz o tom vim :-D.
Co se tyce Asol, myslim, ze nemusis mit obavy o vydrzi (samozrejme s vyhradou moznosti, co jsem psal o lezacich i toho, ze se muze objevit nepovedeny kus). Pro vetsinu z jejich bot plati, ze pokud Ti sedi, jsou velice pohodlne a poslouzi dobre. Navic maji nekolik modelu i s rozsirenym kopytem. Napriklad mirne vyssi nez kotnikove Fugitive nebo TPS Equalon GV (predchozi verze teto podrazky i boty byly velice prijemne na chozeni). Taky si muzes zkusit neco z Perwanger kuze
Pokud jsi z Brna, mas nejlepsi se domluvit s Sportem Prima v Hodonine (dovozce) a zajit si tam vyzkouset, co maji.

Edit: Jo, jeste jedno info - Scarpy jsou ve vseobecnosti spise na uzsi strane sirky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 14:14

Hm dík.
Od Asola mám Kongury v tom rozšířeném. Ale taky to není ono - to ostatně nebylo ani od LS Trango Alp.
Respektive musel bych vzít ještě větší - když sem na to koukal nějak sem si nevšiml kde že je ta bota širší oproti jiným od nich. Spíše bych řekl asi v té špičce kde je mi to celkem fuk.

U těch měkkých bot takový problém nečekám ty se mi obecně prostě podvolí, i když asi trpí.... no lepší než když trpím já. Problém sou hlavně pevné boty.

Ale co sem teď koukal prave na web tak u některých modelu mají docela nadějné tvarování - od úzké špičky do výrazně širšího profilu, takže asi si k tomu dovozci udělám cestu - všude maj vždy jen par bot na krámech.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » stř bře 20, 2019 14:54

Mohu Ti potvrdit, ze u Asola se kopyto lisi model od modelu - a to nekdy docela vyrazne. Nekdy nerozsirenejsi verze jednoho modelu je sirsi nez rozsirena verze jineho modelu. Stejne to je i na delku. Minimalne u nizkych botech, ale plati to i u pohorek, co jsem davneji zkousel, to jest asi 6-7 modelu velikosti 47 a/resp. 47 2/3.
Proste zkouset, zkouset, zkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 15:41

Apuka jj třeba tyhle jejich boty vypadají celkem nadějně - takový hezký a po krámech to nemají.

Obrázek

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod fps » stř bře 20, 2019 15:43

Michal82 píše:Hledám nějakou bačkoru na tulení ploutve.
Ve hře je

La Sportiva Boulder X Mid

- já bych jim dal asi znova šanci, i když ti nízká verze vydržela krátce, ale bylo to asi tím, že je měli někde dlouho naskladněné
- nebo bych zkusil Scarpa Mescalito Mid nebo Scarpa Zen Pro Mid nebo Scarpa Mojito Plus
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 18:46

Tak na Scarpu muzu taky kouknout. Škoda že nikde nemají fotky z vrchu aby člověk trochu viděl po jakém modelu jít.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 20:21

Tak sem našel na scarpa.com fotky i z vrchu a jako některé vypadají ze by to šlo, takže určitě ozkouším.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » stř bře 20, 2019 22:57

Pokud mas nekde moznost (Alpsport), tak Scarpy zkus. Ja jsem mel se vsema modelama, co jsem zkousel problem se sirkou a prodavac taky mi hned rikal, ze kdyz potrebuji na sirokou nohu, mam hledat u jinych znacek. Ale ja jsem zkousel pohorky, ne nizsi boty.

Jeste me napadaji boty Aku, ale netusim, jake jsou soucasne modely - ale nektere byly docela siroke, nektere az prilis. Zase ale pohorky a uz pred par lety.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 20, 2019 23:13

Apuka hm tak jako třeba tyhle vypadají celkem širší.

Obrázek

Model Zodiac Tech

Ty měkký taky docela vypadají ok, ale jak sem psal měkkou botu si roztáhnu, problém je s těmi pevnejsimi.

Uvidím no.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv bře 21, 2019 9:28

Ja bych podle fotek sirku boty nesoudil :-). Ale zajdi zkusit a uvidis, na blint to kupovat urcite nebudes...
Zato na to, ze si jej casem poradne roztahnes pokud Ti budou o dost uzsi nez potrebujes bych se ani v nejmensim nespolehal. Nebo alespon pocital s tim, ze si tim o dost zkracuji jejich zivotnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » čtv bře 21, 2019 9:51

Jasné po netu je kupovat bez vyzkoušení nebudu - žádné.

Proste si jen vytipuji značky a modely které chci ozkouset.
Ale to roztahnuti - měkké A-A/B boty úplně v klidu povolí pokud to není extrém - respektive je tolik neutahuji na místě kde mám širokou nohu.
B je už větší problém a B/C je peklo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř bře 27, 2019 21:51

Okoukl sem nějaké ty Scarpa spolu s LaSportiva a Garmont.

Botky vypadají zajímavě a spis bych řekl širší než Sportiva.

Taky tam měli další italskou znacku Dolomite a boty vypadali zajímavě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » úte dub 2, 2019 14:33

Tak první fáze hotová, koupil jsem si nízké SCARPA ZODIAC GTX.
Tý membrány se bojím, ale hold je to nutné zlo...
Botky mají krásně širokou špičku a i dál jsou širší. Velikost jsem nakonec vzal 44,5 na dvě ponožky.
Svršek je na nízkou botu solidně pevný a podrážka asi nejpevnější z nízkých bot co jsem zkoušel. Třeba ty LS Boulder X jsou výrazně měkčí.
Na ČR nebo do sucha to budou fajn boty.

Dále jsem zkoušel model SCARPA RIBELLE OD a byl silně na vážkách koupit, ale počkám si na léto až mi víc nateče noha. Každopádně příjemné bačkory se stejným tvarem jako Zodiac takže pokud někdo hledá extra široké boty doporučuji tyhle modely vyzkoušet.

Ještě se mi honí hlavou vyšší model Zodiac Mid nebo Zodiac Tech.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » úte dub 2, 2019 14:34

Foto špičky ve velikosti 44,5

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » úte dub 2, 2019 15:13

TVL, Ty se tak snazis sehnat "co nejsirsi" boty a potom si koupis toto a jeste na tu zaspicatenou spicku napises "botky mají krásně širokou špičku" :shock: :roll: :(( :-k #-o Obavam se, ze mne by z te boty "vyhodily" moje prsty uz na pulceste ke spicce.... To dost rychle zuzovani z obou stran se mi vubec nelibi, rekl bych, ze ze strany palce je to mirne "tlak" (caem) na vytvoreni vyboceneho palce...

Jinak alespon je to dobra ukazka, jak mame vsichni jine nohy a predstavujeme si "siroke boty" naprosto jinak...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » úte dub 2, 2019 15:27

Apuka já se pose...ru ;)

Pro mne to jsou široké boty - dokonce tak ze jsem vzal 44,5 na dvoje ponožky a teď je prochazim už 10km a možná jsem mohl jít i do 44.... ale zas počítám ze mi v létě ta noha ještě trochu nateče.
Jinak kupuji 45 a ty Meindly sem měl dokonce 46 také vše na dvoje ponožky.

Ono i ta špička je široká - palcem ani jinými prsty se nedotykam.

Když sem měl jiné modely Scarpa a Asolo nebo LS tak mají tu špičku (u konce) výrazně užší.

Třeba měkčí model Scarpa Mescalito mi byl ve 44,5 těsný a musel sem mít 45 to samé Scarpa Zen Pro nebo od Asola Salyan GV a LS Boulder X.

Jo každý má jinou nohu :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod pomasko » úte dub 2, 2019 15:34

Tu súhlasim s apukom.

Keď som hľadal boty na moju dlhú, úzku nohu s nízkym nártom a chudou pätou, skúšal som vysoké aj nízke Zodiacy. Nízke mi síce moc nepadli, ale vysoké neboli vôbec zlé. Päta moc nevyskakovala a topánka sa dala celkom fajn stiahnuť aj na moju nohu. Väčšina iných topánok, ktoré som mal na nohách, boli určite širšie ako Zodiacy.
Nakoniec som skončil pri Meindl Alta Via, ale ani tie nie sú stopercentné :wink:
Uživatelský avatar
pomasko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon srp 14, 2017 16:16

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod dudy » úte dub 2, 2019 15:38

Scarpa píše:
Trekovky Scarpa Zodiac by neměly chybět ve výbavě žádného dobrodruha, který se rád vydává na ferraty či do skalnatého terénu. Vysoká tvrdost a přiléhavý střih se postarají o bezpečnou a pohodlnou chůzi, celokožený svršek s membránou GORE-TEX® zajistí voděvzdornost, elastická tkanina S-Tech Schoeller, ze které je zhotoven jazyk a horní kraj boty, zajišťuje velmi dobrou prodyšnost.

Efekt ponožky
Pánské trekové boty Zodiac jsou vybaveny systémem Scarpa Sock-Fit, nazývaný též jako efekt ponožky, který navozuje pocit, že bota je součástí chodidla a umocňuje pocit pohodlí.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » úte dub 2, 2019 15:46

:D prostě věc názoru.... pod 45 sem do jiných bot jít nemohl a tady 44,5 a možná i těch 44 by stačilo.

Tak třeba to pro většinu lidi muže byt úzké, ale pro mne to má prostě dobrý tvar - jiný než jiné jejich modely kde jsem musel jít do větších čísel.

A bot jsem zkoušel opravdu dost za poslední dobu ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod fps » stř dub 3, 2019 13:57

Michal82 píše:Tý membrány se bojím, ale hold je to nutné zlo...

dělají i Scarpa Zodiac bez membrány
Michal82 píše:Dále jsem zkoušel model SCARPA RIBELLE OD a byl silně na vážkách koupit

tak to já bych spíš koupil Scarpa Ribelle Lite OD
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » stř dub 3, 2019 18:23

fps - hele ty lite jsou cca stejný jen trochu odlehceny na materiálu ale i na HW - nemá to kovová oka na tkaničky.

Uvidím.

Jo ty Zodiac bez membrány dělají - v modre.... :(
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 4, 2019 7:45

Já ty Ribelle lite taky zkoušel a na moje použití mi ta bota přišla moc měkká a lehká. Bál bych se životnosti, podle mě by se mohl svršek za prsty zlomit. Takže podle mě dobré třeba na ferraty turistiku tak maximálně na 3tisícovky.Zajímalo by mě, jestli ta neodlehčená verze není třeba trochu tvrdší.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 4, 2019 7:51

Pierre111 hm já zkoušel tu neodlehčenou a ta byla v pohodě. B/C botka. Působila solidně. Ta Lite z toho bych měl podobný pocit proste zas nějaké odlehčování na úkor životnosti a nevím kolik ušetři když místo kovových oček daji látkové poutko které se hned prosoupe.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2019 8:32

Michal82 píše:látkové poutko které se hned prosoupe
Michale, ted nechci vubec hodnotit Ribelle Light/nelight, ale latkove ocka na me Asolo Granite nejevi zadne snahy prosoupani ani po letech pouzivani a to jsem se zatahovanim v tech mistech delaval opravdu psi kusy, napnute to byvalo na max. Zato na manzelcinych La Spotrivach se na obou botach rozpadly po asi 3/4 roku, pricemz ona to zatahovala sice na pevno, aby se nehybala snurka, ale nijak silne. V obou pripadech se jednalo o oko v silne zatizenem miste - na zacatku komina boty.
Takze samotny fakt, ze je tam latkove ocko vubec nic nevypovida o vydrzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 4, 2019 9:13

Apuka - nevypovídá ale jak jsi sám řekl manželce se rozpadli.
A teď mi řekni kolik kovových oček se prošoupalo.....?

Já tkaničky menim po 3-6 měsících protože jsou vždy rozsoupane a začínají se trhat, takže látkovým očkům z podstaty nevěřím. Těch pár gramů za to myslím nestojí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Quido » čtv dub 4, 2019 11:51

kovova ocka se mohou uplne klidne vytrhnout - mne se to sice nestalo, ale videl jsem to parkrat uz u svych souputniku...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2019 11:56

Ale jo, i pitome kovove ocko se dokaze prosoupat/ulomit, atd. Mne se to primo nestalo, jen se kovovy hacek ohnul a jedno oko se skoro vytrhlo z kuze (nastesti bota odesla jinde kratce pred uplnym vytrzenim).

Ale co delas s tema tkanickama? Mne vetsina z nich vydrzi vice nez bota, i kdyz nektere casem vymenim (kulate, ktere nedrzi zavazane).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Boty