Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát bře 29, 2019 12:35

Quido píše:k prodyšnosti - uváděných 35k má dnes průměrná nepromokavá bunda s kvalitní membránou
Ehm, takze bunda z GTX Pro nebo GTX Active s prodysnosti cca 25k (jak jedno za cas z Gore vypadne) je hodne podprumerna, ne? :lol:

To bylo jen male rypnuti pro lidi studujici pouze technicke (nebo marketingove vypustene???). Ty cisla - jak vodeodolnosti, tak prodysnosti, at uz je to MVTR nebo Ret - nijak extra vypovidajici nejsou...

HS vs. SS - toto je taky v soucasnosti ponekud ujeta debata. V cem je rozdil mezi HS a (membranovym) SS??? Ja to fakt nevim a zadny odkaz mi to nevysvetlil, resp. uvedene platilo mozna pred mnoha lety, v soucasnosti uz ne.
- HS byva nejvice z PAD a SS z PE? - Striktni pravidlo to neni, micha se to.
- HS je nestretchovy, SS stretchovy? - detto, alespon mne tady nekteri tvrdily napr. ze kazde jejich obleceni z GTX Pro je stretchove a jsou i nestretchove (membranove) SS bundy
- HS je odolnejsi nez SS? - Nektery SS jsou prakticky neznicitelne, zato nektery HS toho az tak moc nevydrzi
- SS zvysuje teplotni komfort, HS moc ne? - Napr. Rab Borealis tada teplotni komfort skoro vubec nezvysi, zato nektere HS bundy (napr. Tilak Stinger) velice citelne ano
- SS je prijemnejsi material na telo, HS je neprijemny a plechovy? - SS je vetsinou prijemny, ale uz i nektere HS maji prijemnou vnitrni vrstvu a taky uz nejsou neohebne, jsou docela prijemne
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pát bře 29, 2019 12:58

Jeste bych tady hodil odkaz na jeden (anglicky) kommentar, kde clovek popisuje svoje dlouholete zkusenosti s oblecenim z ruznych membran. Ono se oplati precist si cely clanecek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » pát bře 29, 2019 13:32

mike: Zkusenosti s Neoshellem jsem bral na to, ze nepromokavost 10000 muze na nepromokavou bundu stacit. Prodysnost samozrejme zalezi na konkretnim uzivateli a je urcite dobre rict, ze spouste lidem i dobre prodysna nepromokava bunda stacit nebude a budou porad chtit radeji vetrovku.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pát bře 29, 2019 19:48

to apuka:
- jasne jsem snad psal, ze to neni dogma, ze je to spise pro orienaci pri komunikaci, tak nechpu proc to pitvas..?
:roll:
- a cetl jsi nazor od DA, na ktery jsem hodil link? ten mi prijde daleko smysluplnejsi, nez tve dojmy a pojmy...
:-k
- prodysnost mezi 18k a 25k uvadeji ruzne pseudomembrany typu DryVent aj., 35k-40k uvadi napr. BlocVent, velky konkurent GTX, takze mi nerikej, ze GTX Active uvadi seriozne 25k a jestli ano, pak je nekde nejaka chyba ... nicmene priznavam, ze dukaz nemam, nedokazu tyhle parametry namerit
:roll:
bohuzel jsem nemel zatim prilezitost vyzkouset ten neoshell, na tuto prilezitost se celkem tesim
8)
ano, souhlasim, ze zkusenosti jsou nejlepsi, zejmena ty vlastni - a proto jsem po projiti mnoha ruznych zkusenosti s mnoha ruznymi materialy vybral sobe, co mne sedi, bez ohledu na psane parametry, a soucasne souhlasim s mikem, ze membranovka je membranovkla a ma slouzit jako zalozni berlicka do nelidskych casu...
:wink:
soucasne taky tvrdim, ze membranova SS je zverstvo - muj nazor - a tesim se, az zase zacnes pitvat, co se vlastne povazuje za membranu a co ne

#-o
Naposledy upravil Quido dne pát bře 29, 2019 22:01, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát bře 29, 2019 20:38

Quido píše:soucasne taky tvrdim, ze membranova SS je zverstvo

Pritvrdil bych. Membranovy SS je oxymoron. Nejpodstatnejsi vlastnosti SS je prodysnost a zadna existujici membrana nema dostatecnou a ani se ji neblizi.

Quido píše:takze mi nerikej, ze GTX Active uvadi seriozne 25k a jestli ano, pak je nekde nejaka chyba

Chyba je urcite v mereni, jsou ruzne metody, lezou z nich ruzne vysledky a zadny nema dostatecnou vypovidaci schopnost. Nevzpominam si ale, ze bych nekde videl 25k u GTX Active. Gore dusledne prodysnost v g/m^2 za 24 hodin neuvadi, uvadi Ret, protoze jim vychazi dobre. Bohuzel se tyhle cisla nedaji nijak porovnavat, protoze meri neco jineho. Popravde, povazuju Ret za asi nejvic pofiderni metodu mereni, protoze na vysledku se prodysnost podili jen vedlejsim efektem a porovnatelna cisla vychazeji jen pro velmi podobne technologie. Takze je to dobre na srovnani jednotlivych verzi GTX, ale skoro na nic jineho.

grco píše:Rab Vapour-Rise Alpine super, mike je divny :D

To rika ten pravy :twisted:

grco píše:On to furt porovnava s vetrovkou a vadi mu ta podsivka, ale to nie je vetrovka. Je to softshellka, a ako softshellka je super. Vdaka tej podsivke sa to da v pohode nosit aj na hole telo, napriklad pri behani.

Neni to SS. SS je jedna vrstva, muze mit zevnitr fleece nebo jiny nesmysl, ale furt je to jedna vrstva. Tady jsou dve. Proste do vetrovky vsili mikrofleece a visi to tam jak pytel :D Porovnavam s vetrovkou proto, ze to puvodne vetrovka je, mel jsem ji. Bez pytloviny tedy Alpine Jacket bez VR. Je to uplne stejne, akorat tam prisili tu pytlovinu a jeste blbe. Nerikam, ze to nemuze nejak fungovat, ale SS to neni a za mne je to blbost, to uz je lepsi mit tu puvodni vetrovku a k ni tenkou flisku. Vyjde to nastejno a je to univerzalnejsi. Tohle nejvic ze vseho pripomina "univerzalni" bundy z vice vrstvev, ktere se spinaly dohromady. Akorat tady je to primo nasite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » sob bře 30, 2019 10:33

Creobroter píše:
fps píše:- to není HS, je to SS
- 10000 je na celodenní déšť a batoh na těžko málo

Nejaky tip na bundu na dážď a batoh.?

- já bych vybíral mezi Tilak Stinger Pro, Tilak Attack, Tilak Stinger, High Point Protector, jde jen o to, zda chceš co nejslepější prodyšnost, to je Tilak Attack nebo Tilak Stinger, když ti jde spíš o odolnost než o prodyšnost, to je Tilak Stinger Pro nebo High Point Protector
- já jsem neodolal, a koupil jako UL zálohu do batohu Rab Flashpoint 2, tak jsem zvědav jaká bude její životnost, voděodolnost a prodyšnost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod fps » sob bře 30, 2019 11:11

mike píše:
Quido píše:soucasne taky tvrdim, ze membranova SS je zverstvo

Pritvrdil bych. Membranovy SS je oxymoron. Nejpodstatnejsi vlastnosti SS je prodysnost a zadna existujici membrana nema dostatecnou a ani se ji neblizi.

ono to záleží na tom, k čemu SS používáte, já třeba používám membránový SS (Gore Windstopper) ve městě, dle mě je do města membránový SS lepší, než třeba lehce zateplená bunda, už jenom proto že má lepší voděodolnost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob bře 30, 2019 11:23

Quido píše:apuka:
- jasne jsem snad psal, ze to neni dogma, ze je to spise pro orienaci pri komunikaci, tak nechpu proc to pitvas..?
- a cetl jsi nazor od DA, na ktery jsem hodil link? ten mi prijde daleko smysluplnejsi, nez tve dojmy a pojmy...

Proc to beres na sebe, ja jsem nereagoval (jen) na Tvuj prispevek?
Kdybys cetl ten muj pozorneji, tak by sis vsiml, ze sem tam napsal, ze zadny odkaz mi nevysvetlil rozdil, tj. ani ten od DA, ktery vlastne vubec nic nerika.
Taky moje body (ne)rozdilu obsahuji vse, co oni uvadeji u SS, krome prodysnosti - jenze, s prominutim, existuje docela dost nemembranovych SS bund, ktere jsou jen pramalo prodysne... Mike nekdy tvrdil na OF, ze vetrovka (Pertex) je vlastne presne to, co se popisuje jako softshell. V tom pripade mas jako jeste velice mirny priklad neprodysneho SS Pertex Quantum (ten puvodni). No a jsou i mnohem mene prodysne SS materialy.

S MVTR Goretexovych materialu si muzessam googlit, najdes dost. Z Gore jednou za cas nejake udaje unikly a taky obcas udelak testy nekdo jiny.
Nemuze se to ale brat uplne bez vyhrad, protoze se to vzdy vztahovalo na nejake aktualni verze a Gore jich dost meni.
Hlavne vsak jsem to uvedl jako priklad, ze se nema spolehat na tyto hodnoty, protoze nevypovidaji o skutecnem fungovani prakticky nic.
Naposledy upravil apuka dne sob bře 30, 2019 14:53, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » sob bře 30, 2019 12:05

To je fakt, chce to vyzkoušet v praxi.

SS mám třeba z Element Shield - Millet Track JKT - určitě to není extra prodyšné ale na takové to chladnější počasí je to plně dostačující.

Pokud by ten Proflex byl prodysny podobne, jako ze v to doufám tak by to pro mne vzhledem k té vodeodolnosti a nízké váhy a malých rozměru po sbaleni bylo fajn.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » sob bře 30, 2019 18:11

apuka píše:Proc to beres na sebe, ja jsem nereagoval (jen) na Tvuj prispevek?


Tvl, asi jsem spad z visne - ty mne citujes a na to napises reakci, ale v zapeti popres, ze reagujes na mne. #-o
Tak ja uz fakt nevim ... :roll:

IMHO, prave to vysvetleni od DA rika srozumitelne a celkem trefne, o co tady jde, aniz by nejak slatulkoval jednotlive vyrobky, technologie a jednotlive materialy - nicmene, opravdu tady nema smysl se prit, kazdy ma SS a HS zjevne trochu jinak, muj nazor se blizi nazoru mikeho, jen ja netrvam na tom, ze SS musi byt jedna vrstva , tak jako netrvam na tom ze treba HS nemuze byt jedna vrstva - pro mne je stezejni opravdu ten ucel

to fps:
ok, do města snad ano, ale jinak pro mne je Windstopper na aktivni pohyb dost neprodysny...
Naposledy upravil Quido dne ned bře 31, 2019 18:18, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » sob bře 30, 2019 20:06

mike myslím jaký máš výhrady k polyuretanu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned bře 31, 2019 1:52

To vis ze jo, ja to napisu a apuku zas chytne zachvat SJW a popise pet stranek jednim prispevkem ;-) No dobre, hlavni vyhrada je, ze je to univerzalni kurvitko, ktere se casem samo rozpada i kdyz ho nepouzivas. Podrazky bot, zatery batohu, stanu, membrany, proste asi veskere outdoorove pouziti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned bře 31, 2019 2:10

apuka píše:Mike nekdy tvrdil na OF, ze vetrovka (Pertex) je vlastne presne to, co se popisuje jako softshell. V tom pripade mas jako jeste velice mirny priklad neprodysneho SS Pertex Quantum (ten puvodni).

To jsem sice tvrdil a tvrdim, ale jen o dobrych vetrovkach. Vetrovky z puvodniho Pertex Quantum dobre nejsou, jsou uplne k nicemu. Neprodysne, takze definici SS nesplnuji.

Jinak ano, jsou horsi i lepsi SS, ostatne jako u vseho. Mas nejake spektrum od nejlepsiho pres dobre a prumerne k horsim a spatnym, pricemz ty posledni uz puvodni funkci v podstate nemaji a nazev softshell je ciste marketingovy, protoze je modni a lidi na to slysi. Jenze pak je membranovy SS, kde ani nejlepsi neni na SS dost prodysny a proto je nesmysl to softshellem nazyvat. Protoze uz je to uplne neco jineho a horsiho.

Quido píše:muj nnazor se blizi nazoru mikeho, jen ja netrvam na tom, ze SS musi byt jedna vrstva , tak jako netrvam na tom ze treba HS nemuze byt jedna vrstva - pro mne je stezejni opravdu ten ucel

Kdyz to vezmes takhle, tak muzes brat jako softshell i primaloftku. Kdyz ji vyrobce nezkazi, tak je to asi nejlepsi SS, jaky muzes mit. Jenze rikat primaloftce SS je nesmysl, ne? Jde prave o tu konstrukci a proto bych rozlisoval. Vem si, ze treba moje zateplene kalhoty jsou ze trech vrstev. Podsivka, izolace a nahore co? Softshell. Jen ta horni vrstva, ale nebudu kvuli tomu rikat, ze mam SS kalhoty, protoze tim se obvykle mysli neco jineho.

fps píše:ono to záleží na tom, k čemu SS používáte, já třeba používám membránový SS (Gore Windstopper) ve městě, dle mě je do města membránový SS lepší, než třeba lehce zateplená bunda, už jenom proto že má lepší voděodolnost

Bavime se o tom, co je SS a co neni, na pouziti nezalezi. Jinak letos jsem v zime kvuli svini klosovi nevytahnul paty z mesta, ale zato byl denne minimalne hodinu venku. Kolikrat jsem zmoknul nevim, asi bych to spocital na prstech jedne ruky, ale co vim naprosto jiste je, ze mi primaloftka ani jednou nepromokla. Muzeme se bavit o tom, jestli je v zime potreba nepromokavost na outdoor (podle mne ne), ale ve meste je to vylozene smesne. Zateplena bunda na to naprosto staci a do mesta je to mnohem lepsi volba. Rozhledni se kolem sebe, vetsina lidi neco takoveho nosi, SS tak jeden clovek ze sta a toho vzdycky lituju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned bře 31, 2019 2:41

apuka píše:S MVTR Goretexovych materialu si muzessam googlit, najdes dost.

Chvili jsem hledal a nic pouzitelneho nenasel. Z tech nepouzitelnych jsem nasel treba tohle od Tilaku:

Pokud měření proběhne v identických podmínkách, přibližně platí, že Ret 6 = MVTR 20.000. Přepočet jiných hodnot můžete spočítat klasickou trojčlenkou. Například bunda Vega: RET 1,9 lze přepočítat na MVTR 63.000.

Takze GTX Active a Pro ma podle nich 60 k a vice :D

Ono je to cele blbost uz v zakladu: Metoda Ret na to jde z druhého konce. Vyjadřuje odpor, který klade materiál průchodu vodních par. Ani nahodou. Vyjadruje tepelne ztraty na materialu a souvislost s vodnimi parami je jen vedlejsi efekt, protoze vodni para to teplo prenasi. Ale jen castecne a cim vic material izoluje, tim mensi vypovidaci schopnost Ret ma. Treba u zateplene bundy s GTX Thermium zmerili Ret 43 (ne, nechybi tam desetinna carka), pricemz samotna membrana ma 1.9. Kdybychom pouzili Tilakovskou trojclenku, tak vyjde MVTR 2790 g/m^2 za 24 hodin, coz je horsi, nez polyuretanem zaplacane sunty ze Sportisima tj. evidentni pitomost.

Zajimalo by mne mereni nekolika materialu (GTX, NeoShell, Pertex Shield atd) na stejnych pristrojich a idealne najednou. MVTR i Ret. Par by se teprve ukazalo, jak spolu ty hodnoty (ne)souvisi. Nepotkali jste to nekdo? Cekal bych, ze to nekdo udela, ja ty pristroje mit k dispozici, tak nevaham.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » ned bře 31, 2019 11:28

@mike

The Vapour-rise™ Alpine Jacket is a light-weight, highly breathable softshell jacket
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » ned bře 31, 2019 18:33

mike píše: Kdyz to vezmes takhle, tak muzes brat jako softshell i primaloftku.


Asi bych mohl. Ale rozumím tomu, jak to myslíš, nicméně z mého pohledu je podstatnější ten účel...
Když se vyvíjí materiály, technologie, nápady, proč by se nemohly vyvíjet či měnit "definice", v tomto ohledu navíc zcela nepodstatné.
:wink:

Rozhodně je tebou uvedený příklad s promaloftkou blíže definici SS, než ty dnes nabízené mainstreamové hrůzy se zalepenými švy a napatlané bůhvíčím s parametry 5 000 / 5 000 nebo ještě hůře, s váhou téměř ke kilu, kterým bez uzardění nadále říkají softshellky...
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 1, 2019 0:59

@grco: papir snese vsechno a web jeste vic ;-)

@Quido: slova jsou k tomu, abychom se domluvili. Kdyz budeme vsemu rikat modnim slovem jako je aktualne softshell, tak to s domluvou nebude jednoduche.

Quido píše:Rozhodně je tebou uvedený příklad s promaloftkou blíže definici SS, než ty dnes nabízené mainstreamové hrůzy se zalepenými švy a napatlané bůhvíčím s parametry 5 000 / 5 000 nebo ještě hůře, s váhou téměř ke kilu, kterým bez uzardění nadále říkají softshellky...

No prave. Je z toho buzzword a pouziva se pro veci, ktere nemaji s puvodnim vyznamem skoro nic spolecneho. Chceme k tomu jeste prispivat?

Vem si treba takovy Atom SL od Arcteryxu. Nejspis bude mit vsechny vlastnosti softshellu a fungovat lip, nez libovolny stejne tezky opravdovy softshell. Mame mu kvuli tomu rikat softshell? Vyrobce to nedela a nazyvaji to lightly insulated jacket. Protoze je to jina kategorie obleceni (lepsi). Podobne vetrovky, (dobra!) vetrovka je podle mne hranicni pripad softshellu, ale budu tomu radej rikat vetrovka, protoze je to vystiznejsi, opet vlastni kategorie obleceni.

Nekteri vyrobci ovsem delaji pravy opak. Rab udelal vetrovku z Pertexu EQ, coz je fajn material, akorat nechrani proti vetru, takze vetrovka nebyla moc pouzitelna. Nekoho napadlo, ze k ni prisijou pytel, vymysli honosny vapour rise nazev a lidi se o to poperou. Jenze do jake kategorie to zaradit? Vetrovku s prisitym pytlem by nekoupil ani grco, ale softshell je takove hezke modni slovo a vsichni ho chteji... :roll:

Membranovy softshell je taky vlastni kategorie obleceni, ktera s puvodnim nema moc spolecneho. Zrecykluju stary vtip: jaky je rozdil mezi softshellem a membranovym softshellem? Asi jako mezi aktem a pietnim aktem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon dub 1, 2019 7:24

to Mike:
souhlasím víceméně s tebou, ale sám vidíš, že přes veškerou snahu pár jedinců, si to mu každý říká, jak se mu chce, dokonce i renomovaní výrobci outdoorového oblečení (viz příklad Arcteryx vs Rab)...
:roll:
možná právě proto, že žádná naprosto přesná definice na to není, a možná proto, že ani není podstatná, takže tomu asi budeme muset dát volný průběh - a i když se tady na OF nějak domluvíme (toť otázka) a nakonec se na definici SS shodneme, zbytek světa to stejně dodržovat nebude...
:wink:
Naposledy upravil Quido dne pon dub 1, 2019 14:20, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » pon dub 1, 2019 7:34

mike píše:@grco: papir snese vsechno a web jeste vic ;-)


Ano, presne tento typ reakce som od teba cakal. Ked ti nieco nesedi do tvojej retoriky, tak je to samozrejme vymysel, marketing, PR. Ty si expert a softshell je len to, co za softshell povazujes ty, ze? :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » pon dub 1, 2019 7:41

Takze napriklad, ku softshell:

First and foremost, softshell jackets are intended for high-output activities where you’re working hard. They are made with woven nylon or polyester that is stretchy, highly breathable, and decently weather resistant.


Sedi na Vapour-Rise.

Most softshell jackets offer decent water resistance that can keep you dry in light to moderate precipitation. It starts with a durable water repellent (DWR) coating on the exterior, which beads up and sheds raindrops, and the jacket’s hard-faced shell does a good job keeping moisture at bay. Softshells usually are not waterproof, however, and sustained rainfall will absorb and eventually soak through the woven fabric.


Sedi na Vapour-Rise.

The smooth face fabric on a softshell typically is wind resistant but still porous enough to allow some airflow. It’s enough where you may not feel a light breeze, but a strong gust definitely will be noticeable. This partial wind resistance is intentional because it allows you to stay cool when you’re working hard.


Sedi na Vapour-Rise.

Along with breathability, our favorite softshell characteristic is the stretchy feel. In stark contrast to a rigid hardshell, you get fantastic mobility in a softshell—and none of the loud crinkly noises as you move—that’s beneficial both as a performance piece or everyday jacket.


Sedi na Vapour-Rise.

The amount of warmth will vary based on the thickness and construction of the jacket, but softshells offer more insulation than a rain jacket or hardshell. While rain jackets and hardshells are just that—thin shells designed to keep moisture out—a softshell is thicker and often includes a light interior lining. The warmest softshell jackets bond fleece to the inside of the jacket, offering almost as much warmth as a thin fleece jacket or synthetic jacket. The boost in warmth over a hardshell is nice if you want to only wear a baselayer beneath in cool temperatures.


Sedi na Vapour-Rise.

Zdroj https://www.switchbacktravel.com/what-is-a-softshell-jacket
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 1, 2019 21:06

Vapour Rise softshellem nazyvati budes... to je ale blbe prikazani ;-)

No vidis, pekne cervene jsi zduraznil to podstatne. Zalezi co se mysli slovem bond, James Bond. Podle mne je to spojeni vrstev tak, ze pracujes s jednou, a ne ze k vetrovce prisijes na par mistech pytel. Nebo sesijes vetrovku s fliskou. To uz bych mohl rikat softshell sve stare bunde s podsivkou, ktera vsechny ostatni vlastnosti taky splnovala, softshellem by mohli v Kilpi nazyvat pulku tech jejich silenych suntu, co vypadaji prave jako VR atd.

BTW, tohle taky nesedi:
grco píše:The smooth face fabric on a softshell typically is wind resistant but still porous enough to allow some airflow. It’s enough where you may not feel a light breeze, but a strong gust definitely will be noticeable.

Pertex EQ to nesplnuje, je v nem citit i slaby vitr, v podstate kazdy pohyb vzduchy. Jak jsem psal, Rab Alpine Jacket jsem mel a jako vetrovka to nefungovalo. Coz je fakt skoda, protoze jinak to byl nejprijemnejsi vetrovkovy material, co jsem potkal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon dub 1, 2019 21:52

Miku, nerad zasahuji do Tve debaty z grcem, ale nechces si nekdy od nekoho zkusit pujcit na jeden-dva vylety ten Rab Vapor Rise? S prominutim, ale hodnotit VR na zaklade zkusenosti s bundou z "cisteho" EQ (bez te "podsivky") a svych teoretickych "uvah" je naprosta blbost a ti, co mame a casto pouzivame VR se tomu muzeme jenom smat.
Obe vety jsem psal bez ohledu na to, jestli je VR SS nebo ne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 1, 2019 22:12

Nechci. Jak jsem psal, mel jsem to na sobe (v obchode) a tohle fakt ne. Klidne si to noste, ale ja to nehodlam ani zkouset. Vsimni si, ze nikde nehodnotim funkci, jen se smeju provedeni. A vubec bych se nedivil, kdyby to bylo tak, jak jsem psal. Vetrovka nefungovala (vsak ji taky prestali prodavat), a tak do ni nasili pytel, aby aspon nejak ten nakoupeny material vyuzili :twisted:

Ja totiz ani nevim, jak bych to pouzil. Jako vetrovka je to moc teple a jako zateplena bunda malo. A ja bud pouzivam vetrovku nebo primaloftku. Mam pocit, ze grco kdysi psal, ze to nekdy nosi na hole telo. Nic pro mne. Ten mikrofleece nebyl moc prijemny ani na hole ruce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » úte dub 2, 2019 13:10

Můžete dát příklady výrobců bund z GTX krom Tilaku?
Kdybych si to někdy chtěl rozmyslet, tak abych měl představu...
A zároveň dotaz - máte tady někdo zkušenost s nějakou použitou vojenskou originál GTX bundou?

Dnešní tzv. armyshopy jsou většinou plné braku, který není armádní originál. A stran informací jsou schopni tvrdit téměř cokoliv. Běžně se stává, že skálopevně tvrdí, že to je "goratex"...

Nicméně britské originály jsou fakt super a např. tohle by aspoň za tu úvahu mohlo stát https://www.outdoor-military.cz/bunda-c ... al-p162682

A třeba tady bych fakt chtěl vědět, jestli to je fakt GTX https://www.armypoint.cz/bluza-maskovaci-ecwcs/d-90363/

EDIT: doplním zjištění. Udělal jsem telefonát sem https://www.vyvoj.cz/pracovni-odevy/ (viz. cedulka výrobce na předchozí bundě). Řekli mi, že pro CZ Armádu vyrobili skutečně vz. 95 z GTX. Řekli, že z třívrstvého. Teď už dělají jen zakázky pro zahraničí (ne-army). Takže teoreticky by se dala ta bunda s CZ vzorem zkusit, ale asi bude vyřazená z nějakého důvodu, takže by to byl risk.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 2, 2019 14:14

budo píše:Můžete dát příklady výrobců bund z GTX krom Tilaku?
Mammut, Black Diamond, The North Face, Ternua, La Sportiva, Salewa, Marmot, Montura, Outdoor Research, Rab, Montane, ...
A Millet ma od Gore povoleni a GTX membranu si laminuje sam na svoje vlastni materialy, dokonce ma vyvinuty i nejaky vlastny (pry prodysnejsi, vypada to trocha jako C-Knit) podsivku na GTX Pro.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte dub 2, 2019 14:25

Jeste bych dodal, ze podle mne se pro Army vyrabi veci z "normalniho" 3L GTX s poradnou (mozna i pevnejsi) vnitrni vrstvou a asi co nejodolnejsi vnejsi latkou. Coz ale muze vest k tomu, ze by Army GTX bundy mohly byt o neco mene prodysne - vnejsi latka se v pripade lepsich GTX membran (Active, Pro) podili na prodysnosti klidne i z 50% (coz je jeden z duvodu, ze je pitomost srovnavat prodysnost samotnych membran - mely by se vzdy srovnavat konkretni laminaty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod grco » úte dub 2, 2019 17:00

ad gtx: este napriklad Arc'teryx, Dynafit...

Je toho kopa, ved to pouziva kazdy druhy vyrobca.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte dub 2, 2019 17:52

Jistě... i Salomon, Adidas, Direct Alpine, Mountain Equipment, Berghaus, Lafuma a našly bys další značky;
GTX je profláknutý, jako málokterá membrána a dokonce si nechají šít od výrobců, kteří ani neumí z jejich materiálů pořádně šít a mnohdy ani nepodlepí švy (což tedy moc nechápu)... :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte dub 2, 2019 18:32

Moment. Gore je prece znam tim, ze neproda sve membrany kazdemu a vyrobu si velmi hlida prave na kvalitu a provedeni. Dost pochybuju, ze by nekomu prosly nepodlepene svy. To si pletes s nejakou jinou membranou nebo mas konkretni priklad?

Jinak nevim o tom, ze Direct Alpine by pouzival GTX a taky jsem to u nich nikde nenasel. Vzdyt se Tilak chubi, ze „Jako jediná firma v republice máme licenci na zpracování materiálu Gore-Tex® pod vlastní značkou. Druhá taková firma v Česku není“

Jinak teda v army shopu bych dneska GTX opravdu nehledal. Original nebo neoriginal to je fuk, jednak to bude vojensky sunt (tezky, neforemny, malo prodysny) a jednak to bude nekde ze skladu, kde to roky lezelo a rozkladalo se. Zvlast dneska, kdyz uz je takova nabidka normalnich bund za rozumnou cenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod budo » úte dub 2, 2019 21:26

miku armadni original versus jakoze armadne se tvarici konfekce - to zase pr, to je sakramentsky rozdil.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení