Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned led 27, 2019 19:34

mike píše: Nejake podrobnosti?

Konkrétně ta část filtru, kudy vytéká přefiltrovaná voda. Tam právě se může uchytit ta nula celá něco bakterie a dál se množit, než filtr zas použiješ. Někde jsem četl poměrně obsáhlej článek, jehož autor měl evidentně stejnej problém... Pak taky ty jejich vaky na vodu, tolik záhybů, že bys je nespočítal. K uchovávání přefiltrovaný vody jsou ideální, aspoň dle názoru výrobce. "černá krychle je bílá koule...."
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned led 27, 2019 20:52

Vyrobce nebo ceskeho dovozce? Pred casem tu probehl test prave Sawyeru, ze ktereho nevysel dobre. Dovozce se hodne rozciloval a vyhrozoval pravniky. Uz jen proto Sawyer nekupovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » ned led 27, 2019 21:52

Pri pouziti filtru musis taky pouzit hlavu, jako ostatne u vseho. :) Nefiltrovat vodu z kaluzi a uz vzbec ne mocuvku a podobny blbosti jak tu nekteri radi. Prefiltrovana voda se ma co nejrychleji zuzitkovat a neskladovat. Cisteni vody je velka veda a je jasne, ze takovy maly rucni filtr to nezvladne na 100% proto nesmis dat zbytku bakterii sanci se ve vode znovu namnozit. Michale ty si snad naberes mocuvku do flasky, hodis do ni tu svou tabletku, nechas den dva ulezet na slunci a pak se napijes? Asi tezko ze. Jinak ze nechcs pouzivat chemii kdyz jedes do prirody chapu, taky to nemam rad. Pri cisteni vody je taky dulezity kam jedes a zjistit si, co se tam ve vode muze vyskytovat. Nektery ty brebery jsou dost odolny a nemusi to na ne zabrat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 22:07

Pierre111 - ta močůvka nebyla myšlena doslova - psal jsem k nějaké močůvce nebo žabinci - tím jsem myslel k nějaké znečištěné vodě o které bude vědět, že je znečištěná a kde bude prostě poznat že ten filtr neveme vše - pokud si to chce ověřit.

Další problém těchto filtrů je výrobní proces - bohužel se testuje jeden z mnoha a nikdo nemůže zaručit, že zrovna ten co máš je bez nějaké vady ve výrobě. To bez testu nepoznáš.

Pokud nechceš používat chemii tak ti nezbyde než přefiltrovanou vodu převařit.

Na ty ,,svítítka” bych se taky vys.... funguje to jen velmi blízko a tedy za mne je to ještě pochybnější než ten filtr.

A uvařit vodu snad není takový problém ne?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned led 27, 2019 22:27

Filtr i UV zareni jsou pochybne. Ovsem jejich kombinace uz dava solidni jistotu. Naopak, prevareni nic moc, na nektere bakterie a prvoky by se musela voda varit 20 minut. Ovsem filtr plus vareni uz je taky celkem solidni, pres filtr projde jen malo a kratky var prezije taky jen malo. Cele je to vec statistiky.

Stejne bych ale rad videl vysledky kombinaci z laboratore :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 22:33

Mike - stačí 10 minut, těch 20 minut cos zmínil se týká jen vysokých nadmořských výšek, které se většiny lidí netýkají.

Ale jinak jasný nejlepší je kombinace.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned led 27, 2019 22:39

Uz ve 3000 m je bod varu okolo 90 stupnu. Navic mam pocit, ze tech 20 minut plati i pro 100 stupnu, ale hledat to nebudu. Ono i 10 minut je strasne moc, kdyz varis na plynu. Navic to na modernich varicich s vymenikem ani moc nejde, funguji jako rychlovarne konvice a nedaji se rozumne regulovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 23:04

Já tedy našel ze těch 20 minut je pro výšky nad 5000 metrů a pro běžné polohy stačí 10 minut.

Nojo na plynu nevařím ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 23:28

Navíc myslím, že v praxi to nemusí být tolik, protože ty bakterie zabíjí už teplota kolem 80°C takže se to zkracuje - něco kolem 5 minut varu při 100°C stačí.

Ovšem v těch vysokých horách ano tam se musí vařit hodně dlouho když se vaří už kolem 85°C.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » pon led 28, 2019 5:13

Mike, dovozce /obchodní zástupce?/ byl arogantní debil, výrobce přímo se buď nezmohl na odpověď, nebo se k němu naše dotazy nedostaly, těžko říct.

Přefiltrovaná voda je "nahned", ikdyž jak pozoruju třeba na pct, každej druhej nafiltruje přes sawyer do zásoby plnej vak, pije přímo z vaku, takhle každej den, dokud mu vak nerupne a nevymění ho za novej...

Ale jo, přijde mi logický přefiltrovat + ošetřit. Už jsem si několikrát říkal, že asi trocha hazarduju pít jen přes filtr, že bych měl přehodnotit přístup
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod dudy » pon led 28, 2019 7:56

Esli vy z toho neděláte moc velkou vědu.
Doma taky lemtáte z kohoutku a přitom je to voda, třeba v případě nás, Pražáků, z Želivky, do který chčijou divé svině & jiná besná zvěř, pak to jenom v úpravně protáhnou filtrem a vochlórujou tak, že se v mililitru může plovat 50 mrtvejch potvor, 200 (i víc) bakterobestií, co se uměj rozkolonit a pět jednotek bordelu, potom to pošlou ňákou podzemní chodbou přes půl republiky, pak se to válí kdovíjak dlouho ve vodojému, potažmo v zrzavejch trubkách...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » pon led 28, 2019 8:35

Já třeba piju vodu v Alpách rovnou z potoků, zatím jsem žádné problémy neměl. Vybírám si čisté, tekoucí a hlavně aby do toho nekálely ovce.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 18:53

To ja taky, ale je dobre si uvedomit, ze je to sazka do loterie. S vysokou pravdepodobnosti, ale ne 100 %. Uz jsem psal, jak jsem nekde na bivaku potkal jednoho, co do kazde vody lil desinfekci. Protoze mel zkusenost, nekde v Otztalu se pry z vody posral tak, jak nikdy v zivote.

@dudy: zrovna vodarny osetri vodu podstatne lip, nez to na treku zvladne kdokoliv z nas. Co si vzpominam, tak jediny pruser v posledni dobe byl v Dejvicich, kde nejake pako na stavbe prokoplo vodovod a do nej se dostala voda z kanalizace. Noroviry pak zrusily cele Dejvice. Jinak ja teda vodu z vodovodu pouzivam prevazne na caj, takze se vari.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod lojzmen » stř bře 27, 2019 22:22

Ještě k té aféře s průchodem bakterií přes Sawyer mini.

Viděl jsem obrázek z elektronového mikroskopu, kde byl nějaký bordel na plochém filtru.
Filtr měl deklarovanou velikost pórů. Póry byly do plastové folie filtru zhotoveny laserem. Přesně kruhové otvory nebyly rozmístěny pravidelně, dost často se překrývaly dva, i tři, a tím pádem nejdelší rozměr otvoru byl skoro tři průměry póru. Na některých pórech bylo vidět, že při propalování folie uhnula do strany. Domnívám se, že folie se při propalování různě vlní a nelze dosáhnout rovnoměrného rozložení otvorů.

Tak mne napadlo, zda podobně při výrobě pórů do trubiček filtru se nepřekrývají póry a bakterie může větší dírou projít na druhou stranu. Nejspíš nevíme, jak jsou zhotoveny póry do trubiček filtru Sawyer mini. Existují i filtry, kde porozita je dána vláknitou strukturou materiálu a pochybuji o zaručené velikosti pórů i u tohoto materiálu.

(Připomenu: do sterilní vody přidali nepatrné množství bakterií, prohnali to čistým Sawyerem mini a poté vodu "kultivovali". Pokud by filtr byl 100% funkční, v kultivované vodě by nic nebylo. A ono tam bylo.)
Zde je schématický obrázek vnitřku filtru, tento obrázek sem dal Dr4k3, je z této adresy.
ObrazekSawyerMini.jpg
ObrazekSawyerMini.jpg (17.42 KiB) Zobrazeno 5877 krát
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » stř bře 27, 2019 23:30

Lojzmen - no v podstatě to vidím podobne. Proste nějaké tolerance ve výrobě jsou a testují jen vzorek třeba jeden z tisíce. Různé nepřesnosti ve výrobě vady a td.
Je hezké oněch 99,999....% ale co není 100% to není ok.

Za mne jsou ty filtry super k tomu si ,,predcistit” vodu a tu nasledne buď vařit nebo použit chemii.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 28, 2019 2:15

@lojzmen: u toho testu byly i fotky z elektronoveho mikroskopu. Diry byly velmi nepravidelne a velikost se taky dost lisila. Nektere byly jasne vetsi, nez deklarovana velikost otvoru. Koukni sem, fotky jsou nekde v pulce dlouhe stranky: https://www.vybaven.cz/varice-a-jine-na ... ravu-vody/

Nevypada to, jako vypalovane laserem, spis to bude porezni material a souhlasim, ze se na to neda spolehnout. Coz je ostatne vystup toho testu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 28, 2019 15:27

mike píše:Naopak, prevareni nic moc, na nektere bakterie a prvoky by se musela voda varit 20 minut.


20 minut na bakterie a prvoky? To je odkud? Nemáš citaci? Kdysi se to snad doporučovalo (bez nějakých studií), ale pokud vím, tak WHO doporučuje 1 minutu varu (rolling boil), americké CDC doporučuje 1 minutu nebo 3 minuty pro vyšší nadmořské výšky.

Namátkou, už teplota 70stC byla dostatečná pro rychlou inaktivaci většiny bakterií, pomaleji i virů a prvoků. 80-90stC zabíjí i viry během max. desítek sekund. Var zabíjí i cysty prvoků. Dobře, extremofilní archaea a extremofilní bakterie se vesele množí i při 120st.C, ale asi nebudeš nabírat vodu na pití z hlubokomořského sopouchu nebo gejzíru, ne :D

A až někde na Everestu bys měl tak malý tlak vzduchu, že by se voda vařila při cca 72st.C, což už je hraniční (ale pořád nejspíš dostatečné). Spíš tam můžeš mít problém vůbec dosáhnout skutečného varu v té zimě :)

Tady to máš rozepsané i s odkazy na studie:

https://www.who.int/water_sanitation_he ... _01_15.pdf

Naopak, na rozdíl od chlóru a UV je to nejúčinnější způsob. Některé potvory jsou extra odolné chlóru i UV, chlór a UV jsou méně účinné v znečištěné, turbidní vodě (a chlór ve studené), filtrace je pomalá, chlór i UV můžou vytvářet se znečištěním chemická svinstva a všechny tyhle metody mají jednu společnou chybu - nepoznáš, že fungují (že máš správný filtr, že jsi přidal dost chlóru navíc pro extra znečištěnou vodu, etc.).

Var zkontroluješ celkem snadno :) Jediné, na co musíš dávat pozor, je sekundární kontaminace, ale to u všeho. Kolik lidí si tu třeba myje ruce v podezřelém potoce, a pak filtruje vodu na pití těma samýma rukama?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 28, 2019 17:43

Nemam. Uz si nevzpominam, odkud to mam, ulozilo se mi to v hlave bez odkazu ;-) Mam vagni pocit, ze slo hlavne o nejake obtizne prvoky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 28, 2019 18:40

No v odkazovaných materiálech WHO i CDC právě píší, že stačí 1 minuta varu v nízkých polohách (doporučeně 3 minuty pro sichr na horách) i na cysty prvoků. Jo, kdysi jsem taky vařil "aspoň deset minut" (nějaký mýtus z dávného trempování/skautu?), ale pokud vím, všechna dohledatelná data to celkem rozporují, i extra odolné cysty prvoků hynou v dostatečném množství skoro okamžitě při 100st.C.

Jo, existují sice i bakteriální spóry, které chvíli vydrží i var, ale ty se zase nepřenáší vodou nebo nejsou infekční (a pak ty superbakterie z podmořských sopouchů, co se vesele množí i v autoklávu při 130st.C, ale ty nás opravdu nezajímají :) )

10 minut by naopak podle některých zdrojů mělo inaktivovat i prvoky Cryptosporidia a Giardia už při docela nízké teplotě, myslím dokonce někde v rozmezí 55-70st.C, na rozdíl od chlóru, který zrovna Cryptosporidia docela vesele snáší.

Stejně si myslím, že když už máš smůlu a narazíš na nějaký dost kontaminovaný zdroj, spíš se nakazíš i přes filtraci vody sekundární cestou, špinavýma rukama, špatným mytím a tak...

Ale u vody z Gangy bych to asi přeci jen raději vařil déle :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 28, 2019 20:03

Je klidne mozne, ze jsem si zapamatoval nejakou desinformaci nebo si neco spatne spojil (bylo to vlevo dole... ;-)). Za tohle opravdu ruku do ohne nedam. Tve informace vypadaji podstatne seriozneji, a tak bych u nich zustal, dokud se neukaze opak :)

FrantaKrajta píše:Ale u vody z Gangy bych to asi přeci jen raději vařil déle

U vody z Gangy by mi bylo blbe i kdyby se ji podarilo bezpecne desinfikovat, psychice neporucis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod lojzmen » čtv bře 28, 2019 21:35

Zde je ten obrázek, který jsem popisoval. Průměr otvoru je 0,8um (mikrometru), což je podle Wiki bakteriální velikost. Je to tristní, děláš-li například vědu a trapně věříš dodavateli vybavení, chemikálií.
Přílohy
Filtr-08um-póry.jpg
Filtr-08um-póry.jpg (41 KiB) Zobrazeno 5776 krát
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » pát bře 29, 2019 10:17

Michal82 píše:Je hezké oněch 99,999....% ale co není 100% to není ok.
Za mne jsou ty filtry super k tomu si ,,predcistit” vodu a tu nasledne buď vařit nebo použit chemii.
Michale, promin, ale opravdu 100% vzdy a vsude na toto neni vubec nic - ani ta chemie, ani prevareni (castecne viz Frantukrajtu). Ano, mozna bude teoreticka pravdepodobnost preziti neceho nekde 10 na minus "hodnemnoho", rekneme 0,000000000000000000000000001, ale stale to neni nula.

Cimz vubec nerikam, ze se clovek nema snazit najit zpusob co nejvice snizujici riziko nakazy, jen by bylo vhodne pouzit spravne pojmy.

Jen tak mimochodem, Tvoje prvni veta je naprosty matematicky nesmysl. Matematicky plati 99,999... ≡ 100. Presneji, hodnota cisla "99,999..." (jeden ze zpusobu zapisu cisla 99 9/9) je matematicky exaktne rovna hodnote cislu "100" :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » pát bře 29, 2019 14:02

:D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » pát bře 29, 2019 20:02

dudy píše:Esli vy z toho neděláte moc velkou vědu.


Presne tak ... chemii jsem pouzival jen v dzungli a v Asii, kde jsou fakt obecne lidi "prasata", jinak jsem vetsinou (80% pripadu) vodu jen prevaroval, na cestu bral prevarenou a pil az vychladla... samoze nenabiram ze stojatych louzi a uz vubec ne u nejakeho nadrazi nebo tak... U nas, na Slovensku, nebo treba v Rumunsku v horach piju rovnou, kdyz je pramenita... a zadny problem jsem nikdy nemel - ten jsem mel spise z piva, kdyz meli nekde nevyplachnute trubky a mnohem vice mne desilo, kdyz mi chteli domorodci davat led do coly :roll:
Naposledy upravil Quido dne pát bře 29, 2019 22:04, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát bře 29, 2019 20:41

@lojzmen: nadelas. Holt se lejzrmenovi trochu klepala ruka :twisted: Vsimni si, jak mas ty diry pekne pravidelne, kdyz se teda neprekryvaji, a porovnej s obrazky toho Sawyeru. Uplne neco jineho, tam to bude material, zadne vypalovani. V tvem pripade by se to asi spravne udelat dalo, v jejich ne.

BTW, co je to za hnus na tom filtru? Nejake viry nebo male bakterie?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát bře 29, 2019 20:45

Quido píše:a zadny problem jsem nikdy nemel

To je ovsem otazka stesti a pravdepodobnosti. Kdybys ho mel, tak pises neco jineho. Jsou nakazy, ktere te vyradi klidne na rok nebo i trvale. Mam pocit, ze nejaky prvok umi sezrat jatra a dalsi delaji podobne nehezke veci. Tomu se chces za kazdou cenu vyhnout a "mne se to nestalo" nema zadny vyznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát bře 29, 2019 20:49

@apuka: tady nejde o matematiku, ale o fyziku. Bakterii mas ve filtrovane vode konecny pocet a maji nebo by mely mit nejakou konecnou minimalni velikost. Pres filtr, ktery bude mi velikost vsech (!) otvoru mensi, neprojde zadna. Viz ten odkazovany test, kde pouzili jako referenci laboratorni filtr s garantovanou velikosti otvoru a neproslo nic. Takze nejde o to, ze by filtrovani bylo z principu nedostatecne, ale o konkretni provedeni filtru, ktere je u Sawyeru nedostatecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Quido » pát bře 29, 2019 22:13

mike píše:
Quido píše:a zadny problem jsem nikdy nemel

To je ovsem otazka stesti a pravdepodobnosti. Kdybys ho mel, tak pises neco jineho. ....


OK. Jenze "kdyby" nema taky zadny vyznam - ani ty, ani ja nevime, jestli jsem nic nemel proto, ze jsem to nepotkal, anebo proto, ze jsem si daval pozor tim nejobycejnsim selskym rozumem...
:wink:
samozrejme s tou pravdepodobnosti nemuzu nesouhlasit, taky je treba si davat pozor i jinde, nez jen pri vlastnim piti vody - chtel jsem tim rict, ze prevarovani je nejlepsi (soucasne asi nejlevnejsi) zpusob obrany a ochrany, co se tyka mozne nakazy z vody, a soucasne nemusis nic dalsiho, nez varic, tahat... vsechny jine filtry, krome UV jsou slabsi;
:wink:
a myslim tim pouzivani "ciste" vody, pochopitelne nemluvim o chemickem znecisteni pri nabirani vody z louze na silnici... mnohe reky v horach v divocine jsou cistsi nez nase potoky totkaj v kotaroch [-(

:D
BTW: chemie prisla do outdooru od vojaku, kteri jsou casto v situaci, kdy nemaji cas, ani podminky si vodu prevarovat... cundrak ma, az napar malych vyjimek, stale casu habakuk - proto taky vali z mesta pryc :t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod lojzmen » sob bře 30, 2019 8:13

Ten obrázek mne zaujal na Dni otevřenych dveří v ČHMÚ, tak jsem ho vysomroval a poptal se na podrobnosti. Tady v Ostravě to měli v brožuře, kterou dělal někdo z Brna, kde ten mikroskop mají.
Na filtru je nějaký bordel z venkovního vzduchu, asi v Brně. Vzorkovač pár hodin nasává venkovní vzduch.
Pak se to v Brně nějak vyhodnocuje. Začínají s tím.
V Ostravě je něco, jako rentgen/spektograf. Filtr ozáří X paprsky a získají spektrum prvků v bordelu na filtru.
Chtějí tak najít zdroje bordelu. Taky jsou na začátku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » sob bře 30, 2019 11:05

mike píše:@apuka: tady nejde o matematiku, ale o fyziku.
Co to blouznis o matematice a fyzice? Ja jsem slovo "matematicky" pouzil ve svem prispevku(prakticky fakticke poznamce) jenom na zpusob zapisu cisla. A muzes si myslet, co chces, ale to, co jsem napsal plati v matematice, fyzice, chemii, biologii, medicine i vsude jinde. Tj. ze 99,999... je rovne 100. Ano, je kazdemu jasne, co se tim myslelo, ale provedeni zapisu bylo chybne, spravne to melo byt 99,9...9.
Pochopil tokupodivu i ten, na jehoz prispevek jsem s tim reagoval a vzal to s humorem.

Mimochodem i to ostartni co jsem psal, byla fakticka poznamka (zkus si to precist pozorne jeste jednou). Jeji smysl byl, ze by se nemely pouzivat tak silne slova tam, kde se nemuze zarucit plna pravdivost. Kdyz se potom nekdomtoho chyti bezpremysleni, muze to mit v extremu az fatalni nasledky.

Co dal pisu, je v ciste teoreticke rovine a vubec tim nezpochybnuji praktickou pouzitelnost amucinnost filtru.

100% odfiltrovani skodlivych organizmu (i kdyz Michal82, nakoho jsem reagoval pravdepodobne myslel na "vsechno ve vode", klidne zustanme jenom u bakterii, viry ty filtry stejne neodfiltruji) jinymi slovy znamena, ze za zadnych okolnosti (pri dodrzeni danych pravidel) se nikde a nikdy pres ne ani teoreticky nedostane ani jedna bakterie (jakakoliv). Promin, ale toto nedokaze zarucit zadny ani laboratorni filtr, i kdyz vyrobce garantuje maximalni velikost "poru" filtru. Garance jeste neznamena, ze to tak ve 100% pripadech bez vyjimky bude, navic i kdyby, znamena to jenom, ze se zachyti vsechny vetsi bakterie, mensi projdou.
V testu pouzivany lab. filter ma mit garantovanou velikost poru 2x vetsi nez Sawyer, tj 0,2mikrometru. Nejmensi v soucasnosti zname bakterie jsou velike od 0,1 mikrometru. A to jeste neznamena, ze neexistuji jeste mensi, ktere jeste nezname.
Taky se tezko da zabezpecit, ze vystupni kontrola dokaze odchytit naprosto vsechny vyrobene filtry, ktere maji nekde alespon jeden por vetsi nez garantovana maximalni velikost. To by museli kontrolovat pod elektronickym mikroskopem cely filtr a to celou tloustku, tj. kazdou "vrstvu", co je docela nemyslitelne i technicky.
A v neposledni rade existuje nejaka prdepodobnost, ze se neco stane, kvuli cemu se nektere pory filtru zvetsi a pote prpopusti vic, nez by mely.
Jasne, ze uvedene moznosti jsou (vetsinou) teoreticke, ale maji nejakou pravdepodobnost, i kdyz extremne malou. Jenze i ta extremne mala je nenulova, takze tech 100% to neni.

Jo, jeste taky dobre vedet, ze testovane e.coli je docela velka bakterie. Otazka je, jak by testy dopadly s bakterii velikosti na hranici poru filtru (i toho laboratorniho). Na druhe strane je prave toto docela zavazne pro Sawyer - prosla bakterie6x vetsi nez "garantovana" velikost poru...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení