Cesta hrdinov SNP

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 11:20

Mám tuhle cestu v plánu, moje největší starost jsou medvědi.
Objevil jsem zajímavej sak na jídlo Ursack S29 proti medvědům, pokud to bude fungovat jak píšou, bylo by to super. Máte někdo zkušenost?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 12:41

@etheric: Nechci zase nekomu brat iluze. Ale nejvetsi problem s medvedama nevyresis tak, ze povesis sve jidlo do vaku, do ktereho se nedostane. Dost bych se obaval, ze tim jej akurat poradne nas...tves a potom si bude vybijet zlost na vsem moznem a nemoznem okolo, napiklad stanu/tarpu/Tebe.
Spis se musis starat, abys nemel nic (mysleno jidlo a piti) tak, aby jej pritahovalo. Nenechavat zadne odpadky, zbytky, vsechno zabalit poradne. A hlavne nedelat neco podobneho :(( ](*,):
idnes píše:"podobný zážitek hlásili příbuzní. Šli se projít kolem přehrady Šance, jmenuje se to tam Jatný, a narazili na něj. Nevěděli, co si počít, tak mu z batohu hodili mandarinku. Jelikož jí nepohrdl, začali mu házet další směrem k dolů ze svahu, aby je šelma neviděla utíkat. Vyšlo to.“

To bys ho k sobe pekne privazal...,
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod skutrjohny » pon bře 11, 2019 13:01

ten sak na jidlo nechrani ani tak tebe, jak tvoje jidlo. proste je to jen pomucka, aby si o nej neprisel. medveda to muze prilakat tak jako tak, jen se k tomu nedostane. no a na to ti staci kde co, i hloupa igelitka pokud ji povesis dostatecne vysoko a nedostupne. hlavni je se nevyzirat v miste noclehu a nenechavat tam cokoliv, co by mu mohlo vonet.
apuka píše:.. tim jej akurat poradne nas...tves a potom si bude vybijet zlost na vsem moznem a nemoznem okolo, napiklad stanu/tarpu/Tebe

to myslis jako vazne?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 13:28

Popravde receno je uplne jedno jak to myslim ja, dulezitejsi bude, jak to bude myslet ten meda :wink:. Zavisi to, samozrejme, od konkretniho jedince. Ale rozhodne pocitej s tim, ze kdyz jej prilaka vune a on bude mit hlad a nedostane se k tomu jidlu, tak se bude snazit najit neco, co sice voni min, ale je to alespon trochu na utiseni hladu (a tim nemyslim cloveka, slovenske medvedi /vetsinou/ nezerou lidske maso). No a to nejspise najde nekde kolem Tveho nocleziste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 15:20

Šlo mi o to, aby se k tomu nedostal. Oni nejsou blbý a často si i dobře pověšený jídlo umí stáhnout dolu.
Hele, vozit všechno tak zabalený aby to nebylo cítit, prostě nejde. Nebo jo - mám takový krabičky, přes který pes neucejtil ganju, takže přes ní medvěd neucejtí salám. Ale ty krabičky jsou těžký a neskladný a nevim si představit to takhle nosit... Nemusí to bejt nutně salám nebo tak něco, oni vycejtí jakýkoliv žrádlo. Pověsit to daleko od tarpu je jasný, jenže když večer jíš třeba ten salám třeba 2km od tarpu, stejně nevydrhneš ruce tak, aby to necejtil. Ta vůně se tě drží... To stejný lžíce, tobě přijde umytá, medvěd ale bude mít jinej názor...
Můžu minimalizovat pachy, ale stejně vždycky něco bude cejtit. Proto řeším aby se k tomu nedostal a ten Ursack mi přijde fajn, pokud to funguje jak výrobce udává.
Ale samozřejmě si nechám poradit, na medvědy fakt odborník nejsu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2019 16:27

Jinak receno: Cestu SNP absolvuji kazdorocne stovky lidi, jeji casti tisicovky. Malokdo z nich resi medvedy.

Problemem muze byt, ze v castech cestry, kde je nejvice medvedu, se zvykne nocovat ne pod sirakem/stanem ale v nejakem pribytku nebo na "nocovisti", kde bude vice lidi. Ono je taky na velke casti trasy volne nocovani vice-mene a pouzivani ohne krome vyhrazenych mist striktne zakazane - casto jdes pres chranena uzemi, narodni parky a na SK jsou dost jine pravidla na pohyb (a popravde, asi vice lidi takto nocujicich se tam stretlo s ochranarem nez s medvedem :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2019 16:31

V ČR je to taky zakázaný. Oheň chápu a respektuju, ovšem respektovat zákaz spaní v přírodě odmítám. Taky po sobě všechno zruším, aby nebylo poznat, že tam kdy kdo byl ;)
Ale ti medvědi mi dělaj starost....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod remy77 » stř bře 13, 2019 15:45

Etheric
Na SNPcke medvedov nejako riesit nemusis.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod dudy » čtv bře 14, 2019 13:44

A když Ti na Cestě hrdiov SNP medvěd zežere paštiku a kolínka, tak Tě to nějak ohrozí?
Nebylo by, kdyby už se to náhodou stalo (což si nemyslím), jednodušší, než kupovat protigrizlí pytel, si v první dědině koupit nový kolínka?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » čtv bře 14, 2019 20:07

To by bezesporu jednodušší bylo :mrgreen:
Ale ten sak mě zaujal tak nějak obecně a tady by se taky využil. Ikdyž bejt v tom pytli paštika, stejně to asi rozcape tak, že bysme z ní neměli nic ani medvěd, ani já. Jenže proč tam dávat paštiku, hermeticky uzavřenou z výroby... Tam bych cpal jiný věci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pát bře 15, 2019 8:19

Přiznám se, že z medvědů mám strach, je to snad to jediný, čeho se na cestě bojím :oops:

Ale ta představa, jak se medvěd futruje mojí paštikou mě fakt pobavila :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » pát bře 15, 2019 9:58

V zoo OV ve starem malem vybehu bavili osetrovatele medvedy tim, ze jim z vrchu spousteli jogurty (male uzavrene kelimky, 150g, jak to koupili) na "spagate". Medove se musely dost natahovat a musely byt sikovni, aby je osetrovatele neprelstili a neodtahly zpred jejich cumaku. Ale kdyz meda jogurt chytil, s radosti si jej "odtrhl", sednul si s nim, "otevrel" a labuzne se do nej pustil a lyzal a lyzal a potom se jeste olyzoval...
Tak nevim, proc by jim pastika taky nechutnala.

Mohl bys polootevrenou pastiku taky privazat na delsi motouz a ze stanu medovi pred nosem vzdy popotahnout. Byla by to pro Vas oba urcite dobra zabava :D. Jen bych doporucoval udelat nejakou "kladku" pres zvdaleny strom nebo vetev, at najednou nezjistis, ze sis pastiku (a za nim medu) zrovna pritahl k sobe do stanu :wink:

Jinak si nedelej iluze, na medveda muzes natrefit na mnoha mistech, i tam kde to necekas. Na Slovensku urcite, ale ted taky kolem Lyse, dokonce i na turisticke stezce. A to vis, jak masova zalezitost Lysa je? Zrovna predevcirem rozebiral kolega, ze jeho dcera den predtim podvecer s kamaradkou zbehla z Lyse po stezce a najednou na ne zacal porvavat meda z kriku. Pry trhaly rekordy :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » pát bře 15, 2019 10:19

Paštika by mu určitě jela, ale ta představa, jak tim jazyčiskem vylizuje kalíšek 50g Májky.. :mrgreen:
Edit: já vím, vidět tohle v reálu venku, byl bych podělanej strachy, ale takhle "od stolu" mi to přijde roztomile úsměvný :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod mike » ned bře 17, 2019 1:55

apuka píše:lyzal a lyzal a potom se jeste olyzoval...

#-o ](*,) tece mi krev z oci. Navrhuju trest smrti ctenim sebranych spisu Aloise Jiraska [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod PaKo » ned bře 17, 2019 16:09

"Slyšet mlýn blýskat se, polykat a lyže lýzat" - co je na tom divnýho? :) No, přiznám se, že mi taky "zatikalo" oko, ale to, jak kdysi jednou dokázal bývalý kolega napsat slovo "sirup" stylem "zyrub", tak temu se už asi nikdy nic nevyrovná :)
PaKo
 

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod mike » ned bře 17, 2019 19:32

Nepodcenuj apuku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » pon bře 18, 2019 8:11

mike píše:tece mi krev z oci
Tak to rychle zajdi na pohotovost, to je priznak zavaznych zdravotnich problemu :wink:

No co, chtel jsem zduraznit, jak se snazi nekteri medove natvrdle pouzivat bakterialni lyzaty na posilneni svoji imunity. :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » úte bře 19, 2019 21:44

Třeba lízal tak tvrdě, že otrlí strážci brali nohy na ramena, když slyšeli zlověstné tření medvědího jazyku o hranu Májky :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2019 22:01

Tak mne napada, mozna by ti mohl apuka platit za lekce cestiny. To by te par let uzivilo ;-)

Beze srandy, jestli mas jen zakladni vzdelani, jak jsi psal, tak ti to jde skvele a strcis do kapsy i spoustu VS :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » úte bře 19, 2019 22:05

Čj, Aj, TV byly jediný předměty, kde jsem měl za 1 celou docházku :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 20, 2020 18:03

apuka píše: na medveda muzes natrefit na mnoha mistech, i tam kde to necekas.

Tak třeba tady bych takový útok medvěda asi taky nečekal. Ale Rusko je skutečná země neomezených možností.
https://tv.idnes.cz/lifestyle/rusko-jaroslavl-medved-napadeni-prepadeni-rvacka.V200519_171857_idnestv_vojt

Jinak, co jsem tady tak četl, tak ono mít dobře zabalené jídlo je jedna věc, ale druhá věc je, že to jídlo budete konzumovat a při té konzumaci jej budete muset rozdělat. Nevím na kolik je schopen medvěd ucítit jídlo přes obal, ale určitě v tom bude lepší než pes. Daleko rizikovější je podle mě moment vaření nebo když člověk musí jídlo vyndat z originálního obalu. Medvědi potravu cítí na kilometry. Jídlo připravuji ráno až po sbalení všech věcí, abych hned po přípravě mohl odejít. Večer jím dříve něž obvykle proto, abych pak ještě nějaké ty kilometry od místa večeře ušel. Vařím s pokličkou na hrnci, abych co nejvíce zamezil výparům do okolí. Když jedu do míst, kde jsou medvědi, tak vezu s sebou jen jídlo v originálním obalu, které je zatavené v plastu nebo konzervě a co nejméně aromatické. Rozdělané sáčky po rozdělání spálím a konzervy zdupu do co nejmenší velikosti a zakopu do země, abych netáhl rozdělané a tedy voňavé obaly s sebou. Spaní na oficiálních místech se vyhýbám, protože dost turistů jsou idioti, kteří na těch oficiálních místech nechávají zbytky jídel nebo obaly od jídel. Takže je tam riziko, že se tam medvědi naučili chodit pro svačinku.
Já se ani tak nebojím medvědů během dne jako toho, že mě nějaký večer vytáhne ze spacáku. To pak moc šancí člověk nemá. Z toho mám hrůzu, že mě napadne ve spánku. Proto se snažím spát v takových místech, abych měl krytá záda a měl šanci jej slyšet přicházet. Třeba spím u nějaké skály nebo hustého křoví či stromoví. A okolo natahám větve či křoví, aby byla nějaká šance, že mě vzbudí praskání větví. Pak mám ve spacáku ještě malé pepřové spreje. Jinak myslím, že už jsem asi dvakrát třikrát v blízkosti medvěda na Slovensku byl. Když jsem po ránu šel lesem, slyšel jsem v cestě před sebou, jak se něco těžkého chvíli pomalu prodírá křovím a pak ticho. Chvíli jsem nosil rolničku ale štvalo mě to cinkání, tak jsem místo toho začal nosit klacek, kterým tluču o stromy nebo vytvářím jinak zvuky (bouchání o kořeny, tlučení o zem atd) plus si broukám nějakou písničku. To ale spíš v nepřehledných a zarostlých úsecích. Když mám kolem sebe rozhled do větší dálky, tak to moc neřeším.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » stř kvě 20, 2020 18:48

Dromedaro píše:Večer jím dříve něž obvykle proto, abych pak ještě nějaké ty kilometry od místa večeře ušel

Vůně jídla ulpí na tvý kůži, oblečení, vydechuješ to, vylučuješ potem, sám smrdíš jako živočich, možná jako potrava... Taky ikdyž dokonale umeješ ešus, ty potvory z toho stejně to žrádlo ucítí...
Ale jo, rozhodně lepší nažrat se a pokračovat, to jídlo z tebe pak neni tolik cítit.
Jinak prej proti medvědům na noc sou nejlepší špunty do uší, aby tě furt nebudili až budou vymetat okolo tarpu :mrgreen:

Dromedaro píše:Rozdělané sáčky po rozdělání spálím a konzervy zdupu do co nejmenší velikosti a zakopu do země, abych netáhl rozdělané a tedy voňavé obaly s sebou. Spaní na oficiálních místech se vyhýbám, protože dost turistů jsou idioti, kteří na těch oficiálních místech nechávají zbytky jídel

Tak seš teda idiot taky. Nejen že necháš bordel v lese, ale ještě si naivně myslíš, že to ten medvěd neucejtí, když to zahrabeš ](*,)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 20, 2020 21:50

Etheric píše:Tak seš teda idiot taky. Nejen že necháš bordel v lese, ale ještě si naivně myslíš, že to ten medvěd neucejtí, když to zahrabeš ](*,)


V oblasti kde jsou medvědi jsem jednou za dva tři roky a za tu dobu tam zakopu tak tři čtyři konzervy. Ty konzervy před tím vypálím. A i kdyby z těch konzerv stále šel větší pach, budu radši, když to vyhrabe medvěd ze země, když už tam nebudu než aby šel za mnou po pachu. Plastové obaly spálím v díře, kterou pak také zaházím. Normálně prázdné konzervy odnáším do civilizace, ale v lese kde jsou medvědi je zakopávám. Normálně se to na táborech učilo, že se konzervy mají zakopat do země a zálesáci to tak také dělají. Nezahazuji je nikde do trávy. U těch nocovišť a přístřešků jsou často odpadkové pytle na odpad, což mi v místě výskytu medvědů přijde fakt "geniální" nápad...

Ano, člověk vydává také pachy a medvěd člověka cítí také na pěkně velkou vzdálenost. Někde jsem četl, že při dobrém větru až na deset kilometrů. Jestli je to pravda, nevím. Ale medvěd člověka aktivně nevyhledává. Pokud to není nemocný a hladový medvěd pro kterého je člověk snadnější kořist než rychlá divoká zvěř. I proto je asi lepší se najíst dříve a pak ještě tak dvě hodiny jít, protože už to jídlo je nějak ztrávené a asi to z člověka netáhne tolik jako, když to sní a pak zalehne.Nevím jak u těch syntetických tarpů, ale jedna z rad je nespat ve stanu v oblasti s medvědy. Protože stan má působit doslova jako velký zářič pachů do okolí. Nasává do sebe pachy člověka a toho co vydechuje. Taky když člověka medvěd napadne ve stanu, tak je v pasti úplně. Medvěd stan zbortí a člověk je uvězněný a zamotaný v plachtě zatímco ho medvěd vykousává. Prostě nemít v místě nocoviště nic, co by zbytečně přitahovalo medvědovu pozornost, protože medvěd je zvědavá bytost. Už jen spací pytel s člověkem je pro něj nesmírně zajímavá věc, která stojí za prozkoumání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 21, 2020 5:23

Jenže kolik lidí projde a když si každej řekne, že jeho zakopaná konzerva ničemu nevadí... :roll: pak už nebude kam zakopávat...
Vypalovat konzervy? Dělat oheň v lese je v tomhle suchu nešťastnej nápad. Ono brát konzervy neni dobrej nápad samo o sobě.

Oficiální nocoviště, ať už jsou kdekoliv na světě, jsou na hovno. Nejnebezpečnější jsou lidi.. Na jejich odpadky se tam stahujou myši a mývalové..

Že ve stanu/tarpu smrdíš víc než pod širákem? No nevim.....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 21, 2020 7:08

Že nebude kam zakopávat? Vzhledem k tomu, kolik konzerv, obalů a prázdných kartuší vidím pohozených v trávě bych se toho nebál. Myslím, že se zakopáváním se obtěžuje málokdo. Ale jasný, chápu. Vím, že to není ideální a s konzervama už nepočítám do budoucna. Kvůli váze. Ty konzervy vypaluju na plynovém vařiči. Pustím plný výkon, konzervu do dvou klacků a opálím to na tom. A malý plamen od plastového obalu v díře v zemi, kterou pak zahážu podle mě není nějak extra riziko.
Ty oficiální nocoviště tu zmiňuji, protože tu kdosi psal něco o oficiálních nocovištích jako vhodném místě, kde spát v oblasti s medvědy. Asi proto, že je tam více lidí nebo proč. Ano, jsem téhož názoru, že nejnebezpečnější jsou lidi. Když se podíváš na dokumenty o psychopatech a seriových vrazích, tak cestovatelé a tuláci přírodou jsou nejoblíbenějším cílem.
S tím stanem jsem to slyšel od jednoho zkušeného zálesáka na YT, který na mě působí, že ví o čem mluví. Nepřijde mi to úplně mimo. Ten stan nějaké pachy asi nasává a navíc je nad terénem, takže může působit jako velká plocha se "zářičem" pachů. Zvlášť ve větru. Když člověk spí pod širákem tak je na úrovni nebo pod úrovni terénu a asi se to nešíří tolik do okolí. On si v Rumunských lesích staví na noc kolem sebe i výbušnou nástrahu na medvědy.V okolí nocoviště natáhne drát, na který umístí zábleskové granáty, které používá policie. Popisoval tam ten postup, jak to umístit za ty očka, v jaké výšce, aby o to přicházející medvěd zavadil a ty rány ho na nějakou dobu zaplaší, když k vám jde a vy spíte. Zároveň vás to probudí. Jen mi moc není jasné, jak to vozí přes hranice nebo jestli to člověk jen tak může mít u sebe, nevím. Nebo jestli to kupuje tam od někoho. Ale je to použitelné, že člověk na ten drát umístí třeba rolničky nebo něco, co vás probudí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 21, 2020 8:12

Mám jen ZŠ, ale dle fyzikálních vlastností se to, co popisuješ s nasátím a vyzařováním pachů, silnylonu netýká a jeví se to jako absolutní pejčovina. Obzvláště pokud to říká týpek, co na noc natahuje kolem bivaku drát s granáty. Jasně, nic ve zlým, prevence je důležitá ale tohle......
K opalování konzerv na plynovým vařiči se vyjadřovat nebudu :lol:
Nejvíc použitelnej alarm v noci su já. Spolunocležníci potvrdí. Vzbudí mě kde co, o psovi nebo člověku vim dlouho před tím, než ho vidím. Sice kvalita spánku mého trpí, ale aspoň mám alarm
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 21, 2020 8:23

Vždyť jsem psal, že mluvím o klasických stanech a nejsem si jistý, jak moc to platí pro silnylové tarpy. Ale dobrý, ty všechno víš nejlíp a všechno znáš, tak se drž svých postupů a já se budu držet těch svých.
A já se pro změnu nebudu vyjadřovat k tomu, že autista se základkou tady někoho nazývá idiotem, ju? :lol:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 21, 2020 8:41

"klasický stan" je co? Nylon s PU zátěrem? Nylon s PU dole a silikonovým zátěrem nahoře? Nebo to stejný z polyesteru? Klasickým stanem je myšleno jednoplášťový áčko, jehlan, nebo hypermoderní samonosná dvouplášťová konstrukce s PES vnitřní moskytiérou?
Tak či onak, nemyslím si, že to bude mít nějak extra vliv na "vyzařování" pachů - ale ať to rozsekne někdo kompetentní - já, ty, ani granátovej týpek to evidentně nejsme :D
Neříkám, že vím všechno, to nevím, kdes na to přišel.
Když máš tak super postupy a metody, proč tu, kua, hledáš rady?? :twisted:

Idiotem jsem tě nazval proto, že necháváš bordel v lese, přičemž sám na to nadáváš, jak jsou lidi idioti že nechávají odpadky... Fajn, ty to aspoň opálíš za pomoci propan-butanu a zakopeš, ale to nic nemění na faktu, že ten bordel v lese necháš. Nic jinýho v tom není.
Nevím, co do toho taháš autismus...
To, co tu zmiňuju s tím nasáváním pachů, je učivo fyziky ZŠ. Že to proniká, načichne ti tím oblečení,... Jo. Ale látka se stálou povrchovou úpravou, která je uzavřená, nenasákne vodu, a fakt silně pochybuju, že nasákne tělesný pachy....
Ale třeba ty tvoje pachy překonávají fyzikální zákony :lol:

Ale dost už, nebuďme jak děti.... Pokud něco opravdu nasákne a vyzařuje smrad, je to spacák a je jedno jakej je. Pak tvý spodky, triko, ponožky, to "smrdí" stejně intenzivně, jako nakrojená šiška uheráku..... Jen to není vůně jídla, nýbrž těla, nicméně ta může bejt pro medvědy taky zajímavá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 21, 2020 10:21

Dromedaro píše:
  • Rozdělané sáčky po rozdělání spálím a konzervy zdupu do co nejmenší velikosti a zakopu do země, abych netáhl rozdělané a tedy voňavé obaly s sebou
  • Normálně se to na táborech učilo, že se konzervy mají zakopat do země a zálesáci to tak také dělají
  • Když se podíváš na dokumenty o psychopatech a seriových vrazích, tak cestovatelé a tuláci přírodou jsou nejoblíbenějším cílem
  • výbušnou nástrahu na medvědy

](*,)
Dromedaro píše:A já se pro změnu nebudu vyjadřovat k tomu, že autista se základkou tady někoho nazývá idiotem, ju? :lol:

:vom: :vom: :vom:

No podle toho, co jsi psal předtím a zvlášť po tvé povedené poslední větě, je myslím už každému jasné, kdo je tu za koho, LOL
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » čtv kvě 21, 2020 11:05

Dromedaro píše:Medvěd stan zbortí a člověk je uvězněný a zamotaný v plachtě zatímco ho medvěd vykousává
Bavime se o Slovansku, kolik podobnych pripadu jsi na SK zaznamenal za poslednich rekneme 10 let? :lol:
Ja si pamatuji na jeden jediny, kdy medved vlezl do stanu, protoze tam nechali volne nejake zbytky jidla vevnitr po uvareni. Ale nikoho "nevykousalval". Ano, zranil nekoho, protoze ten se vzbudil, leknul a zacal panikarit, co, samozrejme, meda vzal jako ohrozeni. No, pravdepodobne to taky bylo pred vice nez deseti lety.
Na medvedi pri nocovani v prirode na SK bys myslet mel, bez toho bys mohl dopadnout jako priklad vys, ale zase z nich nedelej krvelacne bestie, ktere (trochu prehnane) po nicem jinem netouzi nez snist nejblizsiho turistu. On se bude snazit cloveku v prvni rade vyhnout.
Dromedaro píše:Proto se snažím spát v takových místech, abych měl krytá záda a měl šanci jej slyšet přicházet. Třeba spím u nějaké skály nebo hustého křoví či stromoví. A okolo natahám větve či křoví, aby byla nějaká šance, že mě vzbudí praskání větví.
To Te mohu ujistit, ze kdyz medved bude chtit, tak se pres ty vetve dostane tak, ze nic slyset nebudes :wink:. Stejne tak, "kryta zada" Ti budou houby platna kdyby Te napadl. Utect mu neuteces, ani kdybys byl Boltem a preprat se Ti ho taky asi nepovede. Jedine, ze by to chtel on.
Samozrejme mluvim u dospelych medvedech, ne o hravych mladych "junacich" jako v te Jaroslavli. I kdyz uz pulrocny meda ma rozhodne vetsi silu nez Ty (osobni zkusenost s hravymi pohadkovymi Vojtou, Kubou a Matejem 8)) a dokazal by Ti hodne ublizit, bych se spise koukal, kde maji mamu...

Jinak nevim nakolik si uvedomujes, ze samotne vareni na plynovem varici je v lesich (jak v CZ tak i na SK) mimo povolena mista (taboriste, nocoviste, ...) zakazany - a z velice dobreho duvodu. "Les" z tohoto hlediska jsou i horske oblasti i nad pasmem lesa.
Stejne tak, zakopavanim konzerv krome znecisteni porusujes pudni kryt, coz je na SK zakazane minimalne od stupne ochrany 3, coz jsou na SK prakticky veskere nazastavene prirodni oblasti.
Takze bacha nejenem na medvedy, ale i na ochranare a lesni straz. :wink:

Mimochodem, etheric ma plnou pravdu - ty zvirata budou citit, cos jedl, cos mel i ze Tveho dechu, to se s Tebou bude tahat. I z nadobi, at to umyvas petkrat, t citit budou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko