...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 19:07

Hele, jsem systemovy programator a jako takovy v podstate paranoidni. Musim osetrovat i naprosto nepravdepodobne pripady a taky to delam. Castecne se to prenasi i do zivota, protoze jde o zpusob uvazovani, ktery se neda uplne vypnout a obcas to docela prekazi. Kdybych to ale mel jako ty, tak se sbalim a jdu rovnou naproti k sousedum na prijem :twisted:

Psal jsem o Jizerkach. Tohle bylo v Alpach na ledovci asi ve 3000 m. V cervenci a jsem si naprosto jisty, ze v te dobe tam s sebou nikdo lavinovou vybavu nemel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 22:00

Hele miku, tady jsi psal o Jizerkach, to ano. Jenze ja jsem psal o tom, jak Ty na OF nekolikrat jsi psal, ze rad se svezes v "malych lavinkach". A to jsi psal vzdy o Alpach a lete. Co jsem sem linkoval, je jen jeden z Tvych prispevku na toto tema a sam tam pises, ze je to pro Tebe zabava. Vubec nejde o Tvou nehodu, ale o to, o cem jsi psal v souvislosti s ni. A ve stejnem tonu jsi psal tady i jindy a ja upozornuji jen a pouze na toto.
Tak, prosim, nezatahuj do toho svoji paranoiu systemoveho programatora. To s tim chovanim v tech podminkach nema nic spolecneho. A ani s tim, ze kdyz Ti nekdo pripomene Tve prispevky, ktere se nehodi do obrazu, tak na nej zacnes utocit jako ted na mne. Vzdyt Ty ani v nejmensim netusis jak jsem na tom ja. Ze upozornuji, ze spousta lidi se sprava naprosto nezodpovedne, jeste neznamena, ze ja jsem paranoidni. Nejsem ani nahodou, jen kdyz se do nejakych situaci dostanu, nejdrive se ji snazim analyzovat a podle vysledku se rozhodnu co a jak dal. (Ja jsem taky systemak a analytik, i kdyz ted uz ne programator.)
Protoze v nebezecnem lavinovem terenu se vymlouvat, ze snehovy profil nedelali, protoze "neni cas (jak nekdo psal na OF) nebo neco podobneho je jednoduse hazard a neexistuje na to zadna vymluva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 22:03

Jinak analyza te laviny je zde.

A umrel tam hodne znamy slovensky snowbordista Michal Paulovic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 23:27

Vsiml sis taky, ze tam pisu Ony nebyvaji az tak velke, ze by to cloveka zavalilo? Tady je rec o zimnich lavinach, coz je uplne jiny level. Takove laviny jsem v lete zazil snad jen jednou, po cerstvem a vydatnem snezeni v cervenci a to jsem si daval sakra bacha, abych se nebezpecnym mistum vyhnul. Ani jsem je nevidel, jen slysel (byla mlha), videl az druhy den spadle a bylo to uplne neco jineho nez ty, o kterych jsem psal.

Jinak samozrejme nemuzu vedet, jak jsi na tom v realu, vidim jen to, co tady pises. Tedy to tve prehaneni silne nadstandardni i na chlapa. Verim tomu, ze v realu to takove neni, protoze by se s tim nedalo zit, coz bylo to, na co jsem chtel upozornit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon led 14, 2019 22:46

Trocha bulvaru na vecer: Čech strhl v Rakousku lavinu, která zasypala hotel

Kdo z vas to byl? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » úte led 15, 2019 18:27

Lavina na Ankogelu vzala syna před očima táty. https://www.horydoly.cz/tragedie/cesky- ... ogelu.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř led 16, 2019 18:14

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 17, 2019 2:40

Narazil jsem na clanek ohledne te nehody v oblasti Ankogelu. Zajimave jsou hlavne fotky, fakt smula, ze lavina spadla prave kdyz prechazel ten zleb: https://www.meinbezirk.at/spittal/c-lok ... llery=null

Na lesni ceste ve vysce asi 1400 m, tj. nejakych 200 m nad udolim... Nikoliv nad hranici lesa, jak psali nekteri pisalci, ale primo v lese, docela dole, pri prechazeni potoka, jakych jsou tam desitky :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte led 22, 2019 18:49

Český turista zabloudil a umrzl při slézání hory Fitz Roy v Argentině

Turista? Na Fitz Roy? #-o Nemate nekdo puvodni zdroj? V rychlosti se mi ho nepodarilo najit, tohle je blabol.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 22, 2019 20:21

Hele, co vim, tak horolezec. A vubec ne spatny. Vic bych asi nechal, nez to napise rodina...Kazdopadne RIP. :(
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » stř led 23, 2019 22:33

Není to úplně hard outdoor, ale... Bohužel. Dospělá sáňkařka se zabila na trati ve Špindlu. https://www.horydoly.cz/tragedie/sankar ... lynem.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon úno 25, 2019 1:03

Lavina bez lavinové výbavy pod Zwölferkogelem nedaleko Innsbrucku. https://www.horydoly.cz/tragedie/cesky- ... uhtai.html
Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ptrupek » pon úno 25, 2019 8:14

"Včera umřel pod lavinou kamarád Simon Kolaja. Věčně usměvavá naděje extremního skialpu. Sdílíme fotku z Tatarkova přechodu v roce 2017 a myslíme na tebe!"
https://www.facebook.com/climbingtechno ... 1769470883
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon úno 25, 2019 15:23

Prave tim, kdo tam zustal, je pro mne zarazejici, ze nemeli lavinovou vybavu - i kdyz tam byla jen lavinova dvojka. Kdyby oba meli, je jeste nazivu - lavina byla opravdu jen malicka (15 x 70m, vyska odtrhu jen 20-30 cm(!)), byl "jen" pod jednym metrem snehu.
Toto uvadim pouze kvuli dvema vecem:
1) "lavinova dvojka" je nejzradnejsi, protoze tehdy se nejvice projevi obrovske lokalni rozdily v lavinove situaci - a lavinova vybava by mela byt i tehdy. i kdyz se skoro vzdy bude nosit zbytecne a je to nejaka vaha navic.
2) jako vystrahu pro ty, co se radi vezou v malych "lavinkach" s malym mnozstvim snehu - ani 20 - 30 cm neni moc a staci, i kydz je to maly kousek "placu".

Trochu odbornejsich informaci vcetne snehoveho profilu na miste tady.
Bohuzel, dotycny mel smulu - s nejvetsi pravdepodobnosti nekde natrefil na nahodnou desku, ktera se uvolnila i pri dobre stabilnych podminek a dobrem snehu (viz profil).

Jinak, sice neni CS kriz, ale i ta druha lavina u Reutte na A-D hranicich (psalo se o nem i u nas) je zvlastni. I z te fotky je videt, ze se odtrhla uprostred lesa na cistince (vice napriklad tady). Neni pravda, jak u nas psali, ze spadly tri laviny - skupinka lidi odtrhla jedinou, ale ta se rozdleila do tri samostatnych do ruznych casti lesa a ty lidi si "rozdelila", mam dojem, ze v kazde casti nekdo byl.
A zvlastni, ze krome jednoho vsechny vyhrabaly (jeden, bohuzel, mrtvy), jednoho ale nenasli (ani vcera pri opakovanem hledani). Hledaji ho, protoze maji/meli od nej nejaky signal - neni jasne, jaky, telefon, pipak, reco, ale ani tak jej nemohou najit. Nalezly zatim jen jeho lyze a hulky. Dnes meli rozhodnout jak ho hledat dal - stale tam hrozi pad masy snehu.
A taky je mene caste, ze tam byla lavinova jednicka nad hranici lesa, ale po hranici lesa dvojka...

Na konec a ne naposled:
Obe laviny se staly v den 20. vyroci obrovske laviny v Galturu v Paznauntalu, ktera zabila 31 lidi ve vesnici (je o tom film, ktery se ale odehrava ve Ventu pod Kreuzspitze) a o den pozdeji ve vedlejsi vesnici dalsi zabila 8 lidi.... Jen tak mimochodem, tehdy byla lavinova 5-ka od 6. unora, tj. do padu uz 17 dnu :roll:
Jsme o tom mluvili se synem ten den rano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv úno 28, 2019 17:00

Tak další mrtvý pod lavinou. Tentokrát nízkotatranský záchranář ve Vysokých Tatrách. Vršek Mlynárova žlabu. Bezprostředním příčinou smrti nebyla tentokrát samotná lavina, ale pád a rozbití o skály.
https://www.horydoly.cz/tragedie/mlynar ... anare.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte bře 19, 2019 15:36

Skialpinistka pod Patrii ve VT. Asi je ve VT opravdu neprijemny podklad.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » stř dub 3, 2019 16:55

47letý slovenský turista sletěl na apríla do žlabu pod Suchým vrchem ve Velké Fatře. Bohužel to nepřežil.
https://www.horydoly.cz/tragedie/sloven ... fatre.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv dub 18, 2019 20:51

Neni to sice ceskoslovenske, zato dost smutne... David Lama, Hansjorg Auer a Jess Roskelley zustali pod lavinou v Kanade :smt022
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » pon dub 22, 2019 20:43

jj :( Sleduju to uz od prvnich zvesti, ale dnes pry potvrdili a vyzvedli tela. Byli to borci. Skoda. RIP
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaB » pát dub 26, 2019 8:53

FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » pát dub 26, 2019 9:28

Někdo se tomu muže smát, že tvrdí, že trefil špatné dveře. Ale stalo se mi to také. Na Brnčále nahoře v pravo v koutě je pokoj. č. 2. Hned vedle vlevo jsou dveře do technické místnosti (smetáky, povlečení, ...) Šel jsem v na záchod a zpátky jsem se v rozespalosti nemohl dostat do pokoje, ať jsem dělal co dělal. Tak jsem si řekl, že se to vyřeší až ráno a ustlal si na lavici, co tam stojí na chodbě (plocha cca 30x100cm). Krušná noc. Ráno jsem zjistil, že muj pokoj je o 1,5m vpravo od dveří do kterých jsem se snažil dostat. Jenže v tmě a polospánku jsem ho neviděl a měl jsem v hlavě zafixováno, že tam jsou jediné dveře a do těch jsem se dobýval a ty nešly otevřít... ](*,)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát dub 26, 2019 9:41

@vK: Ale toto se nestalo na Brncalce s omezenym prostorem ale v luxusnim Grandhotelu Praha v Lomnici...
"Je to, mozem povedat, v nasich koncinach pomerne nie zriedkavy pripad. Ta hladna oslav a nadmorska vyska zrejme zohrali svoju ulohu. /uvedene jako pokracovani uvahy redaktora typu 'kdo vi, jestli by to prezil strizlivy'/" (vyjadreni lekare v reportazi TV Markyza) :roll: :(( :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Stani » pát dub 26, 2019 17:50

vonkreuz - a preto vždy ber so sebou na Brnčalku čelovku a to aj na do s sprchy, či na záchod. Mne sa to stalo takisto, ale svoju izbu som našiel, nemusel som bivakovať tesne pred ňou :D :D :D

Podobne je to aj na Zamkovského, tam takisto je dobré mať stále pri sebe čelovku, už som po tme ako brailovo písmo ohmatával číslice na dverách, že ktorá je to moja izba :) .

A teraz vážne, veľká škody tých troch známych horolezcov, je to taký šok ako v podstate ešte stále nedávno u Stecka.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob dub 27, 2019 1:35

@vK: :D priznej se, kolik jsi toho mel v zile?

@Stani: celovku to chce snad na kazde chate. Vzdycky ji mam pripravenou u hlavy, jelikoz minimalne jednou potreba bude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » sob dub 27, 2019 7:28

Ani moc ne. Pár piv. Už to nejsou chlastačky jak na podzimních srazech Outdoorfora na Blatinách, kdy jsme se plynule propili do soboty a od stolů vyrazili lézt na Drátník.

Přípluv, Poldík, Klíma, Indy...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon dub 29, 2019 8:26

mike píše:celovku to chce snad na kazde chate
Prave jsme pres vikend doma probirali, jak byla v lete manzelka s kamoskou na Olympu. Prisly na chatu v pul desate, ubytovaly se, shodily batohy, sly se rychle osprchovat - a uprostred sprchovani najednou tma. Proste tam byl rezim, ze prisla desate - a vypla se elektrina a uz se svetlo nikde zapnout az do rana nemohlo. Akurat jim o tom nikdo pri ubytovani nerekl, takze ony dve ve sprse nahate, unavene, namydlene, cestu k spani ani usporadani ve sprse poradne neznaly, celovky sebou (ve sprse) nemely, nejblizsi osvetleni desetikilometry daleko, takze tma jek v pytli... :D. Nakonec se nejak na misto dostaly, ale byl to boj.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod seis » ned kvě 12, 2019 18:55

Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pon čer 10, 2019 13:01

Není to teda horo (asi) a ani nevím co se stalo - měli sme před chvílí tady nad mojí firmou šou - napřed houkla siréna "požární poplach", pak přijeli PaChové, pak hasiči, pak přiletěl vrtulník, zavěsil záchranáře do podvěsu a zmizel s ním za kopec (směr Hutisko/Zákopčí). Tipuju nějaký vykokotěný lakatoš v lese.

Ty woe, v tom podvěsu (lano cca 30-40m) bych se asi poblul.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » pon čer 10, 2019 13:58

Máma byla v prvosledové pátrací kynologické jednotce a létání v podvěsu nacvičovali i se psem. Říkala, že je to bomba. Jsi tam jak v oku hurikánu, je tam celkem ticho.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 11, 2019 7:35

A teď si ještě představ, že jsi:

A) záchranář v podvěsu, který si k sobě právě přicvakl zraněného horolezce ze stěny, aby ho mohl dostat dolů, když zjistíš, že je horolezec stále ukotvený k nějaké skobě, který sis nevšiml a v tom rámusu ho neslyšíš a on se zraněný a ve zmatku zapomněl odjistit, visíš na laně a zoufale se to snažíš vyřešit šmiknutím nože (aniž bys šmiknul něco, co bys fakt neměl)

B) pilot v téže situaci, kdy se mu najednou vrtulník kus od kolmé stěny se silnými poryvy větru zasekl na místě, protože je chycený přes cvaknutého záchranáře a horolezce přes smyčku s dvoutunovou pevností k té skobě, a řešíš během asi sekundy, jestli tlačítkem odstřihneš celý podvěs se dvěma lidma a zachráníš sebe a 2 další lidi posádky, ale nejspíš zabiješ je, nebo to riskneš a přidáš kolektiv a doufáš, že ta skoba prdne dřív, než to celým vrtulníkem prdne o stěnu a umřou všichni...

Bylo pár takových případů. Respekt.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví