Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pát úno 22, 2019 7:33

Kjuba píše:Bravo. Konečně normální příspěvek k věci a ne osobní invektivy k osobě Michala. Jsem na tom naprosto stejně a dle mě je dobře, že to tady takto zaznělo. Taky bych rád pomohl, ale prostě na tohle nemám ani znalosti ani zkušenosti. A pokud Michale koupíš to Soulo a pak sem napíšeš osobní zkušenost, tak já budu vděčný, protože se dozvím něco jiného, než že dobrej stan pro dva je MSR Elixir. Nic proti němu nemám a sám ho používám.



O Soulu ti klidně napíšu, včera jsem ho objednal a zaplatil.

Po debatě s několika majiteli toho stanu jsem zvolil variantu Soulo + footprint + extra středový prut pro zdvojení.

Potom bude možnost přidat vypínací lanka dle potřeby.

Většina se shodla na tom že právě to zdvojení středu na příč je nejlepší varianta, která přidá hodně na síle pro boky kde jsou větší plochy a poskytne oporu dvěma dlouhým podélným prutům které jdou přes a ve větru/v zátěži tak leží na dvou kratších prutech.

Nárůst váhy je přitom 161g za prut a 225g za footprint.

Celkem je tedy Soulo s obaly a servisní sadou, zvojením středové tyče a footprintem na necelých 2,8kg.

PS: víceméně to samé i radili i z Hilleberg s tím pohrát si ještě s lanky navíc.

Tak se už těším.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Kjuba » pát úno 22, 2019 17:20

OK, díky. Tak pak po pár desítkách nocí písni, jak se Ti to osvědčilo.

Ať to dobře slouží.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pát úno 22, 2019 19:15

Díky.

Hele se stanem nebude problém, viděl jsem několikrát v praxi jak se chová ve větru.
A kor když použiju to zdvojení středu a přídavná lanka.

Jediný problém je v tom jak se v něm budu cítit po delší době - byl jsem v něm několikrát, ale je rozdíl bejt v něm chvilku a bejt v něm třeba 2-4 týdny.

A to už je velmi subjektivní a zákeží taky na tom jak je kdo velkej jak si vybaluje věci a kolik prostoru vyžaduje.

Přežil jsem v Aktu které je výrazně menší, Soulo bude lepší, jen to bude z prvu asi zas dost rozdíl proti Staice.

Když sem tu nahodil tu Tarru dnes sem ji viděl - měl jí chlap kolem 50-60 let a měl jí sám pro sebe, hodil to do kempu, snad si s nim pokecam a prohlídnu ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Miuan » sob úno 23, 2019 5:34

Kouknul jsem na stranky toho Hillebergu, a jestli jsem neco neprehledl tak jsi akorat vymenil 2 mistny stan za ten samy ale jednomistny? Jaky to ma duvod, ja tam zadnou vyhodu pro tebe nevidim, jen samy minusy. V cem je ten vtip prosim?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 8:40

Miuan :)

Chtěl jsem vyzkoušet zas jiný model.
V reálu jsem si prohlédl většinu jejich stanů, ale sám jsem vlastnil jen dva tak sem chtěl třetí ;)

V podstatě máš pravdu.
První byla Staika model z roku 1989 a z té byl později 2008 vytvořen Allak jako lehčí verze pro dva a Soulo jako jednomístná verze.

Staika má 4kg (se servisní sadou a obaly) pokud ti takto stačí je to super a dá se to ještě nosit, pokud si chceš hrát dál vypadá to takto:

Přidáš footprint, další koliky a vypinací lanka jsi na 4,8kg.
Kdybys přidal zdvojení tyčí jsi na 5,6kg
Když k tomu ještě nahodíš sněhové kolíky jsi na 5,6kg (po odečtení malých přídavných kolíků a extra vypínacích lanek).

Příslušenství s tou váhou dost zamává a to už je i pro mne dost. Netvrdím, že se to nedá, dá vždyť jsem to tak nosil jen je to dost a když jsem uvažoval jaký model zvolit, pokud bych šel na Tarru a td váha by byla ještě větší a přitom jsem v 95% byl ve stanu sám.

Proto jsem se rozhodl pro Soulo, které i po mé modifikaci s komplet příslušenstvím a sněhovými kolíky bude váhou pod základní váhou Staiky

Soulo 2,4kg
Zdvojený střed a footprint 2,8kg
Sněhové kolíky 3,1kg

Tedy v maximální konfiguraci 2,5kg rozdíl proti Staice, ale samozřejmně na úkor prostoru.

Stabilita ve větru je v základu na příč velmi podobná, na podélný směr lepší díky úzkému profilu, pokud se příčný prut zdvojí, získám lepší stabilitu ve všech směrech.
Samozřejmně se pak dají přidávat další lanka jako u Staiky.

Prostor je samozrejmne menší - dovnitř si jen lehnu a maximálně par věcí v nejširším místě kde vznikne trochu prostoru, proto je zde footprint už nutný nejen pro snížení kondenzace a lepší vaření ale i k uskladnění vybavení.

Pro mne odobně to stačí, čím si nejsem jist je pocit ,,ztísněnosti” po delší době ve stanu (týdny).

Jinak to není úplně stejné, pruty se kříží ve třech bodech a né v jednom, tvar je také jiný, jak je to mladší stan byly přidány některé detaily, jako upevnění lanka s omotáním tyče, velmi dobře vypadá v praxi ,,okap” na stříšce, vypínací lanka jsou delší a dělená.

Ano je to velmi podobné to souhlasím.

Možná to dopadne tak, že časem zas koupím Staiku pokud bych požadoval víc místa na delší akce nebo potřeboval stan pro dva a Soulo si nechám na kratší akce.

Uvidím, každopádně tento model mne lákal několik let tak ho chci vyzkoušet.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » sob úno 23, 2019 9:26

@Michal82: prosim ta, mohol by si niekedy vyfotit a poslat fotku toho tvojho stanu, jak ho mas postaveny na snehu so zdvojenymi prutami, snehovymi kolikmi a uviazany vsetkymi lankami v uragane v skotsku?

uprimne by som to rad videl, si neviem take podmienky predstavit...

diky
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 10:52

Grco no.... pokusím se ale spíš ti pošlu fotku bez sněhu - ten teď jaksi dlouho nebude.
Nicméně ty zdvojené provazy a zdvojené tyče ti pošlu.

Mimochodem tady máš třeba člověka co přídavné lanka také používá. Máš to tam názorně ukázáno abys získal jistou představu.

https://youtu.be/t7dOtrJ-H94
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 10:58

Nebo zde máš tyto doporučení přímo od výrobce.

https://youtu.be/3eFAyKMz314
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » sob úno 23, 2019 16:17

Mna nezaujimaju ini ludia, co to pouzivaju na youtube. Mna zaujimaju tvoje fotky, som zvedavy na tie skotske podmienky, v ktorych stanujes.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 16:29

grco hele a když jsi na to tak zvědavej proč se sem nestavis třeba někdy v lednu?

Není nad to si to vyzkoušet osobně ne?
V čem je problém?
Chybí ti k tomu něco?

Pár lidí tu bylo pár se jich sem chystá, ale všichni vždy nějak na letní sezónu, nevím proč se sem nevydáte v zimně....

Nějaká fotka ti nic neřekne, ale když jí chceš tak až budu mít stan tak ti ji klidně udělám. Když to musí být ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » sob úno 23, 2019 16:37

Jo musi :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 16:47

grco OK máš jí objednanou.

A co ti tedy chybí k tomu si to vyzkoušet na vlastní kůži.....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 18:22

4llis a Mawenzi - jak dopadly ty Terra Nova stany?

Už jste je vyzkoušeli?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod apuka » sob úno 23, 2019 19:05

Michale, je to sice navrat ke stare diskuzi, ale j abych taky docela rad videl zadokumentovane od Tebe staveni stanu ve vetru 120 km/h, vcetne zaberu na meric vetru. Jen bych radeji video nez foto.
Znova jsem se podival na video na vystave, kde to meli stavet, podival jsem se i na jine stany s generatorem vetru - a tam se presne potvrdilo, co jsem si myslel, ze se stavejici chlapek pri 120 km/h nemuze prebihat tak jednoduse nahoru-dolu v takovem vetru, ze to muze byt max. neco kolem 70 km/h. Kdyz jsem si ty dalsi videa pustil od zacatku a ne kliknouc az kdyz to zacal stavet, tak tam bylo u vsech videi napsano, ze se generuje vitr 70-80 km/h.
Akurat se obavam, ze kdyz se to bude snimat, at uz ze stativu nebo nekdo jiny, tak spise se bude nahanet kamera :-).
Jen tak mimochodem, abys videl, jak se slape pri vetru 120 km/h, se podivej sem. A to tam maji nad tech 100km jen obcas v narazech. Docela to odpovida mym zkusenostem, kdy uz nad 90 km se musi slapat silne se opirajic o hulky a pri vetsim narazu bud zastavit a zaprit se nebo pri vetsim jit na zem alespon kleknout.
Ono to uz pri kolem 90 km/h Ti zacou hulky (a stejne tak i pruty a koliky stanu, ale i ruksak) "trochu" litat, ty hulky kdyz je okamzite silou "nezkrotis", tak litaji v rukou vodorovne. Na fotce nemas sice hulku, ale taky si uziva vodorovneho letani :-), hulky zavesene na zapesti letaly cca stejne:
HugoLeti.JPG

Je to tesne pod sedlem pod Ostrvou na zavetrne strane, syn vlevo je za bivakovaci snehovou zidkoum ktera tam stala, takze na nej fouka jeste mensi vitr. Opici uz zidka nechranila, ale staje jeste byla na zavetrne, mirne chranene strane. Vetromer ukazoval nejakych 20+m/s na te zavetrne strane a u zidky, o dva metry vys v sedle uz fucelo podstatne vic (melo byt podle predpovedi nejakych 35-40m/s, skutecnou tam nemerily. Kazdopadne se tam dal jit v tom vetru (skoro cela dalsi cesta byla na navetrne strane) fakt nedalo, proto se obratili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 19:46

apuka asi tě zklamu - udělám ti fotku, ale jak ho stavím ti nenatočím. Nemám jak.

A myslím, že ani nemám důvod dělat nějaké šaškárny aby se zas zdejší publikum od stolu podívalo a nakonec řeklo, že to stejně nestačí.

Ale stav se a můžeš točit jak ho stavím proti tomu nic nemám.

Je to úplně stejné jako ho stavět v 80 nebo 50 km/h jen se u toho hůř pohybuješ a ten stan musíš stavět opatrněji, respektive hned vypínat lanka, což ostatně musíš i ve slabším větru.

Co dělali ty holky na videu nechápu, to byla nějaká póza pro kameru ten záklek na jednu nohu?

Jak lítají hůlky je hezké, ale já je nenosím i když jsem nějaké chtěl.

A nevím tedy z jakého důvodu to zas vytahujes?

Myslím že jsem vám tehdy říkal ať se stavíte, nabízel společný trek a td - všichni jste to ,,taktně” přešli a nikdo z vás se nestavil.

A tím je to pro mne asi uzavřené.

Jo bylo by fajn to natočit a jednou pro vždy tak rejpalům z OF zavřít ústa - jenže jejich reakce by byla zas jen v tom smyslu, že to byl podvod, že to není tak a tak a kdesi cosi, tak proč se namáhat.

Nepotřebuji zde někomu dokazovat že to jde, dokáže mi opak, že to nejde.

Zapojte se, já ten stan klidně budu stavět a můžete natáčet a posoudit podmínky na vlastní kůži.

Jenže na to místní remcálci nemají koule. ;) (tím nemyslím zrovna tebe)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 20:03

apuka - nebo jinak. Složce se zde na OF na to sněžné dělo - myslím na pronájem - a já vám to tam postavím ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod apuka » sob úno 23, 2019 20:22

Michal82 píše:Co dělali ty holky na videu nechápu, to byla nějaká póza pro kameru ten záklek na jednu nohu?
Pokud se ptas na toto, tak jsi asi v podobnem vetru nikde nechodil. Promin.
Mozny zpusob "chuze" pri 110-120 km/h je na tom vide prave v casti kolem 0:57-1:10. A bez hulek a bez "zakleku" nepujdes ani pri mensim vetru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 20:36

apuka - všimni si že ta jedna ty hůlky ani nepoužívá.
Pak ta jedna položí hůlky a stojí v předklonu po větru (kokotina jak spadnout na čumák) a ta druhá pózuje v zakleku na jedné noze.

Ne opravdu sem nikdy nechodil ve větru ;)

A druhá věc, nejsem 50kg ženská před kamerou ;)

Nic - celkově toto zas nechápu - jen jsem napsal, že si vybírám jinej stan, všichni mate vtipné příspěvky nebo jiného druhu ale k tématu se seriózně téměř nikdo nevyjádřil.

Ale to je jedno. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » sob úno 23, 2019 20:43

Apuka - tady mas kluky bez hůlek nevypadají ze by museli zakleknout ;)

https://youtu.be/-9lR0W-kekI
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod 4llis » sob úno 23, 2019 23:58

Michal82
4llis a Mawenzi - jak dopadly ty Terra Nova stany?


- u mě ještě nijak :) Helm 1 tady zatím není a čím dál se v těch stanech (videích a recenzích) hrabu, tím míň vím co bych měla koupit :-k Helm to jistí, ale je už dost těžký. Taky jsem se chtěla zeptat Mawenzi, jak je s ním spokojená. Teď zrovna koukám na Vango Force 10 Helium - není to dvouprutá samonosná konstrukce (jak bych chtěla) ale zase je lehký. Možná počkám až bude nějaká prodejní výstava stanů a okouknu to. Zatím mám čas.

Apuka - když vidím ta větrná videa, tak si vzpomínám jak nás asi ne tak silný, ale pořádný vítr vyhnal z Roháčů - nemohli jsme se vůbec udržet na hřebeni na stezce :)
4llis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: úte zář 22, 2009 14:50

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 0:08

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 0:10

Tak do něj jdi než ti ho vyfouknou.... bude zas hned rozebranej.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod 4llis » ned úno 24, 2019 10:33

Michal82 - díky Michale, ale když já ještě nejsem rozhodnutá :-k ach jo, čím víc to člověk řeší a hledá informace, tím je to horší :roll:
4llis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: úte zář 22, 2009 14:50

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 24, 2019 10:44

ja v tom helmu spala jednu noc, nekam sem to tu i psala... - slozenej byl rychle, v noci moc nefoukalo, ale tak jako uz pres mesic sem moc nikde nebyla jak nemuzu chodit, natoz se tahat se stanem:D

takze az v tom dubnu ve skotsku, do ty doby nemam moc duvod ho nekde tahat...

4llis
na to helium 10 sem taky koukala, kdyz sem zvazovala stan jen pro sebe.
Ja te s tim rozhodovanim naprosto chapu, ja bych si mit penize asi koupila uplne jinej stan :D ale tak jako kompromis su s vyberem (teoreticky) spokojena, prakticky se proste ukaze, ale su fakt rada, ze sem vzala verzi pro 3, ve dvou lidech tam mame krasne prostoru i na manipulaci s vecma, baleni a tak, ta verze pro 2 to bych asi byla dost nestastna :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 10:56

4llis nojo no to je těžký.... já taky dlouho váhal, ale když přišla nabídka na odkoupení starého stanu, tak jsem jí využil a testnu zas jeden menší, kor když mě vyšel o pár tisíc levněji.

Na co ty jsi to vlastně chtěla (myslím do jakých lokalit) už si ani nevzpomínám?

Sem ti psal SZ myslím ze jestli budeš váhat tak to zas rozprodají a než našijou nové bude po sezóně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 11:04

Mawenzi a co by sis koupila za jinej stan?

Už máte letenky? Situace je zde dosti nejistá....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 24, 2019 11:47

michal82 - asi bych sla do nejakych lehcich rad msr, prece jen pro me je vaha hodne rozhodujici ze zdrav. hlediska, ale protoze mi bylo jasny, ze cca tech 7t je muj strop, tak sem to nejak vyrazne zas nezkoumala, k cemu taky...

jo, letenky uz mame koupeny... myslis jako, ze by byl problem se dostat? ze nebudou chtit brat turisty?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 12:10

Mawenzi - asi tak - je to tak vyostreny ze je už docela realnej tvrdej Brexit.
A pokud potom se zabejci ještě víc a nepřistoupí na ty návrhy a opatření co EU vypracovala tak by bylo i možné ze budou požadovat víza. (Doufám ze toto ani při tvrdém brexitu nenastane, ale jak je vidět možné je vše).
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 24, 2019 12:21

Hm, tak snad to tak vostry nebude, mame zaplaceny jak letenky tak ubytovani... no uvidime. Viza bychom jinak snad vyridit stihli...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned úno 24, 2019 12:44

Ubytování....?

Jako ze jste platily kempy předem? Nebo nějaký hotel?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Stany