Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » pon led 21, 2019 7:13

sobb
diky za postreh hlavne k 1)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » pon led 21, 2019 21:53

1) Takisto to balím všetko dokopy, kto by sa s tým toto, stále to odopínať. Ak je všetko mokré a nie ja čas to aspoň trochu vysušiť, tak ako písal Michal, vyklepať a zbaliť. Ak sa dá, tak večer postaviť stan v predstihu, nie na poslednú chvílu neskoro večer a nechať ho - ak dovolí počasie - trochu presušiť.

Koľko má Helm 3 tých upínacích bodov medzi tropikom a vnútorným stanom?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » úte led 22, 2019 9:11

asi 10, ale prepocitam to odpo jak budu sundavat ze susaku. se obavam ale, ze doma uz to nikdy nevepnu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte led 22, 2019 10:25

Mawenzi - není to tak složité jak to vypadá.... máš to taky na olivky....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » úte led 22, 2019 11:26

jj, mam. Ono spis kvuli manipulaci sem.to myslela, ne ze to nepujde, ale ze bude vtipny najit v tech metrech plachty spravny konce
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte led 22, 2019 12:32

To poznáš najedes si vchod a správně zorientujes vnitřní stan - vchod na vchod.
A pak sepneš strop a už jen postupujes jeden uchyt za druhým.
Taky sem z toho měl poprvé strach ale nic to není jen ve tme se to dělá blbě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » úte led 22, 2019 15:01

Mawenzi píše:asi 10, ale prepocitam to odpo jak budu sundavat ze susaku...

Môže byť. Ako to robia u Wild Country, tak predpokladám, že dolné rohové upnutia nebudú spojené s tropikom, ale sa kolíkujú. Zvyšok bude na olivky.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fadp » čtv led 24, 2019 20:59

Zdravím Vás,

prosím o pomoc s výběrem stanu, fórum jsem se snažil projít a výběr jsem zúžil na následující:

Jurek ALP 2.0 lite
MSR Elixir 1
Stan MSR Hubba NX
Stan MSR Hubba Hubba NX

Použití pokud možno celoroční, letos v plánu Pyreneje a pak buďto Skotsko nebo Island. Pro 1 osobu.

Jurek ALP 2.0 lite vs MSR Elixir 1, víc se přikláním k Jurkovi, mám z něho pocit větší spolehlivosti a že bude lépe snášet extrémnější počasí. Nicméně, trápí mě váha.

Vedle toho jsou MSR Hubba NX, MSR Hubba Hubba NX, nižší váha, ale na úkor materiálu?

Jedna věc je srovnání vlastností stanů, druhá však jejich plnému porozumění. 20D ripstop nylon stačí, nestačí, konstrukce stanu vs praktické zkušenosti atd.

Děkuji.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Výběr stanu

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv led 24, 2019 22:15

Elixir 2 (pred zmenami z roku 2018) mam, prezil prechod Pyreneji (jen kus HRP, dva tydny), spoustu kavkazskych bourek v horach v Gruzii, stanovani u nas a v neposledni rade nekolik letnich festivalu, kde o nej kazdou noc zakoplo asi dvacet lidi :D (nejlepsi test odolnosti stanu - kdyz vam nekolikrat zakopne ozrala o vypinaci snurky, i kdyz na nich mate povesene v noci svitici dayglo tycky - pripadne se nejaky stokilovy ozrala rovnou svali na stan :D )

Takze odolnosti bych se tolik nebal. Spis te vahy... Podlazka a tropiko je cca 70D nylon, coz mi prijde akorat. Na rozdil od tech uplne odlehcenych modelu typu Freelite (15D). Predesly ministan Jurek AT toho vydrzel taky spoustu (vcetne bourek, kde padalo par stromu), ale to MSRko mi prijde fajn.

Akorat uz bych se podival i na jine zde zminovane znacky, najdes uz o fous lehci stany s podobnou konstrukci. Za tu cenu je Elixir myslim dobra volba.

I kdyz ja mam verzi pro dva, u ciste solo stanu bych kvuli vaze nejspis koukal i po jinych. Preci jen, cca 2kg se mezi dva lidi rozdeli pekne, ale pro jednoho je to uz dost...

Ale v tehle cenove hladine...Tvuj vyber se ma velky cenovy rozptyl :) To se tezko doporucuje. Celkem fajn porovnani US stanu maji outdoorgearlab (akorat zamerene pouze na US modely, krome Hillebergu tam zadne evropske nenajdes).

Jestli uplne nespechas a jsi z Prahy ci okoli, pockal bych si mozna na Hanibal Bazaar v breznu ci kdy byva, myvaji tam vetsinou i par stanu z jejich nabidky za pekne ceny.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr stanu

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv led 24, 2019 22:27

K materialum - 20D tropika asi i klidne staci, ale spis je to o tom, kam takovy UL stan beres, a jak dlouho cekas, ze ti vydrzi versus cena. Tezko rict. Je sice hrozne fajn, ze ti stan pro dva vazi min nez polovicku klasictejsiho, ale tenci material proste nevydrzi tak dlouho jako tlustsi (napr. degradace nylonu UV). U stanu s polyuretanovym zaterem stejne musis pocitat s degradaci hydrolyzou PU cca po x letech (zalezi na podminkach a skladovani), u ciste silikonizovaneho nylonu zase s degradaci vlivem UV a naslednym rozpadem latky (tezko odhadnout, zalezi na expozici, nekomu vydrzi i dvacet let, nekomu jen par let). Jestli chces bombproof stan, tak mozna bavlna se silikonem (EPIC), ale uz z toho nikdo nic nedela (kdysi myslim Black Diamond Bibler a prvni verze Firstlight), nehlede na to, ze jejich odolnost desti byla holt o dost nizsi.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr stanu

Příspěvekod JanaNov » pát led 25, 2019 9:23

Ahoj,
máte někdo zkušenosti s Decathlon stany? Vypadají opravdu dobře a za tu cenu..
JanaNov
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř led 23, 2019 8:27

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mawenzi » pát led 25, 2019 10:32

stani - tak tech olivek by melo byt 10 - sou v podstate v lajnach "pod tyckama" a ty rohy se kolikuji k tropiku jak pises

jak sem se to snazila na posteli vepnout, tak sem to asi 2x dala spatne a pak sem se ztratila v pocitani...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fadp » pát led 25, 2019 12:21

FrantaKrajta - cena ideál do 8.000,- Kč, jake jiné stany máš na mysli?

Msr elixir tedy máš odzkoušen, zkušenosti s Jurkem máš? Nebo nějaké informace z praxe? Díky.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pát led 25, 2019 13:55

fadp píše:prosím o pomoc s výběrem stanu, fórum jsem se snažil projít a výběr jsem zúžil na následující:
Jurek ALP 2.0 lite
MSR Elixir 1
Stan MSR Hubba NX
Stan MSR Hubba Hubba NX

tak u mě by bylo pořadí pro koupi takovéto:
1 - MSR Zoic
2 - MSR Access
3 - MSR Elixir
4 - MSR Hubba
5 - Jurek ALP 2.0 lite
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fadp » úte led 29, 2019 20:21

Děkuji všech za rady při výběru stanu. Rozhodl jsem se pro Msr elixir 1. Díky. :prayer:
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Výběr stanu

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 30, 2019 11:35

fadp píše:FrantaKrajta - cena ideál do 8.000,- Kč, jake jiné stany máš na mysli?
Msr elixir tedy máš odzkoušen, zkušenosti s Jurkem máš? Nebo nějaké informace z praxe? Díky.


S Jurkem taky dobre - jak jsem psal, Jurek AT (myslim, ze dnes mu rikaji AT 1.5) - ve sve dobe to byl v Cesku asi nejdostupnejsi lehky stan (ale bez predsinky) pro jednoho az dva (hodne tulici se) lidi. Dneska uz bych ho pro jednoho nekoupil - kvuli vaze a taky uz se stany posunuly trochu dopredu (prostornejsi pri stejne vaze diky jine konstrukci a podobne). Ale jinak jsem si na nem celkem na nic nestezoval - letni hory v Rumunsku, Ukrajine, po Cesku a tak tehdy zvladal bez problemu, vydrzel i peknych par bourek (ale je k delce dost uzky, takze to chce poradne vypnout snurama, v kolmem smeru neni tak samonosny). Klasicka konstrukce, na ktere neni moc co zkazit, jen jsou proste dnes uz myslim lepsi stany, treba co se tyce uchyceni tropika na tyce a podobne. Zase ma servis v Cesku.

fps píše:tak u mě by bylo pořadí pro koupi takovéto:
1 - MSR Zoic
2 - MSR Access


Zoic vypada taky zajimave, lehci, mezi Hubba a Elixir, porad jeste ne uplne ultralight latka. Nejakych 300g proti Elixiru. Ale krizeni prutu ma jen jedno, a na obrazkach nejak nevidim zadny vetraci otvor v tropiku??? Je to novinka, tak zkusenosti zatim malo.

Jinak proc Access jako druhy? Ten mi treba na leto prijde moc teply, dle vyrobce je spis na zimni tury (a jeste bez limcu a se stavenim vnitrniho stanu napred, to jsem moc nepochopil).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » stř led 30, 2019 15:44

Jurka AT mám, vlastne vďaka nemu som začal robiť vlastné návrhy. S konštrukciou súhlasím, je to dobrý, osvedčený a stabilný stan. Ani šnúrkové vypínanie vnútorného stanu mi nevadilo. No, až na ten uzlík, ktorým sa upevní šnúrka v dolných očkách. To by som rozhodne riešil inak, lebo ak mrzne, tak v prípade potreby, to nerozviažeš. Ja som si nastavil pnutie skôr, takže som to nepotreboval, ale nikdy nevieš, čo sa môže stať.

Vnútorný stan má v dolnom rohu sieťovinu na vetranie, tamaď mi v chladnejších nociach dosť ťahalo, ucpával som to vecami. Vadilo mi, že ak fúkalo, alebo lialo, tak tie horné vetráky aj tak spľasli, pretože ich podperná palička nevypne a na ich uzatvorenie musíš ísť von(vystrčiť sa), nedajú sa ovládať z vnútra.

A áno, tá hmotnosť - pamätám si, že udávali hmotnosť 1.9kg, ale mal 2.1kg, a to ešte bez footprintu...ak dnes vezmem stan, ktorý je takisto samonosný, je dlhší, má predsieň, lepšie vetranie, ovládané zvnútra, ktoré sa pod náporom vetra nedeformuje, a má aj s footprintom (mám polyester ripstop 220g!) stále okolo 1.8kg, tu nie je čo riešiť.

Inak AT bol v pohode, a ak som bol desne unavený, tak som ho ukotvil len v rohoch a hajde spať.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » stř led 30, 2019 17:51

FrantaKrajta píše:Zoic vypada taky zajimave, lehci, mezi Hubba a Elixir, porad jeste ne uplne ultralight latka. Nejakych 300g proti Elixiru. Ale krizeni prutu ma jen jedno, a na obrazkach nejak nevidim zadny vetraci otvor v tropiku???

- mě připadá křížení prutů u Zoic lepší než třeba u Access
- jak jsem už tady psal několikrát, když jsou špatné podmínky, vysoká vzdušná vlhkost a bezvětří, tak ti proti vytváření se kondenzace uvnitř stanu nepomůže sebelepší odvětrání, mám naspáno přes 200 nocí v MSR Hubba který taky nemá odvětrání, a žádný problém
FrantaKrajta píše:Jinak proc Access jako druhy?

třeba proto že má Access slabší podlážku 30D a tropiko 20D, Zoic má podlážku 70D a tropiko 40D
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 30, 2019 19:55

@fps,
ja myslel, ze Access je vyrobcem deklarovany spis jako zimni stan (asi kvuli plnemu vnitrnimu stanu bez sitoviny), ale pro "jemne" zimni podminky. Proto mne zarazilo to poradi jako druhy, prijde mi paradoxne mene univerzalni nez ten Elixir, i kdyz ho deklaruji na rozdil od nej jako 4-season.

Prijde mi jako takovy zvlastni stan, mene univerzalni. Na jednu stranu ma teplejsi vnitrni stan (bez sitoviny), zvlastni konstrukci prutu (ten stredovy prut je tam proti vaze snehu, jasne, ale celkove nevim, jestli to bude ve vetru stabilnejsi nez klasicke jednoduche krizeni jak u Zoicu nebo zdvojene jako u Elixiru), pritom ma na zimu hodne odlehcene tropiko i podlazku (jak jsi sam psal) a nema limce. Zvlast v zime preci jenom fouka dost vic, stany dostavaji vic zabrat, atd. Chapu, ze ho chteli odlehcit (v zime jsem taky rad za kazde deka dolu, kdyz toho tahnu o tolik navic), ale delat stan za 600$ jenom na zimni taboreni "na hranici lesa" z tenci latky na zimu asi moc nechapu. Chapu to odlehceni latky u jednoplastovych alpinistickych stanu, ale u tohodle predpokladam delsi pouziti... Na leto bych mnohem radeji sitovinu u vnitrniho stanu, na zimu mi prijde zase divny tim zbytkem. Nejspis si kupce najde, jinak by ho ale zrejme nedelali.

Krizeni u Zoicu jsem srovnaval s spis s krizenim u Elixiru, Access ma krizeni uplne jine, spis jako Hubba s tyckou navic, nebo tak nejak, ne? Mam radeiji klasictejsi krizem, ale Hubbu jsem nikdy nemel, na rozdil od tebe.

Jinak ani to pidi vetrani nepomuze, kdyz je fakt blbe a bezvetri, ale na druhou stranu, i pri malem vetru lepsi jak nic, ne?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » stř led 30, 2019 22:57

FrantaKrajta
Ten stredovy prut u Access ma dost velky vyznam pri bocnom vetre. Vo vedlajsom vlakne som pisal o uprave Elixiru, kde som pouzil trekovu palicu obdobne ako ma Access ten prut (dal som tam aj foto)
V podstate ide o to, ze pri vetre smerom na presien ma Elixir (a vlastne vsetky stany, ktore maju okrem pozdlznej konstrukcie aj kratky priecny prut) tendenciu borit sa smerom dolu a dnu. A prave sposob konstrukcie ako ma Access tu pevnost dost zvysuje.
Skusal som vo vetre Elixir bez podpory trekovej palice a potom s nou a rozdiel v pevnosti je podstatne vyssi.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte úno 19, 2019 12:02

INFERNO :D

Jaký vybrat stan aby nahradil Staiku.....?
Budu teď něco vybírat, asi bych rád zůstal u Hilleberga ale nebráním se jiným návrhům.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte úno 19, 2019 18:34

A jelikož je mi jasné jaké otázky budou následovat tak vás předběhnu.

Stanu nic nebylo.
Ano prodal jsem ho dnes.
Ano opravdu za to někdo dal 900€.
Ne neprodal jsem ho kvůli váze, jen chci vyzkoušet zas nějaký jiný.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » úte úno 19, 2019 18:51

Hilleberg Saitaris
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Výběr stanu

Příspěvekod Kjuba » úte úno 19, 2019 18:58

Možná tohle by Tě mohlo uspokojit.

https://heavylightstore.com/Savotta+SA- ... side+poles)?_tu=16349&gclid=CjwKCAiA767jBRBqEiwAGdAOr6VYT_8KCEYcE_dStvDkrn2VBG_eOAyR8ZEDBbTJxy-MDGwcSwUZYxoCKEsQAvD_BwE

A nebo tohle:

https://www.deporvillage.net/tent-mount ... ion-orange

To máš za tu Leicu :-)))).
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » úte úno 19, 2019 19:03

Heheheh, ten s tou saunou je najlepsi.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr stanu

Příspěvekod grco » úte úno 19, 2019 19:07

Musim povedat, ze som asi este nepoznal cloveka, ktory by na jednu stranu svoj stan tak vehementne obhajoval, ze je to to najlepsie riesenie na to co on konkretne potrebuje, a na druhu stranu ho tak rychlo zas predal, bez toho aby mal vybraty nejaky iny, lepsi...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » úte úno 19, 2019 19:33

Michal, bože. Čo čakáš, že tu po tom všetkom bude? Kupuješ si najdrahšie veci a skutočne, ešte nedávno si písal, aký je to skvelý stan. Je fajn, že chceš skúsiť niečo nové, ale mne to príde ako dosť divný konzum. Ja si veci, ktoré mi maximálne vyhovujú cením viac a využívam ich, čo najdlhšie a zvlášť, ak stoja raketu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte úno 19, 2019 19:42

Kjuba jako vtip dobrý ;)

Grco tak já nevím no ale pár let jsem ho měl. Nevidím na tom nic špatného ano opravdu mi velmi vyhovoval a byl moc fajn do těch podmínek, jen mě prostě láká vyzkoušet zas něco jiného to není nic proti tomu, že je to dle mne jeden z top stanů.

A ano nemám konkrétně vybráno, ale kdyby bylo nejhůř a nevybral jsem a stan bych nutně potřeboval tak hold koupím druhou Staiku.

Jinak se mi hodně líbí Soulo, jen se obávám, že je na mne malej, zas používají ho i chlapi lehce přes 190 tak ono to taky bude o osobním pocitu. Další co by mne lákalo je tunel Nammatj 2GT jen si nejsem tak jist tou univerzálností na skalnatém podloží. Tarra je velice chválený model taky by stál za úvahu.
Z jiné stáje, Terra Nova Quasar je taky zajímavý kousek.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte úno 19, 2019 21:05

Stani - šak jak sem psal. Není to nic proti Staice.

Jen bych rád po letech vyzkoušel jiný model, ale ten výběr je těžký.

Našel se kupec za 900€ což mi přijde jako fajn cena (prakticky na tom stanu netratim protože tehdy byla cena jiná než dnes) a tak sem si řekl že je to skvělá možnost vyzkoušet jiný model.

Pokud se nějak nerozhodnu a budu opravdu nutně potřebovat odolný stan tak koupím zas Staiku, pokud budu potřebovat jen nějaký stan mohu si půjčit obyčejný stan a mám čas se rozhodnout.

Kdybych na něm měl nějak tratit tak bych ho neprodával. Ale prostě mě baví občas udělat změnu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Miuan » úte úno 19, 2019 22:26

Nevidim nikde zadne kriteria ktere by mel ten stan zvladat, tak jen tipnu od boku: co treba High Peak Minilite?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Stany