Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 14:18

Proč se tomu říká "superpotraviny"? Dyť sou to normální suroviny.
Adzuki je odrůda fazolí stejná jako každá jiná /jen se vaří kratší dobu/, guinou lze nahradit, vo tom žádná... Uvařil jsem to takhle, protože tak zněl recept, nic víc, nic míň ;)
Vegan nejsu a nikdy nebudu, leda bych měl nařízenou dietu :D ale když najdu bezmasej recept co mě zaujme, chci to jakožto mlsnej člověk zkusit.

Jinak největší dopady na ekosystém má právě ta vegany zbožňovaná sója :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 14:26

Ale jinak jsi to, Dudy, trefil přesně - českej vegan ve snaze zachránit svět svým způsobem stravování často jedná úplně opačně ;)
Nejlepší pro ekosystém i chuťový buňky je koupit jehně od souseda z vesnice :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 8, 2019 14:53

@grco: vsak ja tady stale pisu, ze nejvetsi problem je, kdyz nekdo chce udelat bezne masove jidlo z nemasovych surovin, to je v drtive vetsine neco uplne jineho. Ta zelenina, strukoviny, tempeh, tofu, ... je vyborne jidlo, ale ma se varit jako zelenina, tempeh, tofu, ... a ne jako svickova, moravsky vrabec, atd... Bude to chutnat jinak, ale stejne dobre, kdyz si tu chut nebudu hodnotit jako "to nechutna jako svickova" a pod.

A souhlasim s Tebou i v tom, ze se furt snazi nachazet nejake superpotraviny - a z toho udelat klasicke "masove" jidlo, napr. hamburger. To je naprosta pitomost. Abych tak rekl, proc bych horko-tezko se snazil udelat z cizrny neco, z ceho bych mohl mit neco tvarem i chuti podobneho jako hamburger nebo kebab, kdyz z nej udelam uplne jednoduse falafel? Ten chutna jinak, ale stejne dobre - jen jinak.

Jen tak pro info - uzeny tempeh ja pouzivam na dochuceni bezneho (zeleninoveho) jidla, ktere bych klidne snedl i bez nej. Resp. se snazim udelat neco, co bude mit vybornou vyslednou chut danou "synergickou spolupraci" tempehu a toho jidla. Kdybych ale chtel udelat jidlo z tempehu jako hlavni suroviny, tak k tomu prisptoupim uplne jinak a budu chtit tam mit jako hlavni jeho chut.
Jeste bych pridal, ze je neskutecny rozdil mezi tofu a tofu a tempehem a tempehem od ruznych vyrobcu, dokonce i mezi ruznymi sarzemi. Co u nas muzes sehnat, nejlepsi je jedo i druhe asi od Sunfoodu, mirne za tim je z NatureWay nebo jak se jmenuji.

@dudy: s quinou misto pohanky/jahel/kroup,.... naprosto souhlasim. U adzuki je to trochu jine - na rozdil od nasich fazoli nenafukuji a navic se vari mnohem kratsi dobu. Maji i ponekud jinou (podle mne plnsi) chut nez "ceske" druhy fazoli. Navic se daji dokonce i klicit, i kdyz na to je lepsi mungo. Na druhe strane, zase by se nemely pouzivat stejnym zpusobem jako "ceske" fazole, to jidlo bude chutnat trochu jinak.

Ja sice pouzivam tempeh, nekdy i tofu, ale stejne si radeji davam a mam ty mistni "stara" jidla, jako napr. kubu, cocky, lokse, atd, cos vyjmenoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 8, 2019 14:58

dudy píše: vegani a vegetariáni, alespoň teda ti, které znám, tak činí z nějakých vyšších pohnutek ve snaze zachránit svět, spasit přírodu, být ultraekologický a jiný pindy
Jeste k tomu: ja jsem presel k vegetarianstvi kvuli tomu, ze jsem sam citil, ze mi ty "cim dal min masita" jidla sedel vic nez rizek a spol, tak jsem maso postupne uplne vynechal. Ale nevedli mne k tomu zadne "vyssi pohnutky a pindy". Mozna prave proto jsem nikdy nebyl zadny zaryty az extremisticky vegatarian. A mozna proto se na ty jidla a jejich pripravu koukam trochu jinak, nez podobni vegetariani nebo vegani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 17:43

@dudy: ty to nevis este? vsetko co je povodom zo "zapadneho" sveta (napriklad europy) je nanic, sme skazeni a skazili sme aj podu a potraviny, ked chces nieco dobre a zdrave pre teba, tak to musi byt bud z juznej ameriky, alebo z azie, ci uz potraviny, alebo medicina, nabozenstvi a tak, vsetko, chapes :mrgreen:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 17:44

Pise ten, co se laduje ryzi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 17:46

@apuka: jo v pohode, suhlasim v tom, ze tie pokusy o nahrazky za masove jedla su proste tragikomicke, da sa spravit vela jedal bez masa, ktore sa na maso nehraju a su dobre

tempeh sice nejim, nikdy som to neskusal, ani ma to nelaka, ale tofu jim v par jedlach, kde to patri, s kombinaci s masem napriklad pad thai alebo mapo tofu, bez masa napriklad v miso polevce

ale napriklad quinoa a pohanka mi teda vobec nechuti, ale to uz nema nic s veganstvom, ja si radsej dam ryzu alebo brambory :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 17:47

@mike: si kupujem taliansku! :mrgreen:

ale nie, ja mam azijsku kuchynu rad, ved nic proti azijskym potravinam, ani jihoamerickym, ty vies dobre jak som to myslel...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 20:30

Etheric píše:M&S mám nejbližší něco málo přes 80km, to by bylo secsafra drahý kuře :)

Stav se tam, az budes mit cestu. Taky nejezdim do mesta jen kvuli kureti, ac to mam zadarmo (teda predplacene). Akorat si zjisti, jestli tam maji potraviny, ty puvodne nebyly a postupne je zavadeji.

Kdyz tam budes, tak si kup jeste 10 lete portske, je skvele (jen tohle, ostatni jsou "jen" dobre). Akorat neni spatne vychytat slevu, ted uz ho maji skoro za 7 stovek (slevy byvaji i 20 %).

Etheric píše:Proč se tomu říká "superpotraviny"? Dyť sou to normální suroviny.

Protoze je to lapacka na hipstery. Ja uz to slovo pomalu nesnasim, puvodne snad nejaky maly vyznam melo, ale ted uz je to jen hnusny marketoidni zmrdispeak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 20:39

grco píše:Inak k tym vasim steakom, to co robite vy, zabalene vo vakuu, to je wet-aging, je to trosku nieco ine ako dry-aging, kde to maso aj obschne, takze ta chut je jina.

Dobre steakhousy maju dry-aged maso kludne aj 12-14 tyzdnov.

Vis o nejakem kramu v Praze kde by se dalo koupit starene maso v nejake rozumne velikosti, treba pul kila nebo kilo? Jasne, ze wet-aging je neco jineho, ale furt lepsi, nez jist "cerstve" podrazky. Doma dry-aging udelat neumim. Nakonec, to jihoamericke je taky vsechno wet-aging, zraje zavakuovane pri prevozu.

Spravne by dry-aging meli delat uz na jatkach, nechat maso viset v pulkach v chladaku aspon 14 dni. Jenze to je drahe, a tak na to kaslou.

grco píše:ty vies dobre jak som to myslel...

Jo, ale nedalo se odolat 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 20:54

apuka píše:No a mike i Ty pisete ve smyslu "stace jen sul", pripadne "dalo by se i bez soli" - ale malokdo z Vas to zkousel tak jist.

Malokdo z nas dvou? Jedli jsme a jime to tak oba, takze dva ze dvou je malokdo? :-k :twisted: Prece jsem psal, ze na kachni prsa pouzivam jen sul. Na steak obcas taky a kdyz ne, tak navic jen pepr.

apuka píše:Mimochodem je dost blbe rikat, ze "dobre ulezene maso" ma dobrou chut beze vseho - tam totiz probiha fermentace (podobne jako napr. u Tempehu) , tj. uz to neni "jenom" maso ale i vysedek prace ruznych baterii/plisni.

Ti dam bakterie a plisne :D Stareni neni fermentace. Proc myslis, ze teplota ma byt okolo 1 stupne? Prave aby se zamezilo mnozeni bakterii.

apuka píše:A souhlasim s Tebou i v tom, ze se furt snazi nachazet nejake superpotraviny - a z toho udelat klasicke "masove" jidlo, napr. hamburger. To je naprosta pitomost. Abych tak rekl, proc bych horko-tezko se snazil udelat z cizrny neco, z ceho bych mohl mit neco tvarem i chuti podobneho jako hamburger nebo kebab, kdyz z nej udelam uplne jednoduse falafel? Ten chutna jinak, ale stejne dobre - jen jinak.

No hura, aspon na necem se shodneme ;-) Za mne at si kazdy ji, co chce, kdyz to nikomu nenuti. Ale tvrdit, ze maso je fuj a pak se snazit napodobovat typicke jidla z masa z neceho jineho je proste smesne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 21:02

Nebudu tam mít nikdy cestu. Od doby, co vše pořídím přes net, se velkejm městům /i těm menším/ vyhejbám jak čert kříži. Ale nechám si to dovýst po někom, kdo cestu mít bude ;)

Já na ty hipstery už alergickej su :evil: a to se u nás téměř nevyskytujou. Co to je za debilní módu?? Aji to emo mělo aspoň něco do sebe, ale ty hipstery fakt nechápu....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 21:05

Jsou to pozeri. Neboj, po debilni mode prijde jeste debilnejsi a pak budeme rikat "zlati hipsteri" :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » sob úno 9, 2019 8:29

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Miuan » sob úno 9, 2019 10:11

Kdyz se tu zrovna resi ty vegani, tak bych mel jednu otazku ze sveta outdooru. Tak jak to je ted moda mezi lidma, tak samozrejme i mezi hikerama existuji vegani, na YT a i jinde rozebiraji sve jidelnicky, pohnutky ktere je k tomu vedou a tak dale. A jeden z castych duvodu je obecne, ze nechteji ublizovat zviratkum.
Dobre no, tohle i beru ze to tak maji nastaveny (na rozdil od tech co mi vali do hlavy ze lidske zazivani nemuze stravit maso), ale presto perovy spacak maji skoro vsichni, videl jsem vlastne jen jednu veganku co mela spacak z umeliny, perovou bundu taky velmi casto, nebo hadry z merina... ale to by preci take meli zohlednit, kdyz to je ze zvirat, notabene ze zvirat chovanych primarne na maso, nebo je to jinak, tam uz nevadi ze jsou to zvirata v klecich a ohradach mimo sve prirozene zivotni prostredi?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Miuan » sob úno 9, 2019 10:14

mike píše:Ti dam bakterie a plisne :D Stareni neni fermentace. Proc myslis, ze teplota ma byt okolo 1 stupne? Prave aby se zamezilo mnozeni bakterii

Tak tak, o to se postaraji enzymy ktere v tom mase jsou, jen potrebuji trochu casu, o zadne bakterie urcite nejde.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Miuan » sob úno 9, 2019 10:38

Jo a jeste se tu resily ty ceske sladkosti. Mohu potvrdit, ze kdyz prijedu do Cech, tak i kdyz normalne sladkosti nemusim jist jak je rok dlouhy, tak tady asi z nejake nostalgie dostanu chut na nejake klasicke ceske veci co jsem je dlabal v detstvi. A jak uz tu bylo psano o tatrankach/horalkach, zaplatpanbuh za slovenskou Seditu ktera furt jeste neni zkazena jako je obecne Opavia prakticky ve vsem. Naposled velke zklamani byly Kavenky, tam uz po kave neni ani stopa, jsou to obyc oplatky s nejakou neurcitou mdlou hnedou naplni. A ocividne od me posledni navstevy byly zmensene Kolonady, coz byva posledni stupen predtim nez se na nich objevi napis nova receptura, nebo +20% zdarma a podobne varovne napisy, ktere znamenaji ojeb na kvalite.
Vzdy ale nakoupim v Lidlu jejich sojove suky ktere jsou super na cesty, popadnu tu krabici se 104 kusy a odtahnu si ji sem k nam, kde bohuzel nic podobneho neni, vse ma nejakou cokoladovou polevu ktera se v teple rozpousti, a clovek je z toho akorat zbytecne zaprasenej. Obyc sojove suky, zadne ty pripitomnele nove prichute.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » sob úno 9, 2019 13:51

Miuan píše:kdyz to je ze zvirat, notabene ze zvirat chovanych primarne na maso, nebo je to jinak, tam uz nevadi ze jsou to zvirata v klecich a ohradach mimo sve prirozene zivotni prostredi?

Jsi na omylu. "péřový" husy se chovaj primárně na peří a maj dost velký výběhy, jsou to jedny z mála zvířat, který žijou v relativním komfortu. Tak jisto merino... Dej si maso z merino ovce a pochopíš :vom: Ty jsou taky chovaný primárně na srst a jsou na volný pastvě ;)
Ale máš pravdu v tom, že jako vegan by neměl používat nic ze zvířat.

Kdo chce zachraňovat svět, měl by si uvedomit tohle:

Jíst rostlinnou stravu ušetří 0,8 tuny CO2 ročně
Vzdát se auta 2,4 tuny CO2 ročně
Nezplodit jedno dítě 60 tun CO2 ročně!
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Miuan » sob úno 9, 2019 15:15

Tak nejen ze jsi na omylu ty, jak s husama, tak s ovcema, ale dokonce jsi ani nepobral na co se vlastne ptam, to je vykon :D
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » sob úno 9, 2019 17:14

Mě by teda zajímalo, jak se liší chuťově maso z merino ovce a jiného plemene.
To jako že jinak chutná dlouhosrstej a jinak drsnosrstej jezevčík?
Já jí žral a přišla mi úplně jako skopový...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » sob úno 9, 2019 17:59

Miuan, nevim, jaký chovy jsi teda viděl...pak to teda nahlaš, když ti to prijde přes čáru

Dudy, jehně je stejný, ale starší ovce je hnusná, lojovatá, oproti třeba Romanovce.. Jako u těch kuřat, každý plemeno má svoje specifika, díky kterejm je tak či onak používaný.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob úno 9, 2019 20:11


Diky, to vypada dobre, urcite se tam stavim. Kde ale vidis dry-aged maso?

Docela ziram, ze maji Wagyu. To bych docela rad ochutnal, ale cena je bohuzel hodne nad mou psychologickou hranici :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » ned úno 10, 2019 20:06

@mike: mas pravdu, vypada to ze oni maju tiez wet-aged...

tak tu mas https://www.gustini.cz/speciality-na-gril/hovezi-vyzrale-maso.html

a tu http://www.trms.cz/nabdka-masa/
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned úno 10, 2019 21:17

Diky, u TRMS se nekdy stavim, az budu mit cestu. Na Gustini ale kaslu. Hovezi okolo 3000 za kilo? Se posrali v kine, ne? Starene muze stat o 50 % vic, jeste 100 % bych bral, ale tohle je proste mimo. Kdyz koukam na dalsi veci u nich, tak ty, co znam, jsou taky trojnasobne predrazene. Zase jedni, co si na neco hrajou, tohle mohlo fungovat tak pred 20 lety.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon úno 11, 2019 12:48

Miuan píše:Kdyz se tu zrovna resi ty vegani,..., nebo hadry z merina... ale to by preci take meli zohlednit, kdyz to je ze zvirat, notabene ze zvirat chovanych primarne na maso, nebo je to jinak, tam uz nevadi ze jsou to zvirata v klecich a ohradach mimo sve prirozene zivotni prostredi?
Nevim, co veganum "vadi", ale zrovna u vlny ovci bys mel vzit (vlastne nevim jestli Ty nebo vegani), ze zbavenim se vlny tem ovcim pomahas... Ty ovce z toho mnozstvi vlny moc nadsene nejsou, napriklad tato "ovci yeti" nebo ta, co se nejake roky potulovala kolem Pusteven a Certvoho Mlyna.

Okolnosti strihani ted neresim....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » pon úno 11, 2019 12:57

Počkat, počkat, echtovnímu veganovi přece vadí jakýkoli chov zvířat.
Brojej proti chovu slepic na vejce, proti kravám na mlíko a ovce na vlnu jsou najednou gut?
Když takovýmu sojovýmu křižákovi řekneš kouzelnou formulku "klecový velkochov nosnic", tak tě, dost pravděpodobně, prokleje a bude mu líto tvých dětí (sám zpravidla žádné nemá), pro které zachraňuje planetu...

Jeden mi vykládal, když ta slepička snese to vajíčko a voni jí ho vezmou a udělaj si ho na cibulce nebo na hniličku, jaký by to bylo mě, kdyby se mi narodilo dítě a někdo by mi ho vzal a snědl...
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon úno 11, 2019 14:05

Ale ja nerikam, ze to veganum nevadi..., jen ze tam by mohli najit duvod, aby jim to nevadilo :wink:. Stejne tak, jak si dokazou par jinych veci zduvodnit.

Vsak definice veganstvi je
Ceska veganska spolecnost píše:Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.
Co mi na tom nesedi je
K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich.
.
Vzdyt houby jsou zivocichove. Nebo ne kazdy zivocich je zvire? :wink:
Stejne tak je otazne, jestli smeji jist i jimi vychvalovany Tempeh (a par dalsich veci, napr. kvasene zeli, kvasak, atd) - jsou mikroorganizmy podle nich zvirata nebo rostliny?.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jedlo na turach

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 15:53

dudy: Houby nejsou živočichové. Ani nikdy nebyly. Pokud vím, dříve existovaly 3 říše. Rostliny, živočichové a houby. Dneska jsou 3 domény. Prokaryotičtí Bacteria a Archaea a nakonec Eukaryota. Nebo jsem něco nezaregistroval? Je to klidně možné.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » pon úno 11, 2019 16:09

Co já, co já?
Že houby sou zviřátka, nepsal Dudy...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Jedlo na turach

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 17:02

Jeee, promiň. To apuka. Jsem přehlédl. Omlouvám se.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Treking