USB power pack a jine zdroje napajeni

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » čtv úno 7, 2019 10:49

Sice jsem nijak extra nesledoval tento topic, ale po tom, jak Jezisek prinesl jednu powerbanku, tak jsem byl dost prekvapeny, ze se zde (alespon posledni dobou) nijak nerozebira skutecna realni kapacita USB powerbank.
Ta nase FosPower PowerActive 10200 mAh patri, co se realni kapacity tyce mezi uplnou spicku, ale i tak z nej nelze dostat vice nez 8500mAh, v realu, hlavne s novejsimi zarizenimi do 8000mAh. Ale co me nejvice prekvapilo je, ze drtiva vetsina 10000mAh powerbank dokaze dat max. jen kolem 6500 mAh.

Kdyz se clovek podiva, proc, tak jsou jasne duvody, ale stejne to "neelektrikare" hned nenapadne a muze byt velice neprijemne prekvapeny v terenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 7, 2019 13:25

Myslis 3.6V akumulatoru vevnitr vs 5V usb? Nebo efektivitu prevodniku z 3.6V na 5V?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » čtv úno 7, 2019 14:16

Jo, a jeste (tepelne) ztraty pri nabijeni.

Proste laicky receno, ze mas 10Ah powerbanku, mas 2,2Ah mobil, ale z plne powerbanky nabijes mobil jenom 3x, pripadne jeste neco malo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 16:26

Michas dohromady kapacitu a ucinnost. Realna kapacita powerbank je ta udavana, kdyz to teda neni cinsky podvod. Kolik toho nabijes je druha vec, zalezi na elektronice na obou koncich. Ucinnost a taky nabijeci proud, protoze kapacita se udava pro nejaky relativne maly proud a s jeho rustem klesa. Z cehoz plyne, ze moderni mobily s rychlonabijenim na tom budou hur. Zalezi i na podminkach, hlavne teplote, tam zas muzou mit plus, jelikoz vetsi proud baterky vic zahreje a tudiz bude kapacita trochu vyssi.

Osobne mam odhad 70 % a uz jsem to tady nekolikrat psal. Jasne veci prece neni treba furt opakovat a resit na tom neni co. Proste to tak je.

Ona ta kapacita v mAh je takove hodne pofiderni cislo, to uz jsem tu taky psal. Lepsi jsou Wh, protoze nezavisi na jmenovitem napeti, ale bohuzel se vzilo tohle. No a pak si nekdo mysli, ze 2500 mAh u NiMH clanku je to same, jako 2500 mAh u Li-ion a pritom je to tak tretina... Prepocet je bohuzel taky pofiderni, protoze spravna hodnota je integral vybijeci krivky, zatimco z jmenoviteho napeti a mAh ji aproximujes obdelnikem :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 16:57

Jeste k tomu dodam. Kapacita je to, co vytece primo z baterky. Neni to ale to, co tam natece pri nabijeni, protoze ucinnost nabijeni neni 100 %. Z cehoz plyne, ze udavat tvou "realnou" kapacitu by byl nesmysl, jelikoz zavisi na ucinnosti cele soustavy. Kdybys nenabijel druhou baterku, ale pouzil powerbanku jako zdroj pro primou spotrebu (treba sviceni), tak muzes mit ucinnost vyssi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod JoseD » sob úno 9, 2019 14:18

mike píše:Realna kapacita powerbank je ta udavana


Jenže to bývá v mAh, což znamená dost málo..

Zvlášť u velkých powerbank kde je více baterií mi není jasné jestli ty mAh jsou měřeny na výstupu (USB) a už vůbec ne při jakém napětí.. A nebo to je součet kapacit baterií se započítanou účinností měniče (kterej tam vyrábí těch ~5.1/9 V ) ?

= 1000mA za jednu hodinu při 5.0 V je jiná energie než 1000mA za jednu hodinu při 5.1 V, a už úplně jiná než při 9V, který jsou možný na USB-C..

tohle by mělo být udáno ve Wh (proto taky elektroměr ukazuje (k)Wh a ne ampéry.. ).

Mě ty mAh u powerbank dost připomínají takový ten PMPO výkon u reprobeden, kde nebýval problém u plastových bedniček dosáhnout sto(vek) wattů :)
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod JoseD » sob úno 9, 2019 14:25

apuka píše:(..) muze byt velice neprijemne prekvapeny v terenu.


jj. kdysi jsem kdesi k čemusi dostal tady tenhle USB voltmetr. Přesnost odpovídá ceně, ale člověk si může ověřit, kolik powerbanka/nabíječka/port na notebooku "dává".
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » sob úno 9, 2019 19:19

JoseD píše:Zvlášť u velkých powerbank kde je více baterií mi není jasné jestli ty mAh jsou měřeny na výstupu (USB) a už vůbec ne při jakém napětí.. A nebo to je součet kapacit baterií se započítanou účinností měniče (kterej tam vyrábí těch ~5.1/9 V ) ?
Je to soucet kapacit baterii (vetsinou 3,7V).
Praveze ja jsem si ten rozdil v napetich neuvedomil (nejsem elektrikar a podobnyma vecma se bezne nezabyvam a nikdy neresil - ja vlastne ani nevim, pri jakem napeti se udava kapacita baterie mobilu :-k ). Proto je tam treba pouzit prevod, abys vedel, kolik mAh dostanes na vystupe (5V nebo 5,1V nebo napr. 9V), tj. pro zjednoduseni z 10000mAh (3,7V clanky) powerbanky muzes dostat max. 7400/7250/4100mAh na vystupu 5/5,1/9V.
Do toho jeste vstupuji ztraty pri prevodu a tepelne ztraty (zase, nejsem elektrikar, ale podle testu mikem zminena "vyhoda" pri zahrivani je zanedbatelna oproti teplenym ztratam (hlavne) pri rychlonabijeni vetsim proudem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » sob úno 9, 2019 19:57

JoseD píše:Jenže to bývá v mAh, což znamená dost málo..

Vsak jsem to psal. Rozumne by bylo uvadet kapacitu ve Wh, ale holt se to zazilo takhle.

JoseD píše:Zvlášť u velkých powerbank kde je více baterií mi není jasné jestli ty mAh jsou měřeny na výstupu (USB) a už vůbec ne při jakém napětí.. A nebo to je součet kapacit baterií se započítanou účinností měniče (kterej tam vyrábí těch ~5.1/9 V ) ?

B je spravne bez zapocitani ucinnosti menice. Proste vezmes kapacitu jednotlivych clanku v mAh a sectes ji. Hodnota plati pro jmenovite napeti, coz je pro Li-Ion 3.6 nebo 3.7 V (da se najit oboji...). Na Wh se to prepocita prave pres jmenovite napeti, coz je, jak jsem psal, aproximace, ale celkem pouzitelna.

Ucinnost menice muze byt celkem slusna, myslim, ze dneska maji 95+ %. Hlavni ztrata pri "prelevani" z powerbanky do baterky je spis pri nabijeni te druhe, tam je ucinnost mensi.

apuka píše:Proto je tam treba pouzit prevod, abys vedel, kolik mAh dostanes na vystupe (5V nebo 5,1V nebo napr. 9V), tj. pro zjednoduseni z 10000mAh (3,7V clanky) powerbanky muzes dostat max. 7400/7250/4100mAh na vystupu 5/5,1/9V.

Ale ne, proste to prepocitas na Wh. Hodnota v mAh pri jinem napeti ti k nicemu neni. 10 Ah powebanka ma 37 (nebo 36) Wh. Jedna lithiova AA s jmenovitym napetim 1.5 V a kapacitou 3000 mA ma 4.5 Wh. Jedna NiMH AA s kapacitou 2500 mAh ma jen 3 Wh, protoze jmenovite napeti je 1.2 V. Atd. Wh se daji porovnavat primo bez ohledu na typ baterky a muzes je primo merit necim takovym, jako odkazuje JoseD vyse.

apuka píše:Do toho jeste vstupuji ztraty pri prevodu a tepelne ztraty (zase, nejsem elektrikar, ale podle testu mikem zminena "vyhoda" pri zahrivani je zanedbatelna oproti teplenym ztratam (hlavne) pri rychlonabijeni vetsim proudem.

Tim bych si nebyl vubec jisty. Jde o ucinnost nabijeni a ochranu baterky. Ono se to moc nevi, ale Li-Ion by se nemely nabijet pod 0 stupnu, pricemz vybijeni pri -20 nevadi. Pri nabijeni ale klesa vyuzitelna kapacita a clanek se muze znicit (resp. trvale poskodit). Kdyz ho nabijeni zahreje, dostane se do lepsi oblasti. Tohle je docela alchymie, ne ze bych do ni moc videl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » pon úno 11, 2019 9:24

mike píše:Ale ne, proste to prepocitas na Wh.
Ale pro "ale ne"? Vsak ja jsem napsal v podstate to same, jak Ty, jen jsem to popsal z hlediska laickeho uzivatele, ktery ma powerbanku 10Ah a potrebuje nabit mobil s baterkou napr. 2Ah pri pouziti 5V nabijeciho napeti. Proste jen jednodussi prevodova tabulka, bez nutnosti prepocitavat na Wh.
I kdyz... zase ta baterie v mobilu ma vetsinou napeti 3,6/3,7 voltu (jak jsem koukal na udaje na bateriich), takze dalsi prevod... :twisted: Proste docela silena marketingova tradice mateni pojmu a oblbnuti zakaznika sice krasne vysokymi ale jinak nesmyslnymi cisly.
mike píše:Tim bych si nebyl vubec jisty. Jde o ucinnost nabijeni a ochranu baterky.
Ti nevi... Zkousel jsi nekdy chytit mobil/tablet/...(i powerbanku) kolem nabijeciho konektoru, jaka je tam teplota? Okolni je napr. 20 stupnu, a pri nabijeni klidne vznikne 40 i vice. Na vytvoreni te teploty samozrejme vyuzijes cast nabijeci kapacity - a to je "cista ztrata". No a jeji velikost fakt neni vubec zanedbatelna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » pon úno 11, 2019 18:20

apuka píše:I kdyz... zase ta baterie v mobilu ma vetsinou napeti 3,6/3,7 voltu (jak jsem koukal na udaje na bateriich), takze dalsi prevod...

Bingo. Takze neni potreba nic prepocitavat, protoze dvojim prevodem se dostanes na puvodni cislo :twisted: Kdyz mas na obou stranach stejny typ clanku, tak mAh plati primo. Prepocet je potreba jen pro ruzne typy s jinym jmenovitym napetim. Jedine, co musis zapocitat tady, je ucinnost a kdyz pouzijes mych 70 %, tak se moc neseknes.

apuka píše:Proste docela silena marketingova tradice mateni pojmu a oblbnuti zakaznika sice krasne vysokymi ale jinak nesmyslnymi cisly.

Tohle je nejspis historicke. Puvodne se pouzival jen jeden typ clanku a tam to funguje. Kdyz prisly dalsi s jinym napetim, tak uz to bylo zazite.

apuka píše:Okolni je napr. 20 stupnu, a pri nabijeni klidne vznikne 40 i vice. Na vytvoreni te teploty samozrejme vyuzijes cast nabijeci kapacity - a to je "cista ztrata". No a jeji velikost fakt neni vubec zanedbatelna.

Samozrejme, ze je to ztrata, ale te se proste nevyhnes. Proto je ucinnosti okolo tech 70 %. Psal jsem, ze v mrazech je to ztratove teplo plus, protoze posune baterku do oblasti, kde se nabiji lip a mozna zabrani i jejimu poskozeni. Pri vysokych teplotach (nad 30 stupnu) to ale muze byt naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod apuka » úte úno 12, 2019 15:59

mike píše:Puvodne se pouzival jen jeden typ clanku a tam to funguje.
:(( Neprisly uz prvni powerbanky uz na nabijeni obycejnych nabijecich baterii (NiMh i Li), mobilu, akumulatoru fotaku, celovek a jinych zarizeni? Bez ohledu na pouzivane napeti na baterii/aku?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte úno 12, 2019 18:51

Tohle bylo zavedene davno predtim, nez se objevily prvni powerbanky. Za mych mladych let se pouzivaly NiCd clanky a nikoho ani nenapadlo, ze by se kapacita mohla udavat v necem jinem, nez v mAh. Tipuju, ze tenhle zvyk je starsi, nez my.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod budo » stř úno 16, 2022 18:16

Ahoj. Žije to tu? Doporučí někdo aktuálně solidní powerbanku? Díky
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod Bruca » stř úno 16, 2022 18:31

Dobré zkušenosti mám s Alzapower thunder
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » úte črc 12, 2022 17:46

Telefon po roce už přišel o nějakou desitku procent kapacity. Tak už ho bude třeba dokrmovat :(

Ultralight jedničkou bude určitě
Powerbanka Nitecore NB10000 150g :shock: ale taky za 1 799 Kč :roll: https://www.pod7kilo.cz/p/powerbanka-nitecore-nb10000/
Powerbanka Nitecore NB20000 325 g 3599 kč
https://www.pod7kilo.cz/p/powerbanka-nitecore-nb20000/

Pro nás neULTRA ale jen chudé lightery :D by volbou mohla být
Xiaomi Mi 10000 mAh Power Bank 3 Ultra Compact cihla vážící 200g za 600kč :mrgreen: navíc umí ladovat výkonem 22,5W

Jenže váha mé staré ALZApower a LAMAXu 10 000 a obě mají po 230g :P To bych si moc nepomohl když neberu 4,5W vyší dobíjecí výkon.

Nejvíce mě powerbanka stejně v batohu štve při jednodeních výletech. Tak koukám po menších 5000. Což je dost opomijený segment.
A opět Nitecore válí :finga:

Nitecore NPB1 5000 mAh, QC 18W, hmotnost 105g, rozměry 102 x 27mm, vodotěsná, Cena je aspoň do litru :D - 949 Kč
https://www.led-expert.cz/Powerbanka-Nitecore-NPB1-d2464.htm

Tohle je zajimý outdoor ultralight kousek :wink:
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte črc 12, 2022 17:47

Bacha na to, Nitecore jsou znami podvodnici, neveril bych jim zadne parametry ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » úte črc 12, 2022 21:56

Tak třeba někdo napíše zkušenost.
Podle mě není Nitcore a Nitcore :wink: Nohlidaji si falzifikáty/noční směnu/druhou jakost.
Ten koncept powerbanky z moderni baterky 21700 napájené v pouzdře s nějakou elektronikou. Proč by ne. Tam půjde jen o to co tam bude uvnitř za článek. Zda nějaký značkový nebo fejknuty OEM.
Heh rovnou na Nkon je krutě dráhy Nitecore článek a hned vedle za 1/4 např LG INR21700-M50LT 4890mAh - 14.4A což je defakto to samé. Přesto 5000mAh článek je "dostupná" realita.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/21700-20700-size.html
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » úte črc 12, 2022 22:46

Neslo mi o falzifikaty, ale o firmu. Spameri (tady furt otravovali) a podvodnici ve specifikacich. To oni prisli s celovkama, ktere sice maji regulaci, ale snizuji vykon, takze uvadeli naprosto nerealnou vydrz a o snizovani vykonu se nejak zapominali zminit :vom:

A ano, 5000 mAh 21700 existuji, ale zalezi, co tam doopravdy daji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » stř črc 13, 2022 0:55

Tak zrovna tento parametr bude snadno ověřitelný. Při nákupu z ČR možnost bez udání ji vrátit.
Našel jsem výpočet "reálné" kapacity při nabíjení telefonů.
https://androidportal.zoznam.sk/2016/01/powerbanky-kapacita-pravda/

Takže 5000 powerbanka by měla dát řekněme pri 90% účinnosti převodníku 3240mAh. To je u mého 5000mAh telefonů přidat baterce 65% :wink:

Já zatím našel jen powerbank pouzdro na 18650. Že bych věděl co v něm je.
https://www.led-expert.cz/Powerbanka-ThruNite-C2-d2199.htm#detail-anchor-description
Super možnost sdílet baterku s čelovkou. Zase zde bych měl velkou obavu z pomalostí nabíjení. Nebudu kupovat za půl výplaty vysoko proudové baterie aby to nenabijelo celou noc těch ubohých 30% co by článek dal.
Čelovka žvejka nejlevnější průmyslaky. Ke cti e-shopu zde mají varování, že to není pro běžné použití + rizika
https://www.led-expert.cz/Nabijeci-prumyslova-baterie-18650-Panasonic-3400mAh-3-7V-Li-ion-NCR18650B-d2196.htm
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 1:09

tor88 píše:Našel jsem výpočet "reálné" kapacity při nabíjení telefonů.
https://androidportal.zoznam.sk/2016/01/powerbanky-kapacita-pravda/

Co je to za blabol, progrca? 5 V je tam naprosto nepodstatnych, jelikoz jak powerbanka, tak mobil, maji Li-Ion baterky o stejnem jmenovitem napeti tj. 3.6 V. Pak jsou mAh stejne na obou stranach. Pri ruznem napeti je potreba prepocitavat pres Wh. Jak na to uz jsem tu nekde psal hodne davno, hledej.

Ze z 10 Ah powerbanky nenabijes 3x mobil s 3 Ah baterkou neni timhle, ale normalnima ztratama. 90 % ucinnost je IMO velmi optimisticka, spis bych to videl na 70 - 80 %, ale mozna se pletu, nikdy jsem to nemeril. Teda, mozna je 90 % ucinnost prevodniku (ale to by zas bylo malo), jenze jde o ucinnost vlastniho nabijeni. V baterce nezustane vsechno, co tam natece.


No vidis, to vypada dobre. Tohle reseni se tu uz probiralo pred lety, kdybys trochu hledal, tak si usetris spoustu casu. Akorat ty adaptery nevypadaly takhle pekne, jen drzak na baterku, tohle vypada dobre a ani vaha neni nijak velka. A ano, brat s sebou 18650 podle delky akce mi prijde idealni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » stř črc 13, 2022 3:06

Baterka má stejné napětí,ale šťávu ženeš po USBčku. Tak nejspíš proto. Se podivej na trafo nabíječky :wink:
Na mém Xiaomi MDY-11-EZ 3A 33W
Input: 100-240V-50/60Hz. 0.7A
Output: 5V=3A/9V-3A/12V-2.25A
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 3:25

No ale to je fuk, prelevas to z baterky do baterky, ktera ma stejne napeti. Takze stejna kapacita v mAh minus ztraty. Prepocitavat to na 5 V nedava zadny smysl, autor clanku nejspis nechape, jak to funguje (stejne to odnekud opsal a kdo vi, co tam bylo).

Jediny smysl by melo prevest to na Wh. Powerbanka o 10 Ah ma 36 Wh a baterka v mobilu o 3 Ah ma 10.8 Wh. Pak uz je napeti nepodstatne. Tj. sice to spocital spravne, ale je to uplne k nicemu a jeho vyvody jsou nesmyslne.

Cely problem je v tom, ze se kdysi pro kapacitu zavedla nejednoznacna jednotka mAh. Nejspis v dobe, kdy byl jen jeden typ baterek a tam to bylo jedno. Jenze pak prisly dalsi s jinym napetim a uz to jedno neni. Nejlepsi by bylo pouzivat vsude Wh.

Takze treba 2400 mAh u NiHM baterky neni to same, jako 2400 mAh u 18650, ale 3x min.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » stř črc 13, 2022 7:35

Prej důvodem proč to powerbanka klopi na 5V je ze by to neteklo do prázdna. Ty baterie by se jen vyrovnali.
Obdobný vzoreček jsem nenašel, ale výsledek bude hodně blízko realitě.
Viz odborný "historický" článek z TechNetu (měření na ČVUT)
https://www.idnes.cz/technet/technika/powerbanky-test.A161215_103718_tec_technika_nyv

Jen ty dvě konverze (výstupu powerbanky a vstupu nabijeneho zařízení) sežerou 20% kapacity. Pak jsou zmiňované ztráty na kabelů + 5% mez úplného vybití akumulátoru. Pak "muj" výpočet že z 5000mAh dostanu do telefonů 3500mAh by sedělo :wink:

Však pokud jste už řešili powerbanky z jedné 18650. Ty jsou běžně jen okolo 3000mAh. Tak výsledek asi žádná sláva ne? Tedy jak to nebylo v dobách 1500mAh telefonů. Ten by to dalo do plna.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 18:06

5 V je tam kvuli USB. Protoze tak je specifikace a ty se v elektronice dodrzuji. Napeti pri nabijeni musi byt samozrejme vetsi, nez je na nabijene baterce, ale je zas vec nabijecky. Ze to tady vychazi je spis nahoda, kdyby baterka mela 10 V, tak holt musi nabijecka zajistit, ze tam bude poustet 11 - 12, pricemz na USB by furt bylo 5.

Primo v tom odkazovanem clanku pisou to same, co jsem psal ja:

Pokud jste se někdy pokusili na internetu dohledat rady k výběru powerbanky, pravděpodobně jste narazili na informaci, že výrobci klamou, protože uváděná kapacita je součtem kapacit jednotlivých článků a je platná pro napětí 3,7 V, nikoli pro 5 V, které je na výstupu powerbanky o zhruba 26 % nižší. To znamená, že 10 000 mAh powerbanka bude mít při napětí 5 V jen 7 400 mAh.

Matematicky to sedí, je to pravda.

Potíž je v tom, že většina uživatelů bude powerbankou nabíjet zařízení, která samotná mají akumulátory s napětím 3,7 V a pro toto napětí i udávanou kapacitu. V tomto ohledu je udávaná kapacita powerbanky pro 3,7 V v podstatě relevantnější, protože je to hodnota, kterou lze srovnat se zařízeními, které budete připojovat. Jinými slovy 10 000 mAh můžete srovnávat s 3 000 mAh akumulátorem vašeho telefonu - obojí je při stejném napětí.


tor88 píše:Obdobný vzoreček jsem nenašel, ale výsledek bude hodně blízko realitě.

Kdyz ti z nemyslneho vypoctu nahodou vyjde hodnota blizka spravne, tak to fakt neznamena, ze neni nesmyslny :twisted:

Spravne je vzit kapacitu a odecist ztraty, ktere budou 20 - 30 %, coz je empiricky overeno. Pro konkretni zarizeni by se to dalo zmerit, ale dalo by to celkem praci.

tor88 píše:Však pokud jste už řešili powerbanky z jedné 18650. Ty jsou běžně jen okolo 3000mAh. Tak výsledek asi žádná sláva ne? Tedy jak to nebylo v dobách 1500mAh telefonů. Ten by to dalo do plna.

Moje nemapova GPS ma 1100 mAh baterku. Na 7 - 10 dni v horach si vystacim se starou 5400 mAh powerbankou a to ji pouziju jeste i na mobil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » čtv črc 14, 2022 11:56

mike píše:
tor88 píše:Našel jsem výpočet "reálné" kapacity při nabíjení telefonů.
https://androidportal.zoznam.sk/2016/01/powerbanky-kapacita-pravda/

Co je to za blabol, progrca?

-------------------------
Můj reálný test

Powerbanka Alzapower 10 000mAh (37Wh) nabijejici můj telefon s kapacitou 5000mAh.
Baterie nabitá celkem ve 3 cyklech o 134% hlášené kapacity = tedy celkem 6700mAh

Ten "nesmyslný" vzoreček
10 000 x 3.6 / 5 x 0.93 = 6696mAh

:wink: Trošku moc velká náhoda ne?
Ta powerbanka nebude fejkla - koupeno na Alze. Použitá cca 10x. Alzapower produkty mívají vždy udáváne parametry. Mám desítky kabelů, nabíjecí adaptéry. Vždy vše sedělo. Asi si u Číňana hlídají co jím dodává pod jejích značkou.
Nabijeno 10cm kablikem USB-A na Micro USB-C rychlonabijenim tj až 5V při 3A to je udávaný max výkon powerbanky 18W.
Telefon rok starý takže cca 300 nabíjecích cyklů. Bakterie o nějakou desítku procenta asi uz nižší. Dle app Ampere Max Capacity 5020mAh
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv črc 14, 2022 16:22

:lol: no jak myslis, pokud jsi to nepochopil doted, tak dalsi vysvetlovani asi nema smysl. U zkousky na elektru by ti cholerictejsi zkousejici vyhodil index z okna.

V tom vzorecku ti chybi druhych 0.93 :twisted: No a pocitat 134 % z 5000 takhle je taky sila. Uvedomujes si vubec, ze napeti se v prubehu nabijeni meni a tedy zalezi, v jakem miste jsi zacal a skoncil nabijet? Tj. nabijeni z 0 na 20 % neni to same jako z 80 na 100? Uz jen kvuli tomu jsou cele mAh nesmysl, protoze nemas referencni napeti. Muzes leda brat jmenovitou hodnotu, ale ta by byla spravne jen pri nabijeni z 0 na 100. Jedina spravne cislo jsou Wh a ty se daji behem nabijeni zmerit USB merakem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » čtv črc 14, 2022 16:48

telefon jsem dobijel na 3x

1 cyklus z 30% na 100% tj +70%
2 cyklus z 50 na 100% tj +50%
3 cyklus z 55 na 69% tj + 19%

celkem těch "134%" což je 6700mAh

Z 10 000mAh powerbanky dostanu do telefonu 6700mAh. :wink: Což je stejné číslo jako z toho vzorečku.

Napětí v kabelu mezi powerbankou-telefonem je pořád stejných 5V. Mění se v pruběhu jen Ampery. Kdy max jsou ty 5V 3A/18W. Lepší powerbanky co umí rychlejší nabíjení by pak teprve měnili i ten proud v kabelu (např na 9V).
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod mike » čtv črc 14, 2022 18:57

Nekteri lidi zas veri, ze Zeme je placata a taky nema smysl jim to vymlouvat :twisted:

Jen takovou otazku. USB-C uz neni omezeno 5 V, ale muze mit az 20 V, typickych je spis tech 9 V. Kdyz to dosadim do tveho vzorecku, tak vychazi 3720 mAh nebo dokonce 1674. To si jako vazne myslis, ze cim bude vetsi napeti na kabelu, tim se baterka min nabije? :D

tor88 píše:nabíjení by pak teprve měnili i ten proud v kabelu (např na 9V).

Kdyz pominu hrubku, tak 9 V je napeti, ne proud #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: USB power pack a jine zdroje napajeni

Příspěvekod tor88 » čtv črc 14, 2022 23:36

Tak tu "bídnou" 65% účinnost ověřím ještě na druhé powerbance.
Vyzkoušej sám a napiš zda si dosáhl lepšího výsledku.

Zde je ta problematika rozepsaná podrobněji. Opět operují s tim vzoreček o placatosti země.Zajimavé že do hry vstupuje efektivita převodník v telefonů. Tudíž s jiným bych třeba přenesl 70% a nebo naopak treba jen taky jen 55%
závěr:
reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30-45% nižší než je udávána na obale.

https://wmmania.cz/clanek/jak-vybrat-kvalitni-powerbanku-kapacita-rychlost-nabijeni-ucinnost-ztraty-apod/
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika