Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 8:54

Michale, ano kolo je dobre na mnohe potize nohou, ale zrovna na kolena nedela az tak dobre, abzvlaste kdyz mas nejke problemy v nem. Manzelka jezdila dlouoho na kole (samozrejme jen rekreacne) a furt ji bolelo koleno. Kvuli tomu prestala a dala se na turistiku. Kupodivu, tam nema s kolenem sebemensi problem ani v sestupech a ze toho nachodila dost. Ale kdyz si obcas chtela sednout na kolo, po par otocenich pedalem musela slizt.
Memu kolenu kolo taky nedela uplne dobre, i kdyz to zvladam lepe nez ona. A vem si jed, ze to neni ani v jednom pripade stylem slapani.
Mimochodem, jak mas "slapat frekvencne v kruhu s nohou v zaberu plynule po celou dobu" na pedalech bez kosiku a klipsu? :-k :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tecumseh » stř lis 28, 2018 9:17

Kúp si nášlapné pedále :wink:
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 9:20

mike píše:U nekterych bot, ale ne u Alasek. Tam zariznute ani brousene nejsou, to by bylo videt.
Nebylo :-), urcite se to po nalepeni/zataveni minimalne obrusuje. A Vibram klidne dela ruzne siroke, dela to i s jinymi pro jine vyrobce, kde Wide verze jsou opravdu sirsi i v podrazce nebo se pouzivaji stejne podrazky na ruzne modely s ruznym kopytem (napr. nektere Meindly).
Ale klidne mohou byt i stejne. Cele kombo podrazka/podesev se dava ne primo na botu ale az na vyztuz, ktera tam zustava. A tam neni problem ani ten centak "utopit" nekde, hlavne kdyz to zakryjes obsazkou; Ty to nemas sanci zvenci zjistit. (Kdybys namital, ze se tam potom nevejde vlozka, tak kdyz se da dole obsazka, bez ni botu na sirsi kopyto natahnes i s vyztuzi.)
Tady mas video, jak se to dela u Lowy, +- stejne to bude u i Hanwagu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 9:21

Apuka - já to zde nechci rozvádět jelikož je to úplně mimo tema ;)

Každopádně sem prodělal 3 operace kolene - kdy mi bylo věštěno, že budu rád pokud nebudu kulhat při chůzi po městě na krátké vzdálenosti a na nějaký sport mohu rovnou zapomenout - pak sem přešel k jinému ortopedovi a spolu se sportovním lekaŕem se řešila právě jízda na kole - jelikož dnes kvůli práci nemohu pravidelne trénovat tak to trochu drhne s výkonností nicméně po rozjezdeni - měsíc - jsem schopen zvládat trasy dle profilu trati 200 až 300 km v kuse s o 10 let mladšími jezdci. Rozjezdy začínám na 50 a 100 km.

Dnes se na kruhové šlapání používá SPD samozřejmně - ostatně nic jiného se léta nejezdí, ale jde to i na klasickém pedálu kde je dobré to zkoušet pro jistou kontrolu toho zda se šlape správně - třeba tak že šlapeš jednou nohou - říkám ta technika je těžká k naučení ale potom to jde.

Prave bolesti kolen jsou často způsobeny špatnou technikou šlapání - špatnou kadencí nebo zařazeným převodem plus posedem - výška sedla, předozadní vzdálenost náklon a td a natočením a polohováním nohou na pedálu - bez důkladného nastavení profesionálem se sportovním lékařem se to při takových potíží neobejde - opravdu tam rozhodují drobnosti.

Ale to je na jinou debatu.

Jen sem chtěl Mawenzi říci ze problém nemusí byt v kole jako takovém ale v tom jak se na tom sedí a jezdí.

Jinak jak si mi popisovala ten malicek tak asi budeš mít jiný problém se šířkou než já. Sem zvedav jaké boty nakonec vyberes ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 9:33

Tecumseh píše:Kúp si nášlapné pedále :wink:
Blba rada, kdyz mam kolo jen na obcasne vyjizdky... To bych musel koupit i speci botky na kolo a nakonec bych skoncil i u cyklistickeho obleceni :twisted:.... Vim, to by meli radost prodejci, ale ja bych nic vic neziskal. To je jako bys radil nekomu, kdo dvakrat do roka vyslapne na Snezku, jinak zajde pesky max do obchodu, ze si na to ma koupit "C" boty, protoze jeho tenisky nejsou vhodne pro "vysokohorskou" turistiku (Snezka je prece nejvyssi ceska hora, takze tura na nej je vysokohorska)...

@Michal82: Vzdyt ja rikam, ze na mnohe problemy je kolo na koleno dobre - ale na mnohe uplne nevhodne, at slapes a mas kolo nastavene jakkoliv. Proto nemam rad zevseobecnene zarucene rady, ze neco urcite pomuze (to neber osobne, a neni to jenom o kole, viz jinde o zensenu a obcas i o jinem), kdyz se zapomina, ze je okruh problemu, kdy to doporucene nepomaha nebo nekdy az vyslovene skodi. A proto ja vzdy doporucuji neco "zkusit, jestli pomuze nebo ne".
Sice to vypada jako OT, ale zrovna s mawenzi to az tak uplne neni, protoze ma to neprimou souvislost s jejimi problemy s vyberem B/C boty. To spise je OT, ze se bavi o Tatrach, ktere jsou B-cka :wink:.
Mawe ma problem s prilis dlouhym malickem, urcite jiny nez Ty (nebo i jako ja). Ona ani tak nepotrebuje siroke boty jako spise jinak tvarovane aby se ji malicek tam vesel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 28, 2018 9:44

sry ja to brala vyber b- b/c - c :D
tak to se omlouvam :)

michal82 - pote, co mi novy doktor nove diagnostikoval problem a zakazal mi ohybat nohu na 45 stupnu, ba se i tomu uhlu blizit a tim padem mi zakazal jezdit na kole se moje problemy mnohonasobne zlepsili.

kolo s kuframa mam i boty, ale vlastne sem na nem dlouho nejezdila. Myslela sem.si, ze kdyz to furt tak desne boli, ze se to treba taky posiluje, ze to musim vydrzet a tak, problem je v tom, ze jak to bolelo furt a desne, tak sem taky na vylety pres nejakych 18km nemela ani naladu. co dodrzuju doporuceni a na kole nejezdim, obrat o 180 stupnu. Navic to i citim v autobuse nebo vlaku ci aute, kde nemuzu natahnout nohu treba po 2h uz umiram bolesti a tyden nemuzu poradne chodit, kdyz si nohu muzu natahnout tak vydrzim i 20h v buse.

tak to jen k tomu. Az budu moct na kole jezdit bez ohybani kolene, pak to asi bude vhodny sport pro me. Konkretne u te chondropatie se to proste nedoporucuje, naopak u dalsich 90% kolennich obtizi to proste muze byt uplne jinak.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod GreyMouse » stř lis 28, 2018 10:27

Mawenzi píše:Az budu moct na kole jezdit bez ohybani kolene, pak to asi bude vhodny sport pro me.

Viděla jsem chlápka, co šlapal jen jednou nohou (nejsem si jistá, ale myslím, že obráceně) a druhou měl nataženou. To bys asi taky mohla, ale nejspíš by tě nepotěšilo, kdybys měla časem šlapající nohu viditelně silnější :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 28, 2018 10:54

greymouse :D uz ted jako pravak mam tu zdravou lehce "tlustci" takze dekuiji, nechci :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 11:01

GreyMouse - jednou nohou šlape třeba Jiří Ježek - tedy na druhé má protézu ale ta mu zas až tak moc nepomáhá - i tak v časovce na Tour de France kde mu umožnily symbolický start zajel skvělej čas.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 11:58

GreyMouse píše:Viděla jsem chlápka, co šlapal jen jednou nohou (nejsem si jistá, ale myslím, že obráceně) a druhou měl nataženou.
Jsem pred casem par let jezdil kazdy den kolem chlapka na tricykli, ktery mel natazene nohy (mozna protezy) a "slapal" pouze rukama. By l to nejaky reprezentant, asi paralympic. Podle mist, kde jsem je poruzne videl, musel "slapat" dobry okruh.
Toto by mawe mozna brala, posilila by si svaly rukou a nohy by lebedily :-).

@mawe: to je prave ono, jakmile mas zdravotny problem s ohybanim kolene, jakehokoliv druhu, na kolo je lepsi zapomenout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 28, 2018 12:26

ale ja nemam potrebu jezdit na kole ani na rukole, jen ze na nejaky rady ze neumim slapat prdim, pac to fakt proste neni o technice ale o koleni. a to zekdo po 3operacich na ke jezfi a pomaha mu to neni nerealny, ale me osobne vyraze pomohlo na kole jezfit prestat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 28, 2018 15:18

tak jo tatra wide 41,5 damska je mi fakt uzka, i v tenke ponozce znatelne tlacila, ani sem si neoblikala tlusty...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 15:42

To je blbý..... tak vyzkousej třeba ty Löwy Ranger ty mají běžně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř lis 28, 2018 20:05

@Mawenzi: amputace malicku to vyresi, stejne je na nic nepotrebujes ;-) Zbytecne to odkladat, jen se budes dal trapis s botama :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 20:13

Mike - blbost tos psal i mně a už mám nové botičky - ty bys každýmu hned něco amputoval....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř lis 28, 2018 20:25

Videl jsi fotku Mawenziny nohy? Si ji najdi a budes mit jasno, takove boty nikdo nesije :twisted: Po amputaci malicku zacne tvar aspon vzdalene pripominat lidskou nohu.

Pravda, tobe by mohli amputovat hlavu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 28, 2018 20:50

mike - dik :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Michal82 » stř lis 28, 2018 21:47

Mike - pravda, mě by jí amputovat mohli..... tobě už ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod sobb » stř lis 28, 2018 21:56

m&M: ale děti ... [-X :roll: :mrgreen: :weedman: Zanechte toho.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod tyrolgangster » ned pro 9, 2018 16:25

prosim o radu vybiram boty na treky s baglem, cena cca 5-6 tisic, ale klidne si priplatim kdyby to stalo za to. mel jsem klasicke celokozene s gumovou ohradkou La Sportiva, ale zarvaly v Nepalu. vaham mezi LS Trango Guide Evo GTX, LS Trango TRK Leather GTX, Salewa MS Raven 2 GTX a Scarpa Marmolada Pro OD - nejaka vyrazna pro a proti? nejsou ty LS a Salewy zbytecne tvrde? chci to na normalni chozeni napr. Laugavegur, Rinjani, Everest 3 Passes apod. zadne horolezeni
tyrolgangster
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 22, 2018 19:36

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 11, 2018 13:18

kdyby to nekoho zajimalo, lowa ranger a alasky (panska 42) mi.sou uzky. ty rangery teda tak na hrqne, s tenkou ponozkou by to mozna slo kdyby se rozchodili ale za ty prqchy bech nemrla mit pocit ze tam cejtim tlak
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 11, 2018 17:40

napisu to sem kdyz sem to resila.tady - novy modely prabosu mi sou taky uzky v pouzitelne dlouhym cisle, nakonec sem si koupila nejaky pracovni vm boty za 1500 ktery nejak sou pouzitelny a pokud na sneznice ta spicka bude mekci tak holt to aspon prubnu, urcite neji tak mekka jak u keenu... boha... ale nechcu si ochodit zbytecne ty zbytky pouzitelnych bot ve meste na asfaltu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 20:43

Tyden ve Vysokych Tatrach kolem noveho roku mi poskytl dalsi potvrzeni nekterych zvlastnosti pohorek La Sportiva.

Chodilo se vzdy cely den (syn a manzelka vetsinou min 8-9 hodin) v promrzlem snehu, bylo dost pod nulou a snehu dost, tj. boty byly do jiste vyse casto obalene. Na ubytovani se po navrate vzdy daly nase boty susit - ani jedny neprotekly ani nahodou, ale kondenzace z celodenniho obaleni, obzvlaste u synovych LS Karakorum HC, ktere maji vyssi obsazku skoro po celem obvodu. Tady se silne projevilo to same ako v synovych dvou Cubech i manzelcinych byvalych Karakorum Trek - vlhkost se zevnitr srazi pod tou bilou "plsti" pod vlozkou a ne a ne uschnout za celou noc ani v hodne vytopene kopelne (otevrene dvere a sucho). Nevim, jak to ma LS udelane, ale tam se jednoduse vlhkost, co projde ven pres GTX ale srazi na studene vnejsi kuzi (ale zevnitr boty) jakoby "sbirala", stekala.
Navic dalsi zajimavost, co bylo stejne jako predtim u manzelcinich Karakorum trek, jen jsem tomu tehdy nevenoval pozornost - ta vlhkost zevnitr se projevovala mokrym flekem na kuzi (dobre viditelnym zvenku) na mistech oznacenych na fotce (na obrazku je Karakorum Evo):
Karakorum.jpg
Karakorum.jpg (67.51 KiB) Zobrazeno 9460 krát


Chapal bych to u prstu, co je zlutym, tam to bylo od zacatku asi ze snehu utlaceneho kosikem macek. Vzadu nad patou byla kousicek vlhka od zacatku jen obcas (ze by snih mezi botou a nejakou casti upinani poloautomat. macek?), po nejake dobe se to zvyraznilo a zvetsilo. A u paty na boku, kde neni obsazka byla kuze zpocatku naprosto sucha(!), ale za hodinku uz vlhka, za dve jeste vice, svetla kuze tam byla uplne tmava a i prstem byla vlhkost dobre citit. Taky se to do rana v teple a suchu vetsinou uplne nevysusilo. Toto se mi nikdy v zadnych jinych botech nez v tech dvou LS Karakorum nestalo.
To zvlhnuti se dela nezavisle na tom, jestli se boty po prijezdu do auta vyzuly a byli pul hodinku v kufri a potom prenesly do tepla, byly na nohou az do prichodu na pokoj vcetne 10-15 min zahrivani se v aute nebo se v nich po ture sedelo hodinu v restauraci na veceri a pote ani ne deset minut v aute.

Chci se proto zeptat tech, co maji podobne boty od LS, jestli jim to taky dela - a taky jestli se to dela na Nepal Trecich, o nich premysli manzelka jako o mirne zateplenejsich na zimu, ledovce a 3500-4000+ hory.

Jeste bych pridal info, ze ani moje Salewa Crow (mene chozeni) ani manzelcine Meindl Islandy (to same jako LS) zadne podobne problemy nemely a ususily se zevnitr jeste pred spanim. Zase nejlepe s vlhkosti dopadly Islandy, i kdyz maji nizkou obsazku, jsou prilis mekke do toho terenu - ale zadny problem se snehem, stejne tak jako s vodou jindy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Grent » pon led 14, 2019 17:16

Cavte, viete mi niekto poradit ci sa da toto doma opravit? je to ta sranda o ktoru si tocite snurku, (na obrazku v kruzku) sorry ale fakt mi nenapadne ako to odborne nazvat :P .. uvazoval som to nejak nahriat a stocit naspat no obavam sa ze sa tym poskodi celkom
Vdaka za kazdu odpoved
Obrázek
https://imggmi.com/full/2019/1/14/1f0beb2a67dc2339b89fa50e4b74b252-full.jpg.html

ak som to zaradil do zlej sekcie tak to kludne prelozte
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod dudy » pon led 14, 2019 17:43

Já myslím, že by nebylo špatný, vohnout to zpátky.

Já to párkrát dělal, normálně sikama přes hadr, nebo báchamrem.
Sou to boty, ne hodinovej strojek...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Grent » pon led 14, 2019 18:43

to mi je jasne, len to nechcem znicit alebo odtrhnut tak hladam najsetrnejsi sposob :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon led 14, 2019 19:47

Nadelas ;-) Tohle uz jsem spravoval nekolikrat, na horach i sutrem. Proste vem kleste a ohni to zpatky. Je to jen plech, nic se tomu nestane.

Rika se tomu hacek.

edit: jeste to muzes chytit tenkyma klestema v miste ohybu a srovnat to kladivem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Grent » pon led 14, 2019 20:35

háčik, hladal som nejaky super odborny termin preto :lol: :lol:
vdaka, idem na to, proste to ohnem naspat :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Brasi » čtv úno 7, 2019 11:27

Zdravím,

můžu se zeptat, jak věříte B/C kategorii bot po cca 7 letech. Kůže je viditelně zkrabacená a má záhyby, ale do bot neteče. Mám Lowa ranger cca 7 let a v současnosti řeším, zda koupit nové boty či risknout a měnit jen podrážku. Letos jedu na trek do Číny a další rok Aljaška a ten další snad Nepál. Myslíte si, že 9 let staré boty s vyměněnou podrážkou je možné vzít s klidnou hlavou do Nepálu nebo radši se jich zbavit a koupit boty nové? Problém u nových bot je jakou tvrdost, rangery mi maximálně sedí v horách a i po asfaltu z nich nebolí nohy. Můžete mi trošku poradit v mém dilema. 120kg váha + 12kg batoh. Z nových mě zaujaly bud znovu Lowa Ranger nebo Scarpa ladakh, Meidl Island a Lowa tibet, které jsou už pravděpodobně moc tvrdé.

Moc děkuji za odpověď.
Brasi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte bře 27, 2012 16:39

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Pierre111 » čtv úno 7, 2019 12:45

Tak na takové akce bych rozhodně koupil nové boty. Nevím jak jsou ty boty konstruované a z čeho, ale bál bych se hydrolýzy PU a rozpadu podrážek. Boty jsou jedna z nejdůležitějších položek vybavení.


Z tebou vybraných bot se mi nelíbí asi žádné. Asi bych si trochu připlatil a vzal nějakou lepší kůži než nubuk. Vzhledem k tvé váze nebudou B/C boty podle mě rozhodně tvrdé.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Boty