Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob lis 24, 2018 1:22

Membranu jsem mel taky, ale na bunde. V porovnani s GTX Respiration Positive je vyrazne min prodysna. Urcite ale bude lepsi, nez PU membrany, co se na zdaraky bezne pouzivaji (a lidi si stezujou na kondenzaci).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » sob lis 24, 2018 10:58

Auroru tu někdo prodával, tak se ho můžeš zeptat, jak to fungovalo. Vzhledem k tomu, že to už i prodal, tak by ti mohl dát upřímný objektivní názor. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák originál (nouzový přístřešek) / Bothy bag

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 23, 2019 19:21

Pokukuji po klasickém žďáráku tj. nouzovém přístřešku (typu skorostan, jak ho prý kdysi vymyslil Ždárský nebo skotském Bothy bagu).

Nemyslím samozřejmě "žďárák" jak je spíš chápán dnes, tj bivakovací pytel pro jednoho (dva) na ležení, ale klasický skoro stan na nouzové sezení pro několik lidí uzavřený ze čtyř stran, jako třeba Sir Joseph F1 (akorát ten je s membránou a zipem a těžší), nebo alespoň bothy bag.

Prostě lehoučký nouzový přístřešek pro víc osob, dostatečně lehký, na skupinové výpravy, ne žádné plánované přespání. Větru a voděodolný. Do půl kila, ideálně i míň, spíš silnylon (bez membrány).

Moc jsem toho u nás bohužel neviděl, kromě zmiňovaného SJ F1 (vymakanější, ale zase těžší), z klasických bothy bags jsem u nás viděl prodávat jen MSR Munro a něco od Survival Systems.

Zajímala by mne doporučení, zvlášť když je to většinou individuální dovoz, jak je u nás nabídka minimální. Ideálně velikost pro 3-4 (takže v nouzi 2x tolik :D )
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Žďárák

Příspěvekod aksam » stř led 23, 2019 19:40

Rab má v nabídce ze silnylonu verze pro dva, čtyři nebo osm lidí.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 14:21

Ahoj, přemýšlím o změně žďáráku. Zatím mám SJ K4 pro jednu osobu. Rozmýšlím mezi HP Dry Cover z dvou vrstvého BlocVentu nebo žďárákem od Tilaku z klasického GTX. U SJ mi vadí malá propustnost, když fouknu zevnitř tak látku neprofouknu. Poměrně dost se rosí. Jaký máte zkušenosti s Tilakem? O HP je tady toho poměrně dost, ale osobně si ho ještě osahám na krámu v Hanibalu v Plzni. Bohužel u Tilaku ta možnost není, mají ho pouze na shopu.

Díky

T.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 16, 2019 16:01

Jestli chceš něco opravdu prodyšného tak se podívej po speciální verzi GTX respiration positive se to ted myslím nazývá. Mělo by přes něj jít normálně dýchat. Takové ždáráky vyrábí například Outdoor Reasear nebo Terra Nova. Jsou dražší a těžší, ale pokud se díváš na GTX od tilaku, tak ten rozdíl už nebude tak propastný.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon zář 16, 2019 19:03

Jj, proti normalnimu GTX je rozdil celkem zasadni a myslim, ze po vyzkouseni uz jiny chtit nebudes :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 19:28

A rozdíl v prodysnosti u klasického GTX a BlocVentu co se týče zdaraku?
Naposledy upravil TomF dne pon zář 16, 2019 19:34, celkově upraveno 1
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 19:29

Koukal jsem že z toho prodysneho dělá i Carinthia.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 19:45

Koukal jsem se i ja něco od MSR...Ale ty materiály jsou pro mě velkou neznámou
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod tsunami » pon zář 16, 2019 19:51

Máte někdo žďárák z nanomembrány od Faramuga? Uvažuji zda si ho nenechat ušít na míru… případně se hodí i tip na jiného výrobce co umí funkční žďárák na míru.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon zář 16, 2019 19:58

TomF píše:A rozdíl v prodysnosti u klasického GTX a BlocVentu co se týče zdaraku?

Tezko rict, myslim, ze GTX bude lepsi, ale o kolik nevim. Mam i klasicky GTX zdarak a s prodysnosti spokojen nejsem, nemile mne prekvapil rozdil k horsimu proti tomu prodysnemu. Druhy jsem koupil, protoze UL, vazi tretinu. Beru ho jako lehkou zalohu pro pripad nouzoveho prespani, kdyz planuju spat ve zdaraku, tak beru ten prodysny. 40 deka navic, ale prodysnost a komfort za to stoji (a to na vahu dam hodne). Jestli jsi ochoten si priplatit, tak bych o nicem jinem neuvazoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 20:08

Od OR jsem našel model Helium, ale asi bych nechtěl s taťkou...máš nějaký další tip?
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon zář 16, 2019 20:16

Jakym tatkou?

Nemam konkretni tip krome materialu. Svuj uz mam tak 15 let a furt je v pohode. Coz je mj. taky podstatne plus, vetsina ostatnich membran je aspon zcasti z PU (vcetne GTX), ktery se vekem rozpada. Vydrz je 6 - 10 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 16, 2019 20:18

Žádným tatkou :D to mi tam skočili automaticky...chci bez tyčky...
15 let už je docela vydrž.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon zář 16, 2019 20:25

:D

Ja ho zas tak casto nepouzivam, v posledni dobe parkrat do roka, ale slo mi o to, ze jine membrany by odesly i tak. PU se rozpada i bez pouzivani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 17, 2019 10:19

Zkus se podívat zda ještě někde neseženeš Terra Nova Discovery Bivi bag. Proč nechceš tyčku ? Dá se vyndat a nechat doma a podle mě je dobrý mít tu plachtu nad obličejem, než jí mít přilepenou na ksichtě. :D Od OR musíš koukat na Alpine bivi, ten je z toho správného materiálu. Navíc je lehčí než ten od Tilaku a 40D podlážka podle mě stačí.
https://www.outdoorresearch.com/us/alpi ... t=138,27,6
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » úte zář 17, 2019 12:51

Terra Nova vypadá vážně pěkně, jen už jsem jí nikde neviděl. Ještě mi zaujala jedna varianta Borah Gear Snowyside eVent®, nemáte někdo zkušenost, případně jak membrána eVent? Počítám že bude podobná jako klasický GTX, případně mi to vymluvte :wink:
Možná jsem trochu víc zamířený na český výrobce takže buď Šumperk nebo Sušice O:)
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 17, 2019 13:16

eVent byval, pokud vim, spis jako uplne puvodni goretex, tj. ciste ePTFE mikroporezni membrana bez ochranne PU neporezni vrstvy. Tedy se stejnou latkou vice prodysnejsi (a nachylnejsi na ztratu funkce uspinenim). Trosku (ale nevim, mozna jen cucam z prstu a internetu :D ) predpokladam, ze by to mohlo byt podobne, jako ten respiration positive GTX...

OR delaji i udajne air permeable Interstellar s tyckou a funkci sombrera, kdyz se chces posadit a nezmoknout (tolik). Ale tatku jsi rikal nechces :)

Abys mel vyber slozitejsi, tady mas krasnou (nevim, jak up-to-date) tabulku ruznych zahranicnich zdaraku s materialy a pod. :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 17, 2019 13:48

Přes eVent se dýchat nedá, aspoň co já vím. Takže počítej s tím, že ten eVent bude stejný jako klasický GTX. Ten GTX respiration positive by měl být v prodyšnosti úplně jiná liga. To je důležité si uvědomit a rozmyslet si co chceš. Jeho prodyšnost je ale "jen" 10000 myslím, mělo by to ale stačit.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » úte zář 17, 2019 14:06

Jo, eVent je vice-mene stejnym principem udelana membrana jako GTX. Je ale o maly kousek mene prodysny, prave proto, ze v nem misto PU ochranne vrstvy je pouzita "impregnace" vlakna proti uspineni a tukum. Zato je mnohem vice odolna vuci ztrate funkcnosti uspinenim nez bez-PU verze GTX, ktere nemaji prakticky zadnou ochranu. Jeste podotykam, ze v pripade zdaraku uspineni (potem) nemusi byt takovy problem jako u obleceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 17, 2019 15:27

apuka píše:Jo, eVent je vice-mene stejnym principem udelana membrana jako GTX. Je ale o maly kousek mene prodysny, prave proto, ze v nem misto PU ochranne vrstvy je pouzita "impregnace" vlakna proti uspineni a tukum.
Nemas to presne naopak ;) ?
Samotna mikroporezni membrana (pri podobne velikosti poru) bude spis prodysnejsi nez mikroporezni membrana s nalaminovanou neporezni (tj. uplne neprodysnou) PU membranou...(ok, PU membrana je hydrofilni, takze vodu nasaje vic a ta se treba vic odpari skrz mikroporezni ePTFE cast, tj bude mit papirove lepsi MVTR, ale o tom se v tomhle pripade nebavime). Vsak jsme to kdysi probirali v tematu o bundach a membranach, jak to funguje, ne? Nebo se mylim?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte zář 17, 2019 16:48

Ma to naopak :D Resp. on tim mysli, ze pory v teflonove membrane jsou kvuli ochrane o neco mensi, takze prodysnost samotne membrany je nizsi. U zdaraku ten rozdil ale smaze a prebije PU vrstva na GTX. To neni jako bunda vyhrivana zevnitr telem, rozdil teplot mezi vnitrkem a vnejskem zdaraku je maly (nebo zadny) a podstatnejsi jsou prave mikropory.

Realne zkusenosti: pres normalni GTX se neda dychat vubec. Pres eVent ano, ale velmi obtizne, myslim, ze by se clovek nakonec udusil. O neco lepsi je NeoShell, ale ani tam bych si na preziti nevsadil. Prodysny GTX bez PU je uplne jinde, proto se do tech zdaraku muze clovek zapnout uplne. Nedelam to, maly otvor na dychani nechavam, ale kdybych musel, tak bych se toho nebal.

apuka píše: Zato je mnohem vice odolna vuci ztrate funkcnosti uspinenim nez bez-PU verze GTX, ktere nemaji prakticky zadnou ochranu. Jeste podotykam, ze v pripade zdaraku uspineni (potem) nemusi byt takovy problem jako u obleceni.

Proto se z nej nedela obleceni, ale zdaraky. S tou zadnou ochranou to ale neni tak zle, je to trivrstvy a pomerne robustni laminat (proto maji ty zdaraky okolo 600 g). Vypada podobne, jako treba GTX XCR a ta vnitrni latka membranu chrani. Na obleceni by to asi nestacilo, od tela by se casem promastila, ale na zdarak v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » úte zář 17, 2019 17:02

FrantaKrajta píše:Nemas to presne naopak ?
Mam a nemam. Napsal jsem to prilis zjednodusene.
Na samotne vlastne membrany EVent a GTX (tj. jen ten ePTFE, bez jakekoliv dalsi vrstvy) je to pravda (tak jsem to myslel). Na membrany jako je tento pojem zazity (tj. 2 nebo 3 vrstvy material, kde u GTX /krome GTX Pro/ je pritomna i ta ochranna PU vrstva) je to opravdu naopak.

Takze spravneji to ma byt:
eVent je vice-mene stejnym principem udelana membrana jako respiration positive GTX. Je ale o maly kousek mene prodysny, prave proto, ze v nem misto PU ochranne vrstvy v laminatu je pouzita pouze "impregnace" vlakna proti uspineni a tukum. Zato je mnohem vice odolna vuci ztrate funkcnosti uspinenim nez bez-PU verze GTX (respiration positive), ktera nema prakticky zadnou ochranu. Ale v konkretnim provedeni materialu prodysnost dost zavisi i na vnejsi latce, na kterou je membrana nalaminovana.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte zář 17, 2019 17:05

No ale ted uz to spatne mas :twisted:
apuka píše:Je ale o maly kousek mene prodysny

Neni o maly kousek mene prodysny, ale je mnohem min prodysny, v tomhle pripade radove. Zadna teorie, praxe, mam doma oba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » úte zář 17, 2019 20:52

Miku, jak to muzes vedet. Vsak pisu o samotne membrane. Tu doma skoro jiste nemas ani od Gore ani eVent :wink: ... Ne o konkretnich laminatech. Tam uz prodysnost ovlivnuje kazda vrstva, tj. svrchni material, spodni material u 3-vrstve a ke vsemu jeste i lepidlo (vetsinou PU) pouzite pri laminaci. Navic co vim, eVent (ta samotna membrana) je vyrabena ve vice tloustkach.
Takze klidne muze byt Tvuj konkretni laminat GTX prodysnejsi nez Tvuj konkretni laminat eVent, ale to nerika jic o vztahu prodysnosti samotnych membran.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte zář 17, 2019 21:01

:roll: OK, ovsem ja pisu o svych konkretnich zkusenostech, zatimco ty si cucas teorii z prstu ;-) Nebo jeste jinak: bavime se konkretne o zdarakach a ja jsem jen doporucil to nejlepsi, co znam. A nejsem sam, kdo ma stejnou zkusenost. Nevylucuju, ze muze existovat neco podobne dobreho a jestli o necem takovem vis, tak se s tim. Ovsem konkretni laminat/zdarak, zadne teorie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 17, 2019 21:24

vsak jsem psal, pri stejne velikosti poru bude stejny laminat bez PU vzdycky prodysnejsi nez stejny laminat s PU vrstvou (coz ode mne bylo plane teoretizovani, protoze stejne asinejsou). To jsi psal obracene, nebo spis jsme se mijeli a nerozumneli :) Ale protoze to jsou oboje rozdilne membrany (at s PU ci bez), nema cenu teoretizovat :)

Pro zajimavost, nema nekdo ten zdarak (Interstellar) ci bundu od OR z AscentShellu? Mozna obdoba neoshellu (electrospinningem vyrabena mikroporezni plastova ne-ePTFE membrana, udajne air-permeable tj prodysna)?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte zář 17, 2019 21:59

@tomf a na co ho chces?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » stř zář 18, 2019 5:17

Primárně to chci na podzim/zimu, spíš do sněhu na 2-3 denní akce. Takže spíš nižší teploty.
Takže Event je prodyšnější než BlocVent a má trochu lepší prodyšnost než klasický GTX, ale výrazně nižší než GTX Per.... :wink:
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

PředchozíDalší

Zpět na Stany