Klasické celokožené pohory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 12:15

apuka - jenže já tam nestal 10 minut nehnutě jak vodnik.

Půl dne v mokrem sněhu po vršek bot - přijde ti to lepší?

Nic já už to nebudu řešit.

A impregnaci nepoužívám. Na staré jde vosk za tepla na nové šel jen 100% kondicioner i tak se tam voda vůbec nevsakuje.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 12:18

Michal82 píše:impregnaci nepoužívám. ...na nové šel jen 100% kondicioner i tak se tam voda vůbec nevsakuje
:(( To sis jeste nevsiml, ze ten kondicioner je taky i impregnace, jen jsou v nem zvyraznene slozky na osetreni kuze :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 11, 2019 12:22

Nejlepší na šití je zalití nějakou pryskyřicí nebo něčím podobným. Na Gronellech asi bude něco podobného, ale ta část, která je venku už se oloupala. Uvidím jestli je z výroby uvnitř šití nebo to bylo jenom na povrchu zamazaný.

Jinak se skrz šití voda nebo vlhkost do boty časem stejně dostane, to je fakt. Já to ošetřuju voskem, musím to jednou za čas obnovit. Zatím mi to nedělá problém. S tím jsem se smířil, když chci nosit kožený boty.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 12:37

Ja bych Ti na to navrhoval dat napriklad to lepidlo Pattex Gel 100% (bez rozpoustedel), mike na to upozornoval nekde asi v B/C botech, jak tim zapatlal diru v Alaskach. Ja jsem jej taky pouzil na zapatlani hlubsiho vrypu v kuzi Islandu. Po zaschnuti je to vodeodolne, dostatecne elasticke, odolne (zatim nema zadny umysl na tech Islandech vylezat ven, i kdyz se pouzivaji v suti, snehu, ledu, skalnatem terenu i normalne a "lep" je v miste (u ohebu kloubu vepredu), kde to namahane je rozhodne hodne. A je to transparentne, takze sice videt bude ale bit do oci urcite ne.
Rozhodne asi vydrzi mnohonasobne dela nez vosk nebo pod. Navic pokud to naneses dobre, udela vodeodolny filtr nejenom na samotne nite a diry siti, ale i na spojeni podrazky a svrsku, ktere tim sitim nikdy nespojis vodenepropustne .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 12:43

Já to budu řešit až mi do bot nateče. Dokud nenateče tak to dělat nebudu. Jinak svršek s podrazkou bude něčím asi slepeny.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 11, 2019 13:02

apuka - jasně něco takového bude nejlepší. Ale nechci si boty takhle nenávratně zadělat. Tohle mi přijde jako úplně krajní řešení.
Zatím jsem s voskem na šití neměl problém. Musím ho jednou za čas obnovit, to je možná nevýhoda. Nikdy bych, ale ten vosk nepoužil na kůži svršku.
Kamarád si takhle oblepil obě boty a říká jak se mu krásně chodí, ale furt nechápe, že se mu v tom hrozně potí noha :lol: :lol: :lol: Snaží se zachránit boty z nekvalitního nubuku, který už jsou nenávratně zničený.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod dudy » pát led 11, 2019 15:57

Já měl dablštichtů fůru, konkrétně pohory za 550, Popradky, Popradky duplex, LaS Himalaya, Perfekty, Meindl Tirol, Lowa Alpin, současné HW Bergel, a problém se zatejkáním okolo šití se objevil dřív či později u všech...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 19:01

@apuka: tady bych byl trochu opatrny. Nite by mohly ztvrdnou a zacit se lamat. Nebo by to mohlo zmenit vlastnosti boty, co kdyz se pocita s tim, ze se pri ohybani boty ty nite trochu hybou? Teda, spis si myslim, ze by to fungovat mohlo, ale taky to vidim spis jako krajni reseni, az ostatni selzou. V pripade prasklin v kuzi je to jasne, to uz je krajni situace sama o sobe, ale kdyz jsou tady i jine zpusoby, ktere funguji aspon nejak, tak bych u nich asi zustal, zvlast u uplne novych bot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mihapiha » pát led 11, 2019 20:18

Děkuji za reakce. Zkusim dvoje ponožky, už jsem dočetla, že první s coolmaxem a druhé hrubé vlněné a to i ve vedru, což jsem řešila v létě, zda se neuvařím. Měla jsem jen jedny ponožky a vedro mi bylo požehnaně.
Kupovala jsem si celokožené boty s nadějí, že jak je prošlápnu budou pohodlne a vydrží mi dlouho, vzhledem ke vzdálenostem které ujdu a frekvenci,což asi i znamená, že je budu dlouho rozcházet.

Na to změkčení postačí 100% kondicioner z festovních věcí? Mám ho doma...
Naposledy upravil mihapiha dne pát led 11, 2019 20:36, celkově upraveno 1
mihapiha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 11, 2019 8:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 20:22

Dvoje ponozky jsou spravne, ale boty na ne musi byt dost velke.

Kondicioner: hledej Limmer, ten je na tohle idealni, ale opatrne, aby nezmekly moc. Boty muzes postupne rozchazet treba cestou do prace, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mihapiha » pát led 11, 2019 20:53

Tak jasně, mohu boty rozcházet směrem do práce, jen mi to příjde divné chodit v těchto botech po městě :-). Jako dvě ponožky zkusím, ted chodit v zimě po městě. Boty mi po minulém výšlapu ve sněhu promokly, jak ted nejlépe postupovat. Jsem v péči o celokožené boty začátečník. Stačilo by namazat 100% kondicionerem a pak ošetřit třeba sádlem? nemám tady žadný lepší krém na boty....
mihapiha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 11, 2019 8:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod sobb » pát led 11, 2019 21:05

mihapiha píše:Zkusim dvoje ponožky, už jsem dočetla, že první s coolmaxem a druhé hrubé vlněné a to i ve vedru, což jsem řešila v létě, zda se neuvařím.
Na zimu jsou dvoje ponožky celkem v pohodě, pokud to situace vyžaduje (tvrdé boty, velká zima). Na léto si to holt musíš odzkoušet. Některým to funguje, jiným ne. Patřím k té druhé skupině a dvoje ponožky na léto jsou pro mě čirý nesmysl :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 21:10

@mihapiha: si zvyknes ;-)

Kondicioner by mel trochu zvysit vodoodpudivost sam o sobe. Limmer je zaroven i impregnace a ne uplne spatna, zvaz ho. Sadlo myslim, ze ne, po tom by taky mohla kuze zmeknout. Na normalni pohorky bych doporucil kondicioner a prestriknout impregnaci ve spreji (Cherry Blossom), ale u tohodle nevim.

@sobb: nejsou ponozky jako ponozky, aby dvoje fungovaly, tak to musi byt dvoje spravne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod sobb » pát led 11, 2019 21:19

mike: v létě je ve dvou ponožkách vedro, vlhko a navíc to smrdí :wink:
Do tohoto tématu to sice moc nepatří, kdysi jsem to psala i do toho správného. Ale když se to tu už objevilo, tak prostě za mě dvoje ponožky v létě do vedra rozhodně ne. A nejsem sama, kdo takovéto praktiky nepoužívá a proto na to upozorňuji, že to není všeobecná pravda :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mihapiha » pát led 11, 2019 21:23

Ponožky mám ted nějaké high hrubé vlněné z Hudy, a pod ně bych dala nějaké trekové co odvádějí pot...v létě těžko říct.
Jako musím říct, že boty jsou určitě měkkčí než byly to ano. Takže o mirném změkčení můžeme mluvit, ale jsou pořád dost tvrdé. Nejvíce mi vadí ten tvrdý nášlap. Holt to nejsou nožky jak v papučkách, což při celodenní tůře docela trpím....Už jsem zvažovala koupit nějaké salomony atd...Ale ještě jim chci dát šanci, mám je přece jenom rok....
mihapiha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 11, 2019 8:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 21:28

@sobb: To je vsechno i v jedne ponozce a smrdi jeste vic ;-) U zadneho oblekani nebo obouvani neni vseobecna pravda, kazdy jsme jiny, clovek si holt musi vyzkouset, co vyhovuje nejlip jemu. U dvou ponozek je slusna sance, mam pocit, ze vetsine lidi, co to zkusili, vyhovuji.

@mihapiha: na naslap ti kondicioner nepomuze. Dvoje ponozky trochu jo, ale lepsi vlozky vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 21:32

mihapiha - napiš si Tomášovi - TomF - on ti doporučí nejvhodnější dle toho co od toho chceš. Vyrábí několik variant a jsou to vše 100% přírodní složky.

Když sem zjišťoval co na SP nestačil sem se divit ze ani jeden z velkých výrobců nenabizi nic bez složek z nafty a td.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mihapiha » pát led 11, 2019 21:44

Michal 82 - Od Tomáše, pokud myslíš toho co dělá festovní věci,t ak od něj mám 100% kondicioner a objednala jsem ted zrovna i 100% impragnaci. Ještě mu asi písnu dle toho co potřebuji.
Díky všem za rady, ¨člověk je aspon moudřejší. Jsem nevěřila, že jsou ponožky takový základ., ale po přečtení diskuze jsem o něco chytřejší.
mihapiha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 11, 2019 8:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » pát led 11, 2019 22:19

Pozeral som na tie Reginetty a zdá sa že nemajú tlmiacu gumu v podpätku. Pozeral som svoje dvoje klasiky s podrážkou Vibram Montagna a oboje majú túto vložku v podrážke. Pomôcť môžu nejaké gélové vložky, ale tie čo som skúšal vydržali sotva pár sto kilometrov.
Přílohy
SP.jpg
SP.jpg (40.03 KiB) Zobrazeno 17078 krát
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod sobb » pát led 11, 2019 23:15

mike píše:@sobb: To je vsechno i v jedne ponozce a smrdi jeste vic ;-)
měla jsem příležitost otestovat i očichat a opak je u pro mě pravdou :)

mike píše:U zadneho oblekani nebo obouvani neni vseobecna pravda, kazdy jsme jiny, clovek si holt musi vyzkouset, co vyhovuje nejlip jemu.
Jsem ráda, že toto od Tebe konečně slyším :wink:

mihapiha: určitě zkus nějaké lepší vložky, na tvrdý došlap přeci jen pomůžou
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » pát led 11, 2019 23:31

sobb píše:Jsem ráda, že toto od Tebe konečně slyším

Mam explicitne psat naproste samozrejmosti? ;-)

sobb píše:určitě zkus nějaké lepší vložky, na tvrdý došlap přeci jen pomůžou

Jj, pomuzou, z tvrdych bot muzou udelat uplne jine. Sel bych touhle cestou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod sobb » pát led 11, 2019 23:36

mike píše:Mam explicitne psat naproste samozrejmosti? ;-)
Vzhledem k tomu, že zrovna tyto "samozřejmosti" často ignoruješ, tak to beru jako významný pokrok. :smt023 V podstatě by to mělo být nastaveno jako automatický podpis za každým příspěvekem na OF :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » sob led 12, 2019 0:13

Ty mi ctes myslenky :twisted: Jsem se chtel zeptat, jestli si to nemam dat do podpisu :D

Neignoruju, beru to jako implicitni vec, kterou neni treba psat. Coz uz jsem nekolikrat psal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod sobb » sob led 12, 2019 0:19

U některých vláken by Ti to asi neškodilo. Což ostatně nejspíš nikomu z nás :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod fps » sob led 12, 2019 11:13

TomF píše:Jak jsem psal spodni svy zamazu impregnaci s voskem. Na chozeni v Tatrach, Alpach urcite dostacujici.

TomF píše:Nejlepší na šití je zalití nějakou pryskyřicí nebo něčím podobným. Na Gronellech asi bude něco podobného, ale ta část, která je venku už se oloupala. Uvidím jestli je z výroby uvnitř šití nebo to bylo jenom na povrchu zamazaný.
Jinak se skrz šití voda nebo vlhkost do boty časem stejně dostane, to je fakt. Já to ošetřuju voskem, musím to jednou za čas obnovit. Zatím mi to nedělá problém. S tím jsem se smířil, když chci nosit kožený boty.

ani když švy přelepíš chemoprénem, tak ti to stejně nepomůže, stejně se časem do boty dostane voda, zkusil jsem to, a nejenom já
TomF píše:Loni na lyzich v Alpach jsem videl par vlekaru a meli krasny boty Pfanner z kuze Gallo Juchten a pocitam ze jim do bot taky neteklo kdyz cely den postavali ve snehu.

tohle jsou přesně ty situace na které jsou klasiky vhodné, nejenom že nemusíš chodit celé dny na těžko v těžkých klasikách, ale hlavně necháš přes noc u kamen klasiky proschnout, když si ale někde na víc dní na těžko bez možnosti nechat klasiky přes noc proschnout u kamen, tak pak nastává problém s tím, že budeš mít časem uvnitř klasik mokro, a tohle mokro usušíš až doma po několika dnech u kamen, jak se ti klasiky promočí až dovnitř, tak takto nacucanou kůži sušíš třeba i týden, čím silnější kůže, tím víc dní to trvá
Naposledy upravil fps dne sob led 12, 2019 13:19, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod fps » sob led 12, 2019 11:28

dudy píše:Já měl dablštichtů fůru, konkrétně pohory za 550, Popradky, Popradky duplex, LaS Himalaya, Perfekty, Meindl Tirol, Lowa Alpin, současné HW Bergel, a problém se zatejkáním okolo šití se objevil dřív či později u všech...

Jojo, u mě klasiky skončili po tom co jsem si koupil La Sportiva Pamir Leather, u nich jsem si naivně myslel že když nemají přišitou podrážku, že jí mají přilepenou, a ještě že mají vysokou gumovou obsázku, tak že by se do nich neměla voda dostat, ale dost jsem se mýlil, po třech dnech chození v mokrém sněhu na těžko (bez možnosti nechat klasiky přes noc proschnout u kamen), byli uvnitř mokré. Před tím jsem měl v průběhu cca 30 let třeba Meindl Perfekt a Dallape Lagolo, měl jsem taky kdysi Popradky nebo Pionýrky, taky jsem si nechal na konci osmdesátých let ušít klasiky u obuvnického družstva na Praze 1, a do každých z nich se časem dostala voda.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Jakova » sob led 12, 2019 21:43

Ahoj, potřebuji nové boty na delší a náročnější treky . Padly mi do oka a do ceny tyhle dvě volby co myslíte ? Asolo Lagazuoi GV Wide nebo Scarpa Kailash Trek GTX Shark. Jelikož chci boty používat celoročně tak mám u Asolo Lagazuoi GV Wide celokožených obavy o extremní zapařovaní nohy . Nějaká zkušenost ?
Jakova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 12, 2019 21:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » sob led 12, 2019 21:50

fps napisu az se mi tam dostane voda... zatim jsem to nezazil pri mych týdenních vychazkach, bez moznosti si je v noci vysusit u kamen.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » úte dub 16, 2019 16:30

Ahojte, hľadám nejaké klasiky kategórie B.
Mám Meindl Perfekt, čo je C-éčková bota, ale na ľahšie vychádzky by som potreboval niečo menej ultimátne :D .
Zatiaľ ma zaujali Meindl Badile, ale trochu ma tam odrádza nubuková koža. Nejaké daľšie tipy a nápady?
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » stř dub 17, 2019 11:03

nebulus píše:Ahojte, hľadám nejaké klasiky kategórie B.

Co třeba: https://www.festovni-veci.cz/informace/ ... festovni-2
Nebo pokud chceš za co nejnižší cenu, co nejvíce muziky, ale je třeba si pohlídat šití. Mají s ním problémy. Pokud je šití v pořádku, tak dobré boty: http://www.garmischsro.cz/treking/520_m ... etail.html
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Boty