Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lacke » ned led 6, 2019 15:39

Plus u baterií 18650 v sekci doporučné čelovky můj typ chybí...
Lacke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2011 14:41

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned led 6, 2019 22:17

Lacke píše:Co si o této kombinaci myslíte?

Je to docela zajimavy napad, ktery kombinuje nektere plusy nabijeci a nenabijeci celovky. Zamyslel bych se nad nasledujicima vecma:
- hlavni baterka nema zadnou indikaci stavu nabiti. Kdy ji budes nabijet? Po kazdem pouziti? Odhadem po nekolika pouzitich? Az chcipne?
- kdyz ti hlavni baterka dojde, pouzijes nahradni. Co udelas, az se vratis domu? Nabijes hlavni a vymenis ji? Nebo nechas nahradni a az dojde, vymenis za nabitou hlavni? V prvnim pripade budes mit dve baterky v nejistem stavu, v druhem budes mit vetsi spotrebu jednorazovych baterek. Prvni pripad je ale nebezpecny, muzes postupne dojit do stavu, ze budes mit dve temer vybite baterky a skoncis bez svetla. Coz vede na to, ze bys mel mit nahradni baterky dve a to odlisene. Jedna bude vzdy nepouzita.
- hlavni baterka dojde bez varovani, takze celovka nejspis taky. Budes muset mit nahradni baterku vzdycky po ruce a byt schopen ji vymenit i po tme. Tohle je potreba i normalne u celovek s regulaci vykonu, zvlast kdyz pouzivas lithiove AA, pak taky umi zhasnout z plneho sviceni. Tady to bude skoro urcite. Neni to zasadni problem, ale je potreba s tim pocitat a bez nahradni baterky nejit ani k potoku pro vodu.
- hlavni baterka ma relativne malou kapacitu, polovicni proti nahradni (2.4 Wh proti 4.5 Wh). Casy tomu budou odpovidat, tipuju, ze budou asi jako uvadene pro alkalickou baterii.

Osobne do celovky na jednu AA pouzivam jen lithiove jednorazove tj. to, co mas jako nahradni. Protoze jsou nejlepsi, nejdyl vydrzi, nemaji problem s mrazy, jsou nejlehci a nevybijeji se. Nosim 3, jednu v celovce v nejistem stavu a dve plne v batohu. Menim casto poslepu, jelikoz v chladnejsim pocasi zhasne celovka rychle, nekdy i behem sekundy. Kronium je ma relativne drahe, obcas se daji sehnat nekde v akci za 35 - 40 Kc a pak jich koupim zasobu na par let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » ned led 6, 2019 22:35

Lacke: O této čelovce jsem přestala uvažovat, když jsem si v popisu přečetla tohle:

"Čelovka se vždy zapne do nejvyššího režimu výkonu."

Za mě je to konečná, ale možná Ti to nevadí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » pon led 7, 2019 13:12

Osobně bych si připlatil a koupil čelovku na nabíjecí článek třeba 18650. Mám s sebou dvě baterky, které před akcí nabiju a případně je dobiju v autě nebo někde v kempu nebo na chatě. Nebavilo by mě s sebou tahat vybité baterky a stále dokupovat nové a vybité vyhazovat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pon led 7, 2019 13:21

Pierre111 píše:Osobně bych si připlatil a koupil čelovku na nabíjecí článek třeba 18650. Mám s sebou dvě baterky, které před akcí nabiju a případně je dobiju

Jo, přesně takhle to dělám, čelovka, nabíječka a dvě baterky a světlo pořešeno napořád. Abych vybil dvě 18650 musel by být buď extra mráz anebo bych musel jít tři zimní noci v kuse.

@Lacke: Podle mě dobrý nápad, před akcí si vždy nabiješ tu základní a kdyby to náhodou nestačilo, tak na zbytek cesty použiješ něco málo z lithiové, takže ta by ti měla vydržet hodně dlouho. Pokud bys chtěl mít extra jistotu, tak si můžeš vzít ještě jednu lithiovku. Ono je to jen pár gramů navíc. Tím pádem budeš mít zálohu ale zároveň nebudeš muset kupovat pořád nové baterky.

Nosil jsem dlouho HL21, ale už si fakt nepamatuju, jestli se mi zapínala vždycky do nejvyššího režimu. Jestli jo, tak mě to asi zas tak moc neštvalo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lacke » pon led 7, 2019 13:39

No plán by byl asi takový. Před každou akcí znovu dobít hlavní baterku (jenom by mě zajímalo, jak moc se bude ničit, když jí člověk bude dobíjet ikdyž nebude např. úplně vybitá?), poté mít jednu nebo dvě lithiové jako náhradní. Počet bych v mém případě až tak neřešil, protože vždy sebou máme i foťák, který je na 4 AA, plus k foťáku máme 4 nahrádní AA (všechny AA do foťáku jsou klasické nabíjecí). To by snad mohlo stačit :-).
Jinak rozsvícení do nejvyššího režimu může být na jednu stranu otravné, ale na druhou stranu, když nastane extrémní situace a člověk potřebuje co nejdříve vidět, se to zase může hodit, takže to mi až tak nevadí ;-).
Lacke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon říj 24, 2011 14:41

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 7, 2019 16:04

oodoow píše:Nosil jsem dlouho HL21, ale už si fakt nepamatuju, jestli se mi zapínala vždycky do nejvyššího režimu. Jestli jo, tak mě to asi zas tak moc neštvalo.

HL21 mela normalni pamet, ve svy dobe to byla fajn jednoducha celovka.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 18:30

Lacke píše:Před každou akcí znovu dobít hlavní baterku (jenom by mě zajímalo, jak moc se bude ničit, když jí člověk bude dobíjet ikdyž nebude např. úplně vybitá?)

Tohle nevadi, naopak. Li-ion baterky nemaji pametovy efekt a jestli jim neco skodi, tak vybijeni az na nulu. Prebijeni taky, ale od toho by tam mel byt ochranny obvod. Baterka ma 500 uplnych cyklu (pokles kapacity na 80 %) a kdyz si spocitas, jakou spotrebu mas v celovce, tak ti nejspis vydrzi po celou zivotnost celovky.

Pierre111 píše:Osobně bych si připlatil a koupil čelovku na nabíjecí článek třeba 18650.

Jenze ty uz jsou moc velke a na hlave tezke. Mel jsem ted v ruce i na hlave Fenix HL60R, je to slusna celovka, ale uz docela monstrum. Vzdyt jen baterka sama o sobe ma skoro 50 g.

FrantaKrajta píše:HL21 mela normalni pamet, ve svy dobe to byla fajn jednoducha celovka.

Mam HL20 a je to tak, pamatuje si posledni mod a tak je to spravne. Fenix se holt snazi vyzkouset vsechny moznosti a obcas i slepe cesty jako zapnuti do nejvyssiho rezimu, takze skoro kazda jejich celovka ma nejake drobne minus, se kterym se musi clovek smirit. Popravde, ta HL20/21 byla skoro nejpovedenejsi a stale ji pouzivam, jelikoz mi vyhovuje ta kombinace uzkeho kuzele a difuzoru. Zrovna pres Vanoce jsem to ocenil, protoze bylo porad hnusne a mlha. Jednou jsem s celovkou na hlave nevidel nic, 2 - 3 metry a pak bila stena. S celovkou v ruce u kolen naopak v pohode a to prave diky uzkemu kuzelu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 8, 2019 1:23

Jo, seknou se casto. To bohuzel vetsina vyrobcu. Holt kdyz to maj byt celovky od rekreacnich mocnich bezcu pres horolezce po hikery po trempy, si jednu nevyberes (bohuzel, prilisna specializace jak u batohu).

Nekdy je jednoduchost naopak bonus...

V hnusote a mlze ci snezeni docela ocenis...
1) neutralni bilou (HL35 a pod.), 4000K vs 6500K znamena mene modreho spektra, mene rozptylu za mlhy a lepsi viditelnost v mlze a snehu (plus lepsi viditelnost barev)
2) uzky kuzel (pochopitelne). Ale tohle do opravdu hnusnych podminek resi spis nejaka vyhledavaci svitilna s vylozene ultra uzkym kuzelem svetla. Dnes uz se delaji i docela male. Nez celovka, ktera ma byt univerzalnejsi. Nekam do hor na delsi dobu stejne radeji vezmu dve ruzne svitilny (celovku plus vyhledavaci s 300-400m dosvitem) na stejne baterky, uz jen kvuli tomu, ze kdyz se jedna pokazi, porad mam tu druhou, a kdyz hledam v noci cestu, vyhledavaci v ruce se hodi vic. Ale uznavam, je to trochu vaha navic.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » úte led 8, 2019 8:52

Já mám už nějaký ten rok Wizard pro a normálně s ním chodím běhat a je to naprosto v pohodě, váha mi vůbec nevadí. Na lezení, když jí máš na helmě, o ní vůbec nevíš. Někdy jí zapomenu přes den úplně sundat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » úte led 8, 2019 8:59

FrantaKrajta píše:...kdyz to maj byt celovky od rekreacnich mocnich bezcu...


Moční běžci?
To jako že se běžej vymočit?
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 8, 2019 9:41

Preklep no :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lipon » úte led 8, 2019 13:38

FrantaKrajta: Wizard Pro od Armyteku?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » úte led 8, 2019 14:51

Ten Wizard byl asi na mě ne ? Je to starší verze Wizard pro od Armytek ještě bez nabíjení přes USB.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lipon » úte led 8, 2019 18:49

Ajo, ano na tebe. Sem to četl v rychlosti
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte led 8, 2019 19:26

Lacke píše:Jinak rozsvícení do nejvyššího režimu může být na jednu stranu otravné, ale na druhou stranu, když nastane extrémní situace a člověk potřebuje co nejdříve vidět, se to zase může hodit, takže to mi až tak nevadí ;-).
Ono to rozsvěcení do nejvyššího režimu nemusí být jen otravné a zbytečně baterii vybíjející, ale hlavně dost nepříjemné. Rožne-li člověk ve tmě těch 150 lumenů, tak to skvěle "vypálí" zrak.
Jde to řešit zakrytím světla při rozžínání a hned přepnout do nižšího režimu. Dělám to tak u HL60R, když se potřebuju bez oslnění dostat k červenému světlu. Zrovna tam je to řešeno taky dost nešťastně cyklováním, takže k červenému jen přes nejsilnější mód (pokud není červené použito jako poslední).

Rozsvěcení v silném nebo slabém módu měla dobře pořešeno Zebralight H51, ale jak jsou na tom novější modely už nevím. Navíc Zebry v Kroniu už bohužel nevedou :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte led 8, 2019 19:37

mike píše:Mel jsem ted v ruce i na hlave Fenix HL60R, je to slusna celovka, ale uz docela monstrum.
Jestlis chtěl vidět monstrum, tak jsi měl říct, místo Fénixe by jsi dostal prehistorického Petzla na 4AA s halogenem :wink: :mrgreen:

Ale máš pravdu, je těžší a mám ji hlavně jako "zimní" čelovku. Nebo na krátké akce, kde váhu neřeším. Do mrazu nám byla doporučena kvůli výkonnější elektronice (oproti původně vytipované HL50).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte led 8, 2019 19:44

Ses mela pochlubit, ze mas jeste vetsi monstrum, to mne nenapadlo :twisted:

sobb píše:Do mrazu nám byla doporučena kvůli výkonnější elektronice (oproti původně vytipované HL50).

Tohle mi prijde jako pomerne zvlastni duvod, ale s mrazy pod -30 nemam zadne zkusenosti a tam se i elektronika muze chovat jinak. Popravde, prijde mi, ze lepsi duvod je vetsi baterka, ktera ma v mrazech vetsi sanci udrzet aspon nejakou kapacitu.

sobb píše:Rozsvěcení v silném nebo slabém módu měla dobře pořešeno Zebralight H51

Po tydennim skoleni v ovladani a nastavovani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte led 8, 2019 19:52

Ses k HL60R nijak nevyjádřil, takže jsem nemohla tušit, že je Ti malá a chceš větší. :wink:
Těch velkých čelovek a baterek jsme za náš touristický život nashromáždili celkem dost, a některé jsou ještě dokonce v provozu. Svoji starou halogen/LED čelovku na 4AA jsem věnovala tatínkovi, a na svícení okolo baráku je pořád ještě dobrá :)

Zdroj ohledně výkonnější elektroniky je přímo z Krónia, řešili jsme to s nimi před odjezdem na Sever.

U Zebry buď zmáčkneš tlačítko dlouze nebo krátce, opravdu nic pro amatéry :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte led 8, 2019 20:05

Mne prisla velka uz tahle ;-)

Jasne, nic proti Kroniu, ale vubec to neznamena, ze opravdu vedi, o cem mluvi ;-) Utrpel jsem v tomhle smeru vzdelani a krome te baterky mne nic nenapada. Ale zas to neznamena, ze neco zasadniho neunika mne, pouziti v silnych mrazech se na skole moc neresilo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » úte led 8, 2019 20:25

Tak tohle je od Fenixu celkem krok zpět, když už HL21 si pamatovala předchozí mód a HL23 se zapíná na max režim.

sobb píše:Navíc Zebry v Kroniu už bohužel nevedou :(

Nevíte někdo proč? Je to celkem škoda, že zrovna Zebra tu už není k dostání. Podobný Armytek sice k dostání je, ale kdysi jsem volil právě Zebru, protože měla zaostřenější střed světla, takže větší dosvit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte led 8, 2019 20:28

Pred par lety jsem se jich na to ptal, ale nejsem si jisty, jestli si to pamatuju spravne. Jestli jo, tak slo o problemy se servisem a reklamacema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte led 8, 2019 22:40

mike píše:Jasne, nic proti Kroniu, ale vubec to neznamena, ze opravdu vedi, o cem mluvi ;-)
Nepřišlo mi, že by byl ochotný pán, který nám radil, nekompetentní. Já si ráda nechala poradit :) Ale možná to víš líp :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř led 9, 2019 1:45

Nemusi byt nekompetentni, ale muze mit zavadejici informace, klidne od vyrobce, kde si neco pribasni marketing ;-) A nebo o tom muze byt presvedcen, ac je realita jinde. Nevim, mozna to tak i je, ale v tom pripade bych rad znal realny (fyzikalni) duvod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » stř led 9, 2019 22:04

Nic Ti nebrání se v Króniu optat. Já tomu houby rozumím, tak mi to takhle stačilo, vzali jsme to, co doporučili a důvody jsem neřešila :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod grco » čtv led 10, 2019 8:42

To ste este stale nevybrali tu celovku? :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 18:21

Vybrali. Ted vybirame druhou :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát led 25, 2019 22:31

Zdar. Nevíte, kde se dá koupit Imalent r20w? Případně není k tomu zase slevový kód, jako k těm prvním, co dával Wawrik?

Druhak - kdyby to měla být HL na 18650 s červenou LED, tak stále vychází jako nejlepší řešení Fénix (tuším nějaká 60r)?

Díky
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pát led 25, 2019 23:26

Tak HR20 mi právě zhynul...
Ale slíbili v Kroniu, respektive Svítilny.eu, že se mi na to mrknou...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod JohnyFK » sob led 26, 2019 12:17

Na co umrel?
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky

cron