Nový batoh - 50 - 75l

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » stř led 9, 2019 14:16

@Pierre111:Jo, to je absolutne nejdulezitejsi.

Zase bych to "äääää" nezatracoval, asi je urceny pro ponekud jine pouziti nez vetsina z nas tady dela. Proste dlouhou dobu byt mimo civilizace, v opravdove divocine, bez beznych stezek, se spoustou nastrah, pravdepodobne bez GSM signalu, kde se na vybaveni musis opravdu spolehnout a nemuzes si dovolit, aby Te zradilo bo tam muze opravdu jit o zivot. (Obzvlaste, kdyz na zadech nosis sveho brachu :wink:.) Kdybych jel na neco takoveho, asi bych se taky dival po jinem vybaveni nez bezne pouzivam - a to ja nejsem zadny UL. Radeji bych petkrat predimenzinovane nez o ctvrtinu min dimenzovane, nez co ocekavam. A tykalo by se to jak vybaveni jako batohu/stanu/varice/spacaku, ..., tak i obleceni a jidla. Mozna bych dopadl podobne jako Michal82.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » stř led 9, 2019 14:51

Kolik unesou tyhle záda zatížení ? 2KN ? 5KN ? Nevím ale dle těch trubek to bude rozhodně víc než člověk na zádech vůbec zvedne, takže se to jeví jako předimenzované a vlastně zbytečné. Dřív ti pod tím zatížením odejde jiná část batohu, která není tak nadimenzovaná. Tot můj pohled.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 15:19

Pierre111 - nevím kolik to udrží kN. Je to dimenzováno tak aby to vyhovovalo armádním požadavkům - ty rámy se po sejmuti batohu používají k přepravě taktického vybavení a nějakých balistických střel.

Kolik ten rám snese máš ukázáno zde

https://youtu.be/_7HJcrX-3ls

Zatížen pískem a 350m volným pádem.
Naposledy upravil Michal82 dne stř led 9, 2019 15:32, celkově upraveno 1
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 15:21

I když myslím ze to nebyl ani tak test rámu jako materiálu batohu zda se to tím nárazem cele neroztrhá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Pierre111 » stř led 9, 2019 16:05

No tak test pádem z balonu je dost zavádějící že, spíš marketing. Nicméně to podporuje moje tvrzení, že je to předimenzované pro normální použití :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 9, 2019 16:58

:D Skvely, kdyz se jednomu vojakovi v druzstvu pri paravysadku neotevre padak, armada nemusi pokazdy kupovat novy batoh, staci vyprat :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 17:53

FrantaKajka - v armádě je třeba setrit ;)

Hele ten ram má i jiné využití - můžeš sundat vak batohu a pridelat tam bedny s nějakým vybavením nebo třeba na to pridelat ulovenou zvěř, svázané dřevo.....

Každopádně se to nosí skvěle to pohodlicko je neskutečný.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř led 9, 2019 18:51

To bysem chtěl zkusit, jak je to pohodlný. Fakt by mě to zajímalo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř led 9, 2019 19:10

Michal82 píše:Mike - jestli myslíš Crux AK57 tak ten má teď drátek průměru 7 mm a hlavně je to dutá titanová trubička o síle stěny 0,x - typnul bych tak 0,1 mm.

Ne, nemyslim Crux, myslim Lightwave, jak je jasne z toho odkazu. Konkretne Ultrahike 60. Vyztuha je z plne duralove kulatiny o prumeru 8 mm. V ruce se moc tvarovat neda, je docela tuha a pruzna. Titanove vyztuhy u Cruxu jsou jine, dute a daji s v ruce tvarovat celkem snadno. Takze se nejspis zadum prizpusobi rychleji, ale Crux jsem mel doma jen asi tyden.

Etheric píše:v Cholatse je odhadem 2,5-3mm, nechce se mi do dílny pro šupleru :D pružněj, relativně tvrdě.

Ono dost zalezi na materialu. Ve starem Ferrinu jsem mel v zadech draty z kalene oceli asi tak 3 - 4 mm a ty se tvarovat nedaly ani se casem nijak nezmenily.

edit (jsem to cele docetl az pak...):
Michal82 píše:To je jedno jen proste ta 8mm vystuha se dá snadno natvarovat a netřeba to dal rozvádět.

Ne, neda se snadno natvarovat. Jednak sis zas vymyslel blbost a jednak jsem to, na rozdil od tebe, zkousel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 19:46

Mike tak já měl za to ze je to ten Crux.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod dudy » stř led 9, 2019 19:53

Michal82 píše:Mike - jestli myslíš Crux AK57 tak ten má teď drátek průměru 7 mm a hlavně je to dutá titanová trubička o síle stěny 0,x - typnul bych tak 0,1 mm.
Ten starší byla trubička z hliníku 8 mm - jestli máš ten tak sílu stěny můžeš přeměřit viděl bych to na 0,1-0,3 mm - schválně kolik naměříš ;)


Přimlouval bych se, aby to mike změřil, protože Al trubičku 8 x 0,1 si ani nedokážu představit.
0,2mm je tlustej grilovací alobal, 0,1mm je průměr vlasu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř led 9, 2019 20:01

Nemam co zmerit ;-) Crux doma nemam a LW ma kulatinu, ale myslim, ze u Cruxu jsou ty steny 1 mm (mam pocit, ze to bylo v podrobnem popisu od vyrobce, ale hledat to nebudu). 0.1 mm je samozrejme blbost.

I kdybych ho doma mel, tak to zmerit snadno nejde, jelikoz vyztuhy maji zakonceni a muselo by se vyndat. Nevzpominam si, jestli to vubec jde. Majitele Cruxu se muzou kouknout. Dalo by se to ale zvazit a spocitat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Stani » stř led 9, 2019 20:02

To je samozrejme blbosť, čo píše Michal. Na tyčky s priemerom 8 až 8.5mm sa používa hrúbka steny min 0.6 až 1mm - to je na použitie tyčiek na stany. Stavím sa, že takto to bude aj na batohoch.

Inak tvarovať 8mm trubku z hliníka so stenou okolo 1mm a dĺžkou povedzme okolo 50cm...nooo...to chce poriadne zabrať. Ja ich tvarujem vo zveráku. Ak si dodatočne tvarujem výztuhu na batohu, tak to sa musím poriadne zaprieť. A najlepšie sa mi ohýbali placatejšie výztuhy s obdĺžníkovým profilom.

Edit: Aaa, Mike už to písal.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » stř led 9, 2019 20:11

Nakonec jsem se kouknul a silu steny nikde nenasel. Tady jsou: https://www.crux.uk.com/product/tubular-titanium-stays a zakonceni maji, takze to zmerit nepujde. Dalo by se to ale zvazit a spocitat. Kdyz to nekdo zvazi, tak to klidne spocitam, ale potreboval bych jeste presnou delku ;-)

@Stani: maji prumer 7 mm a tvarovat sly v rukach relativne snadno. Takze mozna maji slabsi steny, nez ten milimetr. Zabrat to samozrejme trochu chtelo a taky jsem jen trochu menil polomer pomerne velkeho oblouku, prohnuti v bederni casti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 20:37

Když to vemu odjinud třeba pro rámy na kola se používají trubky o síle stěny až 0,3 mm a tam jde o úplně jiné tlaky a zatížení.

Třeba bude ta výstuha silnější muže byt.... ale kdyby byla 0,1 až 0,3 vůbec bych se nedivil.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Miuan » stř led 9, 2019 22:13

Michale u toho tvyho batohu jsou to ale taky trubky ne, nebo to je kulatina? Mimochodem, kolik to ma prumer? A je to zelezo, nebo dural, nebo co vlastne na to pouzivaji?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř led 9, 2019 22:18

Přední nápravy Toyota /ta terénní! / maj tloušťku plechu 0,8mm. A kolik to musí vydržet. Jde o to, jak je to do toho celku zakomponovaný. A samozřejmě na materiálu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 22:22

Miuan - jo jsou to trubky 26mm - je to hliník jaká je síla stěny nevím konce jsou zadělané.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř led 9, 2019 22:58

apuka píše: dlouhou dobu byt mimo civilizace, v opravdove divocine, bez beznych stezek, se spoustou nastrah

Už jen proto bych na to šel úplně jinak. Už jsem to tu myslim zmiňoval.

Ale třeba ten Corazon 55ka z masivní Cordury by vyšel snad líp v tomhle případě, výrobce udává nosnost 30kg, lidi v něm běžně nosívaj 20kg+ a pohoda. Navíc je oproti äää 1.1kg lehčí. Zažil se mnou dost a po pořádným ofoukání a otření vlhkou hadrou je furt jak novej. Akorát vidno, jak se popruhy přizpůsobily.
Do 20kg se ve zmiňovaným případě musí vejít snad každej... Jedinej způsob, jak bych se dostal nad 20kg je, že bych nakoupil levný, těžký, nezničitelný krámy z armyshopu /a víc, než potřebuju/. Jinak to nehrozí ani na extratěžko.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř led 9, 2019 23:15

Michal, jako vlastník to musíš vědět - jak se proboha vyslovuje ten název? Nahraj to a vlož :finga:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 23:19

Etheric - jenže äää není ,,paďina”

Když tak řešíte váhu ok, ale porovnávejte taky objem a nějaké možnosti - členění batohu, kapsy a podobně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » stř led 9, 2019 23:21

Etheric - JÄÄKÄRI čti jako JÉÉKÉRI
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » stř led 9, 2019 23:59

Michal82 píše:Když tak řešíte váhu ok, ale porovnávejte taky objem a nějaké možnosti - členění batohu, kapsy a podobně.

To jsem bral vpotaz. Počítal jsem i s tím, že někdo ponese pěnovou karimatku, stan, ještě jednu plachtu.... Vím, co všechno s tím batohem jde, pokud umíš přemejšlet a dobře si to zorganizuješ. Všechno tohle jsem bral do úvahy, píšu co mám odzkoušený, ne co si myslím, že by mohlo fungovat. Na tom zatraceným báglu jsem nosil mockrát i ty přivázaný otýpky dřeva, používal jsem ho právě povětšinou na akce mimo cesty bez cíle....

ALE - to všechno zvládnu i s lehčí variantou, stačí trochu jinak premejšlet, jiná strategie,...

Toto se nevztahuje ke konkrétnímu uživateli - bejval jsem taky paličák, ale naučil jsem se naslouchat ostatním a uvažovat nad tím co řeknou, oni totiž občas mají pravdu. Trvat si urputně na svým, že jen to moje je dobrý, zbytek je totálně k hovnu... Tohle uvažování je k hovnu. Zkuste si někteří připustit, že někdy můžou mít pravdu ostatní. Neni hanba uznat, že jste se mýlili, naopak, toho se cení. :partyman: Ne tlačit svoji "pravdu" jak buldozer...

Měl jsem nějak potřebu to říct no..

Michal82 píše:JÉÉKÉRI

Když já to chci slyšet :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » čtv led 10, 2019 0:08

Michal82 píše:Hele ten ram má i jiné využití - můžeš sundat vak batohu a pridelat tam bedny s nějakým vybavením nebo třeba na to pridelat ulovenou zvěř,

Jakože.... /jsme v pohádce, kde se to smí/. Toulám se lesem, ulovim srnu. Shodim batoh z rámu, na rám dám ulovenou srnu a batoh??? Tam nechám? Krkolomně potáhnu? Špatnej přístup. /ne přístup do batohu, ale přístup k věci/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 0:20

Etheric píše:Když já to chci slyšet
Tak si spust precteni v Google translatoru...
Michal82 píše:JÄÄKÄRI čti jako JÉÉKÉRI
Mel by ses to naucit... Zadne JÉÉkÉRI ale [jæ:kæri] podle mezinárodní transkripce nebo pro Slováky "jä:käri:, kde "ä:" znamená dlouhe "ä". Pro normalni Cechy ponekud blbe vyslovitelné :lol: (pro vetsinu soucasnych mladych Slováku taky :evil:).

@etheric: nesouhlasim. V uvazovani vetsiny je jeden zadrhel - severskou divocinu si predstavuje jako nasi stredoevropskou "pseudodivocinu". Tam Ti jde o zivot - a to muze byt i vcetne zimy. Na to (a samozrejme u armadniho pouziti jeste na "drobne pridavne zarizeni" typu kulomet, balisticka raketa, atd :-D. Napriklad na nekterych mistech kdyby ses chtel zivit samostatne, nevim, jak bys vzal ulovenou zver tim Corazonem. Nekde mas obrovskou pravdepodobnost, ze narazis na dve moznosti: lumiky nebo soby (pripadne jeste losy, ale to uz je asi presprilis). Lumiky tam v pohode vleze, ale sob :-k :(( (myslim ten s jednym b :-)). Samozrejme tady pocitam s tim, ze jsi utaboreny na jednom miste na nekolik dnu (timpadem si vezmes pouze ram).

Ale toto nic nemeni na tom, ze - i podle mne - na Michalovo pouzivani je ten batoh naprosto zbytecny. Jeho vypravy jsou daleko od toho urceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 0:38

apuka píše:Tak si spust precteni v Google translatoru...

Jé, kari :D

apuka píše:Lumiky tam v pohode vleze, ale sob :-k :(( (myslim ten s jednym b :-)).

sobb by se tam vlezla taky, ona neni moc velka ;-)

apuka píše:Ale toto nic nemeni na tom, ze - i podle mne - na Michalovo pouzivani je ten batoh naprosto zbytecny. Jeho vypravy jsou daleko od toho urceni.

A o to tady celou dobu jde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Michal82 » čtv led 10, 2019 8:08

A o to tady celou dobu jde - nejde ;)

Já nikdy nikde netvrdil že potřebuji batoh kam bych privázal naporcovanýho soba nebo kulomet jen jsem psal, že ten batoh je právě navržen tak aby toto šlo ;)

Já to psal hned na začátku, že se mi líbí ze tam mohu mít boční kapsy jako u Kajky, ale ze má což se mi líbí víc větší spodní komoru, že má kapsičky z pevného plného materiálu oproti síťce u Kajky což mi vadilo už před její koupí, že má popruhy jistenou spodní komoru což jsem uvedl jako minus u Kajky.
Dále ten batoh má perfektní nosný systém který si mohu do detailu nastavit - délku zad, rozestup ramenních popruhů, ale i přesné umístění bederáku a dokonce i úroveň predpětí opěrných částí což dokáže udělat opravdu velké rozdíly jak sem zjistil.
Ventilace která je excelentní - mezi batohem a tělem je ještě více místa než u Kajky a ventiluje to i na lopatkách díky pleteníně s otvory a tomu ze za ní je opět volný prostor.
No a i přesto ze je těžiště dál od těla to ten rám přenáší tak dobře ze se zátěž nese prostě líp. A pokud to chce někdo více na tělo ano dá se to nastavit.

To že se někdo vejde do padiny - gratuluji - já chci nosit vše uvnitř batohu takže se do padiny nevejdu a už předešlá Kajka je 75l plus potom boční kapsy a td. Zde mám trochu víc možnosti pokud budu potřebovat batuzek na den odepnu boční kapsy a víko a díky rolltopu z toho mohu udělat batoh cca o velikosti 50l což když se ještě postahuje kompresaky je celkem diskrétní batuzek malých rozměru - ano váha poté bude přes 3kg ale nebude mi na zádech plandat nic velkého. Pokud budu potřebovat extra objem dá se zvednout s využitím přídavných kapes až k nějakým 100l a šlo by i víc.

Takže ano souhlasím ze někdy je třeba poslouchat ostatní - i já to dělal - kdy jsem pořizoval malé až střední batohy a lehké vybavení jako lehký stan, nafukovacku, poměrně lehké gtx oblečení a zaručeně bezkonkurenční gtx boty.... s tím ze komplet vybavení sem měl kolem 8kg no a jak to dopadlo víte dnes všichni - většina toho mi nevyhovovala nebo byla přímo nepoužitelná, takže sem se vrátil k nějakému staršímu stylu, který jsem měl leta predtim jen sem si pořídil ty věci opravdu promyšlené místo toho aby byly jen těžké a levne.
Takže s touto formulací na mne nechoď ke stylu co tu preferuje většina se vracet nehodlám - dokud to utáhnu tak s tím nemám problém a až budu starej a slabej koupím si vyrezávanou hůl a budu chodit k rybníku krmit kachny.

Nikomu to přece nenutím aby to dělal jako já. Jen dávám nějaké info o něčem co tu většina lidi nikdy nepouzila a nepoužije jako jistou alternativu.

A ta výslovnost. Pokud si dám finštinu tak tam slyším tety JÉÉKÉRI v překladači.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod grco » čtv led 10, 2019 8:36

Pockat, tebe uz sa nepaci ani Kajka? Naposledy, ked som tu bol, tak si ju tu strasne ospevoval, jak je dokonala...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » čtv led 10, 2019 9:51

apuka píše:Tam Ti jde o zivot

To by s takovou naloží na zádech šlo i při výletu na Kokořín :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Etheric » čtv led 10, 2019 9:56

Michal82 píše:většina toho mi nevyhovovala nebo byla přímo nepoužitelná

Tím pádem špatnej výběr, špatně sestavená výbava nebo spíš obojí dohromady
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Batohy