lžíce bagr - dotaz na pamětníky

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod zuzu » pát říj 5, 2018 16:05

Doslechla jsem se, že se dřív používala zahnutá lžíce, tzv. bagr. Zajímalo by mě, kde a jak byla zahnutá a jaké to mělo důvody a výhody. A byla to nerezová lžíce nebo hliníková lžíce? Foto by bylo super. Díky. Z.
zuzu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 26, 2018 18:52

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod vonkreuz » pát říj 5, 2018 16:46

Máme doma 2ks. Jedna je nerozová mámina - je zahnutá do vrtule a následně s hákem na konci na zavěšení za okraj esšálku. Druhá je tátova klasická hliníková, zahnutá na konci tak, aby bylo očko ve kterém je protažená stará plochá bavlněná tkanička svázaná do oka. V obou případech je primárním cílem zahnutí zkrátit lžíci tak, aby se vešla do klasického ošusu, respektiva se dala přicvaknout pod drátěný držák hlavního ušusu, kterým se zajišťuje víko.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod JoseD » pát říj 5, 2018 17:12

zuzu píše:Doslechla jsem se, že se dřív používala zahnutá lžíce, tzv. bagr. Zajímalo by mě, kde a jak byla zahnutá a jaké to mělo důvody a výhody. A byla to nerezová lžíce nebo hliníková lžíce? Foto by bylo super. Díky. Z.

jj, jak píše vonkreuz, mám dojem že to je tuning vzniklý na povinné vojenské službě v kontextu dobového týlového (ne)zabezpečení.. Myslím že další trik bylo zúžení lžíce, aby se s ní daly jíst tehdejší přesnídávky.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 18:49

Presne tak. Pouzivali jsme to tak i na chmelu ze stejnych duvodu. Taky doma jeste nejake mam, ale ted pouzivam dlouhou titanovou, lepsi se s ni ji ze sacku a je vic UL ;-)

Jinak mne celkem fascinuje, ze se na tohle nekdo pta ;-) Proste staci vzit lzici a ohnout. Fotit to nebudu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod pavproch » pát říj 5, 2018 19:11

IMHO bagr = totalitní chliníková žlica, podomácku vohnutá.

Yate to průmyslově pajcnul.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod zuzu » pát říj 5, 2018 19:23

No jo, ptám se. Neviděla jsem to, nezažila, já už jsem titanovo plastiková generace :rolleyes: nedávno mě překvapil vařič na suchý líh, ten jsem viděla v akci.

Díky za odpovědi. Z.
zuzu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 26, 2018 18:52

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 19:38

:D ze bychom zalozili muzeum outdooru? Ja jsem tu starou hlikovou lzici pouzival jeste pred par lety.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod booze » pát říj 5, 2018 19:57

Bagrem se vytahoval rozpaleny kotlik z ohne, zahakl se o kapsu, vlezl se do esusu. Hlinik vs nerez- bagr musel unest tvuj hektar. Mlatilo se nim na obed o stul a kricelo cislo. Provrtany se snurkou se pouzival jako vesak.

mike píše:ze bychom zalozili muzeum outdooru?

Jako co ma spolecne tuzka s kazetou. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod chonga » pon led 7, 2019 12:46

jj. muzeum .... :finga: , to je dobrý nápad :lol: . Asi tam budou patřit i sirky a čutora ve filcu :smt023

:) Bagr na vojně byla fajnová nerezová lžíce, která byla jediným "náčiním", tzn. jedlo, krájelo se s ní a dokonce i mazalo máslo nebo paštika na rohlík. Někdo měl i hliník. Někdy byla nahoře ohnutá o "180°" (cca 20-30 mm). Nosila se zastrčená v levé stehenní kapse. Při odchodu do civilu se vyhazovala z okna na "buzerák". :wink:

:) Bagr na tábor/vandr byla klasická hliníkovka zkroucená do takového esíčka aby se vešla do ešusu. :wink:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod dudy » pon led 7, 2019 16:01

Jenom bych rád připomněl, že bagr byl výsada starejch (< 365).
Zobáci (cca 1 000 000 neboli hektar) tlačili příborem z plátěnýho pytlíku, což byla ohromná prdel žrát tak celej rok krupičku a uho s rejží nebo kolínkama z ešusu.
Starej, neboli mazák (365 - 182) či dokonce suprák (< 182), zase musel žrát bagrem i řízek co mu mladý v rámci bufetu a sahary donesli z cháčka na rotu a pod nějž mu cestou flusli, nebo hranolky co klofáci ucmudili na kamnech na cimře.
Použít druhým rokem příbor byla taková potupa, jako když tě, s dvoukilem na krku, gumy donutily zavázat si kanady normálně, nebo jít na rozcvičku...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod Hafi » pon led 7, 2019 20:45

mike píše:Jinak mne celkem fascinuje, ze se na tohle nekdo pta ;-) Proste staci vzit lzici a ohnout. Fotit to nebudu.

Taky mi to připomnělo ten fór o blondýně, co sháněla čepici s kšiltem dozadu...
Ale nedávno jsem kupoval duši do kola od kočárku, tj. myslím 12". Kvůli mohutonosti středu a (ne)přístupu k nafukování je dost praktické, když je ventilek ohlý do strany.
Tak jsem zašel do blízkého cykloobchodu, zeptal se na duši vhodného průměru a tloušťky (či jak se tomu říká, co jsem kedysi studoval zařízení tohoto tvaru na VŠ, tak se tomu říkal hlavní a vedlejší poloměr/průměr...ale nějak tuším, že cyklisti tuto konvenci neužívají). No a na zahnutý ventilek jsem se raději neptal, neb jsem došel k tomu, že se to vyrábí kleštěma ve svěráku a nechtěl jsem být za blbce alá ta blondýna...a hle prodavač sám mi ohlou variantu nabídnul, neb se to prý takto i vyrábí.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 21:20

We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 22:33

:lol: "blondyny" jsou holt celkem velka cilova skupina a byla by chyba ji vynechat. Podle poslednich pruzkumu pres 30 % ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 22:40

Až teď jsem si všimla, že pp sem už dřívěji postnul echt autdór bagr od Yate :smt023 :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod Olchor » úte led 8, 2019 8:56

Já doteď ohnutou Al lžíci používám. Líp se s ní jí z ešusu. Klasická lžíce je navržena pro jídlo z talíře a ten je mělký. Ešus je hluboký, tudíž je výhodnější větší zahnutí lžíce.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod dudy » úte led 8, 2019 9:01

Jakože když je ešus hlubokej, tak je lepší mít kratší žlíci?
:((
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: lžíce bagr - dotaz na pamětníky

Příspěvekod Hafi » úte led 8, 2019 14:02

Tak ono se to ohybalo i v tom přechodu mezi nabiraci části a držadlem, kde se udělal menší úhel.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření

cron