Klasické celokožené pohory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 11:51

TomF Tak voda v podobě sněhu co roztaje se do toho vůbec nevsakuje - prošlápnul jsem i pár kaluží kde jsem SP nazval Ledoborec :D

Sucho a teplíčko ;)

Dudy prostě né každý chce gtx boty - já v nich měl kdykoliv zpocený nohy a byl to smrad že by se tím dal rozhánět dobytek.
Né každý chce PU podrážku, která omezuje životnost boty.
Né každý chce nubuk když existuje i jiná možnost.
Né každý má tvar nohy která sedne do bot a boty s obsázkou se prostě nevytvarují tak jako šité boty bez obsázky.

Už se to tu řešilo ;)

Obrázek
Naposledy upravil Michal82 dne čtv led 3, 2019 12:19, celkově upraveno 1
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod dudy » čtv led 3, 2019 11:59

Já se normálně zeptal, že by mě "jenom zajímalo, na jaké aktivity si někdo takovéhle megapohory pořizuje..."...
Nikdo žádnou obhajobu nechtěl.
Říká snad někdo, že to děláš blbě?
Já jen popsal, jak to mám já...
Proč, sakra, berete pochybnosti, nebo jiný názor druhých automaticky jako osobní útok?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 3, 2019 12:09

V tvém prvním příspěvku žádný dotaz nebyl, jen klasický rejpání...

Ale jak jsem psal mám je do Tater, Alp...
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod dudy » čtv led 3, 2019 12:18

V mém prvním příspěvku nebyl dotaz ale zas tam byl smajlík...

Ale já vím, nemám si dělat srandu z vážných věcí...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 3, 2019 12:23

Michale - věřím, že to je ledoborec :D už kůže trochu povolila a kolik v nich máš tak km? Šití u meindlů je taky nějak zamazaný, nebo sis to dělal sám?
Myslím, že mokrý sníh a voda se zatím přes švy na patě do boty dostane, ale po pád namazání to bude v pohodě.
Jak píšeš velký plus kožených bot vidím v tom, že mi z nich nesmrdí boty. Určitě to chce vlněný ponožky.
Švagr si koupil k Vánocům Asolo Kongur, má úzkou nohu, chtěl lepený boty s membránou tak si je pořídil. Jsou výrazně lehčí, myslím kolem 900g. Ale ani ve velikosti 44 co má on pro mě nejsou dostatečně široký. Bota už se nedá moc vytvarovat, trochu asi ano, ale nic velkého.
Strejda měl dřív Meindl Island, poměrně dlouho mu sloužily, ale na treku kolem Bajkalu se mu odlepila skoro celá podrážka. Říkal, že to opravil rybářským vlascem, aby mohl aspoň někam dojít. Pak si pořídil šitý kožený Perfekty a prý má vystaráno. :t:t
Naposledy upravil TomF dne čtv led 3, 2019 12:49, celkově upraveno 1
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 3, 2019 12:25

Dudy - beru to tak :wink: ale víc mě pobavilo přirovnání s Kokořínem :lol:
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 14:09

TomF - Jj nosím jen vlněné ponožky celou dobu i v gtx.

Kůže zatím stále tvrdá jak plech. Oproti nové to změklo v tom smyslu po 4 mazáních kondicionérem že se to dá utáhnout ale jinak je to stále tvrdé.

Kolik v tom mám cca 75 km.
Teď jsem ušel 8 ve sněhu.

Švy - pokud myslíš ty na svršku tak sou zamazané jen kondicionérem.
Pokud u podrážky ty hlavní tak bych řekl, že ničím zamazané nejsou aspoň z venku to nevypadá a já je přemázl opět jen kondicionérem.

Zatím mi do boty nikdy nic neprosáklo ať se jedná o mokrou trávu, sníh, nebo kaluže - potok sem v nich ještě nebrodil.

Kolik stály ty Stelvia?

Kongury mám v UK no na to že mají rok tak bych řekl že mají nejlepší za sebou a teď budou už jen dodělávat. Na patě se látka začíná dřít, našel jsem taky nějaké povykezlé šití, nubuk má v ohybu špičky takovou ostrou rýhu (brzo to bude praskat) u špičky byla podrážka lehce odchlýplá tak 1-2mm do hloubky.
Prostě klasickej spotřebák - 2 roky a vyhodit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » čtv led 3, 2019 18:06

TomF píše:Strejda měl dřív Meindl Island, poměrně dlouho mu sloužily, ale na treku kolem Bajkalu se mu odlepila skoro celá podrážka. Říkal, že to opravil rybářským vlascem, aby mohl aspoň někam dojít.

To je ale klasicky rozpad PU, ne? Holt se to musi hlidat a boty starsi tak 6 let na vaznejsi akce nebrat nebo nechat vymenit podrazku. Jinak Meindl Islandy jsou za mne houby boty, tak na ten Kokorin ;-) (mel jsem je a znicil za rok)

BTW, jsi si jisty, ze zadny PU v podrazce nemas? Treba jen lepidlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 3, 2019 21:46

Michale - tak jestli ti do nich netece ani ted kdyz jsou nove tak je to fajn.
Ja si vzdycky jednou do roka hlavni siti u podrazky zamazal impregnaci z vosku abych mel jistotu. S vodou jsem nikdy nemel problem. Ale obecne boty zas tolik nemazu. Ona ta kuze Gallo Juchten je sama uz dost promastena z vyroby. Nevim presne pracovni postup, ale je vyrazne vlacnejsi nez jine co jsem videl.
Ja se trochu bojim zabrat pri utahovani, jeste je kuze tvrda. Utahuji zatim na cit. Kdyz s botama jdu tak jsou to pekny buldozery a to jsou jeste o par set gramu lehci nez ty tvoje. Urcite budou mekci nez Supery. Zajimalo by me jak se zpracovava ta svycarska armadni kuze...

Mike - tak to nevim v jakem je mel stavu.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 4, 2019 9:44

Pro inspiraci posílám odkaz na krásné francouzské pohorky, kupodivu to nejsou Gallibiery :wink:

https://lesoulor1925.com/produit/vignemale/

Je možnost koupit jak sériovku tak si nechat za poplatek udělat botu na míru se specifikacemi jako je norské šití. Model Vignemale je bych řekl krásné Béčko a při své váze 900g se dá nosit pohodlně i na ten Kokořín :lol:

T.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 4, 2019 9:57

TomF - to vypadá dobře naklikal jsem si ten vyšší model na míru na nějakých 353€

Kdybys to sem hodil o dva měsíce dřív tak to testnu, teď když rozcházím SP tak asi ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 4, 2019 10:16

Nelituj, Supery budou určitě skvělé :wink:

Těch ostatních bot je hodně, třeba tyhle legendy :t:t mají norské šití a kůže bude podle mě vláčnější protože je pořádně naolejovaná.

https://www.chaussure-paraboot.com/fr/m ... 73373.html

Už radši přestanu. Těším se až dnes nazuji Stelvia. Možná to bude trochu masakr na nohy, dva dny s nimi budu chodit ve sněhu.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 4, 2019 10:31

Tak tyhle mě neberou moc nízké.

Já jdu taky zas courat sněhem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Pierre111 » pát led 4, 2019 10:47

Kdyz na to tak koukam, tak boty pekny ale prijdou mi spis jako funkcni modni doplnek a je to i tak trochu na strankach prezentovano.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 4, 2019 11:04

Souhlasím, jsou to spíš takový polobotky na výlet. Je vidět, že se snaží držet tradice a jistého retro stylu.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pon led 7, 2019 6:43

Rozcházení ve sněhu dopadlo na výbornou. Špička bot už pomalu povoluje. Utažení už bylo mnohem komfortnější než při prvních výletech. Asi jsem se trefil do kopyta, který používají v Gronellu, protože pata výborně sedí a nemám žádný otlaky a puchýře. To se mi u bot moc často nestává. Největší pakárna je obouvaní zmrzlé boty... Ale po chvíli chůze si člověk botu zahřeje a v pohodě dotáhne. Je to určitý nekomfort při nošení kožené boty a věřím, že tohle spoustu lidí odradí.

Potvrdilo se mi, že kůže Gallo Juchtern není takový plech a poměrně dobře se rozchází. Není ani třeba tolik dávek kondicionéru. Já dával jednu hned po nákupu. Ještě dám jednu a myslím, že do jaro to bude stačit.

Voda se přes hlavní ani další švy do boty nedostane.

Gronell Stelvio
Přílohy
bota.jpg
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod fps » čtv led 10, 2019 15:47

TomF píše:Voda se přes hlavní ani další švy do boty nedostane.

neboj, ono to nastane až půjdeš několik hodit v mokré trávě, a to několik dní po sobě bez možnosti boty pořádně vysušit, tedy jestli je budeš používat na vícedenní výlet na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » čtv led 10, 2019 17:00

fps jsem na to zvedavej včera sem v SP brodil kaluze - stal jsem tam 10 minut a nic.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 18:31

fps píše:několik hodin v mokré trávě, a to několik dní po sobě bez možnosti boty pořádně vysušit
Michal82 píše:stal jsem tam 10 minut a nic

#-o ](*,) :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 10, 2019 19:47

fps zatim chodim na tyden max a i kdyz kazdy den chodim v mokry trave nebo snehu tak jsem jeste nemel mokro. Jak jsem psal spodni svy zamazu impregnaci s voskem. Na chozeni v Tatrach, Alpach urcite dostacujici.

Kdybych jezdil casto do Svedska atd tak bych si poridil neco jako Lundhags...
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » čtv led 10, 2019 19:53

fps samozrejme jde i o strih a kvalitu kuze. Loni na lyzich v Alpach jsem videl par vlekaru a meli krasny boty Pfanner z kuze Gallo Juchten a pocitam ze jim do bot taky neteklo kdyz cely den postavali ve snehu.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 0:47

Mike - mokrá tráva je jedna věc - voda se vsakuje třením o kůži.
A stát ve vodě po kotníky je dtuhá věc - voda má možnost jít přímo přes šití.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mihapiha » pát led 11, 2019 8:56

Zdravím ve spolek, před rokem jsem si koupila celokožené 520 MARRONE - LA REGINETTA, přes rok vzala několikrát na túru v rozmezí 20-30km, nic delšího,ale i kratší tůru. Nohy mě v botech bolí po 5km, jsou tvrdé na nášlapnutí, hrubá ponožka je trošku řešením. Existují nějaké vložky, které by zlepšily komfort chůze? Déšt, bahno vydrží obstojně, mažu je směsí olejů s troškou včelího vosku. Vydrží na ušlapaném sněhu. Na neprošlápnutém byly po 3 hod mokré.
Změkčí se vůbec tato bota časem? Nebo se poohlídnout po něčem syntetickém? Klouby začínají trpět.
Díky všem za radu.
mihapiha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 11, 2019 8:32

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod zonn » pát led 11, 2019 10:52

Ja v tech novych botach nemel zadnou vlozku, koupil jsem ve zdrav. potrebach Bama fresh deo active extra a spokojenost. Nebo koukni na nejake Sidas, ty jsou chvalene, ale drazsi. Kuze casem trochu zmekne, ale je to kuze min. 2 mm, takze mekke jako hadrove nebudou.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 11:26

zonn píše:je to kuze min. 2 mm, takze mekke jako hadrove nebudou
Kuze 2mm se da lehce zmekcit na backurky mnohem mekci nez hadraky. Staci parkrat poradna davka dobreho kondicioneru.

Jedinou otazkou zustane, jestli se tak mekke kozene boty jeste budou moci vubec pouzivat :wink: :evil:. Vratit zpet to uz nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod TomF » pát led 11, 2019 11:26

Ahoj, rozcházení kožených bot vážně bolí. Je to jeden z důvodů, proč lidi radši koupí modernější boty z látky. Rozcházení trvá dlouho, já boty rozcházel tak rok. Ale zase po pár výletech jsem je vzal klidně na nějaký přechod. Možná jsem měl jen štěstí a sedlo mi kopyto od výrobce. Je třeba vyzkoušet jaká vložka bude pohodlná, jaký tkaničky pro utahování, jak vrstvit ponožky... Sidas vložky budou určitě dobrý, ale nevím jestli je rozumné dát za vložky polovinu peněz co za samotný boty. Pro změknutí kůže bych doporučil namazat kondicionérem, ale byl bych opatrný aby kůže moc nezměkla, má jenom 2mm. Použil bych silné vlněné ponožky.

Pokud, ale noha v botě nesedí tak bude lepší se podívat po jiné, která prostě sedne.

T.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 11:28

Michal82 píše:mokrá tráva je jedna věc - voda se vsakuje třením o kůži.
A stát ve vodě po kotníky je dtuhá věc - voda má možnost jít přímo přes šití.
](*,) ](*,) ](*,)
No nic, videt, ze mas v nekterych vecech jasno jak na obracene strane Mesice :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 11:32

Mám

Když budeš mít v bote malé dírky nebo půjde o textilní botu jak dlouho bude odolávat mokré trávě - třeba 5 minut.

Když v tom stoupne do kaluze tak mas mokré nohy za 5s.

Pokud jde tedy o to zda mi do boty teče přes šití třeba vinou větší dírky poznám to rychleji když dam boty do vody než když se s nimi bude šmrdlat v mokré trávě kde se voda k tomu konkrétnímu místu nemusí velmi dlouho ani dostat a když je jen povrchová.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Michal82 » pát led 11, 2019 11:38

Například starým botam prasknul teď je konci gtx - díky voskování kůže v nich mohu chodit v mokré trávě ale jak stoupnu do kaluze nekudy u obsázky mi tam teče.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 12:01

Promin Michale, ale kdyz si jakekoliv boty (ktere nejsou z "letniho" materialu - sitky s pulcentimetrovymi otvory) striknes alespon trochu fungujici impregnaci a tim si radne prestriknes u kozenych i siti, tak si muzes stoupnout do kaluze, stat tam hodinu a zustanes v suchu. Zato udelas v nich dest kroku v mokre trave a mas vevnitr kaluz. Kdyz mas kozene se sitim a svrsek TI nejakou dobu chrani, tak ta mokra trava pretlaci vodu pres siti, i kdyz jej budes mit natrene impregnacnim kremem, navic ti trava "sedre" tu impregnaci. Jedine, co u siti muze mit delsi ucinnost je jej pretrit necim, co vytuhne, nejake treni vydrzi a uzavre neprodysne, napriklad PU tmelem. (Myslim, ze Makara to tak dela/l/.)

Stojis ve vode - zaucinkuje povrchove napeti. Jdes v mokre trave - zaucinkuje i treni, vuci kteremu bude povrchove napeti ucinne jenom chvilku - a az se dostane vlhkost do poru kuze, uz zacne fungovat vzlinani, kteremu impregnaci nezabranis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Boty