Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » stř led 2, 2019 23:19

Tak to uz samozrejme zalezi na Tobe, zda pro Tebe ten cenovy rozdil ma nebo nema smysl a zda Ti ten fullframe prinese neco navic nebo je to zbytecnost.
Bez diskuze je to, ze ten cenovy rozdil neni zanedbatelny.
Ja s Fujinama nejaky cas fotil (fotil jsem jak s X-Pro, tak s X-T, ale nejvic me stejne brala rada X100), ma to svuj puvab, po Sony je to jedina znacka, ktera mi prijde, ze se nekam posouva ... takze je to rozhodne neni spatna volba.
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 0:19

Hm hele když si vemu že:
XT3 je za 40
Sony A7Riii za 85

Tak s proč připlácet 45 tisíc za něco co má pro mne horší ovládání a minimální rozdíl výstupu....

To už bych mohl jít do středoformátu GFX50R za 115 tisic a ten rozdíl proti FF bude jistě výrazný.

Já si myslím že ta Fuji s APS-C bude na takové oťukání fajn a pokud budu chtít někdy za 10 let něco lepšího tak koupím nové tělo kde zas bude čip o parník dál, nebo přejdu rovnou na ten střední formát, který bude již cenově dostupnější (aspoň tedy poslední dobou to leze dolu)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » čtv led 3, 2019 8:11

Srovnane to mas, tak uz to jen koupit a fotit! :)
Jinak stredoformat do toho vubec nema smysl tahat ... to je na uplne jiny styl foceni a skla na to jsou uplne jina cenova kategorie. To jsou proste jablka a hrusky ...
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 9:19

Jasný, ale zrovna na krajinu, architekturu, portrét a td by byl ideální.

Myslím ze kvalita výstupu bude u té XT3 hodně velký skok kupředu a pokud vyberu nějaké světelné sklo na portréty abych získal nízkou hloubku ostrosti tak to na to moje cvakací bude stačit ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » čtv led 3, 2019 9:32

Urcite. Ta svetelna skla Fuji fakt umi ... takova 23/1.4 nebo 56/1.2 jsou fakt masakroidni!
Myslim, ze budes maximalne spokojeny :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 9:48

Sou jiste super bohužel tyto nejsou WR které bych docela rád když už to stojí tolik peněz - takže si chci počkat na novou generaci - chystá se 35/1 nebo 50/1 - teď si nejsem jist.

Dost sem měl ve vyberu 16/1,4 ale jak sem psal ten zoom 16-55/2,8 je prý hodně povedenej a pokud mi zatím pokryje takový rozsah tak ho silně zvažuji s tím počkat si potom na nějaký ten nový kousek.

Zas ta 16/1,4 to by mohlo byt super na netypické fotky kde si člověk vybere nějaký hezký kamínek, kytku, kořen.... a krásně mázne krajinu za tím, nebo na street - tak uvidím co vydají za skla.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » čtv led 3, 2019 10:24

No, podle me je 16-55 celkem v rozporu s pozadavky na vahu a rozmery.
Tusim, ze je treba tezsi nez Tamron 28-75/2.8 pro FF Sony ...
Ale to uz uvidis sam ... dulezity je vybrat system a skla uz jsou pak proste pokus/omyl. Mel jsem radu skel, na ktera jsem se tesil a nakonec me vlastne vubec nebavila ... Idealni je proste koupit, pouzivat a pak se uvidi, co doma zustane :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 11:56

No jasně je to velký a těžký sklo bez debat - ale je lehčí a skladnejsi a levnější než kombinace 16/1,4 + 35/2 + 50/2.
A pokud je kvalita výstupu téměř stejná....

Ale uvidím ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » čtv led 3, 2019 12:21

Ja osobne bych teda preferoval ta pevna skla, tu svetelnost nicim nenahradis.
Tim spise na APS-C (mysleno z hlediska DOF, z hlediska nutnosti jit na vyssi ISO to asi bude bez problemu).
Navic mi prijde, ze s pevnym sklem clovek premysli jinak ... ale to uz je na Tobe :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv led 3, 2019 13:49

Musashi - jak sem psal používám převážně pevný skla ;)

A ano něco hodně světelného kolem 50mm bych určitě rád na portréty.
Zároveň bych ale rad utesnene sklo a ty se teprve chystají s tou pěknou svetelnosti takže si člověk na to bude muset počkat.
Proto když sem koukal na recenzi 16-55/2,8 sem si řekl ze by to jako jedno sklo na začátek šlo a proste potom prikoupit něco na portrét.
U té krajiny člověk tu světelnost nepotřebuje i když tedy ta 16/1,4 by umožnila netypické fotky.....
Budu to muset promyslet no.
Kupovat objektivy 35/2 a 50/2 se mi nechce jelikož tu clonu nemají o moc lepší jak ten zoom a kresba stejná a 56/1,2 není utěsněná což bych rád.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » pát led 4, 2019 7:52

Michal82 píše:Zdéňa

Hele ty skla.
Pokud chceš 70-300 a nechceš jít do 100-400 a přitom mas již 50-200 tak bych viděl jako ideál koupit telekonvertor 1,4x

Myslím, že na 55-200 ten telekonvertor nejde.. on jde na 50-140 a tam dostanu max 280 ale s o dost větší váhou a hlavně bych musel koupit tu 50-140. S tou se tahat nechci.

Michal82 píše:8-16 f2,8
vypadá hodně dobře - co je horší je cena a druhá věc to sklo by bylo na krajinu - nemá to závit na filtry a má to sluneční clonu na pevno - nevím zda existují filtry co se na to daji nějak pridelat což tedy považuji za silné mínus, jinak je to prý super sklo ale zrovna zde by člověk čekal práci s filtry - prechodak, sedej, polarizak.

Jelikož převážně fotiím krajiny tak 10-24 je pro mě dostačující. Ten rozdíl váhy navíc se v baťohu pronese.
To samé vlastně pro 16-55 f2,8.

Michal82 píše:Vidíš zásadní rozdíl v kvalitě mezi 35/2 a 18-55/2,8-4 pokud to beres na ten portrét?

Ano vidím. na tich 35mm je ta clona už někde kolem 3,5 a to je rozdíl značný. Přijde mi i malinko ostřejší.

Michal82 píše:Samyang - jaký je ve srovnání s Fuji skly?

Fuji skla jsou trošku lepší, ale na hvězdy ten Samyang nemá konkurenci.

Michal82 píše:Kde ti prasklo to tělo?

Nahoře nad tím nápisem Fujifim.. tak na boku směrem ke kolečku. Je to ok..fotím s tím už od srpna.

JPEG nepoužívám.. nebo jen vyjímečně. Ale mám v plánu začít ho používat víc.. ta následná úprava v LR / C1 mě u všech fotek nebaví
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pát led 4, 2019 8:34

Zdéňa - pokud bych dal zápis RAW + JPEG dá se potom na ten RAW aplikovat ten filtr konkrétního filmového materiálu přímo od Fuji nebo jen filtry třeba z Adobe a od jiných?
Fuji k tomu dává nějaký soft na RAW zdarma myslím, tak jestli tam mají Acros, velvia, astia, provia....

Pokud ano bylo by to super.

Mohl bys mi kouknout na ten hledáček?
Je to tam tak ze mas obraz a černé okraje kde jsou údaje.
Dá se to opravdu nastavit tak aby byl obraz úplně přes cely displejicek toho hledáčku? O kolik je to pak pocitově větší?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » pát led 4, 2019 8:56

Adobe Lightroom a Capture One (myslím že i v té základní okleštěné verzi pro Fuji zdarma) obsahují v sobě ty fuji filtry takže se dají aplikovat dodatečně na RAWy. Používám Capture One Pro nebo i Lightroom a v obojím jsou.

Já většinou fotím na 1.kartu RAWy a na druhou jako backup JPEG.

Podívám se večer až budu doma :)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pát led 4, 2019 9:36

Hele a když vemes RAW a placnes na nej ten filtr a jinak žádné úpravy a když vemes JPEG s filtrem - dostaneš naprosto to samé nebo je to trosku jiné?

Vím ze se kdysi u prvních Fuji fotáku diskutovalo o tom ze si lidi ty JPEG chvalili a odpůrci říkali ze to mohou dodělat v PC a prave majitele aparátu říkali ze to není stejné jako to co udělá přímo fotoaparát.

Jo ten hledáček bych byl moc rad já sem si na to vyšťoural i postup až se dostanu k nějakému fotáku tak to chci vyzkoušet ale přece jen sem netrpělivej :D

Mám pocit ze to vždy bylo zapnuté na menší obraz a údaje v černém rámečku.

https://www.fujifoto.cz/fuji-tipy--nast ... hledacku-/
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » ned úno 10, 2019 22:44

Sem teďka koukal na nějakej rozhovor s Marianem Chytkou, týpkem co se živí tím, že lítá po světě a fotí sportovní, převážně motoristické, akce, fotí s ním takoví lidé jako Soebastien Loeb, objednávají si ho na Dakkar, na světové rallye, má pár ocenění a ten "nýmand" fotí na "obyč" Canony Mark, dokonce i na APS-C.
A stačí mu to.
:((
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 6:50

Na APS-C fotí většina lidi co fotí sport kvůli crop faktoru x 1,5 takže pak je ze 300mm skla 450mm.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 6:57

Jinak pěkná nová recenze na XT3

https://youtu.be/phV9pKVi_gs
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pon úno 11, 2019 9:25

Canon nemá crop faktor 1,5...
Ostatně ta konstrukce s účelovým použitím aps-c kvůli crop faktoru, obzvláště při focení motosportu, je smělá.
Pochybuji, že profi fotograf bude řešit natažení ohniska menším čipem, když jsou na trhu vynikající dlouhá skla...
Ten člověk má třeba Sigmu 200-500 2.8...
Naposledy upravil dudy dne pon úno 11, 2019 10:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 11, 2019 9:58

zrovna ale na wildlife se taky pouzivaji oly a panaky s crop 2x protoze hmotnost a cena skel vzhledem ke konecnymu ohnisku je v takovymhle pripade vyrazne lepsi za cenu mensiho cipu, kterej nutne nemusi tolik vadit...

cimz chci jen rict, ze nekdy je crop vlastne volenej ucelove i kdyz mozna ne zrovna na ten motosport jak psal michal82 ale tak to uz je asi celkem jedno
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 10:09

Sobb přesně tak. Třeba Canon 7D je sportovní zrcadlovka nebo Nikon 500D tam jsou účelově použity APS-C senzory prave pro to prodloužení ohniska.

A jasně existují dlouhá velká skla, jenže ta váha a rozměry a když se použijí na APS-C tělo je to ohnisko vždy o polovinu ještě delší.

Jinak ano Canon má myslím 1,6 protože má menší čipy - což je jedno těch 1,5 má Nikon a třeba ta Fuji - je to proste cca hrubý přepočet.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 10:12

Často je to tak ze ten profik má třeba 5D nebo 1D a k tomu 7D a bere nějaká skla a tím jaké použije tělo získá jina ohniska.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pon úno 11, 2019 10:15

Ale já to nerozporuju.
Jenom jsem chtěl upozornit na fakt, že oceňovanej profi fotograf fotí na něco o čem se Michal vyjadřuje s despektem.
Crop faktor hraje roli, ale není to nosným prvkem, jak opět naznačoval Michal, protože Chytka v první řadě fotí na FF a Aps-h stroj používá jako třetí tělo...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 14:51

dudy - já se vyjadruji s despektem k něčemu co nechci. Nechci plastové tělo které není utěsněné, nechci malý hledáček.
Chci jedno tělo na třeba 10 let a chci aby mi vydrželo.
To sou osobní preference a neznamená to že se na ten foťák nedá fotit.
Profik který tohle použije tak mu asi bude fuk tyhle věci má sebou utesneny model a tohle je pro nej jen jakási záloha nebo tělo na sklo které použije občas.

A pokud fotí někdo hodně sport nebo zvěř a td tak tam se opravdu používá APS-C záměrně.
To ze na to nefotí jeden neznamená že na to nefotí dalších 100.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 15:40

No, nějak se to tady zvrhlo, takže připomínám/uvádím na pravou míru.

1. Crop Canonu 7D je 1,6x z důvodu menšího rozměru čipu, jak psal dudy

2. Canon 1D není full frame, ale má crop 1,3x.

3. Co má furt společného crop faktor s prodloužením ohniska? Tenhle dokola opakovaný nesmysl je třeba vymýtit z internetu. Garantují Ti, že žádný profi fotograf nepoužívá APS-C kvůli prodloužení ohniska. To je nesmysl. Používají to hlavně z důvodů úspory hmotnosti a větší skladnosti těch skel. Kazdy, kdo někdy fotil se 400/2.8 nebo 500, 600mm sklem ví moc dobře, co to váží. Cena nehraje roli. A nebo volbou APS-C těla potlačuješ to, že máš teleobjektiv s horší kresbou v okraji obrazového pole. Tu mají všechny, pouze ty nejdražší jsou na tom o něco lépe.

Jinak crop faktor samozřejmě žádné "prodloužení" ohniskové vzdálenosti nedělá a ani dělat nemůže. Vyfoť si nějaký objekt stejným objektivem, třeba 400mm, na fulltextu frame a na APS-C a porovnej si výtisky. V případě APS-C uvidíš jen ořez full framového políčka. Nic jiného se nemění, stejná perspektiva.....

dudy: Nic ve zlým, ale to, že někdo, kdo má ve skříni dva tucty zlatých medailí za fotografii, fotí APS-C formátem naprosto nic neznamená. Každý má své potřeby. Někdo to umí s micro 3/4, někdo s velkým formátem. Někdo tiskne, někdo zvětšuje. Já kupříkladu opravdu nemumím používat rybí oka, i když se snažím. Prostě na to nemám oko.

Jinak nevím, kam se posunul Michal při výběru z, neb jsem to nesledoval, ale ta Fujina bude dobrá.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pon úno 11, 2019 15:54

Však proto sem to taky psal.
Stroje a skla za miliony dobrou fotku neudělaj.
Takovej Šibík fotí mobilem...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 16:04

dudy: Je to možný.

Jinak jsem ještě zapomněl napsat s tím cropem jednu důležitou věc. Použití cropu ve wildlife fotce má další velké mínus. A tou je menší prostor pro ořez výsledné fotografie. Hlavně na akční fota, letovky ptáků, formule 1 a vůbec všechny rychle se pohybující objekty. Pokud tohle fotíš, tak víš, že není moc prostoru a času na kompozici. Řeší se to sériovým kulometným způsobem focení. Z té se pak vybírají nejlepší fotky. Ty mají z 99% špatnou kompozici, takže se to ořezává. Pokud máš full frame, tak můžeš řezat víc.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 16:40

Kjuba - samozřejmně že ho fyzicky nezvětší, ale mas tedy jiný výřez pokud chceš slovíčkařit.

Ano orezy se pak jistě dělají hůře pokud mas snímače s podobně velkými body na snímači z důvodu šumu - pokud bude mít aps-c 20MPx jako ff s 20MPx ořez můžeš dělat na obou - jen na tom aps-c bude většinou vždy více šumu díky menším bodům snímače pokud se bude jednat o stejnou generaci čipu.
Rozdíl je i hloubka ostrosti.

https://www.fotolab.cz/blog/crop-faktor ... kutecnost/

Zde je to krásně vysvětleno.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 16:52

To není slovíčkaření, ale konstatování toho, že takhle to nefunguje, přestože spousta lidí si to myslí. Ty jsi to jistě věděl, ale nejsme tu sami a napsáno to bylo, řekněme nepřesně. Někoho by to mohlo zmást.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon úno 11, 2019 18:38

Kjuba - no dobře ale říct že to dá jiný úhel záběru tak si pod tím zas většina lidí nepředstaví to co jsem myslel.

Jinak jsem se neposunul nikam - tedy pokud jsi to dlouho nečetl tak ano, jelikož jsem znovu vyzkoušel různá těla - nejvíce se mi zamlouvá ta Fuji XT3 hlavně to ovládání a příjemná cena a jaké k tomu mají skla. Vypadá to jako fajn systém.
Ale psal jsem že se připravuje Fuji XH2 se stejnou generací nového čipu z XT3 a ta má lepší grip a vydrž na baterii plus stabilizace a je to trošičku jiné, bude cenou jistě zas trochu vejš ale kdyby do toho dali zas trochu lepší hledáček asi bych nad tím uvažoval - v opačném případě by to mělo nepatrně srazit cenu XT3.

Nijak nespěchám tak si na to chci počkat jak dopadne ta XH2.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pon úno 11, 2019 19:09

Jo, rozumím. Tak šťastnou ruku při výběru. Ale něco mi říká, že budeš tak i tak spokojen. Jsou to všechno dobrý stroje.

Btw. Nevíš o nějaké dobré světelnější dvacce na Canon? Krom Milvusu 21/2.8 a Distagonu 21/2.8 ZE?

Něco jako Samyang 20/1.8 ED AS UMC, klidně bez AF s clonovým kroužkem bez signalizace zaostření. Samyang dělá skvělá XP světelná skla, ale zatím jenom 35/1.2, 50/1.2 a 85/1.2. Dvacka bohužel není a ani se nechystá. Sigma 28/1.4 Art je už málo široká. Světelnost 1.2 je zbytečně moc. Tak 1.4 je ideální.

Hlavně co nejhomogennější výkon v celém poli. Nepotřebuji excelentní střed a průměrný roh. Nízkou komu a astigmatismus.

Docházejí mi už nápady, třeba mi něco uniklo. Klidně přes redukci, nové, starší optické návrhy ( i když u starších designů asi nebude vyhovovat nic kvalitou).

Díky
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru