Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » čtv pro 27, 2018 21:35

Budeš mít jednodušší si založit nějakej kick starter, sehnat dost kavek, co ti dají prachy a zadej si výrobu :-P
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 21:56

netvrď mi, že je to úplně nepodstatné a ten čip vydrží takhle makat 10 let.

Tam bych problém nehledal. Nevím, jestli Ti vydrží 10 let, ale za to si myslím, že čas, který do toho hledáčku budeš koukat se ani řádově nebude blížit 10 rokům.

Další problém je výrazně menší vydrž na baterii oproti zrcadlovce.

Lze snadno vyřešit nákupem baterií.

Taky nevím jak přesně se bude chovat EVF při prudkých změnách světla - na prodejně vypadají ty hledáčky už pouzitelně ale co třeba v noci co při focení proti slunci a td.

Netuším, jestli Ty už budeš spokojen. Já dříve nebyl vůbec, dnes už ano. Vývoj v EVF za posledeních pár let urazil velký kus cesty.

Na ten Focusing Screen jsem zapomněl. Chtěl jsem si ho kdysi koupit, ale nakonec nekoupil, páč jsem se smířil s AF v té podobě, v jaké mi ho naservíroval Canon. Můžeš zkusit, ale moc bych si od toho nesliboval. Navíc já myslel, že jsi mluvil o klínové matnici. Ale zdá se, že se vyrábí i ta..... Takže super.

Ad vypálené pixely. Toto už dle mě není k debatě. Čipy vydrží daleko víc/déle než dříve a navíc pár mrtvých pixelů není dnes problém odstranit v postprodukci. Jedině v případě 5DsR bych byl opatrnější. Nemá to LP filtr a čumět s tím přímo do slunce by možná mohl být problém. Nějaká vysokoenergetická částice UV záření by mohla třeba světlocitlivou buňku oslepit. Nevím, pohledej. Je to jen myšlenka.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 22:14

Pokud by byla snížena životnost u cipu bez LP filtru tak ten nemá ani Fuji vlastně skoro u všech modelů - takto masově s tím přišli dříve než C/N. Ten Nikon D500 ho taky nemá.

Jo bateriemi navíc to řešit lze.

Ty matnice mají různé typy - štve mne ze třeba na 6D MII mají jen jednu ale na starší 6D asi 5 - snad brzo doplní.

Ty hledáčky EVF nevím no..... prave když si vzpomenu na ty starší a fotaky co sem měl pujceny byl to hnus, ale všichni říkají jak to šlo poslední 2-3 roky dopředu.

U té Fuji mají 60 snimků/s (lze zvednout až na 100) a rozlišení 3,69 MPx což je parametrove na dnešní dobu mezi nejlepšími - zda to v praxi stačí na všechny situace ale nevím.

No fajn když pominu problém s MF který tedy vypadá ze se dá řešit přes tu firmu - z těch zrcadlovek bys vybral jaký model do 50t?

Z bezrcadlovek? Je tam ještě Sony A kde se dá FF i APS-C.

Dal bys přednost zrcadlovce nebo bezzrcadlovce a proč?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 22:29

Já, ale opakuji já pro svojí potřebu bych vybral opět 5DIV, protože mám na to hromadu skel.

Jinak ale to je moje poslední DSLR. Další tělo už bude mirrorless. DSLR je mrtvé. Počkám, s čím se Canon vytasí, až to bude aktuální. Doufám, že udrží kompatibilitu EF skel. Protože jinak to bude muset jít všechno z domu. A to bude hroznej voser si zvykat na nový skla.


Kdybych ale žádné neměl, tak bych dnes šel asi do Sony Alpha Alpha A7 MkIII. Hlavně z důvodů focení za nízké hladiny osvětlení. To vysoké ISO za šera nebo za tmy je prostě obrovský bonus. To je až neuvěřitelný rozdíl.

Další důvod pro mirrorless je objem a hmotnost. Pro mě s rostoucím věkem celkem zásadní věc.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 23:17

Kjuba - Canon se už vytasil i s Nikonem

Canon eos R
Nikon Z7 a Z6

Oboje jsou FF skla jdou použit stará i když u nikonu přes konvertor mají na tom novej bajonet pro svetelnejsi skla do budoucna - prej chystají něco kolem f0,7 nebo je to teoretické maximum - něco takového sem někde četl.

Canon to totálně zabil nějakou dotykovou plosinkou přes kterou šoupeš prstem místo kolečka no vůbec se mi to nepozdava - co je hezké ze závěrka prekrejva čip když je sundany objektiv.

Oboje jsou novinky teď z podzimu.

Hm to co píšeš ty - poslední dslr teď nějak říkají všude - dokonce mi to vpalil i prodejce když sem koukal na Fuji a říkám nojo hezky ale je za tu cenu už DSLR a on.... je no ale nemá dnes význam.

5D ne těch 75 za tělo nedám to je moc kor když k tomu chci rovnou 2-3 skla.

Na tu Sonku se chci ještě kouknout ale myslím ze ta 3 byla taky draha - oni toho maj nějak víc dle specifikaci musím pozjistovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 23:24

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pát pro 28, 2018 10:09

Jo já vím, že Canon má nový EOS R. Canon ještě v celku sleduju. Ale zatím to není pro mě. Dávám tomu ještě tak cca 5 let než se to vychytá.

Pokud nepožaduješ studiový výstup, tak nevím, ale 5dsr je asi zbytečná.

Ale je fakt, že ta Fujina vypadá moc pěkně. V ruce jsem to sice neměl, ale intuice mi říká, že to bude v pohodě. Fuji dělala vždy velmi kvalitní věci v kinofilmu i ve stredoformátu. Měl jsem v ruce kdysi 690tku a byla moc fajn. A navíc rozměrově fakt kompaktní, včetně skel. U nás ale není moc rozšířená.

Sony dělá myslim těch těl víc. Neorientuji se v tom nějak dobře, ale já měl v ruce tu 7 MkIII. Tak pohledej. Třeba dělají něco levnějšího.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod remy77 » pát pro 28, 2018 12:54

dudy píše:
Michal82 píše:...Fotoaparát který neumožní plně manuální provoz nemohu považovat za profesionální...


Ty seš profi fotograf?
Já jen že jediný fotky co si sem dal, byly šlohý produktovky.
Postni nějaká svoje profi díla přes prizmatický hledáček...

Já myslím, že pro tebe je jedinou volbou Hasselblad H6C nebo nějaká stopadesátimegová Phase One, navíc, jako bonus, jsou to oba seveřani...

Budeš mít lepší vybavení, než Šibík se Saudkem dohromady a takový nároky na fototechniku jako ty, nemá ani NASA...


Ja som zas zvedavy, aky stativ vyberie do orkanu ... :-k
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pát pro 28, 2018 14:48

Kjuba dnes jsem si zas osahal ty Fuji konkrétně XT3 a H1 jako je to hezky udělané to tělo a rozměry fajn.
Víc z toho dnes nemám oba přístroje měli totálně vybitou baterii - u Škody na to asi dlabou.

Uvidím ještě jsem četl ze na začátku roku by měla přijít H2 se stejným čipem co má XT3.

Zrcadlovky sem vzal jen z lehka 6D a D750 pocitově se mi víc zdál ten Canon. Sonky sem si nevšiml ze by byla vystavená. Podívám se potom v UK.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pát pro 28, 2018 18:08

Kjuba - hodně zajímavá recenze, uživatelské postřehy a né jen soupis parametrů.

https://alikgriffin.com/fujifilm-x-t3-review/

Asi si počkám na tu XH2 co má přijít začátkem roku a obsahovat to co XT3 - která by mohla lehce spadnout cenou a budu vybírat mezi jedním z nich.

Na ten omak je to to co chci a ty ostřící pomůcky v hledáčku se mi hodně líbily, rozměry malé a tu vydrž hold poresim další baterii nebo přídavným gripem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » pát pro 28, 2018 18:35

Hmm, díky, to si rád přečtu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » sob pro 29, 2018 13:28

No tak sem zkoukl

Nikon Z7
Canon R
Sony A7iii
Fuji XT2 a 3

Hezky vedle sebe konečně nabité baterky takže dobré srovnání hledáčků ;)

Asi nejvíc se mi líbil hledáček na R byl největší, potom Z7 a XT3 asi bych neměl výhrady a pak A7iii a XT2 ty mi nepřišli dobré byl tam znát rastr a divné kontrasty na hrany a td.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » sob pro 29, 2018 18:15

Michale, vem domuvahy, ze to, co bys chtel (vymejitlna matnice, atd) je v digisvete vyhrazeno pro opravdove profesionaly - v tech pristrojich to najdes jak u C tak i N. Ale jsou to palky. Jinak se bere, ze tu matnicu nanaut. ostreni muzes nahradit pouzitim Live-view, kde mas k dispozici pomucky jako u bezzrcadlovek.
Jeste se muzes zkusit obratit na nejaky ofiko servis nebo primo vyrobce, jak je to u (nej)vyssich rad zrcadlovek Pentax. Ony jeste ne tak davno mely moznost vymenitelnych matnic i s pomuckami. Pokudndobre vim (ale uz jsem se o to davno nezajimal), minimalnenje "neoficialni" moznost u nekterych typu vymenit matnici v origos servise. Toto mozna jdeni u N nebo C, jen nikdo z jich to nebude moc inzerovat.
U Pentaxu bys mel asi nejvetsi moznosti manualni prace. Melo by na ne jit pripojit jakykoliv M42 objektiv, kde najdes stare dobre manualni skla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » sob pro 29, 2018 18:28

Jo u Pentaxu se dá matnice měnit a dokonce se dá sehnat.
Bajonet sedí i se starejma P-K sklama a maká i s ne Áčkovejma vykopávkama.
Ale Pentax není in profi, dokonce i fullframe K1 II je taková... Prostě profíci to nemaj...
Možná tak 645...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » sob pro 29, 2018 19:06

Apuka - hele origo matnici vo chci má dnes jen Canon k 1D. Ale neofiko sem našel jak sem psal vejš a dával odkaz a tam jsou prakticky na všechny zrcadlovky.

Ostrit přes displej u zrcadlovky nechci to dle mne úplně postrádá smysl - jsem zvyklej na hledáček.

Na bezrcadlovkach se to dá a třeba ta Fuji to má hodně vymakane kde třeba v té recenzi co jsem včera postnul je to přímo ukazane.

Ty EVF hledáčky jak sem na to dnes koukal - něco se už dá ale zcela upřímně - i ten Canon R má hledáček ze oproti optickému to je okamžitě poznat proste jako optickej to ještě par let vypadat nebude.

Další postřeh - jak sem psal rozměry těla jsou fajn menší a td.
Nicméně - rozměry skel které jsou na podobne úrovni jsou většinou prakticky stejné.
Koukal jsem třeba na fujion 8-16/f2,8 vs Canon L 16-35/f2,8 a td.
Takže zas tak menší ta výbava není.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » ned pro 30, 2018 20:18

Radit asi nebudu, nemyslim si ze v pripade M82 je to vubec mozne ani na teoreticke rovine :D par osobnich postrehu, ostane neco jsem tu uz psal.

Fotil jsem na kinofilmovou zrcadlovku, po delsi pauze jsem presel na APS-C bezzrcadlovku, an tu fotim nejakych 6 let ac asi dost specificky
99 % fotek vzniklo s batohem an zadech, 99 % fotek je pres displej ac mam u druheho tela EVF, 95 % vzniklo jednim objektivem, takze ho skoro nesundavam
Sony ma asistenta manualniho ostreni, funguje to dobre, ac asi nemusi vyhovovat kazdemu, fotim tim vyjimecne najky fotky starymi FF skly.

Jsem s bezzrcadlovkou spojokejn slouzi dobre bez vytek. Telo je diky tomu o krapet mensi, objektivy jsou samozrejme plus minus stejne.
Chapu ze koukani an zaber pres zrcatko ma jiste kouzlo a neni tomu zpusobu co vytknout, ale ja fotim kvuli vysledku, ne kvuli kouzlu :) diky tomu nejsem omezen rozsahem hlavy ale rozsahem rukou s vyklopnym displejem. A taky nosim bryle :)

DSLR je podle me vymirajici segment, vyrobci to samozrejme nepripusteji, pac by na tom finacne tratili. Canonu s Nikonu uz davno ujel vlak, jsem zvedav zda ho jeste dohoni, respektive zda bude stacit, ze ted naskocili na ten hodne opozdeny :)

Zadnou degradaci cipu nepozoruji.
Vydrz na baterky je nic moc, pricemz me spis stve, ze udajne sony pouziva stejne akumulatory u roky bez enjaky snahy o inovaci, ale treba to neni pravda. problem resitelny externim akumulatorem, beztak ho musim mit kvuli telefonu s sebou.

Hm takova ta vec ohedne mnoho nastavovacich "analogovych" kolecek nahore, ono to vypada sikovne, ale podle me je to spis prezitek ci zbytecnost, ve smyslu, ze bych se tim neovlivnoval vyber, ono totiz nejdulezitejsi veci mam nastaveny stejne rychle univerzalnim koleckem, kor pokud je jedno kolecko na druhy strane tela. Pro me to znamena nastaveni clony, obcas iso ci korekce, vse na dve kliknuti a par pootoceni an miste kde mam palec tak jako tak.

Pro me je tezke rozhodovani zda casem prejit na FF.
Vzhedem k memu vyuziti je vetsi velikost a hmotnost tela a skel nevyhoda, na druhou stranu, kdyz se najaka ta fotka povede, clovek by byl radsi za data z FF cipu :)
To co ted predstavil Canon a Nikon je pro me nezajimave, nevidim zadnou zasadni pridanou hodnotu oproti Sony + ten ujety vlak :) Ostane co jsem zlehka zahledl recenze, nikdo neni prilis nadsen oproti starsi verzi A7, tak snad jen ti, co jsou slepe verni znacce.
Co mi prijde o dost zajimavsji je novy system panasonicu a sigmy, hlavne az uvede telo sigma pokud bude mit vlastni cipy, od tohoto systemu bych ocekeval mnohem vice inovaci a primou konkurenci Sony.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon pro 31, 2018 7:13

Scinkk ale jde to mi poradit.... teoreticky :D

Hele já si to focení přes displej neumím moc představit, jako ještě u krajinky jo ale jinak sem proste zvyknutej na optickej hledáček.

Ten elektronickej - ono je fajn ze hned vidíš jak bude fotka vypadat to jo ale je to pro mne proste úplně jiné a většina těch hledáčku se mi prostě nelíbí ale silne se zlepšují - před 3 lety se mi nelíbil ani jeden ;)

Kdybych srovnal Sony A7iii s Canon Eos R a Nikon Z7 tak Sony má nejmenší tělo opravdu kompaktní a celkem dobré ovládání. Nikon má velké tělo a ovládání docela podobne jako u jeho zrcadlovek, Canon má velké tělo jako u zrcadlovek a ovládání opravdu hnusné za mne osobně. Ta dotyková hovadinka je fuj a celkově je to takové divné.

Kdybych srovnal hledáčky tak nejlepší má Canon těsně Nikon a pak dlouho nic u Sony je proste vidět ze ten hledáček recykluje už dlouho - bylo by na case ho změnit.

Co se tyče mechanických koleček u Fuji - mne se tohle totálně líbí a jak proste nejsem zvyklej na digi tak Fuji umím hned krasne ovládat je to rychle intuitivní a hlavně i když mas foťák vypnutej víš hned co je jak nastavené a pro prebastaveni ho nemusíš ani zapínat. Taky je to hrozne jednoduché a rychle v tom ze si hned nastavis režim jaký chceš.
Priorita CLONY - nastavim si clonu na objektivu a ČAS a ISO nastavim na A.
Priorita ČASU - nastavim si čas a CLONU a ISO na A....
Proste snadné rychle kombinace.

Provedení těla - Fuji a Sony je na omak masivní poctivý kov. Canon a Nikon jsou z hořčíku no působí to jako tvrdý plast ale ok co bych vytkl spíše není to tak precizně slicovane což je vidět i u jejich zrcadlovek.

Co se tyče APS-C vs FF - je to těžký. Myslím ze kvalita dnešních top APS-C což Fuji je by měla stačit. Hloubka ostrosti díky velmi světelným sklum taky. Na druhou stranu kdyby Fuji měla FF kvalita by šla jiste ještě nahoru ale co sem procital tak se FF vyhejbaji jako čert kříži a nemají v plánu ho dělat jelikož by to moc konkurovalo SF který mají. Ten jejich snímač je dost specifický - nemá LP filtr a používá jinou než Bayerovu masku a také jde o BSI.

Myslím ze bych do jejich APS-C klidně šel - vadí mi snad jen to že hledáček není tak velký jako u EOS R - u Canonu/Nikonu/Sony bych šel asi do FF a u každého bych měl více výhrad - Sony nejhorší hledáček a displej, Canon tam se mi líbil jen ten hledáček u R jinak ta 6DMii ale je to zastaralá technika zas dobré ovládání, Nikon ani ryba ani rak.... ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » pon pro 31, 2018 10:09

Já jsem se před rokem rozhodoval za co mám vyměnit m43 systém. Neviděl jsem v něm moc budoucnost a na noční focení to prostě nebylo ono. Zrcadlovky jsem zavrhl rovnou - ta technologie je mrtvá a jestli ne teď tak za pár let bude. Zbyl mi Fuji a Sony. Sony mi nesedl ovládáním.. nevím přišla mi to jako taková hračka s plno funkcemi. Skončil jsem u Fuji - mechanická kolečka jsou skvělá. ISO , čas a kopenzaci vidím hned jak mám nastavenou a clonu u některých objektivů taky. Navíc clonový kroužek je dost návykový. Šel jsem do X-T2 (teď bych šel do x-t3 asi, ale z x-t2 upgradovat nebudu, to mi nedává moc smysl).

Objektivy jsou taky skvělý, chybí mi snad jen nějaký levnější zoom (něco jako 100-300)

Dlouho jsem zvažoval zda nejít do FF.. v té době nebylo nic co by mi zaujalo, do budoucna možná panasonic, ale ta změna systému je neskutečně drahá sranda.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon pro 31, 2018 15:47

Zdéňa - super to je přesně ono co potřebuji.

Právě ty mechanické voliče to je moc fajn, mám je teď na staré zrcadlovce spolu s clonovym kroužkem na skle - celkem nechápu proč se toho výrobci zbavovali když to fungovalo perfektně.

Jak se ti jeví ten hledáček v praxi?
Myslím takové ty situace kdy třeba sledujes rychlej pohyb nebo prejdes ze tmy na prudké světlo a td - jak se to chová?

Mě na XT2 přijde ještě takovej hrubší ten hledáček na XT3 má vyšší rozlišení už plus tam sou další věci ale souhlasím ze mít XT2 tak bych určitě na XT3 nešel to bych si počkal na XT4-5 nejdřív.

Zaujala mne i XH1 ale vnitřnosti jsou z XT2 takže bych počkal na XH2 co má vyjít na jaře - displej mne ani tak neláká spíše větší grip a ta stabilizace by se mohla hodit ale hlavně pořad doufám zda by nepoužili aspoň více zvětšený hledáček a taky by XT3 měla trochu spadnout na ceně.

Jak ti foťák funguje v mrazech (kolik cca nejvíc si s nim dával) voda a td v pohodě je to dobře zatesnene?

Jaké mas k tomu skla? Kolik váží celá tvá sestava?

Něco co ti na XT2 vadí?

Dekuji. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon pro 31, 2018 16:32

Michale, kdyz chces vetsi hledacek, koukni se po zvetsovacich pridavnych hledaccich - namontujes to na stavajici hledacek a zvetsi ti to o prislusny koeficient, 1,3x nebo 2x podle druhu. Ja jsem se na to koukal pred lety na N D80 a vypadalo to opravdu fajn.

Ad ostreni na LCD: jde to dobre, ale hledacek plne nenahradi. At je sebelepsi, kdyznbudes ostrit se sluncem v zadi, tak to bude boj.
Ad EVF: cim dal jsou lepsi, ale opticky hranol se "spravnou" matnici nikdy nenahradi, vzdy tam bude rozdil, ktery na hranol zvykle oko vidi - neco jako LP vs CD. Proste digital je digital, analog z toho neudelas. A ne vzdy je digital lepsi analogu. Ale EVF na bezne pouziti jsou dobre, problem s nim mit nebudes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » pon pro 31, 2018 16:51

Apuka - ty zvetsovaci čočky já vím ze tohle bylo u Leica foťáků používalo se to pro delší skla od 80mm.

Dobrej typ jestli to ještě dnes dělají a jde to na Fuji nasadit.

No prave.... jak si psal, optickému se to asi jen tak nevyrovná co do kvality obrazu.
Na druhou stranu ostření by mělo byt přesnější jelikož se ostří přímo na čip a ne na matnici.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » úte led 1, 2019 12:23

Michal82

Zkusím to vzít postupně:
- Pro mě je hledáček ok už na x-t2. Ale to může být tím, že jsem klasickou zrcadlovku nikdy neměl. Ve 2014 jsem přešel z ultrazoomu na mirrorless Olympusy. S každým dalším mám ten hledáček lepší. Fotím z 90% landscape, zbytek rodina a dítě, a vše ok. Nikdy jsem nezaznamenal problém. Snad jen noční focení, ale tam to zrcádko bude ještě horší. Pro tebe když budeš kupovat X-T3 tak je to krok ještě dopředu. Já jsem s tím na X-T2 spokojen. X-H2 na mě byla už moc velká, stabilizaci stejně extra nevyužiji.

- Mám ho od března, takže zatím jen 2x ranní Šumava s minus 10 a vše v pohodě. Několik dešťů a focení vodopádu taky ok. I s 10-24 což není WR.

- Mám za tu dobu už celkem dost skel. Většinou jsem to kupoval ze zahraničí, sice je problém záruka, ale ty ceny tam byly klidně o 40% levnější.
    10-24 - Ten používám nejčastěji. Sokojenost, mohl by být WR ale zatím s tím nebyl problém.
    18-55 seťák, který kreslí na seťák skvěle, tay spokojenost
    35 f2 - používám na focení dcerky nebo sem tam něco jako portrét
    55-200 - celkem rozumný zoom, beru ho skoro všude ssebou
    samyang 12 - jen na astro
Nemám zváženou sestavu (mohu zvážit až budu doma). Třeba do Alp na přechody po Alpách beru 10-24, 35 f2 a 55-200. Samyang jen když vím že bude hezká noc. Letos bych rád koupil 16-80 až ho vydají. To bude takový univerzální cestovní objektiv. Na delší přechody jsem zvažoval 50-230 místo 55-200. Je o dost lehčí, malinko horší ale rozdíl není zásadní. Chybí mi něco jako 70-300. Na podzim a v zimě rád vyrazím fotit třeba Alpy ze Šumavy a na to by byla lepší. Ta 100-400 je na mě moc profi a drahá.
Pak jsem zvažoval ještě laowu 9, je prý skvělá. Až budu mít 16-80 tak budu řešit zda brát 10-24 i 16-80 nebo zda nevzít jen třeba samyang 12 a pak 16-80. Ale třeba v Alpách je kolikrát ten ultraširokáč super. Fotím i panoramata ale občas se to hodně široké sklo hodí.

- Nic mi nevadí. Jsem fakt spokojen. Mohla by být lepší aplikace na ovládání přes WIFi, ale to jsou fakt detaily. Jediné co mi vadí, že jsem ho jednou poslal ze stativu na šutry a mám tam asi půl cm dlouhou mikro prasklinu, takže dávám raději pozor za deště. ALe to byla moje blbost :)

Klidně se ptej, nebo kdybys chtěl zvážit sestavu tak dej vědět.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » úte led 1, 2019 15:47

Zdéňa

Hele ty skla.
Pokud chceš 70-300 a nechceš jít do 100-400 a přitom mas již 50-200 tak bych viděl jako ideál koupit telekonvertor 1,4x

Měl bys tak sebou 50-200 a 70-280 za nízkou cenu a s minimálním nárůstem objemu vybavení a váhy eventuelně ten 2x což bys měl sklo 100-400,
kde slibuji ze se výkon blíží původnímu výkonu bez konvertoru - u té 1,4 to prý kvalitu už neovlivní.

https://www.fujifoto.cz/objektivy/telek ... gJL6PD_BwE

Hledáček - pročítal jsem nějaké Fuji rady a údajně hledáček pracuje ve dvou módech - menší obraz s údaji pod hledáčkem a větší obraz. Mám pocit ze sem měl údaje pod hledackem, jak sem zkoušel hodně přístrojů tak si tím nejsem jist, takže bych tohle vyzkoušel přepnout pokud bych získal větší obraz tak asi by mohl odpovidat tomu eos R.

Ty skla - já bych prave chtěl ty WR jelikož to počasí je často deštivé.

8-16 f2,8
vypadá hodně dobře - co je horší je cena a druhá věc to sklo by bylo na krajinu - nemá to závit na filtry a má to sluneční clonu na pevno - nevím zda existují filtry co se na to daji nějak pridelat což tedy považuji za silné mínus, jinak je to prý super sklo ale zrovna zde by člověk čekal práci s filtry - prechodak, sedej, polarizak.

16-55 f2,8
který je moc fajn a mám ho zatím asi vybrany jako takový základní setak na začátek a zbytek potom dokoupit....?

Je to hlavně z důvodu ze jak sem to procházel tak mi chybí utesnene skla kol 35mm s lepší svetelnosti - prý bude něco kolem f1 ale cca koncem roku nebo příští rok. Původně sem chtěl kombinaci tři pevných skel 16mm f1,4 a 35 ale tam je jen ta s f2 a k tomu pak nějakou taky svetelnou 50 cca.
Trochu váhám zda se opravdu vydat cestou tohoto zoomu protože minimálně 50 budu chtít se svetelnosti do f1,2 stoprocentně i když na ten zoom 16-55 sou skvělé recenze ze snad nemá jedinou optickou vadu v celém rozsahu na libovolnou clonu. Bylo by fajn pokud by udělali pevnej kolem 10mm nebo 12mm potom by to byl dobrý doplněk k tomu zoomu. A na portrét potom nějakou světelnou 60mm nebo 70mm což bych klidně mohl.
Skla 16, 35, 50 budou cca 2-3 dražší a těžší a zaberou více místa jak ten 16-55.

Vidíš zásadní rozdíl v kvalitě mezi 35/2 a 18-55/2,8-4 pokud to beres na ten portrét?

Samyang - jaký je ve srovnání s Fuji skly?

Kde ti prasklo to tělo?

Do větru je dobré na stativ pověsit batoh.

Používáš ty JPEG....? Ty simulace filmu vypadají úžasně.

Taky se mi líbí ze prý podpora je hodně dobrá - nové verze firmware
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » stř led 2, 2019 12:35

Zdéňa - koukám bratři z východu mají hezké recenze.

https://youtu.be/KcRHniXipBM

Zde písemně

https://magazin.aqt.sk/vlajkova-lod-od- ... ifilm-xh1/

Testoval tedy XH1 takže čip a střeva co máš v XT2.

Co mne hodně zaujalo tak dle jeho porovnání jsou fotky z XH1 a 16/1,4 a 90/2 ostřejší a detailnější než z FF Nikon D5 se sklem 70-200/2,8.

Další zajímavý postřeh je že skla 16/1,4 a 90/2 byt jsou perfektní nemají co do kresby nijak výrazně navrch oproti tomu zoomu 16-55/2,8 a není zde tedy tak velký rozdíl jako je běžné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » stř led 2, 2019 13:51

Michal82 píše:No tak sem zkoukl

Nikon Z7
Canon R
Sony A7iii
Fuji XT2 a 3

Hezky vedle sebe konečně nabité baterky takže dobré srovnání hledáčků ;)

Asi nejvíc se mi líbil hledáček na R byl největší, potom Z7 a XT3 asi bych neměl výhrady a pak A7iii a XT2 ty mi nepřišli dobré byl tam znát rastr a divné kontrasty na hrany a td.


A7III pouziva EVF z predchoziho modelu A7R2 ... pokud bys zvazil A7R3, tak ta uz ma EVF lepsi.
Nicmene i tak si myslim, ze Canon bude asi stale lepsi (tedy z hlediska hledacku, jinak stoji za starou belu).
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » stř led 2, 2019 14:39

musashi - aha no jako těch A7 je tolik, ze se v tom neorientuji myslel jsem ze ta iii je nova ale asi jak píšeš tak až ty R - tu ale neměli vystavenou.

Jj u Canonu byl hezkej jen ten hledáček zbytek se mi nelíbil to ovládání zprasili jak to šlo - nechápu po tom jak si drželi ovládání zrcadlovek stejne.

Nicméně nejvíc mě zaujala ta Fuji je to proste ovládání které mi hned sedí a nemusím se ho učit na ty hlavní parametry a jen bych musel nastudovat doplňkový tlačítka. Provedení těla se mi líbí a pokud by mi ještě šel přepnout ten hledáček tak aby využil celou plochu bez okrajů kde jsou zobrazeny parametry tak asi nemám už jedinou vážnější výtku - ano baterie je menší ale prý se místo těch cca 350 fotek dá jet i na 1000 pokud se aktivují úsporná opatření a vypne displej - který na focení stejně nepotřebuji. Dal se dá rozšířit tím batery gripem který má další 2 baterie takže něco přes 1000 fotek na plné nastavení nebo kol 3000 v uspornem režimu.
Asi to řeším úplně zbytecne protože z filmu jsem zvyklej udělat par fotek za den když někam beru foťák - proste nestrilim z toho jak z kulometu, ale spis koukám hledáčkem, což ale zas zde bere hodně baterie asi proto se toho bojím.

Takže si spis vyberu skla a počkám co ta XH2 i když pokud bude mít zas stejný čip co XT3 a rozdíl bude jen ve větším tele/gripu stavovem displeji a IBIS tak pro mne asi nebude mít smysl - na krajiny je stabilizace k ničemu a na dlouhý ohnisko bych ji mohl mít ve skle a portréty a td se středním ohniskem při možnostech ISO z digitalu budu mít čas taky vždy dostatečně rychlej. Video s tím točit nehodlám. Takže spíše z důvodu co kdyby přišli s něčím nečekaným a trochu to srazí tu XT3 dolu - přeci jen přišla na podzim tak ta cena dolu půjde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » stř led 2, 2019 18:58

Uprimne, pokud resis rozmery a vahu, nedava smysl tam pak rvat grip. Myslim, ze i tech 350 fotek je vice nez dost ... a v nejhorsim to druha baterie do kapsy jisti.
Jinak za me je Fuji urcite fajn v ovladani, ale ta vyssi tela (X-T3, X-H1) jsou skoro stejne velka jako Sony a pak nevidim duvod se omezovat na mensi cip, kdyz v podobne velkem tele mohu fotit na fullframe.
Vyhodu pak jsou uz jen skla, ktera pro APS-C urcite dokazou byt mensi nez pro FF ... na druhou stranu, treba na krajinu se da na Sony pres redukci nasadit spousta starych manualnich skel, ktera jsou mala a lehka ...
Ale samozrejme je to v zasade tak, ze kazdy system ma sve vyhody i nevyhody a tak je volba vzdy hlavne o tom, co Ti ktery system pro Tve konkretni ucely dokaze nabidnout.
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » stř led 2, 2019 19:49

Hele ale ta A7Riii stojí jen tělo o 45000 víc jak ta XT3.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod musashi » stř led 2, 2019 19:55

To je samozrejme pravda. Cenove je jinde. Ale zase je levnejsi nez treba Nikon Z7 :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » stř led 2, 2019 21:53

Kosmeticky ;) to už je stejný.

Nevím když sem četl srovnani A7iii vs XT3 tak rozdíl byl jeden krok na ISO. Když sem četl test XH1 tak prý lepší výstup jak Nikon D5.

Nepřijde mi nutné priplacet si za FF když ty rozdíly jsou minimální a to ovládání mi sedí u FUJI.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru