Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » stř pro 12, 2018 18:40

2Michal - nerozporuji, benzín už dlouho nepoužívám, slyšel jsem, četl jsem, ale osobní zkušenost nemám. Holt podle chuti každého soudruha. :D
2Mike - no asi do tematu vařiče a vaření. Ale jak mysláješ, je mi to celkem fuk.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř pro 12, 2018 23:12

PaKo píše:edit: Nová /mark iii/ verze by měla mít lépe řešená ta trhací očka, otázka je, jak si vede verze 2 ve zbytku zpracování.

Hrůza děs. Jak jsem psal do diskuze k tarpu na stránkách nalehko pod stejným nickem. Masakr. Po prvním vztyčení rupla plastová výztuha hlavní vzpěry. Proč proboha tak tvrdej, neohebnej a ještě k tomu prošitej plast?? Ty švy a podlepení tragédie jakou jsem ještě neviděl, ani na věcech z tesca nebo tržnice.... Obratem jsem ho vrátil.
Můžu pohledat fotky, který jsem jim poslal hned jak mi tarp došel. Je to škoda, ten tarp se mi kua líbil, ale to zpracování...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » čtv pro 13, 2018 9:11

Já zatím nedám dopustit na můj "cheap" tarptent Lanshan 2. Lehoučký jako jeho 5x dražší kolegové a zatím jsem nemusel nic řešit. Vše drží, nic se zatím neroztrhlo (ale ne, v orkánu jsem pod ním zatím nespal) i když jsem o nějaké lanko zakopl nesčetněkrát a jednou mi tarpem proběhl pes, který se do toho zamotal a na půl ho pobořil, když se toho lekl :D A přesto vše drží. Za těch pár šupů není co řešit.
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv pro 13, 2018 9:37

Ten tvůj vypadá dobře, jako velkou výhodu vidim moskytiéru. Já nakonec vybral tarp od Jurků, o 300g těžší nelepivou verzi. Je to jediná věc, u který jsem rád za váhu navíc. Zatim spokojenost, baví mě, že jde postavit na xy způsobů. A když začne průtrž, schodim batoh, během pár sekund přes sebe přehodim tarp a postavim zevnitř :) to s tou UL verzí nejde, lepí se to k sobě jak politý sirupem.
Jen ta moskytiéra tam neni. U Mazurskejch jezer to byl problém, ale šlo vevnitř uchytit a postavit STS nano moskytiéru. Hodně krkolomně, ale šlo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » čtv pro 13, 2018 10:05

Já se přiznám, že chodím bez moskytiéry jen se samotným tarpem (600g), pokud člověk nestaví nikde na větrově, tak je to v pohodě (ale pod nulou jsem v něm spal jen jednou, třeba budu mluvit jinak). Jinak lepivá x nelepivá. Prošly mi rukama 3 UL plachty od Jurka a 2 byly v pohodě a jedna už při dodání lepila. To lepení znamená, že je plachta zralá na reklamaci. A jen pro info, Lanshan rovněž nelepí :)
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » čtv pro 13, 2018 11:13

Olchor píše: u napichováků se rozmáhají kartuše systému "stop gas" , ty se dají sundat z vařiče, což je dost výhoda.

Mohl bys to prosim prelozit?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » čtv pro 13, 2018 11:15

dudy píše:Právě že ani z hlediska UL ten líh nefunguje.
Sem to tu někde počítal a už na dva dny vyhrává plyn (pokud nemáš půlkilovej coleman)...


Vždycky jsem se domníval, že to tak je. A proto jsem ani neřešil, že bych to zkoušel nějak exaktně porovnávat.
Domnívám se, že oblíbenost u UL turistů je u lihu dána tím, že je a) všude snadno dostupný, b) nemusíš s sebou nosit prázdné bombičky od plynu, ale prostě jen vyprazdňuješ nějakou flašku s lihem. Plus že to lidi baví, si s tím kapku hrát.

Sám v teplé části roku rád vařím na lihu, ale v zimě raději na plynu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » čtv pro 13, 2018 16:34

Miuan píše:
Olchor píše: u napichováků se rozmáhají kartuše systému "stop gas" , ty se dají sundat z vařiče, což je dost výhoda.

Mohl bys to prosim prelozit?


No - běžnou napichovací kartuš založíš do vařiče, ten jí propíchne a už to nesundáš, plyn by utekl.
Stop gas kartuš má uvnitř pod místem vpichu těsnění, takže když ji z vařiče sundáš, plyn neuteče a můžeš ji znovu nasadit.
Přílohy
kartuš.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv pro 13, 2018 18:59

PaKo, tys měl UL tarp od Jurka co nelepil? Já potkal tak 4 lidi a všem to lepilo. Ptal jsem se na to i Jurků, prej to je jiným polyuretanovým zátěrem. To by sedělo, my jich taky v práci máme x druhů, ale lepí jen jeden, kterej je určen aby vzdoroval slaný vodě.
Párkrát v noci jsem se bál i o nonUL tarp, nevim nevim, jak bych dopad, mít ten lehčí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv pro 13, 2018 19:30

Ad lepivost: měl jsem teď chvíli čas a zašel do labu, zeptat se na to lepení. Odpověď - nejspíš chyba aplikace. Špatná teplota při aplikaci, špatná doba expozice a tlak při aplikaci, špatný napětí látky při aplikaci, nebo jen špatně naředěná disperze či špatně skladovaná. A další.... Věděl jsem, že je to složitý, ale až takhle?
Vysvětloval mi proč se tak děje a jak to spolu reaguje a váže se na sebe, ale nejsu vystudovanej chemik abych tomu rozuměl až tak do hloubky.
Další podstatná věc - provedení PU zátěru má vliv na výslednou váhu látky. Jsou to řádově procenta, ale na celým tarpu už to něco hodí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Stani » čtv pro 13, 2018 20:30

PaKo píše:...Lanshan rovněž nelepí :)
A má Pu záter, alebo silikón? Lebo si myslím, že to bude obojstranná silikonizácia.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » pát pro 14, 2018 7:15

Jejda, to asi bude, to nebylo myšleno tak, spíš jsem reagoval na to, že Etheric psal, že šel radši do klasický plachty bez UL provedení, tj. že ne každé UL lepí a že ta lepivost je vada, ne vlastnost.

A propo - pokud i v Jurkovi řekli, že to je vlastnost, tak zahodit, spálit a co nejdál od nich...
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát pro 14, 2018 9:03

Neřekli přímo že je to vlastnost, ale vyznělo to tak, jakože je to normální a neni na závadu... Spíš to řekli stylem chodíme okolo horký kaše. Stěžuje si na to mrda lidí a nikdo s tim nic nedělá.
Chtěl jsem si ten UL objednat, ale potom, co jsem viděl naživo, radši 300g víc. A dobře jsem udělal, ten tarp je super a vydržel i dost velký vichry a deště. Píšou že ten tarp je pro dva... Ti nevim, mám 172cm, 55kg a přišlo mi to pohodlný pro jednoho s bagáží. Prostorný, nikdy se mi plachta zevnitř neorosila, což by se jistě stalo spat tam dva. Dle mýho je to tarp pro jednoho
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7991
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod PaKo » pát pro 14, 2018 9:13

Tak ten Lanshan (že ho zase vytahuji) je pro dva, ale možná takový jako ty, pro mě je to rovněž tak akorát pro solo akce s bagáží a psouchem :) Ale protože tak stejně trajdáme ve 100%, tak je to vlastně fajn :) Já pro sebe potřebuji prostor min. š. 90cm jako v posteli, což ty tarpy "pro dva" o šířkách 110-120cm splňují :P :D
PaKo
 

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte pro 18, 2018 0:48

Olchor, a jsou na tyhle napichovaci kartuse nejaky "sundavaci a zas tam daci" varice? A vubec, jak je to s dostupnosti? Abys na to nespolehal a pak vsude nemeli jen ty obycejny napichovaci a byl bys nahranej, to snad radsi koupit nejakou redukci na napichovaci kartus a mit klasickej sroubovaci varic.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » úte pro 18, 2018 9:27

Ne, není třeba žádný spešl vařič, prostě klasický napichovák. Když holt neseženu stop gas kartuš, použiju obyč. Akorát ji nesundavám z vařiče. Člověk pak musí být opatrnější při balení báglu, aby se kartuš nepohnula nebo ventil neotevřel, to je všechno. Mám na vařič samodomo futrál z petky, ten tohle nebezpečí omezuje. On ani ten stop system není moc dokonalý, někdy trochu uchází ( kontrola slinou), pak je třeba párátkem těsnění profouknout, dorovnat. Ale obecně jsou napichovačky daleko dostupnější ( i levnější) po celém světě, než ostatní systémy. Když už pracně seženeš třeba šroubovací, často je to půlkilovka, menší není. No ale na neletecké vandry u nás a okolí nosím běžný šroubovací plyňák. Je lehčí a praktičtější.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte pro 18, 2018 11:58

Neresila by to lepe ta redukce od Edelridu?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » úte pro 18, 2018 16:55

Nevím, nemám s ní žádnou zkušenost. Ale tam, kde koupíš šroubovačku, vždycky mají i napichovací, opačně to neplatí. Navíc rozdíl v ceně je dost velký - na Mallorce jsem kupoval napich za 1E a šroub stála 5E, teď v Řecku podobně. Takže za mě je lepší naučit se žít s napich vařičem a neřešit to. Doma je to jiné - kartuše plním a volím velikost podle akce.
No ale jestli je ta redukce dobře funkční, lehká a za rozumný peníz, proč ne.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte pro 18, 2018 19:35

Olchor píše:Ale tam, kde koupíš šroubovačku, vždycky mají i napichovací, opačně to neplatí.

Neplati to 100 % ani takhle. Zazil jsem, ze byly jen sroubovaci, samozrejme debilni zabozroutsky Campingaz (teda, on je vlastne bajonetovy...), na ktery jsem nemel varic (ted uz nosim redukci). Nic jineho, ani napichovaci a nebyl to jediny pripad (Italie).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte pro 18, 2018 23:03

Ty napichovaci jsou fakt vsude, vetsinou i v beznych super-hyper marketech, nebo v obchodech pro remeslniky (Obi, Hornbach atp), nebot se pouzivaji i v letlampach a tak dale, takze k sehnani to je. Akorat to je obycejny butan. Kdybych uz mel spolehat na napichovaci kartuse tak to poresim tou redukci Edelrid gas adaptor, nez shanet nejaky neskladny a tezky varic na napichovaci kartusi.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » stř pro 19, 2018 8:50

Tak jsem se díval na tu redukci, nevypadá špatně. Má s ní někdo zkušenost?
BTW - samostatný napich vařič nemusí být těžký. Můj má 220g komplet. Redukce je 140g + vařič, takže váhově cca stejné, ale výhoda univerzálnost.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod salaon » pát led 11, 2019 21:46

Rád bych se zeptal těch, kteří mají zmiňovanou redukce na napichovací kartuše:

1. Má v sobě nějaký mechanismus, díky kterému jde vařič odšroubovat z napíchnuté kartuše, nebo tam musí být trvale? Myslím obyčejnou, ne tu stop gas či jak to je.

2. Chápu správně, že je ze 2 dílů a na jeden typ se použije jen ten vrchní a na druhý musí být oba dva (taková ta kovová trojnožka/trojplacka či jak to říck, která netuším, na co slouží). A na ty modré campingas musí být jeden nebo oba díly?

Díky.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » pát led 11, 2019 22:44

Uplne nepobiram na co se presne ptas, ale jestli na tu Edelrid redukci, tak ta redukce musi byt na te napichovaci kartusi nasazena celou dobu az do spotrebovani plynu, ale na ni uz muzes libovolne nandavat a sundavat sroubovaci varice systemu Coleman. Jednoduse receno ta redukce funguje jako klasicka kartuse se zavitem. A jestli se ptas jak se ta redukce nasazuje a sundava, tak to snad prokristapana najdes nekde na internetu jestli to z obrazku co k tomu je pribaleny neni jasne, to snad popisovat netreba.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod salaon » sob led 12, 2019 0:25

Redukce mi je jasné, že musí být nasazená, ptám se na to, jestli z toho můžu sundat vařič, neznám konstrukci redukce.
Nasazení chápu, ale na nějakých zahraničních forech jsem četl, že to je jak pro napichovací kartuše, tak i pro nějaké další (myslím, že bývaly ješte takové drapákové či jak to říct), a na jednu se používá jen ten plast a na druhou komplet i s tím plechem.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob led 12, 2019 0:57

Mam tu druhou od nich, co dela ze zabouzroutske kartuse normalni a doporucuju se premoct a kouknout se do navodu, jak to nasadit spravne ;-)

Jinak varic samozrejme sundat jde, normalne ho odsroubujes, ale to uz vis. Jak pisu, jde o to udelat z nesmyslne kartuse normalni Coleman se vsim vsudy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » sob led 12, 2019 9:35

Jen upresnim, ze se jedna o 2 ruzne redukce, ta moje Edelrid slouzi na obycejne levne napichovaci, ta Mikova na Campingaz s bajonetem.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod salaon » sob led 12, 2019 9:40

Aha, tak to je přesně to, na co se ptám. Na netu vidím občas fotku s těmi plechy a občas bez nich, myslel jsem že to je jedna rozdělávací. Na ty napichovací jde která? Chystám se na GR20, a tak řeším hmotnost, jestli má smysl shánět redukci + tahat vařič, nebo vzít rovnou vařič na napichovačky, co mi zbyl z Maroka.
salaon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 9, 2014 10:52

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » čtv úno 28, 2019 17:26

Někde se tu občas probíraly malé mobily.
Hledám něco malého s tlačítky pro syna na ven. Smartphone tahat nechce, tak jsem objednal duplicitní SIM.
Díky za tipy.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod bl0nd4k » pát bře 1, 2019 13:42

Co se týče GR20 tak začátek srpna měli normální šroubovací kartuše tady:

Spar
Calenzana
https://mapy.cz/s/3pp3Z

I na jihu v půlce srpna tady:

Alimentation Du Col de Bavella
Quenza
https://mapy.cz/s/3pp4b

A několikrát jsme je potkali i cestou v obchodech. Třeba ve Vizzavone:

Supermarket, smíšené zboží
Vivario
https://mapy.cz/s/3pp4F
''Omnia mea mecum porto'' Bias of Priene
bl0nd4k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned črc 27, 2014 17:03

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 1, 2019 14:03

@ Budo - mám nějaký LG, večer se podívám co to je. Malé, lehké, velká výdrž, 1x vypraný a stále funguje. *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Treking