...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » pát pro 7, 2018 14:28

GreyMouse píše:V těch batohách měli láhve s chlastem? To by možná leccos (všechno) vysvětlovalo :-k


Polská(1) větrovka, to neznáš? Na začátku váží něco přes půl kila, na konci nic :D
Nebo třeba zkoušeli nějaký nový SuperUltraLight trend :D
Nejspíš to nebylo z hecu, ale údajně nějaká "dobročinnost", něco jako ten chlapík, co dokoulel na vrchol Snowdonu růžičkovou kapustu - nosem, při plazení po čtyrech. Akorát ten byl na rozdíl od nich připravený...

1: [ Česká/Slovenská/... doplňte dle libosti, abych neurazil ;) ]
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát pro 7, 2018 14:57

No jo, u nas v Beskydech mam Cuppu, ale ani ten nechodi ve spodnim pradle, ale v sortkach (a v Tatrach zjistil, ze je lepsi mit i delsi kalhoty :-)). Ale hlavne on to taky nezacal ze dne na den.
V sobotu bude asi dalsi kolo dobrocineni az do rakve (ma jit dalsi parta na dobrocinne ucely) :twisted:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 7, 2018 18:25

Pokud i tohle měla být dobročinná akce (pokud jsem dobře četla, v článku je charita zmíněná až v souvislosti se sobotní akcí), tak by mě zajímal poměr mezi vybranými penězi a náklady na záchrannou akci :?
(Občas nějakou korunu na charitu dám, ale určitě by mě nenapadlo dávat peníze někomu za to, že se chová jako debil ](*,) )
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát pro 7, 2018 18:30

Zachrannou akci ale plati nekdo jiny :twisted:

GreyMouse píše:určitě by mě nenapadlo dávat peníze někomu za to, že se chová jako debil

Proc ne? Kdyby se jim to povedlo a ziskali nominaci na Darwinovu cenu, tak by udelali to nejprospesnejsi, co by pro lidstvo udelat mohli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát pro 7, 2018 18:31

Otazka ale je, jestli to nahodou nebylo trochu jinak. Znas novinare. Kdyz ctu samozvaní otužilci, tak se mi rozsvecuje varovne svetylko, to je jak z Rudeho prava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 7, 2018 19:34

Pravda, leccos se mohlo ztratit v překladu. Uvidíme, jestli nebude zítra druhý díl :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2018 22:44

Něco nového k tématu? (nestíhám nějak sledovat zpravodajství ani černou kroniku). Jsme v sobotu před Bauhausem potkali dva týpky v kraťasech ... jsem měla na jazyku otázku, proč nejsou na Sněžce, ale udržela jsem se :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 12, 2018 13:34

Žádné další otužilce jsem v médiích nezaregistrovala, takže možná ti víkendoví dostali rozum nebo jim nápad rozmluvil už na začátku vítr případně horská služba :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ptrupek » pát pro 14, 2018 8:30

https://zpravy.idnes.cz/lavina-alpy-lyzar-zaval-rakousko-dq1-/zahranicni.aspx?c=A181213_191611_zahranicni_jabe

"...nejspíše kvůli špatné viditelnosti v ostré zatáčce přehlédl okraj sjezdovky a vyjel mimo ni do nechráněné oblasti. Po zhruba 15 metrech jízdy mimo sjezdovku ztratil lyži, pokračoval ale o dalších 20 metrů dále, než upadl. Tento pád pak způsobil utržení deskové laviny."
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob pro 15, 2018 23:09

@sobb: tady je neco noveho k tematu ;-) Jested a tentokrat nemuseli nikoho zachranovat.

Precetl jsem si to, oblekl zateplene kalhoty a primaloftku a sel ven ;-)

V diskusi je odkaz na celkem zajimavy clanek o tom, jak je to vlastne se ztratami tepla hlavou: http://www.bbc.com/future/story/2013070 ... -your-head
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » ned pro 16, 2018 12:19

Tvl, tule partičku otužilců potkat, tak, z čiré heterosexuální zbabělosti, prchnu v hvozd...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » ned pro 23, 2018 14:21

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát led 4, 2019 22:50

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Lavina na Malé Fatře

Příspěvekod Kuba Turek » stř led 9, 2019 20:56

Bylo to už v pásmu lesa někde pod Snilovským sedlem: https://www.horydoly.cz/tragedie/sloven ... fatre.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř led 9, 2019 21:16

...a to byla/je "jenom" lavinova dvojka...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » stř led 9, 2019 21:45

Poslední týden na Fatře s mírnými přestávkámi sněží, bez výrazných teplotních výkyvu (hlavně nahoru) a celkem dost fouká. Takže sníh je převátý, ne vždy svázaný a takovýhle žlab je "kapsa", která shromažďuje navátý sníh.
Takže když to říznete a spadne to, sníh se zkoncentruje na úzkém místě, protože nemá kam se rozprostřít. Proto byl zasypaný tak hluboko. Pruměrná hloubka zasypání v ČSSR je 80cm.

Dvojka nebo trojka, záleží na konkrétním místě a podmínkách.

Vím o minimálně dvou skialpových družstvech, která dnes byla na Fatře. První jezdili z Hromového směrem na Šútovskýá vodoopád. Druzí někde pod hřebenem v lese.

Podobným zpusobem cca 4-5 roku zpátky v dost podobném žlabu umřel pod lavinou jeden snowbordista.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv led 10, 2019 0:17

vonkreuz píše:Podobným zpusobem cca 4-5 roku zpátky v dost podobném žlabu umřel pod lavinou jeden snowbordista.


Myslíš asi tenhle případ na Poľudňovém grúni: https://www.horydoly.cz/snowboard/snowb ... gruni.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod honza83 » čtv led 10, 2019 18:40

apuka píše:...a to byla/je "jenom" lavinova dvojka...

Ono je vcelku irelevantní, zda bylo lavinová dvojka nebo trojka či čtyřka...Ale pokud má někdo rozum a posledních cca 14 dní byl při smyslech, tak ví, jak hodně nasněžilo a k tomu i fučelo a když pžijde na hřeben a vidí, že hřeben je vyfoukaný, tak ho snad musí napadnout, že ten sníh musí být nahromaděný někde pod hřebenem a reálně bude v žlabech lavinová 4. Navíc i horská na svém webu varuje před vstupem mimo zimní značení a převějemi.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 18:57

Hmm, myslel jsem, ze lavinovy stupen se udava podle nejhorsich podminek v oblasti tj. jestli byla ve zlabech 4, tak meli napsat 4. Nebo aspon 2 a misty az 4. Vzdyt je to i pro lidi, kteri muzou by zdaleka a nevedi, jako byly lokalni podminky a posledni dobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv led 10, 2019 19:14

Lavinový stupeň se udává všeobecně pro danou oblast, na Slovensku spíš celé pohoří. S doplňujícím textem - to byl právě tento případ: "Vplyvom silného vetra je snehová pokrývka nerovnomerne rozložená, v horstve hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Na hrebeni Malej Fatry je hrebeň je vyfúkaný s veľkými prevejmi, ktoré sú pri strate orientácie a následnom zaťažení veľmi nestabilné."

Nejde totiž postihnout jedním číslem úplně vše. Např. stačí aby někam zasvítilo slunce a může se tím zpevnit celá sněhová vrstva, nebo naopak vršek roztaje a sjede dolů. Nebo někde v dolíku za kamenem nafouká tolik čerstvého prašanu, že se samovolně utrhne a odjede do údolí. Nebo jako tady se přefouká sníh přes hřeben a uloží se o hodně níž na hranici lesa, kde už tolik nefouká a kde bys lavinu nečekal, ale protože je tam strmý terénní zlom v údolíčku, tak se tam lavina rozjede.

Podobně absurdní lavinová smrt potkala skialpinistu před pár lety v Beskydech: https://www.horydoly.cz/lyzari/lavina-v-beskydech.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 19:15

Aha, fajn, s tim textem je to OK.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 19:41

mike píše:myslel jsem, ze lavinovy stupen se udava podle nejhorsich podminek v oblasti tj. jestli byla ve zlabech 4, tak meli napsat 4. Nebo aspon 2 a misty az 4. Vzdyt je to i pro lidi, kteri muzou by zdaleka a nevedi, jako byly lokalni podminky a posledni dobe.
](*,) ](*,) ](*,) To je typicka ukazka, jak mnoho lidi, co chodi do zimnych hor (vcetne skialpinistu) vubec netusi, co znamenaji lavinove stupne. A uz vubec ne, co maji delat, aby zjistili aktualni stav a nebezpeci na aktualnim miste. Moje zkusenosti ukazuji, ze (obzvlaste ale ne vylucne) Cesi k tomu maji postoj: lavinova 1-3 znamena, je to v pohode, nic se nemuze stat, 4 znamena, no, mohli bychom zkusit, dame si trochu pozor (ale casto ani nevi, na co), 5 znamena - no dobre, tak jdeme na pivo ](*,)

Miku, vydava se jeden lavinovy stupen na jedno pohori, i kdyz jsou ruzne podminky na ruznych oblastech v pohori. Samozrejme, uvedeny je nejvyssi prumerny stupen oblasti. Ale krome lavinoveho stupne, ktery znamena trochu vice nez jen cislo se vydava Komentar k lavinove situaci, kde je trochu podrobneji popsana vseobecna situace a udavaji se tam i upozorneni. Ta situace se dela na zaklade pocasi, stavu snehove pokryvky, rozboru snehu, dela se snehovy profil, atd. Bez snehoveho profilu a rozboru nemas sanci nic moc urcit, nastudovani pocasi a metoda "kouknu a vidim" nefunguje. A snad si nemyslis vazne, ze kazdy den se vybere neomezeny pocet odborniku, zajdou na kazde mozne a nemozne misto a udelaji tam ten profil a rozbor... Dela se to pouze na nekterych vytypovanych mistech. Je na to mezinarodni metodika, delaji to (resp. meli by to delat) stejne na Slovensku, v CR i v Alpach. Jinak to ani moc dobre nejde udelat.
Navic casto je v komentari i upozornenich horske sluzby zduraznena samozrejmost, ze lavinova situace je vzdy! velice lokalni. Klidne muze byt na jedne strane kopce 4, na druhe 3 a na treti 1.
Kazdy, kdo do takoveho prostredi jde, by spravne mel mit nastudovane a v praxi odzkousene odhadovani stavu, a hlavne pokud jde mimo znacek a do volneho terenu, tak delani snehoveho profilu a rozbor struktury snehu. A vlastne by tam mal jit az tehdy, kdyz jemu vyjde, ze je to tam bezpecne. Ale jak se toto muze ocekavat od lidi, kteri sice vyhodi mnoho desettisic za nejskvelejsi lyze, pasy, obleceni, technicke vybaveni ale zda se jim zbytecne dat 15 000 za lavinovy batoh, 6-10 000 za pipak, dokonce i 2000 za sondu s lopatou. A z toho zbytku, co maji alespon svatou trojici pulka nevi, co s tim ma v pripade problemu delat.

Mel bys (a nejenom Ty) trocha si prostudovat trochu nauky o snehu a lavinach. A pokud si myslis, ze je to hlavne pro skialpinisty, tak je dobre vedet, ze jako osamely chodec, zatezujes snehovy svah vice nebo stejne jako skupina dvou a vice lyzaru; kdyz jde par pesaku hned za sebou, tak je to uz velice silne, az extremne zatizeni.
[quote"starnka HZS o stupnich lavinoveho nebezpeci"] Dodatočné zaťaženie:
malé: osamelý lyžiar / snowboardista, jazdiaci ľahko, nepadajúci, osoba so snežnicami, skupina s dobrými rozostupmi (minimálne 10 m) stále dodržiavajúci odstup,
veľké: dvaja alebo viacerí lyžiari / snowboardisti a pod., bez rozostupov (alebo bez intervalov), snežné stroje, nálože, osamelý turista / horolezec.
[/quote]
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 19:45

Kuba Turek píše:kde bys lavinu nečekal
Ja Ti teda nevim, ale v tech oblastech, kde se to stalo je na lavinove mape nekolik lavinovych drah i na urovni lesa, dokonce kousek vedle i na znacenem chodniku jsou v terenu i cedule (celorocne) v lese, ze je to lavinovy teren - a kdyz se rozkouknes, tak Ti musi byt jasne, ze to tak je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 19:52

@apuka: to bylo zbytecne, Kuba to uz vysvetlil dostatecne. Ze byla "jen lavinova dvojka" jsi prece napsat ty, ja jsem se tomu jen podivil a puvodni zpravu s dovetky jsem necetl. Tak, jak to napsali, mi prijde naprosto dostatecne.

Navic ja do zimnich hor nechodim, prave proto, ze se bojim lavin a vim, ze jako notorisky solista bych nemel moc sanci. Jizerky nepovazuju za hory a kdyz jdu na MF, tak se uzkostlive drzim hrebene. A predtim si lavinovou situaci samozrejme prectu. Kompletni, nejen cislo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 20:59

Ze to Kuba mezitim napsal, jsem si vsiml, az jsem to odeslal...

Miku, ja jsem je "zneuzil" Tvuj prispevek, protoze Tvoje podiveni presne ukazovalo to vseobecne povedomi lidi u nas. Uz predtim jsem nad tim premyslel, kdyz jsem si precetl zacatek clanku v Kubovem linku o Poludnovem gruni:
Dva čeští snowboardisté stoupají na Poludňový grúň v Malé Fatře. Prošlapávají hluboký sníh prudkým svahem. Netuší, že pod metrovou vrstvou prašanu je tvrdá větrem ubitá vrstva. Třetí stupeň lavinového nebezpečí jim není zcela zřejmý.

Ta zvyraznena veta taky presne ukazuje, jak to byt nema - bo sice vedeli, jak bylo kratce predtim, ale pravdepodobne netusili souvislosti.

Vim, ze mozna vypadam s tim jako strasak, ze to casteji pripominam. Ale pred nejakym casem me zacal ten postoj stvat, hlavne me namichalo, kdyz jsem se nahodne setkal se svym sousedem na Ziarske chate, jak na lyzich prisel bez batohu, bez pipaku samozrejme) od Ziarskeho sedla. Tak jsem se ho ptal, jak to tam vypada, jestli je to bezpecne, bo jsem nevedel, jestli syn a manzelka z Barance prijdou na chatu dolu nebo se vrati na parkoviste po zlute jak vyslapali - a on mi na to odpovedel cca, ze "jo, je to pohoda, bezpecne, vzdyt je jen trojka". Pricemz po chmurnejsich dnech ten den bylo jen kousek pod nulou a na cely kotel doliny skoro cely den prazilo slunce. A od te doby jsem podobny postoj slysel mnohokrat, dokonce obcas i primo od lidi z HZS, co byly ve volnem case si zalyzovat.
Stve me to i proto, ze vim, ze jsem byl podobny a protoze jsem o lavinach nic nevedel, parkrat vlezl nekam, kam jsem nemel a mohu byt jen rad, ze se nikdy nic nestalo. Ale tehdy jeste skialpinizmus skoro neexistoval, ani sneznice a pesky se moc mimo vychozene chodniky nedalo, kdyz jsem nechtel prorazet snih po pas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv led 10, 2019 21:34

Nejvic lavinovych nehod je prave za dvojky a trojky... Presne kvuli podceneni nebezpeci, terenim pastem a podobne...takze je to dobre zduraznit jako to rozepsal Kuba a Apuka, od toho tu koneckoncu tohle diskuzni vlakno je, nikdo nechcem cist o smrtacich jen tak (doufam)...

Absolutne nelavinovy teren je jen ten bez snehu, laviny muzou padat i za jednicky, v nizkem lese (treba tato ve Vihorlatskych vrsich), a "pouhe" splazy (dneska po zmene klasifikace EAWS radeji prejmenovane z harmless/sluff na small/sluff) spolu s terenni pasti (treba potok, uz se takhle par lidi utopilo) taky mohou byt lehce smrtelne.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 21:44

Pekne :) V podobnem terenu v Jizerkach sestupuju z hor, ale jeste jsem nezazil, aby tam bylo tolik snehu. Kdyby bylo, tak asi pujdu po ceste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv led 10, 2019 23:17

Ta lavina z Vihorlatu se na OF uz rozebirala, min. ja jsem na ni dal odkaz.
mike píše:jeste jsem nezazil, aby tam bylo tolik snehu. Kdyby bylo, tak asi pujdu po ceste.
Tam bylo (resp. se utrhlo) cca 60 cm. Ale klidne se to stane i kdyz tam bude jen 20-30cm. A potom uz zavisi jenom na druhu snehu a delce/tvaru terenu, klidne Te zavali i takovy odtrh.
Prave Tys na OF parkrat psal, jak v lete obcas "sjizdis" male lavinky a jak je to zabavne :twisted:. A si jen delas srandu z toho, kdyz se Ti rekne, ze to vubec nemusi koncit az tak velkou zabavou - staci, kdyz nekde mas nejakou prolakninu, kterou snih a vitr pekne zarovnal, tj. o ni vubec netusis a snih se odtud "prida" k te lavince. Anebo, kdyby "nahodou" nekde pod tim pod snehem protekal "neviditelny" potucek a jak se tam zbavajic se "sjedes" se pod Tebou protrhne. Proste, to neni uplne dobry priklad respektu ke snehu.
(Kdyz jsme byli v Ratikonu/Montafonu/Silvrette zacatkem kvetna, na rozhodne vice nez metrovym firnem pokryte nahorni plosine jsem se toho obaval nejvice, protoze tam bylo videt - sem tam dira nebo "trhlina" -/tusit, ze pod celkem zarovnanym povrchem je ve skutecnosti zvrasneny povrch - a to byl stary ulezely firn, kdyby tam cerstvo nasnezilo par cm. snehu a zafouka, tak nemam sanci nic videt, ne to vyzkoumat. Jeste lepsi to bylo pri sestupu na druhem konci po cca 30+ st. svahu, kde to bylo uplne rovne zafirnovane/zafoukane, ale kilometr dal a 350-400 m niz bylo videt, jak zpod snehu vytakava nekolik potoku. (Stopy stezky tam, alespon viditelne, samozrejme nebyly, jen tyce tak co 300m, jen je vetsinou bylo videt az tak ze 100m.) I tehdy jsem tam mel stazene pulky, v zime delsi dobu byt nad -10, tj. potoky nemusi byt zamrzle tak me tam nikdo nedostane, v pripade letniho zasnezeni jeste min.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv led 10, 2019 23:34

Pisu o Jizerkach a bukovem lese. Vim, jak vypada bez snehu, skoro se tam neda projit, protoze jsou tam vsude sutry, balvany, popadane stromy a vetve. Aby se tam rozjela lavina, tak by tohle vsechno muselo byt zapadle, zmrzle a na tom hromada cerstveho snehu. Coz je skoro mimo realitu, obvykly problem je opacny, neni po cem jit a musim sneznice sundat. Taky vim, kde jsou tam potoky.

Sjizdenim "lavinek" myslim male snehove splazy, ktere by zavalily leda tak jezka ;-)

Se divim, ze vubec vylezes z baraku bez prilby, vis jak je nebezpecny snih a rampouchy na strechach? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát led 11, 2019 16:53

mike píše:e divim, ze vubec vylezes z baraku bez prilby, vis jak je nebezpecny snih a rampouchy na strechach?
Nejakou podobnou reakci jsem od Tebe ocekaval, kdyz jsem pripomenul neco, co Ti moc nesedi :twisted:
mike píše:Sjizdenim "lavinek" myslim male snehove splazy, ktere by zavalily leda tak jezka
Fakt? Nezavalilo Te to, to je pravda... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví